Rattareis Montenegros Via Dinarica II osa. Kõrvalpõikega Albaaniasse

  • Mägede rüpes paiknevad rikka ajalooga linnad
  • Lummavad vaated ja võimas loodus
  • Keskaegne Vahemere äärne linn Kotor
  • Mitmekesine Montenegro köök
  • Adrenaliin ja rafting Euroopa ilusaimal jõel

Reisijuht

Mihkel Nõmmela

Liikumine on osa minu elust. Mulle meeldib matkata nii jalgsi kui rattaga ja aegajalt ka mööda vett kulgeda. Üks minu eriline kirg on lumised mäed ja nendelt laskumine, olgu all siis paar kitsamat lauda või hoopis üks laiem.

Loe veel

Võimsaimad reisihetked

Rikka ajalooga linnad mustade mägede vahel

Montenegro ja samuti omakeelne nimetus Tšernogooria tähendavad mõlemad mustasid mägesid. Neid jagub siin küllaga. Reisil olles ööbime mitmetes rikka ajalooga linnakestes, kus tänapäev vastandub minevikuga. Veneetsia valitsemine, Türgi okupatsioon, aga ka Balkani ja Jugoslaavia sõjad on ilmestanud nende linnade arengut ja ehitisi. Kunagistest kaubanduslinnadest on tänapäeval saanud seiklejaid ligi meelitavad põnevad paigad, kus saab harrastada matkamist ja jalgrattasõitu, raftingut ja suusatamist.

Seiklusrohke rafting Euroopa ilusaimal jõel

Tara, kutsutud ka Euroopa ilusaimaks jõeks, on moodustanud maailmas suuruselt teise kanjoni, mis jääb alla vaid Grand Canyonile Ameerika Ühendriikides. Jõgi on mitmes kohas ka kahe riigi: Montenegro ja Bosnia ja Hertsogoviina eraldajaks. Tara pakub meile adrenaliini ja seiklusi mitmeks päevaks: vägevad tõusud ja ägedad langused ilmestavad mitut meie rattasõidupäeva ja siis loomulikult rafting Tara jõel! Siin kulgeme läbi paekanjonitest, uhkete võlvkaartega sildadest ning sügavatest orgudest. Korralik adrenaliiniannus on garanteeritud.

Lummavad vaated ja lopsakad loodusalad

Montenegros ei saa üle ega ümber ilusatest vaadetest. Alustades imeilusate sinise veega jõgedest kuni võimsate mägede ja looduparkideni välja pakub riik avastamist igal nurgal. Külastame Durmitori rahvusparki, UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluvat ala, mille tuhandeid aastaid tagasi on moodustanud liustikujää. Mäed siin on sarnased Itaalia Dolomiitidele, aga veel mitu korda ehedamad. Lopsakas looduses võib liikumas näha erinevaid loomi ning soovijatel on võimalus vabal ajal ka mägedes iseseisvalt matkata.

Võimas keskaegne linn Kotor

Kotor on sadamaäärne linn, mida ümbritsevad kõrged mäed ja sinised veed. Eelkõige on tuntud Kotori vanalinn, mis on üks paremini säilinud keskaegse arhitektuuriga linnu Vahemere ääres. Kotor on Dubrovniku sõsarlinn: sarnase arhitektuuriga ja sama sarmikas. Ainult ilma sellise hulga turistideta! Saame avastada Kotori kitsaid tänavaid, võimsaid kaitsevalle, rohkeid kirikuid ja paleesid. See on linn, kus igal ehitisel on oma lugu.

Vaheldusrikas Montenegro köök

Montenegro köök on huvitav, maitsev, mõnus. See on segu erinevatest köökidest: ühelt poolt vahemereline toit, teiselt poolt Balkan. Ühelt poolt pastad ja risotod, teiselt poolt kebabid ja rammusad pajaroad. Üks  traditsioonilisi toite on lammas piimas, mis, nagu nimigi ütleb, kujutab endast piimas pehmeks keedetud lammast, serveeritud koos köögiviljade ja leivaga. Sadamalinnades (ka Kotoris) on Vahemeremaadele omaselt levinud must risoto – kalmaaritindis küpsetatud risoto. Neid ja paljusid teisi huvitavaid toite saame reisil ka ise proovida.

Reisikava

1.päev

Laupäev, 03. juuni

margin

map
1.päev

Laupäev, 03. juuni

Tirana rahvusvahelisest lennujaamast (IATA: TIA) viib meid transfeer Shkodërisse, Albaaniasse. Shkodër on võluv linn mägede ja järve vahel, tuntud rikka kultuuri, ajaloo ja usundirohkuse poolest. Shkodëri vanalinn on mõnus segu Vahemere ja Ottomani arhitektuurist: siin on palju kohvikuid ja restorane ning loomulikult suveniiripoode. Õhtul on võimalik linna avastada ning ühisel õhtusöögil tutvuda reisiseltskonnaga.

Majutus hotellis Hotel Tradita (või sarnane).

Reisikavas sisaldub õhtusöök.

2.päev

Pühapäev, 04. juuni

margin

map
2.päev

Pühapäev, 04. juuni

Esimene rattasõidu päev. Pärast hommikusööki viiakse meid transfeeriga Rrapshesse, kus saame kätte rattad ning seejärel võib sõit alata. Meid ootavad ees metsikud piiriäärsed mäed koos imeilusate loodusvaadetega. Jõuame Albaania kõige põhjapoolsemasse punkti, kus ületame riigipiiri ning jõuame Montenegrosse. Sõidu lõpetame Luca jõe ääres, kust ööbimispaika Andrijevicasse viib meid transfeer. Andrijevica on väike piiriäärne linnake, mis oleks ilmselt veel mahajäetum, kui siin ei oleks kasutusse võetud ümbruskonna turismipotentsiaali. Linnakest ümbritseb ilus ja võimas loodus – populaarseimad tegevused on mägedes matkamine, rattasõit, rafting.

Majutus hotellis Hotel Komovi (või sarnane) Andrijevicas.

Reisikavas sisalduvad hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

3.päev

Esmaspäev, 05. juuni

margin

map
3.päev

Esmaspäev, 05. juuni

Täna on meile saatjateks suurepärased vaated rikkalikele metsadele, suursugustele mägedele ja kanjonitele. Tee viib meid Tara jõe orgu. Esmalt ületame aga Komovi mäed Tresnjevik’I mäekuru kaudu, 1,565 meetri kõrgusel. Tara jõgi on märkimisväärne, sest on pikalt piiriks kahe riigi (Bosnia ja Montenegro) vahel ning on moodustanud teiseks suurima kanjoni maailmas (pärast Grand Conyonit) ning on tänapäeval ka UNESCO maailmapärandi kaitse all. Sõidu lõpetame Kolašinis, kus ööbime. Taas on tegu väga huvitava ajalooga linnaga, mis on pikalt olnud türklaste võimu all ning kus on maha peetud veriseid lahinguid. Tänapäeval on see koht, kus saab harrastada mägisporti ja suusatamist, samuti on linna nimetatud “õhuspaaks”, sest asub merepinnast 954m kõrgusel.

Majutus hotellis Hotel Čile (või sarnane) Kolašinis.

Reisikavas sisalduvad hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

4.päev

Teisipäev, 06. juuni

margin

map
4.päev

Teisipäev, 06. juuni

Alustame hommikut lühikese transfeeriga Tara jõe kanjoni vaatepunkti. Tegu on kandi must-see kohaga – kõrgelt näeme helesinist looklevat jõge lopsakate metsade ja looduse vahel endale rada tegemas. Jätkame sõitu ning ületame Tara silla, mis oma uhkete võlvkaartega paikneb 165 meetri kõrgusel jõest ja on üks siinsetest kaunimatest vaatamisväärsustest. Pärast pisikest puhkust ja lõunasööki ootab meid ees adrenaliinirohke 11 km tõus Durmitori rahvusparki. Durmitori rahvuspark kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse. Selle hingematvate vaadetega pargi on tuhandeid aastaid tagasi moodustanud liustikud. Nüüd paeluvad seal silma selgete vetega jõed, võimsad mäed, looduslikud karjamaad ja armsad talukohad.

Majutus kämpingus Etno Selo Sljeme (või sarnane) Žabljakis.

Reisikavas sisalduvad hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

5.päev

Kolmapäev, 07. juuni

margin

map
5.päev

Kolmapäev, 07. juuni

Hommikul võtame ette seiklusrohke raftingu Tara kanjonis ja jõel, ühel ilusaimal jõel Euroopas. Siin kulgeme läbi paekanjonitest, uhkete võlvkaartega sildadedest ning sügavatest orgudest. Korralik adrenaliiniannus on garanteeritud! Ülejäänud päev on vaba – soovijad saavad käia jalgsimatkal, puhata, külastada Durmitori loodusparki või võtta ette rattaringi Durmitori mägedes, Žabljaki ümbruses. Žabljaki linn pakub samuti avastamisrõõmu. 1880ndatel oli tegu ühe peamise turulinna ja sõlmpunktina kaubanduses. II Maailmasõjas põletati kogu linn maani maha ning sealt edasi on see taas üles ehitanud. Tänapäeval on Žabljak tuntud peamiselt kui tali- ja ka suvespordi keskus.

Majutus kämpingus Etno Selo Sljeme (või sarnane) Žabljakis.

Reisikavas sisalduvad hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

6.päev

Neljapäev, 08. juuni

margin

map
6.päev

Neljapäev, 08. juuni

Tänane sõit algab Durmitori rahvuspargi juurest dramaatilise 8-kilomeetrise tõusuga Prevoj Sedlo kuruni, mis asub 1905m kõrgusel merepinnast ning on kõrgeim punkt Montenegros, kuhu viib sillutatud tee. Pärast järsku tõusu saame nautida pikka laskumist läbi paekivikaljudega ääristatud jõge ning alpiniitude piirkonda: vaated siin on ülivõimsad. Liigume mööda Piva jõge edasi ning langus muutub siin huvitavamaks – mitmes kohas sõidame läbi lühikeste tunnelite ning peame tegema järske käänakuid. Ööbime imeilusas Plužine linnakeses järve kaldal.

Majutus külalismajas Zvono (või sarnane) Plužines.

Reisikavas sisalduvad hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

7.päev

Reede, 09. juuni

margin

map
7.päev

Reede, 09. juuni

Ennelõunal teeme sõidu Plužinest Nikšići, Montenegro suuruselt teise linna. Sööme lõunat ning seejärel viiakse meid transfeeriga kaunisse rannikulinna Kotori. Pärastlõunal külastame Kotori lahte ja vanalinna. Kotori vanalinn on tingimata piirkonna uhkeim koht, millele annavad iseloomu keskaegsed kirikud, paleed ja monumendid. Tänavad on kitsad, ääristatud suursuguste väravate, võlvkaarte ja treppidega. Kotor on üks paremini säilinud keskaegne linn Vahemeremaades. Säilinud on ka linna kaitsevallid, mille ehitusega alustati 9. sajandil!

Majutus hotellis Hotel Marija 2 (või sarnane) Kotoris.

Reisikavas sisalduvad hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

8.päev

Laupäev, 10. juuni

margin

map
8.päev

Laupäev, 10. juuni

Alustame hommikut transfeeriga vaatepunkti, kust avanevad näha suurejoonelised vaated Aadria merele. Seejärel sõidame ratastega mööda huvitavaid kitsaid teid, kuni jõuame Shkodëri järveni. Siin sööme ka maaliliste loodusvaadete taustal lõunat. Jätkame sõitu tagasi Tiranasse, Albaania pealinna, kus on võimalik nautida vaba aega ning õhtul sööme koos ühise viimase õhtusöögi.

Majutus hotellis Hotel Austria (või sarnane) Tiranas.

Reisikavas sisalduvad hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

9.päev

Pühapäev, 11. juuni

margin

map
9.päev

Pühapäev, 11. juuni

Lahkumispäev. Sööme hotellis hommikusöögi ning seejärel viib transfeer meid Tirana (IATA: TIA) lennujaama.

Reisigalerii

Arvamused

Transilvaania rattareisi valisime eelkõige eksootilise sihtkoha pärast – Rumeeniasse just igapäev ei satu.
Pettuma ei pidanud kordagi – juba reisi alguspunkt Sighișoara on imearmas keskaegne munakivisillutisega linnake mäekünkal (ratturile paras väljakutse).
Läbitud külad ja linnad köitsid oma ehedusega, öömajades pakuti maitsvat suppi ja söbralikku teenindust.
Eriti heal tasemel olid kohalikud reisijuhid (Rumeenia rattasõidumeistrid) – silm hoiti peal nii grupi tugevamatel kui nõrgematel ratturitel, peatuspaikades hooldati rattaid ja anti head nõu.
Andmomentsi matkaseltskonnad on alati priimad, oleme leidnud erinevatelt reisidelt uusi sõpru ja häid tuttavaid, kellega koos avastada uusi ja põnevaid paiku nii Eestis kui kaugemal.

Evelyn Karming ja Indrek Lepp, Rattereis Rumeenias, 2016. a reis

10-päevased reisid Andmomentsiga lendavad mööda liiga kiirelt. Aeg on täidetud kas kohalikus linnakeses-külakeses ringiuudistamisega või mõõtes mägede kõrgusi ratta seljas. Minule, kui mitte kõige kogenumale rattasõitjale, on alati suureks „hirmuks“ olnud eeldatavalt liiga rasked ja pikad tõusud mägedes. Kuid reaalselt on kujunenud nii, et need tõusud taganjärgi mõeldes ei olegi nii pikad ja rasked, väike pingutus toidab ainult head enesetunnet ning eesootav laskumine on vääriline palk vaevanägemisele.
Eriliselt hurmav on näha päriselu ja –inimesi oma igapäevastes toimetustes, kaugel suurtest linnadest, uutest autodest, värvilistest tuledest või kohati tuledest üldse, kivimajakuubikutest, mürast. Reisikaaslased ja giidid on alati toredad, lõbusad, abilvalmis ja väledad, nii päevasel ajal rattaga sõites, kui õhtusel ajal aega veetes. Alati ja alati valmis minema uutele seiklusele põnevatesse sihtkohtadesse ja heade kaaslastega.

Kristel Tammleht. Rattareis Ukrainas, Taga-Karpaatias, 2012. a reis

Reisid Andmomentsiga on võimalus rutiinist ja tavaturistidele tuntud radadest eemale pääseda. Etioopia mägismaa jalgsimatka ja Lõuna-Hiina ning Kaukaasia jalgrattamatkade ühisnimetajaks on minu jaoks olnud mõnus reisiseltskond. Sellistel reisidel kuuleb reisikaaslastelt palju uut ja huvitavat nii puhkepausidel kui majutuspaikades. Reisikorraldus on läbimõeldud. Positiivse üllatusena minu kodusest liiklusvahendist paremate jalgrataste kasutamise kogemus. Lõuna-Hiina riisiterasse ja filmist „Avatar“ tuntud mägesid, Etioopias järsakult alla laskuvaid ahvikarju ja Sevani järvevaateid või reisidel kogetud gastronoomilisi elamusi on raske sõnades kirjeldada. Neid peab ise kogema.

Tiit Elenurm. Rattareis Armeenias, 2015. a reis

Mugavused ja ööbimised

Majutus on korraldatu turistiklassi hotellides, kämpingutes või külalismajades. Kõikjal on olemas kõik kaasaegsed mugavused: vannituba ja WC hotellitoas.

Toitlustamise eest on hoolitsetud: matka jooksul saadavad meid kõikvõimalikud kohaliku köögisaadused ja seda enamasti kolm korda päevas.

Saateauto saadab gruppi kogu reisi vältel (kui see mõnel lõigul võimalik pole, siis teavitame sellest eraldi) ning sinna paigutame ka pagasi ning joogiveevarud. Soovijale on koht autos olemas, kui vajatakse abi või siis lihtsalt pisikest puhkust väsinud jalgadele Kui midagi tõsisemat peaks juhtuma, on tehniline abi käepärast ning lihtsamad varuosad saateautos olemas.

Pagasi transport on kogu reisi jooksul organiseeritud: igapäevaselt on vaja kaasas kanda vaid päevast kandamit (fotokas, telefon, vahetusrõivad, snäkid, jms). Suurem pagas liigub matka jooksul autodel.

Kui soovite reisi kaasa teha rendirattal või elektrirattal, siis teatage sellest juba reisi broneerimisel. Kaasa võib võtta oma isiklikud pedaalid ning sadula, mida saab sobitada rendirattale. Kui teil on  mugavam oma varustusega sõita, võib kaasa võtta ka oma ratta. Sel juhul palume ratas eelnevalt põhjalikult hooldada ning vajalikud varuosad kaasa võtta. Palun konsulteerige eelnevalt Andmoments Seiklusreisid meeskonnaga.

Raskusaste: Keskmine

Montenegro rattareis on keskmise raskusastmega. See tähendab seda, et sa peaksid olema terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Sellisel juhul saad sellel rattareisil kenasti hakkama! Eelnev rattasõidu kogemus on abiks, kuid selle puudumine ei saa ka takistuseks. Eelkõige tuleb kasuks ratta valdamine ja seda eriti laskumistel. Sõltuvalt maastikust läbime päevas umbes 40-70 km, mis võtab koos peatustega aega 6-8 tundi. Tõuse ning mõnevõrra keerulisi langusi tuleb teel ette, kuid neil puhkudel on vajadusel koht saateautos alati olemas. Võib juhtuda, et lühikestel teelõikudel peame ratast käekõrval lükkama või seda kandma. Tavaliselt jagame ratturid väiksematesse gruppidesse, vastavalt nende kogemustele ja kehalisele vormile. Kõrgmäestikuhaigusega sa sellel reisil kokku ei puutu: reisi kõrgeimad punktid jäävad alla 2000 m.

Kasulik teada

Kindlustus

Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele kindlustustingimustes. Konsulteeri meie reisikonsultantidega selles osas, et olla veendunud piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale hankida.

Raha

Kuigi Montenegro ei kuulu eurotsooni, on siin kohalikuks rahaühikuks euro. On mõistlik eeldada, et enamuse teenuste/kaupade eest tuleb maksta sularahas. ATM-id on linnades levinud ning aktsepteerivad ka peamisi rahvusvahelisi kaarte.

Mõned hinnanäited:

söök odavamas söögikohas – 5-8 eurot

söögikord korralikumas restoranis – 10-16 eurot

õlu – 2 eurot

Coca-Cola 1,5 eurot

Vesi – 0,9 eurot

lühem taksosõit 4-6 eurot

Jootraha

Jootraha jätmine pole üldiseks tavaks, kuid hea teeninduse puhul on see heaks märgiks. Seda eriti turistidele suunatud asutustes. Restoranides on sel puhul tavaks jätta jootraha 5-10% arve summast. Hotellides jootraha pigem ei jäeta, välja arvatud kõige kallimates lukshotellides. Taksodes pole samuti jootraha tavaks jätta (va. tasu ülespoole ümmardamine). Kohalikele giididele ja muule reis korraldavale personalile on tavaks jootraha jätta, palun konsulteeri meie reisijuhiga selle suuruse osas.

Krediitkaardid

Krediitkaarte/deebetkaarte aktsepteeritakse ainult linnades ja ülemise otsa asutustes ning nende peale lootma jääda ei tasu. Enamuse teenuste/kaupade eest tuleb maksta sularahas, seega, sularaha varu omamine on tervitatav.

Ilm

Ilm Juuni algul on Montenegros mõnusalt kevade/suvehõnguline.  Keskmised päevased temperatuurid peaksid rannikul (Kotoris ja Shkoderis) olema 25 kraadi juures või kõrgemal, öised temperatuurid on keskmiselt 15 kraadi ümber. Muu reisi jooksul mägedes – veidi jahedam, aga siiski arvestatavad 20+ kraadi päeval, ehk siis meie suvi. Mägedes sõltub temperatuur kõrgusest, kus asume. Kõrgemal võib see siintoodud temperatuuridest oluliselt madalam olla. Sademeid on oodata sarnaselt Eesti suvele. Valmistuda tuleb siiski ka kehvemateks ilmadeks ja sellele vastavaks riietuseks. Seda juhul, kui temperatuurid on ülalnimetatutest madalamad ja sellega kaasneb vihm ja tuul

Mida reisile kaasa võtta

Jalgrattakiiver, kindad, lühikesed ja pikad rattapüksid, rattasärk, t-särk, päikeseprillid, päikesekaitsekreem ning –huulepulk, veepudelid, veekindel jakk, soe fliisjakk, väike lenksu-, kõhu- või seljakott ning energiat andvad näksid. Tagavara jalgratta sisekumm(id) on hea võtta kaasa, eriti kui oled ise võimeline seda vahetama. Siis ei sõltu sa saateauto tempost. Kasuks tuleb ta ka siis kui suudad reisikaaslase endale kummivahetusele appi veenda. Kuna läheme ka raftingule, siis võta kindlasti kaasa ujumisriietus: muu varustuse saame koha pealt.

Viisanõuded

Arvesta, et läbime kahte riiki: Albaaniat ja Montenegrot.

Montenegro

Välisministeeriumi andmetel võivad Eesti kodanikud viibida Montenegros kehtiva passiga

viisavabalt kuni 90 päeva ning kehtiva ID-kaardiga kuni 30 päeva. Siiski soovitame piiri ületada passiga, sest liigume ka Albaanias. Montenegro võib muuta riiki sisenemise ja seal viibimise tingimusi, kuid ei pruugi sellest teisi riike kohe teavitada. Soovitame riiki sisenemise tingimused sõltuvalt plaanitava reisi iseloomust üle täpsustada lähimast saatkonnast, näiteks Berliinis.

Berliini saatkond: Konsulaarinfo (passid, ID-kaardid, tõendid) nõustamisliin 030-25460611 on avatud järgmistel kellaaegadel: E-N 9.00-13.00, 14.00-16.00, R 9.00-13.00.

https://berlin.mfa.ee/et/

Albaania

Välisministeeriumi andmetel võivad Eesti kodanikud viibida Albaanias viisavabalt kuni 90 päeva korraga. Juhime tähelepanu sellele, et riigil on õigus muuta riiki sisenemise ja seal viibimisega seotud reegleid ning ei pruugi sellest teisi riike koheselt teavitada. Täiendavate küsimuste korral pöörduge palun lähimasse Albaania saatkonda, näiteks Varssavis: http://www.ambasadat.gov.al/poland/en

Vaktsineerimine

Spetsiifilised nõuded vaktsineerimise osas puuduvad. Vajalik on elementaarsete vaktsineerimiste olemasolu. Tervishoiusüsteem pole meie mõistes väga kõrgel tasemel. Suuremates linnades on siiski adekvaatne, kuid peab arvestama, et asutused on tasulised. Seetõttu on hädavajalik adekvaatse reisikindlustuse olemasolu.

NB! Konsulteeri reisimeditsiininõustajaga, ära toetud pelgalt internetis leiduvale infole!

Aeg / hind

Aeg
3. - 11. juuni 2023
Hind
1290 €
  • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale koht reisil
  • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale koht reisil

Reisi algus- ja lõppunkt

  • Montenegrosse saabume ja lahkume Tirana rahvusvahelise (IATA: TIA) lennujaama (Albaania) kaudu.

Minimaalne reisijate arv

  • Reis toimub juhul kui reisile on registreerunud vähemalt 4 reisijat

Hind sisaldab

  • Kohaliku giidi ja eestikeelse reisijuhi teenuseid (meie reisijuhid räägivad lisaks ka reeglina vene ja inglise keelt: uuri täpsemalt meie reisikonsultantidelt)
  • Transfeere lennujaama ja tagasi
  • Majutust (jagades tuba reisikaaslastega) ja toitlustust vastavalt reisikavale (enamasti 3 korda päevas)
  • Transporti vastavalt reisikavas kirjeldatule (auto, buss)
  • Raftingu jaoks vajalikku varustust
  • Mõnusat matka ja lahedat reisiseltskonda
  • Toitlustust vastavalt reisikavale, puuduvad toidukorrad ostab Reisija
  • Joogivett rattamatka jooksul
  • Pagasi transporti autodega matka jooksul

Hind ei sisalda

  • Rattarenti (kogu reisi periood: 120 eurot)
  • Rahvusvahelisi lennupileteid, lennujaamamakse, reisikindlustust
  • Jootraha
  • Isikliku tarbimist: suveniirid, karastusjoogid, alk joogid
  • Isiklikku matkavarustust
  • Muud reisiprogrammis mittesisalduvat

Lisatasu eest

  • Rattarent: tavaratas (kogu rattamatka perioodiks) 120 eurot
  • Rattarent: elektriratas (kogu rattamatka perioodiks) 275 eurot
  • * Hotellide hinnad indikatiivsed, küsi konkreetset pakkumist meie reisinõustajalt.
  • Majutus üheses hotellitoas €175
  • Lisaöö Tiranas € 55 / koht üheses toas
  • Lisaöö Tiranas € 40 / koht kaheses toas

Maksetingimused

  • Reisile registreerimisel tuleb tasuda 20% reisi maksumusest, mis on tagastamatu deposiit
  • 30 päeva enne reisi peab olema tasutud ülejäänud 80% reisi maksumusest
  • Reisile registreerimisel vähem kui 30 päeva enne reisi tuleb tasuda 100% kogu reisi maksumusest.
  • Lisateenuste eest tasutakse eraldi.

Tühistamine:

  • 20% programmi maksumusest tagastamisele ei kuulu. (Tagastamatu deposiit)
  • Rohkem kui 30 päeva etteteatamise korral tagastatakse sisse- makstud summa, millest on maha arvatud tagastamatu deposiit 20%.
  • 30 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral tagastatakse reisi maksumusest 50%.
  • 14 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral reisi maksumust ei tagastata. Reisi tühistamine loetakse kehtivaks ainult kirjaliku teatisena.

NB! Ära unusta osta reisikindlustust ja reisi katkemise kindlustust!

Küsi reisi kohta

Küsimused? Täpsustused? Erisoovid? Küsi julgelt ja kirjuta oma soovidest ja plaanidest meile selle vormi kaudu

    +372 58 690 000
    info@andmoments.com

    Korduma kippuvad küsimused

    Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?

      Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.

     

    Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?

      Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.

    Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?

      Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.

    Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?

      Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu

    Mis sisaldub pakettreisi hinnas?

      Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.

    Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?

      Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.

    Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?

      Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!

    Kuidas toimub reisi eest tasumine?

      Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.

    Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?

      On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.

    Milline on rendirataste kvaliteet?

      Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.

    Kuidas saan ma krossireisile tsikli?

      Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.

    Milline on renditsiklite kvaliteet?

      Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.

    Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?

      Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.