- Ehedad mägikülad looduse rüpes
- Uskude ja rahvaste paabel
- Kravice juga ja mägede veesilm Boracko järv
- Ajarännak keskaegsesse linnaellu
- Ida ja lääne sulatuskatel
Reisijuht
Mihkel Nõmmela
Liikumine on osa minu elust. Mulle meeldib matkata nii jalgsi kui rattaga ja aegajalt ka mööda vett kulgeda. Üks minu eriline kirg on lumised mäed ja nendelt laskumine, olgu all siis paar kitsamat lauda või hoopis üks laiem.
Loe veel
Võimsaimad reisihetked
Ehedad mägikülad looduse rüpes
Meie matkareis kulgeb mööda mägesid ja orge ning loomulikult ei puudu matkast ka mägikülade külastus. Lukomir ja Umoljani on ühed vanimad siinsed traditsioonilise eluviisiga mägikülad, kus on elu käinud juba üle 600 aasta! Muljetavaldavalt vahvad on mäeharjade ja metsatukkade vahel paiknevad munakivitänavad ja laastukatusega majad. Kohalikud võtavad külastajaid avatud kätega vastu: nende soov on jagada ja õpetada oma eluviisi võlusid. Kuidas ise nõusid valmistada, karja kasvatada ja maad harida, vilja teha ning mis peamine: kuidas kollektiivselt kokku hoides suudetakse suuri asju korda saata.
Usu ja rahvaste paabel
Bosnia ja Hertsegoviinas on esindatud nii moslemid, õigeusklikud kui katoliiklased. Riigil on ka kolm ametlikku keelt – bosnia, serbia ja horvaatia keel. Kuigi: praktikas on tegemist siiski pigem ühe ja sama keelega. Ühed kirjutavad seda kirillitsas, teised ladina tähestikus. Ühtedel on rohkesti türgi ja araabia keele mõjutusi, teistel on sõnavara rohkem euroopalik. Erinevus on nii väike, et tõlkimist ette ei võeta. Erinevad võimud, uskude ja keelte mitmekesisus on riigis viinud nii teravate konfliktide kui ka väärtuslike arhitektuuri- ja kultuurimälestiste tekkeni. Linnades võib näha uhkeid mošeesid, kirikuid ja katedraale, Međugorjes tutvume katoliiklaste palverännukohaga, mägedes külastame antiikseid moslemite nekropole.
Kravice juga ja mägede veesilm Boracko järv
Kohustuslikuks külastuskohaks Hertsegoviinas on Boracko järv, mis on imekaunis veesilm (otsetõlkes: mäesilm) Dinaari Alpide keskel. Liustikujää sulamise käigus tekkinud veekogu on suurepärane koht lõõgastumiseks, pildistamiseks ja pikniku pidamiseks. Kravice juga oma 150m laiuses langevate veevooludega ja erkrohelise loodusega on populaarne sihtkoht nii kohalikele kui turistidele. Siin on õrna uduvihma keskel võimalik end värskendada ujumise või päikese võtmisega.
Ajarännak keskaegsesse linnaellu
Sarajevo ja Mostar on meie reisi kaks silmapaistvamat linna, mille rajamise juured ulatuvad juba keskaega. Mostar on läbi aegade tuntud kui käsitöö ja kaubanduse keskus, kus saame nautida ka kvaliteetset kohalikku veini. Sarajevo, riigi pealinn ja kultuuritsenter, on kirev linn basaari, iidsete hoonetega ja maitsva toiduga, kust ei puudu ka põnevat ajaloolist avastamist. Sarajevo on ehe näide ida ja lääne sulatuskatlast: kesklinn jaguneb nagu noaga lõigatult Türgi ja Austria-Ungari linnaosadeks. Ühel pool basaarid ja mošeed, teisel pool Austria-Ungari stiilis hooned ja kirikud.
Balkani köök
Balkani kööki koged Bosnias kõige ehedamal kujul. Siin on segunenud euroopalikud ja idamaised köögid. Kui muus osas on siinsed rahvad tihti olnud vaenujala (kohati väga veriselt), siis köögi osas ollakse ühel meelel: üksteise paremaid palasid ei põlata ära. Bosnia köögi kõige olulisemad road on ćevapčići (pita leiba keeratud kebab), burek (pirukalaadne toit: taignas küpsetatud liha koos täidisega), erinevad täidetud köögiviljad (paprikad, sibulad, suvikõrvitsad, jms), pahlava, jms. Joogiks on tee ja bosnia (türgi) kohvi. Kangemaks kraamiks on loomulikult rakija: erinevate puuviljade (pirni, ploomi, aprikoosi, viinamarja, jms) destillaat ja ka vein.
Reisikava
Laupäev, 08. juuni
Saabume Sarajevo rahvusvahelisse lennujaama (IATA: SJJ), kust liigume kiireks värskenduseks hotelli. Seejärel sööme lõunat Baščaršijas, tuntud basaaris ja linnaosas, mis on Sarajevo kultuuriliseks ja ajalooliseks südameks. Lõunasöögile järgneb vanalinna tuur. 15. sajandil Ottomani impeeriumi ajal rajatud vanalinn ühendab idapoolel Ottomani-aegse arhitektuuri ja läänepoolel Austria-Ungari arhitektuuri. Sümboliseerides illustratiivselt ida-lääne kohtumispaika. Õhtust vaba aega soovitame kasutada usukeskuste, basaari ja linnamelu avastamiseks, päeva lõpetuseks sööme esimese ühise õhtusöögi.
Majutus hotellis Bosna & Austria (või sarnane).
Hinnas sisaldub lõuna- ja õhtusöök.
Pühapäev, 09. juuni
Hommikusöögi järel viib buss meid Igmani mäe juurde, mis on tuntud kui 1984. aasta taliolümpia toimumiskoht. Tollane olümpia on siiamaani siinse rahva südames – mitmesuguseid seda meenutavaid sümboleid ja mälestusmärke kohtame tihti Sarajaevo linnapildis. Rendime rattad ja alustame väntamist Bosnia kõige kõrgemal asuvasse külla – Lukomiri. Mägiteel võime näha allesjäänud olümpia-aegseid struktuure ja kauneid mäeahelikke. Lukomir on pälvinud Bosnia ja Hertsegoviina ilusaima küla tiitli, pakkudes piltilusaid loodusvaateid ja pilguheitu piirkonna traditsioonilisse eluviisi. Küla on jäänud ajaloo keerdkäikudest võrdlemisi puutumatuks ja tänavapildis võib tunda keskaegset õhustikku – kitsaid munakivitänavaid, laastukatustega maju ja võimsat kivimüüri. Külastame Stećaki nekropoli ja imeilusat Pruća koske. Traditsiooniline õhtusöök ja ööbimine Lukomiri külas.
Majutus kodumajutuses Lukomiris.
Hinnas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök
Esmaspäev, 10. juuni
Sööme hommikusöögi ja seejärel alustame rattamatka Umoljani külla. Sinna viiv tee, läbi Studeni Potok oru, kulgeb piki ja üle lookleva jõe. Legendi kohaselt jättis Umoljani küla ründav draakon endast maha raja, mis tänapäeval on täitunud veega ning moodustanud jõe. Külas teeme lühikese pausi, et näksida-juua ning edasi liigume asfaldil üle Visočica mäe. Jõuame Boracko järveni, liustiku erosiooni käigus tekkinud veekoguni, mida nimetatakse Hertsegoviina mäesilmaks. Boracko järve kristallselge vesi ning seda ümbritsev kaunis loodus on suurepärane koht matka lõpus puhkamiseks, ujumiseks ja jalutamiseks. Siin on ka võimalus rentida ka kanuud (lisatasu eest), et avastada seda veekogu selle peal sõites. Lõunasöök on organiseeritud restoranis Neretva jõe ääres, kus saab maalilise mägilooduse ja sillerdava vee taustal nautida hõrku kohalikku kööki.
Majutus hotellis Ranch Resort Grand River (või sarnane).
Hinnas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Teisipäev, 11. juuni
Hommikul sõidame bussiga Sovići külla, kust algab uus rattamatkapäev. Peatume Šćitis tehisjärve Ramsko ääres, mis on mägede peidus asuv tõeline aare. Järv on veel turistihordide poolt avastamata. Eriti kauni vaate saame mäe pealt veekogule ja lopsakale loodusele alla vaadates. Šćitis külastame ka kuulsat frantsiskaani kloostrit, mis asub Ramsko järve keskel ning on rajatud 15. sajandil. Aastate jooksul on klooster mitmeid kordi hävinud, kuid hoonet on pidevalt restaureeritud ja seetõttu hetkel üsna heas korras. Kommunismi ajal endises Jugoslaavias toimist ta ka ajutiselt vanglana. Jätkame matka Blindinje loodusparki, kus on ligi 200 endeemset taimeliiki ja palju võimsaid loodusmoodustisi, mis väärivad avastamist.
Majutus külalismajas Valley Forest Lodges (või sarnane).
Hinnas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök
Kolmapäev, 12. juuni
Pärast hommikusööki alustame matkaga üle Ruište mäe, kust taaskord avaneb vaade kaunile Boracko järvele. Seejärel avaneb meil võimalus külastada Stećaki nekropoli 15. sajandist, mis kuulub ka UNESCO maailmapärandi nimistusse. Liikudes edasi mööda Neretva jõge jõuame Mostari linna, mille keskmes laiub võimas Lučki sild. National Geographic’u ajakirjas on see rattamatk välja toodud top 10 elamuse seas Euroopas, mida igaüks peaks kogema. Sõjajärgselt on Mostari linn taas üles ehitatud, sealne arhitektuur kajastab erinevaid ajaperioode – tänavaid ääristavad ajaloolised mošeed, kirikud ja katedraalid. Õhtusöögiks on võimalus proovida Bosnia ja Hertsegoviina köögi tuntud roogasid, näiteks ćevapčićit, bureki.
Majutus hotellis Villa Meydan spa centar (või sarnane).
Hinnas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Neljapäev, 13. juuni
Peale hommikusööki võtame ette väikese bussisõidu, mille järel edasi väntame juba ise Međugorjesse, mis on katoliiklik palverännu sihtkoht. Väidetavalt olevat alates 1981. aasta juunist Neitsi Maarja ilmutanud siin ennast lastele ja noortele. Međugorjet külastab aastas üle miljoni inimese. Edasi liigume taas bussis lummava Kravice kose juurde, mis on 28m kõrge ja 150 meetrit lai. Imekauni looduse keskel sööme ka lõunat. Päev jätkub ajalooliste linnade külastamisega. Esmalt avastame Ottomani linna Počiteljt, kuhu kuningas Tvrtko ehitas 1383. aastal kindluse. Počiteljs asuvad ühed tähtsamad ja paremini säilinud ehitised kogu piirkonnas, lisaks ajaloolisele väärtusele pakub linn ka uhkeid vaateid jõele ja mägedele ning sarmikaid munakivitänavaid avastamiseks seiklushimulistele. Teise unikaalse linnana võtame ette Blagaj, mis taaskord kuulub UNESCO nimistusse ning kus läbi aegade on elanud Bosnia valitsejad ja kuninglikud perekonnad. Õhtu lõpetuseks jõuame taas Mostarisse, kus ootab meid linnatuur ning öömaja.
Majutus hotellis Villa Meydan spa centar (või sarnane).
Hinnas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Reede, 14. juuni
Sööme hommikusöögi ja liigume bussiga meie rattamatka alguskohta, Višići külla. Esimeses osas matkast sõidame läbi fenomenaalsete vaadetega loodus- ja linnureservaadi mida kutsutakse ka “linnuarmastajate paradiisiks”. Sõidame endisel Ćira kitsarööpmelisel raudteel: selle tammil. Ületame uhkeid sildu läbime ja põnevaid tunneleid. Peatume Hutovo külas ning sealt edasi jõuame Vjetrenica koopani. Tegu on siinse suurima koopa ja ühtlasi bioloogiliselt mitmekesiseima koopaga maailmas. Selle sügaviku muudavad iseloomulikult meeldejäävaks karstimoodustised ja uhked pinnavormid, millele annab efekti valgusmäng. Lõunasöök restoranis ja transfeer tagasi Mostari.
Majutus hotellis Villa Meydan spa centar (või sarnane).
Hinnas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Laupäev, 15. juuni
Viimase täispika päeva sisustame ilma rattata – viinamarjaistanduse külastamise ja veini degusteerimisega, vanalinna melu ja nurgataguste avastamisega. Soovi korral on võimalus osta koju suveniire ning saada kohalikul turul kauplemise kogemus. Lisaks on Mostaris võimalik käia zipline-ga sõitmas (lisatasu eest) ning selle käigus nautida linna ja loodust 1000m pikkusel sõidul linnulennult. Avastamist ja seiklusi jagub igaühele. Õhtuks jõuame taas Sarajevosse, kus lõpetame reisi mõnusalt ühise õhtusöögi ja reisimuljetega.
Majutus hotellis Bosna & Austria (või sarnane).
Hinnas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Reisigalerii
Arvamused
Viimase hetke otsus elu esimesele matkareisile registreeruda osutus elumuutvaks. Kuigi mu varustusekott saabus kohale alles siis kui mägedest alla tulime ja matkakeppe asendasid bambusetüükad ning muu vajaliku osas käisin külakorda kaaslaste õlale patsutamas, olen nüüd parandamatult nakatunud haigusesse nimega „seiklusmatk tundmatusse“. Myanmari (end. Birma) mägise põhjaosa puutumatu dźungel, hommikune ahvilaul, kristallselged mägijõed kahtlaselt kõikuvate rippsildadega, ujedalt naeratavad külaelanikud, „ta-taa“ hõikuvad pilusilmsed lapsed, ootamatult mägiteel vastukõndiv hiiglaslik vesipühvel, turgude värvikirevus, ülimaitsev toit koos laulude ja „saladustega“ öise lõkke ümber, Shwedagon pagoda ja Bagani 2500 pagoodi kuldses loojangusäras ning meie võrratult vahva reisiseltskond! Selle nimel tasub rihma pingutada, et varsti jälle minna...
Reisid Andmomentsiga on võimalus rutiinist ja tavaturistidele tuntud radadest eemale pääseda. Etioopia mägismaa jalgsimatka ja Lõuna-Hiina ning Kaukaasia jalgrattamatkade ühisnimetajaks on minu jaoks olnud mõnus reisiseltskond. Sellistel reisidel kuuleb reisikaaslastelt palju uut ja huvitavat nii puhkepausidel kui majutuspaikades. Reisikorraldus on läbimõeldud. Positiivse üllatusena minu kodusest liiklusvahendist paremate jalgrataste kasutamise kogemus. Lõuna-Hiina riisiterasse ja filmist „Avatar“ tuntud mägesid, Etioopias järsakult alla laskuvaid ahvikarju ja Sevani järvevaateid või reisidel kogetud gastronoomilisi elamusi on raske sõnades kirjeldada. Neid peab ise kogema.
Hingematvad vaated riisiterrassidele; lõppematu tõus majutuskohta, kus pererahvas ootas saabujaid lillevaniku ning värskelt pressitud apelsinimahlaga; armsad Nepali lapsed, kes millegipärast pildistamiseks pikkuse järjekorda võtsid :); swing-hüpe kanjonisse 160 meetri kõrguselt sillalt The Last Resort´is, Kathmandu linn oma kirjususes – need on vaid vähesed mälupildid rattamatkast Nepali, mis niipea ei unune. Kui on soov kogeda hoopis teistsugust elu-olu kui see, millega igapäevaselt harjunud oleme, siis on Nepal täpselt õige koht, kuhu minna. Värskendav kogemus on garanteeritud.
Mugavused ja ööbimised
Reisil ööbime mugavates turistiklassi hotellides või külalismajades, hotellides on olemas kõik mugavused (sh, kahesed toad, vannituba ja WC toas). Külalismajades või väikehotellides võib WC ja vannituba olla ühiskasutuses, majutus mitmestes tubades. Toitlustamise eest on hoolitsetud: matka jooksul saadavad meid kõikvõimalikud kohaliku köögi saadused ja seda enamasti kolm korda päevas. Mõnel päeval on mõni söögikord meie poolt organiseerimata, et jätta mõningane valikuvabadus.
Saateauto saadab gruppi kogu reisi vältel (kui see mõnel lõigul võimalik pole, siis teavitame sellest eraldi) ning sinna paigutame ka pagasi ning joogiveevarud. Soovijale on koht autos olemas, kui vajatakse abi või siis lihtsalt pisikest puhkust väsinud jalgadele. Igapäevaselt tuleb endaga kaasas kanda vaid väikest käepärast kotti isiklike asjadega (fotokas, telefon, vahetusrõivad, snäkid, jms). Samuti hoolitseb igaüks ise oma ratta elementaarse korrasoleku eest (pesu ja õlitamine). Kui midagi tõsisemat peaks juhtuma, on tehniline abi käepärast ning lihtsamad varuosad saateautos olemas.
Raskusaste: Keskmine
Tegemist on rattamatkaga, mille raskusaste on “keskmine”. Et hakkama saada, peaksid omama eelnevat rattasõidu kogemust. Läbime päevas umbes 30-60 km asfalt- ja kruusateedel, mis võtab koos peatustega 5-8 tundi. Olenevalt tee- ja ilmastikuoludest võivad mõned lõigud olla tehnilised ja füüsilist pingutust nõudvad, sest liigume mitte kõrgetes, kuid ikkagi mägedes. Matka kõrgeim punkt on ligi 1900 m merepinnast. Sõidutempo pärast muretsema ei pea: igaüks saab valida oma tempo. Tegemist ikkagi matkaga, ehk teeme päevaste sõitude jooksul piisavalt pause, et mitte üle pingutada. Kui tuleb suurem väsimus peale või on midagi juhtunud, on vajadusel koht saateautos olemas ning seal asuvad ka pagas ning jalgratta varuosad. Endaga kaasas tuleb kanda vaid väikest käepärast kotti isiklike asjadega. Reeglina sõidab üks giididest grupi ees ja teine grupi sabas.
Kasulik teada
Kindlustus
Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele kindlustustingimustes. Erilist tähelepanu tuleb pöörata ka sellele, millise kõrguseni merepinnast kindlustuskate kehtib. Palun vaata eelnevat sektsiooni „raskusaste“, kus on ära toodud meie reisi kõrgeim punkt. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et olla veendunud piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale hankida.
Raha
Bosnia ja Hertsegoviina rahaühikuks on mark (BAM või KM), vahetuskurss 1 euro = 1,95 BAM. Raha ei ole võimalik vahetada Eestis. Suuremates linnades: Sarajevos ja Mostaris on mitmeid valuutavahetuspunkte, kus rahavahetus on võimalik. Sularaha saab välja võtta linnades pangaautomaadist.
Matkapäevade vältel on hoolitsetud söögi, joogi, transpordi ja majutuse eest, kuid natuke sularaha soovitame kaasas hoida suveniiride või snäkkide ostmiseks. Suurtes linnades (Sarajevo, Mostar) avaneb rohkem võimalusi ka ise ringi käimiseks ja eraldi söögikordadeks.
Krediitkaardid
Krediitkaardid ja kontaktivaba maksmine on riigis laialt levinud. Vastu võetakse Visat, Visa Electroni, MasterCardi ja Maestrot. Siiski väiksemates poodides, pagarikodades ja turul kaarte ei aktsepteerita, arveldamine toimub sularahas.
Jootraha
Jootraha jätmine on Bosnia ja Hertsegoviinas hea tava ning viisakas on restoranides jätta jootraha 10% arvest. Mõnes kohas lisatakse automaatselt lisatasu arvele, seega tasub tšekke kontrollida. Kohalikele giididele ja muule reisi korraldavale personalile on samuti tavaks jootraha jätta, palun konsulteeri meie reisijuhiga selle suuruse osas.
Ilm
Juuni on ideaalne aeg matkareisiks, temperatuurid on päeval 21-28 kraadi, öösel 10-16 kraadi. Vihma tõenäosus juunis on üsna arvestatav.
Sarajevo – maksimaalne päevane temperatuur juunis 27 kraadi, öösel minimaalne 11 kraadi.
Mostar – maksimaalne päevane temperatuur juunis 30 kraadi, öösel minimaalne 13 kraadi.
Kõrgemal mägedes võib olla jahedam, üldiselt kehtib reegel – mida kõrgem, seda madalamad on temperatuurid ja seda heitlikum ilm.
Mida rattamatkale kaasa võtta
Valmistu nii soojaks, päikesepaisteliseks kui ka mägedes veidi jahedamateks ilmadeks ning tuuleks ja ka vihmaks. Näpunäited, mida kaasa võtta: jalgrattakiiver, kindad, lühikesed püksid, päikeseprillid, päikesekaitsekreem ning –huulepulk, veepudelid, veekindel jakk, soe fliisjakk, väike kõhu- või seljakott ning energiat andvad näksid. Tagavara jalgratta sisekumm(id) on hea võtta kaasa, eriti kui oled ise võimeline seda vahetama. Siis ei sõltu sa saateauto tempost. Kasuks tuleb ta ka siis kui suudad reisikaaslase endale kummivahetusele appi. Meil plaanis ka jalgsimatkad, seega kaasa ka mugavad matkajalatsid.
Täpsema reistarvete ja varustuse nimekirja jagame ning arutame läbi reisieelsel kohtumisel.
Jalgrattarent
Kui soovite reisi kaasa teha rendirattal, siis teatage sellest juba reisi broneerimisel. Kaasa võib võtta oma isiklikud pedaalid ning sadula, mida saab sobitada rendirattale. Kui teil on mugavam oma varustusega sõita, võib kaasa võtta ka oma ratta. Sel juhul palume ratas eelnevalt põhjalikult hooldada ning vajalikud varuosad kaasa võtta. Palun konsulteerige eelnevalt Andmoments Seiklusreisid meeskonnaga.
Vaktsineerimine ja tervishoid
Täpse vaktsineerimissoovituse annavad reisimeditsiininõustajad ja -arstid. Mitteprofessionaalne info on selline, et peaks omama tavavaktsineerimisi: difteeria, teetanus, läkaköha ning leetrite, tuulerõugete ja lastehalvatuse vastu. Soovitav oleks olla vaktsineeritud kõhutüüfuse ning hepatiit A ja B vastu. Vaktsiinide osas peaks arstiga konsulteerima vähemalt kuu aega enne reisi algust. Tervishoiuasutusi on väljaspool Sarajevot ja teisi suurlinnu vähe. Kindlasti soovitame teha tervisekindlustuse.
NB! Konsulteeri reisimeditsiininõustajaga, ära toetud pelgalt siin ja mujal internetis leiduvale infole
Viisa
Välisministeeriumi andmetel võivad Eesti kodanikud viibida Bosnia ja Hertsegoviinas viisavabalt kuni 90 päeva korraga. Eesti kodanikud võivad riiki siseneda kehtiva passi või isikutunnistuse (ID-kaardi) alusel.
Rohkem infot: https://reisitargalt.vm.ee/riigid/bosnia-ja-hertsegoviina/
Juhime tähelepanu sellele, et Bosnia Hertsegoviina võib muuta riiki sisenemise ja seal viibimise tingimusi, kuid ei pruugi sellest teisi riike kohe teavitada. Seetõttu ei vastuta Välisministeerium teabe õigsuse ega selle kasutamisest tekkinud kahjude eest.
Korduma kippuvad küsimused
Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?
- Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.
Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?
- Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.
Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?
- Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.
Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?
- Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu
Mis sisaldub pakettreisi hinnas?
- Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.
Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?
- Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.
Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?
- Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!
Kuidas toimub reisi eest tasumine?
- Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.
Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?
- On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.
Milline on rendirataste kvaliteet?
- Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.
Kuidas saan ma krossireisile tsikli?
- Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.
Milline on renditsiklite kvaliteet?
- Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.
Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?
- Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.