- Stara Planina mäestiku ilu ja võlu
- Ehe mägede ilu
- Võluv ajalooline Koprivštitsa linn
- Kuulus Trojani klooster
- Maitseküllane ja mitmekesine Bulgaaria köök
Reisijuht
Merle Rallmann
Olen viimase üheksa aastaga jalgsi erinevatel matka- ja palverännuteedel läbinud üle 7000 kilomeetri. Kõik sai alguse Oandu-Ikla matkateest, mis avas minu jaoks pikamaamatkamaailma ning vaatamata ohtratele villidele ja algaja raskele seljakotile võitis mu südame.
Loe veel
Võimsaimad reisihetked
Stara Planina mäestiku ilu ja võlu
Matkaretk kulgeb majesteetlikus Balkani mäestikus (Stara Planina), mille kõrgemad tipud ulatuvad pea 2500 meetrini. Stara Planina mäestik jagab Bulgaaria enam-vähem horisontaalselt pooleks Siin ei saa üle ega ümber ilusatest vaadetest. Meie matkarada pakub avastamist igal nurgal. Meid ootavad maalilised rohelised aasad, lopsakad metsad ja elutud sünged kaljud. Mäed on siin väga ehedad ja kubisevad lindudest ja mägililledest, kohata võib mägikitsi, näha saab tabamatute pruunkarude jälgi ning loomulikult ei ole siin puudust ka karjatatavatest lammastest. Kogeme mägede vaikust ja võlu ning naudime ühtsust kõikvõimsa loodusega.
Mõnusat pingutust pakkuvad maastikud
Matkal vallutame Stara Planina kõrgeima mäe – Botevi tipu (2376 m) ning ronime väljakutseid pakkuvale Kupen’ile (1930 m). Mitu päeva veedame kõrgel ja kaugel, nautides hingematvamaid vaateid nii Põhja- kui ka Lõuna-Bulgaariale. Pingutame tõusudel ja puhkame laskumistel. Matkapäevad lõpetame hubastes mägihotellides või ehedates mägionnides. Mis võiks olla mõnusam, kui väsitava päevase retke järel juua tass kohvi või teed, või hoopis külma õlut või veini?
Võluv ajalooline Koprivštitsa linn
Koprivštitsa on üks ilusamaid linnu Bulgaarias ja Balkani poolsaarel. Siit leiame hulgaliselt 19. sajandist pärit hooneid, mis on Bulgaaria renessansi arhitektuuri parimateks näideteks. Linn võlub oma kitsaste munakivisillutisega tänavatega ja ainulaadse atmosfääriga.
Enamik linna majadest on tänapäeval restaureeritud-taastatud kogu oma hiilguses – erksate värvide, rikkalike kaunistuste ja kujunditega. Koprivštitsa’sse sõidame rongiga, mis on omaette väike seiklus.
Kuulus Trojani klooster
Reisil külastame Trojani kloostrit – Bulgaaria suuruselt kolmandat pühakoda, mis asutati 16. sajandi lõpul. Tegemist on autentse ja muljetavaldava kloostriga, kus on säilinud traditsioonid ja vaim. Klooster on kuulus oma uskumatute puunikerduste poolest. Nendest vanim on püha Nikolai kabeli imekaunis 1794. aastal nikerdatud ikonostaas. Kõige märkimisväärseim ja unikaalsem töö asub aga peakirikus – puunikerdatud ja kullatud võimas ikonostaas, mille lõi Nikola Mattev aastatel 1839-1840.
Trojani kloostri muuseumis on ka muljetavaldav tarbekunsti ja käsitöö meistriteoste kollektsioon.
Maitseküllane ja mitmekesine Bulgaaria köök
Bulgaaria köögil on palju ühist kreeka ja türgi rahvusköökidega, mis on ka loomulik, arvestades geograafilisest lähedust ja sellest tingitud pikka ühist ajalugu. Kohalikus köögis kasutatakse rohkelt köögivilju ja ürte. Suures aus on ka erinevad lihad ning kala. Tähtsal kohal on erinevate täidistega paprikad, aga ka muud köögiviljad, nagu suvikõrvitsad, tomatid ja muud. Bulgaaria köök on ülimalt rikas salatite ning kuumade ja külmade suppide poolest. Ka ühepajatotude nimekiri on pikk – need on reeglina üsna paksud ja toekad. Laseme sellel kõigel meie reisil hea maitsta koos sõõmu Bulgaaria veiniga.
Reisikava
Laupäev, 13. september
Saabume Sofia rahvusvahelisse lennujaama (IATA: SOF). Transfeer hotelli. Sõltuvalt saabumisajast puhke- ja vaba aeg, mida võib sisustada Bulgaaria pealinnaga tutvudes. Sofia on iidne linn, esimene asula tekkis siia 7000 aastat tagasi, aga muistsetest aegadest on siin säilinud üsna vähe. Linnas on tunda erinevate ajastuste mõjutusi ning selle pildis leidub nii modernismi kui ka nõukogude aja ja varasemate perioodide jälgi. Siin näeb Rooma, Bütsantsi ja Ottomani impeeriumi ajast säilinud arhitektuuri.
Õhtul naudime meie esimest ühist õhtusööki.
Majutus hotellis Sofias.
Reisikavas sisaldub õhtusöök.
Pühapäev, 14. september
Päeva alustame autosõiduga Apriltsi linna, et külastada Trojani kloostrit – Bulgaaria suuruselt kolmandat pühakoda, mis asutati 16. sajandi lõpul. Edasi sõidame meie matka alguspunkti. Tänane rada ei ole pikk, kuid viib meid kohe järsult ülesse, Põhja-Dzendem’i kivised nõlvad ja imposantne Botev’i tipp meile saatjateks. Matka lõpul jõuame Pleven Hut’i, kust avanevad hingematvad vaated ümbritsevale maastikule. Siin seame ennast mägimajja ja siin ootab meid ka õhtusöök ja esimeste reisimuljete jagamine.
Majutus Pleven Hut’i mägimajas (või sarnane).
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõunapiknik ja õhtusöök.
Esmaspäev, 15. september
Tänase päeva kavas on tõus kuulsale Botev’i mäele (2376 m) – Stara Planina mäestiku kõrgeimale tipule. Rada ei ole tehniline, kuid nõuab pingutust – on palju tõusu- ja langusmeetreid. Teekond pakub looduseilu, viies meid läbi lopsakate metsade, mööda mäeharja ja kulmineerudes väljakutsuva lõputõusuga. Pingutused tasuvad ennast ära vägevate panoraamvaadetega Severen Jendem’i kaitsealale. Öömaja ja maitsev õhtusöök ootavad meid Pleven Hut’i mägimajas.
Majutus Pleven Hut’i mägimajas (või sarnane).
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõunapiknik ja õhtusöök.
Teisipäev, 16. september
Tämase matka käigus mõned tipud, sealhulgas kõrge Kupen’i (1930m). Rada pakub suurepäraseid vaateid, imelist õhku ja head füüsilist koormust. Järsumatel lõikudel kasutame ka köisi. Pika päeva lõpetame Ambaritsa mägimajas, lõõgastudes mõne toreda joogi seltsis ja nautides head seltskonda ja õhtusööki.
Majutus Ambaritsa mägimajas (või sarnane).
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõunapiknik ja õhtusöök.
Kolmapäev, 17. september
Täna võtame ette Levski tipu (tuntud ka kui Ambaritsa, 2166 m). Teekond kulgeb elutul maastikul ja mägede vaikuses, võimsad vaated meile saatjateks. Matkapäev ei ole pikk ja lõppeb Dobrila mägimajas. Õhtusöögiks mekime bulgaaria köögi hõrgutisi.
Majutus Dobrila mägimajas (või sarnane).
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõunapiknik ja õhtusöök.
Neljapäev, 18. september
Suhteliselt kerge ja mõnus päev – matkarada viib meid alla, kõnnime mööda mäeharja, läbime nii lagedaid kui ka metsaseid alasid. Lõunapeatuse teeme Dermenka onnis, kust suundume Vabaduskaare juurde. Tegemist on ikoonilise maamärgiga – 37 meetri kõrguse monumendiga, mis on rajatud Trojan-Karnare kuru kõrgeimasse punkti (1550 m). Kaar tähistab 100. aastapäeva Bulgaaria vabastamisest Ottomani impeeriumist Vene-Türgi sõja ajal (1877-1878). Edasi jätkame teekonda Beklemeto poole, kus meid ootab hotell. Seal puhkame jalga, jagame muljeid ja muljetame õhusöögi laua taga.
Majutus Beklemetos, hotellis (või sarnane).
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõunapiknik ja õhtusöök.
Reede, 19. september
Mõnus päev Kesk-Balkani rahvuspargis, Stara Planina kõige kütkestavamas osas. Kõnnime peamiselt mööda mäeharja, nautides vaateid. Hea õnne korral võime tabamatut edelweiss’i lille (alpi jänesekäpp) kohata. Tänasesse päeva mahub ka üks väike mäkke tõus – olge valmis põnevaks seikluseks.
Majutus Eco mägimajas (või sarnane).
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõunapiknik ja õhtusöök.
Laupäev, 20. september
Viimane päev mägedes, kus kõnnime alla, läbides Jumruka tipu (592 m), matkates metsas ja heinamaadel. Päev lõpeb rongisõiduga Rozino külast Koprivštitsasse – maalilisse linnakesse, mis on ajaloost ja võluvast arhitektuurist läbi imbunud. Õhtu veedame selle linnakese erilise ajaloolise atmosfääri ja hästi säilinud värvikirevas Balkani stiilis arhitektuuri naitudes.
Majutus Koprivštitsas, hotellis.
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõunapiknik ja õhtusöök.
Reisigalerii
Arvamused
Valisin sel korral Andmomentsi Bosnia ja Hertsegoviina mägimatka, Grupp oli väike ja sõbrunesime kiiresti. Asjalik ja suurte kogemustega grupijuht Mati hoidis grupi koos nii mäenôlvadel kui ka muul ajal. Bosnia mäed olid tõeline vaatamisväärtus, ũks ahhetamapanev vaatepilt järgnes teisele. Samas jôudsime parajal määral tarbida ka kohalikku kultuuri. Korraldus oli ladus, toit maitsev ja öömajad heal tasemel. Matk oli jôukohane ka algajatele matkajatele.
Minu äkiline otsus osaleda Svaneetia matkal tasus end ära, oli väga huvitav. Hea seltskond ja mõnus reisijuht, Ott. Reisil sai tutvuda Gruusia kultuuriga, matkad pakkusid positiivseid emotsioone, õhtused seltskondlikud “Uno” mängud jne. Huvitav oli sattuda kohtadesse, kuhu ehk muidu ei oleks sattunud, see oli äge.
Rattaretkel mägedes oled justkui sattunud ajamasinasse, mis viib sind aeglaselt mäest üles, tehes mälupilte oivalistes vaadetest ning taas allasõites hoomates rohkemaid kaadreid ajakulus maalilisest maastikust. Üllatuste rohke Hiina avas end üle ootuste ning seda kõike peaks ise nägema ja kogema ehedalt ning pelgalt jutust siin ei piisaks. Tänud Andmomentsi reisikorraldusele oli rattaretke kulg Hiinas väga tasemel - head rattad, tehniline tugi, väga korralikud öömajad, kohaliku köögi maitseelamused jne. Kokkuvõtteks võib öelda, et Andmomentsiga rattaretked on sobilikud kõikdele reisihuvilistele, kes vähegi soovivad rattaga sõita ning tõeline puhkus igapäeva rutiinist on garanteeritud!
Mugavused ja ööbimised
3 ööd veedame hotellides, kahestes kõigi mugavustega tubades. 5 ööd (matkal) veedame mägimajakestes, kus vannituba ja WC on ühiskasutuses. Ööbimine on organiseeritud mitmestes tubades.
Toitlustamise eest on hoolitsetud: matka jooksul saadavad meid kõikvõimalikud kohaliku köögi saadused enamasti kolm korda päevas.
Suurem pagas liigub autodega, igapäevaselt on vaja kaasas kanda väiksemat seljakoti kõige vajalikumate isiklikke asjadega.
Raskusaste: Keskmine
Tegemist on matkaga, mis on keskmise raskusastmega. See tähendab, et sa pead olema füüsiliselt aktiivne, tugev ja terve, et matkal hakkama saada. Eelnev mägedes matkamise kogemus on plussiks. Päevasteks rännakuteks koos peatustega (söögi-, foto-, joogipausid) kujuneb kokku umbes 5-8 tundi. Tõusumeetreid koguneb meil päevas 500-900 meetrit, sõltuvalt päevast. Tuleb teel ette keerulisi tõuse ja langusi, arvestada tuleb ka ettearvamatu ilmaga mägedes.
Reisi kõige kõrgemaks punktiks on meil ca 2400 m. Kõrgmäestikuhaiguse minimaalseks kõrguseks loetakse 2500 m, kuid tavaliselt tekivad esimesed, kergemad sümptomid 3000-3500 m juures. Seega kõrgmäestikuhaigusega sa sel matkal kokku tõenäoliselt ei puutu. Ilm mägedes võib kiiresti muutuda selgest ja päikesepaistelisest märjaks, tuuliseks ja külmaks. Oluline on sobivate riiete pakkimine seljakotti!
Kasulik teada
Kindlustus
Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub
pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele
kindlustustingimustes. Erilist tähelepanu tuleb pöörata ka sellele, millise kõrguseni
merepinnast kindlustuskate kehtib. Palun vaata eelnevat sektsiooni „raskusaste“, kus on ära
toodud meie reisi kõrgeim punkt. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et olla veendunud
piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale
hankida.
Raha
Rahaühikuks on Bulgaaria leev (BGN). 1 € = 1,96 BGN (September 2024). Soovitav on raha vahetada Eestis või võtta välja pealinnas sularahaautomaadist. Kohapeal vahetades soovitame seda teha ainult pangas. Pangas raha vahetades on vajalik pass. Tähelepanelik tuleb olla valuutavahetuspunktides raha vahetades, kuna seal kiputakse turiste petma. Saadud raha tuleb kindlasti kohapeal üle lugeda. Bulgaarias on sularahas tasumine põhiline makseviis, paljudes väiksemates ärides ning maakohtades pole kaardimaksed võimalikud. Hinnatase on meile soodne.
Krediitkaardid
Bulgaarias on sularahas tasumine põhiline makseviis, paljudes väiksemates ärides ning maakohtades pole kaardimaksed võimalikud. Krediitkaardid (Visa, MasterCard ja American Express) on aktsepteeritud suuremates linnades, hotellides ja suuremates kauplustes, kuid väiksemates kohtades ja kaugemates piirkondades tasub omada sularaha.
Jootraha
Jootraha jätmine on traditsiooniks, see on oodatud ja selle jätmist väga hinnatakse. 10% arvesummast on tavaline jootraha suurus. Jootraha jätmine giididele ja kohalikule saatemeeskonnale, samuti organiseeritud ekskursioonidel/matkadel on ka oodatud.
Ilm
Ajal, kui reis toimub (septembris), on ilm mõnusalt soe: linnades, madalamal on päevased keskmised maksimumid on 23 kraadi juures ja öised miinimumid 11 kraadi juures. Mägikuurortides võib oodata mõnevõrra madalamaid temperatuure: päevased keskmised maksimumid on 18 kraadi juures ja öised miinimumid 7 kraadi juures. Mägedes kehtib reegel – mida kõrgem, seda jahedam, tuleb arvestada kindlasti ka tuulega ja on võimalus ka sademeteks.
Mida reisile kaasa võtta
Valmistu pigem soojaks, päikesepaisteliseks ilmaks ning võimalikuks tuuleks (igaks juhuks ka vihmaks). Näpunäited, mida kaasa võtta: matkajalatsid, varujalatsid, plätud, matkapüksid, lühikesed püksid, t-särgid, päikeseprillid, suure kaitsefaktoriga (30-50) päikesekaitsekreem ning –huulepulk, veepudelid, matkajope, vihma- ja tuulekaitse kiht, matkakepid, mugav seljakott igapäevaste hädavajalikke asjade kandmiseks ning energiat andvad näksid, jms.
Täpsema reistarvete ja varustuse nimekirja jagame ning arutame läbi reisieelsel kohtumisel.
Viisanõuded
Eesti kodanikule on Bulgaariasse sisenemine turismi eesmärgil viisavaba.
Vajalikud dokumendid:
* pass või ID-kaart, kehtiv vähemalt 3 kuud pärast reisi
* piisavate rahaliste vahendite olemasolu
* soovitav reisikindlustus kogu reisi perioodiks
Vaktsineerimine/tervishoid
Täpse vaktsineerimissoovituse annavad reisimeditsiininõustajad ja -arstid. Vaktsiinide osas peaks arstiga konsulteerima vähemalt kuu aega enne reisi algust. Kindlasti soovitame teha tervisekindlustuse. Tervishoiuteenused on Bulgaarias tasemel ja ka kaugemates piirkondades kättesaadavad.
NB! Konsulteeri reisimeditsiininõustajaga, ära toetu pelgalt siin ja mujal internetis leiduvale infole
Korduma kippuvad küsimused
Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?
- Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.
Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?
- Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.
Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?
- Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.
Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?
- Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu
Mis sisaldub pakettreisi hinnas?
- Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.
Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?
- Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.
Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?
- Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!
Kuidas toimub reisi eest tasumine?
- Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.
Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?
- On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.
Milline on rendirataste kvaliteet?
- Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.
Kuidas saan ma krossireisile tsikli?
- Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.
Milline on renditsiklite kvaliteet?
- Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.
Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?
- Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.