- Matk lumeräätsadega põneval mägisel maastikul
- Balkani vägevaimad mäed ja kõikvõimas loodus
- Lummavad jäätunud Rila järved
- Muljetavaldav kuulus Rila klooster
- Maitseküllane ja mitmekesine Bulgaaria köök
Reisijuht
Kalle Ribelus
“Mu ema ütles alati, et elu on nagu šokolaadikarp, sa ei tea kunagi, mida saad.” See on tsitaat “Forrest Gumpist” ehk ühest minu lemmkifilmist ja seal öeldu iseloomustab ka minu ellusuhtumist. Kus ma ka ei viibiks, igal hommikul ärkan teadmisega, et tulgu, mis tuleb – mina olen valmis, olen elevil ja avatud kõigele, mida elu pakub. Tõenäoliselt see ongi põhjus, miks mulle...
Loe veelVõimsaimad reisihetked
Matk lumeräätsadega põneval mägisel maastikul
Meid ootab mõnusat füüsilist pingutust pakkuv matk lumisel mägimaastikul. Saateks maalilised jäätunud mägijärved ja võimsad vaated Balkani poolsaare kõrgeimatele mäetippudele. Matka tuumaks on mäkketõus ja sellele järgnev laskumine, samas liigume ka laugematel profiilidel. Saame hulgaliselt põnevaid kogemusi ja emotsioone. Matkame kergelt: ööbimised on korraldatud mägihotellides-külalistemajades ning suurem pagas liigub autodega. Retkedel on meil kaasas ainult päevaks vajalik kraam väiksema seljakotiga.
Balkani vägevamad mäed ja kõikvõimas loodus
Matkateekond viib meid Balkani kõrgeimasse – Rila mäeahelikku. Kogeme ühtsust kõikvõimsa loodusega, vaikust ja puutumata lund. Ronime Maliovitsa tippu (2729 m), vallutame Balkani poolsaare kõrgeima – Musala (2925 m) mäe. Sellelt avanev vaade on tõeliselt võimas – kõik Balkani mäestiku iludused nagu peopesal – naudime Rila harja, marmorist Pirini mägesid, Vitoša ja Sredna Gora tippe ja Rodopi ahelikku.
Pingutusterohked matkapäevad lõpetame hubastes mägihotellides. Mis võiks olla mõnusam, kui väsitava päevase retke järel istuda soojas toas ja juua tass kohvi, teed või kakaod või hoopis külma õlut?
Lummavad jäätunud Rila järved
Meie matka üheks oluliseks maamärgiks on Rila järved – kahtlemata üks tähelepanuväärsemaid looduslikke magneteid Balkani poolsaarel. Tegemist on seitsme kauni liustikujärvega, mis paiknevad üksteise peal ja on omavahel ühendatud väikeste ojade ja kaunite pisikoskede kaskaadidega. Tavaliselt jäätuvad järved oktoobris ja ei sula enne juunit. Jääkate võib ulatuda kuni 2 meetrini. Iga järv on oma nime saanud selle kuju ja omaduste järgi. Kõrgeim neist on Salzat (“Pisar”) oma kristallselge veega, kõrguselt järgmine kannab oma peaaegu täiuslikult ovaalse kuju järgi nime Okoto (“Silm”). Babreka (“Neer”) on neerukujuline ja on kogu järvede rühma kõige järsema kaldaga. Järgmiseks tuleb Bliznaka (“Kaksikud”) – mõlemast otsast lai ja keskelt kitsas järv meenutab liivakella ja kuivadel aastatel muutub ta kaheks väiksemaks veekoguks – sellest ka nimi. Rajast kaugemal asuvad Trilistnika („Kolmeleheline“) järv ja Ribnoto Ezero („Kalajärv). Kõige madalamal asuv on Dolnoto Ezero (“Alumine järv”), kuhu koguneb teistest järvedest välja voolav vesi, moodustades Džermani jõe. Mõnes järves elavad kalad, kuid üldiselt ei sobi need mägijärved eluks oma kõrguse ja jäise veetemperatuuri tõttu.
Muljetavaldav kuulus Rila klooster
10. sajandil asutatud Rila kloostrit peetakse Bulgaaria üheks olulisemaks kultuuri-, ajaloo- ja arhitektuurimälestiseks. 1983. aastal kanti see UNESCO maailmapärandi nimistusse.
Kloostrikompleks tekkis õigeusu kiriku pühakuks kuulutatud eraku Rila Püha Johannese askeetliku elamise ja haua kohale. Klooster mängis keskaegse Bulgaaria vaimses ja sotsiaalses elus olulist rolli. 19. sajandi alguses hävis kompleks tulekahjus ning see taastati aastatel 1834–1862. Bulgaaria renessanssajastule (18.–19. sajand) iseloomulik arhitektuur sümboliseerib Bulgaaria rahvusliku taassünni ja kultuurilise identiteedi teadvustamist pärast sajandeid kestnud Ottomani (Türgi) okupatsiooni. Tegemist on väga autentse ja muljetavaldava pühakojaga, kus on säilinud traditsioonid ja vaim. Uudistame seda kohta viimasel matkapäeval.
Maitseküllane ja mitmekesine Bulgaaria köök
Bulgaaria köögil on palju ühist kreeka ja türgi rahvusköökidega, mis on ka arusaadav, arvestades geograafilist lähedust ja sellest tingitud pikka ühist ajalugu. Kohalikus köögis kasutatakse rohkelt köögivilju ja ürte. Suures aus on ka erinevad lihad ning kala. Tähtsal kohal on loomulikult erinevate täidistega paprikad. Bulgaaria köök on ülimalt rikas salatite ning kuumade ja külmade suppide poolest. Ka ühepajatotude nimekiri on pikk – need on reeglina üsna paksud ja toekad. Laseme sellel kõigel meie reisil hea maitsta koos sõõmu Bulgaaria veiniga.
Reisikava
Laupäev, 08. märts
Saabume Sofia rahvusvahelisse lennujaama (IATA: SOF). Transfeer hotelli. Sõltuvalt saabumisajast: puhke- ja vaba aeg, mida võib sisustada Bulgaaria pealinnaga tutvudes. Sofia on iidne linn, esimene asula tekkis siia 7000 aastat tagasi, aga muistsetest aegadest on siin säilinud üsna vähe. Linnas on tunda erinevate ajastuste mõjutusi ning selle pildis leidub nii modernismi kui ka nõukogude aja ja varasemate perioodide jälgi. Siin näeb Rooma, Bütsantsi ja Ottomani impeeriumi ajast säilinud arhitektuuri.
Õhtul naudime meie esimest ühist õhtusööki.
Majutus hotellis Sofias.
Reisikavas sisaldub õhtusöök.
Pühapäev, 09. märts
Päeva alustame lühikese transfeeriga Zlatnite Mostove’sse. Selle koha puhul on tegemist üsna haruldase jääajast pärit geoloogilise nähtusega – rändrahnude külviga (kivijõega), mis jookseb mööda nõlva ca 400 meetrit alla. Nimetus, mis tähendab tõlkes kuldseid sildu, viitab kividel kasvava sambliku värvile. Suvel on rändrahnud populaarseks päevitamise ja pikniku pidamise kohaks. Siit alustame meie lumeseiklust. Võtame ette tõusu Kamen Deli (1862 m) tippu, kust avaneb kaunis vaade Sofia linnale. Edasi jätkame laskumisega mööda Torfeno Branište turbaväljasid looduskaitseala Aleko mäejalamisse. Siin seame ennast mägihotelli, kus ootab meid ka soe tass kohvi, teed või kakaod või hoopis külm õlu. Õhtul koguneme õhtusöögi laua taga ja jagame esimesi reisimuljeid.
Majutus hotellis Moreni (või sarnane).
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Esmaspäev, 10. märts
Sõidame transfeeriga Kumata mägihotelli poole, kust suundume korralikule tõusule – vallutame Tšerni Vrah (2290 m) mäetipp. Matkatee kulgeb läbi lummava Vitoša mäestiku ja pakub talvevaikust ning imelisi vaateid „neitslikule“ lumemaastikule. Peale tassi sooja teed Tšerni Vrah tipus laskume Aleko mäebaasi. Sealt viib meid buss Rila mäestikus asuvasse maalilisse Govedartsi külla. Mägede ja kaunite järvedega ümbritsetud küla on stardipaigaks paljudele põnevatele matkateekondadele. Govedartsis ootab meid öömaja ja maitsev õhtusöök.
Majutus hotellis Govedartsis.
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna ja õhtusöök.
Teisipäev, 11. märts
Tänase päeva veedame Maliovitsa oru piirkonnas, Bulgaaria alpinismi mekas. Matkarada pakub väljakutset – tuleb ette korralik ronimine nii ülesse kui alla. Saab olema põnev, saab vaateid ja elamusi. Möödume Maliovitsa mägihotellist (kõrgusel 1950 m) võttes suuna Maliovitsa tippu (2729 m). Tippu jõudmine sõltub ilmast ja lume olukorrast. Ilm peab olema selge ja lumi stabiilne, vastasel juhul matkame mäe madalamatel kõrgustel. Edasi laskume tagasi Maliovitsa orgu ja sõidame transfeeriga tagasi hotelli. Rasket päeva lõpetame kuuma dušši all, lõõgastudes mõne toreda joogi seltsis ja nautides head õhtusööki.
Majutus hotellis Govedartsis.
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna ja õhtusöök.
Kolmapäev, 12. märts
Täna tõuseme Bulgaaria ja Balkani poolsaare kõrgeimasse tippu – Musala’sse (2925 m). Lühike transfeer viib meid Borovetsi suusakuurorti, sealt sõidame suusatõstukiga Yastrebets Peaki (2369 m), kust alustame Musala vallutamist. Pingutus tasub ennast ära – tipust avanev vaade on tõeliselt võimas – kõik Balkani mäestiku iludused nagu peopesal. Näeme Rila harja, marmorist Pirini mägesid, Vitoša ja Sredna Gora tippe ja Rodopi mägesid.
Edasi laskume tagasi Yastrebets Peaki, sealt sõidame suusatõstukiga Borovetsi suusakuurorti, kust viib meid transfeer tagasi hotelli. Õhtusöögiks mekime bulgaaria köögi hõrgutisi.
Majutus hotellis Govedartsis.
Hinnas sisaldub hommiku-, lõuna ja õhtusöök
Neljapäev, 13. märts
Transfeer Pionerska mägihotellini, kust alustame kõndimist looduskaunil Skakavitsa kaitsealal. Imetleme samanimelise võimsa kose loodud jääskulptuure ning jätkame teekonda kuulsa Seitsme Rila järve juurde. Tegemist on kaunite liustikujärvedega, mis paiknevad üksteise peal ja on omavahel ühendatud väikeste ojade ja kaunite pisikoskede kaskaadidega. Tavaliselt jäätuvad järved oktoobris ja ei sula enne juunit. Jääkate võib ulatuda kuni 2 meetrini. Viienda – Babreka („Neer“) – järve juurest alustame laskumist, et jõuda meie ööbimiskohta – Rila järvede mägihotelli (kõrgusel 2150 m). Seal puhkame jalga, jagame muljeid ja ajame juttu õhusöögi laua taga.
Majutus Rila Lakes mägionnis (või sarnane).
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna ja õhtusöök.
Reede, 14. märts
Jätame hüvasti Rila järvedega ja matkame tagasi Pionerska mägihotellini. Tuleb mõnus jalutuskäik allamäge väärikas Makedoonia mändide (pinus peuce) metsas. Edasi sõidame bussiga Sapareva Bania külla, kus külastame Mandri-Euroopa kuumimat geisrit – 103 °C. Seejärel jätkame sõitu (ca 2 tundi) kuulsasse Rila kloostrisse (kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse 1983. aastal). Siin toimub giidiga ekskursioon, mille järel suundume tagasi Sofiasse. Õhtul koguneme meie viimasele ühisele õhtusöögile.
Majutus hotellis Sofias.
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna ja õhtusöök.
Reisigalerii
Arvamused
Valisin sel korral Andmomentsi Bosnia ja Hertsegoviina mägimatka, Grupp oli väike ja sõbrunesime kiiresti. Asjalik ja suurte kogemustega grupijuht Mati hoidis grupi koos nii mäenôlvadel kui ka muul ajal. Bosnia mäed olid tõeline vaatamisväärtus, ũks ahhetamapanev vaatepilt järgnes teisele. Samas jôudsime parajal määral tarbida ka kohalikku kultuuri. Korraldus oli ladus, toit maitsev ja öömajad heal tasemel. Matk oli jôukohane ka algajatele matkajatele.
Hingematvad vaated riisiterrassidele; lõppematu tõus majutuskohta, kus pererahvas ootas saabujaid lillevaniku ning värskelt pressitud apelsinimahlaga; armsad Nepali lapsed, kes millegipärast pildistamiseks pikkuse järjekorda võtsid :); swing-hüpe kanjonisse 160 meetri kõrguselt sillalt The Last Resort´is, Kathmandu linn oma kirjususes – need on vaid vähesed mälupildid rattamatkast Nepali, mis niipea ei unune. Kui on soov kogeda hoopis teistsugust elu-olu kui see, millega igapäevaselt harjunud oleme, siis on Nepal täpselt õige koht, kuhu minna. Värskendav kogemus on garanteeritud.
Transilvaania rattareisi valisime eelkõige eksootilise sihtkoha pärast – Rumeeniasse just igapäev ei satu.
Pettuma ei pidanud kordagi – juba reisi alguspunkt Sighișoara on imearmas keskaegne munakivisillutisega linnake mäekünkal (ratturile paras väljakutse).
Läbitud külad ja linnad köitsid oma ehedusega, öömajades pakuti maitsvat suppi ja söbralikku teenindust.
Eriti heal tasemel olid kohalikud reisijuhid (Rumeenia rattasõidumeistrid) – silm hoiti peal nii grupi tugevamatel kui nõrgematel ratturitel, peatuspaikades hooldati rattaid ja anti head nõu.
Andmomentsi matkaseltskonnad on alati priimad, oleme leidnud erinevatelt reisidelt uusi sõpru ja häid tuttavaid, kellega koos avastada uusi ja põnevaid paiku nii Eestis kui kaugemal.
Mugavused ja ööbimised
2 ööd (saabumisel ja lahkumisel) veedame pealinnas hotellis, kahestes kõigi mugavustega tubades.
5 ööd (matkal) veedame pererahva peetavates mägihotellides-külalismajades või mägionnides. Need on puhtad, korralikud ja külalislahked. Mägihotellides ja külalismajades on reeglina olemas on kõik mugavused: vannituba ja WC toas. Mägionnides on vannituba ja WC ühiskasutuses. Ööbimine on organiseeritud kahestes, aga mägionnides ka mitmestes tubades.
Toitlustamise eest on hoolitsetud: matka jooksul saadavad meid kõikvõimalikud kohaliku köögi saadused enamasti kolm korda päevas. Lõuna on reeglina pikniku vormis.
Suurem pagas liigub autodega, igapäevaselt on vaja kaasas kanda väiksemat seljakoti kõige vajalikumate isiklikke asjadega.
Lumeräätsade laenutus toimub kohapeal ja sisaldub reisihinnas.
Raskusaste: Keskmine
Tegemist on lumematkaga, mis on keskmise raskusastmega. See tähendab, et sa pead olema füüsiliselt aktiivne ja terve, et matkal hakkama saada. Eelnev mägedes matkamise kogemus on suureks plussiks. Päevasteks rännakuteks koos peatustega (söögi-, foto-, joogipausid) kujuneb kokku umbes 5-8 tundi. Tõusumeetreid koguneb meil päevas keskmiselt ca 700 meetrit, sõltuvalt päevast. Ühel päeval võtame ette ka 1000 m tõusu. Teel tuleb ette keerulisi tõuse ja langusi, arvestada tuleb ka lumeräätsadega, erineva lumekattega ja ettearvamatu talveilmaga mägedes.
Reisi kõige kõrgemaks punktiks on meil ca 2900 m. Kõrgmäestikuhaiguse minimaalseks kõrguseks loetakse 2500 m, kuid tavaliselt tekivad esimesed, kergemad sümptomid 3000-3500 m juures. Kõrgusele võivad inimesed reageerida erinevalt – pearingluse, nõrkuse, iivelduse, südamekloppimise ja peavaludega. Siin reisil saa kõrgmäestikuhaigusega tõenäoliselt kokku ei puutu.
Kasulik teada
Kindlustus
Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub
pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele
kindlustustingimustes. Erilist tähelepanu tuleb pöörata ka sellele, millise kõrguseni
merepinnast kindlustuskate kehtib. Palun vaata eelnevat sektsiooni „raskusaste“, kus on ära
toodud meie reisi kõrgeim punkt. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et olla veendunud
piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale
hankida.
Raha
Rahaühikuks on Bulgaaria leev (BGN). 1 € = 1,96 BGN. Soovitav on raha vahetada Eestis või võtta välja pealinnas sularahaautomaadist. Kohapeal vahetades soovitame seda teha ainult pangas. Pangas raha vahetades on vajalik pass. Tähelepanelik tuleb olla valuutavahetuspunktides raha vahetades, kuna seal kiputakse turiste petma. Saadud raha tuleb kindlasti kohapeal üle lugeda. Bulgaarias on sularahas tasumine põhiline makseviis, paljudes väiksemates ärides ning maakohtades pole kaardimaksed võimalikud. Hinnatase on meile soodne.
Krediitkaardid
Bulgaarias on sularahas tasumine põhiline makseviis, paljudes väiksemates ärides ning maakohtades pole kaardimaksed võimalikud. Krediitkaardid (Visa, MasterCard ja American Express) on aktsepteeritud suuremates linnades, hotellides ja mõnedes kauplustes, kuid väiksemates kohtades ja kaugemates piirkondades tasub omada sularaha.
Jootraha
Jootraha jätmine on traditsiooniks, see on oodatud ja selle jätmist väga hinnatakse. 10% arvesummast on tavaline tipisuurus. Jootraha jätmine giididele ja kohalikule saatemeeskonnale, samuti organiseeritud ekskursioonidel/matkadel on ka oodatud, palun konsulteeri meie reisijuhiga selle suuruse osas.
Ilm
Reisil peaks meid ootama mõõdukas külm. Mägede jalamitel, külades kus ööbime peaksid päevased maksimumid olema ca +5 kraadi juures ja öised miinimumid -5 kraadi juures. Ilm võib olla nii selge ja päikesepaisteline, kui ka tuisune ja halva nähtavusega. Suurematel kõrgustel, kus viib meid päevateekond peab arvestama suuremate miinuskraadidega. Ilm võib olla üsna tuuline, nii et riietuse osas peab olema valmis ka karmimateks tingimusteks. Ilmagarantiid ei ole. Ilm mägedes võib kiiresti muutuda selgest ja päikesepaistelisest märjaks, lumiseks, tuuliseks ja külmaks.
Mida reisile kaasa võtta
Suusariided või talvisteks oludeks sobivad matkariided. Head mugavad matkajalatsid. Spordisärk (hingav särk), sooja andev kiht (fliis, kampsun, vms ), tuulekindel jope/jakk, kindad, peakate, pealamp, päikeseprillid, päikesekaitsekreem ning – huulepulk, isiklikud hügieenitarbed, esmaabipakk, veepudelid, seljakott, energiat andvad näksid, jms.
Täpsema reisitarvete ja varustuse nimekirja jagame reisile eelnevalt ning arutame läbi reisieelsel kohtumisel.
Viisa
Eesti kodanikule on Bulgaariasse sisenemine turismi eesmärgil viisavaba.
Vajalikud dokumendid:
* pass või ID-kaart, kehtiv vähemalt 3 kuud pärast reisi
* piisavate rahaliste vahendite olemasolu
* soovitav reisikindlustus kogu reisi perioodiks
Vaktsineerimine ja tervishoid
Täpse vaktsineerimissoovituse annavad reisimeditsiininõustajad ja -arstid. Vaktsiinide osas peaks arstiga konsulteerima vähemalt kuu aega enne reisi algust.
Kindlasti soovitame teha tervisekindlustuse.
Tervishoiuteenused on Bulgaarias tasemel ning ka kaugemates piirkondades kättesaadavad.
NB! Konsulteeri reisimeditsiininõustajaga, ära toetu pelgalt siin ja mujal internetis leiduvale infole.
Korduma kippuvad küsimused
Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?
- Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.
Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?
- Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.
Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?
- Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.
Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?
- Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu
Mis sisaldub pakettreisi hinnas?
- Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.
Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?
- Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.
Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?
- Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!
Kuidas toimub reisi eest tasumine?
- Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.
Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?
- On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.
Milline on rendirataste kvaliteet?
- Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.
Kuidas saan ma krossireisile tsikli?
- Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.
Milline on renditsiklite kvaliteet?
- Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.
Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?
- Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.