Matkareis Bosnia ja Hertsegoviinas Balkan oma parimal kujul

  • Kultuuride paabel, kus kohtab slaavi, islami ja lääne kultuuride mõjusid
  • Võimas ja ilus loodus mägede keskel
  • Mostar ja Blagaj – piltilusad jõeäärsed linnakesed mägede vahel
  • Ehtne Balkani köök tugevate Türgi mõjutustega
  • Kosmopoliitne Sarajevo – värvikas vanalinn ning riigi keskus

Reisijuht

Mati Terestal

Mägedes käimise “pisiku” sain noore poisina 1984. aastal Baikali järve ääres tippe vallutades. Alates aastast 2005 olen 20 korda tõusnud 5000-6000m kõrgusele, sellest viimased 10 aastat korduvalt gruppe vedases. Minu moto on mägedes olnud: “Tark ei torma!”.

Loe veel

Võimsaimad reisihetked

Palju kannatanud kaunis maa

Balkani poolsaare üks ehedamaid pärle – Bosnia ja Hertsegoviina – on läbi elanud ühe keerulise aja teise järel. Kunagine Bosnia kuningriik iseseisvus 13. sajandil. 1482. aastal võttis siin võimu üle Osmani impeerium. Neli sajandit hiljem okupeeris maa Austria-Ungari keisririik. 1918. aastal liitus riik aga Jugoslaavia kuningriigiga, millest sai 1945. aastal Jugoslaavia Föderatiivne Sotsialistlik Vabariik. 1992. aastal kuulutati välja Bosnia ja Hertsegoviina iseseisvus ning riik sai ka ÜRO liikmeks. Kohe peale iseseisvuse väljakuulutamist algas aga kolm aastat väldanud kodusõda. Sõjaga seostub Bosnia ja Hertsegoviina meile tänini. Hoolimata selles, on riik turistidele turvaline ja siin saab nautida Dinaaria kauneid mägesid ning Balkani imelist loodust täiel rinnal.

Loodus kui kunstniku maalitud

Bosnia on mägine. Mägine ja vaheldusrikas. Kaljud, mägijärved, tunnelid ja kanjonid, sekka külakesed oma ümarate kaarte ja viilkatustega. Linnad ja külad oleksid mägede vahele nagu muinasjuturaamatusse joonistatud – sellise efekti tekitab nende paiknemine järskudel mäenõlvadel. Bosnia ja Hertsegoviinas on vaated liialdamata hingematvad.

Mostar – ühe silla linn

Mostar on kuulus oma Vana Silla poolest. Tegelikult on Mostaris sildu enam, kuid see üks ja ainus on ta kuulsaks teinud. Mostari nimigi tuleb selle silla või õigemini sillavahtide nimetuse järgi (most serbohorvaadi k: sild, mostar: sillavaht). See sild on olnud tunnistajaks Bosnia ja Hertsegoviina lähiajaloo mustale  minevikule: nimelt hävines ta peaaegu täielikult 1993 a kodusõjas. Tänapäev on oluliselt helgem: taastatud Mostari sild on üheks peamiseks Bosnia ja Hertsegoviina turismimagnetiks. Sillalt korraldatakse vettehüppeid, selle taustal pildistatakse ennast ning temast on saanud ka üks Bosnia ja Hertsegoviina turismisümboleid. Aga mitte ainult sild – Mostari vanalinn on hästi säilinud ning seal on hooneid nii Türgi võimu all oleku ajast, Austria-Ungari Impeeriumi ajast kui ka edasistest perioodidest. Linn on ajalooliselt multikultuurne olnud, siin on segamini elanud nii moslemid, katoliiklased kui ka õigeusku serblased. Sellest tulenevalt võib linnas kohata kõikide nimetatud uskude esindajate pühamuid.

Kravica juga

Kravica on tõenäoliselt Bosnia ja Hertsegoviina turismimagnetiks Nr 2. See juga või õigemini joastik on Bosnia ja Hertsegoviina vaste Horvaatia Plitvicele. Kõrgust on joal 25 meetrit ja laiust 120 meetrit. Kaskaad on eriti fotogeeniline: vesi on seal rohe-roheline ning ümbrus samuti lopsakas ja kaunis. Suvel on ta populaarne väljasõidupaik ja ujumiskoht kohalike seas, aga tänaseks ka loomulikult armastatud turistide vaatamisväärsus.

Blagaj – piltilus linnake kaljumassiivide taustal

Blagaj on eelkõige tuntud sealse sufi (islami usuvool) kloostri poolest, mis asub looduslikult äärmiselt kaunis kohas. Kristallselge veega Buna jõe kaldal, lubjakivikalju taustal. Siin tasub kindlasti fotoaparaadid käepärast hoida! Aga Blagaj on veelgi enamat: siinne linna-küla-maapiirkonna kooslus on omanäoline ja on hinnatud ja tunnustaud üle riigi. Ajalooliseid ehitisi on alates kindlusest ja sildadest kuni mošeede ja villadeni.

Toit on tähtis

Bosnia ja Hertsegoviina rahvas armastab süüa ja süüa teha. Nende suur lemmik on liha ning palju tähelepanu pööratakse ka magusale. Kui vähegi võimalik, tasub maitsta looma- ja lambalihast väikesi kotlette cevap´sid, mida pakutakse koos mugulsibula ja lepinje saiaga. Mekkida võiks ka filotainapirukat, millel võib olla kas liha-, kartuli-, spinati-, kohupiima- või suvikõrvitsatäidis. Siia kõrvale sobib hästi ka külma jogurt. Muidugi ei saa ära öelda kohalikust veinist ja kajmaki toorjuustust. Magus on siinkandis Balkanimaadele iseloomulikult tõesti  m a g u s. Sellel magusal on oma võlu üheskoos siinse kohviga, mida valmistatakse erilisel Bosnia (loe: türgi) moel.

Rahvaste paabel

Bosnia ja Hertsegoviinas elab Eestist veidi suuremal territooriumil 3,9 miljonit inimest. Eelkõige on riik koduks kolmele rahvale – bosniakkidele, serblastele ja horvaatidele. Kõik nad räägivad põhimõtteliselt ühte keelt: serbohorvaadi keelt. Aga usk on kõigil erinev: islam, õigeusk ja katoliiklus vastavalt. Eks sellelt pinnalt siis ka pidev tülikiskumine. Need kolm on omavahel kõvasti sõdinud, kuid pärast ligi veerandsada aastat tagasi lõppenud kodusõda püüavad nad kõik rahumeelselt hakkama saada.

Reisikava

1.päev

Laupäev, 22. juuni

margin

map
1.päev

Laupäev, 22. juuni

Saabume Bosnia ja Hertsegoviina pealinna Sarajevosse. Teeme kohalike oludega esimese tutvuse – vaatame giidi eestvedamisel üle linna olulisemad ja tähelepanuväärsemad paigad ja saame rohkem teada nii Sarajevo kui ka kogu riigi keerukast ajaloost. Ööbima sõidame köisraudteega pealinna lähistel olevale Trebevici mäel asuvasse külalistemajja.

Majutus Level Up hotell või sarnases hotellis.

Reisikavas sisaldub õhtusöök.

2.päev

Pühapäev, 23. juuni

margin

map
2.päev

Pühapäev, 23. juuni

Täna sõidame Umojani külla, et matkata sealt Lukomiri kaudu Visočica mäele. Teel naudime Bosnia kaunist loodust ja teeme sel reisil oma esimesed mägimatkale kohased sammud.

Majutus Vrela külalismajas või sarnases hotellis.

Reisikavas sisaldub hommiku- ja õhtusöök ning lõunapiknik.

3.päev

Esmaspäev, 24. juuni

margin

map
3.päev

Esmaspäev, 24. juuni

Täna sõidame enne jalgsi matkamist ca 40 km, et jõuda Zelengora mäestikku. Jalgsi liigume üle maalilise maastiku päevatee eesmärgi – Orlovaci järve – suunas. Seda ja teisi piirkonna järvekesi kutsutakse siinkandis mägede silmadeks, sest järvede vesi on eriliselt puhas ja selge.

Majutus NP Sutjeska külalismajas või sarnases hotellis.

Reisikavas sisaldub hommiku- ja õhtusöök ning lõunapiknik.

4.päev

Teisipäev, 25. juuni

margin

map
4.päev

Teisipäev, 25. juuni

Täna matkame väikesesse külakesesse Donje Baresse. Seal vahetame jalgsikäigu ajutiselt taas mootoril transpordi vastu, et sõita ööbima Tjentište külla, kus meid ootab sel korral nn etnovilla. Tjentište asub riigi vanimas ja suurimas, 1962. aastal loodud Sutjeska rahvuspargis. Piirkond on tuntud oma loodusliku ilu ja suurepäraste vaadete poolest.

Majutus Tjentište etnovillas või sarnases.

Reisikavas sisaldub hommiku- ja õhtusöök ning lõunapiknik.

5.päev

Kolmapäev, 26. juuni

margin

map
5.päev

Kolmapäev, 26. juuni

Täna sõidame esmalt Prijevori külla, kust alustame jalgsimatka Volujaki mäele. Teel möödume Trnovacko järvest, mida peetakse üheks rikkumata looduse juveeliks. Maaliline mägijärv asub 1500 m kõrgusel mägede rüpes ja pakub silmale ilu nii eemalt kui järve kaldalt üles, mägede poole vaadates.

Majutus Volujaki külalismajas või sarnases hotellis..

Reisikavas sisaldub hommiku- ja õhtusöök ning lõunapiknik.

6.päev

Neljapäev, 27. juuni

margin

map
6.päev

Neljapäev, 27. juuni

Kuuendal päeval on paras aeg võtta elu veidi lihtsamalt. Täna tutvume Bosnia ja Hertsegoviina urbanistlike võludega mägedes. Külastame Blagaj ja Mostari mägilinnakesi. Blagaj asub Buna jõe lätte juures ning oma asukoha ja arhitektuuri tõttu on see üks tähelepanuväärsemaid sihtpunkte meie matka jooksul. Päeva jooksul näeme nii Ottomanide-aegset arhitektuuri, võrratut loodust, Kravica juga, idamaise hõnguga turgu, Mostari kuulsat silda kui ka paljut muud. Muidugi saab puhkepäeval täiendada ka oma kingivaru.

Majutus hotellis Hana või sarnases hotellis..

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

7.päev

Reede, 28. juuni

margin

map
7.päev

Reede, 28. juuni

Pärast linnapäeva suundume taas matkarajale. Täna liigume Blidinje külakesse, kust liigume edasi Blidinje rahvusparki. Rahvuspargi keskel asub 7 hektaril Vrani and Čvrsnica mägede vahel omapärane mikrovabariik – end ise vabariigiks kuulutanud Hajdučka Republika Mijata Tomića. Tegemist on heatahtliku piirkonnaga, kus saame süüa head toitu ja lasta kohalikul giidil endale vaatamisväärsusi tutvustada.

Majutus Vrleti külalismajas või sarnases hotellis..

Reisikavas sisaldub hommiku- ja õhtusöök ning lõunapiknik.

8.päev

Laupäev, 29. juuni

margin

map
8.päev

Laupäev, 29. juuni

Täna näeme kahte siinse looduse tõelist pärli – Hajdučka vratat (lindprii/vabadusvõitleja värav) ja Crvenjaki järve. Hajdučka vrata on ebatavaline sõrmusekujuline kivi, mida algselt sooviti kasutada ka Sõrmuste isanda filmides, kuid sellest loobuti, sest ligipääs kivile oli liiga keeruline. Crvenjaki järv on Hertsegoviina kõige kõrgemal – 2000 m kõrgusel – asuv järv. Liigume neisse sihtpunktidesse rahuliku tempoga, et tunneksime end kõik hästi ning jõuaksime vaadata ka ümbritseva looduse ilu. Õhtuks laskume Blidinje rahvuspargi kaudu allapoole. Seejärel sõidame tagasi Sarajevosse.

Majutus hotellis Samm Seher või sarnane.

Reisikavas sisaldub hommiku- ja õhtusöök ning lõunapiknik.

9.päev

Pühapäev, 30. juuni

margin

map
9.päev

Pühapäev, 30. juuni

Transport lennujaama ja kojusõit.

Nägemiseni, Bosnia ja Hertsegoviina!

Reisikavas sisaldub hommikusöök.

Reisigalerii

Arvamused

Transilvaania rattareisi valisime eelkõige eksootilise sihtkoha pärast – Rumeeniasse just igapäev ei satu.
Pettuma ei pidanud kordagi – juba reisi alguspunkt Sighișoara on imearmas keskaegne munakivisillutisega linnake mäekünkal (ratturile paras väljakutse).
Läbitud külad ja linnad köitsid oma ehedusega, öömajades pakuti maitsvat suppi ja söbralikku teenindust.
Eriti heal tasemel olid kohalikud reisijuhid (Rumeenia rattasõidumeistrid) – silm hoiti peal nii grupi tugevamatel kui nõrgematel ratturitel, peatuspaikades hooldati rattaid ja anti head nõu.
Andmomentsi matkaseltskonnad on alati priimad, oleme leidnud erinevatelt reisidelt uusi sõpru ja häid tuttavaid, kellega koos avastada uusi ja põnevaid paiku nii Eestis kui kaugemal.

Evelyn Karming ja Indrek Lepp, Rattareis Rumeenias, 2016. a reis

10-päevased reisid Andmomentsiga lendavad mööda liiga kiirelt. Aeg on täidetud kas kohalikus linnakeses-külakeses ringiuudistamisega või mõõtes mägede kõrgusi ratta seljas. Minule, kui mitte kõige kogenumale rattasõitjale, on alati suureks „hirmuks“ olnud eeldatavalt liiga rasked ja pikad tõusud mägedes. Kuid reaalselt on kujunenud nii, et need tõusud taganjärgi mõeldes ei olegi nii pikad ja rasked, väike pingutus toidab ainult head enesetunnet ning eesootav laskumine on vääriline palk vaevanägemisele.
Eriliselt hurmav on näha päriselu ja –inimesi oma igapäevastes toimetustes, kaugel suurtest linnadest, uutest autodest, värvilistest tuledest või kohati tuledest üldse, kivimajakuubikutest, mürast. Reisikaaslased ja giidid on alati toredad, lõbusad, abilvalmis ja väledad, nii päevasel ajal rattaga sõites, kui õhtusel ajal aega veetes. Alati ja alati valmis minema uutele seiklusele põnevatesse sihtkohtadesse ja heade kaaslastega.

Kristel Tammleht. Rattareis Ukrainas, Taga-Karpaatias, 2012. a reis

Mul on olnud õnne kasvada üles väljaspool suurt linna, metsade ja järvede vahetus läheduses. Veetsin väga palju aega nii looduses, kui oma väikses kodulinnas ringi liikudes - see õpetas vaatlema ja märkama, avastama ja uurima. Reisides soovin saada sarnast kogemust: liikuda ehtsas keskkonnas, peatuda ja uurida, katsuda, proovida, suhelda kohalike inimestega, süüa nende toite, kogeda natukenegi sealset elu. Just seda olen leidnud Andmoments'i reisidel - kulgemine värskes õhus, ehtsad ja kordumatud kogemused, lummav ja eriline loodus, huvitavad reisikaaslased, suurepärane korraldus. Loomulikult tuleb ette ka keerulisemaid hetki - mõni tõus tundub liiga pikk, mõni päev liiga palav, mõni laskumine ohtlik ja hirmus - kuid kui võimas tunne on pärast, kui kõik raskused on ületatud! Ja see on väärtus omaette. Iga külastatud riik on jätnud oma kustumatu mulje ja lemmikpaika on väga raske välja tuua. Gruusias on imeilus loodus ja rikkalik toidukultuur, Armeenias - lihtsad ja lahked inimesed, keeruline ja mitmetahuline ajalugu; Rumeenias - suursugune pealinn, imearmasad väiksed linnakesed, vanaaegsed lossid ja kindlused mägedes, Ukrainas - alati positiivsed ja külalislahked inimesed, suurepäraselt säilinud Lvivi vanalinn, nostalgilised hetked külades ja kõige maitsvamad supid! Usun, et igaühele on Andmomentsi reisidel midagi olemas ja meiegi oleme juba valmis järgmiseks seikluseks.

Veronika Rogalevich, Rattareis Armeenias, 2015. a reis

Mugavused ja ööbimised

Matkal ööbime mägedes külalismajades. Magamiskotte tarvis ei ole. Isiklikud hügieenivahendid tuleb endal kaasa võtta. Igaks juhuks võiks kaasas olla ka õhuke matkarätik, et võimalusel suplusi ette võtta. Ööbimiskohtadeks on nii klassikalisi hotelle kui ka lihtsaid külalismaju, kus duširuum ja tualett võivad ka ühiskasutuses olla.

Reisi alguses ja lõpus elame Sarajevos hotellis.

Kasulik teada

Kindlustus

Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele kindlustustingimustes. Erilist tähelepanu tuleb pöörata ka sellele, millise kõrguseni merepinnast kindlustuskate kehtib. Palun vaata eelnevat sektsiooni „raskusaste“, kus on ära toodud meie reisi kõrgeim punkt. Konsulteeri meie reisikonsultantidega selles osas, et olla veendunud piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale hankida.

Raha

Riigis kehtib Bosnia ja Hertsegoviina mark ehk BAM. 2019. aasta oktoobris oli 1 EURi väärtus 1,95 BAMi. Raha tasub vahetada Sarajevos. Kohalikud on valmis arveldama ka eurodes, kuid eks siis on raha kurss pisut teine. Hinnad on Bosnia ja Hertsegoviinas Eestist tulija jaoks mõistlikud. Näiteks lihtsa eine saab tänavakohvikus kätte vaid paari euro eest ja korralik täislõuna restoranis maksab 10 eurot. Toidukohast ostes maksab kohvi ca 1 euro ja õlu 1-2 eurot.

Jootraha

Kui jootraha jätta, siis tasub seda teha nn saksa stiilis. See tähendab, et kui arve on näiteks 42, siis võib öelda, et las olla 45 ning juhul kui maksad 50-nesega, siis antakse sulle tagasi 5 ning 3 jätab müüja endale. Kohalikele giididele ja muule korraldavale personalile on tavaks jootraha jätta, palun konsulteeri meie reisijuhiga selle suuruse osas.

Krediitkaardid

Sarajevos saab edukalt kasutada nii krediit- kui deebetkaarte suuremates kaubanduskeskustes ja restoranides, väiksemad kohad võivad soovida siiski sularaha. Samuti peab sularahaga arvestama mägedes asuvates väikestes külades ja linnakestes, kuigi Mostaris ja Blagaj´s võib leida ka kaardimakse võimalusi.

Ilm

Bosnia ja Hertsegoviina mägedes on suviti parajalt soe – keskmine temperatuur on näiteks juulis ca 25 kraadi. Sademeid on oodata sarnaselt Eesti suvele. Valmistuda tuleb siiski ka kehvemateks ilmadeks ja sellele vastavaks riietuseks. Seda juhul, kui temperatuurid on ülal nimetatutest madalamad ja sellega kaasneb vihm ja tuul. Ilmagarantiid pole.

Mida matkale kaasa võtta

Matkajalatsid, matkakepid, pikad matkapüksid (soovitavalt veekindlad), lühikesed matkapüksid, päikeseprillid, spordisärk (hingav särk), päikesekaitsekreem ning -huulepulk, veepudelid, veekindel jope/jakk, sooja andev kiht (fliis, kampsun, vms) seljakott, energiat andvad näksid, jms.

Täpsema reisitarvete ja varustuse nimekirja jagame reisile eelnevalt ning arutame läbi reisieelsel kohtumisel.

Viisanõuded

Eesti kodanikud ja Eestis elamisluba omavad nn halli passi omanikud ning vene passide omanikud võivad viibida Bosnia ja Hertsegoviinas viisavabalt kuni 90 päeva korraga. Riiki võib siseneda passi alusel, mis kehtib vähemalt kolm kuud pärast reisi lõppu. Eestist otse Bosnia ja Hertsegoviinasse lennates on vajalik pass ja ei piisa ainult ID kaardi olemasolust. Küsida võidakse edasi-tagasi piletite broneeringuid, piisavaid rahalisi vahendeid ning elamisloaga Eestis elavatelt isikutelt ka elamisluba tõendavat dokumenti (originaal), mis on kehtiv vähemalt 3 kuud pärast reisi.

Rohkem infot: https://reisitargalt.vm.ee/riigid/bosnia-ja-hertsegoviina/

Vaktsineerimine ja muu meditsiin

On soovitav, et oleksite vaktsineeritud teetanuse, difteeria, hepatiit A, tüüfuse ning lastehalvatuse vastu. Kui teie reis kestab kauem kui neli nädalat, siis pole liiast ka hepatiit B ning marutaudi vastane vaktsineerimine Tervishoiusüsteem pole meie mõistes tasemel. Suuremates linnades on siiski võimalik tasemel asutusi leida, kuid peab arvestama, et need on tasulised. Seetõttu on hädavajalik adekvaatse reisikindlustuse olemasolu.

NB! Konsulteeri reisimeditsiininõustajaga, ära toetud pelgalt siin ja mujal internetis leiduvale infole

Aeg / hind

Aeg
22. - 30. juuni 2024
Hind
1390 €
  • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale koht reisil
  • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale varajase tellija hind

Reisi algus- ja lõpp-punkt:

  • Reis saab alguse ja lõpeb Sarajevo lennujaamas (IATA: SJJ).

Minimaalne reisijate arv

  • Reis toimub juhul kui reisile on registreerunud vähemalt 4 reisijat

Hind sisaldab:

  • Kohaliku giidi ja eestikeelse reisijuhi teenuseid (meie reisijuhid räägivad reeglina vene ja inglise keelt: uuri täpsemalt meie reisikonsultantidelt)
  • Mõnusat matka ja lahedat reisiseltskonda
  • Transporti vastavalt reisikavas kirjeldatule
  • Majutust valdavalt kahestes tubades, kohati ka 3-4-kohalistes tubades.
  • Toitlustust vastavalt reisikavale, puuduvad toidukorrad ostab Reisija

Hind ei sisalda:

  • Rahvusvahelisi lennupileteid, lennujaamamakse
  • Reisikindlustust
  • Muud reisiprogrammis mittesisalduvat
  • Toidukordi, mis pole reisikavas ette nähtud
  • Isikliku tarbimist: suveniirid, karastusjoogid, alk joogid, jms
  • Jootraha

Lisatasu eest:

  • Majutus ühese hotellitoa eest € 140
  • * Hotellide hinnad indikatiivsed, küsi konkreetset pakkumist meie reisinõustajalt.
  • Lisaöö Sarajevos € 30/ koht kaheses toas
  • Lisaöö Sarajevos € 50/ koht üheses toas

Maksetingimused:

  • Reisile registreerimisel tuleb tasuda 20% reisi maksumusest, mis on tagastamatu deposiit.
  • 30 päeva enne reisi peab olema tasutud ülejäänud 80% reisi maksumusest.
  • Reisile registreerimisel vähem kui 30 päeva enne reisi tuleb tasuda 100% kogu reisi maksumusest.
  • Lisateenuste eest tasutakse eraldi.

Tühistamine

  • 20% programmi maksumusest tagastamisele ei kuulu. (Tagastamatu deposiit)
  • Rohkem kui 30 päeva etteteatamise korral tagastatakse sisse- makstud summa, millest on maha arvatud tagastamatu deposiit 20%.
  • 30 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral tagastatakse reisi maksumusest 50%.
  • 14 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral reisi maksumust ei tagastata. Reisi tühistamine loetakse kehtivaks ainult kirjaliku teatisena.

NB! Ära unusta osta reisikindlustust ja reisi katkemise kindlustust!

Küsi reisi kohta

Küsimused? Täpsustused? Erisoovid? Küsi julgelt ja kirjuta oma soovidest ja plaanidest meile selle vormi kaudu

    +372 58 690 000
    info@andmoments.com

    Korduma kippuvad küsimused

    Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?

      Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.

     

    Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?

      Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.

    Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?

      Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.

    Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?

      Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu

    Mis sisaldub pakettreisi hinnas?

      Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.

    Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?

      Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.

    Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?

      Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!

    Kuidas toimub reisi eest tasumine?

      Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.

    Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?

      On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.

    Milline on rendirataste kvaliteet?

      Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.

    Kuidas saan ma krossireisile tsikli?

      Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.

    Milline on renditsiklite kvaliteet?

      Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.

    Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?

      Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.