Via Dinarica rattareis Proloog: Makedoonia

 • Makedoonia: lummava looduse ja põneva ajalooga maa
 • Piltilus Mavrovo rahvuspark
 • Maitseküllane Makedoonia köök ja avastamist väärt veinid
 • Ajalooline Ohridi linn ja Ohridi järv
 • Iidne Via Egnatia tee

Reisid Andmomentsiga on võimalus rutiinist ja tavaturistidele tuntud radadest eemale pääseda. Etioopia mägismaa jalgsimatka ja Lõuna-Hiina ning Kaukaasia jalgrattamatkade ühisnimetajaks on minu jaoks olnud mõnus reisiseltskond. Sellistel reisidel kuuleb reisikaaslastelt palju uut ja huvitavat nii puhkepausidel kui majutuspaikades. Reisikorraldus on läbimõeldud. Positiivse üllatusena minu kodusest liiklusvahendist paremate jalgrataste kasutamise kogemus. Lõuna-Hiina riisiterasse ja filmist „Avatar“ tuntud mägesid, Etioopias järsakult alla laskuvaid ahvikarju ja Sevani järvevaateid või reisidel kogetud gastronoomilisi elamusi on raske sõnades kirjeldada. Neid peab ise kogema.

Tiit Elenurm, Rattareis Armeenias, 2015. a reis

Reisijuht

Edgari Treier

Lapsena andsin sõrme rattaspordile ja nüüd olen selle sees tervenisti. Olen läbinud praktiliselt kõik võimalikud etapid – sportlane, treener, kohtunik ja korraldaja.

Loe veel

Võimsaimad reisihetked

Ideaalne reisisihtkoht Makedoonia

Makedoonia on „pandud kokku“  lummavast loodusilust, erinevatest kultuurides, külalislahkusest ning oivalistest veinidest ja hõrgust köögist. Sellele väikesele maalapile mahuvad ühed kõige lummavamad ja kõrgemad Balkani mäed (16 üle 2000-meetrist mäetippu), rohkem kui 50 järve ja tuhanded kilomeetreid maalilisi külateid. Kohalik kliima on ideaalilähedane, ning aastas näeb siin umbes 300 päikeselist päeva, mis teeb sellest ideaalse reisisihtkoha.

Mavrovo rahvuspark

Mavrovo rahvuspark on suurim kolmest Makedoonia rahvuspargist. Mäed, järved, orud, kanjonid, männimetsad ja karstiväljad teevad selle koha erakordselt põnevaks ja ilusaks. Mavrovo on koduks Makedoonia kõrgeimale mäetipule Korab (2764 m). Siin asub Makedoonia kõige tähtsamaid ja ka ligipääsetavamaid kloostreid – Sveti Jovan Bigorski. Samuti asub siin Galičniku võluv rahvusküla, mille traditsiooniline külapulm on üks riigi populaarsemaid ja põnevamaid suvefestivale. Mavrovo on tuntud ka oma juustutootjate poolest. Pargis asub ka riigi suurim suusakeskus (Euroopa mõistes üsna keskmise tasemega).

Makedoonia köök ja veinid

Makedoonia köök on väga mitmekesine ja selle toitudes on  tund tüüpilisi Balkani köögi noote, aga ka idamaiseid ja vahemereäärseid mõjutusi. Toiduvalmistamises kasutatakse palju köögi- ja juurvilju, liha, juustu, jogurtit ja muidugi ka maitseaineid. Siin mõned väga iseloomulikud road: turli tava (traditsioonilises savinõudes valmistatud hautis kartulist, baklažaanist, lihast, paprikast, porgandist, riisist ja sibulast); burek (lehttaignast pirukas fetajuustu-, spinati-, hakkliha- ja/või kartulitäidisega); shirden (täidetud talle magu), piperki polneti (täidetud paprikad). Toidu kõrvale juuakse Makedoonias veini. Kuigi Makedoonia on enamusele veel avastamata veinimaa, ulatuvad veinivalmistamise traditsioonid siin 4000 aasta tagusesse ajalukku. Reisil avaneb meil suurepärane võimalus Makedoonia veinidega tutvust teha.

Ohrid, Balkani poolsaare Jeruusalem ning Ohridi järv

Ohrid kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse. See on väga pika ja väärika ajalooga linn, mis rajati juba IV sajandil eKr. Vanasti asus see iidse Via Egnatia tee peal ning kandis nime Lychnidos. Oma nüüdisaegse nime sai see 879. aastal olles siis ka Bulgaaria pealinnaks. Aegade jooksul on see olnud mitme riigi võimu all, kuni lõpuks jäi Makedoonia kätte. Ohridi linna peetakse kirillitsa sünnikohaks, siit pärinevad vanimad teadaolevad vanaslaavikeelsed käsikirjad (IX sajandist).  XIX sajandil oli siin täpselt 365 kirikut – üks iga päeva kohta. Praeguseks on säilinud 50 aktiivset kirikut.
Ohridi järv on üks Euroopa sügavamaid ja vanimaid tektoonilisi järvi, kus on säilinud rohkem kui 200 endeemilist floora- ja faunaliiki. Järve tähtsust rõhutavad näiteks sellised faktid, et see kuulub UNESCO maailmapärandisse ja 2010. aastal pani NASA ühele Titaani järvele nime Ohrid.

Via Egnatia

Via Egnatia on roomlaste poolt II sajandil eKr rajatud tee, mille kogupikkus on 860 km. Arvatakse, et see oli ehitatud sõjaväe liikumise mugavdamiseks –  roomlastel oli sel ajal käsil nii mõnigi vallutus, ning nad on seda teed mitmeid kordi ümber ehitanud ja täiustanud. Tee jookseb jõgede, järvede ning mägede vahel, Aadria mere kaldalt Musta mere kaldani läbides Albaania, Makedoonia, Kreeka ja osa Türgist.  Osa meie reisi teekonnast kulgeb mööda Via Egnatia’t, selle väga kaunites osades.

Reisikava

1.päev

Reede, 17. mai

margin

map
1.päev

Reede, 17. mai

Saabumine Skopje rahvusvahelisse lennujaama (IATA: SKP). Juhul, kui meil on piisavalt aega, siis teeme kiire tutvumisringi Makedoonia pealinnaga Skopjega. Transfeer  (ca 100 km / 1,5tund) Mavrovo Rahvusparki.  Mavrovo on Lääne- Makedoonia ilusaim koht, ning Makedoonia suurim rahvuspark. Õhtustame kohalikus restoranis, saame tuttavaks traditsiooniliste kohalikke toitudega.

Majutus Bistra mägimajakestes, Mavrovo suusakeskuses (või sarnane).

Reisikavas sisaldub õhtusöök

2.päev

Laupäev, 18. mai

margin

map
2.päev

Laupäev, 18. mai

Hommikusöök hotellis, mille järel hüppame rataste selga ning sukeldume mägiteede maailma.  Tee peal ootavad meid nii korralikud tõusud, kui ka pikad langused. Teekatteks on nii asfalt, killustik kui ka muda. Uurime Bistra mäe ümbrust, naudime vaateid, sõidame ilusate karjamaade ning lopsakate metsade vahel. Tee peal ootab meid lõuna väikeses kohalikus restoranis.  Peale lõunat teeme ringi ümber maalilise Mavrovo järve, mis on väga kalarikas (eriti forelli osas) ning mille keskel kõrgub süngevõitu üleujutatud kirik. Õhtul jõuame tagasi oma Bistra mägimajakestesse. Õhtust sööme mõnes kohalikus restoranis või hotellis.

Majutus Bistra mägi majakestes, Mavrovo suusakeskuses (või sarnane).

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök

3.päev

Pühapäev, 19. mai

margin

map
3.päev

Pühapäev, 19. mai

Peale hommikusööki hotellis võtame ette tõusu Makedoonia kõrgeima tipu, Korab’i suunas. Tee peal külastame vanu mägikülasid ja seikleme Korab’i mäe metsikutel nõlvadel. Edasi ootab meid pikk laskumine keset Radika jõe kanjoni hingematvat ilu. Teekatteks jällegi  nii asfalt, killustik kui ka muda. Õhtuks jõuame meie võluvasse ja hubasesse ööbimiskohta väikeses Jance külas. Õhtusöögiks pakutakse meile traditsioonilisi kohalike toite.

Majutus perehotellis Jance külas (või sarnanae).

Reisikavas sisaldub hommikusöök, lõunapiknik ja õhtusöök.

4.päev

Esmaspäev, 20. mai

margin

map
4.päev

Esmaspäev, 20. mai

Meie tänane teekond kulgeb Jablanica & Galicica mäeahelike peal ja vahel ning meid ootab nii mõnigi tõus ja langus.  Peale hommikusööki viib meid saateauto Albaania piirile (ca 80km / ca 1 tund). Piiri ületame juba rataste seljas ja väntame Albaanias, mööda kauni Ohrid järve kallast. See on üks Euroopa sügavamaid ja vanimaid järvi, kus on säilinud rohkem kui 200 endeemilist floora- ja faunaliiki. Lõuna paiku peatume ühes Albaania külas, et puhata jalga ja kostitada meeli ja kõhtu. Siis suundume tagasi Makedooniasse ja liigume tagasi meie hotelli. Õhtustame kohalikus restoranis.

Majutus perehotellis Ohrid’is (või sarnane).

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök

5.päev

Teisipäev, 21. mai

margin

map
5.päev

Teisipäev, 21. mai

Täna on puhkamise ja vaatamisväärsuste päev.  Avastame Ohrid linna, Balkani poolsaare Jeruusalemma – varem oli selles linnas 365 kirikut, üks iga aasta päeva auks. Praeguseks on säilinud 50 tegutsevat kirikut. See on üks vanimatest linnadest maailmas, mis on olnud püsivalt rahvastatud (üle 2500 aasta), ning seal on vaadata nii mõndagi. Päeval on vabakava, soovijatel on võimalik minna sõitma kajakiga või proovida tiibvarjusporti (paragliding) ja muid kohalikke atraktsioone. Kõige tugevamad ja julgemad võivad ennast proovile panna Galicica mäe vallutamisel – 1100 m tõusu ja samapalju langust, kokku 75 km. Õhtul viib saateauto (ca 120 km / 1,5 tundi sõitu) meid Kruševosse – Makedoonia kõrgeimasse linna (1350 m). Üle 700 aasta vanune Kruševo oma vana arhitektuuri, punaste kivikatuste ning vanade kirikutega meenutab ühte suurt ja väga võluvat muuseumi.

Õhtusöögiks naudime kohalikke toidumeistriteoseid.

Majutus hotellis Kruševos (või sarnane).

Reisikavas sisaldub hommiku- ja õhtusöök, lõuna omal käel.

6.päev

Kolmapäev, 22. mai

margin

map
6.päev

Kolmapäev, 22. mai

Hommikusöök hotellis. Tänane teekond viib meid Prilep’isse läbi ühe viljakaima paiga maailmas – lopsaka Pelagonija oru. Tee peal külastame ka kohalikke keskaegseid kloostreid. Ka täna ootab meid nii mõnigi korralik tõus, kui ka langus. Meie sihtkoht Prilep on üle 1000 aasta vanune linn, kus kasvatakse maailmas tuntud ja kõrgelt hinnatud prilep tüüpi tubakat. Siin asuvad ka maailma ühe parima marmori kaevandused. Lõunat sööme piknikul, õhtustame kohalikus restoranis proovides siinmaiseid delikatesse.

Majutus hotellis Prilep’is (või sarnane).

Reisikavas sisaldub hommikusöök, lõunapiknik ja õhtusöök.

7.päev

Neljapäev, 23. mai

margin

map
7.päev

Neljapäev, 23. mai

Peale hommikusööki asume avastama iidset roomlaste loodud Via Egnatia teed. Sõidame maalilistes kohtades, jõgede, järvede ning mägede vahel. Naudime tõuse ja langusi, imetleme mägedest avanevaid fantastilisi vaateid.   Päeva lõpuks jõuame Mladost’i tehisjärveni Veles’i lähistel. Siin ootab meid öömaja ja õhtusöök.

Majutus hotellis Mladost’i järve ääres (või sarnane).

Reisikavas sisaldub hommikusöök, lõunapiknik ja õhtusöök.

8.päev

Reede, 24. mai

margin

map
8.päev

Reede, 24. mai

Täna meid ootab Tikvesh’i veiniregioon, kus veinivalmistamise traditsioonid ulatuvad 4. sajandisse eKr. Lisaks piltilusatele viinamarjaistandustele, leiab siin ka maalilisi järvesid, koopaid, arheoloogilisi mälestisi ja kirikuid. Tikves on Makedoonias kõige tuntum veinipiirkond, see asub samadel laiuskraadidel nagu Bordeaux’i piirkond Prantsusmaal, Toscana regioon Itaalias ja Napa oru piirkond Californias. Tänane rattapäev nagu ka meie matk lõpeb kohaliku veini mekkimisega ning õhtusöögiga ühes parimatest Makedoonia perehotellidest-veinimajadest.

Majutus hotellis-veinimajas (või sarnane).

Reisikavas sisaldub hommikusöök, lõunapiknik ja õhtusöök veiniga.

9.päev

Laupäev, 25. mai

margin

map
9.päev

Laupäev, 25. mai

Lahkumispäev. Transfeer Skopje linna või rahvusvahelisse lennujaama (IATA: SKP), vastavalt väljalennu ajale (ca 90km / 1 tund sõitu).

Reisigalerii

Arvamused

Reisid Andmomentsiga on võimalus rutiinist ja tavaturistidele tuntud radadest eemale pääseda. Etioopia mägismaa jalgsimatka ja Lõuna-Hiina ning Kaukaasia jalgrattamatkade ühisnimetajaks on minu jaoks olnud mõnus reisiseltskond. Sellistel reisidel kuuleb reisikaaslastelt palju uut ja huvitavat nii puhkepausidel kui majutuspaikades. Reisikorraldus on läbimõeldud. Positiivse üllatusena minu kodusest liiklusvahendist paremate jalgrataste kasutamise kogemus. Lõuna-Hiina riisiterasse ja filmist „Avatar“ tuntud mägesid, Etioopias järsakult alla laskuvaid ahvikarju ja Sevani järvevaateid või reisidel kogetud gastronoomilisi elamusi on raske sõnades kirjeldada. Neid peab ise kogema.

Tiit Elenurm, Rattareis Armeenias, 2015. a reis

Uhke loodus
Kulinaarne paradiis
Rattarõõmud
Ainult lahedad inimesed
Igav ei ole kunagi
Neid ma enne ei tundnudki
Alati läheks uuesti

Kristina Saarepera, Matkareis Etioopias, 2015. a reis

Hea reis on segu plaanist ja juhusest.
Meie nädal oli nagu hea uni, kus vaheldumisi vilksasid läbi hingematvad loodusvaated, eksootilised söögikogemused, vaesus ja rikkus ning kõik need väikesed värvilised hetked, kus tundsid end täielikult pealtvaatajana suures müsteeriumis nimega Hiina.
Meie reisijuht Scott ja tema "Sancho Panza" mister Tang ei olnud lihtsalt teejuhid vaid sõbrad, keda me varem ei tundnud. Ja mul on väga hea meel kogu meie "hullude eestlaste kamba" üle, kes võtsid reisilt kõik ja rohkemgi veel. Öised maosöömised, Hiina teater, baijiu, KTV, belglased ning punased püksid… nimekiri oli pikk.
Loodame, et Mr Tang saab ikkagi ise tütre tehtud ja Snow sööb edaspidigi tooreid tomateid.

Markko ja Katrin Karu. Rattareis Hiinas, 2011. a reis

Mugavused ja ööbimised

Reisil ööbime hotellides/külalismajades, kus on olemas kõik mugavused. Mõni rohkem luksulikum, mõni vähem. Väikesed perehotellid on vähem luksuslikumad, kuid selle võrra on nendes rohkem sarmi ja peremehe-perenaise kätt tunda.

Reisi jooksul ootab meid ees lühemaid ja pikemaid bussitransfeere. Saateauto saadab reeglina gruppi kogu reisi vältel (mõnel teelõigul ei ole see võimalik teeolude tõttu – sellest informeerime reisijaid eraldi) ning sinna paigutame ka pagasi ning joogiveevarud. Igale soovijale on koht autos olemas, kui vajatakse abi või siis lihtsalt pisikest puhkust väsinud jalgadele. Igapäevaselt tuleb endaga kaasas kanda vaid väikest käepärast kotti isiklike asjadega. Samuti hoolitseb igaüks ise oma ratta elementaarse korrasoleku eest (pesu ja õlitamine, jms). Kui midagi tõsisemat peaks juhtuma, on tehniline abi käepärast ning lihtsamad varuosad saateautos olemas.

Raskusaste: Keskmine

Makedoonia rattareis on keskmise raskusastmega. See tähendab seda, et eelnev rattasõidu kogemus ei ole vajalik, kuid sa peaksid siiski olema terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Sõltuvalt maastikust läbime päevas umbes 30-70 km, mis võtab koos peatustega aega 5-7 tundi. Järsemaid ja pikemaid tõuse tuleb teel ette, kuid neil puhkudel on vajadusel koht saateautos olemas. Marsruut kulgeb asfaldil, kruusateedel ja isegi mudasel pinnal. Võib juhtuda, et lühikestel teelõikudel peame ratast käekõrval lükkama. Tavaliselt jagame ratturid väiksematesse gruppidesse, vastavalt nende kogemustele ja kehalisele vormile.

Kasulik teada

Kindlustus

Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele kindlustustingimustes. Konsulteeri meie reisikonsultantidega selles osas, et olla veendunud piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale hankida.

Raha

Makedoonias kehtib rahaühikuna Makedoonia denaar (Denar) (MKD). 1 EUR= 62 MKD.  Reisi hinnas sisaldub majutus ning toitlustus reeglina kolm korda päevas (va saabumise ja lahkumise päev), samuti transfeerid jm reisikavas sisalduv. Kaasas peaks olema sularaha, et lubada endale snäkke, õlut ja lisategevusi, jms. Keskmine lõuna maksab umbes 5 Eurot, õlu 1,5- 2 Eurot. Jootraha jätmine kohustuslik pole, kuid seda peetakse heaks tavaks. Kaardimaksed on levinud, enamuses poodides saab maksta kaardiga. ATMid on samuti levinud ning võtavad vastu ka rahvusvahelisi kaarte. Siiski peaks alati piisav sularahavaru kaasas olema. Välismaa pangad tavaliselt ei ole eriti huvitatud MKD vahetamisest, nii et soovitav on vahetada järgi jäänud sularaha tagasi eurodeks enne, kui lahkume Makedooniast.

Rattalaenutus

Rattalaenutust pakub meie kohalik partner, mis teeb selle väga mugavaks. Laenutada saab erinevas suuruses esiamordiga rattaid (Corratec, Specialized jne, sõltuvalt saadavusest). Jalgrattad tuleb ette broneerida vähemalt 45 päeva. Rattad on saadaval standard-pedaalidega, soovi korral võite võtta kaasa oma pedaalid, aga ka sadula.

Ilm

Ilm Makedoonias mais on mõnus: veel mitte liiga palav ja kevadehõnguline.  Keskmised päevased temperatuurid peaksid olema 20 kraadi juures, öised temperatuurid on keskmiselt 10 kraadi ümber. Skopjes on veidi soojem, Ohridis – veidi jahedam. Sademeid on oodata sarnaselt Eesti suvele. Valmistuda tuleb siiski ka kehvemateks ilmadeks ja sellele vastavaks riietuseks. Seda juhul, kui temperatuurid on ülalnimetatutest madalamad ja sellega kaasneb vihm ja tuul.

Mida rattareisile kaasa võtta

Jalgrattakiiver, kindad, lühikesed ja pikad rattapüksid, rattasärk, t-särk, päikeseprillid, päikesekaitsekreem ning –huulepulk, veepudelid, veekindel jakk, soe fliisjakk, väike kõhu- või seljakott ning energiat andvad näksid. Tagavara jalgratta sisekumm(id) on vajalikud siis, kui tulete oma isikliku rattaga; kui aga rendite jalgratast kohapeal, siis pole see vajalik. Tagavara jalgratta sisekumm või paar, eriti kui oskad ise seda vahetada. Siis ei pea saatemeeskonna järel ootama.

Täpsema reisitarvete ja varustuse nimekirja jagame reisile eelnevalt ning arutame läbi reisieelsel kohtumisel.

Viisanõuded

Eesti kodanikud võivad viibida Makedoonia territooriumil viisavabalt kuni 90 päeva. Riiki sisenemiseks on vajalik pass, mis kehtib vähemalt 2 kuud saabumiskuupäevast. NB! Makedooniasse reisides on vajalik pass ja ei piisa ainult ID kaardi olemasolust.

NB! Venemaa või halli passi omanikud peavad viisat taotlema Makedoonia saatkonnast Rootsis ja iga viisataotleja peab ise isiklikult dokumendid saatkonda viima.

Vaktsineerimine

Täpse vaktsineerimissoovituse annavad reisimeditsiininõustajad ja -arstid. Mitteprofessionaalne info on selline, et soovitatav on enne reisi lisaks tavapärastele vaktsineerimistele teha ka hepatiit A vaktsiin, samuti ei tee paha vaktsineerimine hepatiit B ja marutaudi vastu.

NB! Konsulteeri reisimeditsiininõustajaga, ära toetu pelgalt siin ja mujal internetis leiduvale infole

Aeg / hind

Aeg
17. - 25. mai 2019
Hind
1150 €
 • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale koht reisil
 • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale varajase tellija hind

Reisi algus- ja lõppunkt

 • Reis saab alguse ja lõpeb Skopje rahvusvahelisest lennujaamast (Skopje International Airport, IATA: SKP).

Minimaalne reisijate arv

 • Reis toimub juhul kui reisile on registreerunud vähemalt 4 reisijat

Hind sisaldab

 • Mõnusat rattasõitu ja lahedat reisiseltskonda
 • Reisijate ja nende jalgrataste transporti vastavalt reisikavas kirjeldatule
 • Majutust (jagades tuba reisikaaslasega) ja toitlustust (reeglina 3 korda päevas) vastavalt reisikavas kirjeldatule
 • Lennujaama transfeere
 • Saateauto teenust ning joogivee ja pagasi transporti sellega
 • Toitlustust vastavalt reisikavale, puuduvad toidukorrad ostab Reisija
 • Ingliskeelset kohalikku rattareisijuhti
 • Eestikeelse reisijuhi teenuseid (meie reisijuhid räägivad lisaks ka reeglina vene ja inglise keelt: uuri täpsemalt meie reisikonsultantidelt)
 • Sissepääsupileteid rahvusparkidesse ja muid kavas sisalduvaid tasusid

Hind ei sisalda

 • Rahvusvahelisi lennupileteid, lennujaamamakse, reisikindlustust
 • Isikliku tarbimist: suveniirid, karastusjoogid, alk joogid
 • Muud reisiprogrammis mittesisalduvat
 • Ühte lõunasööki 5. reisipäeval
 • Jootraha
 • Reisikindlustust

Lisatasu eest

 • Lisaöö Skopjes € 35/ koht kaheses toas
 • Lisaöö Skopjes € 50/ koht üheses toas
 • * Hotellide hinnad indikatiivsed, küsi konkreetset pakkumist meie reisinõustajalt.
 • Rattalaenutus € 15-25/ päev (sõltuvalt rattast, kokku 7 päeva).
 • Majutus ühese hotellitoa eest € 105

Maksetingimused

 • Reisile registreerimisel tuleb tasuda 20% reisi maksumusest, mis on tagastamatu deposiit
 • 30 päeva enne reisi peab olema tasutud ülejäänud 80% reisi maksumusest
 • Reisile registreerimisel vähem kui 30 päeva enne reisi tuleb tasuda 100% kogu reisi maksumusest.
 • Lisateenuste eest tasutakse eraldi.

Tühistamine

 • 20% programmi maksumusest tagastamisele ei kuulu. (Tagastamatu deposiit)
 • Rohkem kui 30 päeva etteteatamise korral tagastatakse sisse- makstud summa, millest on maha arvatud tagastamatu deposiit 20%.
 • 30 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral tagastatakse reisi maksumusest 50%.
 • 14 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral reisi maksumust ei tagastata. Reisi tühistamine loetakse kehtivaks ainult kirjaliku teatisena.

NB! Ära unusta osta reisikindlustust ja reisi katkemise kindlustust!

Küsi reisi kohta

Küsimused? Täpsustused? Erisoovid? Küsi julgelt ja kirjuta oma soovidest ja plaanidest meile selle vormi kaudu

+372 58 722 433
info@andmoments.com

Korduma kippuvad küsimused

Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?

  Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.

 

Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?

  Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.

Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?

  Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.

Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?

  Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu

Mis sisaldub pakettreisi hinnas?

  Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.

Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?

  Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.

Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?

  Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!

Kuidas toimub reisi eest tasumine?

  Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.

Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?

  On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.

Milline on rendirataste kvaliteet?

  Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.

Kuidas saan ma krossireisile tsikli?

  Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.

Milline on renditsiklite kvaliteet?

  Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.

Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?

  Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.

Tasuta reisikava Via Dinarica rattareis