Tõus Everesti baaslaagrisse Mägimatk maailma katusel

 • Pane ennast proovile Himaalaja mäestikus
 • Everesti baaslaager – värav maailma kõrgeimale mäele
 • Mäed, vaated ja veelkord mäed ja vaated
 • Süngelt ilus Kala Patthar tipp
 • Legendaarne Kathmandu

Reisijuht

Katrin Merisalu

2014 aastal suundusin oma esimesele 7-tuhandelisele, Pamiiri. Sealt edasi ronisin igal aastal mõne 7-tuhandelise mäe tippu. 2019. aastal seisin esimest korda elus 8-tuhandelise tipus Nepaalis.
Iga mäega tuleb kaasa mõni lugu. Need on lood põnevatest teekondadest ja erilistest inimestest, keda oma teel kohtan.

Loe veel

Võimsaimad reisihetked

Pane ennast proovile Himaalaja mäestikus

Everesti baaslaagrisse tõusmine ei ole eliitklubi ettevõtmine. Igal aastal ronib sinna tuhandeid inimesi. Samas ei saa selle ettevõtmise tõsidust alahinnata. Kuigi oktoober on reeglina seal matkamiseks ilmastiku poolest parim, on kõrgemal (baaslaagris) temperatuurid juba väga madalad. Kõrgmäestikuhaigus on paratamatu nähtus sel matkal ja võib tabada tugevamaidki. Aga vallutus on seda ettevõtmist väärt! Hakkama saamise tunne, emotsioonid ja mälestused, mis sellest matkast jäävad, püsivad aastateks.

Baaslaager – värav maailma kõrgeimale mäele

Everestil on kaks baaslaagrist, mis asuvad mäe eri külgedel ja erinevates riikides. Lõunalaager, kuhu viib ka meie matk, asub Nepalis 5380 meetri kõrgusel. Põhjalaagri asukoht on Tiibetis (Hiina) 5150 meetri kõrgusel. Need laagrid on peamisteks tugipunktideks maailma kõrgeimat tippu vallutama suunduvate alpinistide jaoks. Siia jäädakse aklimatiseerumiseks – suurte kõrgustega harjumiseks. Meie siht, lõunalaager, on ligipääsetav ainult inimestele ja transportloomadele (enamasti jakkidele). Põhjalaagrisse pääseb ka autotranspordiga, kuid seda ainult suvekuudel. Lõunalaager on mägironijate hulgas populaarsem, seal aklimatiseerub igal aastal mitu tuhat inimest ning on kujunenud populaarseks matkasihtkohaks.

Mäed, vaated ja veelkord mäed ja vaated

Himaalaja mäed on vägevad ja sealsetest vaadetest ei saa vist kunagi isu täis. Mägesid on siin erinevates mõõtmetes, kujudes ja värvides, puutumatul ja omapärasel moel. On võimatu öelda, kumb on kenam, kas vaade „kaheksatuhandestele“ või aastasadu haritud riisterrassidele. Need võimsad mäed panevad mõtlema inimese väiksusele igavese ja kõikvõimsa looduse kõrval. See on koht, kus on võimalus olla iseendaga, kus nautida vaikust ja ühtsust loodusega.

Sünge ja ilus Kala Patthar

Kala Patthar (nepali keeles – must kalju) on üks Himaalaja mäestiku tippudest, kõrgusega 5643 meetrit. Mäelt avanev ülivõimas vaade ja selle suhteliselt kerge ligipääsetavus on muutnud tema tippu ronimise populaarseks. Ka meie läheme seda vallutama. Raskused ja nähtud vaev tasuvad kindlasti ennast ära – vastutasuks saame nautida hingematvat vaadet kuninglikule Everestile ning tema naabritele: Nuptse, Changtse ja Lhoze tippudele. Alates 2011. aastast töötab Kala Pattharil ka kõige kõrgemal asuv veebikaamera maailmas.

Legendaarne Kathmandu

Meie reis algab (ja lõpeb) legendaarsest ja kirjust Kathmandust, mis asub 1400m kõrgusel. Linna ümbritseb vilgas ja viljakas Kathmandu org oma ajaloo, basaaride, religioossete paikade ning küladega ja linnakestega. Kathmandu linnas ja orus elab kokku üle 5 mln inimese mistõttu  seda kohta sageli nimetatakse Nepali mandalaks (mandala – universumi muster). Kathmandus ootavad meid vanalinna kitsad tänavad, iidsed templid ning värvikas kohalik elu-olu. Eksootilist kaupa ning lummavalt kirevat kohalikku seltskonda ei ole vaja kaua otsida. Tutvume basaariga ning külastame templeid UNESCO maailmapärandi nimekirja kantud Durbari väljakul ja paljude teiste vaatamisväärsustega.

Reisikava

1.päev

Laupäev, 01. oktoober

margin

map
1.päev

Laupäev, 01. oktoober

Saabumine rahvusvahelisse lennujaama Tribhuvan Kathmandus (IATA:KTM), kõrgusel 1300 m. Selge ilma korral saab esimesi elamusi juba taevas. Lennuki aknast avanevad võimsad vaated lumistele mäetippudele. Peale maandumist viib transfeer meid hotelli, kus saame ennast peale pikka lendu värskendada. Edasi ootab meid kohtumine kohaliku esindajaga, kes jagab meile infot tänase päeva veetmise võimalustest. Peale seda võibki aega veeta oma äranägemise järgi – saab puhata, saab ringi vaadata ning alustada tutvust Kathmanduga. Õhtul – saame detailsemad juhised eesootavast matkast ning seda puudutavatest olulistest asjadest. Edasi ootab meid esimene ühine õhtusöök ja tutvumisõhtu koos traditsioonilise Nepali muusika ja tantsudega.

Majutus 3-tärni hotellis Kathmandu’s.

Reisikavas sisaldub õhtusöök.

2.päev

Pühapäev, 02. oktoober

margin

map
2.päev

Pühapäev, 02. oktoober

Peale varajast hommikusööki ootab meid lühike, kuid põnev siselend Lukla’sse (Tenzing-Hillary lennujaam) Ida-Nepalis. Kuigi lend kestab vaid 30 minutit, jõuab selle ajaga täiega nautida (ilusa ilma korral) hingematvaid vaateid vägevatele mägedele. Väidetavalt, on see üks kaunimatest lennuteedest maailmas. Lend lõppeb närvekõditava maandumisega mäenõlvale kõrgete mäetippude vahel. Luklas ühinevad meiega ülejäänud kohaliku meeskonna liikmed, kes saadavad ja aitavad meid kogu matka vältel. Oma matka alustame jõuka Lukla küla uurimisega ning edasi suundume Phakding’isse (2652m).  Aklimatiseerumise soodustamiseks võtame täna rahulikult ning matkame suhteliselt lühiksese maa. Aktiivsemad ja tugevamad võivad lisaks võtta ette lähedalasuva kloostri külastuse. Ööbime siinsamas Phakdingi’s, kohalikus külalismajas/teemajas.

Majutus külalismajas/teemajas Phakding’is.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

3.päev

Esmaspäev, 03. oktoober

margin

map
3.päev

Esmaspäev, 03. oktoober

Hommikusöök külalismajas. Alustame meie matka kõndides läbi kauni männimetsa ning mööda Dudh Koshi jõe kallast, üle mitme rippsilla, sh ka üle kuulsa Hillary rippsilla. Siit avaneb võimas vaade Thamserku mäele (6618 m). Teekonnal külastame selliseid kohalikke külakesi nagu Benkar, Chumoa ja Monjo, kuni jõuame Sagarmatha rahvuspargini. Kõnnime läbi Jorsale küla ning edasi viib meid tee ülesse, taas läbi metsade ja sildade, kuni jõuame Dudh Koshi ja Bhote Koshi jõgede liitumiskohani. Jätkame veel paaritunnise tõusuga, mille lõpus saame nautida esimesi vaateid Everestile, mis piilub siin  veel üsna tagasihoidlikult Lhotse-Nuptse aheliku tagant. Teeme puhkepausi ning jätkame veel ligi paaritunnise matkaga, et jõuda Namche Bazaari. See on põnev ja tähtis kohalik kauplemiskeskus ning värav Everesti (3440m).

Majutus Namches, külalismajas/teemajas.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

4.päev

Teisipäev, 04. oktoober

margin

map
4.päev

Teisipäev, 04. oktoober

Täna on aklimatiseerumise päev, mille veedame Namches ja selle ümbruses. Namche Bazaar asub kahe mäeaheliku vahel, keset Khumbu võimsaid tippe. Siin leiab hulgaliselt väikeseid külalis- ja teemaju ning suveniiripoode. Tänu turistide lugematule hulgale ning kohaliku šerpade (siinse põliselanikkonna rahvus) ettevõtlikkusele on Namche vägagi läänelik paik. Lausa nii, et seda nimetatakse Khumbu Las Vegaseks. Namche on suurepärane koht, kus veeta üks aklimatiseerumispäev, enne kui hakkame kõrgemale liikuma. Tänast matka alustame visiidiga nn Everesti vaadetehotelli juurde – nagu nimi ütleb, avanevad siit suurepärased vaated. Edasi külastame Kunde ja Khumjungi linnu Khumbila püha mäe nõlval. Kundes teeme tutvust Hillary haiglaga ning võimalusel külastame ka Khumjumg kloostrit, kus väikese toetuse eest saame näha lumeinimese koljut. Pärastlõunal liigume tagasi Namchesse, et nautida õhtusööki ja puhata.

Majutus Namche’s, külalismajas/teemajas.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

5.päev

Kolmapäev, 05. oktoober

margin

map
5.päev

Kolmapäev, 05. oktoober

Peale hommikusööki asume teele Tengboche suunas, nautides uskumatuid vaateid Everestile, Nuprsele, Lhotsele, Ama Dablamile ja võimsaid lähivaateid Thamserkule. Meie teekonnal tuleb ette mitmeid tõuse ja laskumisi, saame imetleda Himaalaja mäestikku iga nurga alt. Tõenäoliselt kohtame teel kohaliku metsiku fauna esindajaid, näiteks faasaneid, muskushirve või Himaalaja taaride karja. Jalutame läbi männimetsade ning kõnnime üle palvelippude vanikutega kaunistatud Dudh Koshi jõesilla. Lõunaks  jõuame Phunki Thenga’sse – väikesesse külasse paari teemajaga ning väikese sõjaväebaasiga keset alpimetsa. Siin saame puhata ja lõunatada, et jätkata keerulisema tõusuga, mis viib meid tänasesse sihtpinkti – Tengbochesse (3867 m). Siin leiame Khumbu regiooni suurima budistlikku kloostri.

Majutus külalismajas/teemajas Tengboches.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

6.päev

Neljapäev, 06. oktoober

margin

map
6.päev

Neljapäev, 06. oktoober

Tengbochest viib rada meid Imja Khola oru idaossa, kust naudime vaateid juba tuttavatele Ama Dablamile, Nuptse-Lhotsele ning Everestile uue nurga alt. Pangboche’s teeme lõunapausi ning külastame kohalikku kloostrit, kus väidetavalt hoitakse reliikviatena lumeinimese koljut ja kätt. Siit liigume edasi Dingboche’sse (4360 m) – hubasesse ning huvitavasse külla, kus veedame öö.

Majutus külalismajas/teemajas Dingboches.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

7.päev

Reede, 07. oktoober

margin

map
7.päev

Reede, 07. oktoober

Aklimatiseerumise päev. Täna liigume Dingboche küla ümbruses ja suhtleme kohalikke elanikega, tutvume kohaliku eluolu ja kultuuriga. Aklimatiseerumise hõlbustamiseks võtame ette ka tõusu pea 5100 m kõrgusele Nagarjuna tipule, kust avanev 360° vaade Himaalajale. Õhtusöögiks naaseme tagasi Dingboche’sse.

Majutus külalismajas/teemajas Dingboche’s.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

8.päev

Laupäev, 08. oktoober

margin

map
8.päev

Laupäev, 08. oktoober

Päeva esimeses pooles matkame läbi Dughla küla, mille järel ootab meid ees tõsine teekond kõrgustesse, Khumbu liustiku ohtlikku moreeni poole. Teel kohtame kividest mälestusmärke, mis on püstitatud teel Everestile hukkunud šerpadele. Päeva lõpu poole laskub tee taas madalamale, mööda oru läänekülge ning õhtuks me jõuame Lobuche’sse (4490 m). Siit avanev vaade päikeseloojangusäras Nuptsele on hingematvalt kaunis.

Majutus külalismajas/teemajas Lobuche’s.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

9.päev

Pühapäev, 09. oktoober

margin

map
9.päev

Pühapäev, 09. oktoober

Täna alustame väga vara, et jõuda Everesti baaslaagrisse õigeaegselt. Ees ootab tõsine teekond, mis viib meid läbi jäätunud teravike ning mööda liustikulõhedest. Peale lõunasööki jätkame matkamist Everesti baaslaagri suunas läbi kunagise Gorakshep’i järve. Kõnnime mööda India armee mägironijate auks püstitatud mälestusmärkidest. Jõuame Everesti baaslaagrisse (5380 m), kus mägironijate värvilised telgid loovad väga elurõõmsa kontrasti Everesti maastiku jäisele ja süngele üksluisusele. Laagrist avanevad vägevad vaated meile juba hästi tuttavatele Nuptse, Khumbuste ja Pumori tippudele. Päeva teises pooles laskume  allapoole Gorakshep’i (5170m), nautides suurepärast vaadet Khumbu jääkosele.

Majutus külalismajas/teemajas Gorakshep’is.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

10.päev

Esmaspäev, 10. oktoober

margin

map
10.päev

Esmaspäev, 10. oktoober

Täna on meie matka tähtsaim päev. Alustame varakoidikul, et Kala Patthari tipust (5643m) püüda esimesi Everestile langevaid päikesekiiri. Peame olema valmis varahommikuseks pimeduseks ja külmaks (kuni –14 C) ning lisaks ka jäiseks tuuleks. Ees ootab raske teekond, kuid nähtud vaev tasub ennast täiega ära – hakkamasaamise rõõm, hingematvad maastikud ja vaated ning ümbritseva maailmaga ühtsustunne loovad võimsa emotsiooni. Kala Patthari tipus püüame esimesi päikesekiiri majesteetlikus ja igaveses Himaalajas. Kala  Patthar on  Euroopa kõrgeima mäe Elbruse kõrgune, seal viibides võid ette kujutada kahe erineva kontinendi kõrgeimate mägede suuruste erinevusi. Peale seda alustame rahuliku laskumisega tagasi Pheriche’sse, kus saame endale lubada väljateenitud puhkuse.

Majutus külalismajas/teemajas Pheriche’s.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

11.päev

Teisipäev, 11. oktoober

margin

map
11.päev

Teisipäev, 11. oktoober

Tänase päeva jooksul laskume umbes 600 m võrra. Tee viib meid läbi rododendronite ja kadakatega kaetud nõlvade. Taas läbime silla üle Duds Koshi jõe. Edasi liigume läbi mäekitsede ja faasanitega asustatud männimetsa. Tänane teekond on käänuline ja vaadeterikas. Õhtuks jõuame juba tuttavasse Namche Bazaari.

Majutus külalismajas/teemajas Namche Bazaaris.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

12.päev

Kolmapäev, 12. oktoober

margin

map
12.päev

Kolmapäev, 12. oktoober

Täna liigume juba madalamatel ja soojematel kõrgustel. Võtame aega ja kõnnime rahulikus tempos, naudime meie viimast matkapäeva. Vaatamata sellele, et me liigume tagasi mööda sama rada, paistavad meile avanevad vaated hoopis teise nurga alt. Saame nautida vaateid laiuvatest rododendroni ja männimetsade väljadest säravate lumiste mäetippude taustal. Teel näeme mitmeid šerpade külasid ning  tutvume siinse peamise usuga – budismiga . Tänase päeva sihiks on Lukla. Peale sinna naasmist jääb meil veel piisavalt aega, et puhata ning meenutada ja muljetada viimaste päevade kogemusi. Õhtul ootab meid pidulik õhtusöök.

Majutus külalismajas/teemajas Luklas.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

13.päev

Neljapäev, 13. oktoober

margin

map
13.päev

Neljapäev, 13. oktoober

Peale hommikusööki lendame tagasi Kathmandusse. Lend on varahommikune, mis jätab meile terve ülejäänud päeva hotellis puhkamiseks ja taastumiseks. Saab minna ka suveniiri- ja kingijahile – võime koos külastada lähedalasuvaid poode või minna Thameli’sse tüüpilisi Nepali suveniire ostma.

Majutus hotellis Kathmandus.

Reisikavas sisaldub hommikusöök.

14.päev

Reede, 14. oktoober

margin

map
14.päev

Reede, 14. oktoober

See on varupäev, et ennetada lendude edasilükkumisega seotud muresid. Lukla-Kathmandu vahel oleva reisi puhul pole selline olukord erandlik. Kui kõik läheb nii, nagu peab ning me jõuame kohale õigeaegselt, siis on see lihtsalt vaba päev pikendamaks mägist elamust. Päev vabalt võtmiseks ning omal äranägemisel toimetamiseks.

Majutus hotellis Kathmandus.

Reisikavas sisaldub hommiku- ja õhtusöök.

15.päev

Laupäev, 15. oktoober

margin

map
15.päev

Laupäev, 15. oktoober

Peale hommikusööki viib transfeer meid rahvusvahelisse lennujaama Tribhuvan Kathmandus (IATA:KTM), kust meid ootab reis tagasi koju.

Reisigalerii

Arvamused

Hingematvad vaated riisiterrassidele; lõppematu tõus majutuskohta, kus pererahvas ootas saabujaid lillevaniku ning värskelt pressitud apelsinimahlaga; armsad Nepali lapsed, kes millegipärast pildistamiseks pikkuse järjekorda võtsid :); swing-hüpe kanjonisse 160 meetri kõrguselt sillalt The Last Resort´is, Kathmandu linn oma kirjususes – need on vaid vähesed mälupildid rattamatkast Nepali, mis niipea ei unune. Kui on soov kogeda hoopis teistsugust elu-olu kui see, millega igapäevaselt harjunud oleme, siis on Nepal täpselt õige koht, kuhu minna. Värskendav kogemus on garanteeritud.

Kristin Peebo, Rattareis Nepalis, 2012. a reis

“Ladies Trekking pakub suurepärast võimalust oma unistuste teostamiseks, ning samas teha ka üks heategu. Selles projektis veetleski mind just heategevuse aspekt. Ma ei läinud mitte ainult mägironimisreisile lõbusalt aega veetma, vaid sain ka võimaluse toetada tähtsat igapäevatööd Msafiri English Medium School’is. Ma ei unusta kunagi neid tundeid, mis mind päikesetõusuga samaaegselt Kilimanjaro tippu jõudes valdasid. Samamoodi rahuldustpakkuv oli näha naerulsui lapsi, kellele oli avanenud võimalus kooliharidust saada. Olen tänulik Zonta International District 20 Soome klubi toetusele Msafiri English Shool’i heaks, mis teostati Ladies Trekking projektis osalemise läbi. See toetus katab ühe koolitüdruku koolituskulud ning see muudab kogu tema elu. Meie lõbusas matkaseltskonnas pikkadel mägiradadel rännates ei tundnud ma kordki igavust, sest vestlused eri maadest pärit naiste vahel olid alati huvitavad. Soovitan soojalt Ladies Trekking’ul osalemist kõigile hoolivatele ja julgetele naistele, kes peavad lugu värskes õhus matkamisest ning kes on avatud uutele kogemustele!“

Salla Tuominen, Ladies Trekking. Kilimanjaro , 2010. a reis

Transilvaania rattareisi valisime eelkõige eksootilise sihtkoha pärast – Rumeeniasse just igapäev ei satu.
Pettuma ei pidanud kordagi – juba reisi alguspunkt Sighișoara on imearmas keskaegne munakivisillutisega linnake mäekünkal (ratturile paras väljakutse).
Läbitud külad ja linnad köitsid oma ehedusega, öömajades pakuti maitsvat suppi ja söbralikku teenindust.
Eriti heal tasemel olid kohalikud reisijuhid (Rumeenia rattasõidumeistrid) – silm hoiti peal nii grupi tugevamatel kui nõrgematel ratturitel, peatuspaikades hooldati rattaid ja anti head nõu.
Andmomentsi matkaseltskonnad on alati priimad, oleme leidnud erinevatelt reisidelt uusi sõpru ja häid tuttavaid, kellega koos avastada uusi ja põnevaid paiku nii Eestis kui kaugemal.

Evelyn Karming ja Indrek Lepp, Rattareis Rumeenias, 2016. a reis

Mugavused ja ööbimised

Meie reisil kogetav mugavuse tase on võrdelises seoses kohtadega, mida külastame. Kathmandus ööbime 3* hotellis, kus on olemas kõik kaasaegsed mugavused: vannituba ja WC hotellitoas. Mägimatkal on ööbimine korraldatud kohalikes külalismajades/teemajades. Igapäevaselt tuleb endaga kaasas kanda vaid väikest käepärast kotti isiklike asjadega, suurem pagas transporditakse pakikandjate, ehk porteritega. Toitlustamise eest on hoolitsetud: matka ajal on toitlustamine 3 korda päevas, lisaks teepausid.

Raskusaste: Raske

Tegemist on jalgsimatkaga, mis on raske raskusastmega. Matk ei ole tehniline: ei eelda erivarustuse (köied, “kassid”, jms) kasutamist. Samuti ei ole päevased teekonnad pikad ja tõusud väga kõrged. Kuid suurtest kõrgustest lähtuva potentsiaalse kõrgmäestikuhaiguse ja külma kliima tõttu ei ole ta kergete killast. Eelnev mägede/matkamise kogemus tuleb kindlasti kasuks. Kõrgmäestikuhaigusega puutud selle reisil väga tõenäoliselt kokku, võib juhtuda, et oled sunnitud reisi katkestama. Reisi kõige kõrgemaks punktiks on meil 5545. Kõrgmäestikuhaiguse min kõrguseks loetakse 2500 m, kuid tavaliselt tekivad esimesed, kergemad sümptomid 3000-3500 m juures. Kõik meie matkaööbimised on kõrgemal kui 2500 m, seega üsna tajutavas hapnikuvõlas. Kaks tipupäeva (baaslaagri ja Kala Patthari päev) on kõige raskemad: öösel on külm, uneaega jääb napiks, kuna tippu minnakse varakult, päikesetõusuks. Külm, väsimus ja mäestikuhaigus kokku muudavad selle päeva eriti raskeks. Päevasteks rännakuteks koos peatustega (söögi-, foto-, joogipausid) kujuneb kokku umbes 4-8 tundi.

Kasulik teada

Kindlustus

Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele kindlustustingimustes ning sellele, milline on lubatud maksimaalne kõrgus, kus kindlustus kehtib. Konsulteeri meie reisikonsultantidega selles osas, et olla veendunud piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale hankida.

Raha

Nepali rahaühik on ruupia (1 ruupia =100 paisat) ning ringluses olev paberraha on 1000-, 500-, 100-, 50-, 20-, 10-, 5-, 2- ja 1- ruupialistes kupüürides. Müntide väärtus on 5, 2 ja 1 paisat.

Valuutat saab vahetada suuremates pankades, hotellides ning rahavahetuspunktides Tribhuvani rahvusvahelises lennujaamas.

Hotellides, reisibüroodes ning lennufirmades arveldatakse välisvaluutas. Visa, MasterCard ja American Express krediitkaarte aktsepteeritakse peamistes hotellides, restoranides ja poodides. Hoia oma rahavahetustšekk alles, kuna seda läheb sul vaja siis, kui soovid lahkudes oma järelejäänud ruupiad tagasi vahetada „kõva“ valuuta vastu. Arvestada tuleb, et isegi sel juhul kuulub pankades väljamaksmisele ainult 10% esialgselt vahetatud summast. Sularahaautomaadid on Kathmandus laialt levinud. Restoranides on kombeks jätta jootraha. Odavamates kohtades võiks see olla umbes 5% arvest ning kallimates kohtades 10%. Taksos piisab arve ümardamisest.

Ilm

Ilma tuleb suhtuda tõsiselt. Isegi kesksuvel võib mäekurudes ja kõrgematel alades esineda ootamatuid lumetorme. Alati tuleks valmis olla külmadeks, tuulisteks ning niisketeks ilmatingimusteks, eriti kõrgemates piirkondades. Ette peab olema valmistatud temperatuurideks kuni -20C. Parimad kuud Nepali ja Himaalaja külastamiseks on septembrist novembrini ning märtsist maini. Muul ajal valitseb seal mussoon, mis toob endaga kaasa vihmad ja tuuled ning muudab mägimatkamise väga ebameeldivaks ning kohati võimatuks.

 

Viisanõuded

Eesti kodanikele on Nepalisse sisenemiseks vajalik viisa. Lähim saatkond, kus saab taotleda viisat, on Helsinkis. Samuti on võimalik viisat taotleda saabumisel lennujaamas (visa on arrival), kuid siis tuleb arvestada võimalike järjekordadega ja varuda aega. Ühekordse sisenemisega 15-päevase viisa maksumus on 25 USD.

Vaktsineerimine ja muu meditsiin

Puuduliku infrastruktuuri tõttu on tervishoiu teenused Nepalis piiratud. Haiglate personali seas leidub tavaliselt inglise keelt rääkivaid töötajaid. Mõnede hotellide juures töötavad ka arstid. Soovitame kindlasti muretseda endale korralik reisikindlustus enne Nepali reisimist.

Täpse vaktsineerimissoovituse annavad reisimeditsiininõustajad ja -arstid. Mitteprofessionaalne info on selline, et soovitakse end vaktsineerida hepatiit A ja tüüfuse vastu. Kui sa saabud Nepali riigist, mis on tuntud kollatõve koldena, siis nõutakse riiki sisenemisel kollatõve vastu vaktsineerimist tunnistavat tõendit. Samuti võiksid olla vaktsineeritud ka lastehalvatuse vastu. Kui sul on plaanis Nepalis viibida pikemat aega, siis oleks kasulik end vaktsineerida jaapani entsefaliidi vastu. Hepatiit B vastu vaktsineerima ei pea, kuid see on soovitatav. Nakatumine toimub reeglina uurimata vereülekannetega ning intiimvahekordadega. Kui sul võib ette tulla kontakte loomadega, siis poleks paha, kui oled vaktsineeritud marutaudi vastu. Kui su viimasest teetanuse-difteeria vastasest vaktsineerimisest on möödas rohkem kui 10 aastat, tasuks seda enne sõitu uuendada. Malaaria vastane profülaktika pole vajalik kõrgemates piirkondades, nagu Kathmandu ja Pokhara. Riskialad on Dhanukka, Parsa, Sarlahi, Bara, Kapilavastu, Rupendehi, Mahotari ja Rautahat, kuhu meie matkareis ei suundu. Kui aga plaanid reisi pikendada mõnes nendes piirkondades, siis tuleb sellega arvestada. Nendes piirkondades rakenda sääsekaitsetõrjet ning maga ainult sääsevõrguga kaetud voodis.

NB! Konsulteeri reisimeditsiininõustajaga, ära toetud pelgalt siin ja mujal internetis leiduvale infole

Joogivesi

Põhireegel on see, et joogivee puhul ole alati ettevaatlik, eriti jää puhul. Kui sa kindlalt ei tea, kas vesi on joomiseks turvaline, siis oleta halvimat. Nepalis keedetakse joogivett, mis on turvaline nii kuumana kui jahtununa. Kuna kariloomad võivad veeallikad muuta nakkusohtlikuks, siis mägironimisel keeda alati joogivett või töötle teda veepuhastustablettidega. Pastöriseerimata piima tuleks enne tarvitamist kuumutada ja kui kuumutatud piima säilitatakse hügieenilistes tingimustes, siis on selle tarbimine ohutu. Tee, õlu ning alkoholivabad karastusjoogid on alati ohutud kuid kohalik õlu, chang, ei pruugi seda olla.

Mida matkale kaasa võtta

Arvestada tuleb suurte temperatuurivahedega ja peab valmis olema vihmaks, lumeks, päikeseks, öökülmaks ja niiskuseks. Märksõnaks on kihilisus – kiiresti ja hõplsasti peale laotavad ja maha võetavad riidekihid. Näpunäited, mida kaasa võtta: magamiskott (vähemalt -20 °C jaoks), täispuhutav madrats või matt (mille peal magada). Matkajalatsid, matkapüksid, soe aluspesu, 4 kategooria päikeseprillid, suure kaitsefaktoriga (30-50) päikesekaitsekreem ning –huulepulk, veepudelid, termos, soe matkajope, vihma- ja tuulekaitse kiht, sall, müts, kindad, matkakepid,  mugav seljakott igapäevaste hädavajalikke asjade kandmiseks ning energiat andvad näksid, jms.

Täpsema reistarvete ja varustuse nimekirja jagame reisile eelnevalt ning arutame läbi reisieelsel kohtumisel.

Aeg / hind

Aeg
1. - 15. oktoober 2022
Hind
1990 €
 • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale koht reisil
 • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale varajase tellija hind

Reisi algus- ja lõpp-punkt

 • Reis saab alguse ja lõpeb Tribhuvan rahvusvahelises lennujaamas Kathmandus (IATA: KTM)

Minimaalne reisijate arv

 • Reis toimub juhul kui reisile on registreerunud vähemalt 4 reisijat

Hind sisaldab:

 • Kohaliku giidi ja eestikeelse reisijuhi teenuseid (meie reisijuhid räägivad lisaks ka reeglina vene ja inglise keelt: uuri täpsemalt meie reisikonsultantidelt)
 • Mõnusat matka ja lahedat reisiseltskonda
 • Majutust (jagades tuba reisikaaslasega) vastavalt reisikavas kirjeldatule
 • Toitlustust vastavalt reisikavale (reeglina 3 korda päevas), puuduvad toidukorrad ostab Reisija Lennujaama transfeere
 • Matka läbimise sertifikaati mälestuseks
 • Looduspargitasusid
 • Pagasi kandjate teenust matka jooksul (15kg inimese kohta)
 • Transporti vastavalt reisikavas kirjeldatule, k.a. siselennud Kathmandust Luthasse ja tagasi
 • Lubasid, TIMS kaarte (matkaja infokaardid) ning kõiki matka puudutavaid dokumente
 • Lennujaama transfeere
 • Esmaabipakki

Hind ei sisalda:

 • Rahvusvahelisi lennupileteid, lennujaamakse, reisikindlustust
 • Isikliku tarbimist: suveniirid, karastusjoogid, alk joogid
 • Jootraha
 • Muud reisiprogrammis mittesisalduvat

Lisatasu eest:

 • Majutus ühese hotellitoa eest 250 USD
 • Viisa menetlemine: 25USD (ettetellimisel lisanduvad lõivud ja muud tasud: posti- ja pangakulud, jms).
 • * Hotellide hinnad indikatiivsed, küsi konkreetset pakkumist meie reisinõustajalt.
 • Lisaöö Kathmandus €20, koht kaheses toas
 • Lisaöö Kathmandus €35, koht üheses toas

Maksetingimused:

 • Reisile registreerimisel tuleb tasuda 20% reisi maksumusest, mis on tagastamatu deposiit
 • 30 päeva enne reisi peab olema tasutud ülejäänud 80% reisi maksumusest.
 • Reisile registreerimisel vähem kui 30 päeva enne reisi tuleb tasuda 100% kogu reisi maksumusest.
 • Lisateenuste eest tasutakse eraldi.

Tühistamine:

 • 20% programmi maksumusest tagastamisele ei kuulu. (Tagastamatu deposiit)
 • Rohkem kui 30 päeva etteteatamise korral tagastatakse sissemakstud summa, millest on maha arvatud tagastamatu deposiit 20%.
 • 30 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral tagastatakse reisimaksumusest 50%.
 • 14 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral reisi maksumust ei tagastata. Reisi tühistamine loetakse kehtivaks ainult kirjaliku teatisena.

Küsi reisi kohta

Küsimused? Täpsustused? Erisoovid? Küsi julgelt ja kirjuta oma soovidest ja plaanidest meile selle vormi kaudu

+372 58 690 000
info@andmoments.com

Korduma kippuvad küsimused

Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?

  Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.

 

Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?

  Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.

Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?

  Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.

Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?

  Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu

Mis sisaldub pakettreisi hinnas?

  Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.

Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?

  Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.

Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?

  Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!

Kuidas toimub reisi eest tasumine?

  Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.

Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?

  On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.

Milline on rendirataste kvaliteet?

  Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.

Kuidas saan ma krossireisile tsikli?

  Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.

Milline on renditsiklite kvaliteet?

  Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.

Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?

  Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.