Matkareis Guatemalas Vulkaanide tippudes ning maiade jälgedes

 • Tikal – Iidse maiade tsivilisatsiooni monument
 • Antigua – ehe ja värvikirev koloniaallinn vulkaanide jalamil
 • Päikesetõus maagilise Acatenango vulkaani tipus
 • Imeline Atitlani järv ning selle äärsed värvikad külad
 • Guatemala toidukunst ja – kultuur

Reisijuht

Risto “Ristokas” Muldme

Minu moto on alati olnud, et tööd tuleb selleks kõvasti teha, et võimalikult kvaliteetselt puhata. Olen tegutsenud ligi kolmkümmend aastat
küttevaldkonnas ja juhin Purmo müügiesindusi Baltikumis.

Loe veel

Võimsaimad reisihetked

Tikal – maiade tsivilisatsiooni põnevamaid ja suurimaid keskusi

Tikal on üks nendest sihtkohtadest, mida saab pidada nii-öelda kohustuslikuks vaatamisväärsuseks maailmas. Kolumbuse-eelse maiade tsivilisatsiooni üks suurimaid ja põnevamaid arheoloogilisi paiku – Tikal – kujutab endast iidsete maiade „suurlinna“ varemeid keset vihmametsa. Selle kõige paremini säilinud ja  olulisemat hoonet nimetatakse Yax Mutaliks. Tikal’is ootab meid ekskursioon, kus naudime iidse linna varemete ja vihmametsa võluvat kooslust!

Antigua Guatemala – koloniaalpärl vulkaanide jalamil

Antigua Guatemala oli kunagise Guatemala kuningriigi (Hispaania valdus) pealinn. Tänu sellele on siin säilinud suuremal hulgal koloniaalehitisi. Alates kirikutest ja villadest ning lõpetades ülikoolide ja kaupmeeste hoonetega. Antigua on tüüpiline koloniaalinnakene: värviliste majadega, suuremate ja väiksemate väljakutega ning munakivisillutisega tänavatega. Nagu selliste kohtade puhul ikka: seda on parim nautida lihtsalt mööda selle tänavaid uidates. Siin saame osaleda kõrgelt hinnatud kokanduse meistriklassis – esmalt Guatemala toidukultuuri- ja traditsioonide tutvustus ning seejärel – nende traditsiooniliste roogade valmistamine kohalikke juhendamisel. Antigua on kantud ka UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Acatenango vulkaan

Acatenango vulkaan on eriline  – tal on kaks tippu. Sellest üks on vulkaani kõrgeim: tipp-kraater ja teine – madalam – moodustub lausa kolmest kõrvuti olevast kraatrist. Sellepärast kutsutakse seda ka ühisnimetajaga kolmeks õeks. Acatenango on ühenduses ka teise Guatemala väga tuntud vulkaaniga – Vulcan de Fuego’ga ehk otsetõlkes Tulevulkaaniga. Meie matkatee Acatenango tippu on imekaunite ja fantastiliste vaadetega. Aga ka ebamaiselt vägev – saame tunnetada vulkaani- ja mägede põue hoomamata jõudu, väge ja maagiat!

Kolm vapustavat matkapäeva Ixili piirkonnas

Ixili piirkond on väga eriline – seal ei räägita Guatemalas muidu tavapärast hispaania keelt, vaid suheldakse iidses maiade ixili keeles! Samamoodi ei sarnane ta ka oma looduse poolest ülejäänud Guatemalale – tugevate tuulekeeristega liivarohked lagendikud vahelduvad seal vohava paksu džungliga. Tsivilisatsioon asub siit valgusaastate kaugusel. Siin avastame maiade saunatraditsioone, vallutame kuulsa Los Cuchumatanes’i tipu ning loomulikult sumpame põnevas paksus metsas.

Päikesetõus El Rosto Maya (Maia nägu) tippu imelise vaatega Atitlani järvele

Legendid räägivad, et see mägi on kujundatud ühe iidse maia näo järgi. Kui vaadata mäge ülevalt, paistab kõige kõrgem mäe osa ninana, suuremad lohud silmadena ning puudu ei ole ka suu. Lisaks räägitakse, et sellist päikesetõusu ei ole võimalik kusagil mujal näha. Kauneimad vaated on garanteeritud – Maia näo tipust näeb ka laguunisinist Atitlani järve ning mängumajasuuruseid elamuid selle kaldal.

Atitlani järv – üks kauneimad järve maailmas

Ilu on maitse asi, kuid nii saksa geograaf Alexander von Humboldt kui ka inglise kirjanik Aldous Huxley on teda selliselt kirjeldanud. Nii järve sinine vesi, kui ka seda ümbritsevad värvikad maia külad ja linnad, aga eelkõige siiski seda piiravad kaljud ja vulkaanilised tipud annavad panuse selle järve ilusse. Veedame siin nii mõnegi päeva siinseid külasid/linnu tudeerides, aga ka seda mööda laevaga kruiisides ja järve kallast neljal rattal avastades.

Reisikava

1.päev

Reede, 07. veebruar

margin

map
1.päev

Reede, 07. veebruar

Saabumine Guatemala Citysisse, International la Aurora lennujaama (IATA: GUA), transfeer Antiguasse, hotelli. Olenevalt lennuki saabumisajast selgub, mis päevaplaan ette toob. Antigua on iidne linn, mille kaunid värvikad majad ei jäta kedagi ükskõikseks. Kohalikud kutsuvad seda ka magusamaaks, sest kõik on lihtsalt nii mustriline ja kirev, et tundub söödav ja magus. Linna ajalugu ulatub aastasse 1543, kui hispaanlased selle asutasid. Siin tuleb kindlasti külastada peaväljakut, kust pääseb linna igasse nurka. Linnapanoraami saab imetleda Ristimäe kloostrist, mis on kohalike jaoks suur pühapaik. Linna „ümbritseb“ kaunis vaade vulkaanile, nii et kui tuju kuhugi kaugele minna ei ole, saab lihtsalt igalt tänavalt pilgu mägedele visata! Siin naudime ka esimest ühist õhtusööki.

Majutus hotellis Posada los bucaros (või sarnane).

Reisikavas sisaldub õhtusöök.

2.päev

Laupäev, 08. veebruar

margin

map
2.päev

Laupäev, 08. veebruar

Esimese asjana hommikul sõidame autodega hotellist La Soledad külakesse, kus sööme oma reisi esimese ühise hommikusöögi. La Soledad’i küla on tuntud oma kohviistanduste järgi – need asuvad 1500-1700 meetri kõrgusel merepinnast ning ideaalse kasvupinna loob neile Acatenango vulkaan. Acatenango tipu suunas hakkame ka täna liikuma. Erandlikult on täna ja homme – Acatenango tipu vallutamise päevadel vaja kogu nendeks päevadeks vajalik pagas koos toiduga endal kaasas kanda. Rühime tipu poole edasi – teekond pole kerge. Lisaks korralikule tõusunurgale peab arvestama vulkaanilise tuha/kruusaga, mis iga üles pürgitud sammu poole võrra  tagasi libistab. Peale lõunasööki oma esimesse ööbimispaika suundudes naudime kauneid vaateid, mis siit kõrgelt juba avanema hakkavad. Õhtu lõpeb ühise toreda õhtusöögiga ja aega jääb kindlasti ka meie majutuspaigaga tutvumiseks. Baaslaager asub juba üsna kõrgel – ca 3700 meetri peal. Magama üritame suunduda pigem varem, sest ärgata tuleb järgmisel hommikul eriti vara!

Majutus telklaagris.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

3.päev

Pühapäev, 09. veebruar

margin

map
3.päev

Pühapäev, 09. veebruar

Seda päeva alustame umbes kell 4 hommikul. Matkame Acatenango vulkaani tippu, kauneima päikesetõusu nägemiseks. Vaated on võimsad! Tagasi tulles sööme hommikusööki ning jagame muljeid. Edasi liigume jalgsi tagasi La Soledad küla poole, et seal lõunasööki süüa. Seejärel sõidame Panajachelisse, kust meid sõidutatakse edasi paadiga üle Atitlani järve (Lago de Atitlan) Guatemala ühte kauneimasse külakesse: San Juan la Lagunasse. Seal jääb meile aega ümbruskonnaga tutvumiseks – ainuüksi elamute kirevad värvid võtavad siin sõnatuks, rääkimata ka küla ümbritsevatest järve- ja mäevaadetest. Meil on suur tõenäosus sattuda ka mõnele siinsele külapeole. San Juan la Lagunas armastatakse korraldada väiksemat või suuremat sorti üritusi peaaegu iga päev.

Majutus külalismajas San Juan la Lagunas.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

4.päev

Esmaspäev, 10. veebruar

margin

map
4.päev

Esmaspäev, 10. veebruar

Ka täna asume teele väga vara. Kell 3 hommikul suundume Maia näo mäele (El Rosto Maya). Legendid räägivad, et see mägi on kujundatud ühe iidse maia näo järgi. Kui väga see näole sarnaneb, saame ise näha ja hinnata mäetipust alla vaadates. Tipust avaneb ka hingemattev vaade ümbruskonnale. Sellest tipust räägitakse ka kui pühapaigast, kus oma energiavarusid laadida. Peale imekauni päikesetõusu nautimist liigume tagasi San Juan la Laguna küla poole, kus sööme hommikusööki. Edasi külastame ühte Guatemala kuulsaimat vaatamisväärtust – värvilist Santa Catarina Palopo küla. Seal on hea tuju garanteeritud – midagi nii värvilist ei leia kuskilt!

Lõunasöögiks sõidame paadiga tagasi Panajachelisse, kus sööme lõunat kaunite järvevaadete taustal. Õhtuks jõuame aga iidsesse Nebaj’isse, kus hispaania keele asemel räägitakse iidset maiade keelt: ixili.

Majutus külalismajas Nebaj’is.

Reisikavas sisaldub hommiku- ja lõunasöök.

5.päev

Teisipäev, 11. veebruar

margin

map
5.päev

Teisipäev, 11. veebruar

Hommikusöök külalismajas. Esimese asjana sõidame looduskaunisse linna nimega Acul, kust matkateekond viib meid Chortiz’i – see linn eristub oma iidsete maiade kommete ja traditsioonidega. Eriline on ka siinne väga tihe mets, ehk kohalikus väljenduses selva. Kuna asume juba oluliselt merepinnast kõrgemal, siis ilm sarnaneb siin juba meie suvele – niiske, jahedapoolne, kohatise päiksega.

Majutus külalismajas San Juan la Lagunas.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna(piknik)- ja õhtusöök.

6.päev

Kolmapäev, 12. veebruar

margin

map
6.päev

Kolmapäev, 12. veebruar

Hommikusöök külalismajas. Ka täna matkame kauneid vaateid nautides ning ümbritseva looduse jõudu ja väge tunnetades. Matka lõpetame Periconis, kust pärastlõuna toimetatakse meid autodega La Ventoza’sse. Siin saame „visata leili“ iidses maiade saunas ning võrrelda seda eesti omaga! Päeva lõpetame ühise õhtusöögiga.

Majutus külalismajas San Juan la Lagunas.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna(piknik)- ja õhtusöök.

7.päev

Neljapäev, 13. veebruar

margin

map
7.päev

Neljapäev, 13. veebruar

Alustame varakult, et vallutada 3837 meetri kõrgust Los Cuchumatanes’i tippu. Ülevalt avaneb vaade, mida tavaliselt näeb vaid filmides või Dubais Burj Khalifa viimaselt korruselt. Los Cuchumatanes’i tippu jõuame päikesetõusuks – tõelise maailmavallutaja tunne on meile garanteeritud! Pilvede piiril  saame nautida ka oma hommikusööki ning siis liigume tagasi alla Meseta matkarajale. See on kombinatsioon kaunist laguunsinisest veekogust, palavast kõrbest ning kaunist metsast. Sealt jõuame välja Todos Santos Cuchumatanas linna, kus lõunatame kohalikega. Todos Santos Cuchumatanas on tuntud oma suurejooneliste hobuvõidusõitude tõttu. Pärastlõunal sõidame autodega tagasi Antiguasse, kus saame õhtusööki ja ka majutust nautida juba tsivilisatsioonis.

Majutus hotellis Posada los bucaros (või sarnane).

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna(piknik)- ja õhtusöök.

8.päev

Reede, 14. veebruar

margin

map
8.päev

Reede, 14. veebruar

Hommikusöök hotellis. Peale hommikusööki sõidame San Antoniosse, kus osaleme kohalikul kokanduskursusel. Õpime valmistama Guatemala rahvustoitu, saame teada selle rahva toidukultuurist ning uskumustest. Peale meistriklassi saame nautida ka enda valmistatud toite lõunasöögiks. Pärastlõunal sõidame lennujaama, kust lendame edasi Flores’i saarelinna, mis õhust vaadates tuletab meelde Tallinna vanalinna – peaaegu kõik katused on seal samamoodi punased! Flores tähendab otsetõlkes lilli ja sellel on tegelikult väga sügav tähendus – majad asetsevad terves linnas ringjalt, moodustades õhust vaadates roosi silueti.

Majutus hotellis Casona del Lago (või sarnane).

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

9.päev

Laupäev, 15. veebruar

margin

map
9.päev

Laupäev, 15. veebruar

Hommikusöök hotellis. Edasi sõidame Tikali. Kolumbuse-eelse maiade tsivilisatsiooni üks suurimaid ja põnevamaid arheoloogilisi paiku Tikal kujutab endast ette iidse maiade „suurlinna“ varemeid keset vihmametsa. Selle kõige paremini säilinud ja olulisemat hoonet nimetatakse Yax Mutaliks. Tikal’is ootab meid ekskursioon, kus naudime iidse linna varemete ja vihmametsa võluvat kooslust! Peale lõunasööki Tikalis sõidame tagasi Flores Petani lennujaama, kust lendame juba Guatemala pealinna Guatemala City’sse. Siin naudime oma reisi viimast ühist õhtusööki.

Majutus hotellis Hotel Barceló (või sarnane).

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

10.päev

Pühapäev, 16. veebruar

margin

map
10.päev

Pühapäev, 16. veebruar

Olenevalt lennuki lahkumisajast selgub, mis päevaplaan täpsemalt ette toob. Guatemala City on kaunis ja põnev iidsuse ja modernsuse kombinatsioon. Linnas leiab nii vanu katedraale, pisikeste akendega värvilisi maju kui ka kõrgustesse ulatuvaid pilvelõhkujaid. Üheks tuntuimaks vaatamisväärsuseks peetakse kindlasti Plaza de la Constitution Metropoli katedraali, mille ajalugu ulatub aastasse 1779. Kohalikud on ka väga uhked oma tänavatoidu kultuuri üle – räägitakse, et kui nende tänavatoitu proovinud ei ole, ei saa ka öelda, et oled külastanud Guatemalat! Transfeer International la Aurora lennujaama (IATA: GUA).

Reisigalerii

Arvamused

Viimase hetke otsus elu esimesele matkareisile registreeruda osutus elumuutvaks. Kuigi mu varustusekott saabus kohale alles siis kui mägedest alla tulime ja matkakeppe asendasid bambusetüükad ning muu vajaliku osas käisin külakorda kaaslaste õlale patsutamas, olen nüüd parandamatult nakatunud haigusesse nimega „seiklusmatk tundmatusse“. Myanmari (end. Birma) mägise põhjaosa puutumatu dźungel, hommikune ahvilaul, kristallselged mägijõed kahtlaselt kõikuvate rippsildadega, ujedalt naeratavad külaelanikud, „ta-taa“ hõikuvad pilusilmsed lapsed, ootamatult mägiteel vastukõndiv hiiglaslik vesipühvel, turgude värvikirevus, ülimaitsev toit koos laulude ja „saladustega“ öise lõkke ümber, Shwedagon pagoda ja Bagani 2500 pagoodi kuldses loojangusäras ning meie võrratult vahva reisiseltskond! Selle nimel tasub rihma pingutada, et varsti jälle minna...

Kati Ojaver-Heidemann, Matkareis Birmas, 2015. a reis

Andmomentsi reisid pole üldsegi mitte ainult spordiässadele, kes iga päev trassi aja peale läbi kihutavad ja maalilisi vaateid ainult õhtul maha jäänute fotoaparaatidest imestusega vaatavad, kuigi ka neid seal trehvab. Läbitakse muidugi ka karme tõuse, aga siis võib rahumeeli saateautosse istuda ja kohaliku autojuhiga elust-olust rääkida. Koostöös kohalikega valitud marsruudid pakuvad mitmekesiseid ehedaid elamusi, läbitakse põnevaid nurgataguseid, rattal kulgedes tunned päris looduse lõhna, märkad detaile ja on lihtne juhusliku külainimesega juttu puhuma sattuda.
Maroko avas end väga vastuolulisena. Kui Marrakech oli oma iidse turukultuuri ja kaasaegseks pürgiva linna seguna ootuspärane, siis maapiirkondades oli päris uskumatu, et satud kõigile euroopa normidele vastavalt kiirteelt maha põigates siiani koopas elavate karjusteni ja väikelinna hotellis töötab noormees, kes pole päevagi koolis käinud, kuid töö käigus on omandanud 5 võõrkeelt. Väga erineva palgeliste mäeseine ja kõrbemaastike vahelt taas külakesse või rohelisusesse uppuvasse oaasi jõudes on tunne vist sama, mis kaugetel aegadel kaameliga reisinud kaupmehel.
Kuna grupid on väiksed, siis igal reisil tekib ka tore ühise kamba tunne, kellest alati on reisi lõpus kahju lahkuda. Juhe-väljas puhkus on igal juhul garanteeritud.

Riina Roosipuu, Rattareis Marokos, 2017. a reis

Hingematvad vaated riisiterrassidele; lõppematu tõus majutuskohta, kus pererahvas ootas saabujaid lillevaniku ning värskelt pressitud apelsinimahlaga; armsad Nepali lapsed, kes millegipärast pildistamiseks pikkuse järjekorda võtsid :); swing-hüpe kanjonisse 160 meetri kõrguselt sillalt The Last Resort´is, Kathmandu linn oma kirjususes – need on vaid vähesed mälupildid rattamatkast Nepali, mis niipea ei unune. Kui on soov kogeda hoopis teistsugust elu-olu kui see, millega igapäevaselt harjunud oleme, siis on Nepal täpselt õige koht, kuhu minna. Värskendav kogemus on garanteeritud.

Kristin Peebo, Matkareis Etioopias, 2014. a reis

Mugavused ja ööbimised

Meie reisil kogetav mugavuse tase on võrdelises seoses kohtadega, mida külastame. 3 ööd ööbime külalismajades ja 5 ööd turistiklassi hotellides. Hotellides on olemas kõik kaasaegsed mugavused: kahene majutus, vannituba ja WC hotellitoas, keskne asukoht. Külalismajades võib majutus olla ka kolmestes ja -neljastes tubades, WC ja vannituba ühiskasutuses. Ühe öö veedame telklaagris.

Igapäevaselt tuleb endaga kaasas kanda vaid seljakotti isiklike asjadega ning veega, suurem pagas transporditakse autodel ja muuladel. Erandiks on Acatenango tipu vallutamise päevad, mil kogu selleks kaheks päevaks vajalik pagas koos toiduga tuleb see endal kaasas kanda. Toitlustamise eest on hoolitsetud (reeglina kolm korda päevas, mõne söögikorra oleme jätnud lahtiseks): kui ööbime telkides, siis on peakokaks meie giid.

Raskusaste: Raske

Tegemist on jalgsimatkaga, mis on keskmise raskusastmega. Matk ei ole tehniline: ei eelda erivarustuse (köied, “kassid”, jms) kasutamist, kuid osade päevade tõusudest ja absoluutkõrgusest tulenevalt ei ole ka kerge. Päevased kõrguste vahed on enamustel päevadel mõõdukad või pigem väikesed kuid mõnel päeval ulatuvad 1000 ja rohkema meetrini. Eelnev mägede/matkamise kogemus on kasuks. Kõrgmäestikuhaigusega võid selle reisil jooksul kokku puutuda, kuid eeldatavasti mitte väga raskel kujul. Reisi kõige kõrgemaks punktiks on meil 3837 m, kuid seal peatume vaid korraks. Kõrgmäestikuhaiguse min kõrguseks loetakse 2500 m, kuid tavaliselt tekivad esimesed, kergemad sümptomid 3000-3500 m juures. Päevasteks rännakuteks koos peatustega (söögi-, foto-, joogipausid) kujuneb kokku 5-9 tundi.

Kasulik teada

Kindlustus

Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele kindlustustingimustes. Erilist tähelepanu tuleb pöörata ka sellele, millise kõrguseni merepinnast kindlustuskate kehtib. Palun vaata eelnevat sektsiooni „raskusaste“, kus on ära toodud meie reisi kõrgeim punkt. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et olla veendunud piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale hankida.

Raha

Guatemala rahaühikuks on Guatemala ketsaal (GTQ). Vahetuskurss on ca 1  euro = 8,7 GTQ-d. Raha ei ole võimalik vahetada Eestis. Valuutat (EUR ja USD) saab vahetada reisi ajal pankades ja valuutavahetuspunktides. Antiguas ja Guatemala City’s ehk suuremates linnades on olemas ka ATM’id. Eelistatav valuuta on USD.

Sellel reisil on meil raha raiskamiseks võimalusi enamasti linnades või turistiatraktsioonides olles. Linnades veedame siiski olulise osa oma päevadest. Matkaradadel  poode on pigem vähe, ning kõik muu (majutus, enamus toidukordi, matkaraja tasud) sisaldub hinnas. Siiski peaks kaasas olema piisavalt sularaha, et lubada endale snäkke, jooke ja suveniire ning lisategevusi ja paari söögikorda, mida oleme reisikavas vabaks jätnud.

Jootraha

Jootraha jätmine on tavaks hea teeninduse, bussi-/autojuhtimise puhul. Seda eriti turistidele suunatud asutustes. Restoranides on tavaks hea teeninduse puhul jätta jootraha 10% arve summast. Kohalikele giididele ja muule reisi korraldavale personalile on samuti tavaks jootraha jätta, palun konsulteeri meie reisijuhiga selle suuruse osas.

Krediitkaardid

Suuremates hotellides, restoranides ja kauplustes on krediitkaardid käibel, kuid enamus väiksemaid poode ja söögikohti neid ei aktsepteeri. Sularaha omamine on oluline. Laialdaselt on kasutuses ka USD. Guatemala City’s ja Antiguas sularahaautomaate leidub, maapiirkondades need puuduvad.

Ilm

Guatemala Citys ja Antiguas on meie reisi ajal ilm troopiline ning on kuivaperiood. Päevased keskmised kõrgeimad temperatuurid on 27 kraadi juures ja öised miinimumid 17 kraadi juures. Sademeid on minimaalselt. Mägedes on ilm heitlikum ja jahedam. Kuid sellegipoolest mitte liiga külm. Õõbimispaikades ei tohiks temperatuur alla 10 kraadi öösel langeda ning päevased temperatuurid on 20 kraadi juures ja üle. Ainukesed külmemad hetked võivad olla paar tõusuhommikut, mil alustame vara: kõige külmemal ajal ning tõuseme kõrgele. Selleks puhuks peaks jaheda ilma, tuule ja vihma osas olema arvestatud külmailma riietusega.

Mida reisile kaasa võtta

Valmistu nii kuumavaks päikeseks kui ka mõnel päeval jahedamaks ilmaks ja vihmaks ning tuuleks. Näpunäited, mida kaasa võtta: Matkajalatsid, matkakepid, pikad matkapüksid (soovitavalt veekindlad), lühikesed matkapüksid, päikeseprillid, spordisärk (hingav särk), päikesekaitsekreem ning – huulepulk, veepudelid, veekindel jope/jakk, sooja andev kiht (fliis, kampsun, vms) seljakott, energiat andvad näksid, jms.

Täpsema reisitarvete ja varustuse nimekirja jagame ning arutame läbi reisieelsel kohtumisel.

Viisanõuded

Välisministeeriumi andmetel ei vaja Eesti kodanik Guatemalasse reisimiseks viisat. Juhime tähelepanu sellele, et Guatemala võib muuta riiki sisenemise ja seal viibimise tingimusi, kuid ei pruugi sellest teisi riike kohe teavitada. Seetõttu ei vastuta Välisministeerium teabe õigsuse ega selle kasutamisest tekkinud kahjude eest. Lennufirmad kasutavad riiki sisenemise õiguse kontrollimisel reisiinfo käsiraamatut Travel Information Manual (TIM). Sisestades reisisihi, passiandmed ja reisi eesmärgi, saate teavet viisa vajalikkuse, passi kehtivuse ja lisanõuete kohta.

Vaktsineerimine ja muu meditsiin

Täpse vaktsineerimissoovituse annavad reisimeditsiininõustajad ja -arstid. Mitteprofessionaalne info on selline, et peaks omama tavavaktsineerimisi: difteeria, teetanuse, läkaköha ning leetrite, tuulerõugete ja lastehalvatuse vastu. Soovitav oleks olla vaktsineeritud kõhutüüfuse ning hepatiit A ja B vastu.

Pealinnas, Guatemala City’s saab heal tasemel meditsiiniabi, maa ja mägipiirkondades  korralikke tervishoiuasutusi ei leia.

Malaaria on laialt levinud, mistõttu tuleks kasutusele võtta sellevastased meetmed/ravimid.

NB! Konsulteeri reisimeditsiininõustajaga, ära toetud pelgalt siin ja mujal internetis leiduvale infole

Aeg / hind

Aeg
7. - 16. veebruar 2025
Hind
2290 €
Varajase tellija hind
2090 €
 • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale koht reisil
 • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale varajase tellija hind

Reisi algus- ja lõpp-punkt:

 • Reis saab alguse ja lõpeb International la Aurora rahvusvahelises lennujaamas (IATA: GUA).

Minimaalne reisijate arv

 • Reis toimub juhul kui reisile on registreerunud vähemalt 4 reisijat

Hind sisaldab:

 • Kohaliku ingliskeelset giidi ja eestikeelse reisijuhi teenuseid (meie reisijuhid räägivad lisaks ka reeglina vene ja inglise keelt: uuri täpsemalt meie reisikonsultantidelt)
 • Transfeere lennujaama ja tagasi
 • Majutust (jagades seda reisikaaslasega): ööbimist külalistemajades, hotellides ning telkimist.
 • Pagasi transporti autodega matka jooksul
 • Joogivett matka jooksul
 • Toitlustust vastavalt reisikavale (enamasti 3 korda päevas), puuduvad toidukorrad ostab Reisija
 • Mõnusat matka ja lahedat reisiseltskonda
 • Transporti vastavalt reisikavas kirjeldatule – autod, bussid, siselennud, jm.
 • Sissepääsupileteid rahvusparkidesse, muuseumitesse ja muid kavas sisalduvaid tasusid

Hind ei sisalda:

 • Rahvusvahelisi lennupileteid, lennujaamamakse,
 • Reisikindlustust
 • Isiklikku matkavarustust
 • Muud reisiprogrammis mittesisalduvat
 • Valikulisi ja lisaekskursioone
 • Pildistamise tasusid
 • Jootraha
 • Isikliku tarbimist: suveniirid, karastusjoogid, alkohoolsed joogid jms
 • Toidukordi, mis pole reisikavas ette nähtud

Lisatasu eest:

 • Majutus üheses hotellitoas € 320
 • Matkavarustuse (magamiskott, matkakepid, jms) laenutus
 • * Hotellide hinnad indikatiivsed, küsi konkreetset pakkumist meie reisinõustajalt.
 • Lisaöö Antiguas/Guatemala City’s € 30 / koht kaheses toas
 • Lisaöö Antiguas Guatemala City’s € 50 / koht üheses toas
 • Viisa menetlemine

Maksetingimused:

 • Reisile registreerimisel tuleb tasuda 20% reisi maksumusest, mis on tagastamatu deposiit.
 • 30 päeva enne reisi peab olema tasutud ülejäänud 80% reisi maksumusest.
 • Reisile registreerimisel vähem kui 30 päeva enne reisi tuleb tasuda 100% kogu reisi maksumusest.
 • Lisateenuste eest tasutakse eraldi.

Tühistamine

 • 20% programmi maksumusest tagastamisele ei kuulu. (Tagastamatu deposiit)
 • Rohkem kui 30 päeva etteteatamise korral tagastatakse sisse- makstud summa, millest on maha arvatud tagastamatu deposiit 20%.
 • 30 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral tagastatakse reisi maksumusest 50%.
 • 14 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral reisi maksumust ei tagastata. Reisi tühistamine loetakse kehtivaks ainult kirjaliku teatisena.

NB! Ära unusta osta reisikindlustust ja reisi katkemise kindlustust!

Küsi reisi kohta

Küsimused? Täpsustused? Erisoovid? Küsi julgelt ja kirjuta oma soovidest ja plaanidest meile selle vormi kaudu

  +372 58 690 000
  info@andmoments.com

  Korduma kippuvad küsimused

  Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?

   Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.

   

  Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?

   Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.

  Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?

   Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.

  Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?

   Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu

  Mis sisaldub pakettreisi hinnas?

   Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.

  Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?

   Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.

  Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?

   Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!

  Kuidas toimub reisi eest tasumine?

   Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.

  Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?

   On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.

  Milline on rendirataste kvaliteet?

   Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.

  Kuidas saan ma krossireisile tsikli?

   Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.

  Milline on renditsiklite kvaliteet?

   Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.

  Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?

   Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.