HAWAII King of the Mountains Tour’i ja Vuelta kuulsusrikkad tipud Püreneedes

 • Le Tour de France’ist ja La Vuelta España’st tuttavad tõusud ja Col’id
 • Kokku üle 15 000 tõusumeetri ja üle 700 kilomeetri
 • Col du Tourmalet, Col d’Aubisque, Collada de la Gallina, jt.
 • Barcelona: arhitektuuripärl Vahemere ääres
 • Kolm riiki ühe hoobiga: Prantsusmaa, Hispaania ja Andorra

Hea reis on segu plaanist ja juhusest.
Meie nädal oli nagu hea uni, kus vaheldumisi vilksasid läbi hingematvad loodusvaated, eksootilised söögikogemused, vaesus ja rikkus ning kõik need väikesed värvilised hetked, kus tundsid end täielikult pealtvaatajana suures müsteeriumis nimega Hiina.
Meie reisijuht Scott ja tema "Sancho Panza" mister Tang ei olnud lihtsalt teejuhid vaid sõbrad, keda me varem ei tundnud. Ja mul on väga hea meel kogu meie "hullude eestlaste kamba" üle, kes võtsid reisilt kõik ja rohkemgi veel. Öised maosöömised, Hiina teater, baijiu, KTV, belglased ning punased püksid… nimekiri oli pikk.
Loodame, et Mr Tang saab ikkagi ise tütre tehtud ja Snow sööb edaspidigi tooreid tomateid.

Markko ja Katrin Karu. Jalgrattamatk Hiinas, 2011. a reis

Reisijuht

Priit Salumäe

Hawaii Expressi turundusjuht. Paris - Dakar 7000 km rattasõidu võitja, kaks korda läbinud Trondheim - Oslo 550 km non-stop sõidu. Osalenud südatalvisel Classic rataste testsõidul polaarjoonele, 2013 rattamatkal Nepalis. Korraldanud ja juhatanud kõiki Hawaii rattalaagreid 15 aastat..

Loe veel

Võimsaimad reisihetked

Rattagurmaani bucket list

Kes meist ei oleks Eurospordi taga istudes ja vastupidavusalade kuningate heitlusi vaadates kujutanud ennast ette neid jõhkraid tõusunukke ületamas. Bartali, Coppi, Indurain, Pantani, Armstrong, Contador, Wiggins, Froome… Iga mägi, iga serpentiin, iga tükk asfalti on valmis rääkima meeletuid lugusid … Higi, veri, pisarad …

Nädal aega unustamatut rattasõitu

Selles nädalas leidub igaühele midagi: mäkke kangutamist, adrenaliinirohkeid laskumisi, võimsaid vaateid, vaikset tiksumist, kohvi, croissanti ja paellat ning palju-palju muud. Nädalase sõidu järel oled ratta seljas läbinud umbes ligi 700 kilomeetrit ja altimeetrile kogunud üle 15 000 tõusumeetri.

Col du Tourmalet

Kõrgeim asfalteeritud mäekuru Prantsuse Püreneedes. Mäekuru nime võimalik tähendus on „Paha tee“, mis ise-enesest juba ütleb nii mõndagi. Tourmalet tõus on kogu Le Tour de France’i ajaloo kõige populaarsem, olles kavas olnud 83 korral. Samuti on ta mitmel korral olnud ka La Vuelta a España kavas. Tourmalet on Le Tour de France’i kauaaegse juhi – Jacques Goddet memoriaaliks ning igal aastal saab selle esimesena ületaja temanimelise auhinna.
Tõusumeetreid 1404, distants 19 kilomeetrit.

Col d'Aubisque

Sarnaselt Col du Tourmalet’ga on ka Col d’Aubisque üks Le Tour de France’i populaarsemaid. Ta on olnud ka mitmete dramaatiliste heitluste ja sündmuste toimumispaigaks. Üheks (kuri)kuulsaimaks ehk on Wim van Est’i dramaatiline kukkumine järsakust alla. Tänu uskumatule õnnele jäi ta 20-meetrise kukkumise järel meetripikkusele kaljuservale pidama. Treener üritas teda algul köiega üles tõmmata, kuid köis jäi lühikeseks. Seejärel sidus ta kokku 40 sisekummi (kogu tiimi varustuse) ja selle abiga sai ka Wim üles tõstetud. Tiimi sõidu hinnaga sai mees päästetud! Vaata seda kukkumist siit.
Tõusumeetreid 1190, distants 16,6.

Wim Van Est kukkumine
Kestvus: 2:03

Collada de la Gallina

Gallina tõusu pikkus pole teab mis mainimist väärt. Kuid: Gallina on olnud La Vuelta a España kavas kolmel korral. Kui on olemas serpentiini selle klassikalises mõistes, siis seda on Collada de Gallina. Tõus on 12 km pikk, tõusumeetreid kogub 988. Maaliline ning väljakutset pakkuv tõus. Raskeks teevad ta tõusunurgad, olles keskmiselt üle 8% kuid kohati (serpentiini pööretele) üle 15%. Gallina mäekuru asub Andorras ning on olnud korduvalt La Vuelta a España etapiks.
Tõusumeetreid 1026, distants 12 km.

Hautacam

Hautacam pole küll liiga tihti Le Tour de France’i kavas figureerinud, kuid kõva tõus on ta sest hoolimata. Alati hors catégorie. Tõus on 16 km pikk, tõusmeetreid jagub 1211. Hautacami sõitis legendaarseks aastal 2000 Lance Armstrong. Siin tegi ta vihmas ja rajus üksikspurdi, jättes teisena finišeerinud Jan Ullrichi nelja minuti kaugusele. Sealt edasi oli ta võit ainult vormistamise küsimus. Diskvalifitseerimisel ärme siin kohal peatu.

Col de Peyresourde

See tõus on Le Tour de France’i kavas olnud samuti lugematuid kordi. Legendaarseks sõitis selle Chris Froome aastal 2016, kui ta tipust tegi sööstlaskumise, mis tabas kaassõitjaid nagu välk selgest taevast ning viis Chris’i etapivõiduni. Tõusu kokku 18 km ja tõusumeetreid kogub 885.

Kolm riiki ühe hoobiga: Prantsusmaa, Andorra ja Hispaania (Katalooniast rääkimata)

Nagu La Vuelta a España ja Le Tour de France, nii liigume meiegi erinevate riikide vahet. Alustame Barcelonast Katalooniast (Hispaania) ning edasi liigume Prantsusmaale. Seejärel tiirleme Andorras ja selle ümbruses ning reisi lõpetame taas Vahemere ääres Barcelonas.

Barcelona

Barcelona sõitis eestlaste jaoks ajalukku Erika Salumäe. Tegelikult oli Barcelona olümpia ka selle linna joaks üks äärmiselt tähtis verstapost. Barcelona tõus nii turismi- kui ka maailmakaardile sai paljuski alguse olümpiast. Selleks otstarbeks rajatud hotellid, puhastatud ja korda tehtud rannajoon ning muud infrastruktuurielemendid andsid tohutu tõuke selle linna arengule. Täna ei vaja see linn tutvustamist: Gaudi arhitektuur, La Rambla puiestee, vanalinn, restoranid baarid ja turud, siit leiab kõigile ja kõike.

Reisikava

1.päev

Laupäev, 29. september

margin

1.päev

Laupäev, 29. september

Saabumispäev.

Saabumine Barcelona El Prat’i (IATA: BCN) lennujaama, transfeer hotelli Huesca’sse. Huesca on maaliline provintsikeskus vahetult Püreneede jalamil. Huesca sai Hispaania kodusõjas kõvasti kannatada, kuid sellest hoolimata on seal hea hulk ajalooliseid hooneid. Sõltuvalt saabumise ajast on siis võimalik vanalinnaga vähemal või suuremal määral tutvuda.
Hinnas sisaldub õhtusöök.
Majutus hotellis Huesca’s.

2.päev

Pühapäev, 30. september

margin

2.päev

Pühapäev, 30. september

Proloog.

Hommikusöök hotellis, mille järel ootab meid ees pääs mägedesse. Tänasesse päeva kuulub kaks „põnksu“: üks veidi madalam, teine veidi kõrgem. Esimene neist on Puerto de Monrepós kõrgusel 1282 meetrit. Teine neist juba kõrgem: Hispaania ja Prantsusmaa piiri peal asuv Col du Somport kõrgusel 1640 meetrit. Somport on olnud nii Le Tour de France’i kui ka La Vuelta a España kavas. Hispaania poolt tulles on tõus 30 km pikk ja tõusumeetreid kogub üle 900.
Päeva kilometraaž: ca 130 km. Tõusumeetrid: ca 2900.
Hinnas sisaldub hommikusöök ja õhtusöök ning PowerBar snäkipausid.
Majutus hotellis Cette-Eygun’is.

3.päev

Esmaspäev, 01. oktoober

margin

3.päev

Esmaspäev, 01. oktoober

Col d’Aubisque päev. Kõige raskem päev.
Hommikusöök hotellis. Tänase päeva teel on kolm „põnksu“. Päev algab ebatraditsiooniliselt kerge laskumisega. Siis jõuame esimese tõusuni, mis on tänastest kõige leebem: Col De Marie Blanque kõrgusel 1035 meetrit. Kuid siiski-siiski: algse leebe tõusu järel saabub kohati ligi 15% tõus, kuru viimane osa kulgebki pidevas üle 10%-lises tõusus. Hea algus päevale. Siit edasi, laskumise järel algab tõus tänase päeva maiuspalale: Col D’Aubisque’le. Col d’Aubisce on Le Tour de France’i klassika, hors catégorie tõus. Nagu kõik head asjad: ei midagi ülikeerulist. Tõus algab laugelt, kuid kogu aeg tasapisi nurk tõuseb. Mõnusalt, samm-sammult. Lõpukilomeetritel on see pidevalt 8-9% keskmist, kohati kuni 13% saavutades. See kõik saab lõpu 1709 meetri peal, mil distantsi on läbitud 17 km ja tõusumeetreid kogutud 1205. Siin on aset leidnud ka mitmeid dramaatilisi heitlusi. Üks kuulsaimaid neist: Wim van Est’i dramaatiline kukkumine järsakust alla. Tänu uskumatule õnnele jäi ta 20-meetrise kukkumise järel meetripikkusele kaljuservale pidama. Treener üritas teda algul köiega üles tõmmata, kuid köis jäi lühikeseks. Seejärel sidus ta kokku 40 sisekummi (kogu tiimi varustuse) ja selle abiga sai ka Wim üles tõstetud. Tiimi sõidu hinnaga sai mees päästetud! Vaata seda kukkumist siit. Siit laskudes on kaks varianti: hotelli koti peale, mööda flat’i või järgmine „maasikas“: Hautacam kõrgusel 1615 meetrit. Hautacam pole küll liiga tihti Le Tour de France’i kavas figureerinud, kuid kõva tõus on ta sest hoolimata. Alati hors catégorie. Tõus on 16 km pikk, tõusmeetreid jagub 1211. Hautacami sõitis legendaarseks aastal 2000 Lance Amstrong. Siin tegi ta vihmas ja rajus üksikspurdi, jättes teisena finišeerinud Jan Ullrichi nelja minuti kaugusele. Sealt edasi oli ta võit ainult vormistamise küsimus. Diskvalifitseerimisel ärme siin kohal peatu. Siit edasi on hotellisõit vaid vormistamise küsimus.
Päeva kilometraaž: ca 145 km (ilma Hautacamita ca 110) . Tõusumeetrid: ca 5000 (ilma Hautacamita ca 3400).
Hinnas sisaldub hommikusöök ja õhtusöök ning PowerBar snäkipausid.
Majutus hotellis Luz-Saint-Sauveur’is.

4.päev

Teisipäev, 02. oktoober

margin

4.päev

Teisipäev, 02. oktoober

Col du Tourmalet päev.
Hommikusöök hotellis. Päeva algab kohe karmi tõusuga Col du Tourmalet’le kõrgusel 2115 meetrit. Sellega on ta ka meie reisi kõrgeim punkt. Tourmalet tõus on kogu Le Tour de France’i ajaloo kõige populaarsem, olles kavas olnud 83 korral. Samuti on ta mitmel korral olnud ka La Vuelta a España kavas. Tourmalet on Le Tour de France’i kauaaegse juhi – Jacques Goddet memoriaaliks ning igal aastal saab selle esimesena ületaja temanimelise auhinna. Tõusumeetreid kurule kogub 1404, ja distantsi 19 kilomeetrit. Nagu ikka, järgneb tõusule mõnus laskumine, kuni jõuame järgmise tõusuni. Sedakorda Col d’Aspin’ile, kõrgusel 1489 meetrit. Kuigi Tourmalet’ga võrreldes „kerge“, on ka Aspin olnud Le Tour de France’i kavas väga populaarne – 71 korral, esimest korda juba aastal 1910. Tõusumeetreid kurule kogub 649, ja distantsi 13 kilomeetrit.
Päeva kilometraaž: ca 62 km. Tõusumeetrid: ca 2600.
Hinnas sisaldub hommikusöök ja õhtusöök ja PowerBar snäkipausid.
Majutus hotellis Arreau’s.

5.päev

Kolmapäev, 03. oktoober

margin

5.päev

Kolmapäev, 03. oktoober

Col de Peyresourde päev.
Hommikusöök hotellis. Võtame suuna tagasi Hispaaniasse. Nagu juba tavaks, siis algab päev kohe tõusuga. Seakorda siis kohe Col de Peyresourde’ile. See tõus on Le Tour de France’i kavas olnud samuti lugematuid kordi. Legendaarseks sõitis selle Chris Froome aastal 2016, kui ta tipust tegi sööstlaskumise, mis tabas kaassõitjaid nagu välk selgest taevast ning viis Chris’i etapivõiduni. Seda võid videolt vaadata siit. Tõusu kokku 18 km ja tõusumeetreid kogub 885. Laskumise järel ootab meid päeva teine tõus: Col du Portillon kõrgusel 1293 meetrit (katalaani keeles: El coll de Portilló), mis asub Prantsusmaa ja Hispaania piiril. Ka see tõus on olnud korduvalt Le Tour de France’i kavas, viimati 2014. Kilometraaži sel tõusul on 9 km, tõusumeetreid 655.
Päeva kilometraaž: ca 68 km. Tõusumeetrid: ca 2200.
Hinnas sisaldub hommikusöök ja õhtusöök ning PowerBar snäkipausid.
Majutus hotellis Vielhas.

6.päev

Neljapäev, 04. oktoober

margin

6.päev

Neljapäev, 04. oktoober

Port (Coll) de Canto päev.
Hommikusöök hotellis. Suundume Andorrasse.
Täna on kavas kaks korralikku tõusu, mis teevad päeva lõpuks kokku korraliku summa. Kumbki pole õnneks liiga kõrge tõusnunurgaga, ehk siis on oodata mõnusat ja korralikku „tiksumise“ päeva. Esimene tõus on Port de La Bonaigua’le (Port=Coll=Collada=mäekuru katalaani keeles), kõrgusel 2072 meetrit. Tõusu on kokku 26 km, tõusumeetreid 1121. Edasi leiab aset vinge, ca 50 km laskumine! Nagu ikka, järgneb igale laskumisele tõus: Port (Coll) del Canto’le. Tegemist on veidi lühema, aga see eest veidi järsuma tõusunurgaga tõusuga. Kuru asub kõrgusel 1730 meetrit, distantsi tippu on 19 km, tõusumeetreid 1052. Mõlemad tõusud asuvat Kataloonias (Hispaania), alles päeva lõpul jõuame Andorrasse, lauge ja leebe tõusu lõpuks.
Päeva kilometraaž: ca 143 km. Tõusumeetrid: ca 3600.
Hinnas sisaldub hommikusöök ja õhtusöök ning PowerBar snäkipausid.
Majutus hotellis Andorra la Vella’s.

7.päev

Reede, 05. oktoober

margin

7.päev

Reede, 05. oktoober

Collada de la Gallina päev. Pöördume tagasi Hispaaniasse.
Hommikusöök hotellis. Lühike laskumine sissejuhatuseks päevale. Seejärel tänase päeva maiuspala: Collada de Gallina kõrgusel 1907 meetrit. Gallina on olnud La Vuelta a España kavas kolmel korral. Kui on olemas serpentiini selle klassikalises mõistes, siis seda on Collada de Gallina. Tõus on 12 km pikk, tõusumeetreid kogub 988. Raskeks teevad ta tõusunurgad, olles keskmiselt üle 8% kuid kohati (serpentiini pööretel) üle 15%. Maaliline ning väljakutset pakkuv tõus. Edasi kulgeb teekond oluliselt leebemas tempos, kuigi kavas on veel üks tõus 1241 meetri peale. Sedakorda oluliselt leebem. Päeva lõpuks jõuame Bergasse, tüüpilisse kataloonia mägilinnakesse.
Päeva kilometraaž: ca 118 km. Tõusumeetrid: ca 2700.
Hinnas sisaldub hommikusöök ja õhtusöök ning PowerBar snäkipausid.
Majutus hotellis Berga’s.

8.päev

Laupäev, 06. oktoober

margin

8.päev

Laupäev, 06. oktoober

Coll d’Estenalles päev.
Hommikusöök hotellis. Täna jõuame Vahemere äärde. Loogika ütleb, et rannikule sõit peaks olema allamäge. Nii on teoorias. Praktikas kogub päeva peale ca 2400 tõusumeetrit ja 113 km. Helgeks sihiks on asuursinine Vahemeri. Traditsioonidele vastupidiselt alustame päeva laskumisega: pikalt, ligi 50 km. Selle läbime kiirelt. Siit edasi algab tõus d’Estenalles’ile. Suur osa tõusust ja selle järel laskumine kulgeb rahvuspargis, mida iseloomustavad metsased massiivid ja sürreaalsed punakivikalju vormid. Tõusu kogub 750 meetrit ja pikkuseks tal 21 km. Kui võiks arvata, et siit edasi on ainult tirri Vahemereni, siis ka siin tuleb eksida: vahetult enne Vahemerd ootab meid viimane pingutus. Tõus Tibidabole. Tibidabo on kõrgeim tipp Barcelona ümbruses ja siit avanevad suurepärased vaated sellele linnale. Pole paha reisi lõpetuseks! Siit edasi on jäänud tõesti vaid laskumine ja flat teekond hotellini..
Hinnas sisaldub hommikusöök ja õhtusöök ning PowerBar snäkipausid.
Majutus hotellis Barcelonas.

9.päev

Pühapäev, 07. oktoober

margin

9.päev

Pühapäev, 07. oktoober

Hommikusöök hotellis (sisaldub hinnas).
Lahkumine, Barcelona El Prat’i (IATA: BCN) lennujaama.

Reisigalerii

Arvamused

Hea reis on segu plaanist ja juhusest.
Meie nädal oli nagu hea uni, kus vaheldumisi vilksasid läbi hingematvad loodusvaated, eksootilised söögikogemused, vaesus ja rikkus ning kõik need väikesed värvilised hetked, kus tundsid end täielikult pealtvaatajana suures müsteeriumis nimega Hiina.
Meie reisijuht Scott ja tema "Sancho Panza" mister Tang ei olnud lihtsalt teejuhid vaid sõbrad, keda me varem ei tundnud. Ja mul on väga hea meel kogu meie "hullude eestlaste kamba" üle, kes võtsid reisilt kõik ja rohkemgi veel. Öised maosöömised, Hiina teater, baijiu, KTV, belglased ning punased püksid… nimekiri oli pikk.
Loodame, et Mr Tang saab ikkagi ise tütre tehtud ja Snow sööb edaspidigi tooreid tomateid.

Markko ja Katrin Karu. Jalgrattamatk Hiinas, 2011. a reis

Hiina reis oli senistest puhkusereisidest parim: aktiivne liikumine, värske õhk, mõnus seltskond, vaated mida ei unusta.
Mandariini- ja pomeloistandused, riisipõllud, väiksemad linnad ja külateed, sõbralikud ja abivalmis hiinlased.
Rattasõidu vahele mahtus ka bambuspaatidega sõit Avatari mägede vahel, einestamised nii külakestes kui ka väiksemates söögikohtades.

Selle reisi käigus avastasin enda jaoks uue viisi kuidas igapäevatoimetustest lõõgastuda ja nautida puhkust, mis ongi PUHKUS!

Koit Vesinurm, Jalgrattareis Hiinas , 2012. a reis

10-päevased reisid Andmomentsiga lendavad mööda liiga kiirelt. Aeg on täidetud kas kohalikus linnakeses-külakeses ringiuudistamisega või mõõtes mägede kõrgusi ratta seljas. Minule, kui mitte kõige kogenumale rattasõitjale, on alati suureks „hirmuks“ olnud eeldatavalt liiga rasked ja pikad tõusud mägedes. Kuid reaalselt on kujunenud nii, et need tõusud taganjärgi mõeldes ei olegi nii pikad ja rasked, väike pingutus toidab ainult head enesetunnet ning eesootav laskumine on vääriline palk vaevanägemisele.
Eriliselt hurmav on näha päriselu ja –inimesi oma igapäevastes toimetustes, kaugel suurtest linnadest, uutest autodest, värvilistest tuledest või kohati tuledest üldse, kivimajakuubikutest, mürast. Reisikaaslased ja giidid on alati toredad, lõbusad, abilvalmis ja väledad, nii päevasel ajal rattaga sõites, kui õhtusel ajal aega veetes. Alati ja alati valmis minema uutele seiklusele põnevatesse sihtkohtadesse ja heade kaaslastega.

Kristel Tammleht. Rattareis Ukrainas, Taga-Karpaatias , 2012. a reis

Mugavused ja ööbimised

Oleme majutus- ja toitlustuskohtadeks valinud korralikud asutused. Ööbime reeglina väiksemates butiikhotellides või mäesuusakeskustes hotellides. Esimesed on reeglina ajaloolistest majadest (villad, lossid, linnamajad) ümberehitatud hubasteks majutusasutusteks. Teised on tuttavad talvistest suusareisidest. Kohati oleme majutuspaikade ja söögikohtade nappusest tulenevalt olnud sunnitud valima saadaolevatest parima.

Raskusaste: Väga raske

Et sellel reisil osaleda peaksid olema suurepärases füüsilises vormis ning tegelema aktiivselt rattaspordiga. Kõigil päevadel võtame ette vähemalt ühe väljakutsuva tõusu mäekurule, päevased kilometraažid on 80-125+ km ja tõusumeetreid kogub pea iga päev julgelt 3000 m. Päevad kujunevad pikkadeks: koos lõuna-, foto ja snäkipausidega 5-8 tunnised. Vajadusel on võimalus saateautoga ennast ja ratast transportida raskemate lõikude puhul, samuti vigastuste või motivatsioonilanguste puhul.

Kasulik teada

Kindlustus

Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele kindlustustingimustes. Konsulteeri meie reisikonsultantidega selles osas, et olla veendunud piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale hankida.

Raha

Sarnaselt Eestiga kehtib Hispaanias, Prantsusmaal, aga samuti ka Andorras (pole Euroliidu, ega ka Euroopa rahaliidu liige) Euro. Reisi hinnas sisaldub majutus ning toitlustus kaks korda päevas (va. saabumise ja lahkumise päev), päevased spordijoogi ja –snänikpausid, samuti transfeerid jms reisikavas sisalduv. Kaasas peaks olema taskuraha, et vajadusel osta toekam lõunasöök ning lubada endale snäkke, õlu ja lisategevusi, jms. Keskmine lõuna maksab umbes 15-20 Eurot, õlu 3 – 8 Eurot, sõltuvalt millises riigis asume. Lõunapakkumised söögiasutustes on pisut odavamad: 10-15 eurot. Jootraha jätmine kohustuslik pole, kuid seda peetakse heaks tavaks. Kaardimaksed on laialdaselt levinud, kuid päevastel söögikordadel satume tihti väikestesse linnakestesse, kus söögikohtade valik on piiratud. Kaardiga tihti maksta ei saa. Seega peaks alati piisav sularahavaru kaasa olema. Sularahaautomaadid on laialt levinud, igas vähegi korralikumas linnakeses on vähemalt üks sularahaautomaat.

Ilm

Ilm Kataloonias ja Püreneedes on septembri lõpul ja oktoobri alguses meie suvega võrreldav: mitte liiga palav, kuid siiski soe. Madalamatel kõrgustel (Barcelona) peaksid keskmised päevased temperatuurid olema 23 kraadi juures, öised temperatuurid on keskmiselt 18 kraadised. Sademeid võib tulla (umbes Eesti augusti tasemele vastavalt). Mägedes on ilm heitlik ja võib eelnimetatust oluliselt jahedam olla. Enamikus mägikülades võib oodata päevaseid keskmiseid temperatuure 20 kraadi juures ja öiseid miinimume 10 kraadi juures. Mäekurudel, mis kohati asuvad kõrgemal kui 2000 meetrit on päevased maksimumtemperatuurid 10 kraadi juures ja öösel langevad 0 kraadi lähedale. Valmistuda tuleb seega kehvemateks ilmadeks ja kaasa võtta sellele vastav riietus. Võib juhtuda, et temperatuurid on ülalnimetatud keskmistest madalamad. Kui sellega kaasneb ka vihm ja tuul, siis on hea varustus kulla väärtusega. Ilmagarantiid pole.

Mida matkale kaasa võtta

Elementaarne rattavarustus ja rõivastus (kiiver, kindad, kingad, jms) lühikesed sõidupüksid, pikad sõidupüksid, mitu paari sõidusärke (lühikesed ja pikad), prillid, vee- ja tuulekindel jakk, päikesekaitsekreem ning –huulepulk. Sooja, aga ka külma ilma riietus väljaspool sõiduaega. Tagavara sisekumm(id), bike-tool, rattapump, jms. Täpsema reisitarvete ja varustuse nimekirja jagame reisile eelnevalt ning arutame läbi reisieelsel kohtumisel.

Saateauto. Ratta transport. Rattarent.

Saateauto saadab gruppi kogu reisi vältel ning sinna paigutame ka pagasi, joogiveevarud, spordisnäkid ja spordijoogid. Soovijale on koht autos olemas, kui vajatakse abi, on tegemist vigastusega või on motivatsiooniga raskusi … Kohtade arv saateautos on siiski piiratud. Igapäevaselt tuleb endaga kaasas kanda vaid hädapärane (riietus ootamatuks ilmamuudatuseks, telefon, akupank, GPS-seade, jms), kuna saateauto ei pruugi olla alati koheselt saadaval. Kogu reisi saatel on meie poolt saadaval tehniline abi peamiste varuosade ja tehniku näol. Samas: igaüks hoolitseb ise oma ratta elementaarse korrasoleku eest (pesu ja õlitamine, jms).
Saateauto sõidab kohale Eestist, sellega saab saata kohale ning tagasi tuua oma jalgratta (tasuta). Kohapealne rattarent on samuti võimalik, valikud on seinast seina.

Viisanõuded

Eesti kodanikele puuduvad. Prantsusmaale, Hispaaniasse sisenemiseks on vajalik isikut tõestav reisidokument – pass või ID-kaart. Sama kehtib ka Andorra suhtes, mis pole Euroopa Liidu liige. Vajalik on passi või ID-kaardi olemasolu.

Vaktsineerimine/tervishoid

Spetsiifilised nõuded vaktsineerimise osas puuduvad. Tervishoiusüsteem on tasemel, elementaarne tervishoiuteenus/esmaabi on tagatud Euroopa Liidu kodanikele Hispaanias ja Prantsusmaal, EL tervisekindlustuskaardi olemasolul. Soovitame kindlasti ka tavapärast reisikindlustust.
NB! Kuna Andorra pole Euroopa Liidu liige, siis ülal nimetatud elementaarne tervishoiuteenus/esmaabi ei ole tasuta. Vajalik on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu.

Aeg / hind

Aeg
29. september - 7. oktoober 2018
Hind
1790 €
 • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale koht reisil
 • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale varajase tellija hind

Reisi algus- ja lõpp-punkt

 • Reis saab alguse ja lõpeb Barcelona El Prat rahvusvahelisest lennujaamast (IATA: BCN).

Minimaalne reisijate arv

 • Reis toimub juhul kui reisile on registreerunud vähemalt 4 reisijat

Hind sisaldab:

 • Vinget rattasõitu ja lahedat reisiseltskonda
 • Transporti vastavalt reisikavas kirjeldatule
 • Majutust (jagades tuba reisikaaslasega) ja toitlustust (reeglina 2 korda päevas, lisaks PowerBar snäkipausid) vastavalt reisikavas kirjeldatule
 • Eestikeelse reisijuhi teenuseid (meie reisijuhid räägivad lisaks ka reeglina vene ja inglise keelt: uuri täpsemalt meie reisikonsultantidelt)
 • Toitlustust vastavalt reisikavale, puuduvad toidukorrad ostab Reisija
 • Lennujaama transfeere
 • Saateauto teenust ja pagasi transporti sellega
 • Tasuta rataste transporti Eestist Barcelonasse ja tagasi
 • Värsket vett, PowerBar spordijooke, -geele ja –batoone rattasõidu jooksul

Hind ei sisalda:

 • Rahvusvahelisi lennupileteid, lennujaamamakse, reisikindlustust
 • Isikliku tarbimist: suveniirid, reisikavas mittesisalduvad toitlustuskorrad, karastusjoogid, alk joogid, jms
 • Jootraha
 • Muud reisiprogrammis mittesisalduvat

Lisatasu eest:

 • Majutus ühese hotellitoa eest € 300
 • Rattalaenutus
 • * Hotellide hinnad indikatiivsed, küsi konkreetset pakkumist meie reisinõustajalt
 • Lisa öö Barcelonas €80/ koht kaheses toas
 • Lisa öö Barcelonas €150/ koht üheses toas

Maksetingimused:

 • Reisile registreerimisel tuleb tasuda 20% reisi maksumusest, mis on tagastamatu deposiit
 • 30 päeva enne reisi peab olema tasutud ülejäänud 80% reisi maksumusest
 • Reisile registreerimisel vähem kui 30 päeva enne reisi tuleb tasuda 100% kogu reisi maksumusest.
 • Lisateenuste eest tasutakse eraldi.

Annulleerimine:

 • 20% programmi maksumusest tagastamisele ei kuulu. (Tagastamatu deposiit)
 • Rohkem kui 30 päeva etteteatamise korral tagastatakse sissemakstud summa, millest on maha arvatud tagastamatu deposiit 20%.
 • 30 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral tagastatakse reisimaksumusest 50%.
 • 14 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral reisi maksumust ei tagastata. Reisi tühistamine loetakse kehtivaks ainult kirjaliku teatisena.

Küsi reisi kohta

Küsimused? Täpsustused? Erisoovid? Küsi julgelt ja kirjuta oma soovidest ja plaanidest meile selle vormi kaudu

+372 58 722 433
info@andmoments.com

Korduma kippuvad küsimused

Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?

  Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.

 

Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?

  Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.

Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?

  Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.

Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?

  Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu

Mis sisaldub pakettreisi hinnas?

  Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.

Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?

  Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.

Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?

  Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!

Kuidas toimub reisi eest tasumine?

  Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.

Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?

  On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.

Milline on rendirataste kvaliteet?

  Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.

Kuidas saan ma krossireisile tsikli?

  Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.

Milline on renditsiklite kvaliteet?

  Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.

Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?

  Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.

Tasuta reisikava HAWAII King of the Mountains