Jalgrattareis Kõrgõzstanis Tjan-Šani mägedest Issõk-Kuli järve äärde

 • Võimsad Tjan-Šani mäed, alpiaasad ja mägikarjamaad
 • Ehtne nomaadielu, ööbimine jurtades
 • Issõk-Kul – suuruselt teine soolajärv maailmas
 • Iidse Siiditee pärand: Kesk-Aasia basaarid ja karavanseraid
 • Kesk-Aasia köök ja kuulus kumõss

Reisijuht

Edgari Treier

Lapsena andsin sõrme rattaspordile ja nüüd olen selle sees tervenisti. Olen läbinud praktiliselt kõik võimalikud etapid – sportlane, treener, kohtunik ja korraldaja.

Loe veel

Võimsaimad reisihetked

Tjan-Šani mäestik

Tjan-Šani mäestik, ehk „taevalikud mäed“ on Kõrgõzstani jaoks tähtsal kohal. Need mäed on läbi aegade kaitsnud võõrvallutajate eest ning sealsed karjamaad annavad elatuse nomaadidele. Meie reis kulgeb selles võimsas mäestikus, mille kõrgemad tipud saadavad meid ohutus kauguses.

Mehed hobustel

Paljud kirgiisid elavad tänapäevalgi traditsioonilist nomaadielu. Suvel aetakse kari mägikarjamaadele – jailoodele. Karjatatakse peamiselt lambaid, kitsi ja hobuseid. Ühetaoliste päevade sisustamiseks kuulatakse rahvuseepost „Manasi“, mida loevad peast ette kõrgelt austatud akõnid.

Elu jurtades

Jurta, kui eluase, on seni nomaadide seas asendamatu. Hoolimata kõikidest tänapäevastest high-tech leiutistest ei ole talle asendust leitud. Ta pakub karjusrahvale kaitset tuule, vihma ja päikese eest. Väljast kasinad, võivad nad seest olla lausa luksuslikud. Rikkalikud vaibad, kirstud, jms on jõukohased siiski vaid jõukamatele. Tutvume selle kõigega lähemalt, ööbides nendes „karjusepaleedes“.

Issõk-Kul

Issõk-Kul tähendab kuuma järve – kuigi seda ümbritsevad lumega kaetud tipud, ei külmu ta ise mitte kunagi. See on suuruselt teine soolane järv maailmas Kaspia mere järel.  Sügavuse poolest on see aga seitsmendal kohal. Suvel „okupeeritakse“ järveäärsed linnakesed turistide poolt ning seda kanti tuntakse Kesk-Aasia „Rivierana“. Katsumusrikka rattamatka järel on see õige koht, kus pesta maha reisitolm.

Kesk-Aasia köök kirgiisi eripäradega

Kirgiisi köögis on kesksel kohal hobuse- ja lambaliha. Osad toidud, nagu šašlõkk ja pilaff, on meile tänu nõukaajale tuttavad. Eksootilisemad palad, nagu bešbarmak – hobuseliha nuudlitega ja mantõ – hiiglaslikud pelmeenid, proovime aga ära kohapeal. Joogipooliseks on teadagi kumõss – õllekangune, kääritatud hobusepiimajook. Kuna mõned ööbimised on kodumajutustes, siis valmivad need toidud meile koduses, ehedas keskkonnas.

Reisikava

1.päev

Laupäev, 18. Juuli

margin

map
1.päev

Laupäev, 18. Juuli

Saabumine Kõrgõzstani, Biškeki (IATA: FRU) rahvusvahelisse lennujaama. Biškek on koht, kus Kasahhi stepid saavad kokku Tjan-Šani mägedega. Biškek ei ole väga vana linn, ta on asutatud 19. sajandil Kokandi vallutajate poolt kindlusena. Biškek asus tollal Taškendi (Usbekistan) ja Kašgari (Hiina) vahelisel karavaniteel. Hiljem, nõukogude ajal nimetati ta ümber Frunzeks ja siis jälle tagasi Biškekiks. Vastavalt saabumise ajale on võimalik tutvuda linna erinevate vaatamisväärsustega: Kesk-Aasia turgudega, mošeedega, Vene võimu ajast pärit õigeusu kirikutega, aga ka mitmete nõukogude ajast pärit muuseumide ja hoonetega.

Majutus hotellis Biškekis.

Reisikavas sisaldub õhtusöök

2.päev

Pühapäev, 19. Juuli

margin

map
2.päev

Pühapäev, 19. Juuli

Esimene sõidupäev. Tee viib meid Suusamyr’i orgu. See on 2000 meetri kõrgusel asuv kõrgplatoo, mis ühest küljest piirneb lumiste Ala-tau ja teisest küljest Suusamyr-tau mäestikega. Võimsad mägijõed lõhestavad teda keskelt. Lopsakad mägikarjamaad on suvel ehitud metsikute lilledega ning seal on ennast sisse seadnud arvukad metsloomad: rebased, metskitsed, lambad ja hundid. Hea õnne korral saame meiegi neid näha. Siinne kliima on väga vahelduv: päevane 30-kraadine temperatuurimuutus ei ole siin ime. Teel Suusamyr’i orgu ületame ka meie reisi kõige kõrgema punkti: Tuya-Asuu mäekuru 3586 meetri kõrgusel.

Majutus Suusamyr’is, suusabaasis.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök

3.päev

Esmaspäev, 20. Juuli

margin

map
3.päev

Esmaspäev, 20. Juuli

Sõidame Song Köl’i järve äärde. Tee sinna läheb mööda Karakol’i ja Džumgal’i jõge. Ületame kaks mäekuru – Tuz-Ašu (3229 m) ja Sarõ-Bulaki (3308m), naudime mägede ilu, võimsaid vaateid ja füüsilist pingutust. 3000 meetri kõrgusel asuv Song Köl’i alpijärv on kuulus oma ilu poolest. Song Köl on Kõrgõzstani suurim mageveejärv ja Issõk-Kul’i järel suuruselt teine järv. Siin on võimalik kohtuda nomaadide-karjuste: tšabani’idega. Song Köl on kuulus ka oma ligipääsmatuse poolest: pääs sinna on võimalik vaid juunist septembrini. Meid see ei heiduta, sest trotsides siinset vahelduvat kliimat ootab meid siin “kuulikindel” Kirgiisi eluase: jurta.

Majutus jurtades.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

4.päev

Teisipäev, 21. Juuli

margin

map
4.päev

Teisipäev, 21. Juuli

Hommikusöögi järel jurtas jätkame sõitu. Sõidame Kokjerty jõe äärt mööda üle Terskey Torpok’i mäekuru (3133 m) Narõni jõe äärde. Terskey Topok’i mäekurule järgnevat laskumist tuntakse ka „33 papagoi“ nime all. Mitte et siin papagoisid leiduks: sellel laskumisel on serpentiinil 33 silmust. Meid ootavad nii korralikud tõusud kui ka põnevad laskumised. Narõn on üks Kõrgõzstani tähtsaimatest jõgedest, mis läbi Kara-Darya jõe suubub lõpuks Sõrdarja jõkke. See on teadupärast üks Kesk-Aasia tähtsamaid jõgesid – elu tuiksoon, mis toidab sealseid puuvillapõlde ja jõuab lõpuks kaduvasse Araali merre. Narõni linn laiub pikalt samanimelise jõe ääres, ääristatuna ühelt poolt võimsate punasest liivakivist mägedega ja teiselt poolt haljaste mägedega. Tegemist on ühe ehedaima näitega Kirgiisi linnadest.

Majutus külalismajas.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök

5.päev

Kolmapäev, 22. Juuli

margin

map
5.päev

Kolmapäev, 22. Juuli

Täna sõidame üle Dolon’i mäekuru (3030 m) Kotškor’i (2000 m). Naudime nii mäkketõusu kui ka mõnusat laskumist. Kotškor on vaikne linnake, mille elu keerleb teeäärsete basaar’ide ümber. Kotškor on ka hea koht soetamaks endale Kirgiisi rahvuslikke vaipu shyrdarke või lihtsalt vaatamaks seda, kuidas neid valmistatakse. Kotškor üheks vaatamisväärtuseks on ka jurta-muuseum. See on hiiglaslik jurta: mahutades korraga 50 inimest.

Majutus kodumajutuses.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

6.päev

Neljapäev, 23. Juuli

margin

map
6.päev

Neljapäev, 23. Juuli

Sõit läheb allamäge Issõk-Kuli järve lõunakaldale Tamga külakesse. Issõk-Kul tähendab kuuma järve. Seda ta on: suvel on seal palav ja sellest on kujunenud regionaalne Riviera. Talvel on ta jäävaba oma soolsuse tõttu. Sellest siis nimi. Issõk-Kul on Kõrgõzstani tähtsaim veekogu, ning teda kutsutakse Tjan-Šani pärliks. Taustsüsteem on siin võimas: ühest küljest kuumav rannaliiv, teisest küljest taamal kõrguvad lumised mäed. Siin võib lebada rannas, raskest sõidust väsinud jalad vees.

Majutus külalismajas.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

7.päev

Reede, 24. Juuli

margin

map
7.päev

Reede, 24. Juuli

Viimane rattapäev, mis viib meid Karakol’i linna. Linn kandis ka nime Prževalsk, tundud vene maadeuurija järgi (tema järgi sai oma nime ka siinsetes stepides avastatud samanimeline metsik hobune). Karakoli näol on tegemist ühe väga ehtsa näitega Kirgiisi linnadest. Tolmused tänavad, erinäolised kioskid-lavkad-poekesed, liikluskaos, kohalikud turud-basaarid arbuuside-melonite mägedega, tegelased otsekui Borati-filmist. Pealelõunal ootab meid lühike jalutuskäik linnas.

Majutus külalismajas.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

8.päev

Laupäev, 25. Juuli

margin

map
8.päev

Laupäev, 25. Juuli

Hakkame vaikselt lõpetama: pakime asjad ja sõidame Biškekki. Pikk päev autos – 400 km sõitu. Teel Biškekki teeme mitu peatust – et lõunatada ja osta suveniire. Päeva lõpetame piduliku õhtusöögiga Biškekis.

Majutus hotellis xx, või sarnane.

Reisikavas sisaldub hommiku, lõuna- ja õhtusöök.

9.päev

Pühapäev, 26. Juuli

margin

map
9.päev

Pühapäev, 26. Juuli

Lahkumispäev. Transfeer Biškeki rahvusvahelisse lennujaama (IATA: FRU), vastavalt väljalennu ajale.

Reisikavas sisaldub hommikusöök.

Reisigalerii

Arvamused

Peale aastatepikkusi otsinguid olen aru saanud, et elus on kõige olulisemad inimesed, kes sind ümbritsevad, saadavad. Sellel reisil on olnud õnn kogeda suurepärast reisiseltskonda ja muidugi fantastilisi grusiine, kes oskavad tõeliselt võõrustada külalisi. Lisades siia ainulaadsed vaated mägedele igas suunas, kuhu vaatad, omandab sõna puhkus õige tähenduse!

Raul Roose, Rattareis Kõrgõzstanis, 2013. a reis

Reisid Andmomentsiga on võimalus rutiinist ja tavaturistidele tuntud radadest eemale pääseda. Etioopia mägismaa jalgsimatka ja Lõuna-Hiina ning Kaukaasia jalgrattamatkade ühisnimetajaks on minu jaoks olnud mõnus reisiseltskond. Sellistel reisidel kuuleb reisikaaslastelt palju uut ja huvitavat nii puhkepausidel kui majutuspaikades. Reisikorraldus on läbimõeldud. Positiivse üllatusena minu kodusest liiklusvahendist paremate jalgrataste kasutamise kogemus. Lõuna-Hiina riisiterasse ja filmist „Avatar“ tuntud mägesid, Etioopias järsakult alla laskuvaid ahvikarju ja Sevani järvevaateid või reisidel kogetud gastronoomilisi elamusi on raske sõnades kirjeldada. Neid peab ise kogema.

Tiit Elenurm, Rattareis Armeenias, 2015. a reis

Minu suurim unistus olla Gruusia mägedes, süüa omatehtud lambaliha ning juua head alkohoolset jooki täitus täna lõikuskuu 26. päeval. Mul polnud mingeid eelarvamusi georgide suhtes. Nad on sõbralikud ja külalislahked.

Hardi Reiter, Rattareis Gruusias, Thušeetias , 2012. a reis

Mugavused ja ööbimised

Reisil peatume hotellides/külalismajades/kodumajutustes ning jurtades. Hotellis Biškekis on olemas kõik mugavused, ööbimine 2-stes tubades. Külalismajades/kodumajutustes maapiirkondades on WC ja vannituba tihti ühiskasutuses ning ööbimine on 2-stes, aga vahel ka 3-4-stes tubades. Mõni  neist rohkem luksulikum, mõni vähem. Väikesed perehotellid on vähem luksuslikumad, kuid selle võrra on nendes rohkem sarmi ja peremehe-perenaise kätt tunda. Jurtades ööbitakse 4-6 inimest koos, WC (kuivpeldik) asub eemal stepis, pesemisvõimalusteks on kauss veega.

Reisi jooksul ootab meid ees lühemaid ja pikemaid transfeere. Saateauto saadab reeglina gruppi kogu reisi vältel  ning sinna paigutame ka pagasi ning joogiveevarud. Igale soovijale on koht autos olemas, kui vajatakse abi või siis lihtsalt pisikest puhkust väsinud jalgadele.

Igapäevaselt tuleb endaga kaasas kanda vaid väikest käepärast kotti isiklike asjadega. Suurem pagas liigub saateautoga.

Toitlustamise eest on hoolitsetud: meie rattamatka jooksul on see enamasti kolm korda päevas. Mõnel päeval on mõni söögikord meie poolt organiseerimata, et jätta mõningane valikuvabadus.

Kui midagi tõsisemat peaks juhtuma, on tehniline abi käepärast ning lihtsamad varuosad saateautos olemas.

Raskusaste: Keskmine

Kõrgõzstani rattareis on keskmise raskusastmega. See tähendab seda, et sa peaksid olema terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Sellisel juhul saad sellel rattareisil kenasti hakkama! Eelnev mägijalgrattasõidu kogemus on abiks, kuid selle puudumine ei saa ka takistuseks. Eelkõige tuleb kasuks ratta valdamine ja seda eriti laskumistel. Kõrgmäestikuhaigusega võid sa sellel reisil kokku puutuda, kuid eeldatavasti mitte väga raskel kujul. Reisi kõige kõrgemaks punktiks on meil 3600 m. Kõrgmäestikuhaiguse minimaalseks kõrguseks loetakse 2500 m, kuid tavaliselt tekivad esimesed, kergemad sümptomid 3000-3500 m juures. Song Köli äärsed ööbimised on 3000 m peal, seega osaliselt juba mõningases hapnikuvõlas. Sõltuvalt maastikust läbime päevas rattaga 50-80 km, mis võtab koos peatustega aega 7-8 tundi. Pea iga päev tuleb meil osa distantsist läbida ka autos, kuna vahemaad on pikad. Tugevamatele annab see võimaluse oma igapäevaseid distantse pikendada, “matkagrupp” saab jällegi valida lühemad vahemaad. Järsemaid ja pikemaid tõuse tuleb teel ette, kuid neil puhkudel on vajadusel koht saateautos olemas. Marsruut kulgeb asfaldil, kruusateedel ja isegi mudasel pinnal. Võib juhtuda, et lühikestel teelõikudel peame ratast käekõrval lükkama.  Sõidutempo pärast muretsema ei pea: igaüks saab valida oma tempo. Reeglina sõidab üks giididest grupi ees ja teine grupi sabas. Grupi lõpus sõidab ka reeglina saateauto.

Kasulik teada

Rattalaenutus

Rattalaenutust pakub meie kohalik partner, mis teeb selle väga mugavaks. Laenutada saab erinevas suuruses rattaid. Jalgrattad tuleb ette broneerida. Rattad on saadaval standard-pedaalidega, soovi korral võite võtta kaasa oma pedaalid, aga ka sadula.

 

Kindlustus

Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele kindlustustingimustes. Erilist tähelepanu tuleb pöörata ka sellele, millise kõrguseni merepinnast kindlustuskate kehtib. Palun vaata eelnevat sektsiooni „raskusaste“, kus on ära toodud meie reisi kõrgeim punkt. Konsulteeri meie reisikonsultantidega selles osas, et olla veendunud piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale hankida.

Raha

Kõrgõzstani rahaühikuks on som, rahvusvaheline tähis KGS. Kupüürid on 5000, 1000, 500, 200, 100, 50, 20 ja 20 Som’i väärtuses. Raha vahetavad nii pangad, kui ametlikud valuutavahetuskontorid. Kehtib ametlik vahetuskurss, mis ongi turuhind: mustaturu kurssi ei eksisteeri. Raha on võimalik vahetada suuremates linnades, sh Biškekis. Maapiirkondades, kus kulgeb meie matkareis ja eriti mägedes, peaks varuma sularaha. Kuigi selle kasutamiseks võimalused napivad. Domineeriv valuuta on USD, kuigi ka euro on laialt levinud. Somi vahetuskurss on ligilähedaselt 75 som’i = 1 euro. ATM-e leidub suuremates linnades, meie reisikavas on nendest Biškek, Narõn ja Karakol. Seal saab sularahavaru täiendada. ATM-id väljastavad nii som’e kui ka USD-e

Krediitkaardid

Krediitkaartide kasutus piirdub peamiselt suurte rahvusvaheliste hotellide ja kaubandusasutustega, Eelkõige pealinnas, mujal on nad suhteliselt kasutud.

Jootraha

Jootraha jätmine pole üldiseks tavaks. Kirgiisi kultuuri osa see ei ole olnud. Kuid hea teeninduse puhul on see heaks märgiks. Seda eriti turistidele suunatud asutustes. Restoranides on sel puhul tavaks jätta jootraha 5-10% arve summast. Samuti turistidele suunatud hotellides. Taksodes pole samuti jootraha tavaks jätta. Kohalikele giididele ja muule reis korraldavale personalile on tavaks jootraha jätta, palun konsulteeri meie reisijuhiga selle suuruse osas.

Ilm

Ilm sõltub väga palju sellest, millistel kõrgustel sõidame. Biškek asub 800 meetri peal, kõige kõrgemaks punktiks reisi jooksul on 3600 m. Augustis, meie reisi ajal valitseb Biškekis Kesk-Aasialik leitsak: päevased temperatuurid ulatuvad üle 30 kraadi, öösel nad alla 15 kraadi ei lange. Seevastu kõrgemal (nt Song Köl’i järv ja mõned kurud, mida ületame) võivad öised temperatuurid langeda paari miinuskraadini (keskmine temperatuur Juulis – 11 kraadi). Seega tuleb riietuse osas arvestada väga laia temperatuuride ja ilmastikutingimuste vaheldumisega.

Mida rattareisile kaasa võtta

Jalgrattakiiver, kindad, lühikesed ja pikad rattapüksid, rattasärk, t-särk, päikeseprillid, päikesekaitsekreem ning –huulepulk, veepudelid, veekindel jakk, soe fliisjakk, väike lenksu-, kõhu- või seljakott ning energiat andvad näksid. Tagavara jalgratta sisekumm(id) on hea võtta kaasa, eriti kui oled ise võimeline seda vahetama. Siis ei sõltu sa saateauto tempost. Kasuks tuleb ta ka siis kui suudad reisikaaslase endale kummivahetusele appi veenda.

Täpsema reisitarvete ja varustuse nimekirja jagame reisile eelnevalt ning arutame läbi reisieelsel kohtumisel.

Viisanõuded

Välisministeeriumi andmetel võivad Eesti kodanikud viibida Kõrgõzstanis viisavabalt kuni 60 päeva korraga. Juhime tähelepanu sellele, et Kõrgõzstanil on õigus muuta riiki sisenemise ja seal viibimisega seotud reegleid ning ei pruugi sellest teisi riike koheselt teavitada. Täiendavate küsimuste korral pöörduge palun lähimasse Kõrgõzstani saatkonda:

Kõrgõzstani saatkond Minskis

57, Starovilinskaya str.

Tel: (+375) 1723 491 17

Faks: (+375) 1723 416 02

E-mail: manas@kgembassy.by

http://kgembassy.by

Vaktsineerimine/tervishoid

Täpse vaktsineerimissoovituse annavad reisimeditsiininõustajad ja -arstid.

Spetsiifilised nõuded vaktsineerimise osas puuduvad. Vajalik on elementaarsete vaktsineerimiste olemasolu. Tervishoiusüsteem pole meie mõistes tasemel. Suuremates linnades on siiski võimalik tasemel asutusi leida, kuid peab arvestama, et need on tasulised. Seetõttu on hädavajalik adekvaatse reisikindlustuse olemasolu.

NB! Konsulteeri reisimeditsiininõustajaga, ära toetud pelgalt siin ja mujal internetis leiduvale infole

Aeg / hind

Aeg
18. - 26. juuli 2020
Hind
1590 €
Varajase tellija hind
1450 €
 • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale koht reisil
 • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale varajase tellija hind

Reisi algus- ja lõpp-punkt

 • Reis saab alguse ja lõpeb Biškeki rahvusvahelisest lennujaamast (IATA: FRU).

Minimaalne reisijate arv

 • Reis toimub juhul kui reisile on registreerunud vähemalt 4 reisijat

Hind sisaldab:

 • Kohaliku giidi ja eestikeelse reisijuhi teenuseid (meie reisijuhid räägivad lisaks ka reeglina vene ja inglise keelt: uuri täpsemalt meie reisikonsultantidelt)
 • Mõnusat rattasõitu ja lahedat reisiseltskonda
 • Reisijate ja nende jalgrataste transporti vastavalt reisikavas kirjeldatule
 • Majutust (jagades tuba reisikaaslasega)
 • Sissepääsupileteid rahvusparkidesse ja muid kavas sisalduvaid tasusid
 • Lennujaama transfeere
 • Saateauto teenust ning joogivee ja pagasi transporti sellega
 • Toitlustust vastavalt reisikavale (reeglina 3 korda päevas), puuduvad toidukorrad ostab Reisija

Hind ei sisalda:

 • Rahvusvahelisi lennupileteid, lennujaamamakse
 • Reisikindlustust
 • Toidukordi, mis pole reisikavas ette nähtud
 • Valikulisi ja lisaekskursioone
 • Jootraha
 • Rattalaenutust
 • Isikliku tarbimist: suveniirid, karastusjoogid, alk joogid, jms
 • Muud reisiprogrammis mittesisalduvat
 • Valikulisi ja lisaekskursioone
 • Muud reisiprogrammis mittesisalduvat

Lisatasu eest:

 • Rattalaenutus €20/ päev (kokku 7 päeva)
 • Viisa menetlemine (lisanduvad viisalõivud ja saatekulud
 • * Hotellide hinnad indikatiivsed, küsi konkreetset pakkumist meie reisinõustajalt.
 • Lisaöö Biškekis €40, koht kaheses toas
 • Lisaöö Biškekis €75, koht üheses toas

Maksetingimused:

 • Reisile registreerimisel tuleb tasuda 20% reisi maksumusest, mis on tagastamatu deposiit.
 • 30 päeva enne reisi peab olema tasutud ülejäänud 80% reisi maksumusest.
 • Reisile registreerimisel vähem kui 30 päeva enne reisi tuleb tasuda 100% kogu reisi maksumusest.
 • Lisateenuste eest tasutakse eraldi.

Annulleerimine:

 • • 20% programmi maksumusest tagastamisele ei kuulu. (Tagastamatu deposiit)
 • • Rohkem kui 30 päeva etteteatamise korral tagastatakse sissemakstud summa, millest on maha arvatud tagastamatu deposiit 20%.
 • 30 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral tagastatakse reisimaksumusest 50%.
 • 14 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral reisi maksumust ei tagastata. Reisi tühistamine loetakse kehtivaks ainult kirjaliku teatisena.

Küsi reisi kohta

Küsimused? Täpsustused? Erisoovid? Küsi julgelt ja kirjuta oma soovidest ja plaanidest meile selle vormi kaudu

+372 58 722 433
info@andmoments.com

Korduma kippuvad küsimused

Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?

  Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.

 

Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?

  Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.

Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?

  Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.

Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?

  Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu

Mis sisaldub pakettreisi hinnas?

  Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.

Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?

  Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.

Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?

  Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!

Kuidas toimub reisi eest tasumine?

  Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.

Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?

  On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.

Milline on rendirataste kvaliteet?

  Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.

Kuidas saan ma krossireisile tsikli?

  Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.

Milline on renditsiklite kvaliteet?

  Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.

Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?

  Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.