Rattareis Tadžikistanis Pamiiri „kiirteed“ mööda Afganistani piiri äärde

 • Võimsad mäed ning ligi 5000 meetrised mäekurud
 • Legendaarne „Pamiiri kiirtee“
 • Teekond piki Afganistani piiri
 • Kesk-Aasia köök: kirgiisi ja tadžiki roogade parimad palad
 • Ehe karjuseelu: mehed hobustel ning habemikud jurtade ees

Hiina reis oli senistest puhkusereisidest parim: aktiivne liikumine, värske õhk, mõnus seltskond, vaated mida ei unusta.
Mandariini- ja pomeloistandused, riisipõllud, väiksemad linnad ja külateed, sõbralikud ja abivalmis hiinlased.
Rattasõidu vahele mahtus ka bambuspaatidega sõit Avatari mägede vahel, einestamised nii külakestes kui ka väiksemates söögikohtades.

Selle reisi käigus avastasin enda jaoks uue viisi kuidas igapäevatoimetustest lõõgastuda ja nautida puhkust, mis ongi PUHKUS!

Koit Vesinurm, Rattareis Hiinas, 2012. a reis

Reisijuht

Andrei “Grisha” Grištšenko

Loomupärane uudishimu on mind viinud erinevatesse kohtadesse. Kuid mida aeg edasi, seda suurem on soov sattuda paikadesse ja radadele, kus turisti jalg pole sattunud. Gruusias on õnneks veel piisavalt selliseid paiku oma ürgse, võrratu loodusega; megalehmakookidega külateid, tugevalt traditsioonilise toiduga, mis viib keele alla ja loomulikult vein!! ojadena!

Loe veel

Võimsaimad reisihetked

Kesk-Aasia südames

Piirkond, kus sõidame on Kesk-Aasia oma parimas ja klassikalises mõttes. See on piirkond, mis on nii kaugel „tsivilisatsioonist“, kui seda siin kandis vähegi võimalik on. Asume Kesk-Aasia südames. Siinsed asumid on nii Kesk-Aasialikud, kui vähegi võimalik: tolmused, mägede vahel asuvad külad. Elu andvaks tuiksooneks on jõgi, selle ääri piiravad paplite read. Poodide ees istuvad tübeteikapäised kandvad vanamehed …

Pamiiri „kiirtee“

Pamiiri „kiirtee“, ehk Pamiiri maantee või siis lühidalt M41 on siinse elu tuiksooneks. Kuigi rajatud aastatel 1931-1934 Nõukogude sõjaväe jaoks, ulatub ta ajalugu aastatuhandeid tagasi, mil ta oli osa Siiditeest. Arvamused tema alguspunkti osas (Afganistan, Usbekistan või Tadžikistan) lähevad lahku, kuid lõpp-punkti osas ollakse üksmeelel – see asub Ošis, Kõrgõzstanis. Meie rattareis läbib selle tee kõige klassikalisemat osa, mis paikneb Khorog’i ja Oši vahel. Alustame kõrguselt 2100 meetrit, läbime Ak-Baitali mäekuru kõrgusel 4655 meetrit ning jõuame välja Oshi kõrgusel 963 meetrit. Selliste kõrgustega on Pamiiri maantee maailmas kõrguselt teine rahvusvaheline tee.

Pamiiri ja Hindukuši mäed, ligi 5000 meetrised mäekurud

Mäed on siin võimsad – pole ka imestada, tegemist on ju maailma ühtede kõrgeimate mäestikega: Pamiir ja Hindukuš, mis piiravad meie teekonda. Mõlemate kõrgeimad tipud ulatuvad ligi 8000 meetrini. Meie tee peale jääb ka Ak-Baitali mäekuru kõrgusel 4655 meetrit.

Afganistani piir

Suur osa meie reisiteekonnast kulgeb mööda Tadžikistani-Afganistani piiri, mööda Panj’i jõge. See ala on Wakhani org. Elu teiselpool jõge kulgeb kohati väga lähedal ning on hea võimalus võrrelda mõlema riigi elu kulgemist ja arengut.

Mehed hobustel – peavarjuks jurta

Panji jõe viljakast orust Pamiiri platoole tõustes leiame eest nomaadid, kes siin traditsioonilist karjaseelu elavad. Enamuses on nad kirgiisid. Suvel aetakse kari siinsetele mägikarjamaadele – jailoo’dele. Karjatatakse peamiselt lambaid, kitsi ja hobuseid aga ka jakke. Jurta, kui eluase, on seni nomaadide seas asendamatu. Ta pakub karjusrahvale kaitset tuule, vihma ja päikese eest.

Kesk-Aasia köök

Tadžiki köögis on meile kõige tuntum roog pilaff (plov). Kuid see on vaid väike osa sellest rikkast ja aastatuhandete vanusest köögist. Ehe ja tavapärane rahvusroog, mida saame ka kindlasti maitsta on kurtob. Selleks on kihiti laotud leivad, mis on töödeldud jogurtiga ning seejärel lisatud sibulaid ja rohelist. Pamiiri platool teeme tutvust ka kirgiisi köögiga, kuna suur osa elanikest on seal selle rahvuse esindajad. Kirgiisi köögis domineerib lamba- ja hobuseliha ning piimatooted.

Reisikava

1.päev

Kolmapäev, 15. august

margin

map
1.päev

Kolmapäev, 15. august

Saabumine Tadžikistani, Dušanbe (IATA: DYU) rahvusvahelisse lennujaama. Dušanbe tähendab tadžiki (pärsia) keeles esmaspäeva, ajaloolist turu päeva, mil tänane pealinn oli veel väike uinuv küla. Hoolimata sellest, et tegemist on suhteliselt uue linnaga, on ta üks meeldivamaid Kesk-Aasia pealinnu. Olenevalt saabumise ajast teeme väikese linnaekskursiooni ja tutvume linna peamiste vaatamisväärsustega, sh. antiigimuuseumi ja Gurminji muusikariistade muuseumiga. Esimeses asub Kesk-Aasia suurim Buddha kuju (peale Bamiani Buddha kujude hävitamist). Kindlasti väärib külastamist ka Šahh Mansouri basaar, kust saab soetada väga vajalikke maiustusi reisi jaoks ning ka tübeteikasid. Õhtusöök ehedalt Kesk-Aasia stiilis.
Majutus hotellis Dušanbes.
Hinnas sisaldub õhtusöök.

2.päev

Neljapäev, 16. august

margin

map
2.päev

Neljapäev, 16. august

Kerge rattasõidu päev. Algab meie kolgata tee autodel Pamiiri ja Mägi-Badahšani Autonoomse piirkonna (vilajeti) poole. Tee on pikk ja seetõttu jagatud kahe päeva peale. Suundume esialgu itta ja seejärel lõunasse. Ületame Khaburabot mäekuru (3252 m), kus saame esimese rattasõidu maitse suhu: laskume sealt alla, kuni jõuame meie tänase sihtpunktini: Qal’ai Khumb’ini. Seal jõuame Panji jõe äärde, mis on piiriks Tadžikistani ja Afganistani vahel. Qal’ai Khumb pole suurt midagi muud kui küla, mis sobivalt poolitab teekonna Mägi-Badahšani. Aga siin saame hea esmamulje võimsast Pamiiri mäestikust ja tõelisest Kesk-Aasia elu-olust.
Majutus kodumajutuses Qal’ai Khumb’is.
Hinnas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

3.päev

Reede, 17. august

margin

map
3.päev

Reede, 17. august

Rattasõiduvaba päev. Teine päev teel, seekord sihiks juba Mägi-Badahšani Autonoomse piirkonna (vilajeti) pealinn Khorog. Teekond kulgeb kogu ulatuses mööda Panj’i jõge ja Afganistani piiri. See on hea võimalus näha ja võrrelda sama rahva erinevat arengut tulenevalt ajaloo erinevatest keerdkäikudest. Läbime väiksemaid külasid ja aprkoosisalusid. Pärastlõunaks jõuame Khorogi’i. Seame sisse ennast külalismajas, tutvume linna (külaga). Hiljem õhtustame ja valmistume homseks stardiks.
Majutus külalismajas Khorog’is.
Hinnas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

4.päev

Laupäev, 18. august

margin

map
4.päev

Laupäev, 18. august

Esimene tõeline päev ratastel! Teekond kulgeb sarnaselt eelmistele päevadele piki Panji jõge. Teekond on pikk – üle 100 km, seetõttu sõidame osa teekonnast autodes. Soovi korral on võimalik teha (väga)varajane start ning jõuda Ishkashimi laupäevasele kahe riigi (Afganistan ja Tadžikistan) ühisele turule. Turg leiab aset Panji piirjõel asuval saarel, eikellegimaal. See on kõige käegakatsutavam kogemus Afganistanist, mida sel reisil on võimalik kogeda. Turul on võimalik kohata ehedaid afgaane ning nendel ka head-paremat soetada. Pääs sinna on viisavaba. Õhtune sihtpunkt ongi Ishkashim, regionaalne keskus, väikelinn tsivilisatsiooni ääremail. Ishkashim on koht, kus 19. sajandi Suur Mäng (Great Game) Briti ja Venemaa vahel lõppes. Selle tulemusena lepiti kokku nn puhverriigis Afganistanis ning lisati viimasele nö „Wakhani koridor“, mis tekitas puhvertsooni Vene Kesk-Aasia valduste ja Briti India valduste vahele.
Majutus kodumajutuses.
Hinnas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

5.päev

Pühapäev, 19. august

margin

map
5.päev

Pühapäev, 19. august

Hommikusöögi järel hüppame ratastele, või siis teeme esialgu lühema sõidu autodes. Vastavalt sisetundele ja grupi otsusele. Tänasele teele jääb mitmeid vaatamisväärsusi. Esmalt möödume Kahkaha linnusevaremest, mis pärineb 3.-ndast aastasajast eKr ning oli oluliseks kindluspostiks siiditeel. Seal samas on võimalik vaadelda ismailiitide (islami üks usuvool, mis domineerib Mägi-Badahšani piirkonnas) üht olulist surnukambrit ning sealsamas asuvat muuseumi. Päeva lõpul jõuame Yamchuni külakesse, kus leiame eest järgmise, samuti 3. sajandist eKr pärineva kindluse varemed. Mis aga veelgi olulisem: siit leiame Bibi Fatima kuumaveeallikad, mis pakuvad kosutust väsinud kontidele ja lihastele. Mis võiks olla veel sobivam tegusa päeva lõpetuseks!
Majutus kodumajutuses.
Hinnas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

6.päev

Esmaspäev, 20. august

margin

map
6.päev

Esmaspäev, 20. august

Kergem päev. Asume kohe ratastele. Esimene oluline küla meie teel on Yamg, kus asub 19. sajandi sufi müstiku, astronoomi ja muusiku Mubarak Kadam Wakhani muuseum. Sealt edasi jätkame Vrangi, kus asub 4. sajandist pärit budistlik stuupa. Pärastlõunal jõuame meie tänasesse sihtpunkti – Langari. Seal teeme veel viimase, õhtuse tõusu küla kohal asuvaid petroglüüfe vaatama. Neid on siin üle 6000 ning nad kujutavad karavane, ratsanikke, ismailiitide sümboleid ja palju-palju muud.
Majutus kodumajutuses.
Hinnas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

7.päev

Teisipäev, 21. august

margin

map
7.päev

Teisipäev, 21. august

Tänane päev möödub umbes poole tee osas autos, kuna tee meie ööbimiskohani on pikk. Alguses ootab meid üsna järsk tõus ja kõrguste muutudes muutub järsult ka maastik. Üha karmimaks ja karmimaks, kuni jõuame Pamiiri platoole. Kliima on siin karm ja sellest tingitult ka loodus: tegemist on kõrbega, aga kuumusest on siin asi kaugel. Elutegevust on vähe: peamiselt kirgiisidest karjakasvatajad: karjatatakse jakke, lambaid-kitsi ja hobuseid, veoloomadeks on ka kaamelid. Teele jääb 4344-ne kuru: Khargush’i mäekuru. Ööbime 3900 meetri kõrgusel asuvas Alichur’i külas.
Majutus kodumajutuses.
Hinnas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

8.päev

Kolmapäev, 22. august

margin

map
8.päev

Kolmapäev, 22. august

Jätkame liikumist Pamiiri platool. Ka tänasele teele jääb üks üle 4000-ne kuru: Nayzatash’i mäekuru kõrgusel 4314 m üle merepinna. Selle ületamisele järgneb pikk langus Kara Suu orgu, kuni väikelinna Murghab’ini. Siin seame ennast oma ööbimispaigas sisse ja võimaluse korral täiendame varusid turul.
Majutus kodumajutuses.
Hinnas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

9.päev

Neljapäev, 23. august

margin

map
9.päev

Neljapäev, 23. august

Tänane jätkame kulgemist Pamiiri platool, mööda kuulsat Pamiiri maanteed. Vaated on siin ülevad: hea nähtavusega on üle meetrised 7000 tipud nähtaval. Kohati kulgeme vaid paarisaja meetri kaugusel Hiina piirist. Tänasele teele jääb ka meie reisi kõige kõrgem tipp 4655 meetri kõrgune Ak-Baitali mäekuru. Õhtupoolikuks jõuame sürreaalse Kara-Kul’i järve äärde. Järv on meteoriiditekkeline, nagu ka Kaali järv Saaremaal, kuigi oluliselt suurem ja maalilisemas taustsüsteemis. Kuna ta asub nii kõrgel, siis (veeline) elu selles järves puudub.
Majutus kodumajutuses.
Hinnas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

10.päev

Reede, 24. august

margin

map
10.päev

Reede, 24. august

Hakkame vaikselt lõpetama. Peamiselt kujuneb tänane päev autosõidu päevaks, kuid pikematel laskumistel saame ratastele hüpata ja selliselt autosõidurutiini peletada. Iseenesest on tegemist vägagi vinge teega, kus ületame mitu mäekuru (Kyzyl Art: 4380 m ja Taldyk: 3615 m) ning ka riigipiiri (Tadžikistan/Kõrgõzstan). Teel võime hea ilma korral silmata Lenini mäetippu (7134 m). Sõidu lõpul laskume võimsate vaadetega Gulcha orgu, mis edasi läheb üle viljakaks Fergana oruks. Seal asub ka meie päevase sõidu sihtpunkt Oš’i linn, mis on Lõuna-Kõrgõzstni keskuseks. Oš ei ole tüüpiline kirgiisi linn, see on ehe Kesk-Aasia. Pool linna elanikest ongi etnilised usbekid. Õhtul teeme tutvust linna basaaride ja mošeedega ning sööme õhtust, sel korral juba Usbeki stiilis.
Majutus hotellis/külalismajas Ošis.
Hinnas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

11.päev

Laupäev, 25. august

margin

map
11.päev

Laupäev, 25. august

Hommikusöök hotellis. Transfeer Oši lennujaama, sealt edasi siselend Biškek’i rahvusvahelisse lennujaama (IATA: FRU). Sõltuvalt kojulennu ajast, on võimalik vahepeal käia tutvumas Biškeki linnaga.

Reisigalerii

Arvamused

Hiina reis oli senistest puhkusereisidest parim: aktiivne liikumine, värske õhk, mõnus seltskond, vaated mida ei unusta.
Mandariini- ja pomeloistandused, riisipõllud, väiksemad linnad ja külateed, sõbralikud ja abivalmis hiinlased.
Rattasõidu vahele mahtus ka bambuspaatidega sõit Avatari mägede vahel, einestamised nii külakestes kui ka väiksemates söögikohtades.

Selle reisi käigus avastasin enda jaoks uue viisi kuidas igapäevatoimetustest lõõgastuda ja nautida puhkust, mis ongi PUHKUS!

Koit Vesinurm, Rattareis Hiinas, 2012. a reis

Mina kaifin kogu aeg Gruusia avarust, mägesid, mägijõgesid, mägiteid ning külalislahkust, meie mõnusat seltskonda ja rattasõitu.

Helges Mändmets, Rattareis Gruusias, Thušeetias, 2010. a reis

Elu on piisavalt lühike, et seda raisata negatiivsete emotsioonide, igavate tegevuste ja üksluisete reiside peale. Igavus ja üksluisus on viimased omadused, mida Andmomentsiga seostada võiks. Reisi sihtkohad ja korraldus on üks positiivne pool aga palju olulisem - me võime julgelt väita, et just nendelt reisidelt oleme leidnud parimad reisisemud ja ägedaimad sõbrad kogu järgnevaks eluks, isegi meie pulmatseremoonia Eestimaa rabas viis läbi Andmomentsi legendaarsemaid grupijuhte. See tähendab ainult üht, Andmoments ei korralda tinki-vinkide matkasid, vinged sellid suudavad need retked ette võtta, kingituseks kaasa saades positiivsed emotsioonid ja head sõbrad. On au olla teie sõber, Margus ja Risto!

Daire ja Veiko Kaup, Gruusia matkareis, 2013. a reis

Mugavused ja ööbimised

Läbime karmi mägismaad, kus viietärnihotelle ei leidu. Ööbime väikestes hotellides, külalismajades ning kodumajutustes. Iga hotell ja kodumajutus erineb eelmisest, kuid reeglina on nad lihtsad, puhtad. Duširuum ja tualett on tavaliselt ühiskasutusega. Kuid külalislahkus, kaunid vaated ning kodune gurmeetoit kompenseerivad lihtsa eluolu kuhjaga. Mugavustega hotellid/külalismajad leiame suurlinnadest (Dušanbe ja Oš). Igapäevaselt tuleb endaga kaasas kanda vaid väikest käepärast kotti isiklike asjadega, suurem pagas transporditakse autodega. Toitlustamise eest on hoolitsetud: rattamatka jooksul on seda kolm korda päevas. Tavapäraselt lihtne hommikusöök, lõunapiknik ja õhtuks kohalike meisterkokkade poolt tagasihoidlikes tingimustes valmistatud gurmeetoit. Osadel päevadel on mõned söögikorrad meie poolt organiseerimata, et jätta mõningane valikuvabadus.

Raskusaste: Raske

Tadžikistani rattareis on raske raskusastmega. See tähendab seda, et sa peaksid olema terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Sellisel juhul saad sellel rattareisil kenasti hakkama! Eelnev mägijalgrattasõidu kogemus on kindlasti abiks, kuid selle puudumine ei ole ka ületamatu probleem. Sõltuvalt maastikust läbime päevas umbes 40-80 km, mis võtab koos peatustega aega 6-8 tundi. Enamus teest on ülesmäge, kuigi mitte liiga kõrge tõusunurgaga. Järske tõuse ning tehniliselt keerulisi langusi tuleb teel ette, kuid neil puhkudel on vajadusel koht saateautos alati kõigile olemas. Enamikul päevadel tuleb osa distantsist meil läbida autodes, kuna vahemaad on pikad. Suurem osa marsruudist kulgeb katteta teedel. Võib juhtuda, et lühikestel teelõikudel peame ratast käekõrval lükkama või seda kandma. Tavaliselt jagame ratturid väiksematesse gruppidesse, vastavalt nende kogemustele ja kehalisele vormile.

Kasulik teada

Kindlustus

Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele kindlustustingimustes. Konsulteeri meie reisikonsultantidega selles osas, et olla veendunud piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale hankida.

Raha

Tadžikistani rahaühikuks on somoni, väikeühik diram, rahvusvaheline tähis TJS. Kupüürid on 1, 3, 5, 10, 20, 50, 100, 200 ja 500 väärtuses, mündid 1, 3, 5 väärtuses. Raha vahetavad pangad ja valuutavahetuskontorid. Kehtib ametlik vahetuskurss, mis ongi turuhind: mustaturu kurss on vaid veidi erinev, kuid see ei maksa vaeva. Raha on võimalik vahetada suuremates linnades (meie reisil Dušanbe ja Khorog). Kehtib reegel, et mida suurem linn ja mida rohkem turiste, seda paremad on kursid. Soovitavalt tasuks (enamus) rahast ära vahetada Dušanbes. Vahetatavad kupüürid peavad soovitatavalt olema puhtad ja ilma defektideta. Vastasel juhul ei pruugita neid vahetada või on vahetuskurss oluliselt madalam. 100 dollarise kupüüri eest saab parema kursiga kohalikke lepalehti, kui 50-se eest. Ja nii edasi. Maapiirkondades, kus kulgeb enamus meie rattareisist, peaks varuma kohalikku sularaha. Domineerivad valuuta on USD, Rubla ja EUR, kuid maapiirkondades võib USD olla eelistatum. Somoni vahetuskurss on ligilähedaselt 10 somoni = 1 euro. ATM-id ei ole usaldusväärsed, kuna Tadžikistani pangad on järjepidevalt pankrotistunud. Et olla kindel, tasuks kas USD-e või EUR-e sularahana kaasa võtta.

Krediitkaardid

Krediitkaartide kasutus piirdub peamiselt suurte rahvusvaheliste hotellide ja kaubandusasutustega, Eelkõige pealinnas, mujal on nad suhteliselt kasutud. Rattamatka trassil on nad suhteliselt kasutud. Õnnetusjuhtumite juhuks on nad siiski väga väärtuslikud abivahendid.

Jootraha

Jootraha jätmine pole üldiseks tavaks. Tadžikistani kultuuri osa see ei ole olnud. Jootraha jäetakse ülemise otsa ja välisturistidele suunatud asutustes, neid leidub eelkõige pealinnas, mujal pigem mitte. Sellistes restoranides on sel puhul tavaks jätta jootraha 5-10% arve summast. Taksodes pole jootraha tavaks jätta. Kohalikele giididele ja muule reis korraldavale personalile on tavaks jootraha jätta, palun konsulteeri meie reisijuhiga selle suuruse osas.

Ilm

Ilm sõltub väga palju sellest, millistel kõrgustel sõidame. Dušanbe asub 700 meetri peal, kõige kõrgemaks punktiks reisi jooksul on 4700 m. Augustis, meie reisi ajal valitseb Dušanbes Kesk-Aasialik leitsak: päevased temperatuurid ulatuvad 35 kraadini (ennekuulmatud pole ka ligi 45-kraadised kuumused), öösel nad alla 15 kraadi ei lange. Mägi-Badahšanis alustame Khorogist , kus päevased temperatuurid ulatuvad 30 kraadini, öösel nad alla 15 kraadi ei lange. Sealt aga liigume pisitasa kogu aeg ülespoole kuni 4700 meetrile, kus temperatuurid ka päevasel ajal võivad langeda nulli lähedale. Võib sadada lund ja tuuled võivad olla tugevad. Edaspidi laskume jälle allapoole, kuni Oš’is ootab meid taas Kesk-Aasialik leitsak. Seega tuleb riietuse osas arvestada väga laia temperatuuride ja ilmastikutingimuste vaheldumisega.

Mida rattareisile kaasa võtta

Ilmagarantiid ei ole: sellest johtuvalt tuleks kaasa võtta täisvalik riietusest: alates troopikas vajalikest lühikestest pükstest ja lühikese käisega pluusist, kuni külmailma riietuseni: tuule-, lume- ja vihmakaitse kaasa arvatud. Siinkohal lühinimekiri: jalgrattakiiver, kindad (kinnised/lahtised), lühikesed ja pikad sõidupüksid, soe aluspesu, veekindel jakk, soe fliisjakk, päikeseprillid, päikesekaitsekreem ning –huulepulk, veepudelid, väike lenksu- või seljakott jms. Rõhk on siiski sooja ilma varustusel. Vaata isikliku varustuse nimekirja siit.
Täpsema reistarvete ja varustuse nimekirja jagame reisile eelnevalt ning arutame läbi reisieelsel kohtumisel.

Pagasi transport

Pagasi transport on kogu reisi jooksul (sh rattamatka jooksul) organiseeritud: igapäevaselt on vaja kaasas kanda vaid päevast kandamit (fotokas, telefon, vahetusrõivad, snäkid, jms). Rattamatka jooksul liigub pagas saateauto(de)ga.

Viisanõuded

Tadžikistan.
Välisministeeriumi andmetel vajab Eesti kodanik Tadžikistani reisimiseks viisat. Kuni 45 päevast viisat saab taotleda ka piirilt. Tadžikistanis viibimiseks (kuni 45 päeva) saab taotleda ka elektroonset viisat (e-viisat). Lisainfo leiate: https://evisa.tj. Juhime tähelepanu sellele, et Tadžitanil on õigus muuta riiki sisenemise ja seal viibimisega seotud reegleid ning ei pruugi sellest teisi riike koheselt teavitada. Täiendavate küsimuste korral pöörduge palun lähimasse Tadžikistani saatkonda:
Tadžikistani saatkond Moskvas
Granatny per. 13, Moskva 123001
Tel: (+7 495) 690 38 46
Faks: (+7 495) 691 89 98
E-mail: info@tajembassy.ru
http://www.tajembassy.ru/

Kõrgõzstan.
Välisministeeriumi andmetel võivad Eesti kodanikud viibida Kõrgõzstanis viisavabalt kuni 60 päeva korraga. Juhime tähelepanu sellele, et Kõrgõzstanil on õigus muuta riiki sisenemise ja seal viibimisega seotud reegleid ning ei pruugi sellest teisi riike koheselt teavitada. Täiendavate küsimuste korral pöörduge palun lähimasse Kõrgõzstani saatkonda:
Kõrgõzstani saatkond Minskis
57, Starovilinskaya str.
Tel: (+375) 1723 491 17
Faks: (+375) 1723 416 02
E-mail: manas@kgembassy.by
http://kgembassy.by

Vaktsineerimine ja muu meditsiin

Täpse vaktsineerimissoovituse annavad reisimeditsiininõustajad ja -arstid. Mitteprofessionaalne info on selline, et peaks omama igal juhul tavavaktsineerimisi: difteeria, teetanus, läkaköha ning leetrite, tuulerõugete ja lastehalvatuse vastu. Soovitav oleks olla vaktsineeritud kõhutüüfuse ning hepatiit A ja B vastu. Malaaria on suviti Mägi-Badahšani osas ka vähesel määral levinud kuigi profülaktiliste meetmetena ravimeid kasutada pole otseselt soovitatud. Tasuks olla ettevaatlik ja võtta kasutusele meetmeid sääsehammustuste vastu.
Tervishoiusüsteem Tadžikistanis ei ole tasemel, puudu on ravimitest, tervishoiuasutustest ning oskustest. Pealinnas on olemas korralikke tervishoiuasutusi, kuid maapiirkondades, kus me peamiselt liigume on see pigem väga puudulik.
NB! Konsulteeri reisimeditsiininõustajaga, ära toetud pelgalt siin ja mujal internetis leiduvale infole!

Jalgrattarent

Kuna rattareisid on Tadžikistanis veel lapsekingades ning rattalaenutus laialt levinud pole, siis on rattavalik küllaltki piiratud. Kui soovite reisi kaasa teha rendirattal, siis teatage sellest juba reisi broneerimisel. Soovitame teil selles osas enne reisi meiega konsulteerida. Kaasa võib võtta oma isiklikud pedaalid ning sadula, mida saab sobitada rendirattale. Kui sul on mugavam oma varustusega sõita, võid kaasa võtta ka oma ratta. Sel juhul palume ratas eelnevalt põhjalikult hooldada ning vajalikud varuosad kaasa võtta. Palun konsulteeri eelnevalt meie meeskonnaga.

Aeg / hind

Aeg
15. - 25. august 2018
Hind
1990 €
Varajase tellija hind
1890 €
 • Tasu kohe kaardiga pangalingilt €100 ja garanteeri endale koht reisil
 • Tasu kohe kaardiga pangalingilt €100 ja garanteeri endale varajase tellija hind

Reisi algus- ja lõpp-punkt

 • Reis saab alguse Dušanbe (DYU) ja lõpeb Biškeki rahvusvahelisest lennujaamast (IATA: FRU)

Minimaalne reisijate arv

 • Reis toimub juhul kui reisile on registreerunud vähemalt 4 reisijat

Hind sisaldab:

 • Mõnusat rattasõitu ja lahedat reisiseltskonda
 • Majutust (jagades tuba reisikaaslasega) ja toitlustust vastavalt reisikavas kirjeldatule
 • Kohaliku giidi ja eestikeelse reisijuhi teenuseid (meie reisijuhid räägivad lisaks ka reeglina vene ja inglise keelt: uuri täpsemalt meie reisikonsultantidelt)
 • Pileteid muuseumidesse ning ajaloolistele vaatamisväärsustele (vastavalt reisikavale)
 • Transporti vastavalt reisikavas kirjeldatule
 • Toitlustust vastavalt reisikavale, puuduvad toidukorrad ostab Reisija
 • Lennujaama transfeere
 • Siselendusid marsruudil Oš-Biškek
 • Pagasi transporti rattamatka jooksul
 • Saateauto teenust ja elementaarset tehnilist abi rattamatka jooksul
 • Joogivett matka jooksul

Hind ei sisalda:

 • Rahvusvahelisi lennupileteid, lennujaamamakse, reisikindlustust
 • Isiklikku matkavarustust (jalgratas, rõivastus ning muu varustus)
 • Isikliku tarbimist: suveniirid, karastusjoogid, alk joogid
 • Jootraha
 • Annetusi/tasusid mitteprogrammilistele üritustele
 • Muud reisiprogrammis mittesisalduvat
 • Viisalõive (ca 50 USD) ja eripiirkonna (Mägi-Badahšan) lõive (ca 20 USD) ning nende menetlemistasusid

Lisatasu eest:

 • Majutus üheses hotellitoas €150 kogu rattareisi jooksul
 • Rattalaenutus €150 kogu rattareisi perioodiks
 • Lisaöö Dušanbes €40 koht kaheses toas
 • Lisaöö Dušanbes €75 koht kaheses toas
 • Lisaöö Biškekis €40 koht kaheses toas
 • * Hotellide hinnad indikatiivsed, küsi konkreetset pakkumist meie reisinõustajalt.
 • Lisaöö Biškekis €75 koht kaheses toas
 • Viisalõiv: USD 50
 • Viisa menetlemine 20€ (lisanduvad postikulud). Võimalus on taotleda e-viisat või viisat piiril, sel juhul viisa menetlemist eraldi pole vaja.
 • GBAO (Mägi-Badahšani piirkonna) luba: USD 20, tuleb taotleda koos viisaga

Maksetingimused:

 • Reisile registreerimisel tuleb tasuda 20% reisi maksumusest, mis on tagastamatu deposiit
 • 30 päeva enne reisi peab olema tasutud ülejäänud 80% reisi maksumusest
 • Reisile registreerimisel vähem kui 30 päeva enne reisi tuleb tasuda 100% kogu reisi maksumusest.
 • Lisateenuste eest tasutakse eraldi.

Annulleerimine:

 • 20% programmi maksumusest tagastamisele ei kuulu. (Tagastamatu deposiit)
 • Rohkem kui 30 päeva etteteatamise korral tagastatakse sissemakstud summa, millest on maha arvatud tagastamatu deposiit 20%.
 • 30 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral tagastatakse reisimaksumusest 50%.
 • 14 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral reisi maksumust ei tagastata.

Küsi reisi kohta

Küsimused? Täpsustused? Erisoovid? Küsi julgelt ja kirjuta oma soovidest ja plaanidest meile selle vormi kaudu

+372 58 722 433
info@andmoments.com

Korduma kippuvad küsimused

Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?

  Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.

 

Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?

  Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades.Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.

Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?

  Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.

Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?

  Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu

Mis sisaldub pakettreisi hinnas?

  Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.

Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?

  Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.

Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?

  Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!

Kuidas toimub reisi eest tasumine?

  Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.

Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?

  On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.

Milline on rendirataste kvaliteet?

  Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.

Kuidas saan ma krossireisile tsikli?

  Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.

Milline on renditsiklite kvaliteet?

  Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.

Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?

  Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.

Tasuta reisikava Rattareis Tadžikistanis