Krossireis Kasahstanis Boratile külla, kõrvalpõikega Kõrgõzstani

  • Võimsamad reisihetked
  • Vinged mägiteed: kruus, liiv, kiviklibu, muda ja serpentiinid
  • Võimsad Tjan-Šani mäed: metsikud mägipiirkonnad, vägevad orud ja kanjonid
  • Nomaadielu traditsioonid: elu jurtades
  • Issõk-Kul’i soolane mägijärv –  kirgiiside uhkus
  • Kuulus kumõss ning maitsev Kesk-Aasia köök kasahhi eripäradega

Reisijuht

Mart Meeru

Mootorrattaga sõitmisel olen alati jälginud üht põhimõtet. Sõitmine peab pakkuma suurimat naudingut maailmas, mida kahel rattal on võimalik kogeda.

Loe veel

Võimsaimad reisihetked

Vinged mägiteed

Mägiteed, mis panevad tõelise tsiklimehe silma särama – serpentiinid, käänud, tõusud ja langused. Teekatteks kild, kiviklibu, liiv, muda, asfalt ja selle jäänused. Osa teekonnast kulgeb üle 3000 meetri kõrgusel, kus teeolud pakkuvad erilisi väljakutseid. Maalihked ja jõeületused on siin tavalised. Järsud tõusud ja laskumised panevad proovile. Aga meie jaoks on see põnev!

Võimas Tjan-Šani mäestik

Sõidame Tjan-Šani mäestikus, mis on maailma üks kõrgeimaid – enam kui kolmkümmend tippu ületavad siin kuue tuhande meetri piiri. Tõlkes “taevalikud” või “jumalikud” mäed on Kasahstani jaoks tähtsal kohal. Need on läbi aegade kaitsnud võõrvallutajate eest ning sealsed karjamaad annavad elatuse nomaadidele. Aga nad on ka vastupandamatult kaunid – maalilised metsad, mägijärved, rohetavad nõlvad, vägevad orud ja kanjonid – ning kõik see majesteetlikke lumiste tippude taustal.

Nomaadielu traditsioonid, elu jurtades

Paljud kasahhid ja kirgiisid elavad tänapäevalgi traditsioonilist nomaadielu. Suvel aetakse kari mägikarjamaadele. Karjatatakse peamiselt lambaid, lehmi, kitsi ja hobuseid. Aga kohtab ka jakke. Ühetaoliste päevade sisustamiseks jutustatakse õhtuti lõkke ääres rahvalegende või lauldakse esivanemate laule. Peavarjuks on siin traditsiooniline jurta – eluase, mis on seni nomaadide seas asendamatu. Hoolimata kõikidest tänapäevastest high-tech leiutistest, ei ole talle asendust leitud. Ta pakub karjusrahvale kaitset tuule, vihma ja päikese eest. Väljast kasinad, võivad nad seest olla lausa luksuslikud. Rikkalikud vaibad, kirstud, jms on jõukohased siiski vaid jõukamatele. Tutvume selle kõigega lähemalt, ööbides nendes „karjusepaleedes“.

Issõk-Kul – kirgiiside uhkus

Issõk-Kul tähendab kuuma järve – kuigi seda ümbritsevad lumega kaetud tipud, ei külmu ta ise mitte kunagi. See on suuruselt teine soolane järv maailmas Kaspia mere järel. Kirgiisid on oma järve üle väga uhked ja tutvustavad seda oma maa külalistele igal võimalusel. Sügavuse poolest on see järv maailmas seitsmendal kohal. Suvel „okupeeritakse“ järveäärsed linnakesed kohalikke ning kasahhidest turistide ning poolt ning seda kanti tuntakse Kesk-Aasia „Rivierana“, mis pakub elamusi igale maitsele (sh ka Borat’i filmi elamusi😊). Katsumusrikkal mootorrattamatka teel on see õige koht, kus korraks pesta maha reisitolm ja kohalikku kuurordielu kaeda.

Kesk-Aasia köök kasahhi ja kirgiisi eripäradega

Kesksel kohal on kohalikus köögis hobuse- ja lambaliha ning piimatooted. Proovime selliseid eksootilisi palasid nagu bešbarmak – hobuseliha nuudlitega, mantõ – hiiglaslikud pelmeenid, lagman – tummine ja toekas nuudlisupp. Joogipooliseks on teadagi kumõss – õllekangune, kääritatud hobusepiimajook. Mitmed meie ööbimised on kodumajutustes või jurtades, kus toitu meile valmistatakse koduses, ehedas keskkonnas.

Reisikava

1.päev

Laupäev, 19. august

margin

map
1.päev

Laupäev, 19. august

Saabumine Kõrgõzstani, Biškeki rahvusvahelisse lennujaama Manas (IATA: FRU). Transfeer hotelli, kus saab peale lendu puhata ja jalgu sirutada. Vaatame üle renditsiklid, seame need endale sobivaks. Saab ka „kätt“ proovida. Seejärel ootab meid lühike linnatuur. Biškek on koht, kus Kasahhi stepid saavad kokku Tjan-Šani mägedega. Biškek ei ole väga vana linn, ta on asutatud 19. sajandil Kokandi (iidne usbeki linn) vallutajate poolt kindlusena. Biškek asus tollal Taškendi (Usbekistan) ja Kašgari (Hiina) vahelisel karavaniteel. Hiljem, nõukogude ajal nimetati ta ümber Frunzeks ja siis jälle tagasi Biškekiks. Tutvume linna erinevate vaatamisväärsustega: Kesk-Aasia turgudega, mošeedega, parkide ja väljakutega ning mitmete nõukogude ajast pärit muuseumide ja hoonetega. Õhtusöögiks proovime midagi ehedat kirgiiside menüüst.

Majutus Biškekis, Garden SPA Hotel 4* või sarnane

Reisikavas sisaldub õhtusöök

2.päev

Pühapäev, 20. august

margin

map
2.päev

Pühapäev, 20. august

Peale hommikust kehakinnitust asume tsiklitele. Päeva eesmärk on jõuda 3016 m kõrgusel asuva Song Kul’i järveni. Meie teekond kulgeb läbi 3400 meetrit kõrge Kalmak Ashuu mäekuru, kust avanevad hingematvad vaated ja kust Song Kul’i järv paistab väikse silmana. Alla laskudes ja sellele lähenedes avastame, et see on suur ja uhke veekogu. Naudime mägede ilu, võimsaid vaateid ja füüsilist pingutust. Tee sinna on segu igasugusest pinnasest, mis teepõhja moodustab. On kruusa, muda, savi … Song Kul on Kõrgõzstani suurim mageveejärv ja Issõk-Kul’i järel suuruselt teine järv. Song Kul on kuulus ka oma ligipääsmatuse poolest: pääs sinna on võimalik vaid juunist septembrini. Meid see ei heiduta, sest trotsides siinset vahelduvat kliimat ootab meid siin “kuulikindel” kirgiisi eluase: jurta. Siin on võimalik kohtuda nomaadide-karjuste: tšabani’idega.

Off-road/asfalt: 60/40, 360 km

Majutus jurtades.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

3.päev

Esmaspäev, 21. august

margin

map
3.päev

Esmaspäev, 21. august

Sööme hommikust jurtades, mille järel võtame suuna Issõk-Kuli järve poole. Ületame Terskei Torpok mäekuru (3133 m), sellele järgnevat laskumist tuntakse „33 papagoi“ nime all. Mitte et siin papagoisid leiduks: sellel laskumise serpentiinil on 33 silmust.
Lõunapeatust teeme Kotškor’i unises linnakeses, kus on võimalus soetada endale kirgiisi rahvuslikke vaipu shyrdarke või lihtsalt vaadata kuidas neid valmistatakse.
Lõuna järel suundume Bokonbaevo külla, möödudes Orto Tokoi veehoidlast.
Tee peal külastame Kyzyl Tou küla, kus on võimalik tutvuda jurta valmistamise saladustega. Kohalik  perekond tegeleb selle ainulaadse kunstiga läbi mitme põlvkonna.
Bokonbaevos kutsutakse meid kohtuma tõelise pistrikukütiga ja tema röövlindudega.

Off-road/asfalt: 30/70, 245 km

Majutus: Emily külalistemaja või sarnane

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

4.päev

Teisipäev, 22. august

margin

map
4.päev

Teisipäev, 22. august

Peale hommikusööki suundume Jetõ Oguz’i orgu, mis kirgiisi keelest tõlgituna tähendab “seitset härga” – oru 35 km pikkune sein hõlmab endas seitset hiigelsuurt punakaspruuni kaljut, mis meenutavad maruvihaseid härgi. Oru sissepääsu juures asuv  “Murtud süda” kalju lisab aga sellele kohale romantilise nüansi. Jetõ-Oguz’i org on kuulus ka oma kuumaveeallikate poolest.
Meie tee peale jääb ka Skazka  (Muinasjutt) kanjon, kuhu teeme põgusa jalutuskäigu. Maastik on siin kohati lausa ulmeline. See looduse meistriteos – hiiglaslikud  sambad, loomade kujud,  püramiidid – tekkis looduslike protsesside käigus, kui vesi ja tuul väga pikalt ja järjekindlalt ookrivärvi kaljude kallal tööd tegid.
Päeva lõpetame Karakol’i linnas. Linn kandis ka nime Prževalsk, tundud vene maadeuurija järgi (tema järgi sai oma nime ka siinsetes stepides avastatud samanimeline metsik hobune). Karakol’i näol on tegemist ühe väga ehtsa näitega kirgiisi linnadest. Tolmused tänavad, erinäolised kioskid-lavkad-poekesed, liikluskaos, kohalikud turud-basaarid arbuuside-melonite mägedega.

Off-road/asfalt: 40/60, 190 km

Majutus hotellis: My Hotel või sarnane

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

5.päev

Kolmapäev, 23. august

margin

map
5.päev

Kolmapäev, 23. august

Täna ületame Kasahstani piiri. Teel sinna näeme San Tash’i kalmekompleksi, mis koosneb 257 suuremast ja väiksemast hauakünkast. Need on Saka hõimude (Pamiiri ja Tjan Šani nomaadidest rahvad) juhtide sängid, mis pärinevad 6.-1. sajandist eKr. Kompleksi keskel asub 4 m kõrgune ja 56 m läbimõõduga kividest laotud San Tash’i küngas. Legendide järgi tekkis San Tash küngas ajal, kui väejuht Amir Timur (Tamerlan) käskis igal oma sõdalasel võtta kivi ja visata see hunnikusse, et selliselt määrata kindlaks oma vägede suurus. Nii sai mägi oma nime: San Tash tähendab “loendamise kivid”.
Lõunapeatuse teeme juba Kasahstanis, Kegen’i linnakeses. Edasi sõidame mööda Kungei mäeaheliku põhjakülge. Teeme peatuse Kaiõndõ järve ääres, kus türkiissinisest veest ulatuvad surnud ja päikese käes pleekinud puud loovad vägagi sürreaalse vaatepilti.

Off-road/asfalt: 50/50, 255 km

Majutus külalismajas Saty linnakeses.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

6.päev

Neljapäev, 24. august

margin

map
6.päev

Neljapäev, 24. august

Tänane sõidupäev pakub väljakutseid olematu tee, muda, veetakistuste, tõusude ja laskumiste näol. Hommikul suundume Algabas’i külla, kust alustame seiklust vana nõukaaja lagunenud asfaldiga. Mida rohkem viib tee ülesse, seda põnevamaks muutuvad ka teeolud. Päeva lõpetame Asõ platool, kus veedame öö telklaagris. Platoo asub ca 3000 m merepinnast kõrgemal. Siin on säilinud varajase rauaaja kalmemäed. Asõ platood on iidsetest aegadest kasutatud suviste karjamaadena. Mööda seda platood kulgesid Euroopast ja Kesk-Aasiast Hiinasse ja Indiasse suundunud karavanide teekonnad.

Off-road/asfalt: 70/30, 130 km

Majutus telklaagris

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

7.päev

Reede, 25. august

margin

map
7.päev

Reede, 25. august

Hommikul võtame rahulikult – võib puhata, võib lähiümbrust avastada.
Päeval sõidame mööda Asõ jõge, läbime kaunite koskedega Turgen’i kanjoni-oru. Järgnev laskumine pakub meile ilusaid vaateid ja mitmeid piknikukohti.  Edasi ootab asfalt ja linnad. Päeva teises pooles saabume Almatõsse, kus naudime linna rohelust – kõik tänavad on siin puudega ehitud, palju suuri parke, purskkaevud neis kõigis, mägedest voolavatele jõgedele ehitatud ilusad kaskaadid.

Off-road/asfalt: 30/70, 130 km

Majutus hotellis Almatõs

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

8.päev

Laupäev, 26. august

margin

map
8.päev

Laupäev, 26. august

Sõidame asfaldil tagasi Kõrgõzstani poole. Kordai’s ületame Kõrgõzstani-Kasahstani piiri, mis on mõlema riigi elanikke seas väga populaarne.

Biškekis ootab meid hotell ja selle reisi viimane ühine (pidulik) õhtusöök.

Off-road/asfalt: 0/100, 240 km

Majutus: Garden SPA Hotel 4* või sarnane

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

9.päev

Pühapäev, 27. august

margin

map
9.päev

Pühapäev, 27. august

Lahkumispäev. Transfeer Biškeki rahvusvahelisse lennujaama (IATA: FRU), vastavalt väljalennu ajale.

Reisikavas sisaldub hommikusöök.

Reisigalerii

Arvamused

Reisid Andmomentsiga on võimalus rutiinist ja tavaturistidele tuntud radadest eemale pääseda. Etioopia mägismaa jalgsimatka ja Lõuna-Hiina ning Kaukaasia jalgrattamatkade ühisnimetajaks on minu jaoks olnud mõnus reisiseltskond. Sellistel reisidel kuuleb reisikaaslastelt palju uut ja huvitavat nii puhkepausidel kui majutuspaikades. Reisikorraldus on läbimõeldud. Positiivse üllatusena minu kodusest liiklusvahendist paremate jalgrataste kasutamise kogemus. Lõuna-Hiina riisiterasse ja filmist „Avatar“ tuntud mägesid, Etioopias järsakult alla laskuvaid ahvikarju ja Sevani järvevaateid või reisidel kogetud gastronoomilisi elamusi on raske sõnades kirjeldada. Neid peab ise kogema.

Tiit Elenurm. Rattareis Armeenias, 2015. a reis

Elu on piisavalt lühike, et seda raisata negatiivsete emotsioonide, igavate tegevuste ja üksluisete reiside peale. Igavus ja üksluisus on viimased omadused, mida Andmomentsiga seostada võiks. Reisi sihtkohad ja korraldus on üks positiivne pool aga palju olulisem - me võime julgelt väita, et just nendelt reisidelt oleme leidnud parimad reisisemud ja ägedaimad sõbrad kogu järgnevaks eluks, isegi meie pulmatseremoonia Eestimaa rabas viis läbi Andmomentsi legendaarsemaid grupijuhte. See tähendab ainult üht, Andmoments ei korralda tinki-vinkide matkasid, vinged sellid suudavad need retked ette võtta, kingituseks kaasa saades positiivsed emotsioonid ja head sõbrad. On au olla teie sõber, Margus ja Risto!

Daire ja Veiko Kaup, Matkareis Gruusias, 2013. a reis

Mul on olnud õnne kasvada üles väljaspool suurt linna, metsade ja järvede vahetus läheduses. Veetsin väga palju aega nii looduses, kui oma väikses kodulinnas ringi liikudes - see õpetas vaatlema ja märkama, avastama ja uurima. Reisides soovin saada sarnast kogemust: liikuda ehtsas keskkonnas, peatuda ja uurida, katsuda, proovida, suhelda kohalike inimestega, süüa nende toite, kogeda natukenegi sealset elu. Just seda olen leidnud Andmoments'i reisidel - kulgemine värskes õhus, ehtsad ja kordumatud kogemused, lummav ja eriline loodus, huvitavad reisikaaslased, suurepärane korraldus. Loomulikult tuleb ette ka keerulisemaid hetki - mõni tõus tundub liiga pikk, mõni päev liiga palav, mõni laskumine ohtlik ja hirmus - kuid kui võimas tunne on pärast, kui kõik raskused on ületatud! Ja see on väärtus omaette. Iga külastatud riik on jätnud oma kustumatu mulje ja lemmikpaika on väga raske välja tuua. Gruusias on imeilus loodus ja rikkalik toidukultuur, Armeenias - lihtsad ja lahked inimesed, keeruline ja mitmetahuline ajalugu; Rumeenias - suursugune pealinn, imearmasad väiksed linnakesed, vanaaegsed lossid ja kindlused mägedes, Ukrainas - alati positiivsed ja külalislahked inimesed, suurepäraselt säilinud Lvivi vanalinn, nostalgilised hetked külades ja kõige maitsvamad supid! Usun, et igaühele on Andmomentsi reisidel midagi olemas ja meiegi oleme juba valmis järgmiseks seikluseks.

Veronika Rogalevich, Rattareis Gruusias, 2014. a reis

Mugavused ja ööbimised

Meie reisil kogetav mugavuse tase on võrdelises seoses kohtadega, mida külastame. Biškekis ja Almatõs ööbime mugavas turistiklassi hotellis, kus on olemas kõik kaasaegsed mugavused: majutus  kaheses toas, vannituba ja WC hotellitoas, keskne asukoht. Motoreisil ööbime väikehotellides või kohalike elanike juures külalismajades. Ühe öö veedame jurtades, ja ühe öö telklaagris, kus on olemas pesemisvõimalused. Igapäevaselt tuleb endaga kaasas kanda vaid väikest käepärast kotti isiklike asjadega, suurem pagas transporditakse saateautos. Toitlustamise eest on hoolitsetud: krossireisi jooksul saadavad meid kõikvõimalikud kohalikud hõrgutised ja seda enamasti kolm korda päevas.

Raskusaste: Keskmine

Tegemist on enduroreisiga, mis on „keskmise“ raskusastmega. Et hakkama saada, peaksid omama eelnevat enduro või motokrossi kogemust. Sõltuvalt maastikust läbime päevas 130-250 km, mis võtab koos kõigi peatustega aega 5-8 tundi. Olenevalt tee- ja ilmastikuoludest võivad mõned lõigud olla üsna tehnilised ning füüsilist pingutust vajada. Samas on tegemist matkaga, ehk teeme päevaste sõitude jooksul piisavalt pause, et mitte üle pingutada. Vajadusel on olemas ka koht saateautos. Kõrgmäestikuhaigusega võid selle reisil jooksul kokku puutuda, kuid eeldatavasti mitte väga raskel kujul. Reisi kõige kõrgemaks punktiks on meil 3400 m. Kõrgmäestikuhaiguse min kõrguseks loetakse 2500 m, kuid tavaliselt tekivad esimesed, kergemad sümptomid 3000-3500 m juures.

Kasulik teada

Tsiklid ja varustus

Mootorrattaid ja varustust on võimalik rentida koha peal. Renditsiklid on Honda CRF250L või sarnased. Suurema renditasu eest on võimalik saada Suzuki DRZ400.

Kindlustus

Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele kindlustustingimustes (motokross, liikluseks mittemõeldud teed, jms). Erilist tähelepanu tuleb pöörata ka sellele, millise kõrguseni merepinnast kindlustuskate kehtib. Palun vaata eelnevat sektsiooni „raskusaste“, kus on ära toodud meie reisi kõrgeim punkt. Konsulteeri meie reisikonsultantidega selles osas, et olla veendunud piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale hankida.

Raha

Kõrgõzstani rahaühikuks on som, rahvusvaheline tähis KGS. 1 euro = 94 SOM (aprill, 2023).

Kasahstani rahaühikuks on tenge, rahvusvaheline tähis KZT.  1 euro = 493 KZT (aprill, 2023).

Reisi jooksul raharaiskamiseks liiga palju võimalusi pole, sest reisi hinnas sisaldub majutus ning enamus toidukordi. Siiski peaks kaasas olema piisavalt sularaha, et lubada endale snäkke, õlu ja lisategevusi. Keskmine lõuna maksab linnades umbes 7-15 EUR, õlu 1,5 – 3,0 EUR, lühem taksosõit linnas 1-4 eurot. Jootraha jätmine kohustuslik pole kuid seda peetakse heaks tavaks. Arveldatakse peamiselt sularahas ning enamus poode ja restorane krediitkaarte ei aktsepteeri. Raha tasub vahetada pealinnades. Valuutat saab vahetada reisi ajal valuutavahetuspunktides ning pankades. Leidub ka ATM’i, mis ongi parimaks rahavahetuse variandiks, maapiirkondades neid ei ole.

Krediitkaardid

Krediitkaarte/deebetkaarte aktsepteeritakse ainult linnades ja ülemise otsa asutustes ning nende peale lootma jääda ei tasu. Enamuse teenuste/kaupade eest tuleb maksta sularahas, seega, sularaha varu omamine on tervitatav.

Jootraha

Jootraha jätmine pole üldiseks tavaks, kuid hea teeninduse puhul on see heaks märgiks. Seda eriti turistidele suunatud asutustes. Restoranides on sel puhul tavaks jätta jootraha 5-10% arve summast. Hotellides jootraha pigem ei jäeta, välja arvatud kõige kallimates lukshotellides. Taksodes pole samuti jootraha tavaks. Kohalikele giididele ja muule reis korraldavale personalile on tavaks jootraha jätta, palun konsulteeri meie reisijuhiga selle suuruse osas.

Ilm

Meie reisi ajal on ilm madalamatel kõrgustel väga soe. Päevased keskmised kõrgeimad temperatuurid on pealinnades ja madalamatel kõrgustel 30 kraadi juures ja öised miinimumid 17 kraadi juures. Sademeid on pigem vähe: kuid vihm on võimalik. Mägedes on ilm heitlikum ja jahedam, eriti Song Kuli järve ääres, kus temperatuur võib öösel nulli langeda. Tuleb arvestada ka tuulega. Ööbimispaikades ei tohiks temperatuur alla 10 kraadi öösel langeda (va. Song Kul) ning päevased temperatuurid on 20 kraadi juures ja üle. Nagu mujalgi mägedes, sõltuvad ilm ja õhutemperatuur suuresti kõrgusest.

Mida tsiklireisile kaasa võtta?

Oma krossivarustus (saab ka rentida, kuid selle kvaliteet pole tagatud): kiiver, saapad, püksid ja jope, jms. Kõik vajalikud kaitsmed. Arvesta külmema ilmaga (nagu sektsioonis „Ilm“ kirjeldatud). Täpsema reisitarvete ja varustuse nimekirja jagame ning arutame läbi reisieelsel kohtumisel.

Viisanõuded

Eesti kodanikule on Kõrgõzstani sisenemine turismi eesmärgil kuni 60 päeva ja Kasahstani kuni 30 päeva viisavaba. Vajalikud dokumendid:

* pass, kehtiv vähemalt 3 kuud pärast reisi

* edasi- tagasi piletite broneering

* piisavate rahaliste vahendite olemasolu

* soovitav reisikindlustus kogu reisi perioodiks

Vaktsineerimine ja muu reisimeditsiin

Täpse vaktsineerimissoovituse annavad reisimeditsiininõustajad ja -arstid. Mitteprofessionaalne info on selline, et peaks omama tavavaktsineerimisi: difteeria, teetanuse, läkaköha ning leetrite, tuulerõugete ja lastehalvatuse vastu. Soovitav oleks olla vaktsineeritud kõhutüüfuse ning hepatiit A ja B vastu.

Tervishoiu süsteem on Kõrgõzstanis ja Kasahstanis pigem madalal tasemel. Pealinnades saab tasemel meditsiiniabi, maa ja mägipiirkondades korralikke tervishoiuasutusi ei leia. Tervishoiuteenused on tasulised.

NB! Konsulteeri reisimeditsiininõustajaga, ära toetu pelgalt siin ja mujal internetis leiduvale infole

Aeg / hind

Aeg
19. - 27. august 2023
Hind
2790 €
Varajase tellija hind
2590 €
  • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale koht reisil
  • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale koht reisil

Reisi algus- ja lõpp-punkt

  • Reis saab alguse ja lõpeb Biškeki rahvusvahelisest lennujaamast (IATA: FRU).

Minimaalne reisijate arv

  • Reis toimub juhul kui reisile on registreerunud vähemalt 3 reisijat

Hind sisaldab:

  • Mõnusat matka ja lahedat reisiseltskonda
  • Kohaliku ingliskeelset giidi ja eestikeelse reisijuhi teenuseid (meie reisijuhid räägivad lisaks ka reeglina vene ja inglise keelt: uuri täpsemalt meie reisikonsultantidelt)
  • Transfeere lennujaama ja tagasi
  • Toitlustust vastavalt reisikavale (enamasti 3 korda päevas), puuduvad toidukorrad ostab Reisija.
  • Transporti vastavalt reisikavas kirjeldatule – autod, bussid, jm.
  • Sissepääsupileteid rahvusparkidesse, muuseumitesse ja muid kavas sisalduvaid tasusid
  • Majutust (jagades seda reisikaaslasega): ööbimist külalistemajades, hotellides, jurtades, telklaagris
  • Pagasi transporti autodega matka jooksul
  • Joogivett matka jooksul

Hind ei sisalda:

  • Rahvusvahelisi lennupileteid, lennujaamamakse
  • Tsiklirenti
  • Reisikindlustust
  • Isikliku tarbimist: suveniirid, karastusjoogid, alkohoolsed joogid jms
  • Jootraha
  • Toidukordi, mis pole reisikavas ette nähtud
  • Muud reisiprogrammis mittesisalduvat
  • Valikulisi ja lisaekskursioone
  • Pildistamise tasusid
  • Isiklikku tsiklivarustust

Lisatasu eest:

  • Majutus ühese hotellitoa eest € 195
  • Tsiklirent € 400 kogu reisi perioodi eest (Honda CRF250L)
  • Tsiklirent € 700 kogu reisi perioodi eest (Suzuki DRZ400)
  • Muu varustus (kiiver, rõivastus, jms) vastavalt komplekssusele (küsi hinda)
  • * Hotellide hinnad indikatiivsed, küsi konkreetset pakkumist meie reisinõustajalt.
  • Tsiklirendi deposiit (tagastatakse peale reisi) € 150
  • Kütus ca € 75 kogu reisi perioodi eest
  • Lisaöö Biškekis € 40 / koht kaheses toas
  • Lisaöö Biškekis € 75 / koht üheses toas

Maksetingimused:

  • Reisile registreerimisel tuleb tasuda 20% reisi maksumusest, mis on tagastamatu deposiit
  • 30 päeva enne reisi peab olema tasutud ülejäänud 80% reisi maksumusest
  • Reisile registreerimisel vähem kui 30 päeva enne reisi tuleb tasuda 100% kogu reisi maksumusest.
  • Lisateenuste eest tasutakse eraldi.

Tühistamine

  • 20% programmi maksumusest tagastamisele ei kuulu. (Tagastamatu deposiit)
  • • Rohkem kui 30 päeva etteteatamise korral tagastatakse sissemakstud summa, millest on maha arvatud tagastamatu deposiit 20%.
  • 30 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral tagastatakse reisimaksumusest 50%.
  • 14 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral reisi maksumust ei tagastata. Reisi tühistamine loetakse kehtivaks ainult kirjaliku teatisena.

NB! Ära unusta osta reisikindlustust ja reisi katkemise kindlustust!

Küsi reisi kohta

Küsimused? Täpsustused? Erisoovid? Küsi julgelt ja kirjuta oma soovidest ja plaanidest meile selle vormi kaudu

    +372 58 690 000
    info@andmoments.com

    Korduma kippuvad küsimused

    Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?

      Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.

     

    Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?

      Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.

    Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?

      Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.

    Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?

      Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu

    Mis sisaldub pakettreisi hinnas?

      Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.

    Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?

      Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.

    Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?

      Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!

    Kuidas toimub reisi eest tasumine?

      Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.

    Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?

      On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.

    Milline on rendirataste kvaliteet?

      Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.

    Kuidas saan ma krossireisile tsikli?

      Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.

    Milline on renditsiklite kvaliteet?

      Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.

    Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?

      Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.