Suur Kaukasuse avastusretk Gruusias Jalgsimatk üle Kaukasuse aheliku

•  Seikluslik matk Gruusia Sõjateed kaudu Thušetisse ja sealt edasi veinipiirkonda Kahheetiasse
•  Avastusretk Gruusia ääremaadele, sinna kus turisti jalg pole veel teed sisse tallanud
•  Reisi „saatjaks“ on meil Gruusia suurepärane köök – kodused hõrgutised otse algallikast
• „Kirsiks tordi peal“ on reisi lõppu jääv visiit Kahheetia veinikeldritesse

Reisijuht

Merle Rallmann

Olen viimase üheksa aastaga jalgsi erinevatel matka- ja palverännuteedel läbinud üle 7000 kilomeetri. Kõik sai alguse Oandu-Ikla matkateest, mis avas minu jaoks pikamaamatkamaailma ning vaatamata ohtratele villidele ja algaja raskele seljakotile võitis mu südame. 

Loe veel

Võimsaimad reisihetked

Puutumata mäed ja keskaegsed karjusekülad

Teekonnal läbime kahte Gruusia põlist ja puutumatut piirkonda: Khevsuretit ja Thušethit. Siin koged mägede põlist ilu. Kaukaasia mägede loodus on hingematvalt võimas – maalilised vaated mägedele, mägiaasadele ning hästi säilinud männimetsadele. Läbime põliseid karjusekülasid, avastame kohalikku elu ning iidset arhitektuuri. Esinduslikem näide kohalikust ehituskunstist on Keselo tornid – keskaegsed kindlused, mis ehitati kaitsmaks külaelanikke Kaukaasia hõimude (Tšetšeenide jm) rünnakute eest.

Atsunta mäekuru

Tee Gruusia sõjateelt Thušeetiasse on pelgalt karjuserada. See on läbitav vaid jalgsi ja seetõttu ei ole siin märke mingist tänapäevasest arengust. Seda kasutavad senini vaid karjused ja mõned, julgemad ja seiklushimulisemad turistid. Selle raja kõige kõrgem (ja ka raskeim osa) on Atsunta mäekuru – 3431 m – ületamine. Isegi suvel võib siin lund kohata. Tegemist ei ole siiski mägironimisega ja see on kõik võimalik ilma tehnilise abita läbida. Saatjaiks ja abilisteks on meil siin hobused, kes kannavad meie raskeima pagasi.

Grusiinide külalislahkus

Gruusia reisiga käib tavaliselt kaasas hoiatus grusiinide ülevoolava külalislahkuse eest. Iga söömaaeg on pidu, kuhu kuuluvad nii vein kui gruusia viin – tšatša. Peole on kutsutud kõik ja sellisele kutsele pole kerge ära öelda. Grusiinid peopidamiseks erilist põhjust ei vaja ja seepärast võib kindel olla selles, et rattatuuril olles selliseid spontaanseid pidusid ka ette tuleb – tähistatagu siis kas traktori parandamist, vihmast ilma või juhusliku turisti kohtamist külavaheteel …

Kaukaasia hõrk köök

On imekspandav, kuidas nii tagasihoidlikes tingimustes on võimalik valmistada nii maitsvaid roogi! Samas on ju kõik vajalik selleks olemas – värske tooraine, lõke ning suurepärane kokk. Sel reisil avaneb sul võimalus tungida kohaliku kokakunsti saladustesse ning ka ise mõni hõrk mägiroog valmistada.

Gruusia vein

Ehkki Gruusia veinid on rahvusvahelisel turul endale kindla koha leidnud, saab traditsioonilist ja ehtsat Gruusia veini vaid Gruusias. Kuidas see maitseb? Täpseim vastus sellele küsimusele oleks vast – eriliselt. Kuid reisil olles saab igaüks selle maitses ise veenduda, sest võimalusi selle degusteerimiseks jätkub kuhjaga.

Reisikava

1.päev

Laupäev, 20. juuli

margin

map
1.päev

Laupäev, 20. juuli

Saabumine Gruusiasse Tbilisi (IATA: TBS) lennujaama. Transfeer Shatilisse, Khevsuretia „pealinna“ (loe: unustatud külakesse pärapõrgus). Tee peal külastame Jvari kloostrit ja Ananauri kindlust. Ööbimine külalistemajas Shatilis. Programmis sisaldub õhtusöök.

2.päev

Pühapäev, 21. juuli

margin

map
2.päev

Pühapäev, 21. juuli

Jalutuskäik Shatilii ajaloolises külas, seejärel matk Mutsosse, kus külastame sealset kindlust. Mutso on juba poolmahajäetud küla, „tsivilisatsiooni ääre peal“. Mutso kindlus on muljetavaldav monument siinsele kunagisele võitlus- ja eluvaimule. Mutsost jätkame Ardotisse, mis jääb meie ööbimispaigaks. Ööbimine telkides. Programmis sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

3.päev

Esmaspäev, 22. juuli

margin

map
3.päev

Esmaspäev, 22. juuli

Ardotist liigume edasi Atsunda mäekuru jalamile, kõrgusel 2100 m. Tsivilisatsiooni lõpp. Meid saadavad metsikud mäed, mahajäetud külad ja ligiduses asuv Tšetšeenia piir. Ööbimine telkides. Programmis sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

4.päev

Teisipäev, 23. juuli

margin

map
4.päev

Teisipäev, 23. juuli

Atsunda mäekuru ületamine. Järgime muistseid karjase- ja sõjameeste teid. Rajad on kohati vaid hoomatavad ja siin aitavad meid giidid. Siin liigume vaid meie ja meie koormahobused. Ööbimine teisel pool Atsunda mäekuru, kõrgusel 2300 m telkides. Programmis sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

5.päev

Kolmapäev, 24. juuli

margin

map
5.päev

Kolmapäev, 24. juuli

Matk Thušetisse. Läbime Girevi ja Parsma külasid. Esimene elav küla meie teel on Cheso, kus meid tervitab sõbralik piirivalvekordon, kus on näiteks võimalus piirivalvuritega doominot mängida. Tagasi tsivilisatsiooni! Teel külastame Thušeti kuulsaid kindlustorne. Chesost liigume edasi Dartlosse, kus ootab meid külalislahke peremajutus: hinkaalid, hatšapurid, mmm … Ööbimine peremajutuses. Programmis sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

6.päev

Neljapäev, 25. juuli

margin

map
6.päev

Neljapäev, 25. juuli

Lühike matk ja sõit (autodel) Dartlost Omalosse – Thušeti pealinna (loe: küla keset pärapõrgut). Siin külastame Thušeti kaitsetornide parimat näidet: Keselo torne. Sealt edasi sõidame juba autodes alla „lauskmaale“ Kahhetiasse, Ikalto külla. See piirkond on Gruusia veinitööstuse keskuseks: hea vein on pika matka lõpetuseks meeldiv vaheldus. Ööbimine hotellis. Programmis sisaldub hommiku- ja lõunasöök.

7.päev

Reede, 26. juuli

margin

map
7.päev

Reede, 26. juuli

Sõidame Ikaltost Gurjaanisse ja külastame sealset veinikeldrit. Maitseme veini ja liigume tagasi Tbilisisse. Tbilisis külastame sealset vanalinna, sätime ennast sisse hotellis ja on aeg liikuda edasi meie reisi viimasele õhtusöögile restoranis Solakis Kari. Siin näeme Gruusia traditsioonilisi tantse ja kuulame muusikat. Ööbimine hotellis Penthouse või sarnases hotellis.  Programmis sisaldub hommiku- ja õhtusöök.

8.päev

Laupäev, 27. juuli

margin

map
8.päev

Laupäev, 27. juuli

Transfeer Tbilisi (IATA: TBS) lennujaama. Lahkumine.

Reisigalerii

Arvamused

Minu suurim unistus olla Gruusia mägedes, süüa omatehtud lambaliha ning juua head alkohoolset jooki täitus täna lõikuskuu 26. päeval. Mul polnud mingeid eelarvamusi georgide suhtes. Nad on sõbralikud ja külalislahked.

Hardi Reiter, Rattareis Gruusias, Thušeetias , 2012. a reis

Elu on piisavalt lühike, et seda raisata negatiivsete emotsioonide, igavate tegevuste ja üksluisete reiside peale. Igavus ja üksluisus on viimased omadused, mida Andmomentsiga seostada võiks. Reisi sihtkohad ja korraldus on üks positiivne pool aga palju olulisem - me võime julgelt väita, et just nendelt reisidelt oleme leidnud parimad reisisemud ja ägedaimad sõbrad kogu järgnevaks eluks, isegi meie pulmatseremoonia Eestimaa rabas viis läbi Andmomentsi legendaarsemaid grupijuhte. See tähendab ainult üht, Andmoments ei korralda tinki-vinkide matkasid, vinged sellid suudavad need retked ette võtta, kingituseks kaasa saades positiivsed emotsioonid ja head sõbrad. On au olla teie sõber, Margus ja Risto!

Daire ja Veiko Kaup, Gruusia matkareis, 2013. a reis

Reisid Andmomentsiga on võimalus rutiinist ja tavaturistidele tuntud radadest eemale pääseda. Etioopia mägismaa jalgsimatka ja Lõuna-Hiina ning Kaukaasia jalgrattamatkade ühisnimetajaks on minu jaoks olnud mõnus reisiseltskond. Sellistel reisidel kuuleb reisikaaslastelt palju uut ja huvitavat nii puhkepausidel kui majutuspaikades. Reisikorraldus on läbimõeldud. Positiivse üllatusena minu kodusest liiklusvahendist paremate jalgrataste kasutamise kogemus. Lõuna-Hiina riisiterasse ja filmist „Avatar“ tuntud mägesid, Etioopias järsakult alla laskuvaid ahvikarju ja Sevani järvevaateid või reisidel kogetud gastronoomilisi elamusi on raske sõnades kirjeldada. Neid peab ise kogema.

Tiit Elenurm, Matkareis Etioopias, 2016. a reis

Mugavused ja ööbimised

Me läbime ääremaid, kus suuri luksushotelle pole ning me ööbime väikestes hotellides ning kodudes. kolm ööd tuleb mööda saata telkides. Iga kodumajutus erineb eelmisest kuid alati on see lihtne, puhas ja korralik. Duširuum ja tualett on tihti ühiskasutuses, kuid külalislahkus, kaunid vaated ning kodune gurmeetoit kompenseerivad lihtsa eluolu kuhjaga. Kui ööbime telkides, siis on peakokaks meie giid. Moodsad hotellid ja restoranid võivad meid veel rahulikult Tbilisis oodata.

Raskusaste: Keskmine

Tegemist on jalgsimatkaga, mitte tippude vallutamisega. Eelnev mägede/matkamise kogemus ei ole vajalik. Kõrgmäestikuhaigusega väga tõenäoliselt sa kokku sel reisil ei puutu, kuna kõige kõrgemaks punktiks sel matkal on 3400 m (kõrgmäestikuhaiguse min kõrguseks loetakse 3000 m). Päevasteks rännakuteks koos peatustega (söögi-, foto-, joogipausid) kujuneb kokku umbes 6-8 tundi. Raskeid rajaolukordi tuleb teel ette, kohati ei ole tee märgatav ja seda tunnevad vaid giidid. Suurem pagas (väiksem seljakott tuleb ise kanda) transporditakse hobuste ja saateautodega.

Kasulik teada

Kindlustus

Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele kindlustustingimustes. Konsulteeri meie reisikonsultantidega selles osas, et olla veendunud piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale hankida.

Raha

Gruusia mägipiirkondades raharaiskamiseks eriti palju võimalusi pole. Reisi hinnas sisaldub majutus ning enamus toidukordi. Siiski peaks kaasas olema piisavalt sularaha, et lubada endale snäkke, õlu ja lisategevusi. Keskmine lõuna maksab umbes 5-10 EUR, õlu aga 1- 2,5 EUR. Jootraha jätmine kohustuslik pole kuid seda peetakse heaks tavaks. Gruusias arveldatakse sularahas ning enamus poode ja restorane krediitkaarte ei aktsepteeri. Tbilisis ja teistes suuremates linnades sularahaautomaate leidub, maapiirkondades aga mitte.

Ilm

Mai algusest kuni oktoobri lõpuni on ilm Tbilisis tavaliselt soe ning meeldiv, juulis ning augustis võib esineda ka väga kõrgeid soojakraade. Kaukaasia mäestikes võib öösiti olla jahe, eriti mai alguses ning septembri lõpus ning oktoobris. Vihma võib sadada aastaringselt. Nagu mujalgi mägedes, sõltuvad ilm ja õhutemperatuur suuresti kõrgusest. Kuna läbime üle 3000 m kõrgusi, siis peab varusk olema soem riietus.

Mida matkale kaasa võtta

Maktajalatsid, matkapüksid, lühikesed püksid, soe aluspesu, päikeseprillid, päikesekaitsekreem ning –huulepulk, veepudelid, veekindel jakk, soe matkajope, seljakott ning energiat andvad näksid.

Telgid, magamiskotid, jms varustus sisaldub juba reisi hinna sees.

Viisanõuded

Eesti kodanikule on Gruusiasse sisenemine turismi eesmärgil kuni 1 aasta viisavaba. Vajalikud dokumendid:

* pass või ID-kaart, kehtiv kogu reisi perioodil

Vaktsineerimine

On soovitav, et oleksite vaktsineeritud teetanuse, difteeria, hepatiit A, tüüfuse ning lastehalvatuse vastu. Kui teie reis kestab kauem kui neli nädalat, siis pole liiast ka hepatiit B ning marutaudi vastane vaktsineerimine.

Aeg / hind

Aeg
20. - 27. juuli 2024
Hind
1290 €
Varajase tellija hind
1190 €
 • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale koht reisil
 • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale varajase tellija hind

Reisi algus- ja lõpp-punkt:

 • Reis saab alguse ja lõpeb Tbilisi rahvusvahelisest lennujaamast (IATA: TBS)

Minimaalne reisijate arv

 • Reis toimub juhul kui reisile on registreerunud vähemalt 4 reisijat

Hind sisaldab:

 • Kohaliku giidi ja eestikeelse reisijuhi teenuseid (meie reisijuhid räägivad lisaks ka reeglina vene ja inglise keelt: uuri täpsemalt meie reisikonsultantidelt)
 • Mõnusat matka ja lahedat reisiseltskonda
 • Transporti vastavalt reisikavas kirjeldatule
 • Toitlustust vastavalt reisikavale, puuduvad toidukorrad ostab Reisija
 • Majutust (jagades tuba reisikaaslasega) ja toitlustust vastavalt reisikavas kirjeldatule
 • Pagasi transporti ja saateautot/hobuseid matka jooksul
 • Matkavarustust: telke ja magamiskotte

Hind ei sisalda:

 • Rahvusvahelisi lennupileteid, lennujaamamakse, reisikindlustust

Lisatasu eest:

 • Majutus ühese hotellitoa eest € 140
 • Lisaöö Tbilisis € 30/ koht kaheses toas
 • * Hotellide hinnad indikatiivsed, küsi konkreetset pakkumist meie reisinõustajalt.
 • Lisaöö Tbilisis € 45/ koht üheses toas

Maksetingimused:

 • Reisile registreerimisel tuleb tasuda 20% reisi maksumusest, mis on tagastamatu deposiit.
 • 30 päeva enne reisi peab olema tasutud ülejäänud 80% reisi maksumusest.
 • Reisile registreerimisel vähem kui 30 päeva enne reisi tuleb tasuda 100% kogu reisi maksumusest.
 • Lisateenuste eest tasutakse eraldi.

Tühistamine

 • 20% programmi maksumusest tagastamisele ei kuulu. (Tagastamatu deposiit)
 • Rohkem kui 30 päeva etteteatamise korral tagastatakse sisse- makstud summa, millest on maha arvatud tagastamatu deposiit 20%.
 • 30 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral tagastatakse reisi maksumusest 50%.
 • 14 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral reisi maksumust ei tagastata. Reisi tühistamine loetakse kehtivaks ainult kirjaliku teatisena.

Küsi reisi kohta

Küsimused? Täpsustused? Erisoovid? Küsi julgelt ja kirjuta oma soovidest ja plaanidest meile selle vormi kaudu

  +372 58 690 000
  info@andmoments.com

  Korduma kippuvad küsimused

  Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?

   Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.

   

  Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?

   Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.

  Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?

   Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.

  Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?

   Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu

  Mis sisaldub pakettreisi hinnas?

   Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.

  Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?

   Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.

  Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?

   Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!

  Kuidas toimub reisi eest tasumine?

   Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.

  Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?

   On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.

  Milline on rendirataste kvaliteet?

   Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.

  Kuidas saan ma krossireisile tsikli?

   Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.

  Milline on renditsiklite kvaliteet?

   Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.

  Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?

   Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.