HAWAII King of the Mountains 7 päeva Touri ja Giro kuulsusrikkaid tippe

 • Tour de France’ist tuttavad tõusud ja Col’id
 • Kokku 21 000 tõusumeetrit ja ligi 1000 kilomeetrit
 • Col du Glandon, Col de la Madeleine, Alpe d’Huez, jt.
 • Kokku 7 päeva unustamatut rattasõitu
 • Prantsuse, Itaalia ja Šveitsi Alpid oma parimal kujul

Reisijuht

Priit Salumäe

Hawaii Expressi turundusjuht. Paris - Dakar 7000 km rattasõidu võitja, kolm korda läbinud Trondheim - Oslo 550 km non-stop sõidu. Osalenud südatalvisel Classic rataste testsõidul polaarjoonele, 2013 Andmomentsi rattamatkal Nepalis. Korraldanud ja juhatanud kõiki Hawaii rattalaagreid 18 aastat..

Loe veel

Võimsaimad reisihetked

Rattagurmaani bucket list

Kes meist ei oleks Eurospordi taga istudes ja vastupidavusalade kuningate heitlusi vaadates kujutanud ennast ette neid jõhkraid tõusunukke ületamas. Bartali, Coppi, Indurain, Pantani, Armstrong, Contador, Wiggins, Froome… Iga mägi, iga serpentiin, iga tükk asfalti on valmis rääkima meeletuid lugusid … Higi, veri, pisarad …

Nädal aega unustamatut rattasõitu

Selles nädalas leidub igaühele midagi: mäkke kangutamist, adrenaliinirohkeid laskumisi, võimsaid vaateid, vaikset tiksumist, kohvi ja croissanti ning palju-palju muud. Nädalase sõidu järel oled ratta seljas läbinud umbes 1000 kilomeetrit ja altimeetrile kogunud ca 21 000 tõusumeetrit. See on pea kolm Everesti!

L’Alpe d’Huez

Esimest korda Touri kavas aastast 1952 ja koheselt legendi staatusesse tõusnud. Kuulus oma 22 serpentiini poolest, millest igaüks kannab etapi võitja nime. Aastaks 2001 sai serpentiinide arv otsa ja nimesid asuti „üle kirjutama“.
Tõusumeetreid 1279, distants 16,4.

Col du Glandon

Kõrgusel 1924 meetrit ja Tour’i kavas olnud aastast 1947. Glandon on tihti vahepeatuseks tõusul Col de la Croix de Fer’ile.
Tõusumeetreid 1424, distants 29,9 km.

Col de la Croix de Fer

Col de la Croix de Fer, ehk siis maakeeli Raudristi Mäekuru on Touri kavas olnud üheksateistkümnel korral. Aastal 2015 võeti seda Coli kahel korral: (erinevatest suundadest)
Tõusumeetreid 1564, distants 32,3 km (Koos Col du Glandoniga).

Col de la Madeleine

Teda iseloomustatakse: ilus, aga karm. Asub 1993 meetri kõrgusel ja olnud Touri kavas 27 korral (enamuses hors catégorie klassis).
Tõusumeetreid 1529, distants 19,2 km.

Col du Grand Saint Bernard

Üks Alpide kõrgemaid mäekurusid ja meie reisi kõrgeim punkt (2473) meetrit. Suure ajalooga ja üks ilusamaid tõuse. Olnud ka mitmel korral Giro ja Touri kavas, kuid teenimatult vähe. Ilmselt sellepärast, et ei kuulu Prantsusmaale ja ka Itaalia „oma“ on temast vaid pool.
Tõusumeetreid 1981, distants 41,5 km.

Reisikava

1.päev

Laupäev, 25. september

margin

map
1.päev

Laupäev, 25. september

Saabumispäev.
Saabumine Genfi (Aéroport de Genève, IATA: GVA) lennujaama. Transfeer hotelli kesklinnas. Genf on suuruselt teine linn Šveitsis ja prantsuskeelse Šveitsi pealinn. Genf on rahvusvaheline linn, olles peakoretiks mitmetele rahvusvahelistele organisatsioonidele. Linn ise ei ole suur: umbes poole väiksem Tallinnast. Genfi asukoht on suurepärane: mägede vahel ja järve (Genfi järv / Lac Leman) ääres. Linnas asub hulgaliselt suursuguseid hooneid ning sõltuvalt saabumise ajast on meil võimalus tutvuda vaadete ja linnapildiga. Sätime ka rattad sõidukorda, et homset päeva sujuvalt alustada. Õhtusöögi ajaks sätime ennast vanalinna või järväärsesse restorani, et nautida Šveitsi köögi parimaid saaduseid. Kuna Šveits on mitmerahvuseline ja mitmekultuuriline riik, siis on seda ka siinne köök: segu Prantsuse, Sakas ja Itaalia köökidest.
Hinnas sisaldub õhtusöök.
Majutus hotellis Genfis.

2.päev

Pühapäev, 26. september

margin

map
2.päev

Pühapäev, 26. september

Col de la Croisette päev.
Hommikusöök hotellis. Seejärel asume ratastele ja sõit võib alata. Täna on teravate tõusude päev: esimene kõige teravam, teine veidi laugem ja kolmas veel grammi võrra laugem, aga see-eest kõige kõrgem. Esimene: Col de la Croisette on tegelikkuses kaksiktipp, temale järgneb Col des Pitons, mis on paarsada meetrit kõrgemal, kuid tõus sinna on oluliselt laugem. Tõusu on kokku 862 meetrit, tõusu pikkus 10,7 kilomeetrit. Col de la Croisette on üks järsemaid tõuse: kangemad tõusunurgad 14% juures ning keskmine 8% peal. Croisette on mitmel korral olnud Tour’i kavas, viimati aastal 1992. Päeva järgmine tõus on Col de la Forclaz (de Montmin): veidi madalam ja veidi laugem. Tõusu on kokku 669 meetrit, tõusu pikkus 10,5 kilomeetrit. Järsemad tõusunurgad 13% juures ja keskmine 6%. Sarnaselt Croisette’ga on Forclaz olnud Touri kavas neljal korral, viimati 2016. Forclaz pakub ka rohkelt silmailu: pidevalt on taamal Annecy järv. Päeva lõpetab Col de l’Arpettaz oma 1175 tõusumeetri ning 16,4 km pikkuse teekonnaga. Keskmine tõusunurk 7,4% ja järsemad lõigud 11,4%. Sõit Forclaz’l on rahulik – liiklust on vähe ja oma 42 serpentiiniga head sõiduelamust pakkuv.
Päeva kilometraaž: ca 135 km. Tõusumeetrid: ca 3000.
Hinnas sisaldub hommikusöök ja õhtusöök ning lõunapiknik. Lisaks PowerBar snäkipausid.
Majutus hotellis Albertville’is.

3.päev

Esmaspäev, 27. september

margin

map
3.päev

Esmaspäev, 27. september

Col de Chamrousse’i päev.
Hommikusöök hotellis. Päeva alustab väike, aga terav Col de Champ-Laurent, millel tõusumeetreid 823 meetrit ja pikkust 10,9 kilomeetrit. Teravamad lõigud on 11%-lised. Champ-Laurent on olnud korra Touri kavas: aastal 1980. Vahepealsele flat’ile järgneb Col de Chamrousse. Tour’i on siin sõidetud küll ainult 2 korda, hors categorie klassifikatsiooniga, kuid mõlemal korral on selle võitnud tõsised korüfeed: aastal 2001 Lance Armstrong (hiljem diskvalifitseeritud) ja 2014 Vincenzo Nibali! Armstrongi sõitu saad jälgida siit. Chamrousse’il jagub tõusumeetreid 1310 meetrit ja pikkust on tal 17,7 kilomeetrit. Teravamad lõigud on 10%-lised, keskmist jagub 7,4%.

Päeva kilometraaž: ca 153 km. Tõusumeetrid: ca 2700.
Hinnas sisaldub hommikusöök ja õhtusöök ning lõunapiknik. Lisaks PowerBar snäkipausid.
Majutus hotellis Grenoble’is.

4.päev

Teisipäev, 28. september

margin

map
4.päev

Teisipäev, 28. september

The big three! L’Alpe d’Huez’i, Col de la Croix Fer ja Col du Glandon’i päev.
Hommikusöök hotellis. Pärast paarikümne kilomeetrist soojendust ootab meid kohe L’Alpe d’Huez. See on Touri klassika, enamikul kordadel sõidetud hors catégorie klassis. Esimesena sõideti see etapp kuulsaks Fausto Coppi poolt. Hiljem paljude teiste, sh kurikuulsa Armstrongi poolt. Praegune kehtiv rekord on aastast 1995 ja seda hoiab Marco Pantani. Ühtekokku on Huez olnud Touri kavas 31 korral! Ametlik tõusu algus on Le Bourg-d’Oisans’is, millele järgneb 21 serpentiiniga ja 16,4 km pikkune tõus. Sel col’il jagub tõusumeetreid 1279 meetrit ja pikkust 16,4 kilomeetrit. Teravamad lõigud on 13%-lised, keskmine 7,8%. Nagu sellest poleks veel vähe saame sinna otsa ka kohe järgmise klassika: Col du Glandoni. Tõus saab alguse Verney paisu äärest ja pikkust jagub tal 24,1 km. Tõusumeetreid kokku 1424. Äkilisemad tõusud on 15,5%-lised ja keskmine nurk  7,3%. Touri kavas olnud lausa 13 korral. Seal teeme veel ühe lisapõksukese: käime ära Col de la Croix de Fer’il, mis Touri kavas olnud 19 korral. Paarsada tõusumeetrit otsa ja olemegi kohal.

Päeva kilometraaž: ca 162 km. Tõusumeetrid: ca 3900.
Hinnas sisaldub hommikusöök ja õhtusöök ning lõunapiknik. Lisaks PowerBar snäkipausid.
Majutus hotellis La Chambre’s.

5.päev

Kolmapäev, 29. september

margin

map
5.päev

Kolmapäev, 29. september

Col de la Madeleine päev: kõrvalpõige Itaaliasse.
Hommikusöök hotellis. Teeme kõrvalhüppe naaberriiki – Itaaliasse. Päev algab ilma mingi armuta kohe tõusuga Col de la Madeleine’le. See on ilus, aga väga tõsine tõus: kilometraažiks 19,2 km, tõusumeetreid kokku 1529, äkilisemad tõusud on 12%-lised ja keskmine tõusnurk 8,0%. Ka Madeleine on olnud Touri kavas 27 korral (enamuses hors catégorie klassis), viimati 2020 kui selle võttis Richard Carapaz. Laskumise järel ootab meid esmalt kerge tõus, mis Bourg Saint-Maurice linnakese järel läheb teravaks: oleme jõudnud tänasele teisele col’ile: Col de Petit Saint Bernard’ile. Hoolimata oma nimest (Petit so. väike) ei ole tegemist väikese tõusuga. Siin jagub tõusumeetreid 1382 meetrit ja pikkust on tal 29,9 kilomeetrit. Tõus on suhteliselt lauge, kuid pikkust see eest korralikult. Teravamad lõigud on 8%-lised, keskmist jagub 4,6%. Touri kavas olnud viis korda, viimati 2009 kui selle võitis Franco Pellizotti.

Päeva kilometraaž ca 170 km. Tõusumeetrid: ca 3800.
Hinnas sisaldub hommikusöök ja õhtusöök ning lõunapiknik. Lisaks PowerBar snäkipausid.
Majutus hotellis Aosta orus.

6.päev

Neljapäev, 30. september

margin

map
6.päev

Neljapäev, 30. september

Hingetõmbe päev
Hommikusöök hotellis. Seejärel kergem päev Aosta oru ümbruses, tagasipöördumisega samasse hotelli, kus ka eelmisel päeval majutusime.

Tänase päeva tegemised sätime selle järgi, kui palju vajame puhkust või kui palju on meil jaksu järel, mida on vaja välja sõita. Vastavalt sellele on meil võimalus otse hotelli läheduses teha kergem ots mägedesse Pila suunas ja siis alla tagasi. Või siis võtta ette veidi pikem ots Col di Joux otsa. Pila on olnud Giro kavas kahel korral, viimati 1992 kui selle pani kinni sakslane Udo Bölts. Kilometraažiks on sel tõusul 17,3, tõusumeetreid kokku 1187, äkilisemad tõusud jäävad 11% juurde ja keskmine tõusunurk on 7,1%.

Päeva kilometraaž (Pila ring): ca 39 km. Tõusumeetrid: ca 1250.
Hinnas sisaldub hommikusöök ja õhtusöök ning lõunapiknik. Lisaks PowerBar snäkipausid.
Majutus hotellis Aosta orus.

7.päev

Reede, 01. oktoober

margin

map
7.päev

Reede, 01. oktoober

Col du Grand-Saint-Bernard päev.
Hommikusöök hotellis.
Täna on kogu reisi kõige raskem päev: kõige rohkem tõusumeetreid. Päev algab ka kõige võimsama tõusuga: tõusuga suurele St Bernardi kurule. Col asub 2469 meetri peal ja on üks kuulsamaid mäekurusid Alpides: siit on pärit bernhardiini koerad, siit ületas Napoleon Alpid, kui Itaalia sõjakäigule asus, jne. Tänu samanimelisele tunnelile on ta tähtsus tänapäeval vähenenud peamiselt turistide, sh ratturite huviks. Aga: Giro kavas on ta olnud neljal korral ning Touri kavas korral. Kui enamuses osas on tõus lauge, siis viimastel (muidugi!) kilomeetritel on ta üsna terav. Sellel col’il jagub tõusumeetreid 1981 ja pikkust on tal 41,5 kilomeetrit! Teravamad tõusud jäävad 10% juurde ja keskmine tõusunurk on 4,8%. St. Bernardi kurult laskumisele järgneb kohe teine tõus: Champex. Asudes 1470 m peal, kogub siin tõusumeetreid 569 ja kilomeetreid 9,3. Bernard’iga võrreldes tühiasi! Ja jälle kohe laskumise järel järgmine tõus: sedakorda Col de la Forclaz kõrgusel 1528 m. Taas veidi teravam ja kõrgem tõus. Kilometraažiks 12,9 km, tõusumeetreid kokku 1027, äkilisemad tõusud on 10%-lised ja keskmine tõusnurk 8%. Päeva lõpetab väike põnks: Col des Montêts (Touri kavas viiel korral), mille järel laskume Chamonix’sse.

Päeva kilometraaž: ca 130 km. Tõusumeetrid: ca 4000.
Hinnas sisaldub hommikusöök ja õhtusöök ning lõunapiknik. Lisaks PowerBar snäkipausid.
Majutus hotellis Chamonix’s.

8.päev

Laupäev, 02. oktoober

margin

map
8.päev

Laupäev, 02. oktoober

Col de la Romme ja Col de la Colombière päev.
Hommikusöök hotellis.
Päeva alustame laskumisega, millele järgneb kaksiktipp: Col de la Romme ja Col de la Colombière. Mõlemad on teravad, kuigi Romme veidi enam. Kombineeritult on tõus 24,8 km pikk ja tõusumeetreid kokku 1670. Teravamad lõigud on 12%-lised. Mõlemad on mitmettel kordadel olnud Touri kavas: Colombière 23 korral! Viimati võttis Romme Michael Woods ja Colombière’i Dylan Teuns. Seda siis aastal 2021. Sarnaselt meie reisile olid tõusud kavas samas järjekorras ja kombineeritult. Huvitava faktina ajaloost: USA riigisekretär John Kerry murdis 2015 a selle tõusu alguses oma jalaluu 😉.

See tõus läbitud – laskume alla Genfi, kus ootab meid viimane õhtusöök ja hotell Genfi kesklinnas.

Päeva kilometraaž: ca 133 km. Tõusumeetrid: ca 2000.
Hinnas sisaldub hommikusöök ja õhtusöök ning lõunapiknik. Lisaks PowerBar snäkipausid.
Majutus hotellis Genfis.

9.päev

Pühapäev, 03. oktoober

margin

map
9.päev

Pühapäev, 03. oktoober

Hommikusöök hotellis (sisaldub hinnas).

Lahkumine, transfeer Genfi (Aéroport de Genève, IATA: GVA). lennujaama.

Reisigalerii

Arvamused

Reisid Andmomentsiga on võimalus rutiinist ja tavaturistidele tuntud radadest eemale pääseda. Etioopia mägismaa jalgsimatka ja Lõuna-Hiina ning Kaukaasia jalgrattamatkade ühisnimetajaks on minu jaoks olnud mõnus reisiseltskond. Sellistel reisidel kuuleb reisikaaslastelt palju uut ja huvitavat nii puhkepausidel kui majutuspaikades. Reisikorraldus on läbimõeldud. Positiivse üllatusena minu kodusest liiklusvahendist paremate jalgrataste kasutamise kogemus. Lõuna-Hiina riisiterasse ja filmist „Avatar“ tuntud mägesid, Etioopias järsakult alla laskuvaid ahvikarju ja Sevani järvevaateid või reisidel kogetud gastronoomilisi elamusi on raske sõnades kirjeldada. Neid peab ise kogema.

Tiit Elenurm. Rattareis Armeenias, 2015. a reis

Mul on olnud õnne kasvada üles väljaspool suurt linna, metsade ja järvede vahetus läheduses. Veetsin väga palju aega nii looduses, kui oma väikses kodulinnas ringi liikudes - see õpetas vaatlema ja märkama, avastama ja uurima. Reisides soovin saada sarnast kogemust: liikuda ehtsas keskkonnas, peatuda ja uurida, katsuda, proovida, suhelda kohalike inimestega, süüa nende toite, kogeda natukenegi sealset elu. Just seda olen leidnud Andmoments'i reisidel - kulgemine värskes õhus, ehtsad ja kordumatud kogemused, lummav ja eriline loodus, huvitavad reisikaaslased, suurepärane korraldus. Loomulikult tuleb ette ka keerulisemaid hetki - mõni tõus tundub liiga pikk, mõni päev liiga palav, mõni laskumine ohtlik ja hirmus - kuid kui võimas tunne on pärast, kui kõik raskused on ületatud! Ja see on väärtus omaette. Iga külastatud riik on jätnud oma kustumatu mulje ja lemmikpaika on väga raske välja tuua. Gruusias on imeilus loodus ja rikkalik toidukultuur, Armeenias - lihtsad ja lahked inimesed, keeruline ja mitmetahuline ajalugu; Rumeenias - suursugune pealinn, imearmasad väiksed linnakesed, vanaaegsed lossid ja kindlused mägedes, Ukrainas - alati positiivsed ja külalislahked inimesed, suurepäraselt säilinud Lvivi vanalinn, nostalgilised hetked külades ja kõige maitsvamad supid! Usun, et igaühele on Andmomentsi reisidel midagi olemas ja meiegi oleme juba valmis järgmiseks seikluseks.

Veronika Rogalevich, Rattareis Armeenias, 2015. a reis

Peale aastatepikkusi otsinguid olen aru saanud, et elus on kõige olulisemad inimesed, kes sind ümbritsevad, saadavad. Sellel reisil on olnud õnn kogeda suurepärast reisiseltskonda ja muidugi fantastilisi grusiine, kes oskavad tõeliselt võõrustada külalisi. Lisades siia ainulaadsed vaated mägedele igas suunas, kuhu vaatad, omandab sõna puhkus õige tähenduse!

Raul Roose, Rattareis Kõrgõzstanis , 2013. a reis

Mugavused ja ööbimised

Ööbime reeglina väiksemates butiikhotellides või mäesuusakeskustes hotellides. Esimesed on reeglina ajaloolistest majadest (villad, lossid, linnamajad) ümberehitatud hubasteks majutusasutusteks. Teised on tuttavad talvistest suusareisidest. Kohati oleme majutuspaikade ja söögikohtade nappusest tulenevalt olnud sunnitud valima saadaolevatest parima. Majutusasutused on kõigi mugavustega: hotellitoas WC ja vannituba. Osades majutusasutustes on bassein, osades mitte. Tuba jagatakse kaaslasega (2-sed toad).

Igapäevaselt tuleb endaga kaasas kanda vaid rattasõidu jaoks vajalikke asju. Suurem pagas liigub saateautoga.

Kui midagi tõsisemat peaks juhtuma, on tehniline abi käepärast ning lihtsamad varuosad saateautos olemas.

Toitlustamise eest on hoolitsetud: meie rattamatka jooksul on see kaks korda päevas: hommiku- ja õhtusöök.

Raskusaste: Väga raske

Et sellel reisil osaleda peaksid olema suurepärases füüsilises vormis ning tegelema aktiivselt rattaspordiga. Pea kõigil päevadel võtame ette vähemalt ühe väljakutsuva tõusu mäekurule, päevased kilometraažid on 145-200 km ja tõusumeetreid kogub  2000 – 4000 m. Päevad kujunevad pikkadeks: koos lõuna-, foto ja snäkipausidega 6-9 tunnised. Vajadusel on võimalus saateautoga ennast ja ratast transportida raskemate lõikude puhul, samuti vigastuste või motivatsioonilanguste puhul. Reisi kõrgeimaks punktiks on 2469 m üle merepinna.

Kasulik teada

Kindlustus

Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele kindlustustingimustes. Konsulteeri meie reisikonsultantidega selles osas, et olla veendunud piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale hankida.

Raha

Sarnaselt Eestiga kehtib Itaalias ja Prantsusmaal Euro. Esimese ja viimasel päeva veedame Šveitsis, kus kehtib frank (1 euro = ca 1,1 franki). Reisi hinnas sisaldub majutus ning toitlustus kaks korda päevas (va. saabumise ja lahkumise päev), päevased spordijoogi ja –snänikpausid, samuti transfeerid jms reisikavas sisalduv. Kaasas peaks olema taskuraha, et vajadusel osta toekam lõunasöök ning lubada endale snäkke, õlu ja lisategevusi, jms. Keskmine lõuna maksab umbes 15-25 Eurot, õlu 4 – 7 Eurot. Lõunapakkumised söögiasutustes on pisut odavamad: 10-15 eurot. Eeltoodud hinnad kehtivad Prantsusmaa ja Itaalia kohta, Šveitsis on hinnad ca 1,5 korda kõrgemad. Tihti oleme lõunad korraldanud pikniku stiilis. Jootraha jätmine kohustuslik pole, kuid seda peetakse heaks tavaks. Kaardimaksed on laialdaselt levinud, kuid päevastel söögikordadel satume tihti väikestesse linnakestesse, kus söögikohtade valik on piiratud. Kaardiga tihti maksta ei saa. Seega peaks alati piisav sularahavaru kaasa olema. Sularahaautomaadid on laialt levinud, igas vähegi korralikumas linnakeses on vähemalt üks sularahaautomaat.

Ilm

Ilm on Prantsumaal/Itaalias/Šveitsis septembri lõpul meie suvega võrreldav: mitte liiga palav, kuid siiski soe. Madalamatel kõrgustel peaksid keskmised päevased temperatuurid olema 21 kraadi juures, öised temperatuurid on keskmiselt 11 kraadised. Sademeid võib tulla korralikult (umbes Eesti augusti tasemele vastavalt). Mägedes on ilm heitlik ja võib eelnimetatust oluliselt jahedam ja vihmasem olla. Enamikus mägikülades võib oodata päevaseid keskmiseid temperatuure 15-20 kraadi juures ja öiseid miinimume 10 kraadi juures. Mäekurudel, mis kohati asuvad kõrgemal ca 3000 meetri peal, on päevased maksimumtemperatuurid 10 kraadi juures ja öösel langevad 0 kraadi lähedale. Aga võib ka veel jahedam olla. Valmistuda tuleb seega kehvemateks ilmadeks ja kaasa võtta sellele vastav riietus. Võib juhtuda, et temperatuurid on ülalnimetatud keskmistest madalamad. Kui sellega kaasneb ka vihm ja tuul, siis on hea varustus kulla väärtusega. Ilmagarantiid pole.

Mida rattamatkale kaasa võtta

Elementaarne rattavarustus ja rõivastus (kiiver, kindad, kingad, jms) lühikesed sõidupüksid, pikad sõidupüksid, mitu paari sõidusärke (lühikesed ja pikad), prillid, vee- ja tuulekindel jakk, päikesekaitsekreem ning –huulepulk. Sooja, aga ka külma ilma riietus väljaspool sõiduaega. Tagavara sisekumm(id), bike-tool, rattapump, jms. Täpsema reisitarvete ja varustuse nimekirja jagame reisile eelnevalt ning arutame läbi reisieelsel kohtumisel.

Saateauto. Ratta transport. Rattarent.

Saateauto saadab gruppi kogu reisi vältel ning sinna paigutame ka pagasi, joogiveevarud, spordisnäkid ja spordijoogid. Soovijale on koht autos olemas, kui vajatakse abi, on tegemist vigastusega või on motivatsiooniga raskusi … Kohtade arv saateautos on siiski piiratud. Igapäevaselt tuleb endaga kaasas kanda vaid hädapärane (riietus ootamatuks ilmamuudatuseks, telefon, akupank, GPS-seade, jms), kuna saateauto ei pruugi olla alati koheselt saadaval. Kogu reisi saatel on meie poolt saadaval tehniline abi peamiste varuosade ja tehniku näol. Samas: igaüks hoolitseb ise oma ratta elementaarse korrasoleku eest (pesu ja õlitamine, jms).

Viisanõuded

Eesti kodanikele puuduvad. EU riikidesse: Prantsusmaale ja Itaaliasse sisenemiseks on vajalik isikut tõestav reisidokument – pass või ID-kaart. Sama kehtib Šveitsi kohta, mis ei kuulu EU-sse.

Vaktsineerimine ja muu meditsiin

Spetsiifilised nõuded vaktsineerimise osas puuduvad. Tervishoiusüsteem on tasemel, elementaarne tervishoiuteenus/esmaabi on tagatud Euroopa Liidu kodanikele Prantsusmaal ja Itaalias ning samuti EU-sse mittekuuluvas Šveitsis Euroopa tervisekindlustuskaardi olemasolul. Soovitame kindlasti ka tavapärast reisikindlustust.

NB! Konsulteeri reisimeditsiininõustajaga, ära toetu pelgalt siin ja mujal internetis leiduvale infole.

Aeg / hind

Aeg
25. september - 3. oktoober 2021
Hind
1990 €
 • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale koht reisil
 • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale varajase tellija hind

Reisi algus- ja lõpp-punkt:

 • Reis saab alguse ja lõpeb Genfi rahvusvahelisest lennujaamast (Aéroport de Genève, IATA: GVA).

Minimaalne reisijate arv

 • Reis toimub juhul kui reisile on registreerunud vähemalt 4 reisijat

Hind sisaldab:

 • Kohaliku giidi ja eestikeelse reisijuhi teenuseid (meie reisijuhid räägivad lisaks ka reeglina vene ja inglise keelt: uuri täpsemalt meie reisikonsultantidelt)
 • Mõnusat rattasõitu ja suurepärast reisiseltskonda
 • Reisijate ja nende jalgrataste transporti vastavalt reisikavas kirjeldatule
 • Majutust (jagades tuba reisikaaslasega)
 • Saateauto teenust ning joogivee ja pagasi transporti sellega
 • Toitlustust vastavalt reisikavale (reeglina 3 korda päevas), puuduvad toidukorrad ostab Reisija
 • Puhast/ looduslikku joogivett
 • Sissepääsupileteid vaatamisväärsustele ja muid kavas sisalduvaid tasusid
 • Lennujaama transfeere

Hind ei sisalda:

 • Rahvusvahelisi lennupileteid, lennujaamamakse
 • Reisikindlustust
 • Toidukordi, mis pole reisikavas ette nähtud
 • Isikliku tarbimist: suveniirid, karastusjoogid, alk joogid, jms
 • Rattalaenutust
 • Muud reisiprogrammis mittesisalduvat
 • Valikulisi ja lisaekskursioone
 • Viisat ja viisamenetlust
 • Jootraha

Maksetingimused:

 • Reisile registreerimisel tuleb tasuda 20% reisi maksumusest, mis on tagastamatu deposiit.
 • 30 päeva enne reisi peab olema tasutud ülejäänud 80% reisi maksumusest.
 • Reisile registreerimisel vähem kui 30 päeva enne reisi tuleb tasuda 100% kogu reisi maksumusest.
 • Lisateenuste eest tasutakse eraldi.

Tühistamine

 • 20% programmi maksumusest tagastamisele ei kuulu. (Tagastamatu deposiit)
 • Rohkem kui 30 päeva etteteatamise korral tagastatakse sisse- makstud summa, millest on maha arvatud tagastamatu deposiit 20%.
 • 30 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral tagastatakse reisi maksumusest 50%.
 • 14 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral reisi maksumust ei tagastata. Reisi tühistamine loetakse kehtivaks ainult kirjaliku teatisena.

NB! Ära unusta osta reisikindlustust ja reisi katkemise kindlustust!

Küsi reisi kohta

Küsimused? Täpsustused? Erisoovid? Küsi julgelt ja kirjuta oma soovidest ja plaanidest meile selle vormi kaudu

+372 58 690 000
info@andmoments.com

Korduma kippuvad küsimused

Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?

  Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.

 

Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?

  Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.

Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?

  Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.

Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?

  Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu

Mis sisaldub pakettreisi hinnas?

  Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.

Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?

  Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.

Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?

  Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!

Kuidas toimub reisi eest tasumine?

  Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.

Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?

  On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.

Milline on rendirataste kvaliteet?

  Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.

Kuidas saan ma krossireisile tsikli?

  Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.

Milline on renditsiklite kvaliteet?

  Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.

Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?

  Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.