Rattareis Kurdistanis Rattamatk riigita rahva suure ajaloo juurde

  • Riigita rahvad – kurdid ja jeziidid
  • Jeziidide kõige tähtsam pühamu – Lalish
  • Müstiline Rabban Hormizdi koobasklooster
  • Pea kahetuhande aasta vanune Mar Mattai klooster
  • Kurdi köögi eripärad – kebabid ja veelkord kebabid

Reisijuht

August Tillo

Usun, et mul on elus tohutult vedanud. Mul on hullult äge pere, töö mida täiega naudin ja hobi mis pakub mulle kõike seda mida elus naudin. Seiklust, väljakutseid, uusi sõpru, klaasikest veini ja võimalust REISIDA.

Loe veel

Võimsaimad reisihetked

Kurdid

Iraagis, Süürias, Türgis ja Iraanis elab kokku 40 miljonit kurdi, mis teeb neist maailma suurima oma enda riigita rahva. Iraagi põhjaosas asuv Kurdistani piirkond on siiski peaaegu oma riik. Iraagi keskvõimul siin mingit sõna ei ole ja seda tajub siin vaid ühise raha – Iraagi dinaari olemasoluga. Kurdidel on märgatavalt säilinud feodaalsed suhted ja hõimujaotus; ülemkihi moodustavad võrdlemisi väikesearvulised sõjakad rändlevad mägikarjakasvatajad, orgudes elavad paiksed maaharijad. Kurdide keel sarnaneb farsi (iraani riigikeel), dari ja tadžiki keelele. Tihti peetakse neid araablaste või türklastele sarnasteks, aga tegelikult see nii kindlasti ei ole. Kurdid on pigem lähedased pärslastele ja nende jaoks on oluline, et neid araablastega segi ei aetaks – see on neile poliitilistel põhjustel äärmiselt solvav. Kurdistanis neid ei sallita ja iga araablast vaadeldakse siin umbusuga – kui potentsiaalset ISIS-e agenti. Kuigi tegemist on enamasti islami sunniidi usku rahvaga, ei ole kurdide jaoks usk mitte üldse elu alus – miski ei ole neile olulisem kui nende enda rahvuslik identiteet ja selle levitamine. Kurdid on väga avatud ja külalislahke rahvas, kes soovib, et neid aktsepteeritaks nende endi olemuste eest, nii et kui tänaval keegi meid külla kutsub teed jooma, siis peab kindlasti pakkumise vastu võtma!

Jeziidid

Sarnaselt kurdidele on ka jeziidid riigita rahvas, keda on erinevad islamiriigid sajandeid taga kiusanud – näiteks peavad paljud moslemid neid ketserlikeks kuradikummardajateks.

Nad kummardavad Paabulind-inglit ja usuvad, et ta on langenud ingel, kes kahetses pattu ning seejärel lõi taas maailma, mille olemasolu oli vahepeal katkenud. Enamus jeziide räägivad tegelikult kurdi keelt ning nii peavad nad end ka etniliselt kurdideks. Erinevused tulevad välja aga usu põhjal. Jezidism on iidne usk, mis ühendab islami uskumused zoroastrismi (iidne Pärsia religioon) ja mitraismi (Vahemere idaosast pärit müsteeriumreligioon) elementidega. Paraku levib ka tänapäeval valearvamus, et kõik mis pole tuttav, on hirmus ja kõik mida ise ei mõista on halb. Sellest ka nende tagakiusamine. ISIS-e vallutuste käigus olidki jeziidid lisaks kristlastele üks kõige rohkem kannatusi taluma pidanud rahvas Süürias ja Iraagis.

Siin Kurdistanis asub ka jeziidide kõige püham tempel Lalish, mis on üks meie reisi tipphetkesid. See on müstiline paik, mis Euroopas asudes oleks tuhandete ja kümnete tuhandete igapäevaste turistide külastuspaigaks. Siin aga kulgeb aeg rahulikus tempos ja kõik (peale meie) külalised on siin hardad usklikud jeziidid.

Sarnaselt kurdidele on ka jeziidid väga külalislahke ja sõbralik rahvas, kellel on üks ühtne eesmärk – olla aksepteeritud iseendana.

Rabban Hormizdi klooster

Tegemist on mäeahelikku rajatud iidse ning müstilise kloostriga. Siin ringi liikudes tekib kõhe, kuid austust tekitav tunne. Asustust siin tänapäeval enam pole, kuid kõik on enamasti laitmatult korras. Kogu selle koha pea kahetuhandeaastase ajaloo tajumine tekitab aupaklikkust. Aegade jooksul on siin kandis kulgenud erinevate impeeriumide piirid: Türgi, Iraani, Islami kalifaatide jm riikide ja impeeriumide piirid. Oma asukoha tõttu sümboliseerib ta Mesopotaamia kristluse ebastabiilset ajalugu, kuid samas kinnitab ta olemasolu kristluse elujõulisust erinevate võimude all. Kloostris saab tunnetada kunagist aktiivset erakuelu. Kaljudesse raiutud koopad on jaotatud kloostris ja selle ümber mägedes laiali ja isegi täna on kodasid alles üle 40. Mõned neist on väga raskesti ligipääsetavad, teised aga integreeritud ja ühiskasutusel kloostrihoonetes. Kodade suurused varieeruvad väga: väikestest väga suurteni. Siin, nagu ka teistes idapoolsetes piirkondades asuvates kloostrites, kasutati ühendatud koobaste süsteemi vajalikke ressurside võimalikult turvaliseks hoiustamiseks.

Kindlasti külastame üheskoos seda kloostrit ja avastame võimalikult paljut siin müstilises rajatises. Juba tee sinna üles on eksootiline: kümnetest serpentiinidest koosnev järsk mägitee loob juba omaette ligipääsmatuse tunde. Vaated on enam kui hingematvad!

Mar Mattai klooster ja piirkond

Tegemist on kahtlemata antiikse kristliku Assüüria ühe kaunima piirkonnaga, rahvakeeles kutsutakse seda ka Assüüria südameks. Mar Mattai õigeusu klooster oli Mesopotaamia suurim.  See pakub siiani erakordset vaadet – oru poolt tundub nagu hõljuks see maa ja taeva vahel. Teiselt poolt: kloostri terassilt avaneb aga 180° panoraamvaade ja tundub justkui valvataks sealt allolevat maailma ja selle lõputut sagimist.

Räägitakse, et kloostri ümber olevat väga tugev ja puhastav energiaväli – kohta külastades tunnevad paljud, et on justkui kuskil inspiratsiooni ja motivatsiooni voost läbi tulnud.

ISIS-e edenemise ajal ca 10 aastat tagasi jõudsid nende väed siit vaid 5 km kaugusele. Eks ole usu jõud ja vägi koos kurdide rahvakaitse – peshmerga armeega, mis selle kloostri ISIS-e käest päästis.

Bekhali kosk

Legend räägib, et Bekhali kose juures ei esine kunagi halba ilma, ainult päike, mõnus tuuleiil ja värskendav ning sillerdav kosevesi. Ilm ilmaks, aga tegelikult on tegemist imekauni vaatamisväärsusega, milles on ühendatud vohav loodus, inimese looming ning vee elemendid. Lisaks on kosk ainulaadne oma ülesehituse poolest – esiteks, algab kosk mäe keskelt, mäe tipus ei ole veest ainsatki jälge. Teiseks, kose keskel asuvad omakorda väikesed majakesed, kohvikud ja suveniiripoekesed. Peamine küsimus, mis tekib peaaegu igal inimesel, kes koske külastab on – kust see vesi veel tuleb?

Aga tõepoolest, kust see vesi siis tuleb?

Kurdi köök – ei pääse me kebabidest

Kurdistani köök on üle kolme tuhande aasta vana. Tänu sellele, aga ka mitmekülgsele mõjutusele Pärsia, Kaukaasia, Türgi, Vahemere, Kesk-Aasia ja muude köökide poolt, on kurdide toidulaud rikas ja mitmekesine. Mõned road on meile tuttavamad, teised mitte. Siinkohal tasub vaid nimetada mõnda, mis meie kõrvale vähe tuttavam on: kabab ehk kebab, polo ehk pilaf, dolmeh ehk dolma, baklava. Kahjuks on siiski tänapäeval kurdid kõige maiamad kebabide peale, neid saab „söögi alla ja söögi peale“. Ega saa ka kurta – need on siin imehead. Katsume ka muudele kurdi köögi saavutustele jälile saada, et toidukogemus liialt üksluiseks ei jääks.

Reisikava

1.päev

Laupäev, 11. mai

margin

map
1.päev

Laupäev, 11. mai

Saabumine Erbil rahvusvahelisse lennujaama (IATA: EBL). Transfeer ööbimispaika ja seejärel lühike Erbili linnatuur. Erbil (Iraagi Kurdistani pealinn) on tunnustatud Araabiamaade turismi pealinnaks (araablasi sa täna siit ei leia 😉). Linnatuuril peatume iidse Erbili tsitadelli juures, mis on äratuntav juba kaugelt – kindluskompleks asub muust linnast eraldatut künkal, on munakujuline ning ehitised selle sees moodustavad pealt vaadates lehvikumustri. Edasi sõidame Ankawa linnaossa, kus tutvume Ankawa Püha-Joosepi katedraaliga. Tegemist on iidse Babüloonia stiilis katedraaliga, seda ümbritseb suur hoov kauni aiaga, mida kevadkuudel võikski vaatama jääda. Tuuri lõpetame Erbili kõige vanema turuga – bazaariga. Kui tavaliselt on siinkandis eraldi turud kohalike ja turistide jaoks, siis Erbilis on lood teisiti. Nii kohalikud kui ka turistid ostlevad peamiselt ainult seal ja hinnad on päriselt odavad. Öeldakse ka, et turul tavamaailma kell ei kehti: aeg kaob lausa liiga kergelt õhku sealset keskkonda avastades! Transfeer ööbimispaika, esimene ühine õhtusöök.

Majutus hotellis Erbilis.

Reisikavas sisaldub õhtusöök.

2.päev

Pühapäev, 12. mai

margin

map
2.päev

Pühapäev, 12. mai

Transfeer hotellist matka alguspaika Jonala piirkonda, kust asume ka kohe rattaseljas kauneid paikasid avastama. Esimeseks suunaks võtame Gali Ali Bagi – tegemist on imekauni kosega iidsete mägede ja lokkava looduse keskel. Edasi sõidame hingematvaid vaateid nautides järgmise kose juurde. Bekhali kosk on ainulaadne oma ülesehituse poolest – selle keskel asuvad väikesed majakesed, kindlasti külastame täie kogemuse saamiseks ka kose keskel olevat kohvikut! Pärastlõunal kulgeb meie retk Kurdistani kõige ilusamal teel Rawanduzi kanjonisse. See kanjon on oma sügavuselt võrreldav Grand Canyoni’ga! Ilmselgelt ilma selliste turistide hordideta. Meid saadavad kõrged mäed, kurvilised helesinised jõed ja kevadine tärkav loodus – kõik mis hing ihaldab! Päeva lõpetame muistses Sorani linnakeses, kus naudime seltskonda ja muljetame päeva tegemistest ühise kohaliku õhtusööki taga.

Majutus hotellis Soranis.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

3.päev

Esmaspäev, 13. mai

margin

map
3.päev

Esmaspäev, 13. mai

Kolmas matkapäeva hommik algab head pingutust pakkuva rattasõiduga maalilisse Mergasori piirkonda. Tegemist on väga loodusrikka ja mägise paigaga, sealne vohav rohelus ei jäta kedagi külmaks! Lõunasööki naudime mõnusal piknikul võimsate kanjonivaadete saatel Dore oru lähistel. Org on tuntud enda metsiku mägimaastiku ja sügava kanjoni poolest, mida ühendab ürgne Rubar Shakiu jõgi. Õhtul ootab meid ees aga väljateenitud puhkus piltilusa mägivaatega Rubar Resort’is koos ühise õhtusöögiga.

Majutus hotellis Rubar Resorti’is.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

4.päev

Teisipäev, 14. mai

margin

map
4.päev

Teisipäev, 14. mai

Hommikusöök Rubar Resort hotellis. Tänaseks lõpp-peatuseks on mägedes peituv ürgne Akre linn. Sinna saamiseks naudime kõigepealt imekauneid mägimaastiku võlusid ning pingutame mägiteedel. Lõunasööki naudime mõnusal piknikul võimsate kanjonivaadete saatel Junas. Siit veel veidi edasi ja tänaseks on rattasõit läbi. Ristumisel peateega võtavad külalislahked kohalikud meid bussidega peale ning üheskoos sõidame maailma ühte vanimasse pidevalt asustatud linna – Akresse. Muide, enamik sealsete ehitiste vundamentidest pärinevad juba 7. sajandi algusest! Majutus ning ühine kohalik õhtusöök kohalikus kodumajutuses Akres.

Majutus hotellis Akre.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

5.päev

Kolmapäev, 15. mai

margin

map
5.päev

Kolmapäev, 15. mai

Rattavaba päev – täna kogeme Kurdistani jalgsi ja bussis ning naudime ühtesid siinseid peamisi vaatamisväärsusi! Peale hommikusööki Akres sõidame väikebussiga Lalishi templi poole. Tegemist on jeziidide kõige pühama templiga! Kohapeal teeme väikse tuuri ja tutvume lähemalt jeziidide usukommetega. Edasi sõidame mäejalamil asuvasse Alqoshi külakesse, kus tuuritame esialgu mitmetes kirikutes aga hiljem suundume Rabban Hormizd kloostrisse. Juba tee sinna on eksootiline: kümnetest serpentiinidest koosnev järsk mägitee loob juba omaette ligipääsmatuse tunde. Vaated on enam kui hingematvad! Tegemist on mäeahelikku rajatud iidse ning müstilise kloostriga. Siin ringi liikudes tekib kõhe, kuid austust tekitav tunne. Paik on väljasurnud, kuid enamasti laitmatus korras. Kogu selle koha pea kahetuhandeaastase ajaloo tajumine tekitab aupaklikkust. Kloostris saab tunnetada kunagist aktiivset erakuelu. Kaljudesse raiutud koopad on jaotatud kloostri ümber mägedesse laiali ja isegi täna on kodasid alles üle 40. Mõned neist on väga raskesti ligipääsetavad, teised aga integreeritud ja ühiskasutusel kloostrihoonetes. Lõunasööki naudime Alqoshi linnakeses. Hiljem sõidame bussidega edasi uude majutuskohta – värvilisse Duhoki linnakesse. Õhtusööki naudime juba siin.

 

Majutus hotellis Duhokis.

Reisikavas sisaldub hommiku- ja õhtusöök.

6.päev

Neljapäev, 16. mai

margin

map
6.päev

Neljapäev, 16. mai

Kuuenda reisipäeva hommik algab peale transfeeri Mangeshi külakesse. See kant on tuntud oma piltilusate roheliste ja alati vohavate niitude poolest. Peale päeva esimese poole rattamatka ootab ka täna meid piknik, seekord aga keset kevadist õitsevat loodust, kus laeme ka kõik hinge patareid täis. Edasi ootab meid rattaretk Amedi linna, mida teatakse kõige külalislahkeima linnana Kurdistanis! Räägitakse, et kunagi oli see ainuke koht maailmas, kus kristlased, moslemid ja juudid üheskoos vabalt ja rahus elada said. Kohapeal võtame maksimumi iidsete juurte ning kohaliku kultuuri kogemisest! Õhtustame ning ööbime kohalikus ööbimispaigas Amedi linna kõrval Sulavi resortis.

Majutus hotellis Sulavi resortis.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

7.päev

Reede, 17. mai

margin

map
7.päev

Reede, 17. mai

Uue päeva hommik hakkab meid vaikselt reisi alguspaiga poole tagasi viima – tänaseks sihtkohaks on linnake Barzan. Peale hommikusööki jätame kohalikega hüvasti ning hüppame ratta selga. Ees ootab meid pingutust pakkuv sõit, mida saadab eriti esteetiline mägimaastik, rohelised niidud ning arheoloogilised vaatamisväärsused. Lõunasööki naudime tavapäraselt mõnusa piknikuna teel sihtmärgini. Barzan on kurdide jaoks oluline selle poolest, et siit on pärit Kurdistani eelmine president Masoud Barzani. Ta on siiani Kurdistani Demokraatliku Partei juht, samuti oli aktiivne poliitik tema isa. Ehk siis võib rääkida Barzanide klannist. Sellel päeval võtame viimast värskendavast mäeõhust ja mõnusast atmosfäärist ratta seljas, järgmisel ja ühtlasi viimasel päeval kogeme Kurdistani lisaks ka jalgsi ning turisti rollis. Majutus ja õhtusöök Barzani linnas.

Majutus hotellis Barzanis.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

8.päev

Laupäev, 18. mai

margin

map
8.päev

Laupäev, 18. mai

Viimane täispikk reisipäev! Peale kosutavat hommikusööki istume kohaliku giidiga bussile ning sõidame avastama Mar Mattai kloostrit. Süüria õigeusu klooster oli Mesopotaamia suurim ning pakub erakordset vaadet – oru poolt tundub nagu hõljuks see maa ja taeva vahel. Teiselt poolt: selle terassilt avaneb 180° panoraamvaade ja tundub justkui valvataks sealt allolevat maailma. Räägitakse, et orus on nii kõrgelt laetud energiad, et ka sealne “lihtsalt” kohal olemine ja kogemine ei lähe eales meelest!

Edasi suundumegi reisi alguspaika – Erbili, kus saame veel Kurdistani külalislahkest kultuurist viimast võtta. Jätkame linnatuuriga ja tutvume ka ülejäänud vaatamisväärsuste ja kultuurimälestistega. Päeva saadame õhtusse viimase õhtusöögiga, kus muljetame kõikidest seiklustest ja paneme punkti meeldejäävale reisile.

Majutus hotellis Erbilis.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

9.päev

Pühapäev, 19. mai

margin

map
9.päev

Pühapäev, 19. mai

Lahkumispäev. Hommikusöök hotellis. Transfeer Erbili rahvusvahelisse lennujaama (IATA: EBL). Reisikavas sisaldub hommikuöök.

Reisigalerii

Arvamused

Hea reis on segu plaanist ja juhusest.
Meie nädal oli nagu hea uni, kus vaheldumisi vilksasid läbi hingematvad loodusvaated, eksootilised söögikogemused, vaesus ja rikkus ning kõik need väikesed värvilised hetked, kus tundsid end täielikult pealtvaatajana suures müsteeriumis nimega Hiina.
Meie reisijuht Scott ja tema "Sancho Panza" mister Tang ei olnud lihtsalt teejuhid vaid sõbrad, keda me varem ei tundnud. Ja mul on väga hea meel kogu meie "hullude eestlaste kamba" üle, kes võtsid reisilt kõik ja rohkemgi veel. Öised maosöömised, Hiina teater, baijiu, KTV, belglased ning punased püksid… nimekiri oli pikk.
Loodame, et Mr Tang saab ikkagi ise tütre tehtud ja Snow sööb edaspidigi tooreid tomateid.

Markko ja Katrin Karu, Rattareis Hiinas, 2011. a reis

Hiina reis oli senistest puhkusereisidest parim: aktiivne liikumine, värske õhk, mõnus seltskond, vaated mida ei unusta.
Mandariini- ja pomeloistandused, riisipõllud, väiksemad linnad ja külateed, sõbralikud ja abivalmis hiinlased.
Rattasõidu vahele mahtus ka bambuspaatidega sõit Avatari mägede vahel, einestamised nii külakestes kui ka väiksemates söögikohtades.

Selle reisi käigus avastasin enda jaoks uue viisi kuidas igapäevatoimetustest lõõgastuda ja nautida puhkust, mis ongi PUHKUS!

Koit Vesinurm, Rattareis Hiinas, 2012. a reis

Hingematvad vaated riisiterrassidele; lõppematu tõus majutuskohta, kus pererahvas ootas saabujaid lillevaniku ning värskelt pressitud apelsinimahlaga; armsad Nepali lapsed, kes millegipärast pildistamiseks pikkuse järjekorda võtsid :); swing-hüpe kanjonisse 160 meetri kõrguselt sillalt The Last Resort´is, Kathmandu linn oma kirjususes – need on vaid vähesed mälupildid rattamatkast Nepali, mis niipea ei unune. Kui on soov kogeda hoopis teistsugust elu-olu kui see, millega igapäevaselt harjunud oleme, siis on Nepal täpselt õige koht, kuhu minna. Värskendav kogemus on garanteeritud.

Kristin Peebo, Rattareis Nepalis, 2012. a reis

Mugavused ja ööbimised

Kõikides ööbimispaikades toimub majutus turistiklassi hotellides, kus on olemas kõik kaasaegsed mugavused: vannituba ja WC hotellitoas, keskne asukoht. Tegemist on siiski araabia stiilis ööbimiskohtadega, kus mingeid  erilise hotellielamusi ei tasu oodata. Kõik on OK, aga mitte midagi erilist. Rattamatka jooksul on igapäevaselt vaja endaga kaasas kanda vaid seljakotti isiklike asjadega ning veega, suurem pagas transporditakse autodel. Toitlustamise eest on hoolitsetud: matka jooksul saadavad meid kõikvõimalikud kohaliku köögisaadused ja seda enamasti kolm korda päevas. Pagasi transport on kogu reisi jooksul (sh rattamatka jooksul) organiseeritud: igapäevaselt on vaja kaasas kanda vaid päevast kandamit (fotokas, telefon, vahetusrõivad, snäkid, jms). Suurem pagas liigub rattamatka jooksul autos.

Sellel reisil ei ole jalgrattaid võimalik rentida. Jalgrattad tuleb lennukiga (spordipagas) Tallinnast Erbili ja tagasi transportida. Teine võimalus on endale ratas Erbili rattapoest soetada (hinnaga ca 150-200 eurot) ning see hiljem ca poole hinnaga Erbili basaaril maha müüa. Palun suhtle meie reisikonsultandiga nimetatud võimaluse osas.

Raskusaste: Keskmine

Kurdistani rattareis on keskmise raskusastmega. See tähendab seda, et eelnev rattasõidu kogemus ei ole vajalik, kuid sa peaksid siiski olema terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Sõltuvalt maastikust läbime päevas 40-70 km, mis võtab koos peatustega aega 5-7 tundi. Järsemaid ja pikemaid tõuse tuleb teel ette, kuid neil puhkudel on vajadusel koht saateautos olemas. Marsruut kulgeb enamuses asfaldil. Võib juhtuda, et lühikestel teelõikudel peame ratast käekõrval lükkama.  Sõidutempo pärast muretsema ei pea: igaüks saab valida oma tempo. Tegemist on ikkagi matkaga, ehk teeme päevaste sõitude jooksul piisavalt pause, et mitte üle pingutada. Reeglina sõidab üks giididest grupi ees ja teine grupi sabas. Grupi lõpus sõidab ka reeglina saateauto. Mägihaigusega sa sellel rattamatkal kokku ei puutu: meie kõrgeimad tipud jäävad 1500 meetri alla.

Kasulik teada

Turvalisus

Erinevate riikide välisministeeriumide (sh Eesti) andmetel (oktoober 2022) tuleks Iraaki reisimist vältida. Samas teevad osad riigid vahet Kurdistani regioonil, sh UK välisministeerium, kes hindavad sinna sõitmist: vältida kui ei ole tingimata vajalik, ülejäänud Iraagi osas soovitatakse mitte mingil juhul reisida. „Vältida kui ei ole tingimata vajalik“ hinnangu osaliseks on ka näiteks enamik meile tuttavast Egiptusese piirkondadest. Kuritegevus Kurdistani piirkonnas on meie mõistes pea olematu: röövimised ja vargused on puuduvad nähtused, samuti terrorism. Ainukeseks ohuks on Türgi ja Iraani poolt korraldatavad terroriaktid Türgi Kurdistani Kommunistliku partei (PKK) vastu. Neis piirkondades me aga ei liigu. Sellest olenemata: vastutuse reisimise osas sinna võtab reisija ise.

Kindlustus

Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele kindlustustingimustes ning samuti kas Iraak ja Iraagi Kurdistan on kindlustatavate piirkondade loetelus. Erilist tähelepanu tuleb pöörata ka sellele, millise kõrguseni merepinnast kindlustuskate kehtib. Palun vaata eelnevat sektsiooni „raskusaste“, kus on ära toodud meie reisi kõrgeim punkt. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et olla veendunud piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale hankida.

Raha

Kurdistanis on rahaühikuks Iraagi dinaar (IQD). Vahetuskurss on 1  euro = ca 1425 dinaari (okt. 2022). Raha ei ole võimalik vahetada Eestis. Kaasa tasub võtta USD-isd, kuna see on seal domineeriv valuuta. Valuutat (EUR ja USD) saab vahetada reisi ajal valuutavahetuspunktides. Kõikides peamistes linnades, kus me viibime reisi ajal, on olemas ka ATM’id, mis ongi parimaks rahavahetuse variandiks. Enamus reisis sisalduvast on hinnas sees: majutus, enamus toidukordi, matkaradade, loodusparkide ja vaatamisväärsuste tasud, jne. Siiski võiks kaasas olla piisavalt sularaha, et lubada endale snäkke, suveniire ja lisategevusi.

Krediitkaardid

Enamus poode ja restorane krediitkaarte ei aktsepteeri. Linnades sularahaautomaate leidub, aga peamiselt arveldatakse Kurdistanis sularahaga. Maapiirkondades sularahaautomaadid puuduvad.

Jootraha

Jootraha jätmine pole üldiseks tavaks, kuid hea teeninduse puhul on see väga heaks märgiks. Seda eriti turistidele suunatud asutustes nagu restoranid ja kohvikud. Kohalikele giididele ja muule reisi korraldavale personalile on tavaks jootraha jätta, palun konsulteeri meie reisijuhiga selle suuruse osas.

Ilm

Mais, kui reis toimub, on ilm mõnusalt palav: päevased keskmised maksimumid on 30 kraadi ümbruses ja öised keskmised miinimumid 16 kraadi juures. Loodus õitseb – see on kindlasti parim aeg Kurdistani reisimiseks – meenutab head Eesti suve.  Mägedes kehtib reegel – mida kõrgem, seda jahedam, tuleb arvestada kindlasti ka tuulega ja on võimalus ka mõningateks sademeteks.

Mida reisile kaasa võtta

Valmistu pigem palavaks, päikesepaisteliseks suveilmaks ning võimalikuks tuuleks (igaks juhuks ka vihmaks, kuigi selle tõenäosus on väike). Näpunäited, mida kaasa võtta: matkajalatsid, varujalatsid, plätud, matkapüksid, lühikesed püksid, t-särgid, päikeseprillid, suure kaitsefaktoriga (30-50) päikesekaitsekreem ning –huulepulk, veepudelid, matkajope, vihma- ja tuulekaitse kiht, matkakepid,  mugav seljakott igapäevaste hädavajalikke asjade kandmiseks ning energiat andvad näksid, jms.

Täpsema reistarvete ja varustuse nimekirja jagame ning arutame läbi reisieelsel kohtumisel.

Viisanõuded

Kurdistan Regional Government veebilehe põhjal kehtib Eesti kodanikele Kurdistani reisimiseks kuni 30 päevaks lihtsustatud viisarežiim – viisa saabumisel (visa on arrival). Viisatasu on 75 USD (oktoober 2022 seisuga). Lisainfo leiate Kurdistani valitsuse lehel https://gov.krd/english/information-and-services/visitor/. Juhime tähelepanu, et Kurdistanil on õigus muuta riiki sisenemise ja seal viibimisega seotud reegleid ning ei pruugi sellest teisi riike koheselt teavitada.

Vaktsineerimine ja muu meditsiin

Täpse vaktsineerimissoovituse annavad reisimeditsiininõustajad ja -arstid. Mitteprofessionaalne info on selline, et peaks omama igal juhul tavavaktsineerimisi: difteeria, teetanus, läkaköha ning leetrite, tuulerõugete ja lastehalvatuse vastu. Soovitav oleks olla vaktsineeritud kõhutüüfuse ning hepatiit A ja B vastu. Tervishoiusüsteem Kurdistanis on väga tasemel, ka kaugemates piirkondades on haigla- ja kiirabiteenused üha rohkem kättesaadavamad.

NB! Konsulteeri reisimeditsiininõustajaga, ära toetud pelgalt siin ja mujal internetis leiduvale infole

Aeg / hind

Aeg
11. - 19. mai 2024
Hind
1890 €
  • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale koht reisil
  • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale varajase tellija hind

Reisi algus- ja lõpp-punkt:

  • Reis saab alguse ja lõpeb Erbili rahvusvahelist lennujaamast (IATA: EBL)

Minimaalne reisijate arv

  • Reis toimub juhul kui reisile on registreerunud vähemalt 4 reisijat

Hind sisaldab:

  • Kohaliku ingliskeelset giidi ja eestikeelse reisijuhi teenuseid (meie reisijuhid räägivad lisaks ka reeglina vene ja inglise keelt: uuri täpsemalt meie reisikonsultantidelt)
  • Transfeere lennujaama ja tagasi
  • Majutust: 8 ööd hotellis (jagades kahest tuba reisikaaslasega)
  • Toitlustust vastavalt reisikavale (enamasti 3 korda päevas)
  • Mõnusat matka ja lahedat reisiseltskonda
  • Transporti vastavalt reisikavas kirjeldatule – rattad, autod, bussid, jms.
  • Toitlustust vastavalt reisikavale, puuduvad toidukorrad ostab Reisija
  • Pagasi transporti autodega matka jooksul
  • Muuseumide ja ekskursioonide tasusid
  • Joogivett matka jooksul

Hind ei sisalda:

  • Rahvusvahelisi lennupileteid, lennujaamamakse
  • Reisikindlustust
  • Isiklikku matkavarustust
  • Pildistamise tasud
  • Jootraha
  • Isikliku tarbimist: suveniirid, karastusjoogid, alkohoolsed joogid jms
  • Muud reisiprogrammis mittesisalduvat

Lisatasu eest:

  • Majutus üheses hotellitoas €250
  • * Hotellide hinnad indikatiivsed, küsi konkreetset pakkumist meie reisinõustajalt.
  • Lisaöö Erbilis € 60 / koht kaheses toas
  • Lisaöö Erbilis € 100 / koht üheses toas

Maksetingimused:

  • Reisile registreerimisel tuleb tasuda 20% reisi maksumusest, mis on tagastamatu deposiit.
  • 30 päeva enne reisi peab olema tasutud ülejäänud 80% reisi maksumusest.
  • Reisile registreerimisel vähem kui 30 päeva enne reisi tuleb tasuda 100% kogu reisi maksumusest.
  • Lisateenuste eest tasutakse eraldi.

Tühistamine

  • 20% programmi maksumusest tagastamisele ei kuulu. (Tagastamatu deposiit)
  • Rohkem kui 30 päeva etteteatamise korral tagastatakse sisse- makstud summa, millest on maha arvatud tagastamatu deposiit 20%.
  • 30 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral tagastatakse reisi maksumusest 50%.
  • 14 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral reisi maksumust ei tagastata. Reisi tühistamine loetakse kehtivaks ainult kirjaliku teatisena.

NB! Ära unusta osta reisikindlustust ja reisi katkemise kindlustust!

Küsi reisi kohta

Küsimused? Täpsustused? Erisoovid? Küsi julgelt ja kirjuta oma soovidest ja plaanidest meile selle vormi kaudu

    +372 58 690 000
    info@andmoments.com

    Korduma kippuvad küsimused

    Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?

      Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.

     

    Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?

      Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.

    Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?

      Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.

    Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?

      Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu

    Mis sisaldub pakettreisi hinnas?

      Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.

    Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?

      Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.

    Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?

      Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!

    Kuidas toimub reisi eest tasumine?

      Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.

    Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?

      On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.

    Milline on rendirataste kvaliteet?

      Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.

    Kuidas saan ma krossireisile tsikli?

      Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.

    Milline on renditsiklite kvaliteet?

      Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.

    Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?

      Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.