Matkareis Iraanis Kuumavast kõrbest salamõrtsukate kindlustesse

 • Ääretult sõbralik ja külalislahke rahvas
 • Maitsev ja külluslik Pärsia köök
 • Alborz’i mäestiku looduskaunis Alamut’i org
 • Liivadüünid ja kõrbejärved
 • Isfahan – Iraani arhitektuuripärl

Reisijuht

Alvar Tiisler

Kusagil olemine on aastatega saanud osaks mu elust. Ja mitte ainult keskmäestikus intervjuusid taga ajades, vaid ka nendel päris enda hetkedel. Olgu selleks siis meri, mäed või kõrb. Mul on elus tohutult vedanud, et ma olen saanud eranditult teha asju, mis mulle meeldivad. Mööda maailma reisimine on üks neist.

Loe veel

Võimsaimad reisihetked

Külalislahke Iraan ja sealne rahvas

Iraan on kõike muud kui seda lääne meedia põhjal arvata võiks. „Kurjuse telje“ riik on ülimalt külalislahke, avatud ja turvaline. Jah: kohalikke kombeid (eelkõige riietuse osas) tuleb jälgida ja järgida, aga kus seda ei tuleks? Iraan (Pärsia) on väga vana kultuurmaa, mille ajalugu ulatub aastatuhandete taha. Mõned aastakümned islamirevolutsiooni ei ole suutnud seda kõike muuta. Sanktsioonid ja eraldatus on teeninud vastupidist efekti: väliskülalist oodatakse ja temasse suhtutakse äärmise lugupidamisega.

Isfahan – Iraani ja kogu Kesk-Aasia arhitektuuripärl

Iidsed mošeed, medresed, basaarid, pärsia aiad, puudega palistatud puiesteed. Isfahanist leiad need kõik. Isfahan on kui elav muuseum, millega võrdset ei leidu ei Iraanis, ega ka kogu Kesk-Aasias. Otseloomulikult on see kõik leidnud tunnustust ka selle näol, et Isfahani Imaami väljak on kantud UNESCO maailmapärandi nimekirja.

Pärsia köök

Nagu rahvas, nii on ka tema köök üle kolme tuhande aasta vana. Tänu sellele, aga ka mitmekülgsele mõjutusele Kaukaasia, Türgi, Vahemere, Kesk-Aasia ja muude köökide poolt, on Iraani toidulaud ääretult rikas ja mitmekesine. Mõned road on meile tuttavamad, teised mitte. Siinkohal tasub vaid nimetada mõnda, mis meie kõrvale vähe tuttavam on: kabab ehk kebab, polo ehk pilaf, dolmeh ehk dolma, baklava. See kõik on aga vaid murdosa Pärsia köögist, ülejäänu tuleb koha peal ära proovida!

Assassiinide ehk salamõrtsukate kindlused

Assassiinid asustasid keskajal Alborzi mägesid Alamuti piirkonnas. Legendi põhjal oli tollane valitseja kogunud enda ümber hulga palgasõdureid, keda ta enda huvides saatis oma vaenlaste õukondadesse salamõrvu või inimrööve sooritama. Selleks lubas ta neile nende tegude eest paradiisi pääsemist. Paradiisi näitlikustamiseks lasi ta neil hašišit suitsetada, millest hiljem rahvasuus ka nende nimi tekkis (hašišisuitsetajad = assassiinid). Sellest nimest on tuletatud ingliskeelne sõna assassin (salamõrvar). Reisi jooksul, Albrozi mägedes matkades külastame mitut assassiinide kindlust. Nüüdseks on need juba ammu ilma oma kurikuulsate asuniketa.

Albroz'i mäestik ja Alamuti org

Alborzi mäestik on Iraani kõige kõrgem mäestik ja asub otse Teherani külje all, eraldades seda linna Kaspia merest. Alborzi mägedes asub Iraani kõige kõrgem tipp – Damavand (5671 m). Meie tippe vallutama ei lähe, vaid võtame suuna Teheranist loodesse Alamuti orgu. Alamuti org pakub Iraani parimaid mägimatkamise võimalusi. Maastik ja loodus on siin äärmiselt vaheldusrikas ja maaliline. Selle taustal kõrguvad Albrozi kõrgemad, lumised tipud. Loodusele pakuvad mõnusat vaheldust Assassiinide kindlused, aga ka lihtsad, kuigi mitte vähem atraktiivsed mägikülad.

Kõrb, düünid, soolajärved ja karavanseraid

Enne päris matkale asumist külastame Iraani kõrbe ja vaatame seal veidi ringi. Iraan pole laiemalt tuntud kõrbemaana, kuid siinsed kõrbed pole mitte kehvemad Saharast. Meid ootavad siin võimsad liivadüünid, iidsed karavanseraid ja soolajärved ning hingemattev vaikus. Öö veedame kõrbes, kõige heledama tähistaeva all.

Reisikava

1.päev

Neljapäev, 18. mai

margin

1.päev

Neljapäev, 18. mai

Saabumine Teherani (IATA: IKA) lennujaama. Teheran on metropol, oma 15 miljoni elanikuga. Esmapilgul mittemidagiütlev linn – kõrged paneelmajad, kaootiline liiklus ja saastatus – sisaldab ta endas enamat. Kuigi siin ei leidu ajaloolisi vaatamisväärtusi, siis sellevõrra enam pakuvad avastamist tema kõrvaltänavad. Lai valik restorane erinevatest rahvusköökidest, vaiksed kõrvaltänavad, šikid kohvikud. Kõik see on avastamist väärt. Majutume hotellis ja pärastlõunal ootab meid linnaekskursioon. Õhtu lõpetab ühine õhtusöök.Majutus hotellis Ziba (või sarnane).
Hinnas sisaldub õhtusöök.

2.päev

Reede, 19. mai

margin

2.päev

Reede, 19. mai

Hommikul varakult viib meid transfeer lennujaama, kust lendame edasi Isfahani. Seame sisse ennast hotelli ning asume linnaga tutvuma. Isfahanist leiame äärmiselt kõrge kontsentratsiooni iidseid mošeesid, medreseid, basaare, pärsia aedu ning palju-palju muud huvitavat. Paljud nendest on kantud ka UNESCO maailmapärandi nimekirja. Sellest murdosa katsume katta oma linnaekskursiooniga. Õhtu lõpetab ühine õhtusöök.
Majutus hotellis ParsianSuite või sarnane.
Hinnas sisaldub hommiku- ja õhtusöök.

3.päev

Laupäev, 20. mai

margin

3.päev

Laupäev, 20. mai

Hommikusöök hotellis. Peale seda alustame teed Varzanehkõrbe suunas. Sõit sinna kestab paar-kolm tundi. Kõrbesse jõudes ootab meid paaritunnine matk düünides. Õhtul sõidame Kuhpayeh kõrbelinnakesse, kus teeme tutvust siinsete inimeste eluviisiga. Ööbime siinsamas karavanserais (iidne karavanide peatuspaik).
Hinnas sisaldub hommikusöök, lõunasöök ja õhtusöök.

4.päev

Pühapäev, 21. mai

margin

4.päev

Pühapäev, 21. mai

Sööme varajase hommikusöögi karavanserais ning asume teele. Täna ootab meid pikk sõit: ca 8-9 tundi. Enamus osa teest kulgeb mööda maanteed, lõpuosa: alates Qazvinist on juba mägitee. Pika tee poolitamegi Qazvin’is, kus sööme lõunat. Lõuna eel või järel saame lühidalt tutvuda Qazvini vaatamisväärsustega või teha kiired ostud. Qazvin oli Safaviidide dünastia ajal Pärsia pealinnaks. Qazvin on tänapäeval kuulus oma vaipade ja baklava poolest. Päeva lõpuks jõuame meie sihtpunkti: Gazorkhan’i külakesse Alamuti mägedes. Siin majutume ehedat Pärsia külalislahkust pakkuvas külalismajas ning sööme kohalikus stiilis  õhtusöögi.
Majutus külalismajas.
Hinnas sisaldub hommikusöök, lõunasöök ja õhtusöök.

5.päev

Esmaspäev, 22. mai

margin

5.päev

Esmaspäev, 22. mai

Hommikusöögi järel külastame kuulsate assassinide kindlust: Kotkapesa. Siit avanevad ka võimsad vaated alla orule. Ilma liigselt aega viitamata võtame suuna Garmarudi külakesele, kust algab meie tänane matk. Teekonna pikkuseks on 15 km. Osaliselt kulgeb meie tee iidsed teed mööda, mis ühendas Alborzi mäestiku Kaspia poolset osa siinse: sisemaa poolse osaga. Hiljem põikame aga mägedesse: eheda looduse juurde. Tänase päeva sihiks on Narmeladi külakene.
Majutus kodumajutuses või telklaagris.
Hinnas sisaldub hommikusöök, lõunasöök ja õhtusöök.

6.päev

Teisipäev, 23. mai

margin

6.päev

Teisipäev, 23. mai

Varajasele äratusele järgneb hommikusöök. Tänane teekond viib meid läbi oru PicheBoni külakesse. Tänasele matkateele jäävad põllud ja istandused ning ka looduslik vaatamisväärsus: maaliline juga. Päeva teine pool kulgeb tõusvas joones, kuni jõuame PicheBoni külasse 2700 meetri peal. Siin on osaliselt säilinud iidseid ehitusviise (muda ja põhusegus) kasutades rajatud majakesi.
Majutus kodumajutuses või telklaagris.
Hinnas sisaldub hommikusöök, lõunasöök ja õhtusöök.

7.päev

Kolmapäev, 24. mai

margin

7.päev

Kolmapäev, 24. mai

Varajane äratus. Seejärel hommikusöök. Esmalt teeme korraliku tõus ja külastame 3200 meetri kõrgusel asuvat iidset karavanseraid. Lisaks karavanseraile avanevad siit võimsad vaated ümbritsevatele ligi 5000-stele tippudele. Sellejärel laskume alla SalajAnbar’i nimelisse külakesse.
Majutus kodumajutuses või telklaagris.
Hinnas sisaldub hommikusöök, lõunasöök ja õhtusöök.

8.päev

Neljapäev, 25. mai

margin

8.päev

Neljapäev, 25. mai

Hommikusöök. Viimane matka päev. Esmalt matkame orus, piki jõge. Teele jääb maaliline juga, samuti viljakad põllud ja istandused. Kohati kulgeb tee lausa kanjonis. Lõunaks jõuame Maran’i nimelisse külakesse ning sööme seal lõunasööki. Selle järel on kavas jälle tõus, mille järel jõuame iidse kindluse varemeteni. Jõuame lähemale Kaspia merele ja seda on looduses tunda: kidur taimestik asendub lopsakaga. Mäed kattuvad metsadega. Matkame läbi mitmete külade, kuni jõuame viljaka oru: MianRood’ini. Siin jõuame teeni, kust ootab meid transfeerYuj’i külakesse, kus ootab meid meie külalismaja.
Majutus külalismajas.
Hinnas sisaldub hommikusöök, lõunasöök ja õhtusöök.

9.päev

Reede, 26. mai

margin

9.päev

Reede, 26. mai

Hommikusöök hotellis. Sõidame Masuleh linna, mis on üks maalilisematest Iraanis. Teel sinna, sõltuvalt ajakavast külastame mitmeid vaatamisväärsusi: pottsepa töökoda, kiivi, tee ja apelsiniistandusi, jms. Pärastlõunal jõuame Masuleh’i. Mäeküljele on rajatud terrassmajad, millede ühe katused moodustavad teise hoone põranda või hoopis kõnnitee. Päev kulub Masuleh’ uudistamiseks ja sisseostude tegemiseks. Linnake asetseb uduga kaetud metsade vahel. Siit leiame miniatuursed muuseumid ja maiustuste- ning suveniiripoed. Samas kõrval asuvad ka teekasvandused, mis veelgi lisavad ilu linna ümbruskonnale.
Majutus külalismajas.
Hinnas sisaldub hommikusöök, lõunasöök ja õhtusöök.

10.päev

Laupäev, 27. mai

margin

10.päev

Laupäev, 27. mai

Hommikusöögi järel asume tagasiteele Teherani. Ületame Alborzi mäestiku ja näeme kuidas lopsakas Kaspiapoolne nõlv vahetub kuiva ja kõrbelise lõunapoole vastu. Pika päeva lõpuks jõuame Teherani.
Majutus hotellis Ziba (või sarnane).
Hinnas sisaldub hommikusöök ja lõunasöök.

11.päev

Pühapäev, 28. mai

margin

11.päev

Pühapäev, 28. mai

Hommikusöök hotellis.
Lahkumine, transfeer Teherani (IATA: IKA) rahvusvahelisse lennujaama.

Reisigalerii

Arvamused

Reisid Andmomentsiga on võimalus rutiinist ja tavaturistidele tuntud radadest eemale pääseda. Etioopia mägismaa jalgsimatka ja Lõuna-Hiina ning Kaukaasia jalgrattamatkade ühisnimetajaks on minu jaoks olnud mõnus reisiseltskond. Sellistel reisidel kuuleb reisikaaslastelt palju uut ja huvitavat nii puhkepausidel kui majutuspaikades. Reisikorraldus on läbimõeldud. Positiivse üllatusena minu kodusest liiklusvahendist paremate jalgrataste kasutamise kogemus. Lõuna-Hiina riisiterasse ja filmist „Avatar“ tuntud mägesid, Etioopias järsakult alla laskuvaid ahvikarju ja Sevani järvevaateid või reisidel kogetud gastronoomilisi elamusi on raske sõnades kirjeldada. Neid peab ise kogema.

Tiit Elenurm, Matkareis Etioopias, 2016. a reis

Andmomentsi reisid pole üldsegi mitte ainult spordiässadele, kes iga päev trassi aja peale läbi kihutavad ja maalilisi vaateid ainult õhtul maha jäänute fotoaparaatidest imestusega vaatavad, kuigi ka neid seal trehvab. Läbitakse muidugi ka karme tõuse, aga siis võib rahumeeli saateautosse istuda ja kohaliku autojuhiga elust-olust rääkida. Koostöös kohalikega valitud marsruudid pakuvad mitmekesiseid ehedaid elamusi, läbitakse põnevaid nurgataguseid, rattal kulgedes tunned päris looduse lõhna, märkad detaile ja on lihtne juhusliku külainimesega juttu puhuma sattuda.
Maroko avas end väga vastuolulisena. Kui Marrakech oli oma iidse turukultuuri ja kaasaegseks pürgiva linna seguna ootuspärane, siis maapiirkondades oli päris uskumatu, et satud kõigile euroopa normidele vastavalt kiirteelt maha põigates siiani koopas elavate karjusteni ja väikelinna hotellis töötab noormees, kes pole päevagi koolis käinud, kuid töö käigus on omandanud 5 võõrkeelt. Väga erineva palgeliste mäeseine ja kõrbemaastike vahelt taas külakesse või rohelisusesse uppuvasse oaasi jõudes on tunne vist sama, mis kaugetel aegadel kaameliga reisinud kaupmehel.
Kuna grupid on väiksed, siis igal reisil tekib ka tore ühise kamba tunne, kellest alati on reisi lõpus kahju lahkuda. Juhe-väljas puhkus on igal juhul garanteeritud.

Riina Roosipuu, Kõrgõzstani rattareis, 2013. a reis

Elu on piisavalt lühike, et seda raisata negatiivsete emotsioonide, igavate tegevuste ja üksluisete reiside peale. Igavus ja üksluisus on viimased omadused, mida Andmomentsiga seostada võiks. Reisi sihtkohad ja korraldus on üks positiivne pool aga palju olulisem - me võime julgelt väita, et just nendelt reisidelt oleme leidnud parimad reisisemud ja ägedaimad sõbrad kogu järgnevaks eluks, isegi meie pulmatseremoonia Eestimaa rabas viis läbi Andmomentsi legendaarsemaid grupijuhte. See tähendab ainult üht, Andmoments ei korralda tinki-vinkide matkasid, vinged sellid suudavad need retked ette võtta, kingituseks kaasa saades positiivsed emotsioonid ja head sõbrad. On au olla teie sõber, Margus ja Risto!

Daire ja Veiko Kaup, Matkareis Gruusias , 2013. a reis

Mugavused ja ööbimised

Meie reisil kogetav mugavuse tase on võrdelises seoses kohtadega, mida külastame. Linnades (Teheran) ööbime mugavates turistiklassi hotellides, kus on olemas kõik kaasaegsed mugavused: vannituba ja WC hotellitoas, keskne asukoht. Mägimatkal ööbime kohalike elanike juures külalismajades (loe onnides) või nende puudumisel telkides. Igapäevaselt tuleb endaga kaasas kanda vaid väikest käepärast kotti isiklike asjadega, suurem pagas transporditakse kandjatel. Toitlustamise eest on hoolitsetud: matka jooksul saadavad meid kõikvõimalikud kohalikud hõrgutised ja seda kolm korda päevas.

Raskusaste: Keskmine

Tegemist on jalgsimatkaga, mis on keskmise raskusastmega. Matk ei ole tehniline: ei eelda erivarustuse (köied, “kassid”, jms) kasutamist. Eelnev mägede/matkamise kogemus ei ole vajalik, kuid tuleb kasuks. Kõrgmäestikuhaigusega selle reisil sa tõenäoliselt kokku ei puutu, kuigi see kergel kujul võib avalduda: kõrgeim punkt matkal on ca 3000 m. Päevasteks rännakuteks koos peatustega (söögi-, foto-, joogipausid) kujuneb kokku umbes 6-10 tundi.

Kasulik teada

Kindlustus

Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele kindlustustingimustes. Konsulteeri meie reisikonsultantidega selles osas, et olla veendunud piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale hankida.

Raha

Kohalik rahaühik on Iraani riaal. Kurss on ligilähedaselt 1 Euro = 34 000 riaali. Mitteametlikult kasutavad iraanlased ühikut toman, mis = 10 riaali. See on laialt levinud, tasub tähelepanelik olla! Rahaturuga on asjad segased. Eksisteerib „esmane turg“, ehk pangad ja „teisene turg“, ehk valuutavahetuspunktid. Viimastest saab ca 50% parema hinnaga riaale ja ilma bürokraatiata, mis pankades esineb. Lisaks eksisteerib ka „must turg“, kust saab riaale umbes sama hinnaga, mis valuutavahetuspunktides. Selle vahega, et suur tõenäosus on petta saada ;). Raha tuleb kaasa võtta USD-ides või eurodes. Kupüürid peavad olema puhtad, ilma defektideta! Seda tuleb silmas pidada ka kupüüride kandmise puhul, et need ei kortsuks! 100 dollarise kupüüri eest saab parema kursiga kohalikke lepalehti, kui 50-se eest. Ja nii edasi. Enamus teenuste/kaupade eest tuleb maksta riaalides. Hea uudis on see, kuritegevus on pea olematu ja sularaha kaasas kandmine on suhteliselt ohutu. Tasub siiski kasutusele võtta kõik mõistlikud ettevaatusabinõud raha endaga kaasas kandmise osas. Raha tasub vahetada suuremates linnades, ehk siis eelkõige Teheranis. ATM-id on olemas, kuid väljastavad raha vaid kohalike pankade kaartide alusel.
Mõned hinnanäited: söök kohalikus toidukohas – 3-5 eurot, söögikord korralikumas restoranis – 5-10 eurot, õlu – n/a eurot (ehhee: õlut ja muid alkohoolseid jooke ei müüda!), takso Teheranis paarikilomeetrise sõidu eest 1-3 eurot, suveniirid – alates 3 eurot.

Krediitkaardid

Unusta ära. Võta kaasa vaid hädaolukorra eesmärgil. Nende kasutus on piiratud mõne vaibapoega, kus 10% lisatasu eest saad raha võtta.

Jootraha

Jootraha jätmine ei ole üldiselt tavaks. Kallimates restoranides hinnatakse selle jätmist, kuid see on pigem oma äranägemise järgi. Jootraha jätmine organiseeritud ekskursioonidel/matkadel on ka oodatud.

Ilm

Ilm on väga erinev nendes kolmes põhipiirkonnas, mida me külastame:
1) Teheran. Sademeid vähe, temperatuur min. 15 kraadi, maks. 30 kraadi.
2) Kõrb (Maranjab). Sademeid minimaalselt, temperatuur min. 15 kraadi, maks. 30 kraadi.
3) Mäed, Alamuti org. Sademeid keskmiselt, temperatuur min. 5 kraadi, maks 25 kraadi. Arvestama peab kõrguste vahedega ja sellest johtuvate temperatuuride erinevustega mägedes. Peab valmis olema 0-lähedaste temperatuuridega.

Mida matkale kaasa võtta

Maktajalatsid, pikad matkapüksid, lühikesed matkapüksid, soe aluspesu, päikeseprillid, päikesekaitsekreem ning –huulepulk, veepudelid, soe matkajope, seljakott ning energiat andvad näksid, jms.
Täpsema reisitarvete ja varustuse nimekirja jagame reisile eelnevalt ning arutame läbi reisieelsel kohtumisel.

Viisanõuded

Välisministeeriumile edastatud andmetel vajab Eesti kodanik Iraani külastamiseks viisat, mida on võimalik taotleda Iraani saatkonnas Helsingis. Ühekordse sisenemisega turistiviisa lõiv on 75 Eurot (lisanduvad postitus/saatmis tasud, jms). On võimalik taotleda ka elektroonilist viisat, kus lõiv on kõigil andmeil ka sama.

Vaktsineerimine ja muu reisimeditsiin

Täpse vaktsineerimissoovituse annavad reisimeditsiininõustajad ja -arstid. Mitteprofessionaalne info on selline, et soovitav oleks olla vaktsineeritud kõhutüüfuse ja hepatiit A ja B vastu. Võib kaaluda vaktsineerimist teetanuse, koolera, difteeria ning marutõve vastu. Malaaria on levinud Iraani troopilistes piirkondades lõunaosas, kuhu meie sel reisil ei satu. Mõningal määral leidub seda siiski ka põhjapoolsemates provintsides, kust me korra läbi astume (Kaspia-äärne piirkond).
NB! Konsulteeri reisimeditsiininõustajaga, ära toetud pelgalt siin ja mujal internetis leiduvale infole

Aeg / hind

Aeg
18. - 28. mai 2023
Hind
1690 €
Varajase tellija hind
1590 €
 • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale koht reisil
 • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale varajase tellija hind

Reisi algus- ja lõpp-punkt

 • Reis saab alguse ja lõpeb Teherani rahvusvahelisest lennujaamast (IATA: IKA)

Minimaalne reisijate arv

 • Reis toimub juhul kui reisile on registreerunud vähemalt 4 reisijat

Hind sisaldab

 • Kohaliku giidi ja eestikeelse reisijuhi teenuseid (meie reisijuhid räägivad lisaks ka reeglina vene ja inglise keelt: uuri täpsemalt meie reisikonsultantidelt)
 • Mõnusat matka ja lahedat reisiseltskonda
 • Majutust (jagades tuba reisikaaslasega) ja toitlustust vastavalt reisikavas kirjeldatule
 • Transporti vastavalt reisikavas kirjeldatule
 • Lennujaama transfeere
 • Toitlustust vastavalt reisikavale, puuduvad toidukorrad ostab Reisija
 • Pagasi transporti ja pakikandjaid matka jooksul
 • Joogivett matka jooksul

Hind ei sisalda

 • Rahvusvahelisi lennupileteid, lennujaamamakse, reisikindlustust
 • Isiklikku matkavarustust
 • Isikliku tarbimist: suveniirid, karastusjoogid, alk joogid
 • Jootraha
 • Muud reisiprogrammis mittesisalduvat

Lisatasu eest

 • Majutus ühese hotellitoa eest €90 (Ainult linnades, matka jooksul on majutus mitmestes tubades/kahestes telkides)
 • Viisa menetlemine: €20 (lisanduvad lõivud ja muud tasud: posti- ja pangakulud, jms)
 • Lisaöö Teheranis €40, koht kaheses toas
 • Lisaöö Teheranis €60, koht üheses toas

Maksetingimused

 • Reisile registreerimisel tuleb tasuda 20% reisi maksumusest, mis on tagastamatu deposiit
 • 30 päeva enne reisi peab olema tasutud ülejäänud 80% reisi maksumusest
 • Reisile registreerimisel vähem kui 30 päeva enne reisi tuleb tasuda 100%  kogu reisi maksumusest.
 • Lisateenuste eest tasutakse eraldi.

Annulleerimine

 • 20% programmi maksumusest tagastamisele ei kuulu. (Tagastamatu deposiit)
 • ohkem kui 30 päeva etteteatamise korral  tagastatakse sissemakstud summa, millest on maha arvatud tagastamatu deposiit 20%.
 • 30 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral tagastatakse reisi maksumusest 50%.
 • 14 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral reisi maksumust ei tagastata. Reisi tühistamine loetakse kehtivaks ainult kirjaliku teatisena.

Küsi reisi kohta

Küsimused? Täpsustused? Erisoovid? Küsi julgelt ja kirjuta oma soovidest ja plaanidest meile selle vormi kaudu

  +372 58 690 000
  info@andmoments.com

  Korduma kippuvad küsimused

  Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?

   Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.

   

  Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?

   Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.

  Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?

   Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.

  Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?

   Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu

  Mis sisaldub pakettreisi hinnas?

   Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.

  Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?

   Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.

  Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?

   Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!

  Kuidas toimub reisi eest tasumine?

   Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.

  Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?

   On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.

  Milline on rendirataste kvaliteet?

   Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.

  Kuidas saan ma krossireisile tsikli?

   Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.

  Milline on renditsiklite kvaliteet?

   Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.

  Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?

   Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.