Matkareis Tadžikistanis Fan’i mägedest suursugusesse Samarkandi Usbekistanis

 • Vägevad ja maalilised Fan mäed
 • Kristallpuhta veega türkiissinised mägijärved
 • Kesk-Aasia pärl Samarkand: iidne ja suursugune
 • Tadžiki ja usbeki köögi parimad palad
 • Pendžikent: Kesk-Aasia Pompei

Reisijuht

Kalle Ribelus

“Mu ema ütles alati, et elu on nagu šokolaadikarp, sa  ei tea kunagi, mida saad.” See on tsitaat “Forrest Gumpist” ehk ühest minu lemmkifilmist ja seal öeldu iseloomustab ka minu ellusuhtumist. Kus ma ka ei viibiks, igal hommikul ärkan teadmisega, et tulgu, mis  tuleb – mina olen valmis, olen elevil ja avatud kõigele,  mida elu pakub. Tõenäoliselt see ongi põhjus, miks mulle...

Loe veel

Võimsaimad reisihetked

Vägevad ja maalilised Fan’i mäed

Fan’i mäed asuvad Tadžikistani lääneosas (Usbekistani piiri lähedal) ja on osa Pamiiri-Alai mäestikust. Fan’i mäestikus on kokku ligi sada tippu ning mitu neist on üle 5000 meetri kõrged. Neist peamine on ilus Chimtarga (5489 m). Selle iluduse kõrval kõrgub tema igavene naaber – sihvakas Energia (5120 m).  Teised üle 5000 meetri kõrged tipud on Bodkhona, Chapdara, Suur ja Väike Hansa, Zamok ja Mirali. Tippudele me ei pürgi, küll aga veedame mitmed päevad nende ümbruses matkates. Kuid Fan’id ei ole mitte ainult kõrged tipud, see on imeilusa ja mitmekesise looduse kuningriik. Kõrguse tõustes vahetub siin subtroopika palavus kõrgmäestiku jääkülma vastu. Kliimavööndite mitmekesisus loob tingimusi enam kui 2000 puu- ja taimeliigi kasvuks – siin leidub nii metsa, steppi, alpiaasu kui ka samblavälju. Umbes 2300 meetri kõrgusel on palju vilja- ja kreekapähklipuuaedu. Meie matkal naudime kogu seda mitmekesisust, ilu ja kontraste.

Kristallpuhtad türkiissinised mägijärved

Fan’i mägede tunnusmärgiks on mitmed maalilised järved. Nende kristallselge vee värvus varieerub õrnast türkiissinisest jõulise smaragdroheliseni. Loodusfotode sõpradel tasub silmad lahti hoida! Lisaks ilule on need veekogud ka väga puhtad – nad asuvad inimtegevusest kaugel ja seetõttu puudub reostus. Vesi on nendes väga külm – ka kõige palavamal suveajal juulis-augustis ei tõuse veetemperatuur üle 10 kraadi. Karastatumad matkajad võivad järgi proovida! Meie matkal jõuame Alaudin, Mutnoje, Piala, Bibidžanat ning Chukurak järvedeni.

Kesk-Aasia köök

Tegemist on aastatuhandete vanuse ning väga rikka köögiga. Meile kõige tuntum roog on plov (pilaff), kuid see on vaid väike osa sellest rahvusköögist. Ehe ja tavapärane rahvusroog, mida saame ka kindlasti maitsta on kurtob. Selleks on kihiti laotud leivad, mis on töödeldud jogurtiga ning seejärel lisatud sibulaid ja rohelist. Eriliselt armastatakse siin ka liha: lamba-, kitse ja hobuseliha.  Kindlasti tasub maitsta sellist rooga nagu manti – aurutatult valmistatud suured pelmeenid. Aus on ka erinevad piimatooted – nendest vast kõige erilisem on kurut (kohupiimataolisest massist kuivatatud ja maitsestatud pallikesed). Ei koonerdata siin ka erinevate maitseainete, vürtside ning maitserohelisega. Meie reisil laseme kõigil sellel hea maitsta.

Iidne ja suursugune Samarkand

Usbekistani üks tähtsamaid keskuseid Samarkand on väga vana linn – esimesed mainimised pärinevad aastast 742 eKr. Seda linna võrreldakse sageli Roomaga – sama iidne ja suursugune, ainult et idamaine. Oma väärika ajaloo jooksul on linn kogenud nii hiilgust kui viletsust, impeeriumite õitsenguid kui ka langusi. Samarkand oli Suure Siiditee olulisemaks punktiks, see oli ka üheks tähtsamaks  teaduse ja kultuuri keskuseks Kesk-Aasias. Linn on ümbritsetud 13 kuningliku pargi ja aiaga ja on tulvil ilu ja ajalugu. Meie veedame Samarkandis peaaegu kaks päeva, mis on selle ülimalt põneva ja imeilusa linna jaoks üsna lühike aeg. Aga üritame võimalikult palju näha ja kogeda. Meie kultuuriprogrammis  on sellised vaatamisväärsused nagu: imeliste glasuurplaatidega ja kivinikerdustega kaetud Gur Emir mausoleum (Timurii hauakamber); linna süda – maailma üheks ilusamaks väljakuks peetud, minarettidega ümbritsetud keskväljak Registan (pärsiakeelses tähenduses – kõrb); kolm medrese’d (religioossed õppekeskused): Ulughbek, Šer-Dor  ja kullaga kaetud Tillya-Kari. Külastame ka iidset Ulughbeki observatooriumi, kus on säilinud iidse teleskoobi osad. Programmis on ka Konigili küla selle paberivabrikuga “Meros”, kus näeme iidse tehnoloogia järgi kuulsa Samarkandi paberi valmistamise protsessi. Proovime jõuda ka moslemimaailma jaoks üsna unikaalse kohani Išrat-Honi mausoleumisse. Milles seisneb selle ainulaadsus? See on naiste mausoleum, pühendatud  Timurii dünastia naistele. Siin loetletud kohad ei ole kindlasti kõik, mida Samarkandis näeme, ees ootab veel palju huvitavat!

Pendžikent - ajalooga linn

Pendžikent’i linna vanus on auväärne – 5500 aastat. Linna nimi tähendab “viis küla”, milledest arvatavasti algaski selle koha ajalugu. 5.-8. sajandil oli Pendžikent’i tähtsaks piirkonna kultuuri- ja käsitöökeskuseks, see oli hästi kaitstud ja hoitud linn, valitseja palee ja templitega, turgude ja linnaelanike rikkalikult kaunistatud kodudega. Selle aja Pendžikenti nimetatakse Kesk-Aasia Pompei’ks – nii erisugune ja imetabane see oli. See oli ka üheks tähtsaks Suure Siiditee punktiks, nn Samarkandi väravaks. 8. sajandil linn kahjuks hävitati araablaste poolt ning tänapäeval saame näha ainult selle imelise iidse linna varemeid. Pendžikent’i lähedal asub üks unikaalne UNESCO maailmapärandisse kantud vaatamisväärsus – küla Sarazm. See asum on pärit 4-2 sajandist eKr ning siit leiame hästi säilinud linnuse tuletemplitega, avalike, elu- ja kultusehoonetega ning paleedega. Pendžikentis proovime ka selle linna kuulsat plov’i (pilaffi) kohalikus plovimajas.

Reisikava

1.päev

Reede, 17. juuni

margin

map
1.päev

Reede, 17. juuni

Saabumine Taškendi rahvusvahelisse lennujaama (IATA: TAS). Transfeer hotelli. Vaba aeg Taškendi avastamiseks. Taškent (Usbekistani pealinn) on üsna euroopalik linn, enamus ajaloolisi hooneid hävis 1966. aasta maavärinas, mille järel ehitati linn praktiliselt nullist üles. Kindlasti leiab siin ilusaid mošee’sid kõrgusesse pürgivate minarettidega, maalilisi parke ja huvitavaid muuseume. Kuid kõige põnevamad kohad, mida kindlasti tasuks külastada, ning kus ka kõige paremini näeb kohalikku koloriiti, on sealsed bazaarid. Alai bazaar – tuntuim ja vanim ning Chorsu turg – väga idamaine, kus on kombeks maitsta kõike, mille vastu on huvi ning kus saab kõhu täis süüa ilma midagi ostmata ;).  Õhtul saame reisikaaslastega kokku ja alustame reisi ühise õhtusöögiga.

Ööbimine Taškendis, Miran International Hotel või sarnane.

Reisikavas sisaldub õhtusöök.

2.päev

Laupäev, 18. juuni

margin

map
2.päev

Laupäev, 18. juuni

Varajane hommikusöök, mille järel ootab meid transfeer Tadžikistani piirile – Ojbek’i, kus me kohtume oma tadžiki reisijuhiga ja autojuhtidega. Lõunasöök ootab meid tee peal Hudžandis. Pikk päev teel, autodes, mis kokku võtab aega umbes 8 tundi. Kuid heas seltskonnas igav ei hakka. Tee peal saab ka üsna hea ettekujutuse kohalikust elust. Päeva lõpuks jõuame Fan mägedesse, Sangi Safedi, kõrgusel 2450 m. Õhtul naudime meie esimest lõke peal valmistatud õhtusööki.

Ööbimine telkides.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

3.päev

Pühapäev, 19. juuni

margin

map
3.päev

Pühapäev, 19. juuni

Pärast hommikusööki alustame „päris“ matkamist  Alaudini järvede poole. Matkame aasadel ja väludel, kus lumised mäetipud meile saatjateks. Täna ootab meid ka esimene jõuproov – Chapdara kuru (3420 m ) ületamine. Kuru tipust ja sealt laskumisel avaneb imeline panoraam Bod-khona (4500 m) ja Chapdara (4420) tippudele. Õhtuks jõuame türkiissiniste Alaudini järvede kaldale (kõrgusel 2750 m), kus kristallselges vees peegeldub fantastiliselt ilus ümbritsev maastik ja kus asub ka meie tänane laagriplats.

Ööbimine telkides.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

4.päev

Esmaspäev, 20. juuni

margin

map
4.päev

Esmaspäev, 20. juuni

Täna võtame suuna Mutnoje järve äärde (3520 m ). Ees ootab meid nii korralik tõus kui ka laskumine. Lõunapeatuse teeme pisikese kuid piltilusa Piala järve ääres. Mutnoje järve ümbrus on maaliliselt sünge – karmid liustikud, elutud mäed. Siin ei kasva peaaegu midagi, vesi järves on khakiroheline ja nö pooleldi surnud – veeväljavool on väga väike ning järve veevarud täienevad peamiselt lume ja liustike sulamisest. Vaatamata märkimisväärsele kõrgusele ei ole ööd siin väga külmad ja päevasel ajal päikese käes võib isegi palavaks minna. Piala järveke on aga vastupidiselt väga „elus“. See meenutab maa sisse paigutatud kaussi, milles vesi on nii selge, et näha on igat kivikest ja jääb mulje, et ainult siruta käsi ja haara seda kivikest, nii madal tundub siin vesi. Kuid see mulje on petlik – järv on väga sügav.

Ööbimine telkides.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

5.päev

Teisipäev, 21. juuni

margin

map
5.päev

Teisipäev, 21. juuni

Tänane päev toob kõige rohkem tõusu- ja laskumismeetreid ning meie matka kõrgeima punkti. Meie sihiks on maaliline Bibidžanati järv. Sinna jõudmiseks ületame Alaudini kuru (3860 m), kust naudime hingematvaid vaateid majesteetlikele tippudele ja mägede vahel peituvatele järvesilmadele. Päeva teises pooles alustame laskumisega mööda Alaudini järve kallast meie tänasesse laagrisse Bibidžanati järve ääres (2800 m). Täna veedame viimase öö telkides nautides tähistaevast.

Ööbimine telkides.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

6.päev

Kolmapäev, 22. juuni

margin

map
6.päev

Kolmapäev, 22. juuni

Täna on rahulik laskumise päev – tee viib meid alla Artuchi alpinistide laagrisse (2200 m), kus saame nautida sooja dušši ja voodis magamist kohalikus külalistemajas. Tänane teekond kulgeb läbi mägiaasade ja metsade, mõnes kohas muutudes kiviseks ja elutuks. Päev pakub palju ilusaid vaateid ja emotsioone. Artuchi laager/baas asub väga ilusal alpimaastikul, selle lähedal (20 minutit sõitu) võib leida suurepärase looduslikul kaljul asuvat ronimisseina, kus saavad oma oskusi arendada igas vanuses mägironijad.

Ööbimine külalismajas.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

7.päev

Neljapäev, 23. juuni

margin

map
7.päev

Neljapäev, 23. juuni

Täna on meie viimane päev mägedes. Varahommikul matkame Chukuraki järve äärde. Saame nautida vaadet järvele ja kohtuda kohalike karjustega ning nende peredega – siin saame võimalusel proovida värsket jogurtit. Seejärel suundume tagasi Artuchi laagrisse, kust viib transfeer meid Pendžikenti. 5. sajandist pärinevas Pendžikentis saame näha selle kunagi hiilgava ja imelise iidse linna varemeid. Siin külastame ka unikaalset UNESCO maailmapärandisse kantud vaatamisväärsust – 4-2 sajandist eKr pärit Sarazm küla. Pendžikentis proovme ka sealset kuulsat plov’i kohalikus plovimajas.

Majutus: Sughd Hotel Pendžikentis või sarnane.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

8.päev

Reede, 24. juuni

margin

map
8.päev

Reede, 24. juuni

Hommikusöögi järel ootab meid transfeer Usbekistani piirile Džartepas, kus kohtume oma usbeki reisijuhiga ning suundume bussiga Samarkandi. Jätame oma asjad hotelli, mille järel algab meie väga sisukas ja põnev kultuuriprogramm. Siia kuulub: imeliste glasuurplaatidega ja kivinikerdustega kaetud Gur Emir mausoleum (Timuri hauakamber); linna süda – maailma üheks ilusamaks väljakuks peetud, minarettidega ümbritsetud keskväljak Registan (pärsiakeelses tähenduses – kõrb); kolm medrese’d (religioossed õppekeskused): Ulughbek, Šer-Dor  ja kullaga kaetud Tillya-Kari. Näeme Šhahh Zinda nekropolist ja 15. sajandil Timuri rajatud Bibi Khanym mošeed. Külastame  iidset Ulughbeki observatooriumi, kus on säilinud iidse teleskoobi osad. Proovime jõuda ka moslemimaailma jaoks üsna unikaalse kohani Išrat-Honi mausoleumisse. Milles seisneb selle ainulaadsus? See on naiste mausoleum, pühendatud  Timuri dünastia naistele.

Majutus hotellis Sultan, Grand Samarkand Superior või sarnane.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

9.päev

Laupäev, 25. juuni

margin

map
9.päev

Laupäev, 25. juuni

Peale hommikusööki jätkame tutvust Samarkandiga: Afrosiabi iidse linna (Samarkandi eelkäia) varemed ja muuseum ja prohvet Danieli haud. Prohvet Daniel on austatud kolme maailmareligiooni – kristluse, judaismi ja islami – poolt. Tema mausoleum on palverännaku kohaks kõigile kolmele usundile. Programmis on ka Konigili küla selle paberivabrikuga “Meros”, kus näeme iidse tehnoloogia järgi valmivat Samarkandi paberit. Päeva teises pooles sõidame Taškenti (kas rongi või bussiga). Meie matka lõpetab ühine pidulik õhtusöök.

Ööbimine Taškendis, Miran International Hotel või sarnane.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

10.päev

Pühapäev, 26. juuni

margin

map
10.päev

Pühapäev, 26. juuni

Hommikusöök hotellis. Transfeer Taškenti rahvusvahelisse lennujaama (IATA: TAS). Lahkumine.

Reisigalerii

Arvamused

Imeline ilus Ukraina, lõputult külalislahke ja rõõmus. Toidud, joogid, tantsud, laulud. Natalia – meie kohalik saatja - naine, kes on absoluutselt igas olukorras nagu kala vees. Reisiseltskond, kellega iga päev saab pisarateni naerda. Nagu ikka Andmomentsi reisidel, saavad ka võhivõõrastest nädalaga üdini omad ja tunned, et nende inimestega läheks iga kell luurele või…pigem uuesti koos matkama

Kristina Saarepera, Rattareis Ukrainas , 2017. a reis

“Ladies Trekking pakub suurepärast võimalust oma unistuste teostamiseks, ning samas teha ka üks heategu. Selles projektis veetleski mind just heategevuse aspekt. Ma ei läinud mitte ainult mägironimisreisile lõbusalt aega veetma, vaid sain ka võimaluse toetada tähtsat igapäevatööd Msafiri English Medium School’is. Ma ei unusta kunagi neid tundeid, mis mind päikesetõusuga samaaegselt Kilimanjaro tippu jõudes valdasid. Samamoodi rahuldustpakkuv oli näha naerulsui lapsi, kellele oli avanenud võimalus kooliharidust saada. Olen tänulik Zonta International District 20 Soome klubi toetusele Msafiri English Shool’i heaks, mis teostati Ladies Trekking projektis osalemise läbi. See toetus katab ühe koolitüdruku koolituskulud ning see muudab kogu tema elu. Meie lõbusas matkaseltskonnas pikkadel mägiradadel rännates ei tundnud ma kordki igavust, sest vestlused eri maadest pärit naiste vahel olid alati huvitavad. Soovitan soojalt Ladies Trekking’ul osalemist kõigile hoolivatele ja julgetele naistele, kes peavad lugu värskes õhus matkamisest ning kes on avatud uutele kogemustele!“

Salla Tuominen, Ladies Trekking. Kilimanjaro, 2010. a reis

Mul on olnud õnne kasvada üles väljaspool suurt linna, metsade ja järvede vahetus läheduses. Veetsin väga palju aega nii looduses, kui oma väikses kodulinnas ringi liikudes - see õpetas vaatlema ja märkama, avastama ja uurima. Reisides soovin saada sarnast kogemust: liikuda ehtsas keskkonnas, peatuda ja uurida, katsuda, proovida, suhelda kohalike inimestega, süüa nende toite, kogeda natukenegi sealset elu. Just seda olen leidnud Andmoments'i reisidel - kulgemine värskes õhus, ehtsad ja kordumatud kogemused, lummav ja eriline loodus, huvitavad reisikaaslased, suurepärane korraldus. Loomulikult tuleb ette ka keerulisemaid hetki - mõni tõus tundub liiga pikk, mõni päev liiga palav, mõni laskumine ohtlik ja hirmus - kuid kui võimas tunne on pärast, kui kõik raskused on ületatud! Ja see on väärtus omaette. Iga külastatud riik on jätnud oma kustumatu mulje ja lemmikpaika on väga raske välja tuua. Gruusias on imeilus loodus ja rikkalik toidukultuur, Armeenias - lihtsad ja lahked inimesed, keeruline ja mitmetahuline ajalugu; Rumeenias - suursugune pealinn, imearmasad väiksed linnakesed, vanaaegsed lossid ja kindlused mägedes, Ukrainas - alati positiivsed ja külalislahked inimesed, suurepäraselt säilinud Lvivi vanalinn, nostalgilised hetked külades ja kõige maitsvamad supid! Usun, et igaühele on Andmomentsi reisidel midagi olemas ja meiegi oleme juba valmis järgmiseks seikluseks.

Veronika Rogalevich, Rattareis Rumeenias, 2017. a reis

Mugavused ja ööbimised

Meie reisil kogetav mugavuse tase on võrdelises seoses kohtadega, mida külastame. Linnades (Taškent, Pendžikent ja Samarkand) ööbime mugavates turistiklassi hotellides, kus on olemas kõik mugavused: vannituba ja WC. Artuchi laagris ööbime külalismajas, kus olud on kasinamad, kuid siiski olemas pesemisvõimalus. Külalismajas on ööbimine korraldatud mitmekesi tubades. Matkal ööbime telkides telklaagris. Toitlustamise eest on hoolitsetud: matka jooksul saadavad meid kõikvõimalikud kohaliku köögi saadused ja seda enamasti kolm korda päevas.

Pagasi transport on kogu reisi jooksul (sh mägimatka jooksul) organiseeritud: igapäevaselt on vaja kaasas kanda vaid päevast kandamit (fotokas, telefon, vahetusrõivad, snäkid, jms). Mägimatka jooksul liigub pagas eeslitega, maksimum kaaluks pagasil on 15kg inimese kohta.

Raskusaste: Keskmine

Tegemist on jalgsimatkaga, mis on keskmise raskusastmega. Matk ei ole küll tehniline: ei eelda erivarustuse (köied, “kassid”, jms) kasutamist, kuid üsna suurtest kõrgustest lähtuva potentsiaalse kõrgmäestikuhaiguse tõttu ei ole ta kergete killast. Päevased tõusud on mõnel päeva siiski tõsised. Eelnev mägede/matkamise kogemus tuleb kindlasti kasuks. Võimalik, et kõrgmäestikuhaigusega puutud selle reisil kokku, kuid eeldatavasti kergel kujul. Reisi kõige kõrgemaks punktiks on meil 3860 m. Kõrgmäestikuhaiguse minimaalseks kõrguseks loetakse 2500 m, kuid tavaliselt tekivad esimesed, kergemad sümptomid 3000-3500 m juures. Enamik meie ööbimisi mägimatka jooksul on 2200-3700 m vahel, seega juba mõnevõrra tajutavas hapnikuvõlas. Päevasteks rännakuteks koos peatustega (söögi-, foto-, joogipausid) kujuneb kokku umbes 5-8 tundi.

Kasulik teada

Kindlustus

Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele kindlustustingimustes. Konsulteeri meie reisikonsultantidega selles osas, et olla veendunud piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale hankida.

Raha

Sellel reisil on meil võimalusi raha raiskamiseks vaid linnades olles. Matkarajal poode ei ole, ning kõik muu (majutus, enamus toidukordi, matkaraja tasud) sisaldub hinnas. Siiski peaks kaasas olema piisavalt sularaha, et lubada endale snäkke, õlu ja lisategevusi ning paari söögikorda, mida oleme reisikavas vabaks jätnud.

Tadžikistani rahaühikuks on somoni, rahvusvaheline tähis TJS. Raha vahetavad pangad. Kehtib ametlik vahetuskurss, raha on võimalik vahetada linnades (meie reisil Pendžikent). Domineerivad valuutad on USD, Rubla ja EUR, USD natuke eelistatum. Somoni vahetuskurss on ligilähedaselt 10 somoni = 1 euro. ATM-id ei ole usaldusväärsed, kuna Tadžikistani pangad on järjepidevalt pankrotistunud. Et olla kindel, tasuks kas USD-e või EUR-e sularahana kaasa võtta.

Usbekistanis on meil rohkem võimalusi raha kulutada. Rahaühikuks on som (UZS). Vahetuskurss on 1  euro = 10 000 som’i. Raha ei ole võimalik vahetada Eestis. Valuutat saab vahetada reisi ajal pankades ja valuutavahetuspunktides. Reisile on mõistlik kaasa vahetada USD,  kindlasti ka väiksemaid kupüüre. Samarkandis ja Taškendis, kus me viibime reisi ajal, on olemas ka ATM’id.

Ilm

 1. Taškent ja Samarkand. Juuni on hea aeg nende linnade külastamiseks – ilmad on meile üsna talutavad, juba küllaltki palavad, kuid mitte kõrvetavalt. Ööd on soojad. Sademeid väga vähe. Taškent: öösel on min. 22 ja päeval max 38 kraadi sooja. Samarkandis võib olla mõned kraadid jahedam.
 2. Fan mäed. Nagu mujalgi mägedes, sõltuvad ilm ja õhutemperatuur suuresti kõrgusest. Siin peab olema valmis erinevateks ilmastikuoludeks. Päevane temperatuur juunis varieerub 15-20 kraadi juures, kõrguse tõustes läheb külmemaks. Ööd võivad olla külmad, vahel võib öötemperatuur langeda ka nullini või isegi mõni kraad alla nulli (suurematel kõrgustel). On olemas nii vihma kui ka lume tõenäosus.

Mida matkale kaasa võtta

Arvestada tuleb suurte temperatuurivahedega ja peab valmis olema vihmaks, lumeks, päikeseks, öökülmaks ja niiskuseks. Näpunäited, mida kaasa võtta: magamiskott (vähemalt -0 °C jaoks), täispuhutav madrats või matt (mille peal telgis magada), suur kott mugavaks eesli külge kinnitamiseks. Matkajalatsid, varujalatsid, plätud, matkapüksid, lühikesed püksid, soe aluspesu, 4 kategooria päikeseprillid, suure kaitsefaktoriga (30-50) päikesekaitsekreem ning –huulepulk, veepudelid, termos, soe matkajope, vihma- ja tuulekaitse kiht, sall, müts, kindad, matkakepid,  mugav seljakott igapäevaste hädavajalikke asjade kandmiseks ning energiat andvad näksid, jms.

Täpsema reistarvete ja varustuse nimekirja jagame reisile eelnevalt ning arutame läbi reisieelsel kohtumisel.

Viisanõuded

Eesti kodanikule ei ole vaja viisat ei Tadžikistani ega ka Uzbekistani.

Alates 01.01.2022 Kehtib Tajikistani välisministeeriumi informatsiooni põhjal Eesti kodanikele Usbekistani reisimiseks kuni 30 päevaks viisavaba režiim. Viisavaba rešiim kehtib ka vene Föderatsiooni kodanikele, kuni 90 päevaks. NN „Halli passi“ omanikel tuleb taotleda viisa. Lisainfo leiate Tajikistani saatkonnast Moskvas. Juhime tähelepanu, et Tadžikistanil on õigus muuta riiki sisenemise ja seal viibimisega seotud reegleid ning ei pruugi sellest teisi riike koheselt teavitada. Täiendavate küsimuste korral pöörduge palun lähimasse Tadžikistani saatkonda Moskvas.

Tadžikistani saatkond Moskvas

Usbekistan. Alates 01.02.2019 Kehtib Usbekistani Läti saatkonna informatsiooni põhjal Eesti kodanikele Usbekistani reisimiseks kuni 30 päevaks viisavaba režiim. Viisavaba rešiim kehtib ka vene Föderatsiooni kodanikele, kuni 90 päevaks. NN „Halli passi“ omanikel tuleb taotleda viisa. Lisainfo leiate Usbekistani saatkonnas Lätis. Juhime tähelepanu, et Usbekistanil on õigus muuta riiki sisenemise ja seal viibimisega seotud reegleid ning ei pruugi sellest teisi riike koheselt teavitada. Täiendavate küsimuste korral pöörduge palun lähimasse Usbekistani saatkonda Riias.

Vaktsineerimine ja muu meditsiin

Täpse vaktsineerimissoovituse annavad reisimeditsiininõustajad ja -arstid. Mitteprofessionaalne info on selline, et peaks omama igal juhul tavavaktsineerimisi: difteeria, teetanus, läkaköha ning leetrite, tuulerõugete ja lastehalvatuse vastu. Soovitav oleks olla vaktsineeritud kõhutüüfuse ning hepatiit A ja B vastu. Tervishoiusüsteem Tadžikistanis ja Uzbekistanis ei ole eriti tasemel (Usbekistanis küll natuke parem), puudu on ravimitest, tervishoiuasutustest ning oskustest. Pealinnas ja suuremates linnades on olemas korralikke tervishoiuasutusi, kuid mägipiirkondades on see pigem väga puudulik.

NB! Konsulteeri reisimeditsiininõustajaga, ära toetud pelgalt siin ja mujal internetis leiduvale infole

Aeg / hind

Aeg
17. - 26. juuni 2022
Hind
1590 €
 • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale koht reisil
 • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale varajase tellija hind

Reisi algus- ja lõpp-punkt

 • Reis saab alguse ja lõpeb Taškenti rahvusvahelist lennujaamast (IATA: TAS)

Minimaalne reisijate arv

 • Reis toimub juhul kui reisile on registreerunud vähemalt 4 reisijat

Hind sisaldab:

 • Kohaliku giidi ja eestikeelse reisijuhi teenuseid (meie reisijuhid räägivad lisaks ka reeglina vene ja inglise keelt: uuri täpsemalt meie reisikonsultantidelt)
 • Transfeere lennujaama ja tagasi
 • Majutust (jagades tuba/telki reisikaaslasega) (5 ööd hotellis, telgid telklaagrites matka jooksul) ja toitlustust vastavalt reisikavale (enamasti 3 korda päevas)
 • Vaatamisväärsuste- ja muud tasud ja piletid
 • Transporti vastavalt reisikavas kirjeldatule (rong, buss)
 • Ökotasud
 • (looduslikku/puhast) joogivett matka jooksul
 • Mõnusat matka ja lahedat reisiseltskonda
 • Toitlustust vastavalt reisikavale, puuduvad toidukorrad ostab Reisija
 • Pagasi transporti eeslitel/autodega matka jooksul (kuni 15 kg pagasit reisija kohta, kompaktselt pakituna)

Hind ei sisalda:

 • Rahvusvahelisi lennupileteid, lennujaamamakse, reisikindlustust
 • Isiklikke magamistarbeid (magamiskott ja matt)
 • Isikliku tarbimist: suveniirid, karastusjoogid, alk joogid
 • Jootraha
 • Muud reisiprogrammis mittesisalduvat
 • Viisat (viisalõive, menetlemist, jms)

Lisatasu eest:

 • Majutus üheses hotellitoas €190
 • * Hotellide hinnad indikatiivsed, küsi konkreetset pakkumist meie reisinõustajalt.
 • Lisaöö Taškendis 60 / koht üheses toas
 • Lisaöö Taškendis 35 / koht kaheses toas

Maksetingimused:

 • Reisile registreerimisel tuleb tasuda 20% reisi maksumusest, mis on tagastamatu deposiit.
 • 30 päeva enne reisi peab olema tasutud ülejäänud 80% reisi maksumusest.
 • Reisile registreerimisel vähem kui 30 päeva enne reisi tuleb tasuda 100% kogu reisi maksumusest.
 • Lisateenuste eest tasutakse eraldi.

Tühistamine

 • 20% programmi maksumusest tagastamisele ei kuulu. (Tagastamatu deposiit)
 • Rohkem kui 30 päeva etteteatamise korral tagastatakse sissemakstud summa, millest on maha arvatud tagastamatu deposiit 20%.
 • 30 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral tagastatakse reisimaksumusest 50%.
 • 14 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral reisi maksumust ei tagastata. Reisi tühistamine loetakse kehtivaks ainult kirjaliku teatisena.

Küsi reisi kohta

Küsimused? Täpsustused? Erisoovid? Küsi julgelt ja kirjuta oma soovidest ja plaanidest meile selle vormi kaudu

+372 58 690 000
info@andmoments.com

Korduma kippuvad küsimused

Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?

  Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.

 

Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?

  Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.

Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?

  Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.

Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?

  Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu

Mis sisaldub pakettreisi hinnas?

  Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.

Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?

  Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.

Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?

  Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!

Kuidas toimub reisi eest tasumine?

  Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.

Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?

  On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.

Milline on rendirataste kvaliteet?

  Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.

Kuidas saan ma krossireisile tsikli?

  Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.

Milline on renditsiklite kvaliteet?

  Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.

Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?

  Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.