Rattareis Mongoolias Jalgrattaga nomaadielu ja -kultuuri keskmesse

 • Naadam’i festival – nomaadikultuuri kõrghetk
 • Värvikas ja vaheldusrikas Orkhoni org
 • Ulaanbaatar – Euroopa ja Aasia hübriid
 • Khogno Khan’i rahvuspargi imelised maastikud
 • Karakorum – Tšingis-khaani impeeriumi pealinna varemed

Hea reis on segu plaanist ja juhusest.
Meie nädal oli nagu hea uni, kus vaheldumisi vilksasid läbi hingematvad loodusvaated, eksootilised söögikogemused, vaesus ja rikkus ning kõik need väikesed värvilised hetked, kus tundsid end täielikult pealtvaatajana suures müsteeriumis nimega Hiina.
Meie reisijuht Scott ja tema "Sancho Panza" mister Tang ei olnud lihtsalt teejuhid vaid sõbrad, keda me varem ei tundnud. Ja mul on väga hea meel kogu meie "hullude eestlaste kamba" üle, kes võtsid reisilt kõik ja rohkemgi veel. Öised maosöömised, Hiina teater, baijiu, KTV, belglased ning punased püksid… nimekiri oli pikk.
Loodame, et Mr Tang saab ikkagi ise tütre tehtud ja Snow sööb edaspidigi tooreid tomateid.

Markko ja Katrin Karu. Rattareis Hiinas, 2011. a reis

Reisijuht

Margus Püvi alias “MÄX”

Pole tähtis, kuhu reisid vaid oluline, mida sellel reisil koged. Elu on teekond, õnnelikud on need, kes suudavad nautida protsessi kulgu, eesmärke üle tähtsustamata. Spordimehena võin öelda, et...

Loe veel

Võimsaimad reisihetked

Ulaanbaatar – Euroopa ja Aasia hübriid

Ulaanbaatar on kõige külmem maailma pealinnadest – talvised temperatuurid püsivad siin pidevalt -30 kraadi ringis. Otsetõlkes tähendab Ulaanbaatar “punast kangelast“. Linn kujutab endast ette huvitavat segu Aasiast ja Euroopast. Siin eksisteerivad harmoonias kõrvuti modernsed kõrghooned aga ka traditsioonilised jurtad, kus mongolid on elanud aastasadu. Linnas näeb palju uusi ja uhkeid euroopa autosid ja päevinäinud nõukogudeaegseid busse ja trolle. Ulaanbaatar’is leiab arvukalt budistlikke kloostreid ja templeid, mis on üsna populaarsed naaberriikide palverändurite seas. Üks sellistest kloostritest on Gandantegtšilen hijd. Algselt oli Mongoolias suur hulk väikesi mobiilseid kloostreid, kus laamad elasid jurtades ja kloostrid võisid ka aeg-ajalt asukohta vahetada. Hiljem see muutus. Gandantegtšilen hijd rajati püsiva asukohaga 1838. aastal Dalkha kõrgendiku jalamile eesmärgiga luua uus suur Suutra ja Tantra keskus Mongoolias. See kasvas välja suurimaks kloostrikompleksiks Mongoolias, kus on omaette teaduskonnad meditsiini, astroloogia ja muude budistlike distsipliinide jaoks. Külastame seda kloostrit ning leiame aega ka muude huvitavate vaatamisväärsuste jaoks.

Khogno Khan’i (Khögno Tarna) rahvuspargi imelised maastikud

Khogno Khan’i rahvuspargis kohtuvad piiritu stepp, taiga ning liivadüünid. Siin kohtuvad ajalugu ja maaliline loodus –  iidsed budistlikud kloostrid ja hõbedaste kaskede ning paplitega kaetud mäed, kus voolavad kristallpuhta veega allikad. Siin leiab  imelise, natuke sürrealistlikku maastiku, kus graniitmägimassiivide keskel looklevad kuldkollased liivadüünid (Elsen Tasarkhai), mida sageli nimetatakse väikeseks Gobi’ks või Mongoolia liivadeks. Düünide ahela kogupikkuseks on üle 80 km. Veel leiab siin mäenõlva all peidetud maalilise Uvgun’i budistliku kloostri, mis on osaliselt varemetes kuid osaliselt ka taastatud. Klooster rajati Tiibeti munkade poolt ning on oma ajaloo jooksul mitu korda hävitatud ning taastatud (viimatine taastamine toimus 1992.-2004. aastatel). Ka praegu on klooster tegutsev.

Karakorum - Tšingis-khaani impeeriumi pealinna varemed

Karakorum – võitmatu Tšingis-khaani hiigelvalduste pealinn ja tema esimene püsiv elukoht, mis muutus tõeliselt võimsaks pealinnaks Tšingis-khaani poja valitsemise ajal. Linna asutamisaastaks peetakse 1220 ja selle  õitseng kestis vaid viiskümmend aastat. Hetkeni, mil impeeriumi pärijad hakkasid rajama vallutatud maadel oma pealinnu. Selle viiekümne aasta vältel asus siin piirkonna majanduslik ja poliitiline keskus. Huvitav on fakt, et khaani pere lähtus oma rändrahva traditsioonidest ning ei elanud linnapalees (see oli mõeldud vaid vastuvõttudeks), vaid eelistas linna lähedal asuvaid jurtasid. Linn hävitati täielikult hiina Mingi dünastia poolt 1380. aastal. Kaasaegne Karakorum rajati mõned kilomeetrid varemetest eemale, kuid viimased paistavad mägede vahelt hästi uude linna ära. Praegune Karakorum on piirkonna administratiivne ja põllumajanduskeskus. Tšingis-khaani pealinna varemete kõrval asub siin Erdenezuu klooster, mille asutaja Altan-khaan aitas kaasa budismi arengule Mongoolias. Vaatamata sellele, et osa kloostrikompleksist on samuti varemetes,  jääb see üheks külastatavaimaks kloostriks riigis.

Värvikas ja vaheldusrikas Orkhoni org

Orkhoni org on Mongoolia sümbol: kaunis looduslik paradiis. Siin asub hulgaliselt värvikaid karjamaid, mille vahele on mahutanud end elama paljud nomaadi pered. Org lisati 1992. a UNESCO maailmapärandi nimistusse. Sellel piirkonnal on väga suur arheoloogiline väärtus – mitmed nomaadikultuurid on seda piirkonda asustanud juba eelajaloolistel aegadel. Orkhoni oru üheks meeldejäävamaks maastikupildiks on samanimeline kosk. Valge vahutav veevoog mustal kivitaustal, päikesevalguses sillerdavad ja „vikerkaaretavad“ veepiisad. See 16 meetrit kõrgune ja 5 meetrit laiune juga on maagiline.  Kosk tekkis 20 tuhat aastat tagasi pärast ainulaadset maavärinate ja vulkaanipursete koostegevust.

Naadam’i festival – nomaadikultuuri kõrghetk

Naadam’i festival on Mongoolia iga-aastane suursündmus. See on ainulaadne ja kõnekas nomaadikultuuri väljendus, unikaalne rahva- ja võitluskunsti kombinatsioon. Festivali tuumaks on oskuste proovilepanek kolmes mehelikkus „spordialas“ – maadluses, ratsutamises ja vibulaskmises. Kõik see toimub nn klassikalise rahvakunsti saatel – laulmise, tantsimise ning näitlemisega. Suuremate Naadam’ite avatseremooniad on grandioossed – sõdurite, võitlejate ja munkade ühismarsid võimsa sõjamuusika saatel, rikkalikud ja värvilised rahvariided ning vaimustav õhkkond. Festivali juured pärinevad nomaadide pulmatseremooniatest ja Mongoolia armee jahi tavadest. Naadam on väga hea võimalus Mongoolia rahva kultuuri nägemiseks ja mõistmiseks. Meie reisil põikame maapiirkonda, vähem kommertslikku, ehedamale Naadamile.

Reisikava

1.päev

Reede, 05. Juuli

margin

map
1.päev

Reede, 05. Juuli

Saabumine Ulaanbaatar rahvusvahelisse lennujaama (IATA: UBN).

Tutvumine linnaga, kus kõrvuti eksisteerivad modernsed kõrghooned ja traditsioonilised  jurtad, kus näeb palju uusi ja uhkeid euroopa autosid ja päevi näinud  nõukogudeaegseid busse ja trolle. Ulaanbaatar’is leiab arvukalt budistlikke kloostreid ja templeid, loodus- ja ajaloomuuseumi ning palju muud põnevat. Jalgrataste ülevaatamine ja ettevalmistus. Ühine õhtusöök ja tutvumisõhtu.

Majutus hotellis Edelweiss Ulaanbaataris.

Reisikavas sisaldub õhtusöök.

2.päev

Laupäev, 06. Juuli

margin

map
2.päev

Laupäev, 06. Juuli

Hommikusöök hotellis, mille järel viib meid transfeer väiksesse Gobi’sse: Khogno Khani. Siit algab meie jalgrattamatk – asume nautima natuke sürrealistlikku maastiku, kus graniitmägimassiivide keskel looklevad kuldkollased liivadüünid (Elsen Tasarkhai). Võimalusel külastame maalilist Uvgun’i budistlikku kloostrit. Õhtul alustame nomaadide ellu sulandumisega – seame ennast jurtadesse ja naudime traditsioonilist õhtusööki.

Majutus turistidele mõeldud jurtalaagris Khogno Khanis

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

3.päev

Pühapäev, 07. Juuli

margin

map
3.päev

Pühapäev, 07. Juuli

Hommikusöögi järel külastame Tšingis-khaani pealinna Karakorum’i ning pika ja keerulise ajalooga Erdenezuu kloostrit. Peale seda viib saateauto meid Orhkoni piirkonda, kus saame nautida stepi lõputut avarust ja ilu Hudžirt küla ümbruses. (Karakorum on üks võimalikest Naadam’i festivali külastamise kohtadest, täpne koht ja aeg täpsustub vahetult enne reisi. Sellest sõltuvalt on päev 3 kuni päev 6 reisikavades võimalikud muudatused).

Majutus Hudžirti külas, telkides, mis lüüakse üles kohalike jurtade kõrvale..

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

4.päev

Esmaspäev, 08. Juuli

margin

map
4.päev

Esmaspäev, 08. Juuli

Hommikusöök. Selle järel väntame kuulsa Orhhon’i koseni. Edasi on valikute küsimus – on võimalus teha rattaga 80 km ring ning nautida lõunapiknikku laagrist kaugel, naastes tagasi alles õhtul. Aga on ka võimalus nautida teed ja suhtlemist uute nomaadidest sõpradega maalilise Orkhon’i kose  taustal. Soovi korral võib hobusel ratsutamise oskused proovile panna. (Siin Hudžirtis on üks võimalikest Naadam’i festivali külastamise kohtadest, täpne koht ja aeg täpsustub vahetult enne reisi. Sellest sõltuvalt on päev 3 kuni päev 6 reisikavades võimalikud muudatused). Õhtul jätkame nomaadide elu tundma õppimisega, majutume jurtadesse ja sööme kohalikku toitu.

Majutus turistidele mõeldud jurtalaagris.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

5.päev

Teisipäev, 09. Juuli

margin

map
5.päev

Teisipäev, 09. Juuli

Hommikusöök. Täna ootab meid reisi pikim päev jalgrattal. Sõidame põhja, Khangay mägimassiivi  juurde.

Eesmärk on õhtuks jõuda Chuluut jõe orgu, Tsetserleg’i. Sinna viib meid pikk ja maaliline tee, mis kulgeb läbi maalilise oru ja üle mäekuru. Meie sihtpunkt: Tsetserleg on karmide mägede vahel end mugavalt sisse seadnud linnake võluva budistliku kloostriga ja imelise vaatega mägedele. Selle linna lähedal asub meie tänane telklaager. (Tserterleg on üks võimalikest Naadam’i festivali külastamise kohtadest, täpne koht ja aeg täpsustub vahetult enne reisi. Sellest sõltuvalt on päev 3 kuni päev 6 reisikavades võimalikud muudatused). Õhtul jätkame tutvust nomaadide eluga, suhtleme kohalikega.

Majutus telkides, mis lüüakse üles kohalike jurtade kõrvale.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

6.päev

Kolmapäev, 10. Juuli

margin

map
6.päev

Kolmapäev, 10. Juuli

Väsinutel on täna võimalus võtta rattasõidust väike puhkus ning täiel rinnal pühenduda ennast kohalike nomaadide elu nüanssidesse. Spordihingelisemad saavad ka täna teha rattaga soovitud arv kilomeetreid.  (Tserterleg on üks võimalikest Naadam’i festivali külastamise kohtadest, täpne koht ja aeg täpsustub vahetult enne reisi. Sellest sõltuvalt on päev 3 kuni päev 6 reisikavades võimalikud muudatused). Õhtuks naaseme tagasi laagrisse ning saame õhtusöögiks maitsta peamist kohalikku delikatessi,  kuulsat pidurooga khorkhog’i – tulikuumadel kividel küpsetatud lambaliha.

Majutus telkides, mis lüüakse üles kohalike jurtade kõrvale.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

7.päev

Neljapäev, 11. Juuli

margin

map
7.päev

Neljapäev, 11. Juuli

Hommikusöök laagris, peale seda asume rataste selga ja hakkame liikuma läbi Ikh-Tamir piirkonna. Teel läbime mitmeid väikeseid nomaadikülakesi, suhtleme kohalikega, naudime stepi avarust ja värskust ning võibolla kohtame ka mõnda kohaliku fauna esindajat. Ikh-Tamir’i külas saame hetkeks puhata jalga ja nautida lõunat, mille järel jätkame teekonda juba üsna omaseks saanud nomaadi jurtalaagrisse, kus meid ootab soe õhtusöök ja põnev kohalikega tutvumine.

Majutus telkides, mis lüüakse üles kohalike jurtade kõrvale.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

8.päev

Reede, 12. Juuli

margin

map
8.päev

Reede, 12. Juuli

Täna on meie viimane rattapäev. Peale hommikusööki võtame suuna Ogii järvele – see on imekaunis veepärl milles peegeldub lõpmatu stepp, päike ja selge sinine taevas. Nagu ka eelnevatel päevadel peatume tee peale jäävates nomaadikülakestes, suhtleme, teeme tutvusi kohalikega, proovime traditsioonilise köögi delikatesse. Ogii järve ääres ootab meid soe ja mõnus õhtusöök ning hubane ja põnev nomaadilaager.

Majutus nomaadikülas, jurtades.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

9.päev

Laupäev, 13. Juuli

margin

map
9.päev

Laupäev, 13. Juuli

Hommikusöök, peale seda ootab meid ca 5 tunnine transfeer tagasi Ulaanbaatarisse. Pealelõunal saame veel nautida linna, osta suveniire ja kingitusi. Õhtul ootab meid pidulik seiklusliku reisi lõpetamine ühise õhtusöögi näol.

Majutus hotellis Edelweiss Ulaanbaataris.

Reisikavas sisalduvad hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

10.päev

Pühapäev, 14. Juuli

margin

map
10.päev

Pühapäev, 14. Juuli

Lahkumispäev. Hommikusöök hotellis (sisaldub hinnas). Transfeer Ulaanbataar’i rahvusvahelisse lennujaama (IATA: UBN).

Reisigalerii

Arvamused

Hea reis on segu plaanist ja juhusest.
Meie nädal oli nagu hea uni, kus vaheldumisi vilksasid läbi hingematvad loodusvaated, eksootilised söögikogemused, vaesus ja rikkus ning kõik need väikesed värvilised hetked, kus tundsid end täielikult pealtvaatajana suures müsteeriumis nimega Hiina.
Meie reisijuht Scott ja tema "Sancho Panza" mister Tang ei olnud lihtsalt teejuhid vaid sõbrad, keda me varem ei tundnud. Ja mul on väga hea meel kogu meie "hullude eestlaste kamba" üle, kes võtsid reisilt kõik ja rohkemgi veel. Öised maosöömised, Hiina teater, baijiu, KTV, belglased ning punased püksid… nimekiri oli pikk.
Loodame, et Mr Tang saab ikkagi ise tütre tehtud ja Snow sööb edaspidigi tooreid tomateid.

Markko ja Katrin Karu. Rattareis Hiinas, 2011. a reis

Hingematvad vaated riisiterrassidele; lõppematu tõus majutuskohta, kus pererahvas ootas saabujaid lillevaniku ning värskelt pressitud apelsinimahlaga; armsad Nepali lapsed, kes millegipärast pildistamiseks pikkuse järjekorda võtsid :); swing-hüpe kanjonisse 160 meetri kõrguselt sillalt The Last Resort´is, Kathmandu linn oma kirjususes – need on vaid vähesed mälupildid rattamatkast Nepali, mis niipea ei unune. Kui on soov kogeda hoopis teistsugust elu-olu kui see, millega igapäevaselt harjunud oleme, siis on Nepal täpselt õige koht, kuhu minna. Värskendav kogemus on garanteeritud.

Kristin Peebo, Rattareis Nepalis, 2012. a reis

Viimase hetke otsus elu esimesele matkareisile registreeruda osutus elumuutvaks. Kuigi mu varustusekott saabus kohale alles siis kui mägedest alla tulime ja matkakeppe asendasid bambusetüükad ning muu vajaliku osas käisin külakorda kaaslaste õlale patsutamas, olen nüüd parandamatult nakatunud haigusesse nimega „seiklusmatk tundmatusse“. Myanmari (end. Birma) mägise põhjaosa puutumatu dźungel, hommikune ahvilaul, kristallselged mägijõed kahtlaselt kõikuvate rippsildadega, ujedalt naeratavad külaelanikud, „ta-taa“ hõikuvad pilusilmsed lapsed, ootamatult mägiteel vastukõndiv hiiglaslik vesipühvel, turgude värvikirevus, ülimaitsev toit koos laulude ja „saladustega“ öise lõkke ümber, Shwedagon pagoda ja Bagani 2500 pagoodi kuldses loojangusäras ning meie võrratult vahva reisiseltskond! Selle nimel tasub rihma pingutada, et varsti jälle minna...

Kati Ojaver-Heidemann, Matkareis Birmas, 2015. a reis

Mugavused ja ööbimised

Meie reisil kogetav mugavuse tase on võrdelises seoses kohtadega, mida külastame. Ulaanbataaris peatume turistiklassi hotellis, matkal aga telkides või jurtades (mongoli keeles ger) – turistidele mõeldud jurtalaagrites.  Enamasti leiab seal ühiskasutuses olevaid dušši- ja tualettruume.

Toitlustamise eest on hoolitsetud: matka jooksul saadavad meid kõikvõimalikud kohaliku köögi saadused ja seda enamasti kolm korda päevas.

Pagasi transport on kogu reisi jooksul organiseeritud: igapäevaselt on vaja kaasas kanda vaid päevast kandamit (fotokas, telefon, vahetusrõivad, snäkid, jms). Matka jooksul liigub pagas saateautoga. Saateauto saadab gruppi kogu reisi vältel (väheste eranditega, millest teavitame ette) ning sinna paigutame ka pagasi ning joogiveevarud. Igale soovijale on koht autos olemas, kui vajatakse abi või siis lihtsalt pisikest puhkust väsinud jalgadele. Kui midagi tõsisemat peaks rattaga juhtuma, on tehniline abi käepärast ning lihtsamad varuosad saateautos olemas.

Kui soovite reisi kaasa teha rendirattal, siis teatage sellest juba reisi broneerimisel. Kaasa võib võtta oma isiklikud pedaalid ning sadula, mida saab sobitada rendirattale. Kui teil on  mugavam oma varustusega sõita, võib kaasa võtta ka oma ratta. Sel juhul palume ratas eelnevalt põhjalikult hooldada ning vajalikud varuosad kaasa võtta. Palun konsulteerige eelnevalt Andmoments Seiklusreisid meeskonnaga.

Raskusaste: Keskmine

Et sellel reisil osaleda peaksid olema terve ja füüsiliselt aktiivne, varasem rattasõidu kogemus tuleb kasuks, kuid ei ole kohustuslik. Suuri tõuse meie teel ette ei tule, kuid mõnedel päevade on päevased distantsid üsna pikad (70-100 km). Päeva jooksul tiirutame koos lõuna-, foto ja snäkipausidega 5-8 tundi. Vajadusel on koht saateautos alati olemas.

Kasulik teada

Kindlustus

Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele kindlustustingimustes. Konsulteeri meie reisikonsultantidega selles osas, et olla veendunud piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale hankida.

Raha

Mongoolias on rahaühikuks mongoolia tugrik (tögrög), (MNT), vahetuskurss on 1 eur = ca 2907 tugrikut.  Reisil on meil võimalusi raha raiskamiseks enamasti Ulaanbaator’is. Külades ning matkateekonnal on poode vähe, ning kõik muu (majutus, enamus toidukordi) sisaldub hinnas. Siiski peaks kaasas olema piisavalt sularaha, et lubada endale snäkke, kohalikke delikatesse, õlu ja lisategevusi.  Keskmine lõuna maksab umbes 3-5 Eurot, õlu 1-2 Eurot. Jootraha jätmine kohustuslik pole, kuid seda peetakse heaks tavaks. Kaardimaksed ei ole väga levinud,eelkõige on neid võiamlik teha Ulaanbaator’is). Sularahaautomaadid on linnades olemas ja aktsepteerivad Visa ja MasterCard kaarte, sh nendega seotud deebetkaarte (muud kaardid võivad osutuda kasutuks). Raha võib vahetada linnades pangas või valuutavahetuspunktis. USD on vahetuseks eelistatud.

Ilm

Juuli on Mongoolias kõige soojem kuu, ilm sarnaneb meie suveilmaga: mitte liiga palav, kuid siiski soe. Keskmised päevased temperatuurid jäävad 15 ja 25 kraadi vahele, öised temperatuurid liiguvad 10 kraadi ümbruses. Aga valmistuda tuleb ka kehvemateks ilmadeks ja kaasa võtta sellele vastav riietus. Samuti peab arvestama tuulega, liiva ja päikesega, seetõttu peavad ka kergemad riided olema pika varrukaga, et kaitsta end ebamugavuste eest. Ilmagarantiid pole.

Mida rattareisile kaasa võtta

Elementaarne rattavarustus ja rõivastus (kiiver, kindad, kingad, jms) lühikesed sõidupüksid, pikad sõidupüksid, mitu paari sõidusärke (lühikesed ja pikad), prillid, vee- ja tuulekindel jakk, päikesekaitsekreem ning –huulepulk. Sooja, aga ka külma ilma riietus väljaspool sõiduaega. Tagavara sisekumm(id), bike-tool, rattapump, jms. Täpsema reisitarvete ja varustuse nimekirja jagame reisile eelnevalt ning arutame läbi reisieelsel kohtumisel.

Viisanõuded

Eesti kodanikud vajavad Mongoolia külastamiseks viisat. Viisat on võimalik taotleda Mongoolia konsulaadis Soomes või saatkonnas Rootsis.

Vajalikud dokumendid (hetkeinfo saatkonna veebilehelt, palun kontrolli enne reisi või konsulteeri meie reisikonsultandiga):

– pass (kehtiv vähemalt 6 kuud peale reisi lõppu, passis peab olema vähemalt 1 vaba lehekülg viisa jaoks)

– 1 värviline foto (3x4cm)

– taotlusankeet

– viisalõivu maksekorraldus (juhul kui viisalõiv on makstud pangaülekandega)

– hotelli broneering

Viisalõiv:  ühekordne viisa ca 66 EUR

Ooteaeg: 3-5 päeva.

 

Vaktsineerimine

Täpse vaktsineerimissoovituse annavad reisimeditsiininõustajad ja -arstid. Mitteprofessionaalne info on selline, et peaks omama igal juhul tavavaktsineerimisi: difteeria, teetanus, läkaköha ning leetrite, tuulerõugete ja lastehalvatuse vastu. Soovitav oleks olla vaktsineeritud kõhutüüfuse ning hepatiit A ja B vastu. Tervishoiusüsteem Mongoolias ei ole eriti tasemel. Pealinnas ja suuremates linnades on olemas korralikke tervishoiuasutusi, kuid steppis ja mägipiirkondades on see pigem puudulik.

NB! Konsulteeri reisimeditsiininõustajaga, ära toetud pelgalt siin ja mujal internetis leiduvale infole!

Aeg / hind

Aeg
5. - 14. juuli 2019
Hind
1690 €
Varajase tellija hind
1550 €
 • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale koht reisil
 • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale koht reisil

Reisi algus- ja lõppunkt

 • Reis saab alguse ja lõpeb Ulaanbaatari rahvusvahelisest lennujaamast (IATA: UBN).

Minimaalne reisijate arv

 • Reis toimub juhul kui reisile on registreerunud vähemalt 4 reisijat

Hind sisaldab

 • Vinget rattasõitu ja lahedat reisiseltskonda
 • Transporti vastavalt reisikavas kirjeldatule
 • Majutust (jagades tuba/jurtat reisikaaslasega) ja toitlustust (reeglina 3 korda päevas) vastavalt reisikavas kirjeldatule
 • Eestikeelse reisijuhi teenuseid (meie reisijuhid räägivad lisaks ka reeglina vene ja inglise keelt: uuri täpsemalt meie reisikonsultantidelt)
 • Toitlustust vastavalt reisikavale, puuduvad toidukorrad ostab Reisija
 • Lennujaama transfeere
 • Saateauto teenust ja pagasi transporti sellega
 • Mongoolia reisijuhti/ratturit ja tõlki

Hind ei sisalda

 • Rahvusvahelisi lennupileteid, lennujaamamakse, reisikindlustust, rattalaenutust.
 • Isikliku tarbimist: suveniirid, karastusjoogid, alk joogid
 • Muud reisiprogrammis mittesisalduvat
 • Viisalõive ja viisamenetlustasusid
 • Jootraha

Lisatasu eest

 • Ühene majutus € 250 (ei ole garanteeritud jurtades)
 • Lisaöö Ulaanbataaris € 55 koht üheses toas
 • Lisaöö Ulaanbataaris €30 koht kaheses toas
 • Rattalaenutus 20 – 40 € / päev (sõltuvalt mudelist), kokku 8 päeva.
 • Viisateenus €25 passi kohta
 • * Hotellide hinnad indikatiivsed, küsi konkreetset pakkumist meie reisinõustajalt

Maksetingimused

 • Reisile registreerimisel tuleb tasuda 20% reisi maksumusest, mis on tagastamatu deposiit
 • 30 päeva enne reisi peab olema tasutud ülejäänud 80% reisi maksumusest
 • Reisile registreerimisel vähem kui 30 päeva enne reisi tuleb tasuda 100% kogu reisi maksumusest.
 • Lisateenuste eest tasutakse eraldi.

Tühistamine

 • 20% programmi maksumusest tagastamisele ei kuulu. (Tagastamatu deposiit)
 • Rohkem kui 30 päeva etteteatamise korral tagastatakse sisse- makstud summa, millest on maha arvatud tagastamatu deposiit 20%.
 • 30 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral tagastatakse reisi maksumusest 50%.
 • 14 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral reisi maksumust ei tagastata. Reisi tühistamine loetakse kehtivaks ainult kirjaliku teatisena.

NB! Ära unusta osta reisikindlustust ja reisi katkemise kindlustust!

Küsi reisi kohta

Küsimused? Täpsustused? Erisoovid? Küsi julgelt ja kirjuta oma soovidest ja plaanidest meile selle vormi kaudu

+372 58 722 433
info@andmoments.com

Korduma kippuvad küsimused

Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?

  Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.

 

Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?

  Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.

Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?

  Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.

Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?

  Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu

Mis sisaldub pakettreisi hinnas?

  Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.

Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?

  Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.

Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?

  Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!

Kuidas toimub reisi eest tasumine?

  Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.

Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?

  On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.

Milline on rendirataste kvaliteet?

  Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.

Kuidas saan ma krossireisile tsikli?

  Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.

Milline on renditsiklite kvaliteet?

  Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.

Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?

  Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.

Tasuta reisikava Rattareis Mongoolias