Matkareis Pakistanis Teekond "Tapjamäe" baaslaagrisse

 • Himaalaja lumised tipud ja lopsakas rohelus
 • Nanga Parbat – „Tapjamägi“
 • Mäed, liustikud ja hingematavad vaated
 • Fairy Meadows’i platoo lopsakas rohelus ja taevalik rahu
 • Islamabad – Pakistani noor pealinn
 • Mägede inimesed oma igapäevastes toimetustes

Reisijuht

Katrin Merisalu

2014 aastal suundusin oma esimesele 7-tuhandelisele, Pamiiri. Sealt edasi ronisin igal aastal mõne 7-tuhandelise mäe tippu. 2019. aastal seisin esimest korda elus 8-tuhandelise tipus Nepaalis.
Iga mäega tuleb kaasa mõni lugu. Need on lood põnevatest teekondadest ja erilistest inimestest, keda oma teel kohtan.

Loe veel

Võimsaimad reisihetked

Nanga Parbat – „Tapjamägi“, Himaalaja läänepoolne kõrgeim tipp

Nanga Parbat on kõrguselt maailma üheksas mägi – 8126 meetrit üle merepinna. Pakistanis on sellest kõrgem ainult K2 tipp. Nimi Nanga Parbat pärineb sanskritist ja tähendab „alasti mäge“. Nanga Parbat’il on kolm kaunist „nägu“ – Rupal, Diamer ja Raikot – need on kujult ja välimuselt täiesti erinevad ning nendeni viivad rajad algavad erinevatest orgudest. Esimesena vallutas Nanga Parbati 3. juulil 1953. aastal austria mägironija Hermann Buhl –   Karl Herrligkofferi korraldatud saksa-austria ekspeditsiooni liige. Nanga Parbat on tuntud ka kui „Killer Mountain“ ehk „Tapjamägi“. Seda seetõttu, et tema tippu tõusta on üliraske ja sinna pürgijate retk lõpeb tihti fataalselt. Mäetippu me vallutama ei lähe, seikleme selle jalamil ja baaslaagrites, maksimaalseks kõrguseks ca 4000 m. Teekond ei ole kergete seast, kuid see ei nõua mägironimisoskusi. Lisaks tasub raske töö end ära, sest meile avanevad vaated on fantastilised.

Mäed, liustikud ja hingematavad vaated

Himaalaja mäed on vägevad ja sealsetest vaadetest ei saa vist kunagi isu täis. Mägesid on siin erinevates mõõtmetes, kujudes ja värvides – puutumatul ja omapärasel moel. On võimatu öelda, kumb on kenam, kas vaade lumistele „kaheksatuhandestele“ või lopsakalt rohelisele mägiaasale. Need võimsad mäed panevad meid proovile üles- ja allamäge sammudes ja liustikke ületades. See on koht, kus olla iseendaga, nautida vaikust ja ühtsust kõikvõimsa loodusega.

Fairy Meadows’i platoo mahlane rohelus ja taevalik rahu

Lopsakalt roheline Fairy Meadows platoo asub kõrgusel 3300 m üle merepinna, pakkudes imelist vaadet kuninglikule Nanga Parbati mäele. Oma muinasjutulise nime sai  platoo austria alpinistilt Hermann Buhlilt, kes 1953. aastal esimesena võttis ette tõusu Nanga Parbatile ja kes oli sellest imeliselt kaunist maastikust lummatud. Fairy Meadowsi mahlane rohelus koos taustal kõrguvate lumiste mäetippudega loovad häirimatu ja eepilise õhkkonna. Seda kohta nimetatakse sageli „maapealseks taevaks“ ning legendide järgi peitub siin ka haldjate paradiis. Imetleme seda taevalikku õhustikku, nautides ka kohalike inimeste külalislahkust.

Islamabad – Pakistani noor pealinn

Pakistani pealinna Islamabadi hakati ehitama 1960. aastal endise pealinna – Karachi asemele. Pärast Pakistani moodustamist 1947. aastal otsustati, et tuleb rajada uus pealinn, mis peegeldaks riigis elavate rahvaste mitmekesisust. Võrreldes teiste Pakistani linnadega, on Islamabad avar, puhas, rahulik ja roheline linn. Asukoha valikul pöörati suurt tähelepanu logistika võimalustele, julgeolekule ja turvalisusele ning kliimale ja koha looduslikule ilule. Uue pealinna asukoha valikul peeti oluliseks viia see Karachist, ühest maailma suurimast ja rahutust tööstus- ja ärilinnast, kaugemale ning samal ajal tagada sellele hea ligipääsetavus riigi kõige kaugematest nurkadest. Islamabadi vaatamisväärsustest väärib kindlasti tähelepanu kuulus Faisali mošee – see väga kaasaegse arhitektuuriga jumalakoda on suuruselt viies maailmas ja suurim Lõuna-Aasias. Selle kuju on inspireeritud tüüpilise beduiini telgist. Shakar Pariani terassaiad ja Damen Kohi vaateplatvorm pakuvad kauneid vaateid linnale ja seda ümbritsevatele mägedele.

Kohalikud inimesed oma igapäevastes toimetustes

Matkareis viib meid meie igapäevaelust kaugele nii geograafiliselt kui ka kultuuriliselt. Läbime külasid, kus puutume kokku kohalikega nende igapäevatoimetustes, oma tavapärases keskkonnas. Mägikülades elavad inimesed on väga sõbralikud ning suhtlemisaltid, on alati valmis, et abikätt ulatada ning külalisi tundma õppida. Tutvume nende elulaadiga ning  kuuleme nendelt ka külade kaugele ulatuva ajaloo kohta.

Reisikava

1.päev

Teisipäev, 13. august

margin

map
1.päev

Teisipäev, 13. august

Saabumine Islamabadi rahvusvahelisse lennujaama (IATA: ISB), transfeer hotelli.

Päeva teises pooles oleme oodatud linnaekskursioonile. Programmis on palju huvitavat, sh kuulus ja väga kaasaegse arhitektuuriga Faisali mošee,  Shakar Pariani terassid ja Damen Kohi vaateplatvorm, kust saame nautida vaateid linnale ja seda ümbritsevatele mägedele.

Õhtul toimub esimene ühine õhtusöök.

Majutus hotellis Islamabadis: Hill View Hotel või sarnane

Reisikavas sisaldub õhtusöök.

 

2.päev

Kolmapäev, 14. august

margin

map
2.päev

Kolmapäev, 14. august

Pärast hommikusööki, sobiva ilma puhul, ootab meid umbes tunnine lend Gilgiti. Loodame ja palume õiget lennuilma – vastasel juhul tuleb valmis seada tagumikud ja fotokad! Sellepärast, et siis ootab meid umbes 10-tunnine bussisõit kuulsal Karakoram’i mägimaanteel, ja mitte Giglitisse vaid Chilas’sesse – üle Babusari kuru, mis asub kõrgusel 4173 m üle merepinna. Võimsate vaadetega teekonnal teeme peatusi, sööme lõunat ja  naudime üksteise seltsi – pikk bussisõit on hea võimalus tuttavaks saada. Saab ka üsna hea ettekujutuse kohalikust maastikust ja elust. Igav ei hakka, eriti heas seltskonnas.

Kui lendame, siis õhtupoole tutvume Gigliti linnaga – suure ja olulise mägimatkamise ja alpinismi keskusega, mis asub ca 1500 m kõrgusel, maalilises orus, Gilgiti ja Hunza jõgede ühinemise lähistel.

Kui sõidame bussiga, siis päeva lõpetame Chilas’ses – linnakeses Karakorami maantee ääres. Linn asub umbes 1000 m kõrgusel merepinnast Nanga Parbati mäe jalamil.

Majutus: Gilgitis – Serena hotel või sarnane;
Chilas’ses: Midway Shangri-La hotell või sarnane

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

3.päev

Neljapäev, 15. august

margin

map
3.päev

Neljapäev, 15. august

Päeva alustame umbes tunnise bussisõiduga Karakorami maanteel asuva ja üle Induse jõe viiva Raikoti sillani (asub 1400 m üle merepinna). Sealt edasi liigume džiipidega ülesse Tato külla (2900 m). See on umbes poolteist tundi põnevat teed muljetavaldavate Karakorumi maantee ja Induse jõe vaadetega. Tato külast algab lõpuks meie mõnus matkateekond Fairy Meadows (Haldjaniidud) platoole (3300 m). Fairy Meadowsi lopsakalt-mahlaselt rohelised niidud ja metsad, koos taustal kõrguvate lumiste mäetippudega, mõjuvad suursuguselt ja rahustavalt. Seda kohta nimetataksegi sageli „maapealseks taevaks“ ning legendide järgi peitub siin ka haldjate paradiis. Imetleme seda taevalikku õhustikku, nautides ka kohalike inimeste külalislahkust. Aklimatiseerume, harjume kõrgusega.

Majutus Fairy Meadowsis, Raikot Sari onnides.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

4.päev

Reede, 16. august

margin

map
4.päev

Reede, 16. august

Päevakorras on matk  üles- ja allamäge – tee viib Nanga Parbat Raikoti baaslaagrisse ja tagasi Fairy Meadowsisse. Baaslaager asub 3970 m kõrgusel, nii et saame oma pagasisse lisada nii mõnegi tõusu- ja langusmeetri. Ilusa ilmaga avanevad meie matkateelt unustamatud Nanga Parbati (8126 m) panoraamvaated. Oma valge silma hoiavad meie peal Raikot (7070 m), Chongra (6830 m) ja Ganalo (6608 m) kuninglikud mäetipud. Tõeline paradiis fotogurmaanidele!

Majutus Fairy Meadowsis, Raikot Sari onnides

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

5.päev

Laupäev, 17. august

margin

map
5.päev

Laupäev, 17. august

Päeva alustame laskumisega tagasi Tato külla ja jätkame džiibisõiduga Raikoti sillani, kust suundume Tarishingi külla. Autos-bussis veedame ca 5 tundi.

Tarishing (2911 m) on umbes 200 elanikuga küla, mille läheduses asub võimas Rupali liustik ning kust algavad matkaretked Rupali jõe orgu ja Nanga Prabat Rupali baaslaagrisse. Tarishingi jõudmisel on meil vaba aeg ümbruskonnaga tutvumiseks.

Ööbimine telkides.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

6.päev

Pühapäev, 18. august

margin

map
6.päev

Pühapäev, 18. august

Tänane matkarada kulgeb läbi Rupali oru lopsakate põldude ja viib meid ülesse, Herligkofferi baaslaagrini (3550 m). Tarashingist ronime küla põhjaservas asuvale liustiku külgmoreenile ja ületame liustiku selle peal kulgevat rada pidi. Jätkame teekonda Rupali küla kaunitel niitudel. Meie sihtkoht, Herligkofferi  baaslaager, on oma nime saanud dr Karl M. Herligkofferi järgi, kes juhtis kaheksat saksa ekspeditsiooni Nanga Parbatile. Sealhulgas ka esimest edukat mäevallutust 1953. aastal. Laagris „mullitab“ suur veeallikas ja hiiglaslik kivirahn tähistab mägilaagri ühte olulisemat kohta – kööki.

Ööbimine telkides.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

7.päev

Esmaspäev, 19. august

margin

map
7.päev

Esmaspäev, 19. august

Tänane siht on Latobahi niidud (3655 m). Liigume veel kõrgemale: ületades Bazhini liustiku jõuame laiadele tasastele Latobahi aasadele, kus saame varbad pista väiksesse külma mägijärve. Kohalikud elanikud karjatavad siin suvekuudel lambaid ja jakke. Latobah on tuntud ka Tupp Meadows nime all.

Ööbimine telkides.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

8.päev

Teisipäev, 20. august

margin

map
8.päev

Teisipäev, 20. august

Päeva esimeses pooles lisame kõrgust juurde – suundume Nanga Parbat Rupali baaslaagrisse (4235 m), kogedes füüsilist pingutust ja lummavaid vaateid. Päeva teises pooles laskume tagasi, Latobahi telklaagisse.

Ööbimine telkides.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

9.päev

Kolmapäev, 21. august

margin

map
9.päev

Kolmapäev, 21. august

Täna on laskumise päev. Sätime ennast tagasiteele – Herrligkofferi baaslaagrisse ning sealt edasi Tarishingi külla, kus veedame viimase öö telkides.

Ööbimine telkides.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

10.päev

Neljapäev, 22. august

margin

map
10.päev

Neljapäev, 22. august

Sõidame Tarashingist Giglitisse, kus meid ootab hotell ja kuum dušš. Puhkame ja õhtul veedame aega Giglitis.

Majutus: Gilgitis – Serena hotel või sarnane

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

11.päev

Reede, 23. august

margin

map
11.päev

Reede, 23. august

Päev Gilgitis. Heal lapsel mitu nime – Gilgitit kutsutakse “Pakistani pärliks”, “Aasia imedemaaks” ja “Maailma katuseks“. Linn asub Pakistani põhjaosas ning on Gilgit-Baltistani provintsi pealinn. Seda peetakse ilu, erinevate kultuuride ja keelte koduks: piirkonnas räägitakse viit erinevat keelt. Tutvume linnaga, külastame ka piirkonna olulisemaid vaatamisväärsusi – Kargah Buddhat ja Gilgiti rippsilda.

Majutus  Gilgitis – Serena hotel või sarnane

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

 

12.päev

Laupäev, 24. august

margin

map
12.päev

Laupäev, 24. august

Pärast hommikusööki, sobiva ilma puhul, ootab meid umbes tunnine lend Islamabadi. Kui ilm ei luba lennata, siis võtame ette pika bussisõidu ja naudime üksteise seltsi ja mägivaateid. Pidulik õhtusöök Islamabadis lõpetab meie reisi.

Majutus hotellis Islamabadis: Hill View Hotel või sarnane

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

 

13.päev

Pühapäev, 25. august

margin

map
13.päev

Pühapäev, 25. august

Tagasilennu päev. Transfeer Islamabadi rahvusvahelisse lennujaama (IATA: ISB).

Reisigalerii

Arvamused

Andmomentsi reisid pole üldsegi mitte ainult spordiässadele, kes iga päev trassi aja peale läbi kihutavad ja maalilisi vaateid ainult õhtul maha jäänute fotoaparaatidest imestusega vaatavad, kuigi ka neid seal trehvab. Läbitakse muidugi ka karme tõuse, aga siis võib rahumeeli saateautosse istuda ja kohaliku autojuhiga elust-olust rääkida. Koostöös kohalikega valitud marsruudid pakuvad mitmekesiseid ehedaid elamusi, läbitakse põnevaid nurgataguseid, rattal kulgedes tunned päris looduse lõhna, märkad detaile ja on lihtne juhusliku külainimesega juttu puhuma sattuda.
Maroko avas end väga vastuolulisena. Kui Marrakech oli oma iidse turukultuuri ja kaasaegseks pürgiva linna seguna ootuspärane, siis maapiirkondades oli päris uskumatu, et satud kõigile euroopa normidele vastavalt kiirteelt maha põigates siiani koopas elavate karjusteni ja väikelinna hotellis töötab noormees, kes pole päevagi koolis käinud, kuid töö käigus on omandanud 5 võõrkeelt. Väga erineva palgeliste mäeseine ja kõrbemaastike vahelt taas külakesse või rohelisusesse uppuvasse oaasi jõudes on tunne vist sama, mis kaugetel aegadel kaameliga reisinud kaupmehel.
Kuna grupid on väiksed, siis igal reisil tekib ka tore ühise kamba tunne, kellest alati on reisi lõpus kahju lahkuda. Juhe-väljas puhkus on igal juhul garanteeritud.

Riina Roosipuu, Rattareis Marokos , 2017. a reis

10-päevased reisid Andmomentsiga lendavad mööda liiga kiirelt. Aeg on täidetud kas kohalikus linnakeses-külakeses ringiuudistamisega või mõõtes mägede kõrgusi ratta seljas. Minule, kui mitte kõige kogenumale rattasõitjale, on alati suureks „hirmuks“ olnud eeldatavalt liiga rasked ja pikad tõusud mägedes. Kuid reaalselt on kujunenud nii, et need tõusud taganjärgi mõeldes ei olegi nii pikad ja rasked, väike pingutus toidab ainult head enesetunnet ning eesootav laskumine on vääriline palk vaevanägemisele.
Eriliselt hurmav on näha päriselu ja –inimesi oma igapäevastes toimetustes, kaugel suurtest linnadest, uutest autodest, värvilistest tuledest või kohati tuledest üldse, kivimajakuubikutest, mürast. Reisikaaslased ja giidid on alati toredad, lõbusad, abilvalmis ja väledad, nii päevasel ajal rattaga sõites, kui õhtusel ajal aega veetes. Alati ja alati valmis minema uutele seiklusele põnevatesse sihtkohtadesse ja heade kaaslastega.

Kristel Tammleht, Rattareis Ukrainas, Taga-Karpaatias , 2012. a reis

Peale aastatepikkusi otsinguid olen aru saanud, et elus on kõige olulisemad inimesed, kes sind ümbritsevad, saadavad. Sellel reisil on olnud õnn kogeda suurepärast reisiseltskonda ja muidugi fantastilisi grusiine, kes oskavad tõeliselt võõrustada külalisi. Lisades siia ainulaadsed vaated mägedele igas suunas, kuhu vaatad, omandab sõna puhkus õige tähenduse!

Raul Roose, Rattareis Kõrgõzstanis, 2013. a reis

Mugavused ja ööbimised

Meie reisil kogetav mugavuse tase on võrdelises seoses kohtadega, mida külastame. Linnades (Islamabad, Giglit) toimub ööbime mugavates turistiklassi hotellides, kus on olemas kaasaegsed mugavused: vannituba ja WC hotellitoas. Fairy Meadows’is toimub ööbimine mägionnides. Mägimatkal on ööbimine korraldatud telklaagrites. Toitlustamise eest on hoolitsetud: telklaagrites teeb meile süüa kohaliku meeskonna professionaalne kokk.

Mägimatkal igapäevaselt tuleb endaga kaasas kanda vaid seljakotti isiklike asjadega ning veega, suurem pagas liigub porteritega.

NB! Siselennu pagasi kaalupiirang on 20 kg ära antavat ja 10 kg käsipagasit. Mägimatkal kott, mis liigub porteritel, ei tohi kaaluda rohkem kui 15 kg.

Raskusaste: Raske

Tegemist on jalgsimatkaga, mis on raske raskusastmega. Matk ei ole küll tehniline: ei eelda erivarustuse (köied, “kassid”, jms) kasutamist, kuid suurtest kõrgustest lähtuva potentsiaalse kõrgmäestikuhaiguse ja külma kliima tõttu ei ole ta kergete killast. Eelnev mägede/matkamise kogemus tuleb kindlasti kasuks. Kõrgmäestikuhaigusega puutud selle reisil väga tõenäoliselt kokku, kuid eeldatavasti mitte väga raskel kujul. Reisi kõige kõrgemaks punktiks on meil 4200 m. Kõrgmäestikuhaiguse min kõrguseks loetakse 2500 m, kuid tavaliselt tekivad esimesed, kergemad sümptomid 3000-3500 m juures. Osad meie ööbimised mägimatka jooksul on ca 3200 m kõrgusel, seega juba üsna tajutavas hapnikuvõlas. Päevasteks rännakuteks koos peatustega (söögi-, foto-, joogipausid) kujuneb kokku umbes 4-8 tundi.

Kasulik teada

Kindlustus

Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele kindlustustingimustes. Erilist tähelepanu tuleb pöörata ka sellele, millise kõrguseni merepinnast kindlustuskate kehtib. Palun vaata eelnevat sektsiooni „raskusaste“, kus on ära toodud meie reisi kõrgeim punkt. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et olla veendunud piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale hankida.

Raha

Pakistani rahaühikuks on ruupia (PKR). Vahetuskurss on 1  euro = ca 300 PKR (10/2023). Raha on mõistlik vahetada Pakistanis kohapeal (valuuta saadavus Eestis on küsitav ja kurss kindlasti väga kehv). Valuutat (EUR ja USD) saab vahetada linnades, pankades ja valuutavahetuspunktides. Valuutat saab vahetada ka hotellides ning lennujaamas. Islamabadis, kust algab meie reis, on olemas ka ATM’id, mis on parim viis kohaliku raha hankimiseks.

Sellel reisil on meil raha raiskamiseks võimalusi enamasti linnades või turistiatraktsioonides olles. Matkaradadel  poode eriti ei ole, ning kõik muu (majutus, enamus toidukordi, matkaraja tasud) sisaldub hinnas. Siiski peaks kaasas olema piisavalt sularaha, et lubada endale snäkke, jooke ja suveniire ning lisategevusi ja paari söögikorda, mida oleme reisikavas vabaks jätnud.

Mõned hinnanäited:

Kolmekäiguline lõuna- või õhtusöök kahele inimesele, keskklassi restoran: 9,70 EUR

McMeal McDonaldsis (või samaväärne kombineeritud eine): 2,60 EUR

Kohalik õlu (0,5-liitrine vaadiõlu): 1,60 EUR (alkoholi saadavus Pakistanis on väga limiteeritud)

Importõlu (0,33-liitrine pudel): 2,60 EUR

Coca-Cola/Pepsi (0,33-liitrine pudel): 0,17 EUR

Vesi (0,33-liitrine pudel): 0,12 EUR

Espresso: 0,73 EUR

Krediitkaardid

Pakistan on sularaha maa. Visa, MasterCard ja American Express krediitkaarte aktsepteeritakse suuremates hotellides, paremates restoranides ja poodides. Maapiirkondades ei tasu krediitkaartidele lootma jääda.

Jootraha

Jootraha jätmine on tavaks hea teeninduse, bussi-/autojuhtimise puhul. Seda eriti turistidele suunatud asutustes. Kohalikele giididele ja muule reisi korraldavale personalile on samuti tavaks jootraha jätta, palun konsulteeri meie reisijuhiga selle suuruse osas.

Ilm

Ilma tuleb suhtuda tõsiselt. Temperatuur varieerub sõltuvalt asikohast, maastikust ja kõrgusest. Mägedes kehtib kindel reegel – mida kõrgem, seda külmem ja tuulisem. Islamabadis on soe ja vihmane, päevased maksimumid on 33 °C juures ja öised miinimumid 24 °C juures, sajab kõvasti. Gilgitis on palav ja kuiv: päevased maksimumid on 33 °C juures ja öised miinimumid ca 8 °C juures. Sealt edasi läheb juba kõrgemale ja jahedamaks. Öösel peab arvestama miinuskraadidega. Kõrgemates piirkondades peab olema ette valmistatud temperatuuride kontrastiks, külmadeks (eriti öösiti), tuulisteks ning niisketeks (vihm, lumi) ilmatingimusteks, eriti kõrgemates piirkondades.

Mida rattareisile kaasa võtta

Arvestada tuleb suurte temperatuurivahedega ja peab valmis olema vihmaks, lumeks, päikeseks, öökülmaks ja niiskuseks. Märksõnaks on kihilisus – kiiresti ja hõlpsasti peale laotavad ja maha võetavad riidekihid. Näpunäited, mida kaasa võtta: magamiskott (soovitavalt -10 °C jaoks), täispuhutav madrats või matt (mille peal magada). Matkajalatsid, matkapüksid, soe aluspesu, 4 kategooria päikeseprillid, suure kaitsefaktoriga (30-50) päikesekaitsekreem ning –huulepulk, veepudelid, termos, soe matkajope, vihma- ja tuulekaitse kiht, sall, müts, kindad, matkakepid,  mugav seljakott igapäevaste hädavajalikke asjade kandmiseks ning energiat andvad näksid, jms.

Täpsema reistarvete ja varustuse nimekirja jagame reisile eelnevalt ning arutame läbi reisieelsel kohtumisel.

Viisanõuded

Välisministeeriumi andmetel vajavad Eesti kodanikud Pakistani reisimiseks viisat. Viisat saab taotleda online: https://visa.nadra.gov.pk. Ühekordse, kuni 3 kuu pikkuse turismiviisa maksumus on 35 USD. Juhime tähelepanu sellele, et Pakistan võib muuta riiki sisenemise ja seal viibimise tingimusi, kuid ei pruugi sellest teisi riike kohe teavitada. Seetõttu ei vastuta Välisministeerium teabe õigsuse ega selle kasutamisest tekkinud kahjude eest. Lennufirmad kasutavad riiki sisenemise õiguse kontrollimisel reisiinfo käsiraamatut Travel Information Manual (TIM). Sisestades reisisihi, passiandmed ja reisi eesmärgi, saate teavet viisa vajalikkuse, passi kehtivuse ja lisanõuete kohta.

Vaktsineerimine

Tervishoiusüsteem Pakistanis ei ole tasemel, tervishoiu teenuste kättesaadavus on piiratud. Suuremates linnades on olemas korralikke tervishoiuasutusi (reeglina on need tasulised), kuid mägipiirkondades on see pigem kasin.

Haiglate personali seas leidub inglise keelt rääkivaid töötajaid. Mõnede hotellide juures töötavad ka arstid. Soovitame kindlasti hankida endale korralik reisikindlustus enne Pakistani reisimist.

Täpse vaktsineerimissoovituse annavad reisimeditsiininõustajad ja -arstid. NB! Konsulteeri reisimeditsiininõustajaga, ära toetud pelgalt siin ja mujal internetis leiduvale infole. Mitteprofessionaalne info on selline, et soovitakse end vaktsineerida hepatiit A ja tüüfuse vastu. Samuti võiksid olla vaktsineeritud ka lastehalvatuse vastu. Malaaria oht esineb Pakistanis aastaringselt kogu maal allpool 2000 m merepinnast. Suurem malaariasse nakatumise oht esineb maapiirkondades juulist detsembrini.

NB! Konsulteeri reisimeditsiininõustajaga, ära toetu pelgalt siin ja mujal internetis leiduvale infole

Aeg / hind

Aeg
13. - 25. august 2024
Hind
2190 €
Varajase tellija hind
1990 €
 • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale koht reisil
 • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale koht reisil

Reisi algus- ja lõppunkt

 • Reis saab alguse ja lõpeb Islamabadi rahvusvahelises lennujaamas (IATA: ISB).

Minimaalne reisijate arv

 • Reis toimub juhul kui reisile on registreerunud vähemalt 4 reisijat

Hind sisaldab

 • Kohaliku ingliskeelset giidi ja eestikeelse reisijuhi teenuseid (meie reisijuhid räägivad lisaks ka reeglina vene ja inglise keelt: uuri täpsemalt meie reisikonsultantidelt)
 • Siselennu pileteid ja makse
 • Transfeere lennujaama ja tagasi
 • Majutust: ööbimist hotellides ning telkimist (sh telgid, madratsid, köögivarustus jne)
 • Pagasi transporti/kandmist matka jooksul
 • Joogivett matka jooksul
 • Toitlustust vastavalt reisikavale (enamasti 3 korda päevas). Kokk ja abilised on matkal kaasas.
 • Mõnusat matka ja lahedat reisiseltskonda
 • Transporti vastavalt reisikavas kirjeldatule – autod, bussid, porterid jm.
 • Toitlustust vastavalt reisikavale, puuduvad toidukorrad ostab Reisija
 • Muuseumide ja ekskursioonide ning kultuuriprogrammi tasusid

Hind ei sisalda

 • Rahvusvahelisi lennupileteid, lennujaamamakse
 • Viisa maksumust
 • Reisikindlustust
 • Isikliku tarbimist: suveniirid, karastusjoogid, alkohoolsed joogid jms
 • Isiklikku matkavarustust ja matkatarbeid (sh magamiskott)
 • Pildistamise tasud
 • Jootraha
 • Muud reisiprogrammis mittesisalduvat

Lisatasu eest

 • Majutus üheses hotellitoas/üksinda telgis € 315
 • Viisa menetlemine
 • * Hotellide hinnad indikatiivsed, küsi konkreetset pakkumist meie reisinõustajalt.
 • Lisaöö Islamabadis: € 30 / koht kaheses toas
 • Lisaöö Islamabadis: € 60 / koht üheses toas

Maksetingimused

 • Reisile registreerimisel tuleb tasuda 20% reisi maksumusest, mis on tagastamatu deposiit
 • 30 päeva enne reisi peab olema tasutud ülejäänud 80% reisi maksumusest
 • Reisile registreerimisel vähem kui 30 päeva enne reisi tuleb tasuda 100% kogu reisi maksumusest.
 • Lisateenuste eest tasutakse eraldi.

Tühistamine

 • 20% programmi maksumusest tagastamisele ei kuulu. (Tagastamatu deposiit)
 • Rohkem kui 30 päeva etteteatamise korral tagastatakse sisse- makstud summa, millest on maha arvatud tagastamatu deposiit 20%.
 • 30 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral tagastatakse reisi maksumusest 50%.
 • 14 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral reisi maksumust ei tagastata. Reisi tühistamine loetakse kehtivaks ainult kirjaliku teatisena.

NB! Ära unusta osta reisikindlustust ja reisi katkemise kindlustust!

Küsi reisi kohta

Küsimused? Täpsustused? Erisoovid? Küsi julgelt ja kirjuta oma soovidest ja plaanidest meile selle vormi kaudu

  +372 58 690 000
  info@andmoments.com

  Korduma kippuvad küsimused

  Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?

   Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.

   

  Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?

   Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.

  Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?

   Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.

  Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?

   Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu

  Mis sisaldub pakettreisi hinnas?

   Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.

  Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?

   Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.

  Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?

   Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!

  Kuidas toimub reisi eest tasumine?

   Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.

  Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?

   On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.

  Milline on rendirataste kvaliteet?

   Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.

  Kuidas saan ma krossireisile tsikli?

   Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.

  Milline on renditsiklite kvaliteet?

   Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.

  Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?

   Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.