Tõus Lenini mäetipu baaslaagrisse Kõrvalpõikega Alai mäeahelikku

 • Uhke ja võimas Pamiiri mäestik
 • Rännak Siiditee radadel – külla meestele hobustel
 • Elu jurtades – iidsetes karjuste „paleedes“
 • Oranžid orud ja valged mäeharjad
 • Päikese kuldne kuma ja öine tähistaevas

Reisijuht

Fred Viidul

Nakatusin reisimise ja matkamise pisikusse 1991 aastal, kui segastele aegadele vaatamata organiseeriti keskkooliõpilastele matkareis Krimmi mägedesse. 
Peale seda ei ole ma suutnud pikka aega ilma mägimatkamata vastu pidada. Järgnevate aastate jooksul on osaletud...

Loe veel

Võimsaimad reisihetked

Uhke ja võimas Pamiir

Pamiir on uhkete mäeahelike „kohtumispaik“ – just siin saavad kokku Aasia kõrgeimad mäestikud –  Hindukuš, Tjan-Šan, Himaalaja ja Kunlun. Pamiiris on ka üle 1000 vägeva vähemalt kilomeeter pika liustiku. Siit saavad alguse Aasia eluarterid – jõed Amudarja (ülemjooksul Pandž) ja Sõrdarja. Eesti alpinistide ekspeditsioonid Pamiiri algasid legendaarse Peeter Varepi juhtimisel juba 1960. aastal. Jaan Künnapi eestvedamisel on hiljem korraldatud mitmeid ekspeditsioone ja valminud filmid „Tartu Ülikooli tipp“ ning „Lenin – inimene ja mägi“. Pamiiris leiab ka näiteks Estonia (6211 m) ja Tallinna (6047 m) mäetippu. Meie matk viib meid 7134 meetrini ulatuva Lenini mäe baaslaagrisse – seame end sisse selle jalamil ning korraldame päevaretki kõrvalasuvatele tippudele. Maksimaalseks kõrguseks saab meil ca 5130 m – Yukhini tipu vallutus. Teekond ei ole kergete seast, need võimsad mäed panevad meid proovile. See on koht, kus olla iseendaga, nautida vaikust ja ühtsust kõikvõimsa loodusega. Raske töö tasub ennast ära – meile avanev ilu ja matakaga kaasnevad vallutus- ja võidurõõm on fantastilised.

Rännak Siiditee radadel – külla meestele hobustel

Matkatee viib meid Alay orgu, kust kunagi jooksis läbi iidne Siiditee. Kirgiisid eksportisid loomakarva, hobuseid ja valget paplit Hiina, ning keskajal oli Kõrgõzstan türgi rahvaste kultuuriliseks tsentriks. Külastades Alay orgu saame heita pilgu karmi kliimaga ja muust maailmast eraldatud rahva ellu. Nende eluviis on midagi paiksuse ja rändkarjakasvatuse vahepealset. Alaliselt elatakse püsikülades, suveks aetakse loomad mägikarjamaadele. Loomade karjatamine käib külakorda – ühel aastal on kogu küla karjaga mägedes üks pere, teisel aastal teine pere jne. Karjatatakse peamiselt lambaid, kitsi ja hobuseid. Ühetaoliste päevade sisustamiseks kuulatakse rahvuseepost „Manasi“, mida loevad peast ette kõrgelt austatud akynid.

Oranžid orud ja valged mäeharjad

Liikudes merepinna suhtes aina kõrgemale, muutub ka maastik ja looduspilt meie ümber. Reisi esimeses pooles avastame Kojo-Keleni orgu silmapaistvate oranžide kivilahmakate, looduslike koskede ja imeilusate mägijõgedega. Tõustes mägedes kõrgemale, pakub ka loodus igal sammul uut ja põnevat: üsna pea saab oranžist mullast õrn lumevaip, õrnast lumevaibast võimsad massiivsed liustikud ning jäised mäetipud. Matk pakub „naudinguid“ nii kuumade suvepäevade kui kargete mägiste temperatuuride näol.

 

Päikese kuldne kuma ja öine tähistaevas

Seitse ööd üheksast veedame telklaagrites mäenõlvadel. Meid ümbritseb hingemattev loodus – alpiniidud, metsatukad, lumised mäetipud, mägijärved. Maagilist õhkkonda tekitab päeval päikese kuldne kuma ning öösel särav tähistaevas, mis tänu valgusreostuse puudumisele eriti hästi näha on. Õhtuti on suurepärane võimalus lõkke ümber reisimuljeid jagada ning nautida ümbritsevat loodust.

Elu jurtades

Jurta, kui eluase, on seni nomaadide seas asendamatu. Ta pakub karjusrahvale kaitset tuule, vihma ja päikese eest. Väljast kasinad, võivad nad seest olla lausa luksuslikud. Rikkalikud vaibad, kirstud, jms on jõukohased siiski vaid jõukamatele. Tutvume selle kõigega lähemalt, ööbides nendes „karjusepaleedes“.

Reisikava

1.päev

Reede, 12. juuli

margin

map
1.päev

Reede, 12. juuli

Maandume Bishkekis, Manasi rahvusvahelises lennujaamas (IATA: FRU), transfeer hotelli Bishkekis. Bishkek on Kõrgõzstani pealinn, mis asub Tian Shani mägede jalamil. Vaba aega kutsuvad põnevalt sisustama Ala-Too keskplats, ajaloomuuseum, jalutuskäik monumentide ja purskkaevude vahel. Linna kirevaks keskpunktiks on Osh Basaar, kus kõrguvad suured maitseine- ja tekstiilimäed ning toimub elav kauplemine. Linna uudistamist võib võrrelda kui ajamasinas tagasi rändamisega, sest siiani on säilinud ja töötavad paljud nõukogudeagsed hooned 20. sajandi lõpust, muuhulgas ka Lenini skulptuur ajaloomuuseumi külje all. Päeva lõpetame esimese ühise õhtusöögiga.

Majutus hotellis Rich (või sarnane).

Reisikavas sisaldub õhtusöök.

2.päev

Laupäev, 13. juuli

margin

map
2.päev

Laupäev, 13. juuli

Varahommikul liigume transfeeriga lennujaama ning võtame ette lühikese siselennu Oshi. Lennujaamast sõidame umbes 4 tundi Kojo-Keleni külla, mis on koduks imekaunitele loodusvaadetele, mägedele ja kristallselgetele vetele. Tutvume kohalike elanike eluviisiga, kes tegelevad maaharimisega. Lõunatame külalismajas, kust algab ka meie mitmepäevane mägirännak. Tänaseks on kavas kergem, sissejuhatav matk. Liigume mööda Kojo-Keleni orgu, mis on suhteliselt vähetuntud, kuid seda huvitavam matkarada, millele on iseloomulikud oranži värvi kivid ja kaljuseinad. Igal sammul avastame puutumatut ja avastamata loodust, tee peale jääb ka 50m kõrgune kaljust väljaulatuv kosk ja Blue Grotto. Grotto on maa-alune järv, mida peetakse ka pühaks paigaks, seega käiakse seal tihti palvetamas. Jõuame telklaagrisse, mis asub 2200 m merepinnast.

Majutus telkides.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

3.päev

Pühapäev, 14. juuli

margin

map
3.päev

Pühapäev, 14. juuli

Matkapäev Kojo-Keleni muinasjutulises orus. Meid saadavad uhked vaated mäetippudele, rohelised alpiniidud ja selge mägijõe rahustav sulin. Kulgeme looduse rütmis, sihtimata konkreetseid sihtpunkte, sest kogu matkatee on unustamatu ja hingeliigutav kogemus. Naudime piknikku, teineteise seltskonda ja kirgastavat loodust. Tänane telklaager asub juba kõrgusel 3400 m merepinnast

Majutus jurtades, 3400m merepinnast.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

4.päev

Esmaspäev, 15. juuli

margin

map
4.päev

Esmaspäev, 15. juuli

Täna tõuseme mäestikus kõrgemale ja matkame Jyptyki kuruni. Kõrgemale tõustes muutub õhk kargemaks ja avanevad aina võimsamad panoraamvaated ümbritsevatele mägedele ja orgudele. Jätkame teed Alay oruni, kust vanasti jooksis läbi osa Siiditeest. Orus voolab ka Kysyl-Suu jõgi, mille omapärane punakaspruun vesi on huvitavaks kontrastiks lumistele mäetippudele, säravsinisele taevale ja rohelistele alpiniitudele. Alay org on koduks umbes 17 000 elanikule. Raskete ilmaolustike ja väheviljaka mulla tõttu on suur osa inimestest orust välja rännanud, et mujal tööd otsida. Siia jäänud inimeste eluviis on midagi paiksuse ja rändkarjakasvatuse vahepealset. Päeva lõpus liigume transfeeriga Lenini tipu esimesse baaslaagrisse 3600m merepinnast.

Majutus telklaagris.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

5.päev

Teisipäev, 16. juuli

margin

map
5.päev

Teisipäev, 16. juuli

Matk lähedalasuva Petrovsky mäetipu otsa. Esialgu ei ole teekond keeruline, kuid kõrgemale jõudes muutub ka maastik põnevamaks ning kohati tuleb ronida suurte kivide vahel. Tippu jõudes premeerib loodus tublit matkajat särava lumekatte, peegelsileda mägijärve ja suurepärase vaatega tuldud teekonnale. Mäetipp on nime saanud Nõukogude Liidu terviseministri järgi. Liidu lagunemise järelkajana on üritatud riigi rahvuslikku iseseisvust taastada nõukogude-aegsete kohanimede muutmisega, kuid tugev side Venemaa, vene keele ja kohanimedega püsib. Õhtul valmistame end baaslaagris ette järgmise päeva matkaks, puhkame ja sööme õhtust.

Majutus telklaagris.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

6.päev

Kolmapäev, 17. juuli

margin

map
6.päev

Kolmapäev, 17. juuli

Võtame ette matka edasijõudnute baaslaagrisse 4400m kõrgusel merepinnast ehk tõuseme veelgi kõrgemale. Tee peale jääb Lukovaya polyana, tõlkes “sibula lagendik”. Möödume ka Puteshestvennikovi kurust, kus avanevad suurepärased vaated massiivsetele liustikele. 800m tõusu järel oleme laagris puhkuse välja teeninud.

Majutus telklaagris.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

7.päev

Neljapäev, 18. juuli

margin

map
7.päev

Neljapäev, 18. juuli

Seitsmendal päeval võtame ette matka Yukhini tippu – meie matka kõrgeimasse punkti – 5130m. Edasi liigume tagasi baaslaagrisse – 675 m allamäge läbi ümbritseva pilvevati. Taaskord ootavad ees maalilised vaated lumistele mäetippudele ja liustikele, avaneb ka rohkesti võimalusi meeldejäävaid pilte teha. Tagasitee on ülesmäge ning õhtuks jõuame taas baaslaagrisse, kus veetsime ka eelneva öö.

Majutus telklaagris.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

 

8.päev

Reede, 19. juuli

margin

map
8.päev

Reede, 19. juuli

Täna hakkame vaikselt kõrgustest taas alla tulema ning võtame suunaks esimese baaslaagri Achik Tashis. Veedame viimase öö looduse sülemis telkides, 3600m merepinnast.

Majutus telklaagris.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

9.päev

Laupäev, 20. juuli

margin

map
9.päev

Laupäev, 20. juuli

Varahommikul pakime baaslaagris asjad kokku ning liigume transfeeriga Oshi lennujaama. Sõit kestab 6-7 tundi, lõunapaus tee peal Sary-Mogoli külalistemajas, kus saame näha kohalikku külaelu ning süüa traditsioonilisi ja koduseid Kõrgõzstani toite. Õhtusöök enne siselendu Oshi linnas, mis on suuruselt teine linn riigis, tuntud ka kui “Lõuna-pealinn”. Lühike lend Bishkeki, kust transfeer viib meid hotelli, et üle pika aja nautida sooja vee ja pehme voodi luksust. Kel jõudu ja jaksu, saab veel viimasel õhtul avastada Bishkeki ööelu või osta suveniire.

Majutus hotellis Rich.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

 

10.päev

Pühapäev, 21. juuli

margin

map
10.päev

Pühapäev, 21. juuli

Tagasilennupäev, transfeer Manasi rahvusvahelisse (IATA: FRU) lennujaama.

Reisikavas sisaldub hommikusöök.

Reisigalerii

Arvamused

Elu on piisavalt lühike, et seda raisata negatiivsete emotsioonide, igavate tegevuste ja üksluisete reiside peale. Igavus ja üksluisus on viimased omadused, mida Andmomentsiga seostada võiks. Reisi sihtkohad ja korraldus on üks positiivne pool aga palju olulisem - me võime julgelt väita, et just nendelt reisidelt oleme leidnud parimad reisisemud ja ägedaimad sõbrad kogu järgnevaks eluks, isegi meie pulmatseremoonia Eestimaa rabas viis läbi Andmomentsi legendaarsemaid grupijuhte. See tähendab ainult üht, Andmoments ei korralda tinki-vinkide matkasid, vinged sellid suudavad need retked ette võtta, kingituseks kaasa saades positiivsed emotsioonid ja head sõbrad. On au olla teie sõber, Margus ja Risto!

Daire ja Veiko Kaup, Gruusia matkareis, 2013. a reis

Hiina reis oli senistest puhkusereisidest parim: aktiivne liikumine, värske õhk, mõnus seltskond, vaated mida ei unusta.
Mandariini- ja pomeloistandused, riisipõllud, väiksemad linnad ja külateed, sõbralikud ja abivalmis hiinlased.
Rattasõidu vahele mahtus ka bambuspaatidega sõit Avatari mägede vahel, einestamised nii külakestes kui ka väiksemates söögikohtades.

Selle reisi käigus avastasin enda jaoks uue viisi kuidas igapäevatoimetustest lõõgastuda ja nautida puhkust, mis ongi PUHKUS!

Koit Vesinurm, Jalgrattareis Hiinas , 2012. a reis

Reisid Andmomentsiga on võimalus rutiinist ja tavaturistidele tuntud radadest eemale pääseda. Etioopia mägismaa jalgsimatka ja Lõuna-Hiina ning Kaukaasia jalgrattamatkade ühisnimetajaks on minu jaoks olnud mõnus reisiseltskond. Sellistel reisidel kuuleb reisikaaslastelt palju uut ja huvitavat nii puhkepausidel kui majutuspaikades. Reisikorraldus on läbimõeldud. Positiivse üllatusena minu kodusest liiklusvahendist paremate jalgrataste kasutamise kogemus. Lõuna-Hiina riisiterasse ja filmist „Avatar“ tuntud mägesid, Etioopias järsakult alla laskuvaid ahvikarju ja Sevani järvevaateid või reisidel kogetud gastronoomilisi elamusi on raske sõnades kirjeldada. Neid peab ise kogema.

Tiit Elenurm, Matkareis Etioopias, 2016. a reis

Mugavused ja ööbimised

Meie reisil kogetav mugavuse tase on võrdelises seoses kohtadega, mida külastame. Bishkeki linnas ööbime mugavas turistiklassi hotellis, kus on olemas kaasaegsed mugavused: vannituba ja WC hotellitoas. Mägimatkal on ööbimine korraldatud telklaagrites. Toitlustamise eest on hoolitsetud kolm korda päevas, telklaagrites teeb meile süüa kohaliku meeskonna professionaalne kokk.

Mägimatkal igapäevaselt tuleb endaga kaasas kanda vaid seljakotti isiklike asjadega ning veega, suurem pagas liigub hobustega.

NB! Siselennu pagasi kaalupiirang on 15kg, iga lisakilo eest tuleb täiendavalt tasuda. Mägimatkal on hobustele laaditavate isikliku koti kaalupiiriks 10kg, iga lisakilo eest tuleb täiendavalt tasuda.

Raskusaste: Raske

Tegemist on jalgsimatkaga, mis on raske raskusastmega. Matk ei ole küll tehniline: ei eelda erivarustuse (köied, “kassid”, jms) kasutamist, kuid suurtest kõrgustest lähtuva potentsiaalse kõrgmäestikuhaiguse ja külma kliima tõttu ei ole ta kergete killast. Eelnev mägede/matkamise kogemus tuleb kindlasti kasuks. Kõrgmäestikuhaigusega puutud selle reisil väga tõenäoliselt kokku, kuid loodetavasti mitte väga raskel kujul. Reisi kõige kõrgemaks punktiks on meil 5130m (Yukhin mäetipp). Kõrgmäestikuhaiguse min kõrguseks loetakse 2500m, kuid tavaliselt tekivad esimesed, kergemad sümptomid 3000-3500m juures. Osad meie ööbimised mägimatka jooksul on 3600m ja 4400m kõrgusel, seega juba väga tajutavas hapnikuvõlas. Päevasteks rännakuteks koos peatustega (söögi-, foto-, joogipausid) kujuneb kokku umbes 6-7 tundi.

 

Kasulik teada

Kindlustus

Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele kindlustustingimustes. Erilist tähelepanu tuleb pöörata ka sellele, millise kõrguseni merepinnast kindlustuskate kehtib. Palun vaata eelnevat sektsiooni „raskusaste“, kus on ära toodud meie reisi kõrgeim punkt. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et olla veendunud piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale hankida.

Raha

Kõrgõzstani rahaühikuks on sommid (KGS). Vahetuskurss on 1 euro = 97 sommi (november 2023). Eestis ei saa raha vahetada, kuid nii Bishkekis kui Oshis vahetatakse pankades ja ATM-ides nii eurosid kui dollareid. Sellel reisil on meil raha raiskamiseks võimalusi enamasti linnades (Bishkekis ja Oshis) või turistiatraktsioonides olles. Matkaradadel  poode eriti ei ole, ning kõik muu (majutus, toidukorrad, matkaraja tasud) sisaldub hinnas. Siiski peaks kaasas olema piisavalt sularaha, et lubada endale snäkke, jooke ja suveniire ning lisategevusi.

 

Mõned hinnanäited:

Kolmekäiguline toidukord kahele inimesele restoranis: 17 eurot

Kohalik õlu (0,5l vaadiõlu): 1,03 eurot

Cappuccino: 1,75 eurot

Coca-Cola/Pepsi (0,33l pudel): 0,57 eurot

Vesi (0,33l pudel): 0,28 eurot

 

Krediitkaardid

Kõrgõzstan on valdavalt sularahamaa ning üldiselt krediitkaarte ei aktsepteerita. ATM-id Oshis ja Bishkekis võtavad vastu Visat, MasterCardi, Electroni, Cirrust, Maestro ja InterBanki, väiksemates kohtades puuduvad ATM-id ja võimalus maksta kaardiga.

Jootraha

Enamikes restoranides lisatakse arvele automaatselt 10-15% teenindustasu ning jootraha jätmine pole kohustuslik. Hotelliteenindajatele, taksojuhtidele ja matkagiidile jootraha jätmine on siiski hea tava, palun konsulteeri selle suuruse osas meie reisijuhiga.

Ilm

Ilm juulis on baaslaagri külastamiseks parim. Siiski peab olema ette valmistatud temperatuuride kontrastiks, kõrgemates piirkondades ka tuulisteks ning niisketeks (vihm, lumi) ilmatingimusteks. Mägedes kehtib kindel reegel – mida kõrgem, seda külmem ja tuulisem.

Linnades (Bishkekis ja Oshis) on ilmad palavad, tõustes päeval üle 30 kraadi.

Alay orus (ca 3600 m) on oodata ca 13 kraadi päeval ja ca 3 kraadi öösel. Vihma tõenäosus on üsna kõrge. Kõrgemal on veel jahedam, öösel peaks arvestama miinuskraadidega. Üle 3000m kõrgusel merepinnast võib oodata lumekatet ja- sadu.

Mida reisile kaasa võtta

Arvestada tuleb suurte temperatuurivahedega ja peab valmis olema vihmaks, lumeks, päikeseks, öökülmaks ja niiskuseks. Märksõnaks on kihilisus – kiiresti ja hõlpsasti peale laotavad ja maha võetavad riidekihid. Näpunäited, mida kaasa võtta: magamiskott (soovitavalt -10 °C jaoks), täispuhutav madrats või matt (mille peal magada). Matkajalatsid, matkapüksid, soe aluspesu, 4 kategooria päikeseprillid, suure kaitsefaktoriga (30-50) päikesekaitsekreem ning –huulepulk, veepudelid, termos, soe matkajope, vihma- ja tuulekaitse kiht, sall, müts, kindad, matkakepid,  mugav seljakott igapäevaste hädavajalikke asjade kandmiseks ning energiat andvad näksid, jms.

Täpsema reistarvete ja varustuse nimekirja jagame reisile eelnevalt ning arutame läbi reisieelsel kohtumisel.

Viisanõuded

Eesti riigi kodanikud võivad Kõrgõzstanis viibida viisavabalt kuni 60 päeva. Juhime tähelepanu sellele, et Kõrgõzstan võib muuta riiki sisenemise ja seal viibimise tingimusi, kuid ei pruugi sellest teisi riike kohe teavitada. Seetõttu ei vastuta Välisministeerium teabe õigsuse ega selle kasutamisest tekkinud kahjude eest.

Rohkem infot https://reisitargalt.vm.ee/riigid/korgozstan/

Vaktsineerimine ja muu meditsiin

Kõrgõzstani tervishoiuteenuseid pakkuvate asutuste tase on üldiselt üsna madal, eriti maapiirkondades. Häid meditsiiniasutusi leidub, kuid need asuvad suurtes linnades ja on tasulised. Kindlasti on vajalik hankida korralik reisikindlustus, mis sisaldaks tervisekindlustuse.

Enne reisimist on mitteprofessionaalse info kohaselt soovitatav vähemalt kuu aega enne vaktsineerida end Hepatiit A, Hepatiit B, kõhutüüfuse, kollapalaviku, marutaudi, puukentsefaliidi, meningiidi jpm haiguste vastu.

NB! Konsulteeri reisimeditsiininõustajaga, ära toetud pelgalt siin ja mujal internetis leiduvale infole.

Lisainfot vaktsiinide ja tervishoiu kohta:

Aeg / hind

Aeg
12. - 21. juuli 2024
Hind
1790 €
Varajase tellija hind
1690 €
 • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale koht reisil
 • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale varajase tellija hind

Reisi algus- ja lõpp-punkt

 • Reis saab alguse ja lõpeb Manasi rahvusvahelises lennujaamas (IATA: FRU).

Minimaalne reisijate arv

 • Reis toimub juhul kui reisile on registreerunud vähemalt 4 reisijat

Hind sisaldab:

 • Kohalikku ingliskeelset giidi ja eestikeelse reisijuhi teenuseid (meie reisijuhid räägivad lisaks ka reeglina vene ja inglise keelt: uuri täpsemalt meie reisikonsultantidelt)
 • Siselennu pileteid ja makse
 • Transfeere lennujaama ja tagasi
 • Majutust: ööbimist hotellides ning telkimist (sh telgid, madratsid, köögivarustus jne)
 • Pagasi transporti/kandmist matka jooksul
 • Joogivett matka jooksul
 • Toitlustust vastavalt reisikavale (enamasti 3 korda päevas). Kokk ja abilised on matkal kaasas.
 • Mõnusat matka ja lahedat reisiseltskonda
 • Transporti vastavalt reisikavas kirjeldatule – autod, bussid, hobused jm.
 • Toitlustust vastavalt reisikavale, puuduvad toidukorrad ostab Reisija
 • Muuseumi ja vaatamisväärsuste tasusid

Hind ei sisalda:

 • Rahvusvahelisi lennupileteid, lennujaamamakse
 • Isiklikku matkavarustust ja matkatarbeid (sh magamiskott)
 • Alkohoolseid jooke restoranides ja matka vältel
 • Pildistamise tasud
 • Jootraha
 • Viisa maksumust
 • Reisikindlustust
 • Isikliku tarbimist: suveniirid, karastusjoogid, alkohoolsed joogid jms
 • Muud reisiprogrammis mittesisalduvat

Lisatasu eest:

 • Lisaöö Bishkekis € 30 / koht kaheses toas
 • Lisaöö Bishkekis € 50 / koht üheses toas
 • * Hotellide hinnad indikatiivsed, küsi konkreetset pakkumist meie reisinõustajalt.
 • Siselennu pagasi kaalupiirang on 15kg, iga lisakilo maksab 1,5 dollarit.
 • Mägimatkal hobustel transporditav pagas maksimaalselt 10kg inimese kohta. Iga lisakilo maksab 10€

Maksetingimused:

 • Reisile registreerimisel tuleb tasuda 20% reisi maksumusest, mis on tagastamatu deposiit.
 • 30 päeva enne reisi peab olema tasutud ülejäänud 80% reisi maksumusest.
 • Reisile registreerimisel vähem kui 30 päeva enne reisi tuleb tasuda 100% kogu reisi maksumusest.
 • Lisateenuste eest tasutakse eraldi.

Tühistamine

 • 20% programmi maksumusest tagastamisele ei kuulu. (Tagastamatu deposiit)
 • Rohkem kui 30 päeva etteteatamise korral tagastatakse sissemakstud summa, millest on maha arvatud tagastamatu deposiit 20%.
 • 30 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral tagastatakse reisimaksumusest 50%.
 • 14 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral reisi maksumust ei tagastata. Reisi tühistamine loetakse kehtivaks ainult kirjaliku teatisena.

Küsi reisi kohta

Küsimused? Täpsustused? Erisoovid? Küsi julgelt ja kirjuta oma soovidest ja plaanidest meile selle vormi kaudu

  +372 58 690 000
  info@andmoments.com

  Korduma kippuvad küsimused

  Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?

   Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.

   

  Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?

   Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.

  Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?

   Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.

  Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?

   Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu

  Mis sisaldub pakettreisi hinnas?

   Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.

  Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?

   Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.

  Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?

   Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!

  Kuidas toimub reisi eest tasumine?

   Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.

  Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?

   On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.

  Milline on rendirataste kvaliteet?

   Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.

  Kuidas saan ma krossireisile tsikli?

   Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.

  Milline on renditsiklite kvaliteet?

   Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.

  Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?

   Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.