- Torres Del Paine rahvuspargi vapustavad maastikud
- Vägevad Perito Moreno ja Grey liustikud
- Pingutust pakkuv John Gardner mäekuru ületamine
- Maailma parimad vaated Torres del Paine „vaateplatvormilt“
- Patagoonia köögi põnevad maitsed
Reisijuht
Fred Viidul
Nakatusin reisimise ja matkamise pisikusse 1991 aastal, kui segastele aegadele vaatamata organiseeriti keskkooliõpilastele matkareis Krimmi mägedesse.
Peale seda ei ole ma suutnud pikka aega ilma mägimatkamata vastu pidada. Järgnevate aastate jooksul on osaletud...
Võimsaimad reisihetked
Torres Del Paine vapustavad maastikud
Patagoonia asub Andide mäestiku lõunaosas, ulatub üle Tšiili ja Argentiina ning selle pindala on ligi miljon ruutkilomeetrit. Piirkond sai oma nime sõnast patagon, mis kirjeldab kohalikke hiiglaslike inimeste rassi. Kuulujuttude järgi elasid siin veel 300 aastat tagasi inimesed, kelle kasv ületas nn normaalset kasvu umbes kaks korda (mõnede andmete järgi olid patagonid 4–4,5 meetrit pikad). Tänapäeval on piirkond hõredalt asustatud ja üsna metsik, mis teeb sellest põneva matkamagneti. Patagoonia ahvatleb oma hingematvate maastikega, ja meie matk Torres Del Paine rahvuspargi südames pole erand. Paine’i Circuit matkarada on täis hämmastavaid vaateid kõrguvatele graniittippudele, türkiissinistele järvedele ja tohututele liustikele. Väljakutseid pakkuv matkamarsruut lookleb läbi kuivade steppide, tihedate metsade, mägismaa nõmmede ja mäekurude. Pidevalt muutuvad ilmastiku- ja maastikumustrid teevad matka põnevaks, ägedaid emotsioone ja rahuldust pakkuvaks.
Vägevad liustikud
Matkame liustike kuningriigis – meie tee peale jäävad mitmed suurejoonelised ja aukartust tekitavad jäämassiivid. Los Glaciarese rahvuspargis veedame päeva võimsat Perito Moreno liustikku avastades. Nii üle Tšiili kui Argentina ulatuv jää on osa Lõuna-Patagoonia jääväljast ning on Antarktika ja Gröönimaa järel suuruselt kolmas jäämassiiv maailmas. Perito Moreno pindala on 240 ruutkilomeetrit ja see on kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse.
Teeme tutvust ka Grey liustikuga – see 6 kilomeetri pikkune ja 28 kilomeetri laiune mammutliustik „voolab“ lõunas Lago Grey järve, tekitades fantastilise vaatepildi. 2017. aasta novembris jõudis Grey liustik oma jäärebenemise tõttu maailma peamiste uudiste hulka – hiiglaslik jäämägi, mis murdus põhimassivist lahti, asus vabasse hõljumisse Lago Grey järves. Vaade järvele koos selle üle vee triivivate hiiglaslike jääkamakatega on lihtsalt uskumatu.
Pingutust pakuv John Gardner tipu ületamine
Vaatamata John Gardner’i tipu üsna tagasihoidlikule kõrgusele (1200 m), on teekond väljakutsuv ja aeganõudev. Maastik on dramaatiline ja maalib tõetruu pildi Patagoonia karmist loodusest ja metsikusest. Kogeme mitut ilma-kliimavööndi, meile saatjaks võib olla külm tuul ja muutuv ilm. Mäekuru on oma nime saanud Briti mägironija ja teerajaja John Gardner’i järgi, kes 1976. aastal Paine’i Circuite matkaraja „asutas“. Kuru kõrgeimasse punkti jõudes avaneb meile hämmastav vaade Grey liustiku tohutule orgu lämmatavale jäämassile. Laskumistee kurult kulgeb lõunasse, viies meid mõnusasse Grey telklaagrisse. Sealses baari- ja nn lougne alas saame puhata ja veeta aega nautides mõnda head jooki.
Tänane õhtusöök tuleb suurejooneline – lauda tulevad kõik laagris olevad matkajad – suurepärane võimalus muljeid jagada ja uusi tutvusi teha!
Maailma parimad vaated Torres del Paine „vaateplatvormilt“
Reisikava viimase matkapäeva kavas on päikesetõus Mirador Las Torres’ele (870 m) – Patagoonia võimsaimaimale „vaateplatvormile“. Tee sinna nõuab pingutust, sest saatjaks on meile tugev tuul ja ilm võib üllatusi pakkuda. Aga ülevalt avanev pilt on seda pingutust väärt ja võtab hinge kinni – hiiglaslikku kivist panoraami ligi 3000 meetri kõrgused seinad ja tornid näitavad meile tuhandeid aastaid kestnud liustike „ehitus-õõnestustööd“. Draamat lisab selle loodusteose peegeldus järve vetes – emotsioonid on kirjeldamatud ja panevad meie matkale väärika punkti.
Patagoonia köögi põnevad maitsed
Nagu ka Patagoonia ise, on selle köök väga mitmekesine ja hõrgutavate maitsetega läbi imbunud – seda maailmalõppu maa gastronoomiat on mõjutanud nii põliselanikud kui ka arvukad sisserändajad. Mägedes valmistatakse tüüpilisi roogasid forelli, lõhe ja hirve- ning guanakoliha baasil. Põliselanikud mapuchid praktiseerivad sellist toiduvalmistamisviisi nagu araucan curanto, kus toit valmib maasse auku asetatud ümarate kivide kuumusega. Kive kuumutatakse eelnevalt lõkkes, seejärel laotatakse kividele maqui või nalca lehed (kohalikud põõsad), peale asetatakse liha ja juurviljad, kõik kaetakse samade lehtedega ja märgade kangastega ja auk kaetakse mullaga. Toidu maitse tuleb kergelt suitsune. Patagoonia stepis valmistatakse lambalihast cordero al palo – selle tegemiseks tõmbab kokk terve lamba üle raudristi ja küpsetab selle lahtisel tulel. Tulemuseks on väga mahlane ja maitsev liha.
Reisikava
Kolmapäev, 05. veebruar
Saabumine El Calafate rahvusvahelisse lennujaama (IATA: FTE). Transfeer hotelli. Tänast päeva kasutame lennust puhkamiseks ja linnaga tutvumiseks. El Calafate asub Patagonia stepis, Lago Argentino (Argentiina suurim järv) piiril ning seda peetakse liustike pealinnaks ja maailmakuulsa Perito Moreno liustiku väravaks. El Calafate avastamist tasub alustada selle värvikast Libertador peatänavast (täisnimi Av del Libertador General San Martini), mis annab hea ettekujutuse linna olemusest ja elust.
Õhtul koguneme meie matkagrupi ja giidiga tervitusõhtusöögile.
Majutus hotellis El Calafates (või sarnane)
Reisikavas sisaldub õhtusöök.
Neljapäev, 06. veebruar
Pärast hommikusööki sõidame bussiga Los Glaciarese rahvusparki, kus veedame päeva võimsat Perito Moreno liustikku avastades. Nii üle Tšiili kui Argentina ulatuv liustik on osa Lõuna-Patagoonia jääväljast ning on Antarktika ja Gröönimaa järel suuruselt kolmas jäämassiiv maailmas. Perito Moreno pindala on 240 ruutkilomeetrit ja see on kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse. Uurime ja imetleme seda muljetavaldavat jäävälja nii maalt kui järvelt, milleks võtame ette paadisõidu liustiku ees. Liustiku „fassaad“ kõrgub järvepinnast 40 kuni 80 meetrit pakkudes tõeliselt vägeva vaatepilti. Õhtupoole naaseme tagasi El Calafates’sse.
Majutus hotellis El Calafates (või sarnane).
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Reede, 07. veebruar
Varajane start hotellist. Täna tuleb valmis seada tagumikud ja fotokad! Sellepärast, et ees ootab umbes 7-tunnine bussisõit Argentiinast Tšiilisse, Torres del Paine rahvusparki. Suurejooneliste vaadetega teekonnal teeme peatusi, sööme lõunat ja naudime üksteise seltsi – pikk bussisõit on hea võimalus paremini tuttavaks saada. Saab ka üsna hea ettekujutuse kohalikust maastikust ja elust. Igav ei hakka, eriti heas seltskonnas. Lisaks toredatele reisikaaslastele pakuvad meile seltskonda guanakod – kavalate näoilmete ja hiiglaslike hüpetega metsikud laamaliste perekonnast pakuvad vahvaid emotsioone ja põnevaid pildistamisvõimalusi. Pärastlõunal jõuame telklaagrisse, kus meil on aega end õhtuks sisse seada ja laagrit ümbritsevaid imelisi vaateid nautida.
Majutus Central telklaagis.
Reisikavas sisaldub hommiku- ja õhtusöök.
Laupäev, 08. veebruar
Esimene päris matkapäev – alustame teekonda Paine Circuit radadel, samanimelises rahvuspargis. Meid ootavad imelised maastikud ja fantastilised vaated. Selge ilmaga saame imetleda ägedaid Paine mäeseljandiku graniittorne ja Almirante Nieto lumist tippu. Läbime iidseid liustikumoreene ja kõnnime pöögimetsas, kus võime kohata Magalhaesi rähni. Cerro Paine jalamil sammume läbi lainetvate rohumaade ja teeme tutvust papagoide, hanede ja guanakodega. Pärastlõunal jõuame maalilisse Seron telklaagrisse. Õhtusöögiks valmistavad kohalikud kokad meile nende köögi hõrgutisi.
Majutus Seron telklaagris.
Reisikavas sisaldub hommiku- ja õhtusöök ning lõunapiknik.
Pühapäev, 09. veebruar
Kaunite järvede ja unustamatute vaadete päev. Pärast varajast hommikusööki alustame matkamist kaunil lainelisel maastikul Cerro Paine mäe jalamil. Naudime vaateid majesteetlikutele tippudele – kirdes saadavad meid Cabeza del Indio, Escudo, Cubo ja Dicksoni „tornid“. Rada viib meid Lago Paine’ni – türkiissiniste-rohekate vetega kauni mägedesse peidetud järveni. Sealt liigume mööda jõge edasi, ikka uskumatud Paine mäeaheliku vaated meile saatjateks. Pärastlõunal saabume telklaagrisse Lago Dikson’i järve ääres, kust selle kaugematel kallastel paistavad vägevad Lõuna-Patagoonia jääväljad ja liustikud, mis nagu „voolaksid“ järve. Telklaagris leiab kuuma dušši, väikese poe (kus saame varuda suupisteid) ja kohviku-restorani, kus sööme õhtust. Laager on hubane ja külalislahke, see on ka hea koht teiste matkaseltskondadega suhtlemiseks ja reisilugude jagamiseks.
Majutus Dicksoni telklaagris.
Reisikavas sisaldub hommiku- ja õhtusöök ning lõunapiknik.
Esmaspäev, 10. veebruar
Täna on lühem ja kergem matkapäev. Suundume Los Perrosesse, järgides samanimelist jõge ning jalutades läbi lopsaka Magalhaesi pöögimetsa, mis on koduks ühele maailma suurimale rähnile. Magalhaesi rähni on lihtne ära tunda puhta musta värvi keha, erkpunase pea ja valge tiivapleki järgi. Metsas võime kohata ka värvilisi papagoisid. Tänase marsruudi lõpus möödume muljetavaldavast laguunist, kuhu suubub Los Perrose liustik. Õhtut veedame Los Perros’e telklaagris, mis asub 550 m kõrgusel, metsa sees, ühes Paine rahvuspargi kõige kaugemas nurgas. Laager on stardipaigaks John Gardner tipu (1200) ületamisrajale. Siin leiab väikse poe, kust saab soetada suupisteid. Peale õhtusööki puhkame ja lõõgastume, sest homme ootab meid varajane tõus ja väljakutseid pakkuv kuru ületamine.
Majutus Los Perrose telklaagris
Reisikavas sisaldub hommiku- ja õhtusöök ning lõunapiknik.
Teisipäev, 11. veebruar
John Gardner’i tipu ületamise päev. Alustame vara, sest vaatamata kuru üsna tagasihoidlikule kõrgusele (1200 m), on teekond väljakutsuv ja aeganõudev. Maastik on dramaatiline ja maalib tõetruu pildi Patagoonia karmist loodusest ja metsikusest. Kogeme mitut ilma-kliimavööndi, saatjaks võib olla külm tuul ja muutuv ilm. Mäekuru on oma nime saanud Briti mägironija ja teerajaja John Gardner’i järgi, kes 1976. aastal Paine’i Circuite matkaraja „asutas“. Kuru kõrgeimasse punkti jõudes avaneb meile võimas vaade Grey liustiku tohutule orgu lämmatavale jäämassile. See 6 kilomeetri pikkune ja 28 kilomeetri laiune mammutiliustik „voolab“ lõunas Lago Grey järve tekitades fantastilise vaatepildi.
Laskumistee kulgeb lõunasse, viies meid metsaste mäenõlvadega ümbritsetud rajale ja edasi mõnusasse Grey telklaagrisse. Sealses baari- ja nn lougne alas saame puhata ja veeta aega nautides mõnda head jooki. Õhtusöögiks kogunevad lauda taas kõik laagris olevad matkajad – suurepärane võimalus muljeid jagada ja uusi tutvusi teha!
Majutus Grey telklaagris.
Reisikavas sisaldub hommiku- ja õhtusöök ning lõunapiknik.
Kolmapäev, 12. veebruar
Naudime rahulikku hommiksööki ja asume rajale, mis kulgeb Lago Grey järve kõrval ja pakub fantastilisi vaateid Grey liustikule. Vaade järvele koos selle üle vee triivivate hiiglaslike jäämägedega on uskumatu ja aukartust tekitav. 2017. aasta novembris jõudis Grey liustik oma jäärebenemise tõttu maailma peamiste uudiste hulka – hiiglaslik jäämägi, mis murdus põhiliustikust lahti, asus vabasse hõljumisse järves. Kõnnime natuke ülespoole, tasasele rajale, ja siis laskume kauni sinise Lago Pehoe järve juurde. Edasi liigume mööda lainetava ja rikkaliku maastikku – läbime rohumaid ja metsa, möödume kahest väikesest järvest ja „kohtume“ Francesi jõega, mida järgime edasi ülesvoolu. Möödume metsa peidetud Italiano telklaagrist, pöörame itta ja suundume meie ööbimiskohta – Frances’i telklaagrisse Nordenskjoldi järve ääres.
Majutus Frances telklaagris.
Reisikavas sisaldub hommiku- ja õhtusöök ning lõunapiknik.
Neljapäev, 13. veebruar
Täna jätkame teekonda ida suunas piki Nordenskjoldi järve põhjakallast. Kaunis veekogu on nime saanud soomerootslasest geoloogi, geograafi ja polaaruurija Otto Nordenskjoldi järgi. Nordenskjold juhtis mitmeid ekspeditsioone Patagooniasse, sealhulgas ühe 20. sajandi alguses, kui ta ka järve avastas. Nordenskjöldi järve väljapääsuks on majesteetlik kosk, mida tuntakse Salto Grande nime all. Tänane tee läbib piirkondi, mis on rikkad kohaliku taimestiku ja loomastiku poolest. Võime uuesti kohtuda guanakodega ja teha tutvust hallrebasega.
Majutus Chileno telklaagris.
Reisikavas sisaldub hommiku- ja õhtusöök ning lõunapiknik.
Reede, 14. veebruar
Ärkame väga vara, et jõuda päikesetõusuks Mirador Las Torres’el (870 m) – Patagoonia võimsaimale „vaateplatvormile“. Tee sinna nõuab pingutust, sest meile võib saatjaks olla tugev tuul ja ilm võib üllatusi pakkuda. Aga ülevalt avanev pilt on seda pingutust väärt ja võtab hinge kinni – hiiglaslikku kivist panoraami ligi 3000 meetri kõrgused seinad ja tornid näitavad meile tuhandeid aastaid kestnud liustike „ehitus-õõnestustööd“. Draamat lisab selle loodusteose peegeldus järve vetes – emotsioonid on kirjeldamatud ja panevad meie matkale väärika punkti. Laskume alla ja sõidame bussiga El Calafatesse. Pikal sõidul teeme peatusi, sööme lõunat ja ikka ja jälle naudime üksteise seltsi. Õhtul koguneme pidulikule õhtusöögile.
Majutus hotellis El Calafates (või sarnane).
Reisikavas sisaldub hommiku- ja õhtusöök.
Reisigalerii
Arvamused
Reis Cabo Verdesse oli jällegi täiesti suurepärane! Tänud vastuvõtjatele, korraldajatele ja osalejatele!
Uhke loodus
Kulinaarne paradiis
Rattarõõmud
Ainult lahedad inimesed
Igav ei ole kunagi
Neid ma enne ei tundnudki
Alati läheks uuesti
Reisid Andmomentsiga on võimalus rutiinist ja tavaturistidele tuntud radadest eemale pääseda. Etioopia mägismaa jalgsimatka ja Lõuna-Hiina ning Kaukaasia jalgrattamatkade ühisnimetajaks on minu jaoks olnud mõnus reisiseltskond. Sellistel reisidel kuuleb reisikaaslastelt palju uut ja huvitavat nii puhkepausidel kui majutuspaikades. Reisikorraldus on läbimõeldud. Positiivse üllatusena minu kodusest liiklusvahendist paremate jalgrataste kasutamise kogemus. Lõuna-Hiina riisiterasse ja filmist „Avatar“ tuntud mägesid, Etioopias järsakult alla laskuvaid ahvikarju ja Sevani järvevaateid või reisidel kogetud gastronoomilisi elamusi on raske sõnades kirjeldada. Neid peab ise kogema.
Mugavused ja ööbimised
3 ööl majutume hotellis, kõikide mugavustega tubades. Ööbimine on organiseeritud kahestes tubades. Ülejäänud ööd veedame telklaagrites, kus osades on olemas pesemisvõimalused, pood ja kohvik, osades aga on tingimused tagasihoidlikumad. Toitlustamise eest on hoolitsetud, seda kaasas kandma ei pea: matka jooksul saadavad meid kõikvõimalikud kohaliku köögi saadused enamasti kolm korda päevas. Hoolitsetud on ka telkide eest, neid kaasas kandma ei pea. Isiklike asjadega kandamit (sh magamiskott ja magamismatt) on vaja igapäevaselt enda seljas kanda, pagasi kandjaid sellel reisil ei ole. Võid arvestada ca 10 kg pagasiga.
Raskusaste: Keskmine
Tegemist on jalgsimatkaga, mille raskusaste on keskmine. See tähendab, et sa pead olema füüsiliselt aktiivne, tugev ja terve, et matkal hakkama saada. Eelnev mägedes matkamise kogemus on plussiks. Päevasteks rännakuteks koos peatustega (söögi-, foto-, joogipausid) kujuneb kokku umbes 5-8 tundi. Päevateekonnad on 13-18 km pikad ja tõusumeetreid koguneb päevas ca 300-700 meetrit, sõltuvalt päevast. Teel tuleb ette keerulisi tõuse ja langusi, arvestada tuleb ettearvamatu ilma ja tuulega. Liustikel ja nende läheduses on külm.
Reisi kõige kõrgemaks punktiks on meil ca 1200 m, mis tähendab, et kõrgmäestiku haigusega ei puutu sa sellel matkal kokku. Ilm võib kiiresti muutuda selgest ja päikesepaistelisest märjaks, lumiseks, tuuliseks ja külmaks. Oluline on sobivate riiete pakkimine seljakotti!
Kasulik teada
Kindlustus
Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele kindlustustingimustes. Erilist tähelepanu tuleb pöörata ka sellele, millise kõrguseni merepinnast kindlustuskate kehtib. Palun vaata eelnevat sektsiooni „raskusaste“, kus on ära toodud meie reisi kõrgeim punkt. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et olla veendunud piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale hankida.
Raha
Patagoonias on kasutusel kaks peamist valuutat – Tšiili peeso ja Argentina peeso. Argentiina peeso kurss (august 2024, argentiina peeso kurss on lnud ajalooliselt väga ebastabiilne) on 1 euro – 1050 ARS ja Tšiili peeso kurss 1 euro = 1020 CLP. Makse- ja krediitkaarte aktsepteeritakse laialdaselt suuremates linnades, kuid väikesemad linnad, nagu ka meie saabumis- ja lahkumiskoht El Calafate, nõuavad paljudes asutustes sularaha. Ka matkal, telklaagrites, on käibel enamasti sularaha. Raha saab vahetada Eestis ja kohapeal El Calafates – pangas, hotellis või valuutavahetusmajades (tuntud kui “Casa de Cambios”). Valuutavahetuskontorites on vahetamine mugavam, kiirem ja tihti veidi parema kursiga, kui pangas. Eelistatud vahetusvaluutaks on USD, kuigi aktsepteeritakse ka eurot. Siiski võib viimane kehvema kursi anda. Kasulik on kaasas kanda väiksemaid kupüüre, kuna matkateel ei pruugi suurte kupüüridega midagi teha olla. ATM-id on olemas ja aktsepteerivad nii Visa-t kui Mastercardi, kuid raha väljavõtmise tasu on üsna kopsakas.
Krediitkaardid
On laialdaselt kasutuses suuremates linnades, kuid väikesed linnad, nagu ka meie saabumis- ja lahkumiskoht El Calafate, nõuavad paljudes asutustes sularaha. Ka matkal, telklaagrites on käibel enamasti sularaha.
Jootraha
Jootraha jäetakse hea teeninduse eest, ca 10% on normiks. Kui restoraniarvele on 10% teenindustasu lisatud, siis ei ole jootraha jätmine vajalik.
Giididele ja muule reisi korraldavale personalile on tavaks jootraha jätta, palun konsulteeri meie reisijuhiga selle suuruse osas.
Viisanõuded
Välisministeeriumi andmetel võivad Eesti kodanikud viibida nii Argentiinas kui Tšiilis viisavabalt kuni 90 päeva 180 päeva jooksul. Juhime tähelepanu sellele, et riigid võivad muuta riiki sisenemise ja seal viibimise tingimusi, kuid ei pruugi sellest teisi riike kohe teavitada. Seetõttu ei vastuta Välisministeerium teabe õigsuse ega selle kasutamisest tekkinud kahjude eest.
Viisa osas võite konsulteerida meie reisikonsultandiga.
Vaktsineerimine ja tervishoid
Soovituslik on omada tavapäraseid vaktsineerimisi. A-hepatiit, B-hepatiit, marutaud, meningiit, lastehalvatus, leetrid, mumps ja punetised (MMR), Tdap (teetanus, difteeria ja läkaköha), tuulerõuged. Soovitame konsulteerida reisimeditsiininõustajaga.
Nii Tšiilis kui Argentinas on olemas riiklik tervishoid, mis on välisriikide kodanikele tasuta. Kuid sealsete teenuste kvaliteet ja tõhusus ei pruugi olla kõrgetasemeline ja on ka väga kõikuv. Seega, väga soovitame soetada reisikindlustuse.
NB! Konsulteeri reisimeditsiininõustajaga, ära toetu pelgalt siin ja mujal internetis leiduvale infole. Vaktsiinide osas peaks arstiga konsulteerima vähemalt kuu aega enne reisi algust.
Ilm
Ilm on veebruaris seda piirkonda arvestades parim, kuid siiski üsna ettearvamatu, mistõttu on oluline olla kõigeks valmis. Päevane maksimumtemperatuurid jäävad 20 °C juurde, öised miinimumid aga 5-10 °C juurde. Harvad pole ka nullilähedased temperatuurid. Sajab vähe. Kõrguse tõustes läheb külmemaks ja tuulisemaks ning ilm võib kiiresti muutuda päikesepaistelisest märjaks, tuuliseks ja külmaks. Tuleb arvestada tugeva ja külma tuulega ja sademete võimalusega. Oluline on sobivate riiete pakkimine seljakotti! Kihiline riietus!
Mida reisile kaasa võtta
Vajalik on seljakott oma asjade kandmiseks, samuti isiklik magamiskott (kuni -10 C) ja magamismatt. Peab valmis olema nii mõõdukalt soojaks ilmaks ja päikeseks kui ka tuuleks, öökülmaks ja sademeteks. Näpunäited, mida kaasa võtta: matkajalatsid, varujalatsid, plätud, matkapüksid, lühikesed püksid, dressipluus, t-särgid, ujumisriided, päikeseprillid, suure kaitsefaktoriga (30-50) päikesekaitsekreem ning –huulepulk, veepudelid, matkajope, vihma- ja tuulekaitse kiht, soe aluspesu, vihmakeep, müts, kindad.
Telgid ja köögi-söögivarustus sisalduvad juba reisi hinna sees ja neid ei pea kaasa võtma.
Täpsustame reistarvete ja varustuse nimekirja ja arutame seda läbi reisieelsel kohtumisel ja saadame matkajatele enne reisi.
Korduma kippuvad küsimused
Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?
- Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.
Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?
- Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.
Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?
- Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.
Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?
- Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu
Mis sisaldub pakettreisi hinnas?
- Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.
Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?
- Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.
Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?
- Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!
Kuidas toimub reisi eest tasumine?
- Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.
Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?
- On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.
Milline on rendirataste kvaliteet?
- Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.
Kuidas saan ma krossireisile tsikli?
- Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.
Milline on renditsiklite kvaliteet?
- Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.
Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?
- Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.