- Majesteetlik Victoria juga
- Mitmepäevane seiklus, ehk safari Zambesi jõel
- Benjihüpped ja muud närvikõdi tekitavad seiklused
- Aafrika loodus ja loomariik: huvitavad kohtumised teel
Reisijuht
Mart Reimann
Minu joaks on matkamine väga hariv tegevus, mis samal ajal piisavalt palju huivtavaid väljakutseid pakub. Esimest korda juhtisin matka aastal 1996. Tänaseks olen reisinud ja matkanud rohkem kui 100 riigis.
Loe veelVõimsaimad reisihetked
Victoria juga
Victoria joal on mitmeid tiitleid: maailma suurim, võimsaim, ilusaim … Neid kõiki tiitleid väärib ta täiel määral. See kõik on siin siiski vähe ekspluateeritud turistide poolt, võrreldes oma „konkurentide“ Niagara ja Iguaçu jugadega. Põhjuseks on üsna kauge ja eksootiline asupaik. Selle tõttu oli ta ka eurooplasele pikalt teadmata-tundmata. Victoria joa avastas eurooplaste jaoks aastal 1855 D. Livingstone, kelle järgi on ka nimetatud linn Zambesi poolsel kaldal.
Pane ennast proovile vesisel seiklusel
Oma füüsise ja oskuse paned siin proovile peamiselt kahel moel. Üks on oskus toime tulla kärestikega (meie giidide professionaalsel toel) ja teine on jõud ja jaks, mis on vajalik päevaste distantside läbimiseks. Mõlemaga saad hakkama, kui oled piisavalt seikluslik ja tegeled aktiivselt spordiga.
Matkaelamus Aafrika looduse rüpes
Üks asi on matkamine ja telkimine koduse Eestimaa radadel ja teine on seda tehes Aafrika metsiku looduse rüpes. Öökulli huikamine vs. jõehobu möirgamine. Kodune männisalu vs. kuumava päikese eest varju pakkuv akaatsiapuu. Matkamine vs. safari. Safari tähendabki suahiili keeles retke või matka. Teel kohtame jõehobusid, mitmeid linnuliikide esindajaid, hea õnne korral ka krokodille ja muid Aafrika loomariigi esindajaid. Kõik see on kogu eluks meelde jääv elamus.
Reisikava
Laupäev, 16. november
Saabumine Victoria Falls’i lennujaama (IATA: VFA) Zimbabwes. Tutvume ühega seitsmest looduse maailmaimest – Victoria joaga! Victoria juga on kantud ka UNESCO Maailmapärandi nimekirja. Iga sekund kukub siin servast alla 1 miljon liitrit vett ja seda 1,7 km pikkusest järsakul, üle 100 meetri sügavusse kuristikku. Õhtu lõpetab ühine õhtusöök.
Majutus hotellis Kingdom Hotel (www.thekingdomhotel.co.za), või sarnane.
Reisikavas sisaldub õhtusöök.
Pühapäev, 17. november
Hommikusöök hotellis, mis järel viib transfeer meid Zambesi jõe äärde. Esmalt saame instruktsioonid, kuidas jõel käituda ja paati ning aere käsitleda. Seejärel järgneb tõeline seiklus nn „white water rafting“, mis saab alguse kohe Victoria joa alt. Tänased päeva pärlid on „The Boiling Pot“, kust meie rafting alguse saab. Siit avanevad sünged vaated Victoria joale. Seejärel tulevad aga kärestikud: „Stairway to Heaven“ (5. tase), „The Devils Toilet Bowl“ ja „Midnight Diner“. Tõsise päeva järel randume ja seame üles telklaagri ning sööme õhtusööki, mis meile kokkade poolt on valmistatud.
Majutus telklaagris savannis.
Reisikavas sisaldub hommikusöök, lõunasöök ja õhtusöök.
Esmaspäev, 18. november
Peale hommikusööki jätkame teed ja asume paatidesse ning jätkame raftingut. Tänasest alates muutuvad kärestike vahelised tasase voolu sektsioonid pikemaks: saame paremini kärestikest taastuda. Tänased päeva pärlid on kärestikud: “The Narrows”, “Chimamba” ja “Lower Mowemba”. Viimane on 6. taseme kärestik, mida me ei läbi vaid veame kummipaadid mööda maad sellest üle.
Majutus telklaagris savannis.
Reisikavas sisaldub hommikusöök, lõunasöök ja õhtusöök.
Teisipäev, 19. november
Peale hommikusööki sõidame lühikese lõigu kuni tammini. Seal tuleb meil taaskord paate mööda maad vedada, tammi alt jätkame taas moodsa Zambesit. Tänased päeva pärlid on kärestikud: „Ghost rider”, “Deep throat” ja “Asleep at the Wheel”.
Majutus telklaagris savannis.
Reisikavas sisaldub hommikusöök, lõunasöök ja õhtusöök.
Kolmapäev, 20. november
Jätkame raftingut. Kärestikud muutuvad väiksemateks: täna läbime 2. ja 3. taseme kärestikke. Rohkem tuleb kasutada käterammu edasijõudmiseks, kui tehniliste kärestike läbimiseks.
Majutus telklaagris savannis.
Reisikavas sisaldub hommikusöök, lõunasöök ja õhtusöök.
Neljapäev, 21. november
Viimane päev Zambesil. Liigume jõel esimese poole päevast, misjärel jõuame meie raftingu lõpp-punkti. Maabume, misjärel viib transfeer meid tagasi Victoria Fallsi.
Majutus hotellis Kingdom Hotel (www.thekingdomhotel.co.za), või sarnane.
Reisikavas sisaldub hommikusöök ja lõunasöök.
Reede, 22. november
Tänane päev kulub pikast retkest taastumiseks, aga ka erinevate aktiviteetide järeleproovimiseks. Siin pakutakse neid küllaga: näiteks võid sooritada benji hüppe või ujuda „Kuradi basseinis“, mõned meetrid Victoria joa servast eemal. Võimalik on Victoria juga helikopterilt vaadelda või teha laevaga jõereis. Ning eeltoodule lisaks palju-palju muud.
Majutus hotellis Kingdom Hotel (www.thekingdomhotel.co.za), või sarnane.
Reisikavas sisaldub hommikusöök ja õhtusöök.
Reisigalerii
Arvamused
Reis Cabo Verdesse oli jällegi täiesti suurepärane! Tänud vastuvõtjatele, korraldajatele ja osalejatele!
Peale aastatepikkusi otsinguid olen aru saanud, et elus on kõige olulisemad inimesed, kes sind ümbritsevad, saadavad. Sellel reisil on olnud õnn kogeda suurepärast reisiseltskonda ja muidugi fantastilisi grusiine, kes oskavad tõeliselt võõrustada külalisi. Lisades siia ainulaadsed vaated mägedele igas suunas, kuhu vaatad, omandab sõna puhkus õige tähenduse!
Minu suurim unistus olla Gruusia mägedes, süüa omatehtud lambaliha ning juua head alkohoolset jooki täitus täna lõikuskuu 26. päeval. Mul polnud mingeid eelarvamusi georgide suhtes. Nad on sõbralikud ja külalislahked.
Mugavused ja ööbimised
Meie reisil kogetav mugavuse tase on võrdelises seoses kohtadega, mida külastame. Reisi alg- ja lõpp-punktis: Victoria joa ääres ööbime lodge’ides, kus on olemas kõik mugavused: vannituba ja WC hotellitoas, ujumisbassein, jms. Raftingu jooksul ööbime hästi varustatud telklaagrites. Toitlustamise eest on hoolitsetud: matka jooksul saadavad meid kõikvõimalikud kohalikud hõrgutised ja seda kolm korda päevas. Päevadel, mil viibime Victoria joa ääres, oleme osad söögikorrad jätnud reisijate enda muretseda, et jätta ka väikene valikuvõimalus.
Raskusaste: Keskmine
Tegemist on veematkaga, mis on keskmise raskusastmega. Tegemist on adrenaliinirohke ettevõtmisega, kus peamine pingutus on kärestikest laskumine ning sealjuures õige tehnika kasutamisega. Selleks aga eelnev põhjalik ja professionaalne instrueerimine. Füüsilise pingutusega tuleb tegemist pigem matka lõpupäevadel, kus kärestikke on vähem ja tegemist tuleb pikemate vahemaade läbimisega. Eelnev veematkamise kogemus ei ole vajalik, matk toimub professionaalsete veematkajuhtide juhatusel. Küll oleks soovitav, et sa vett ei kardaks. Et hakkama saada, peaksid olema terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Päevasteks rännakuteks koos peatustega (söögi-, foto-, joogipausid) kujuneb kokku umbes 6-8 tundi.
Kasulik teada
Raha
Zimbabwe on dollaripõhine maa. Maa oma valuuta on hüperinflatsiooni tagajärjele käibest kadunud ja kasutusel on põhiliselt USA dollar ja Lõuna-Aafrika rand. Seega tuleks kaasa võtta rahaühikuna USD. Seda peaks varuma nii suuremates, kui ka väiksemates kupüürides. Koha peal raha lahti vahetamine on problemaatiline. Suuremates linnades on ATM-e, mis töötavad ka rahvusvaheliste kaartidega. ATM-id väljastavad raha USD-ides.
Mõned hinnanäited: söök odavamas toidukohas – 5-10 eurot, söögikord korralikumas restoranis – 10-20 eurot, õlu – 1-2,5 eurot, takso paarikilomeetrise sõidu eest 3-5 eurot, suveniirid – alates 5 eurot.
Krediitkaardid
Krediitkaartide kasutus piirdub peamiselt suurte rahvusvaheliste hotellide ja kaubandusasutustega, mujal on nad suhteliselt kasutud.
Jootraha
Jootraha jätmine on üldiselt väga oodatud ja tavapraktika restoranides, aga ka organiseeritud ekskursioonidel/matkadel. Kui teenusetasu on restoranis hinnale lisatud, siis ei ole jootraha jätmine vajalik.
Viisanõuded
Eesti kodanikele on Zimbawesse sisenemiseks vajalik viisa. Lähim saatkond, kus viisat saab taotleda on Stockholmis. Ühekordse sisenemisega viisa lõiv on 460 SEK, lisanduvad saatmis ja käsitluskulud. Vaata täpsemat ja ajakohasemat infot siit: www.zimembassy.se.
Vaktsineerimine ja muu reisimeditsiin
Täpse vaktsineerimissoovituse annavad reisimeditsiininõustajad ja -arstid. Mitteprofessionaalne info on selline, et soovitav oleks olla vaktsineeritud teetanuse, difteeria, lastehalvatuse, hepatiit A ja B ning tüüfuse vastu. Malaariat esineb Zimbabwes igal pool alla 1200 meetri, eriti Zambesi jõe orus. Seega on vajalik malaariat ennetav ravimite võtmine.
NB! Konsulteeri reisimeditsiininõustajaga, ära toetud pelgalt siin ja mujal internetis leiduvale infole!
Ilm
Victoria Falls ja Zambesi jõgi asuvad troopikas. Eristatavad on vihmaperiood ja kuiv periood. Meie reisi toimumise ajal (november) on sademed seal vähesed: umbes sama palju kui meil suvekuudel. Arvestades kuuma temperatuuri, aurustuvad need kiirelt. Temperatuurid on järgmised. Päeval keskmiselt 32 kraadi, öösel keskmisel 18 kraadi.
Mida matkale kaasa võtta
Matkasandaalid, lühikesed püksid, t-särgid, päikeseprillid, päikesekaitsekreem, huulepulk, veepudelid, veekindel jakk, seljakott, magamiskott ning energiat andvad näksid.
Telgid ja madratsid, jms suurem varustus sisaldub juba reisi hinna sees.
Täpsema reistarvete ja varustuse nimekirja jagame reisile eelnevalt ning arutame läbi reisieelsel kohtumisel.
Korduma kippuvad küsimused
Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?
- Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.
Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?
- Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.
Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?
- Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.
Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?
- Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu
Mis sisaldub pakettreisi hinnas?
- Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.
Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?
- Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.
Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?
- Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!
Kuidas toimub reisi eest tasumine?
- Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.
Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?
- On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.
Milline on rendirataste kvaliteet?
- Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.
Kuidas saan ma krossireisile tsikli?
- Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.
Milline on renditsiklite kvaliteet?
- Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.
Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?
- Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.