Jalgrattareis Transilvaanias, Rumeenias Karpaatide mägedest Dracula lossi

  • Maalilised Karpaatide mäed ja mõnus mägielu
  • Sibiu linna punased katused ja valvsad “silmad”
  • Vägevad keskaegsed saksi linnad ja kindluskirikud
  • Bran’i, ehk Dracula loss
  • Rumeenia veinid ja kohalikud peenviinad

Reisijuht

Mihkel Nõmmela

Liikumine on osa minu elust. Mulle meeldib matkata nii jalgsi kui rattaga ja aegajalt ka mööda vett kulgeda. Üks minu eriline kirg on lumised mäed ja nendelt laskumine, olgu all siis paar kitsamat lauda või hoopis üks laiem.

Loe veel

Võimsaimad reisihetked

Rikka kultuurilooga legendiderohke riik

Riigis, kus on säilinud niivõrd palju muistseid rajatisi, ei puudu iidsed legendid ja traditsioonid. Sõites rattaga läbi erinevate asustuste, tutvume lähemalt kurikuulsa Dracula sünnilinna ning lossiga. Legendide kohaselt sai Dracula tegelaskuju inspiratsiooni külainimeste lugudest, kes uskusid et inimeste seas elavad kurjad vaimud. Need näitavat oma tõelist palet vaid öösiti ning vaevavat külaelanikke unes. Sarnaselt Dracula lossile peidab pea iga ehitis ja asula endas mõnda legendi või müstilist lugu – see on põnev kogemus, mille läbi saame end tunda osakesena ajaloost.

Suurejoonelised kindluskirikud ja vägevad keskaegsed Saksi linnad

Rumeenia ning Transilvaania piirkond on tuntud hästi säilinud keskaegsete ehitiste poolest. Tegu on tõelise ajaloohuvilise paradiisiga. Matkal külastame Sighisoara, Saschizi ja Brani linnu, kus ehitised on säilinud lausa 12. sajandist. Näeme suurejoonelisi kaitseehitisi, barokk-stiilis maju ning võimsaid linnuseid, kõigis neis on muistsetel aegadel toimunud vilgas elu- ja kaubandustegevus. Paljud nendest linnadest on Transilvaania sakside (siia elama asunud sakslastest kaupmehed ja käsitöölised) kunagised ja praegused asustused, mis peidavad end imelise looduse rüpes ja kuuluvad UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Maalilised Karpaadid ja mõnus mägielu

Karpaadid ei ole kõrge mäestik, kuid pakub lauskmaa-eestlasele kindlasti mägedeelamust. Karpaadid on suures osas kaetud paksu ürgmetsaga, mis koos siinsete süngete kindlustega on olnud heaks pinnaseks Dracula juttudele! Karpaatide mägielu on aga nagu “maine paradiis”. Maruga mägilinn pakub suurepäraseid loodusvaateid. Majad on pisikesed ning inimeste elud lihtsad – taoline muretu eluviis võimaldab unustada igapäevased mured ning nautida elu hetkes.

Sibiu linna valvsad “silmad”

Sibiu, 2007. aasta Euroopa Kultuuripealinn, on tõeliselt omanäoline ja meeldejääv paik. Tuntuimaks linna sümboliks ja turismimagnetiks on „silmad“, mis majade katustesse sisse on ehitatud. Nende eesmärk on lihtne – ventileerida hoonete pööninguid, kuid ka siin ei puudu rahva pajatused ja legendid. Usuti, et silmad ehitati majadele, hoidmaks silma peal inimeste tegemistel. Niiviisi tundsid inimesed, et keegi jälgib neid pidevalt. Tegu on tõeliselt vahva linnaga, mida lihtsalt peab oma silmaga nägema!

Bran’i, ehk Dracula loss

Dracula loss võib kõlada klišeena, kuid tegelikkuses Bran’i kindlus (õige, ehk ametlik nimi) seda ei ole. Jah, seal on eriti kõrghooajal turistide hordid. Kuid mitte ainult. Tasandiku ja mägede piiril paiknedes on ta nii asukohalt kui väljanägemise poolest võimas. See 60-meetrine kindlus kuulub Rumeenias käies kindlasti to do listi. Ta ei ole kuulus mitte pelgalt oma kurikuulsa asuniku (Vlad Tepeš, ehk Dracula), vaid pigem oma suursuguse ilme ja asukoha poolest.

Rumeenia veinid ja kohalikud peenviinad.

Eestlastele on Rumeenia vein eelkõige tuttav „Dreamer“ mitte-kvaliteetveini kaudu. Tegelikkus on palju parem. Rumeenia on maailmas 11.-ndal kohal veinitootmise osas ja selle massi hulgas leiab nii halvemaid kui paremaid veine. Lisaks korralikule veinile leidub siinkandis ka muid peenemaid napse. Ţuiça on kohalik puuviljaviin (nagu ungari palinka), mida peamiselt pruulitakse ploomidest (aga ka aprikoosist, jm puuviljadest). Kodusel kraamil on kangust 60%, seega peab sellega äärmiselt ettevaatlik olema!

Reisikava

1.päev

Laupäev, 15. juuli

margin

map
1.päev

Laupäev, 15. juuli

Saabumine Sibiu rahvusvahelisse lennujaama (IATA: SBZ), kust meid viiakse transfeeriga hotelli. Võimalus ennast värskendada, reisist puhata või hoopis omapead juba linna avastada. Õhtul kohtume kohaliku reisigiidiga ning sööme ühise õhtusöögi. Tutvume, seame reisiplaane ja naudime kohalikku toitu.

Majutus hotellis Sibius.

Reisikavas sisaldub õhtusöök.

2.päev

Pühapäev, 16. juuli

margin

map
2.päev

Pühapäev, 16. juuli

Hommikul viiakse meid Agnitasse, kust algabki meie rattamatk. Väntame teedel Sighisoara linna ning ka sealsetel tänavatel. Sighisoara kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse, olles väike kindlustatud keskaegne linn, mis oli sajandeid Transilvaania olulisim kaubanduslik keskus. Seal elasid ja tegutsesid saksa käsitöölised ja kaupmehed, tuntud ka kui Transilvaania saksid. Linna peetakse üheks Euroopa kauneimaks ja paremini säilinud keskaja-arhitektuuriga linnaks, kus matkates näeme muistseid torne, kirikuid ja linnust. Neist vanim on 17. saj ehitatud Hirvesoku Maja. Lisaks linnaarhitektuurile on siinseks suurimaks turismiatraktsiooniks Dracula maja – kindluses asuv hoone, kus lugude kohaselt Dracula sündis. Linnas on Dracula auks püstitatud mälestussammas, aga ka restoranid ja turismipoed. Iga aasta toimuvad linnas ka traditsioonilised keskajateemalised festivalid. Õhtuks jõuame Casa Wagnerisse, kus sööme õhtusööki ja veedame öö.

Majutus hotellis Sighisoaras.

Reisikavas sisaldub hommikusöök, lõunapiknik ja õhtusöök.

3.päev

Esmaspäev, 17. juuli

margin

map
3.päev

Esmaspäev, 17. juuli

Järgmisel kahel päeval kulgeme mööda „Saksi roheteed“. Tegu on matkarajaga, mis algab maalilisest keskaegsest Sighisoara tsitadellist ja läbib mitmeid traditsioonilisi saksikülasid, mis on tuntud oma kindluskirikute ja värviliste majade poolest. Teel möödume valgete lubifasaadidega ja kivikatusega hoonetest, kitsastest orgudest, metsaküngastest ja rikkalikest lilleaasadest. Kohati sõidame mööda vanu tõllateid, mis on parim viis Sighisoara-Târnava Mare piirkonna põnevate ja maaliliste maastike avastamiseks. Piirkond lisati hiljuti Euroopa Natura 2000 ökoloogilisse võrgustikku.

Seejärel sõidame Saschizi külla ja Cloasterfi. Saschizi küla on justkui reis ajamasinas tagasi – hästi säilinud hooned annavad aimu elulaadist vanadel aegadel. Saschizi kindluskirik on osa UNESCO maailmapärandist. 14.saj kivist raiutud kindlus asub kirikuga koos künkal, kust meile avaneb võimas vaatepilt keskaegsele külakeskusele ning maalilisele loodusele. Siin  saame tunda ennast osakesena ajaloost.

Majutus külalismajas Cloasterfis.

Reisikavas sisaldub hommikusöök, lõunapiknik ja õhtusöök.

4.päev

Teisipäev, 18. juuli

margin

map
4.päev

Teisipäev, 18. juuli

Veel üks päev traditsiooniliste saksi külade avastamiseks. Teel läbime Viscrit – väikest küla, kus elab umbes 500 elanikku, kellest ainult 27 on veel saksid või nende järeltulijad. Viscri peidab endas Transilvaania kõige maalilisemat kindluskirikut, mis on jällegi osa UNESCO maailmapärandist. Saame tutvuda Viscri käsitöö, traditsiooniliste rahvarõivaste, kultuuri ning keskaegsete elukommetega. Edasi kulgeb rada läbi väikeste maaliliste külade. Tänase rattamatka lõpetame Rupea külas, kus uudistame muljetavaldavat linnust mäe otsas. Kõrgelt avaneb imeline vaade all asuvale linnakesele ja muidugi ei puudu linnast ka vanaaegne kirik. Edasi viiakse meid transfeeriga Ohaba külla, mis on kandi must-see oma seni kasutusel oleva vesiveski pärast. Transfeer Ohabast Magura külla, kus sööme ka oma õhtusööki.

Majutus külalismajas Maguras.

Reisikavas sisaldub hommikusöök, lõunapiknik ja õhtusöök.

5.päev

Kolmapäev, 19. juuli

margin

map
5.päev

Kolmapäev, 19. juuli

Alustame päeva mõnusa laskumisega suurejoonelise Zarnesti kanjoni sissepääsu juurde, seejärel tõuseme, et jõuda Poiana Frumoasăsse. Tegu on alpiniiduga, kus septembrist maini toituvad erinevad karjaloomad. Edasi muutub maastik veelgi suurejoonelisemaks – naudime pikka kerget allamäge sõiduga tagasi Magura’sse. See, meie peatuspaik on võluv mägiküla, mis asub Bucegi ja Piatra Craiului mägede vahel. Magura kohta on öeldud “heaven on Earth” – maine paradiis, mida iseloomustavad lumemütsikestega mäed, väikesed majakesed, paeluvad loodusvaated ning kariloomad. Sealsete inimeste eluviis on rahulik, ka meie  unustame siin oma argimured, naudime lihtsat eluviisi ja hingame karget mägede õhku.

Majutus külalismajas Maguras.

Reisikavas sisaldub hommikusöök, lõunapiknik ja õhtusöök.

6.päev

Neljapäev, 20. juuli

margin

map
6.päev

Neljapäev, 20. juuli

Täna on meil võimalus tutvuda Transilvaania lõunaosaga, ületades piiri vanade Valahhia ja Transilvaania vürstiriikide vahel. Läbime Sohodoli küla – ainulaadse mägiküla, kus traditsiooniline arhitektuur on väga hästi säilinud ja kus elanikud elavad siiani nagu 50 aastat tagasi. Seejärel laskume Brani, kus külastame vabaõhumuuseumi ning seejärel Brani lossi. Seda tuntakse kui “Dracula” lossi, sest legendi kohaselt oli see Dracula elupaik. Lähedal asuvate külade elanikud usuvad aastasadu kurjadesse vaimudesse, “steregoidesse”, kes päeval käituvad nagu tavalised inimesed, kuid öösel lahkub hing nende kehast ja vaevab külaelanikke unes. Arvatakse, et just külaelanike uskumustest sai inspiratsiooni Dracula tegelaskuju. Loss oli aastaid koduks kuninganna Mariele, Inglismaa kuninganna Victoria lapselapsele.
Päeva järgmine punkt on Rasnovi küla, kus saame külastada Rasnovi kindlust. Kindlus ehitati 13. saj külaelanikele varjupaigaks sõdade eest. Ka siin ei puudu legendid ja pajatused muistsetest aegadest: legend räägib, et linnuse asukad panid vabaduse tagasisaamiseks kaks türklasest vangi kindluse keskele kaevu kaevama. Vangid kaevasid 17 aastat, mille jooksul kirjutasid nad kaevu seintele värsse Koraanist, mida võib näha tänapäevalgi. Vangide saatus pole teada, mõned ütlesid, et nad vabastati ja teised, et nad tapeti. Kindlusest jätkame teekonda Vulcanisse, kus veedame öö.

Majutus külalismajas Vulcanis.

Reisikavas sisaldub hommikusöök, lõunapiknik ja õhtusöök.

7.päev

Reede, 21. juuli

margin

map
7.päev

Reede, 21. juuli

Viimasel matkapäeval väntame mööda kõrvalist teed Cristiani külla ning alustame pikka teed ülesmäge. Tõusu kaunistavad vaated piiritutele metsadele ning haljastele heinamaadele. Jõuame Poiana Brasovisse, Rumeenia suurimasse suusakeskusesse. Saame kasutada köisraudteed, et jõuda Postavaru tippu, 1799m kõrgusele merepinnast, ja nautida kauni vaatega piknikku Postavaru külas. Peale seda laskume pikalt allamäge Brasovi poole. Olemuselt võib linn oma punaste kivikatuste ja kiviehitistega meenutada Tallinna vanalinna. Tegu on iidse kaubalinnaga, kus lauldi esimest korda Rumeenia rahvuslikku hümni. Peale sõitu saame nautida vaba aega Brasovis, mida saab sisustada ostlemise ja mõnusa jalutuskäiguga.

Majutus külalismajas Brasovis.

Reisikavas sisaldub hommikusöök ja lõuna piknik.

8.päev

Laupäev, 22. juuli

margin

map
8.päev

Laupäev, 22. juuli

Sõidame transfeeriga Sibiusse, kus toimub giidiga linnaekskursioon. Sibiu oli 2007. aastal Euroopa Kultuuripealinn, tuntud ka kui “silmadega linn”. Seda seetõttu, et linna katustel on avad, mis justkui vaatavad nagu silmad. Legendi kohaselt ehitati need elanikkonna hirmutamiseks, et nad käituksid moraalselt õigesti, tundes, et keegi jälgib neid pidevalt. Tegelikkuses on silmad ventilatsioonisüsteemiks majade pööningutele ning tänapäevase Sibiu suurimaks turismiatraktsiooniks ning sümboliks. Linnas on vaba aeg ostlemiseks ja suveniiride soetamiseks.

Majutus külalismajas Sibius.

Reisikavas sisaldub hommikusöök ja õhtusöök.

9.päev

Pühapäev, 23. juuli

margin

map
9.päev

Pühapäev, 23. juuli

Tagasisõidupäev. Hommikusöök hotellis ning transfeer lennujaama.

Reisigalerii

Arvamused

Hingematvad vaated riisiterrassidele; lõppematu tõus majutuskohta, kus pererahvas ootas saabujaid lillevaniku ning värskelt pressitud apelsinimahlaga; armsad Nepali lapsed, kes millegipärast pildistamiseks pikkuse järjekorda võtsid :); swing-hüpe kanjonisse 160 meetri kõrguselt sillalt The Last Resort´is, Kathmandu linn oma kirjususes – need on vaid vähesed mälupildid rattamatkast Nepali, mis niipea ei unune. Kui on soov kogeda hoopis teistsugust elu-olu kui see, millega igapäevaselt harjunud oleme, siis on Nepal täpselt õige koht, kuhu minna. Värskendav kogemus on garanteeritud.

Kristin Peebo, Matkareis Iraanis , 2016. a reis

“Ladies Trekking pakub suurepärast võimalust oma unistuste teostamiseks, ning samas teha ka üks heategu. Selles projektis veetleski mind just heategevuse aspekt. Ma ei läinud mitte ainult mägironimisreisile lõbusalt aega veetma, vaid sain ka võimaluse toetada tähtsat igapäevatööd Msafiri English Medium School’is. Ma ei unusta kunagi neid tundeid, mis mind päikesetõusuga samaaegselt Kilimanjaro tippu jõudes valdasid. Samamoodi rahuldustpakkuv oli näha naerulsui lapsi, kellele oli avanenud võimalus kooliharidust saada. Olen tänulik Zonta International District 20 Soome klubi toetusele Msafiri English Shool’i heaks, mis teostati Ladies Trekking projektis osalemise läbi. See toetus katab ühe koolitüdruku koolituskulud ning see muudab kogu tema elu. Meie lõbusas matkaseltskonnas pikkadel mägiradadel rännates ei tundnud ma kordki igavust, sest vestlused eri maadest pärit naiste vahel olid alati huvitavad. Soovitan soojalt Ladies Trekking’ul osalemist kõigile hoolivatele ja julgetele naistele, kes peavad lugu värskes õhus matkamisest ning kes on avatud uutele kogemustele!“

Salla Tuominen, Ladies Trekking, Kilimanjaro , 2010. a reis

Reisid Andmomentsiga on võimalus rutiinist ja tavaturistidele tuntud radadest eemale pääseda. Etioopia mägismaa jalgsimatka ja Lõuna-Hiina ning Kaukaasia jalgrattamatkade ühisnimetajaks on minu jaoks olnud mõnus reisiseltskond. Sellistel reisidel kuuleb reisikaaslastelt palju uut ja huvitavat nii puhkepausidel kui majutuspaikades. Reisikorraldus on läbimõeldud. Positiivse üllatusena minu kodusest liiklusvahendist paremate jalgrataste kasutamise kogemus. Lõuna-Hiina riisiterasse ja filmist „Avatar“ tuntud mägesid, Etioopias järsakult alla laskuvaid ahvikarju ja Sevani järvevaateid või reisidel kogetud gastronoomilisi elamusi on raske sõnades kirjeldada. Neid peab ise kogema.

Tiit Elenurm. Rattareis Armeenias, 2015. a reis

Mugavused ja ööbimised

Linnades (Sibiu ja Brasov) ööbime mugavates turistiklassi hotellides või külalismajades, kus on olemas kõik kaasaegsed mugavused: vannituba ja WC hotellitoas, keskne asukoht. Rattamatkal ööbime kodumajutustes või väikehotellides, mis on lihtsad ja puhtad ning kus võivad olla ühiskasutusega duširuumid, majutus kahestes tubades. Tagasihoidlikkuse kompenseerib ehe elamus, mis me pererahvaga koos elades saame. Nendes samades paikades valmib ka reeglina meie õhtusöök: ehe ja kodune.

Toitlustamise eest on hoolitsetud: matka jooksul saadavad meid kõikvõimalikud kohaliku köögi saadused ja seda enamasti kolm korda päevas.

Pagasi transport on kogu reisi jooksul (sh matka jooksul) organiseeritud: igapäevaselt on vaja kaasas kanda vaid päevast kandamit (fotokas, telefon, vahetusrõivad, snäkid, jms). Suurem pagas liigub matka jooksul autodel.

Raskusaste: Kerge

Tegemist on rattamatkaga, mis on „kerge“ raskusastmega. Et hakkama saada, peaksid olema terve ning mõnel määral tegelenud harrastusspordiga. Eelnev rattasõidu kogemus on abiks, kuid selle puudumine ei saa ka takistuseks. Sõltuvalt maastikust läbime päevas umbes 40-60 km, mis võtab koos kõigi peatustega aega 5-7 tundi. Järsumaid tõuse ning tehniliselt keerulisi langusi tuleb teel ette, kuid neil puhkudel on vajadusel koht saateautos alati olemas.

Kasulik teada

Kindlustus

Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele kindlustustingimustes. Erilist tähelepanu tuleb pöörata ka sellele, millise kõrguseni merepinnast kindlustuskate kehtib. Palun vaata eelnevat sektsiooni „raskusaste“, kus on ära toodud meie reisi kõrgeim punkt. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et olla veendunud piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale hankida.

Raha

Rumeenias on kasutusel Rumeenia leu. 1 euro = ca 5 leud (mitm. lei). Raha saab vahetada pangas ja valuutavahetuskontorites. Eelistatult tuleks raha vahetada pangas, kuna valuutavahetuskontorid on meistrid komisjonitasusid lisama. Kui viimastes vahetada, tuleks enne tehingu sooritamist veenduda, palju raha reaalselt vastu saab. Ligikaudsed hinnad:
Lõuna ühele 7-8€, kohvi 2€, õlu 1-2€, Coca Cola 1.5€, pudelivesi 1€

Jootraha

Jootraha jätmine on tavaks, seda eriti hea teeninduse puhul restoranides, bussides, taksodes. Kohalikele giididele ja muule reisi korraldavale personalile on samuti tavaks jootraha jätta, palun konsulteeri meie reisijuhiga selle suuruse osas.

Krediitkaardid

Rumeenias saab kasutada krediitkaarte enamikes suurmetes poodides ning korralikemates restoranides. Olemas on ka ATM-id, kuid nende kasutamisele võib lisanduda väike kasutamistasu. ATM-id on üsna üldlevinud ja aktsepteerivad nii Visa-t kui Mastercardi. Neid leidub enamikes linnades, mida läbime.

Ilm

Ilm Transilvaanias juulis on palav: kõrgemal mägedes on see siiski jahedam ja on sademete võimalus. Keskmised päevased temperatuurid Transilvaania tasandikul peaksid olema ca 25 kraadi ja rohkem, öised temperatuurid on keskmiselt 13 kraadised. Sademete tõenäosus on umbes sama, mis samal ajal Eestis. Mägedes (Karpaatia mäestik) on need temperatuurid mõnevõrra madalamad ja mägedele iseloomulikult on ilm heitlikum. Valmistuda tuleb ka kehvemateks ilmadeks ja sellele vastavaks riietuseks. Seda juhul, kui temperatuurid on ülalnimetatutest madalamad ja sellega kaasneb vihm ja tuul. Ilmagarantiid pole.

Mida reisile kaasa võtta

Jalgrattakiiver, kindad, lühikesed- ja pikad sõidupüksid, päikeseprillid, päikesekaitsekreem ning –huulepulk, veepudelid, veekindel jakk, soe fliisjakk, väike kõhu- või seljakott ning energiat andvad näksid. Tagavara jalgratta sisekumm(id) on vajalikud siis, kui tulete oma isikliku rattaga; kui aga rendite jalgratast kohapeal, siis pole see vajalik. Täpsema reistarvete ja varustuse nimekirja jagame reisile eelnevalt ning arutame läbi reisieelsel kohtumisel.

Viisanõuded

Eesti kodanikele puuduvad. Riiki sisenemiseks on vajalik isikut tõestav reisidokument – pass või ID-kaart.

Vaktsineerimine

Spetsiifilised nõuded vaktsineerimise osas puuduvad. Tervishoiusüsteem on tasemel, elementaarne (esmaabi) on tagatud Euroopa Liidu kodanikele, EL tervisekindlustuskaardi olemasolul. Soovitame siiski ka tavapärast reisikindlustust.

NB! Konsulteeri reisimeditsiininõustajaga, ära toetud pelgalt internetis leiduvale infole!

Aeg / hind

Aeg
15. - 23. juuli 2023
Hind
1590 €
Varajase tellija hind
1490 €
  • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale koht reisil
  • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale koht reisil

Reisi algus- ja lõppunkt

  • Reis saab alguse ja lõpeb Sibiu rahvusvahelist lennujaamast (IATA: SBZ)

Minimaalne reisijate arv

  • Reis toimub juhul kui reisile on registreerunud vähemalt 4 reisijat

Hind sisaldab

  • Kohaliku giidi ja eestikeelse reisijuhi teenuseid (meie reisijuhid räägivad lisaks ka reeglina vene ja inglise keelt: uuri täpsemalt meie reisikonsultantidelt)
  • Mõnusat rattasõitu ja lahedat reisiseltskonda
  • Transporti vastavalt reisikavas kirjeldatule
  • Majutust (jagades tuba reisikaaslasega) ja toitlustust (reeglina 3 korda päevas) vastavalt reisikavas kirjeldatule
  • Lennujaama transfeere
  • Saateautot ja tehnilist abi 24h
  • Joogivett matka jooksul
  • Saateauto teenust ja pagasi transporti sellega

Hind ei sisalda

  • Rahvusvahelisi lennupileteid, lennujaamamakse, reisikindlustust
  • Isiklikku tarbimist: suveniirid, karastusjoogid, alkohoolsed joogid
  • Jootraha
  • Muud reisiprogrammis mittesisalduvat

Lisatasu eest

  • Majutus ühese hotellitoa eest € 140
  • Rattalaenutus € 17,5 / päev (kokku 6 päeva)
  • Elektriratta laenutus € 45 / päev (kokku 6 päeva)
  • * Hotellide hinnad indikatiivsed, küsi konkreetset pakkumist meie reisinõustajalt.
  • Lisa öö Sibius €35/ koht kaheses toas
  • Lisa öö Sibius €65 / koht üheses toas

Maksetingimused

  • Reisile registreerimisel tuleb tasuda 20% reisi maksumusest, mis on tagastamatu deposiit
  • 30 päeva enne reisi peab olema tasutud ülejäänud 80% reisi maksumusest
  • Reisile registreerimisel vähem kui 30 päeva enne reisi tuleb tasuda 100% kogu reisi maksumusest.
  • Lisateenuste eest tasutakse eraldi.

Tühistamine:

  • 20% programmi maksumusest tagastamisele ei kuulu. (Tagastamatu deposiit)
  • Rohkem kui 30 päeva etteteatamise korral tagastatakse sisse- makstud summa, millest on maha arvatud tagastamatu deposiit 20%.
  • 30 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral tagastatakse reisi maksumusest 50%.
  • 14 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral reisi maksumust ei tagastata. Reisi tühistamine loetakse kehtivaks ainult kirjaliku teatisena.

NB! Ära unusta osta reisikindlustust ja reisi katkemise kindlustust!

Küsi reisi kohta

Küsimused? Täpsustused? Erisoovid? Küsi julgelt ja kirjuta oma soovidest ja plaanidest meile selle vormi kaudu

    +372 58 690 000
    info@andmoments.com

    Korduma kippuvad küsimused

    Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?

      Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.

     

    Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?

      Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.

    Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?

      Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.

    Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?

      Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu

    Mis sisaldub pakettreisi hinnas?

      Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.

    Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?

      Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.

    Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?

      Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!

    Kuidas toimub reisi eest tasumine?

      Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.

    Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?

      On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.

    Milline on rendirataste kvaliteet?

      Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.

    Kuidas saan ma krossireisile tsikli?

      Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.

    Milline on renditsiklite kvaliteet?

      Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.

    Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?

      Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.