Matkareis Tadžikistanis Matk müstilises ja eraldatud Jagnobi mägiorus

  • Müstiline ja eraldatud Jagnobi mägiorg
  • Muistse Sogdiana tsivilisatsiooni järglased – ohustatud rahvas ja keel
  • Ehtne Kesk-Aasia – savimajakesed ja nende külalislahke pererahvas
  • Karm maastik – siia-sinna pikitud üksikute mägioaasidega
  • Lihtne, aga maitsev tadžiki köök

Reisijuht

Margus Mändmets

Oma tegeliku mina ja kutsumuse leidmine võib kesta aastaid. Enne reisikorraldusega tegelema hakkamist tegutsesin 10 aastat järgemööda ehitus- ning kinnisvara alal, juhtides rahvusvahelise ehitusfirma kohalikku filiaali. Seda kuni hetkeni, mil mõistsin ...

Loe veel

Võimsaimad reisihetked

Matk müstilises ja eraldatud Jagnobi mägiorus

Jagnobi org asub Tadžikistani loodeosas Hissari ja Zeravšani mäeaheliku vahel. See paik on üks kaugemaid ja puutumatuid Tadžikistani piirkondi. Suurema osa aastast on org ligipääsematu – lumi langeb siin maha novembri lõpus-detsembri alguses, lõigates oru välismaailmast peaaegu pooleks aastaks ära. Meie matkal saad lääne tsivilisatsiooni mõnusid korraks kõrvale heita ja sukelduda siinsesse eraldatud elupaigakesse. Matkal teeme tutvust siinse ohustatud rahvuskilluga, ületame mõne kõrgema kuru (Honi kuru – 3664 m), naudime mägede ilu ja vägevaid vaateid. Ületame mägijõgesid ja „kiigume“ põnevatel sildadel. Läbime kohalikke külasid, kus võtame maksimumi kohaliku traditsioonilise elu kogemisest. See siin on ainulaadne võimalus tutvuda Tadžikistani kõige eraldatuma kogukonna eluga, kes on iidse Sogdiana riigi järeltulijad. Kulgeme siin külade vahel – seega saame osa selle iidse rahva traditsioonidest. Osad ööd veedame kodumajutustes: ehk et saame näha rohujuure tasandil siinset rahvast oma igapäevastes toimetustes. On selleks siis pilafi- või leivategu, aga ka igapäevane tee nautimine, lambakarjatamine või mõni muu sellelaadne lihtne toimetus.

Muistse Sogdiana tsivilisatsiooni järglased ja kaduv jagnoobi keel

Jagnobi org on koduks umbes 500 inimesele, kes elavad orus, jõekallastel asuvates väikestes mägikülades. Elukorraldus pole siin muutunud juba mitusada aastat: maad küntakse puuadraga, raha asemel makstakse sageli jahu, vilja ja lambaga ning kui keegi haigestub, kutsutakse mitte arst, vaid mulla (kes on ühtlasi ka ravitseja). Kõik need kaugete külade elanikud on Sogdiana tsivilisatsiooni järeltulijad. Sogdiana – iidne Iraani tsivilisatsioon Amudarja ja Sõrdarja jõgede vahel: tänapäeva Usbekistani, Türkmenistani, Tadžikistani, Kasahstani ja Kõrgõzstani territooriumitel. See võimas impeerium oli aastatuhandeid kaubanduse ja linnakultuuri oaasiks tänu oma soodsale asukohale iidsel Siiditel. Impeeriumi suurimateks linnadeks olid Buhhaara ja Samarkand. Kuni 1970. aastani elas Jagnobi orus umbes 4000 inimest, siis aga deporteeris Nõukogude võim enamiku rahvast sunniviisiliselt tasandikule puuvilla kasvatama. Osad naasid Jagnobi 1990. aastatel, et sealt uuesti lahkuda tööpuuduse ja igapäevaelu raskuste tõttu. Kohalik kogukond kahaneb ja külade elanikud kardavad, et nende iidne emakeel – jagnoobi (ida-iraani keel) – sureb välja, kui valitsus ja emakeelena kõnelejad ise selle säilitamiseks midagi ette ei võta. Külade vanemad elanikud küll kasutavad igapäevaseks suhtlemiseks oma emakeelt, kuid nende lapsed räägivad jagnoobi keeles ainult kooliminekuni ja siis unustavad selle, kuna veedavad terve kooliaasta oma kodukülast eemal.

Põnevad maastikud ja ööbimine tähistaeva all

Retkel saadab meid järskude nõlvadega Jagnobi jõe kanjon, aga ka laugemad nõlvad, samuti kivised ja tolmused teed, kristallselged kurvilised jõed ja loodusvaikus. Mõned ööd veedame kodumajutustes, aga mõned ööd telklaagrites mäenõlvadel: hingematva loodusega ümbritsetult. Kaaslasteks alpiniidud, üksikud paplisalud ja ka lumised mäetipud. Maagilist õhkkonda tekitab päeval päikese kuldne kuma ning öösel särav tähistaevas, mis tänu valgusreostuse puudumisele eriti hästi näha on. Õhtuti on suurepärane võimalus lõkke ümber reisimuljeid jagada ning nautida ümbritsevat puutumatut loodust.

Värvikas Dušanbe

Linna nimi Dušanbe tähendab tõlkes esmaspäeva. Dušanbe on läbinud pika tee esmaspäevase basaariga väikelinnast omapärase metropolini. Siin seisavad vanad nõukogudeaegsed hooned kõrvuti uute massiivsete riigihoonete ja rahvusmonumentidega.
Linnas on võimalik uudistada uhkeid muuseume, kauneid parke, kogeda linnamelu. Dušanbe peamiseks sümboliks on 19. sajandil ehitatud ja 2015. aastal täielikult taastatud Hadži Jakubi mošee. Kohustuslikuks külastuspaigaks on turg Barakat – läbi agade üks linna põnevamaid vaatamisväärsusi, kus saab eriti hästi kogeda ja tunnetada rahvuslikku koloriiti ja saab osta absoluutselt kõike – alustades aprikoosidest ja lõpetades aluspükste, ehete ja tööriistadega. Turg pakub meelteelamusi nii aromaatsete maitseainekuhjade, kirevate kangaste kui ka aktiivse kauplemisega.

Tadžiki köök

Tegemist on aastatuhandete vanuse ning rikkaliku köögiga. Meile kõige tuntum roog on pilaff (plov), kuid see on vaid väike osa sellest rahvusköögist. Ehe ja tavapärane rahvusroog, mida saame ka kindlasti maitsta on kurutob. Selleks on kihiti laotud rebitud leivad, mis on töödeldud-uputatud jogurtikastmesse ning seejärel lisatud sibulaid ja rohkelt maitserohelist. Siin armastatakse ka liha – lamba-, veise- ja kitseliha. Kindlasti tasub maitsta ka sambüsat (samsat) – erinevate täidistega tandõris (kohalik tanduuriahi) küpsetatud pirukaid. Aus on ka erinevad piimatooted – nendest vast kõige erilisem on kurut: kohupiimataolisest massist kuivatatud ja maitsestatud pallikene. Ei koonerdata siin ka erinevate maitseainete, vürtside ning maitserohelisega. Vaesemates mägikülades (ka sel, kus meie liigume) on igapäevaseks toiduseks ka kindlasti šurpo/šurpa – lihasupp (mõnel pool lihtne, mõnel pool taevalik gurmeesupp). Meie reisil laseme kõigil sellel hea maitsta ja saame jälile erinevatele kohaliku köögi saavutustele.

Reisikava

1.päev

Laupäev, 19. juuli

margin

map
1.päev

Laupäev, 19. juuli

Saabumine Dušanbe rahvusvahelisse lennujaama (IATA: DYU). Transfeer hotelli, puhkus lennust ja seejärel Dušanbe linnatuur. Linna nimi tähendab tõlkes esmaspäeva ning tuleneb ajalooliselt siin esmaspäeviti aset leidnud basaari järgi. Külastame Tadžikistani rahvusmuuseumi, et saada lühiülevaade selle mitmekesise riigi ajaloopärandist. Jalutame läbi kauni skulptuuride ja purskkaevudega ehitud Rudaki pargi. Peatume Ismail Somoni monumendi juures. Näeme linna peamist sümbolit – 19. sajandil ehitatud ja 2015. aastal täielikult taastatud Hadži Jakubi mošeed.

Õhtul koguneme meie esimesele ühisele õhtusöögile.

Majutus hotellis Dušanbes.

Reisikavas sisaldub õhtusöök.

2.päev

Pühapäev, 20. juuli

margin

map
2.päev

Pühapäev, 20. juuli

Peale hommikusööki istume bussi ning sõidame Margibi külasse Jagnobi oru väravas. Sõit on küll pikk (4-5 tundi), aga samas ka maaliline  – tee juhatab meid sisse mägede ilusse ja võlusse, mille keskel seikleme järgnevatel matkapäevadel. Margibi külla jõudes alustame matkaga, sukeldudes Jagnobi oru imelisse loodusesse. Õhtul saame kogeda tadžikkide külalislahkust kohalikus kodumajutuses, sööme traditsioonilist õhtusööki ja vahetame esimese matkapäeva muljeid.

Majutus kohalikus kodumajutuses.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

3.päev

Esmaspäev, 21. juuli

margin

map
3.päev

Esmaspäev, 21. juuli

Täna seame oma sammud Bedefi – Jagnobi oru esimese küla poole, mis asub kõrgusel 2500 m. üle merepinna. Kõnnime läbi maaliliste inimtühjade maastike, mööda kauneid alpiaasasid ja karjuseteid. Pärastlõunal hakkavad meie teele ilmuma taas inimtegevuse jäljed. Jõuame Bedefi külla, näeme külarahvast nende igapäevastes toimingutes, suhtleme, uurime nende elu-olu. Küla läheduses, looduskaunis kohas ootab meid telklaager ja mõnus õhtu lõkke ääres.

Majutus telklaagris.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

4.päev

Teisipäev, 22. juuli

margin

map
4.päev

Teisipäev, 22. juuli

Matkame Jagnobi jõe kallastel. Ületame mitu põnevat silda ja läbime kolme küla, kus võtame maksimumi iidse ja traditsioonilise elu kogemisest. Naudime ajatuid mägesid ja ürgloodust meie ümber. Päeva lõpetame kohalikes traditsioonides öömajas Pskani külas (2700 m üle merepinna), lõõgastudes mõne toreda joogi ja maitsva õhtusöögi seltsis.

Majutus külalistemajas Pskanis.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

5.päev

Kolmapäev, 23. juuli

margin

map
5.päev

Kolmapäev, 23. juuli

Päeva esimeses pooles tutvume Pskani ja teiste ümberkaudsete külade põliselanikega – suhtleme ja uurime nende elulaadi ja kombeid. Pealelõunal jätkame matkaga Qiansi küla suunas. Tee viib ülespoole – pingutame, naudime vaateid ürgsetele maastikele ja kuulame siinse looduse ja tuule sõnumeid. Majutume telklaagris Qiansi küla läheduses (3000 m üle merepinna). Sööme õhtust ja puhume lõkke ääres juttu.

Majutus telklaagris.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

6.päev

Neljapäev, 24. juuli

margin

map
6.päev

Neljapäev, 24. juuli

Naudime põnevat mägimaastikku ning anname jalgadele valu tõusudel ja laskumistel. Tänane matkarada viib meid esialgu järk-järgult ülesse. Kõnnime kõrgel jõe kohal, jõudes nii Dehkaloni külasse. Sealt edasi laskume jõele veidi lähemale, ületame mõned mägiojad ja jätkame mahajäetud Navobodi külani, kus puhkame jalga ja sööme lõunat.  Edasi seame oma sammud Honi mäekuru jalamile (2800 m), kus meid ootab telklaager ja õhusöök.

Majutus telklaagris.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

7.päev

Reede, 25. juuli

margin

map
7.päev

Reede, 25. juuli

Tänane päev pakub pingutust ja koormust. Võtame ette väljakutsuva tõusu Honi mäekurule (ca 3664 m), millele järgneb põnev laskumine. Auhinnaks pingutuse eest saame nautida ägedaid vaateid ümbritsevale mägimaastikele. Pika päeva lõpetame Rufigaris (2900 m), nüüd juba kodumajutuses, lõõgastudes ja päevamuljeid jagades.

Majutus kodumajutuses Rufigaris.

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

8.päev

Laupäev, 26. juuli

margin

map
8.päev

Laupäev, 26. juuli

Suundume Romiti orgu, et lõõgastuda ja süstida endasse energiat sealsetes kuulsates kuumaveeallikates. Seejärel sõidame bussiga tagasi Dušanbesse (umbes 2 tundi), kus meil jagub veidi vaba aeg linnas jalutamiseks ja suveniiride ostmiseks. Soovitus on külastada Dušanbe ühte pea kohustuslikku vaatamisväärsust – Barakati turgu. See on olnud läbi agade üks linna põnevamaid paiku, kus saab eriti hästi kogeda ja tunnetada rahvuslikku koloriiti ja kus saab osta absoluutselt kõike – alustades kuivatatud aprikoosidest ning hobuselihast ja lõpetades aluspükste, ehete ja tööriistadega. Õhtul koguneme pidulikule õhtusöögile, mis paneb meie matkale ilusa punkti.

Majutus hotellis Dušanbes.

Reisikavas sisaldub hommiku- ja õhtusöök.

9.päev

Pühapäev, 27. juuli

margin

map
9.päev

Pühapäev, 27. juuli

Lahkumispäev. Hommikusöök hotellis. Transfeer Dušanbe rahvusvahelisse lennujaama (IATA: DYU).

Reisikavas sisaldub hommikuöök.

Reisigalerii

Arvamused

Valisin sel korral Andmomentsi Bosnia ja Hertsegoviina mägimatka, Grupp oli väike ja sõbrunesime kiiresti. Asjalik ja suurte kogemustega grupijuht Mati hoidis grupi koos nii mäenôlvadel kui ka muul ajal. Bosnia mäed olid tõeline vaatamisväärtus, ũks ahhetamapanev vaatepilt järgnes teisele. Samas jôudsime parajal määral tarbida ka kohalikku kultuuri. Korraldus oli ladus, toit maitsev ja öömajad heal tasemel. Matk oli jôukohane ka algajatele matkajatele.

Gaida Kivinurm, Bosnia hertsegoviinia mägimatk , 2024. a reis

“Ladies Trekking pakub suurepärast võimalust oma unistuste teostamiseks, ning samas teha ka üks heategu. Selles projektis veetleski mind just heategevuse aspekt. Ma ei läinud mitte ainult mägironimisreisile lõbusalt aega veetma, vaid sain ka võimaluse toetada tähtsat igapäevatööd Msafiri English Medium School’is. Ma ei unusta kunagi neid tundeid, mis mind päikesetõusuga samaaegselt Kilimanjaro tippu jõudes valdasid. Samamoodi rahuldustpakkuv oli näha naerulsui lapsi, kellele oli avanenud võimalus kooliharidust saada. Olen tänulik Zonta International District 20 Soome klubi toetusele Msafiri English Shool’i heaks, mis teostati Ladies Trekking projektis osalemise läbi. See toetus katab ühe koolitüdruku koolituskulud ning see muudab kogu tema elu. Meie lõbusas matkaseltskonnas pikkadel mägiradadel rännates ei tundnud ma kordki igavust, sest vestlused eri maadest pärit naiste vahel olid alati huvitavad. Soovitan soojalt Ladies Trekking’ul osalemist kõigile hoolivatele ja julgetele naistele, kes peavad lugu värskes õhus matkamisest ning kes on avatud uutele kogemustele!“

Salla Tuominen, Ladies Trekking. Kilimanjaro, 2010. a reis

Mul on olnud õnne kasvada üles väljaspool suurt linna, metsade ja järvede vahetus läheduses. Veetsin väga palju aega nii looduses, kui oma väikses kodulinnas ringi liikudes - see õpetas vaatlema ja märkama, avastama ja uurima. Reisides soovin saada sarnast kogemust: liikuda ehtsas keskkonnas, peatuda ja uurida, katsuda, proovida, suhelda kohalike inimestega, süüa nende toite, kogeda natukenegi sealset elu. Just seda olen leidnud Andmoments'i reisidel - kulgemine värskes õhus, ehtsad ja kordumatud kogemused, lummav ja eriline loodus, huvitavad reisikaaslased, suurepärane korraldus. Loomulikult tuleb ette ka keerulisemaid hetki - mõni tõus tundub liiga pikk, mõni päev liiga palav, mõni laskumine ohtlik ja hirmus - kuid kui võimas tunne on pärast, kui kõik raskused on ületatud! Ja see on väärtus omaette. Iga külastatud riik on jätnud oma kustumatu mulje ja lemmikpaika on väga raske välja tuua. Gruusias on imeilus loodus ja rikkalik toidukultuur, Armeenias - lihtsad ja lahked inimesed, keeruline ja mitmetahuline ajalugu; Rumeenias - suursugune pealinn, imearmasad väiksed linnakesed, vanaaegsed lossid ja kindlused mägedes, Ukrainas - alati positiivsed ja külalislahked inimesed, suurepäraselt säilinud Lvivi vanalinn, nostalgilised hetked külades ja kõige maitsvamad supid! Usun, et igaühele on Andmomentsi reisidel midagi olemas ja meiegi oleme juba valmis järgmiseks seikluseks.

Veronika Rogalevich, Rattareis Rumeenias, 2017. a reis

Mugavused ja ööbimised

Esimene ja viimane öö mööduvad pealinna hotellis, kõikide mugavustega tubades. Matkal, mägedes, veedame ööd kodumajutustes ja telkides. Kodumajutused on külalislahked ja kohaliku koloriidiga. „Meiemoodi“ hubasust ja mugavust ei tasu siin siiski oodata. Ööbimine võib olla organiseeritud ka mitmestes tubades. Pesemisvõimalused võivad olla, aga võivad ka mitte olla (peaaegu alati on võimalus ennast karge jõeveega värskendada 🙂

Toitlustamise eest on hoolitsetud: matka jooksul saadavad meid kõikvõimalikud kohaliku köögi saadused enamasti kolm korda päevas.

Suurem pagas liigub eeslitega, igapäevaselt on vaja kaasas kanda väiksemat seljakoti kõige vajalikumate isiklikke asjadega.

Raskusaste: Keskmine

Tegemist on jalgsimatkaga, mille raskusaste on keskmine. Kui oled harjunud palju liikuma, siis saad matkaga hästi hakkama. Eelnev mägedes matkamise kogemus on kindlasti plussiks. Sa pead olema terve ja aktiivse eluviisiga. Sõltuvalt maastikust läbime päevas umbes 10 -20 km, mis võtab koos peatustega aega 6-8 tundi. Keerulisi tõuse ning raskeid langusi tuleb teel ette, arvestada tuleb ka kivise maastikuga mägedes ja liivapinnasega teedel. Reisi kõige kõrgemaks punktiks on meil ca 3700 m, kuhu jõuame 7. reisipäeval. Mitmed ööd veedame kõrgustel 2500-3000 m. Kõrgmäestikuhaiguse min kõrguseks loetakse 2500 m, kuid tavaliselt tekivad esimesed, kergemad sümptomid 3000-3500 m juures. Kõrgusele võivad inimesed reageerida erinevalt – pearingluse, nõrkuse, iivelduse, südamekloppimise ja peavaludega. Tõenäoliselt sa sel reisil kõrgmäestikuhaigusega kokku ei puutu või kui siis pigem kergemal kujul.

Kasulik teada

Kindlustus

Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele kindlustustingimustes. Erilist tähelepanu tuleb pöörata ka sellele, millise kõrguseni merepinnast kindlustuskate kehtib. Palun vaata eelnevat sektsiooni „raskusaste“, kus on ära toodud meie reisi kõrgeim punkt. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et olla veendunud piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale hankida.

Raha

Tadžikistani rahaühikuks on somoni, rahvusvaheline tähis TJS. Somoni vahetuskurss on (detsember 2024) ligilähedaselt: 1 euro = 11,5 somoni. Raha vahetavad pangad ja valuutavahetuskontorid. Kehtib ametlik vahetuskurss, raha on võimalik vahetada Dušanbes. Domineerivad valuutad on USD ja EUR, USD natuke eelistatum. ATM-id ei ole usaldusväärsed, kuna Tadžikistani pangad on järjepidevalt pankrotistunud. Et olla kindel: tasuks kas USD-e või EUR-e sularahana kaasa võtta. Sellel reisil on meil võimalusi raha raiskamiseks enamasti pealinnas olles. Matkarajal jääb külades mõni pood ka ehk tee peale, aga muu osas (majutus, enamus toidukordi, matkaraja tasud) on kõik kulud juba reisikavasse arvestatud. Siiski peaks kaasas olema piisavalt sularaha, et lubada endale snäkke, õlu ja lisategevusi ning paari söögikorda, mida oleme reisikavas vabaks jätnud.

Krediitkaardid

Krediitkaartidele ei tasu loota. Pealinnas Dušanbes võib nendest veel mingit kasu olla, maapiirkondades aga mitte. Üldiselt ja kokkuvõtvalt: enamus tavalisi poode ja söögikohti krediitkaarte ei aktsepteeri, arveldatakse sularahaga.

Jootraha

Jootraha jätmine on hea teeninduse puhul väga heaks märgiks. Seda eriti turistidele suunatud asutustes nagu restoranid ja kohvikud. Kohalikele giididele ja muule reisi korraldavale personalile on tavaks jootraha jätta, palun konsulteeri meie reisijuhiga selle suuruse osas.

Ilm

Dušanbe. Ilmad on palavad, isegi kõrvetavalt palavad. Päeval võid oodata 36-kraadiseid maksimumtemperatuure, öösel langevad need 19 kraadi peale. Yagnob’i org: siin on juulist septembrini parim aeg selle külastamiseks – ilm on soe ja mäekurud lumest vabad. Siiski: nagu mujalgi mägedes, sõltuvad ilm ja õhutemperatuur suuresti kõrgusest. Ilm mägedes võib kiiresti muutuda päikesepaistelisest ja soojast märjaks, tuuliseks ja külmaks. Siin peab olema valmis erinevateks ilmastikuoludeks. Päevane temperatuur varieerub 15-25 kraadi juures, sõltuvalt kõrgusest. Ööd võivad olla jahedad (eriti suurematel kõrgustel) ning temperatuur võib langeda 5 kraadini. On olemas ka sademete tõenäosus. Oluline on sobivate riiete pakkimine seljakotti!

Mida reisile kaasa võtta

Arvestada tuleb tuntavate temperatuurivahedega ja peab valmis olema päikeseks, jahedamateks öödeks, sademeteks ja niiskuseks. Näpunäited, mida kaasa võtta: magamiskott (-5-0 °C jaoks), täispuhutav madrats või matt (mille peal telgis magada), suur kott (pehme) mugavaks eesli külge kinnitamiseks. Matkajalatsid, varujalatsid, plätud, matkapüksid, lühikesed püksid, soe aluspesu, päikeseprillid, suure kaitsefaktoriga (30-50) päikesekaitsekreem ning –huulepulk, veepudelid, termos, soe matkajope, vihma- ja tuulekaitse kiht, sall, müts, kindad, matkakepid,  mugav seljakott igapäevaste hädavajalikke asjade kandmiseks ning energiat andvad näksid, jms. Täpsema reistarvete ja varustuse nimekirja jagame reisile eelnevalt ning arutame läbi reisieelsel kohtumisel.

Viisanõuded

Alates 1. jaanuarist 2022 ei vaja Eesti kodanikud Tadžikistani reisimiseks viisat, riigis võib viibida viisavabalt kuni 30 päeva. Pikemaks viibimiseks tuleb taotleda elektrooniline viisa.

Juhime tähelepanu, et Tadžikistanil on õigus muuta riiki sisenemise ja seal viibimisega seotud reegleid ning ei pruugi sellest teisi riike koheselt teavitada.

Vaktsineerimine ja muu meditsiin

Täpse vaktsineerimissoovituse annavad reisimeditsiininõustajad ja -arstid. Mitteprofessionaalne info on selline, et peaks omama igal juhul tavavaktsineerimisi: difteeria, teetanus, läkaköha ning leetrite, tuulerõugete ja lastehalvatuse vastu. Soovitav oleks olla vaktsineeritud kõhutüüfuse ning hepatiit A ja B vastu. Tervishoiusüsteem Tadžikistanis ei ole eriti tasemel: puudu on ravimitest, tervishoiuasutustest ning oskustest. Pealinnas ja suuremates linnades on olemas korralikke tervishoiuasutusi, kuid mägipiirkondades on see pigem väga puudulik.
NB! Oluline on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu!

NB! Konsulteeri reisimeditsiininõustajaga, ära toetud pelgalt siin ja mujal internetis leiduvale infole!

Aeg / hind

Aeg
19. - 27. juuli 2025
Hind
1590 €
Varajase tellija hind
1490 €
  • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale koht reisil
  • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale varajase tellija hind

Reisi algus- ja lõpp-punkt

  • Reis algab ja lõpeb Dušanbe rahvusvahelises lennujaamas (IATA: DYU)

Minimaalne reisijate arv

  • Reis toimub juhul kui reisile on registreerunud vähemalt 4 reisijat

Hind sisaldab:

  • Kohaliku giidi ja eestikeelse reisijuhi teenuseid (meie reisijuhid räägivad lisaks ka reeglina vene ja inglise keelt: uuri täpsemalt meie reisikonsultantidelt)
  • Mõnusat matka ja lahedat reisiseltskonda
  • Majutust jagades tuba/telki reisikaaslasega
  • Toitlustust vastavalt reisikavas kirjeldatule (enamasti 3 korda päevas), puuduvad toidukorrad ostab reisija
  • Lennujaama transfeere
  • Pagasi transporti matka jooksul autodega/eeslitel matka jooksul (kuni 15 kg pagasit reisija kohta, kompaktselt pakituna)
  • Sissepääsupileteid, lubasid, jms rahvusparkidesse ja muuseumidesse, mis on reisikavas
  • Joogivett matka jooksul
  • Transporti vastavalt reisikavas kirjeldatule

Hind ei sisalda:

  • Rahvusvahelisi lennupileteid, lennujaamamakse
  • Reisikindlustust
  • Isiklikku matkavarustust
  • Jootraha
  • Isikliku tarbimist: suveniirid, karastusjoogid, alkohoolsed joogid jms
  • Muud reisiprogrammis mittesisalduvat

Lisatasu eest:

  • Majutus ühese hotellitoa eest € 175 (saadavuse korral)
  • * Hotellide hinnad indikatiivsed, küsi konkreetset pakkumist meie reisinõustajalt
  • Lisaöö Dušanbes € 35 / koht kaheses toas
  • Lisaöö Dužanbes € 65 / koht üheses toas

Maksetingimused:

  • Reisile registreerimisel tuleb tasuda 20% reisi maksumusest, mis on tagastamatu deposiit.
  • 30 päeva enne reisi peab olema tasutud ülejäänud 80% reisi maksumusest.
  • Reisile registreerimisel vähem kui 30 päeva enne reisi tuleb tasuda 100% kogu reisi maksumusest.
  • Lisateenuste eest tasutakse eraldi.

Tühistamine

  • 20% programmi maksumusest tagastamisele ei kuulu. (Tagastamatu deposiit)
  • Rohkem kui 30 päeva etteteatamise korral tagastatakse sissemakstud summa, millest on maha arvatud tagastamatu deposiit 20%.
  • 30 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral tagastatakse reisimaksumusest 50%.
  • 14 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral reisi maksumust ei tagastata. Reisi tühistamine loetakse kehtivaks ainult kirjaliku teatisena.

Küsi reisi kohta

Küsimused? Täpsustused? Erisoovid? Küsi julgelt ja kirjuta oma soovidest ja plaanidest meile selle vormi kaudu

    +372 58 690 000
    info@andmoments.com

    Korduma kippuvad küsimused

    Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?

      Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.

     

    Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?

      Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.

    Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?

      Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.

    Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?

      Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu

    Mis sisaldub pakettreisi hinnas?

      Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.

    Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?

      Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.

    Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?

      Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!

    Kuidas toimub reisi eest tasumine?

      Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.

    Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?

      On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.

    Milline on rendirataste kvaliteet?

      Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.

    Kuidas saan ma krossireisile tsikli?

      Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.

    Milline on renditsiklite kvaliteet?

      Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.

    Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?

      Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.