Matkareis Usbekistanis Matk rohke idamaise vürtsiga

 • Kesk-Aasia külaelu ehedal kujul
 • Usbeki perenaiste meistriklass plov’i valmistamisel
 • Leivategu koos kohaliku pererahvaga
 • Siidiussi kasvandused ja pottseppade töökojad
 • Igavene Buhhaara

Reisijuht

Merle Rallmann

Olen viimase üheksa aastaga jalgsi erinevatel matka- ja palverännuteedel läbinud üle 7000 kilomeetri. Kõik sai alguse Oandu-Ikla matkateest, mis avas minu jaoks pikamaamatkamaailma ning vaatamata ohtratele villidele ja algaja raskele seljakotile võitis mu südame. 

Loe veel

Võimsaimad reisihetked

Kesk-Aasia külaelu ehedal kujul

Kuum päike, mäed, kristallselge veega mägijõed ja maalilised järved. Ajalugu, mošeede sinised kuplid ja sihvakad minaretid – kõik see on meie reisi lahutamatu osa. Nagu seda on ka iidsed külad ja nendes elavad tavalised inimesed, kes on valmis meid vastu võtma ja kohtlema parimate kohalike kommete ja traditsioonide järgi. Ja seda ühel lihtsal põhjusel – me oleme külalised – ja see on püha! Matkates ja ööbides kohalike juures näeme nende igapäevaelu: söögitegemist, jogurti valmistamist, maa harimist ja loomasööda varumist. Samuti värvilistes riietes naisi näputööd tegemas ning lugematut arvu lapsi kantseldamas. Saame ka ise kohalike elus osaleda – peaaegu iga päev meie reisil on mingi põneva kogemuse saamiseks. Ja loomulikult joome iga päev traditsioonilist usbeki teed.

Plov’i meistriklass

Usbekistani ja plov’i vahel on võrdusmärk. Igal piirkonnal, linnal, perekonnal on oma retsept ja valmistamissaladusi antakse edasi põlvest põlve. Samas, räägitakse, et tõelise usbeki plov’i retsept on üsna lihtne ja sisaldab koostisosi, mida võib leida igal turul. Näiteks, plov tallelihaga: riis – 1 kg, talleliha – 1 kg… Retsept jätkub reisil, kus valmistame seda hõrgutavat rooga kohalike perenaiste-peremeeste osava käe all.

Leivategu koos kohaliku pererahvaga

Usbeki kööki on raske ette kujutada ilma värskelt küpsetatud leivata. Leiba kutsutakse Usbekistani hingeks. Meile tuntud naan ja samsa on vaid vähesed usbeki leivaperekonna säravad esindajad. Siin võib iga piirkond kiidelda oma leiva mitmekesisuse ja erilisusega. Aromaatse, krõbeda koorikuga leiva maitse on imeline, mis pole üllatav – seda küpsetatakse traditsioonilisel vanal viisil – tandõris (India: tanduur). Reisil avaneb meil lausa mitu võimalust kohaliku leiva küpsetamisel oma kätt proovida.

Siidiussi kasvandused ja pottseppade töökojad

Usbekistani siidi tootmise tehnoloogia on rohkem kui tuhat aastat vana. Usbekid on välja töötanud oma tehnika kookonist niidi eraldamiseks ja selle värvimiseks. Siin toodetakse ka erilise, ainult Usbekistani jaoks iseloomuliku mustriga siidkangast – khaan-atlast. Peaaegu kogu Usbekistani siidiusside aretus toimub era- ja üksikfarmides, kus kookone kasvatatakse samamoodi nagu mitu sajandit tagasi. Saame neid aretusi oma silmaga näha.

Usbekistan on keraamika armastajate jaoks paradiis. Nõud, ehted, amuletid, kõikvõimalikud vormid, kujud, värvid ja mustrid.  Kuulsaim on Rishtani keraamika, mille eripära on särav sinine glasuur ishkor. Nõud on valmistatud kohalikust punasest savist, mis ei vaja täiendavat töötlemist ja pärast kuumutamist saavutab eriliselt meloodilise kõla. Meie reisil külastame mõnda pottsepa töökoda, kus saame nautida ja osta kohalike meistrite tööd.

Iidne ja igavene Buhhaara

Buhhaara on igavene linn. Nagu Rooma või Jeruusalemm. Kunagi oli see Kesk-Aasia tsivilisatsiooni keskus, Suure Siiditee oluline punkt, mis oma tähtsuse poolest võistles suursuguse Samarkandiga. Linn oli ka islamimaailma hariduskeskuseks. Tänapäeval õhkab Buhhaara väärikat ajalugu, soojust ja külalislahkust. Siin ootavad meid kitsad tänavad värvilist keraamikat ja käsitöövaipu müüvate lavkadega .Astuge sisse, rääkige peremehega, uurige ja kiitke kaupa… Vaatamisväärsustest on kavas Kalon Minaret (47 m kõrge) koos medresega, 15-16 sajandist pärit ajalooline kuppel-katustega bazaar, palee Buhhaara veevarustuse ajaloolisel lättel ja palju muud iidset ja väärikat.

Reisikava

1.päev

Reede, 05. mai

margin

map
1.päev

Reede, 05. mai

Saabumine Taškendi rahvusvahelisse lennujaama (IATA: TAS). Transfeer hotelli. Sõltuvalt saabumisajast vaba aeg Taškendi avastamiseks. Taškent (Usbekistani pealinn) on üsna euroopalik linn, enamus ajaloolisi hooneid hävis 1966. aasta maavärinas, mille järel ehitati linn praktiliselt nullist üles. Kindlasti leiab siin ilusaid mošee’sid kõrgusesse pürgivate minarettidega, maalilisi parke ja huvitavaid muuseume. Kuid kõige põnevamad kohad, mida kindlasti tasuks külastada, ning kus ka kõige paremini näeb kohalikku koloriiti, on sealsed bazaarid. Alai bazaar – tuntuim ja vanim ning Chorsu turg – väga idamaine, kus on kombeks maitsta kõike, mille vastu on huvi ning kus saab kõhu täis süüa ilma midagi ostmata ;).  Õhtul saame reisikaaslastega kokku ja alustame reisi ühise õhtusöögiga.

Ööbimine Taškendis, Lotte Hotel või sarnane.

Reisikavas sisaldub õhtusöök.

2.päev

Laupäev, 06. mai

margin

map
2.päev

Laupäev, 06. mai

Varajane hommikusöök hotellis ja seejärel transfeer (4-5 tundi)  Nuratau mägedesse (kõrgeim tipp 2168 m), Sentobi külla. Majutus külalistemajas ja lõunasöök külalistemaja peremehe juures. Siin algab meie kümblus ehtsasse idamaisesse külaellu. Peale lõunat ootab meid matk – tänane rada viib Korgoni kindlusesse. Sentobi külast suundume ülesse, kus külastame vana vesiveskit, iidseid petroglüüfe Korgoni kindlust ning Mongoli koobast koos Akko allikaga. Tagasiteel väisame vana mošeed ja kohtume-suhtleme kohalike elanikega. Õhtul osaleme leivaküpsetamisel Sentobis. Päeva lõpetab õhtusöök.

Majutus külalistemajas.

Reisikavas sisalduvad hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

3.päev

Pühapäev, 07. mai

margin

map
3.päev

Pühapäev, 07. mai

Hommikusöök kohaliku perega. Tänane matkarada viib meid Fazilmoni mägijärveni. Suvel kolivad paljud ümbritsevate külade elanikud Fazilmoni järve lähedal asuvatesse onnidesse, et sealsel viljakal mägiplatool köögivilju kasvatada. Teel järve poole kohtume mitmete kohalike põllumeestega, kes eeslitel toimetavad mägedest alla põllusaadusi ja küttepuid. Tee viib meid mööda Chavaksoi orgu ülesse Guzbini – suurepärase vaatega mäekurule. Edasi jätkame platool, kust jõuame Fazilmoni järveni. Järve ääres ootab meid lõunapiknik ja mõnus puhkus. Tagasimatk Saridašti kaudu Sentobi, kus naudime õhtusööki.

Majutus kodumajutuses.

Reisikavas sisalduvad hommiku- ja õhtusöök ning lõunapiknik.

4.päev

Esmaspäev, 08. mai

margin

map
4.päev

Esmaspäev, 08. mai

Pärast hommikusööki suundume meie matka järgmisesse punkti – Mažerumi külla. Meie teekonna peale jäävad täna vana vesiveski, 2000 aastat vana puu ja iidse mošee varemed Mažerumsaia orus. Teel peal on võimalus linnuvaatluseks. Lõunasöök meie tänases kodumajutuses, tutvumine pererahvaga. Peale lõunasööki ootab meid siidiussi kasvandus ja leivaküpsetamine. Loomulikult suhtleme kohalikega, uurime nende elu-olu. Õhtul on plov’i valmistamise tund sellele järgneva õhtusöögiga.

Majutus kodumajutuses.

Reisikavas sisalduvad hommiku-, lõuna- ja õhtusöök

5.päev

Teisipäev, 09. mai

margin

map
5.päev

Teisipäev, 09. mai

Pärast hommikusööki viib meid matkarada üle mäeharja Andõgeni külla. Tutvume Avlieoti mošee ja mausoleumiga, sööme lõunat Andõgeni külas ning suundume Hajat’i külla, kus meid ootab majutus külalistemajas. Õhtusöök-meistriklass Dimliama juhendamisel

Majutus külalistemajas.

Reisikavas sisalduvad hommiku-, lõuna- ja õhtusöök

6.päev

Kolmapäev, 10. mai

margin

map
6.päev

Kolmapäev, 10. mai

Pärast hommikusööki alustame retkega Uhumi külla, külastades Ešon-bobo mausoleumi ja uurides petroglüüfe Tõktšasai orus. Peale lõunat külastame huvitavat Severtsovi lammaste riikliku reservaati, kus loomad elavad täiesti looduslikes-metsikutes tingimustes. Õhtupoole ootab meid sõit (ca 3 tundi) Kõzõlkumi kõrbe Aidar Kul järve äärde. Siin tutvume nomaadide traditsioonilise eluga ja majutume jurtalaagris. Õhtusöök lõkke ümber traditsiooniliste karjuste lauludega.

Majutus jurtades.

Reisikavas sisalduvad hommiku-, lõuna- ja õhtusöök

7.päev

Neljapäev, 11. mai

margin

map
7.päev

Neljapäev, 11. mai

Pärast hommikusööki saame sõita kaamelitel või matkata Aidar Kul järveni, kus meil on võimalus ujuda ja lihtsalt peesitada. Korraldame lõunapikniku ning seejärel sõidame bussiga tagasi laagrisse, kust suundume juba Buhhaarasse (sõit ca 3 tundi). Meie tee kulgeb läbi Gižduvani küla, kus külastame seitsmenda põlvkonna keraamikameistri Ališer Nazrullajevi keraamikatöökoda.

Majutus hotellis Shahriston Buhharas (või sarnane).

Reisikavas sisalduvad hommiku-, lõuna- ja õhtusöök

8.päev

Reede, 12. mai

margin

map
8.päev

Reede, 12. mai

Täna on Buhhaara päev. Ekskursioon linnas: meid ootavad kitsad tänavad värvilist keraamikat ja käsitöövaipu müüvate lavkadega, Kalon Minaret (47 m kõrge) koos medresega, 15-16 sajandist pärit ajalooline kuppel-katustega basaar, palee Buhhaara veevarustuse ajaloolisel lättel, mausoleumid ja kindlused ning palju muud iidset ja väärikat.

Majutus Shahriston Buhharas (või sarnane).

Reisikavas sisalduvad hommiku- ja õhtusöök

9.päev

Laupäev, 13. mai

margin

map
9.päev

Laupäev, 13. mai

Pärast hommikusööki suundume siselennule Buhhaara – Taškent. Kohalejõudmisele järgneb ekskursioon Taškendis, Kesk-Aasia suurimas linnas. Külastame Hast-Imami kompleksi, kus on säilinud maailmakuulus Koraan, püha raamat, mis kuulus kaliif Uthmanile. Hast-Imam asub vanalinnas, vanade savimajade läheduses, mis on üle elanud laastava 1966. aasta maavärina. Külastame mitmeid muuseume ja mausoleume.  Põnevad kohad, mida Taškendis võib ise uurida, ning kus ka kõige paremini näeb kohalikku koloriiti, on sealsed basaarid. Alai bazaar – tuntuim ja vanim ning Tšorsu turg – väga idamaine, kus on kombeks maitsta kõike, mille vastu on huvi ning kus saab kõhu täis süüa ilma midagi ostmata ;).  Päeva ja reisi lõpetame piduliku õhtusöögiga.

Majutus hotellis Lotte (või sarnane).

Reisikavas sisalduvad hommiku- ja õhtusöök

10.päev

Pühapäev, 14. mai

margin

map
10.päev

Pühapäev, 14. mai

Lahkumispäev. Hommikusöök hotellis. Transfeer Taškenti rahvusvahelisse lennujaama (IATA: TAS).

Reisikavas sisaldub hommikuöök.

Reisigalerii

Arvamused

Hea reis on segu plaanist ja juhusest.
Meie nädal oli nagu hea uni, kus vaheldumisi vilksasid läbi hingematvad loodusvaated, eksootilised söögikogemused, vaesus ja rikkus ning kõik need väikesed värvilised hetked, kus tundsid end täielikult pealtvaatajana suures müsteeriumis nimega Hiina.
Meie reisijuht Scott ja tema "Sancho Panza" mister Tang ei olnud lihtsalt teejuhid vaid sõbrad, keda me varem ei tundnud. Ja mul on väga hea meel kogu meie "hullude eestlaste kamba" üle, kes võtsid reisilt kõik ja rohkemgi veel. Öised maosöömised, Hiina teater, baijiu, KTV, belglased ning punased püksid… nimekiri oli pikk.
Loodame, et Mr Tang saab ikkagi ise tütre tehtud ja Snow sööb edaspidigi tooreid tomateid.

Markko ja Katrin Karu. Rattareis Hiinas, 2011. a reis

Viimase hetke otsus elu esimesele matkareisile registreeruda osutus elumuutvaks. Kuigi mu varustusekott saabus kohale alles siis kui mägedest alla tulime ja matkakeppe asendasid bambusetüükad ning muu vajaliku osas käisin külakorda kaaslaste õlale patsutamas, olen nüüd parandamatult nakatunud haigusesse nimega „seiklusmatk tundmatusse“. Myanmari (end. Birma) mägise põhjaosa puutumatu dźungel, hommikune ahvilaul, kristallselged mägijõed kahtlaselt kõikuvate rippsildadega, ujedalt naeratavad külaelanikud, „ta-taa“ hõikuvad pilusilmsed lapsed, ootamatult mägiteel vastukõndiv hiiglaslik vesipühvel, turgude värvikirevus, ülimaitsev toit koos laulude ja „saladustega“ öise lõkke ümber, Shwedagon pagoda ja Bagani 2500 pagoodi kuldses loojangusäras ning meie võrratult vahva reisiseltskond! Selle nimel tasub rihma pingutada, et varsti jälle minna...

Kati Ojaver-Heidemann, Matkareis Birmas, 2015. a reis

Hingematvad vaated riisiterrassidele; lõppematu tõus majutuskohta, kus pererahvas ootas saabujaid lillevaniku ning värskelt pressitud apelsinimahlaga; armsad Nepali lapsed, kes millegipärast pildistamiseks pikkuse järjekorda võtsid :); swing-hüpe kanjonisse 160 meetri kõrguselt sillalt The Last Resort´is, Kathmandu linn oma kirjususes – need on vaid vähesed mälupildid rattamatkast Nepali, mis niipea ei unune. Kui on soov kogeda hoopis teistsugust elu-olu kui see, millega igapäevaselt harjunud oleme, siis on Nepal täpselt õige koht, kuhu minna. Värskendav kogemus on garanteeritud.

Kristin Peebo, Rattareis Nepalis, 2012. a reis

Mugavused ja ööbimised

Meie reisil kogetav mugavuse tase on võrdelises seoses kohtadega, mida külastame. Neli ööd ööbime linnades (Taškent ja Buhhaara) mugavates turistiklassi hotellides, kus on olemas kõik mugavused: asukoht kesklinnas, vannituba ja WC toas. Majutus on kahestes tubades. Matkal ööbime külades – neli ööd külalistemajades ja kodumajutustes ning üks öö jurtades, kus majututakse ühes ruumis mitmekesi. Olud on külades kasinamad, kuid väga ehtsad ja on peremehe-perenaise kätt tunda. Toitlustamise eest on hoolitsetud: matka jooksul saadavad meid kõikvõimalikud kohaliku köögi saadused ja seda enamasti kolm korda päevas.

Pagasi transport on kogu reisi jooksul (sh matka jooksul) organiseeritud: igapäevaselt on vaja kaasas kanda vaid päevast kandamit (fotokas, telefon, vahetusrõivad, snäkid, jms). Suurem pagas liigub matka jooksul autos.

Raskusaste: Kerge

Tegemist on jalgsimatkaga, mille raskusaste on kerge. Päevased tõusud ei ole kõrged ja distanstid ei ole pikad. Eelnev mägede/matkamise kogemus ei ole vajalik. Sa pead olema terve ja aktiivse eluviisiga. Kõrgmäestikuhaigusega väga tõenäoliselt sa kokku sel reisil ei puutu, kuna kõige kõrgemaks punktiks sel matkal on ca 2000 m (kõrgmäestikuhaiguse min kõrguseks loetakse 2500 m, kuid tavaliselt tekivad esimesed tunnusmärgid üle 3000 m). Päevasteks rännakuteks koos peatustega (söögi-, foto-, joogipausid) kujuneb kokku 4-7 tundi.

Kasulik teada

Kindlustus

Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele kindlustustingimustes. Erilist tähelepanu tuleb pöörata ka sellele, millise kõrguseni merepinnast kindlustuskate kehtib. Palun vaata eelnevat sektsiooni „raskusaste“, kus on ära toodud meie reisi kõrgeim punkt. Konsulteeri meie reisikonsultantidega selles osas, et olla veendunud piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale hankida.

Raha

Usbekistanis rahaühikuks on som (UZS). Vahetuskurss on 1  euro = 10 000 som’i. Raha ei ole võimalik vahetada Eestis. Valuutat (EUR ja USD) saab vahetada reisi ajal pankades ja valuutavahetuspunktides.. Buhhaaras ja Taškendis, kus me viibime reisi ajal, on olemas ka ATM’id.

Sellel reisil on meil võimalusi raha raiskamiseks enamasti linnades olles. Matkarajal poode eriti ei ole, ning kõik muu (majutus, enamus toidukordi, matkaraja tasud) sisaldub hinnas. Siiski peaks kaasas olema piisavalt sularaha, et lubada endale snäkke, õlu ja lisategevusi ning paari söögikorda, mida oleme reisikavas vabaks jätnud.

Jootraha

Jootraha jätmine pole üldiseks tavaks, kuid hea teeninduse puhul on see heaks märgiks. Seda eriti turistidele suunatud asutustes. Kohalikele giididele ja muule reis korraldavale personalile on tavaks jootraha jätta, palun konsulteeri meie reisijuhiga selle suuruse osas.

Krediitkaardid

Enamus poode ja restorane krediitkaarte ei aktsepteeri. Suuremates linnades sularahaautomaate leidub, maapiirkondades aga mitte.

Ilm

Taškent ja Buhhaara. Kevad on hea aeg nende linnade külastamiseks – ilmad on meie mõistes head, juba küllaltki soojad, kuid mitte palavad ja kõrvetavad. Ööd on soojad. Sademeid vähe. Taškent: öösel on min. 18 ja päeval max. 30 kraadi sooja. Buhhaaras võib olla mõned kraadid jahedam. Mägedes ja kõrbes võib öösel olla üsna külm (0 kraadi ümbruses). Mägedes kehtib reegel – mida kõrgem, seda jahedam.

Mida matkale kaasa võtta

Peab valmis olema nii soojaks ilmaks ja päikeseks kui ka öökülmaks (igaks juhuks ka vihmaks, kuigi selle tõenäosus on väike). Näpunäited, mida kaasa võtta: matkajalatsid, varujalatsid, plätud, matkapüksid, lühikesed püksid, t-särgid, päikeseprillid, suure kaitsefaktoriga (30-50) päikesekaitsekreem ning –huulepulk, veepudelid, matkajope, vihma- ja tuulekaitse kiht, matkakepid,  mugav seljakott igapäevaste hädavajalikke asjade kandmiseks ning energiat andvad näksid, jms.

Täpsema reistarvete ja varustuse nimekirja jagame reisile eelnevalt ning arutame läbi reisieelsel kohtumisel.

Viisanõuded

Alates 01.02.2019 Kehtib Usbekistani Läti saatkonna informatsiooni põhjal Eesti kodanikele Usbekistani reisimiseks kuni 30 päevaks viisavaba režiim (www.uzbekistan.lv). Viisavaba režiim kehtib ka vene Föderatsiooni kodanikele, kuni 90 päevaks. NN „Halli passi“ omanikel tuleb taotleda viisa. Lisainfo leiate Usbekistani saatkonnas Lätis. Juhime tähelepanu, et Usbekistanil on õigus muuta riiki sisenemise ja seal viibimisega seotud reegleid ning ei pruugi sellest teisi riike koheselt teavitada. Täiendavate küsimuste korral pöörduge palun lähimasse Usbekistani saatkonda Riias.

Vaktsineerimine ja muu meditsiin

Täpse vaktsineerimissoovituse annavad reisimeditsiininõustajad ja -arstid. Mitteprofessionaalne info on selline, et peaks omama igal juhul tavavaktsineerimisi: difteeria, teetanus, läkaköha ning leetrite, tuulerõugete ja lastehalvatuse vastu. Soovitav oleks olla vaktsineeritud kõhutüüfuse ning hepatiit A ja B vastu. Tervishoiusüsteem Usbekistanis ei ole eriti tasemel, puudu on ravimitest, tervishoiuasutustest ning oskustest. Pealinnas ja suuremates linnades on olemas korralikke tervishoiuasutusi, kuid mägipiirkondades on see pigem väga puudulik.

NB! Konsulteeri reisimeditsiininõustajaga, ära toetud pelgalt siin ja mujal internetis leiduvale infole

Aeg / hind

Aeg
5. - 14. mai 2023
Hind
1690 €
Varajase tellija hind
1590 €
 • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale koht reisil
 • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale varajase tellija hind

Reisi algus- ja lõpp-punkt:

 • Reis saab alguse ja lõpeb Taškenti rahvusvahelist lennujaamast (IATA: TAS)

Minimaalne reisijate arv

 • Reis toimub juhul kui reisile on registreerunud vähemalt 4 reisijat

Hind sisaldab:

 • Kohaliku ingliskeelset giidi ja eestikeelse reisijuhi teenuseid (meie reisijuhid räägivad lisaks ka reeglina vene ja inglise keelt: uuri täpsemalt meie reisikonsultantidelt)
 • Transfeere lennujaama ja tagasi
 • Majutust: (4 ööd hotellis (jagades kahest tuba reisikaaslasega), kodumajutus, külalistemajad ja jurtad matka jooksul (majutus mitmekesi tubades) ja toitlustust vastavalt reisikavale (enamasti 3 korda päevas)
 • Pagasi transporti autodega matka jooksul
 • Joogivett matka jooksul
 • Mõnusat matka ja lahedat reisiseltskonda
 • Transporti vastavalt reisikavas kirjeldatule – siselennud, autod, bussid, jms.
 • Toitlustust vastavalt reisikavale, puuduvad toidukorrad ostab Reisija
 • Muuseumite ja ekskursioonide tasud

Hind ei sisalda:

 • Rahvusvahelisi lennupileteid, lennujaamamakse,
 • Isiklikku matkavarustust
 • Jootraha
 • Muud reisiprogrammis mittesisalduvat
 • Reisikindlustust
 • Pildistamise tasud
 • Isikliku tarbimist: suveniirid, karastusjoogid, alkohoolsed joogid jms

Lisatasu eest:

 • Majutus üheses hotellitoas (ainult Taškent ja Buhhaara) € 300
 • Lisaöö Taškendis € 100 / koht kaheses toas
 • * Hotellide hinnad indikatiivsed, küsi konkreetset pakkumist meie reisinõustajalt.
 • Lisaöö Taškendis € 180 / koht üheses toas
 • Viisa menetlemine

Maksetingimused:

 • Reisile registreerimisel tuleb tasuda 20% reisi maksumusest, mis on tagastamatu deposiit.
 • 30 päeva enne reisi peab olema tasutud ülejäänud 80% reisi maksumusest.
 • Reisile registreerimisel vähem kui 30 päeva enne reisi tuleb tasuda 100% kogu reisi maksumusest.
 • Lisateenuste eest tasutakse eraldi.

Tühistamine

 • 20% programmi maksumusest tagastamisele ei kuulu. (Tagastamatu deposiit)
 • Rohkem kui 30 päeva etteteatamise korral tagastatakse sisse- makstud summa, millest on maha arvatud tagastamatu deposiit 20%.
 • 30 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral tagastatakse reisi maksumusest 50%.
 • 14 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral reisi maksumust ei tagastata. Reisi tühistamine loetakse kehtivaks ainult kirjaliku teatisena.

NB! Ära unusta osta reisikindlustust ja reisi katkemise kindlustust!

Küsi reisi kohta

Küsimused? Täpsustused? Erisoovid? Küsi julgelt ja kirjuta oma soovidest ja plaanidest meile selle vormi kaudu

  +372 58 690 000
  info@andmoments.com

  Korduma kippuvad küsimused

  Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?

   Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.

   

  Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?

   Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.

  Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?

   Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.

  Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?

   Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu

  Mis sisaldub pakettreisi hinnas?

   Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.

  Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?

   Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.

  Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?

   Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!

  Kuidas toimub reisi eest tasumine?

   Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.

  Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?

   On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.

  Milline on rendirataste kvaliteet?

   Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.

  Kuidas saan ma krossireisile tsikli?

   Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.

  Milline on renditsiklite kvaliteet?

   Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.

  Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?

   Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.