Jalgsimatk Gruusias Svaneetias, kus kohtuvad suursugusus ja lihtne külalislahkus

  • Matk läbi ajatute karjusekülade
  • Võrratud vaateid Kaukasuse mägedele
  • Naudi gruusia kööki ja veini
  • Saa osa grusiinide suursugusest ja samas lihtsalt ellusuhtumisest
  • Avasta UNESCO maailmapärandi aardeid Gruusia äärealal Svaneetias

Reisijuht

Ott Väli

Elu on matk! Ja kui matkata, siis ikka nii, et aeg-ajalt püüda kõrgusi ja kaugusi, kombata piire ning lasta loodusjõul end kanda.

Loe veel

Võimsaimad reisihetked

Svaneetia– kauge ja puutumatu

Svaneetia asub Gruusia äärealal, vastu Venemaa ja mässulise Abhaasia piire. Svaneetia on piiratud igast küljest kõrgete mäeahelikega, sh põhjast Kaukasuse peaahelikuga. Tänu soodsale looduslikule asukohale on piirkonnast kujunenud Gruusia mägiturismi peamine keskus, mis on mägimatkajate seas populaarne nii suvel kui talvel. Mestiast on saanud moodsa arhitektuuriga linnake, kus turismile suunatud teenused on laialdaselt saadavalt. Sellest hoolimata kohtad siinsetel tänavatel iga õhtu karjamaadelt koju naasvaid lehmi. Teised külad, kuhu reisi jooksul satume, on oluliselt algupärasemad. Elu kulgeb siin vanasoodu, nii nagu ta siin sajandeid toiminud on.

Kel huvi Svaneetia kohta eesti keeles põhjalikku ülevaadet saada, tasub lugeda 2011. aasta GO reisiajakirja artiklit „Svaneetia unustatud mägedes“.

Suursugused mäed ning UNESCO maailmapärand

Mägimaastiku ilu poolest on Gruusia võrreldav Šveitsiga, kuid nende vahel on üks oluline erinevus. Gruusia mäestikes koged seda nii-öelda originaalis, loomulikul kujul. Vaateid ei sega elektriliinid, rääkimata raudteedest. Kaunitel mäenõlvadel paiknevad üksikud traditsioonilised kivimajadega külad, mida iseloomustavad vaid Svaneetiale omased kaitsetornid. Tornide vanus võib ulatuda üle 2000 aasta. Sealsed kirikud on Gruusia õigeusu vanimad ja pühamad kantsid, mis jäid ainukestena Mongoli vallutajate poolt puutumata. Rikas ajaloo- ja kultuuripärand on Ushguli ümbruses asuvad külad viinud UNESCO maailmapärandi nimistusse ning seal ringi uitamine kujutab endast puhast naudingut.

Grusiinide külalislahkus

Kui Gruusia on külalislahke, siis Svaneetia on ülim külalislahkus ise. Karmid tingimused on kujundanud reeglid, mis ütlevad, et külalist hätta ei tohi jätta. Vastasel korral oled ise järgmisel korral samasuguses hädas. Need reeglid kehtivad tänaseni ja „ei“ ei ole vastus. Pidu meeldib grusiinidel pidada. Peole on kutsutud kõik ja sellisele kutsele pole kerge ära öelda. Peopidamiseks erilist põhjust vaja ei ole ja seepärast võib kindel olla selles, et reisil olles selliseid spontaanseid pidusid ka ette tuleb – tähistatagu siis kas traktori parandamist, vihmast ilma või juhusliku turisti kohtamist külavaheteel …

Kaukaasia hõrk köök

See on imekspandav, kuidas nii tagasihoidlikes tingimustes on võimalik valmistada nii maitsvaid roogi! Samas on ju kõik vajalik selleks olemas – värske tooraine, lõke ning suurepärane kokk. Sel reisil avaneb sul võimalus tungida kohaliku kokakunsti saladustesse ning ehk ka ise mõni hõrk mägiroog valmistada. Ehkki gruusia veinid on rahvusvahelisel turul endale kindla koha leidnud, saab traditsioonilist ja ehtsat gruusia veini vaid Gruusias. Kuidas see maitseb? Täpseim vastus sellele küsimusele oleks vast – eriliselt. Kuid reisil olles saab igaüks selles ise veenduda, sest võimalusi selle degusteerimiseks jätkub kuhjaga – on ju koduvein ning tšatša alati peremehel käepärast.

Reisikava

1.päev

Laupäev, 22. juuni

margin

map
1.päev

Laupäev, 22. juuni

Saabumine Tbilisi lennujaama, transport hotelli. Varajane check-in. Puhkame lennusõidust, kuid kes tunneb end piisavalt värskelt, võib ka Tbilisiga tutvust teha. Umbes poolest päevas alustame pikka teekonda Svaneetiasse (ca 10 h). Teel sinna teeme peatusi ja tutvume Gruusia erinevate piirkondadega, mis jäävad meie teel. Kindlasti varume kaupa teeäärsetelt kaupmeestelt, lõunatame, jne.

Majutus hotellis Irmeni (või sarnane) Tbilisis ning külalismaja Mazeris.

Reisikavas sisaldub õhtusöök

2.päev

Pühapäev, 23. juuni

margin

map
2.päev

Pühapäev, 23. juuni

Äratus Mazeris. Teeme algust matkamisega. Võtame ette ca 5-tunnise käigu Ušba jääliustikule, kus naudime Dolra oru kauneid vaateid ning imetleme Gruusia kõrgeimat, Shdughra juga.

Tagasi Mazerisse jõudes sõidame autodega Mestiasse. Mestia on kuulus oma unikaalsete tornide poolest, mida svaneedid kasutasid kindlustena sagedate vaenlaste rünnakute eest. Tornid on ehitatud mitmetel aegadel läbi ajaloo ja seetõttu erinevas seisundis – osad lagunenud, osad suurepärases korras.

Majutus külalismajas Mestias.

Reisikavas sisaldub hommiku- ja õhtusöök ning lõunapiknik.

3.päev

Esmaspäev, 24. juuni

margin

map
3.päev

Esmaspäev, 24. juuni

Pärast hommikusööki majutuskohas võtame oma matka esimesel täispäeval ette umbes 16 km matkaraja. Algatuseks sõidame tõstukiga Zuruldi mäe otsa. Teel läbime nii kohalikke külasid kui ka mägiseid kauneid vaateid keset alpiaasasid. Matkame Mestiast (kõrgus 1400 m) Tsvirmi (kõrgus 1900 m).

Päeval teeme lõunasöögiks piknikupausi, õhtusööki sööme majutuskohas.

Majutus külalismajas Tsvirmis.

Reisikavas sisaldub hommiku- ja õhtusöök ning lõunapiknik.

4.päev

Teisipäev, 25. juuni

margin

map
4.päev

Teisipäev, 25. juuni

Pärast majutuskohas saadud hommikust kõhutäit on meie eesmärk jõuda 2094 m kõrgusele Adishi külla. Päeva jooksul läbime kokku umbes 10 km. Adishi on teekonna kõige isoleeritum küla, mille elanikud on hoolimata sellest harjunud sagedaste külalistega, kes seda varjatud küla uudistamas käivad.

Lõunatame taas piknikuvormi ja õhtustame majutuskohas.

Majutus külalismajas Adishis.

Reisikavas sisaldub hommiku- ja õhtusöök ning lõunapiknik.

5.päev

Kolmapäev, 26. juuni

margin

map
5.päev

Kolmapäev, 26. juuni

Pärast majutuskohas kosutava hommikusöögi võtmist matkame läbi Khalde küla (2065 m) Iprali (1820 m). Matkateel ületame sel päeval ka Adishi jõe. Jõge võib ületada kas jalgsi või hobusega. Igaks juhuks tasub valmis olla jalgsi minekuks ja selleks on mõistlik võtta kaasa tugeva tallaga sandaalid või nt KEEN matkajalatsid. Kui hästi läheb, võime jõe ääres kohata ka kohalikke, kes pakuvad võimalust (väikese raha eest loomulikult 😉) jõuda teisele kaldale hobuse seljas. Sel päeval tasub kotti pista rätik ja midagi vahetusriieteks, sest märjaks saamise võimalus on täitsa olemas.

Päeva jooksul läbime ligi 19 km. Lõunatame taas piknikuvormis.

Majutus külalismajas Ipralis.

Reisikavas sisaldub hommiku- ja õhtusöök ning lõunapiknik.

6.päev

Neljapäev, 27. juuni

margin

map
6.päev

Neljapäev, 27. juuni

Päev algab muidugi hommikusöögiga, et minna siis 12 km kaugusele Ušguli külla. Enamik piirkonda külastavatest inimestest kasutab Ušgulisse minekuks nö peateed, mida saab läbida nii jalgsi kui ka autoga. Meie plaan on minna alternatiivset teed mööda, mis on jalgsimatkajale kahtlemata põnevam ja rohkem silmailu pakkuv. Päeva jooksul tõuseme ligi 700 m ja laskume veidi üle 400 m. Ušgulis võime võtta ette retke läheduses asuvale Shkhara liustikule.

Lõunapikniku peame retkel, õhtusöök ja kosutav puhkus taas külalismajas või kodumajutuses.

Majutus külalismajas Ušgulis.

Reisikavas sisaldub hommiku- ja õhtusöök ning lõunapiknik.

7.päev

Reede, 28. juuni

margin

map
7.päev

Reede, 28. juuni

Täna matkame Ušguli ümbruses. Siit leiame väikese, aga Grusiinide jaoks olulise Lamaria kiriku, kus ei ole harulduseks erinevad kuulsused, alustades presidenditest ja lõpetades kõrgete kirikutegelastega. Päeva eesmärgiks on meil Gorvashi mäekuru, kust saame nautida võimsaid vaateid Kaukasuse kõrgeimatele tippudel. Naaseme Ušgulisse, kust edasi viib meid buss Latalisse. Sellega on ka meie matkareisi osa läbi ning õhtul ootame meid pidulik õhtusöök koos ohtra veiniga.

Majutus külalismajas Latalis.

Reisikavas sisaldub hommiku- ja õhtusöök ning lõunapiknik.

8.päev

Laupäev, 29. juuni

margin

map
8.päev

Laupäev, 29. juuni

On meie viimane hommikusöök mägedes. Seejärel istume bussi, et alustada teekonda Tbilisi suunas. Enne suurlinna jõudmist külastame aga Gruusia suurimaid, Kumistavi ehk Prometheuse koopiaid, mis on tuntud oma stalaktiitide ja stalagmiitide poolest. Pärast hämaraid ja põnevaid koopiaid on hea alustada 4-tunnist sõitu pealinna.

Teel olles teeme lõunapausi, õhtu lõpetame piduliku õhtusöögiga Tbilisis. Kui aeg lubab, siis laseme oma lihastel ja kontidel lõõgastuda kuulsates pealinna kuumaveeallika saunades (lisatasu eest).

Majutus hotellis Irmeni või sarnases hotellis.

Reisikavas sisaldub hommiku- ja õhtusöök.

9.päev

Pühapäev, 30. juuni

margin

map
9.päev

Pühapäev, 30. juuni

Transport lennujaama ja kojusõit.

Nägemiseni, Gruusia!

Reisikavas sisaldub hommikusöök.

Reisigalerii

Arvamused

Minu suurim unistus olla Gruusia mägedes, süüa omatehtud lambaliha ning juua head alkohoolset jooki täitus täna lõikuskuu 26. päeval. Mul polnud mingeid eelarvamusi georgide suhtes. Nad on sõbralikud ja külalislahked.

Hardi Reiter, Rattareis Gruusias, Thušeetias , 2012. a reis

Mina kaifin kogu aeg Gruusia avarust, mägesid, mägijõgesid, mägiteid ning külalislahkust, meie mõnusat seltskonda ja rattasõitu.

Helges Mändmets, Rattareis Gruusias, Thušeetias, 2010. a reis

Mul on olnud õnne kasvada üles väljaspool suurt linna, metsade ja järvede vahetus läheduses. Veetsin väga palju aega nii looduses, kui oma väikses kodulinnas ringi liikudes - see õpetas vaatlema ja märkama, avastama ja uurima. Reisides soovin saada sarnast kogemust: liikuda ehtsas keskkonnas, peatuda ja uurida, katsuda, proovida, suhelda kohalike inimestega, süüa nende toite, kogeda natukenegi sealset elu. Just seda olen leidnud Andmoments'i reisidel - kulgemine värskes õhus, ehtsad ja kordumatud kogemused, lummav ja eriline loodus, huvitavad reisikaaslased, suurepärane korraldus. Loomulikult tuleb ette ka keerulisemaid hetki - mõni tõus tundub liiga pikk, mõni päev liiga palav, mõni laskumine ohtlik ja hirmus - kuid kui võimas tunne on pärast, kui kõik raskused on ületatud! Ja see on väärtus omaette. Iga külastatud riik on jätnud oma kustumatu mulje ja lemmikpaika on väga raske välja tuua. Gruusias on imeilus loodus ja rikkalik toidukultuur, Armeenias - lihtsad ja lahked inimesed, keeruline ja mitmetahuline ajalugu; Rumeenias - suursugune pealinn, imearmasad väiksed linnakesed, vanaaegsed lossid ja kindlused mägedes, Ukrainas - alati positiivsed ja külalislahked inimesed, suurepäraselt säilinud Lvivi vanalinn, nostalgilised hetked külades ja kõige maitsvamad supid! Usun, et igaühele on Andmomentsi reisidel midagi olemas ja meiegi oleme juba valmis järgmiseks seikluseks.

Veronika Rogalevich, Rattareis Gruusias, 2014. a reis

Mugavused ja ööbimised

Matkal ööbime mägedes külalismajades või kodumajutuses. Magamiskotte tarvis ei ole, rätik kuivatamiseks tuleb endal kaasa võtta. Ööbimiskohad on lihtsad ning duširuum ja tualett on tihti ühiskasutuses, kuid külalislahkus, kaunid vaated ning kodune kohalik toit kompenseerivad lihtsa eluolu kuhjaga.

Reisi alguses ja lõpus majutume Tbilisis hotellis, kus on kõik mugavused olemas.

Raskusaste: Keskmine

Tegemist on jalgsimatkaga, mitte tippude vallutamisega. Eelnev mägede/matkamise kogemus ei ole vajalik, kuid valmis tuleb olla nii tõusudeks kui laskumisteks. Kõrgmäestikuhaigusega väga tõenäoliselt sa kokku sel reisil ei puutu, kuna kõige kõrgemaks punktiks sel matkal on 3000 m (kõrgmäestikuhaiguse min kõrguseks loetakse 3000 m). Päevasteks rännakuteks koos peatustega (söögi-, foto-, joogipausid) kujuneb kokku umbes 6-9 tundi. Päevased tõusud on suurusjärgus 1000 m ja distantsid kuni 25 km. Raskeid rajaolukordi tuleb teel ette, kohati ei ole tee märgatav ja seda tunnevad vaid giidid. Suurem pagas (väiksem seljakott tuleb ise kanda) transporditakse hobuste ja saateautodega.

Kasulik teada

Kindlustus

Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele kindlustustingimustes. Erilist tähelepanu tuleb pöörata ka sellele, millise kõrguseni merepinnast kindlustuskate kehtib. Palun vaata eelnevat sektsiooni „raskusaste“, kus on ära toodud meie reisi kõrgeim punkt. Konsulteeri meie reisikonsultantidega selles osas, et olla veendunud piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale hankida.

Raha

Svaneetias raharaiskamiseks väga palju võimalusi pole, sest reisi hinnas sisaldub majutus ning enamus toidukordi. Siiski peaks kaasas olema piisavalt sularaha, et lubada endale snäkke, õlu ja lisategevusi, eriti Tbilisis. Keskmine lõuna maksab umbes 5-10 EUR, õlu 1- 2,5 EUR, lühem taksosõit linnas 0,5-2 eurot. Tbilisis ja teistes suuremates linnades sularahaautomaate leidub, maapiirkondades aga mitte. Raha tasub vahetada Tbilisis.

Krediitkaardid

Gruusias arveldatakse sularahas ning enamus poode ja restorane krediitkaarte ei aktsepteeri.

Jootraha

Jootraha jätmine pole üldiseks tavaks, kuid hea teeninduse puhul on see heaks märgiks. Seda eriti turistidele suunatud asutustes. Restoranides on sel puhul tavaks jätta jootraha 5-10% arve summast. Hotellides jootraha pigem ei jäeta, välja arvatud kõige kallimates lukshotellides. Taksodes pole samuti jootraha tavaks. Kohalikele giididele ja muule reis korraldavale personalile on tavaks jootraha jätta, palun konsulteeri meie reisijuhiga selle suuruse osas.

Ilm

Juunis on Tbilisis palav ja temperatuur võib tõusta isegi kuni 40 kraadini, kuigi keskmiselt on see ligi 30 kraadi. Sademeid tuleb ette, sarnaselt Eesti suvele, kuid see on soe vihm. Seevastu mägedes on ilm meile, põhjamaalastele hästi talutav ja sarnane meie suvisele ilmale. Juuni lõpul jõuavad päevased keskmised maksimumtemperatuurid siin 20 kraadi ligidale, öösiti on keskmised madalaimad temperatuurid 10 kraadi juures. Sademetega tuleb arvestada, neid on siin rohkesti: enam kui Eesti kõige sademerikkamas kuus: augustis. Nagu ikka, on ka siin mägedes ilm tüüpiliselt heitlik ning ilm ja õhutemperatuur sõltuvad suuresti kõrgusest.

Mida matkale kaasa võtta

Matkajalatsid, matkakepid, pikad matkapüksid (soovitavalt veekindlad), lühikesed matkapüksid, päikeseprillid, spordisärk (hingav särk), päikesekaitsekreem ning -huulepulk, veepudelid, veekindel jope/jakk, sooja andev kiht (fliis, kampsun, vms) seljakott, energiat andvad näksid, jms.

Täpsema reisitarvete ja varustuse nimekirja jagame reisile eelnevalt ning arutame läbi reisieelsel kohtumisel.

Pagasi transport

Pagasi transport on kogu reisi jooksul (sh matka jooksul) organiseeritud: igapäevaselt on vaja kaasas kanda vaid päevast kandamit (fotokas, telefon, vahetusrõivad, snäkid, jms). Matka jooksul liigub pagas autodega.

Viisanõuded

Eesti kodanikule on Gruusiasse sisenemine turismi eesmärgil kuni 1 aasta viisavaba. Vajalikud dokumendid:

* pass või ID-kaart, kehtiv kogu reisi perioodil

Vaktsineerimine ja meditsiin

On soovitav, et oleksite vaktsineeritud teetanuse, difteeria, hepatiit A, tüüfuse ning lastehalvatuse vastu. Kui teie reis kestab kauem kui neli nädalat, siis pole liiast ka hepatiit B ning marutaudi vastane vaktsineerimine Tervishoiusüsteem pole meie mõistes tasemel. Suuremates linnades on siiski võimalik tasemel asutusi leida, kuid peab arvestama, et need on tasulised. Seetõttu on hädavajalik adekvaatse reisikindlustuse olemasolu.

Aeg / hind

Aeg
22. - 30. juuni 2024
Hind
1190 €
Varajase tellija hind
1090 €
  • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale koht reisil
  • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale varajase tellija hind

Reisi algus- ja lõpp-punkt:

  • Reis saab alguse ja lõpeb Tbilisi rahvusvahelisest lennujaamast (IATA: TBS)

Minimaalne reisijate arv

  • Reis toimub juhul kui reisile on registreerunud vähemalt 4 reisijat

Hind sisaldab:

  • Kohaliku giidi ja eestikeelse reisijuhi teenuseid (meie reisijuhid räägivad reeglina vene ja inglise keelt: uuri täpsemalt meie reisikonsultantidelt)
  • Mõnusat matka ja lahedat reisiseltskonda
  • Transporti vastavalt reisikavas kirjeldatule
  • Majutust (jagades tuba reisikaaslasega) ja toitlustust vastavalt reisikavas kirjeldatule
  • Toitlustust vastavalt reisikavale, puuduvad toidukorrad ostab Reisija

Hind ei sisalda:

  • Rahvusvahelisi lennupileteid, lennujaamamakse ja reisikindlustust.

Lisatasu eest:

  • Majutus ühese hotellitoa eest € 140
  • Lisaöö Tbilisis € 30/ koht kaheses toas
  • * Hotellide hinnad indikatiivsed, küsi konkreetset pakkumist meie reisinõustajalt.
  • Lisaöö Tbilisis € 50/ koht üheses toas

Maksetingimused:

  • Reisile registreerimisel tuleb tasuda 20% reisi maksumusest, mis on tagastamatu deposiit.
  • 30 päeva enne reisi peab olema tasutud ülejäänud 80% reisi maksumusest.
  • Reisile registreerimisel vähem kui 30 päeva enne reisi tuleb tasuda 100% kogu reisi maksumusest.
  • Lisateenuste eest tasutakse eraldi.

Tühistamine

  • 20% programmi maksumusest tagastamisele ei kuulu. (Tagastamatu deposiit)
  • Rohkem kui 30 päeva etteteatamise korral tagastatakse sisse- makstud summa, millest on maha arvatud tagastamatu deposiit 20%.
  • 30 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral tagastatakse reisi maksumusest 50%.
  • 14 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral reisi maksumust ei tagastata. Reisi tühistamine loetakse kehtivaks ainult kirjaliku teatisena.

NB! Ära unusta osta reisikindlustust ja reisi katkemise kindlustust!

Küsi reisi kohta

Küsimused? Täpsustused? Erisoovid? Küsi julgelt ja kirjuta oma soovidest ja plaanidest meile selle vormi kaudu

    +372 58 690 000
    info@andmoments.com

    Korduma kippuvad küsimused

    Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?

      Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.

     

    Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?

      Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.

    Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?

      Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.

    Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?

      Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu

    Mis sisaldub pakettreisi hinnas?

      Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.

    Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?

      Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.

    Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?

      Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!

    Kuidas toimub reisi eest tasumine?

      Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.

    Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?

      On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.

    Milline on rendirataste kvaliteet?

      Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.

    Kuidas saan ma krossireisile tsikli?

      Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.

    Milline on renditsiklite kvaliteet?

      Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.

    Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?

      Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.