Maire Rosenberg Brasiilia matkareisist: seiklusrikkad päevad elurõõmsas riigis

Autor: Maire Rosenberg

Hiljuti Brasiiliast naasnud kogenud seiklusreisija Maire Rosenberg jagab oma värskeid muljeid sellest Lõuna-Ameerika hiiglasest. Kevadel toimunud matkareis viis ta läbi ühe Brasiilia rahvuspargi, pakkudes unikaalseid looduselamusi ja süvendatud pilku riigi kirevasse kultuuri. Maire räägib, kuidas nad matkasid mägismaal, avastasid peidetud koski ja kogesid kohalike elanike soojust.

Brasiilia, riik, kus elab üle 200 miljoni inimese, näitas Mairele oma mitmekülgset palet. Ta osales traditsioonilistel festivalidel, maitses kohalikke hõrgutisi ja õppis tundma Brasiilia muusika rütme. Iga päev oli täis uusi avastusi, alates Salvadori ajaloolistest tänavatest kuni Rio de Janeiro kuulsatest randadest favelani. Maire mälestustes peegeldub Brasiilia elujõud ja mitmekesisus, mis köidab ja kutsub seiklushimulisi reisijaid ikka ja jälle tagasi selle maalilise riigi rüppe.

 

Brasiilia, maailmas tuntud oma pulbitseva elurõõmu, kirglike tantsude ja meeldejääva muusika poolest, avaldas Mairele muljet kui erakordselt sõbralike ja elava kultuuriga inimeste kodu. „Minu enda kogemus Brasiiliaga algas aga vastuoluliste tunnetega. Varasemad kohtumised brasiillastega Peruus jätsid mulje teatavast agressiivsusest, mis süvendas minu tõrksust Brasiilia suhtes. Kuid kui ma lõpuks ise kohale jõudsin, avanes mulle hoopis teistsugune maailm, mis lõhkus kõik eelarvamused kildudeks ja näitas mulle riigi sõbralikumat ja avastamist väärt palet,“ võtab Maire oma mõtted kokku.

 

Alustasime kultuurist

Meie reis sai alguse Salvadorist, märksa väiksem ja kodusem linn võrreldes metropoliga nagu Rio. Selles linnas, kus vanalinn päevasel ajal elab ja pulbitseb, sai meie grupp nautida tänavamuusikute esinemisi, avastada eksootilisi turge ning imetleda ajaloolisi monumente, mis kõnelevad linna rikkalikust pärandist. Kuid öiseks ajaks muutus atmosfäär salapärasemaks, mistõttu hilistel õhtutundidel igas piirkonnas liikumine ei pruugi olla turvaline.

Meie giidide oskused ja põhjalikud teadmised kogu reisi vältel olid asendamatud, aidates meil turvaliselt liikuda Salvadori vanalinnas. Giidide jutustused ja selgitused andsid meile võimaluse näha, kuidas linna ajalooline ja kultuuriline taust põimuvad tänapäeva eluga, luues rikkaliku ja meeldejääva kogemuse, mis oli sama hariv kui ka meelelahutuslik.

Matkaraja võlud ja kliima väljakutsed

Seejärel suundusime Chapada Diamantina rahvusparki, kus veetsime viis päeva matkates. Rahvuspargi mägine maastik sisaldab erinevaid ökosüsteeme. Loodus oli hingemattev – mäestik, orud, kosed, koopad ja kanjonid pakkusid vaheldusrikkaid ja meeldejäävaid vaateid. Kohalikud giidid olid asjatundlikud ja abivalmid, toit maitsev ja majutus lihtne, aga kodune. Matkareisi muutsid eriliseks lisaks loodusvaadetele just giidide teadmised ja soojus, mille abil nad tutvustasid kohalikku elu, andes matkale sügavama tähenduse. Kohalikes külades pakkus kodune majutus ja suurepärane toit ehedaid maitseelamusi.

 

Andmomentsi matkareisi rada kulges peamiselt mägedest piiratud alal ja pakkus nii naudingut kui ka väljakutseid. Ehkki rada ise polnud tehniliselt keerukas, muutsid kohalikud klimaatilised tingimused matka nõudlikumaks. Öised vihmasajud tegid rajad libedaks ja mudaseks, lisades ettevaatlikkuse vajaduse. Lisaks nõudis matkamine kõrgetel temperatuuridel ja suure õhuniiskusega, mis sageli ulatusid 28–30 kraadini, mõnusat füüsilist pingutust. Võimalus oli ka valida erinevaid matkaradu. Kes eelistas matka mäeaheliku tippu, kes eelistas matkamist orus.

 

Like a local kogemused

Koskedel ujumine Bahias oli tõeliselt värskendav kogemus! See koht oli populaarne nii kohalike elanike kui ka siseturistide seas, kes, nagu meiegi, nautisid sealset jahedat vett. Kohalikud käivad sageli koos pere ja sõpradega just neis koskedes ujumas, mis muudab selle koha eriti autentseks. Välisturistidele on see piirkond veel avastamata, pakkudes tõelist “like a local” elamust.

 

Kogemus kohalikega

Igapäevaselt kogesin, kuidas kohalikud elavad – nad armastavad oma toitu ja kultuuri. Tüüpilised road nagu riis, mustad oad ja erinevad lihahõrgutised, juustupirukad, värske kohv ja puuviljad ning kohalikud joogid ja mahlad – kõik oli erakordselt maitsev. Brasiiliast pärit kokteil Caipirinha koosneb cachaca’st, suhkrust, puuviljast ja rohkest jääst. Kokteil, mida meil pakutakse peamiselt laimiga, siis Brasiilias juuakse seda paljude erinevate puuviljadega. Palaval päeval pakub kosutust noore kookospähkli mahl ehk kookosvesi. Viimast pakutakse hotellides hommikulauas sageli vee asemel. Ja imelised mahlad.

 

Bahia piirkond on ka kulinaarselt põnev – iseloomulikud on pikalt küpsetatud liharoad ja mustad oad, mis on kohaliku köögi tüüpilised elemendid. Samuti on väga populaarsed juustuga rasvas küpsetatud pallikujulised pirukad, mis on erakordselt maitsvad. Lisaks nautisime värskeid puuvilju, nagu mangod, ananass, arbuus ja banaanid, mis kõik olid imeliselt maitsvad ja meie igapäevaseks maiuspalaks. Hotellid linnades pakkusid ka erinevat liiki kannatuslille vilju.

 

Kohalikud söögikohad pakkusid ka tõelist Brasiilia kogemust. Kuigi enamus menüüsid oli portugali keeles, mis nõudis toidu tellimisel loovaid lahendusi nagu piltide kasutamine või žestid, lisas see kogemusele omamoodi võlu. Meie giidid ja osa hotellitöötajatest suhtles ka inglise keeles, mis lihtsustas suhtlemist oluliselt. Siiski oli kohalik portugali keel piisavalt erinev, et pakkuda keelelisi avastamisrõõme.

 

Seiklus algas omalkäel

Andmomentsi reiside üheks suureks eeliseks on reiside algus sihtriigis, mis annab huvilistele võimaluse oma puhkust iseseisvalt pikendada. See paindlikkus on ideaalne neile, kes soovivad süvitsi avastada riiki oma tempos. Näiteks, kuigi minu ametlik reisiprogramm Brasiilias polnud veel alanud, otsustasin omal käel Rio de Janeirosse sõita, et iseseisvalt tutvuda linna mitmekesise kultuuriga. Selline lähenemine võimaldas mul kogeda Rios peatumist täiesti uuest perspektiivist, külastades nii kuulsaid vaatamisväärsusi kui ka kohalikke favelaid. See isikupärane lisaaeg linnas avardas oluliselt minu reisikogemust, võimaldades süvendatult sukelduda linna elurütmi ja tutvuda selle keerulise sotsiaalse maastikuga.

 

Rio de Janeiro, linn, mis on maailmas tuntud oma ikooniliste vaatamisväärsuste nagu Kristuse kuju, Suhkrupea mägi ja Copacabana rand poolest, pakkus mulle palju enamat kui vaid turistilõkse. Otsustasin avastada linna teist, sügavamat palet, külastades üht selle suurematest ja tuntumatest favelatest – Favela Rocinhat koos kohaliku giidiga. Rio on vastuoluline linn – jõukad linnaosad ja favelad on kohati omavahel läbi põimunud. Ehkki elu favelades on karm, on kogukonna tunnetus ja inimestevaheline suhtlus sügav ja ehe.

 

Vaadake kaugemale karnevalist ja sambast

Matk Brasiilia rahvuspargis oli palju enamat kui pelgalt füüsiline proovikivi, see avardas mu arusaama Brasiilia elavast kultuurist ja värvikirevast loodusest. Iga päev sellel rajal oli kui õppetund – täis avastusi ja kohandusi, kuid pakkus ka rikkalikult aega lõõgastumiseks ja riigi loodusilu nautimiseks. See reis ei olnud ainult meeldejääv seiklus, vaid ka sügavam pilguheit Brasiilia kultuurilise ja ökoloogilise mitmekesisuse südamesse.

Tõepoolest, minu Brasiilia-reis avas silmad riigi kultuurilisele ja looduslikule rikkusele, näidates selgelt, et Brasiilia on palju enamat kui lihtsalt samba ja karneval. Hoolimata mõningatest turvalisuse kaalutlustest, on Brasiilia kindlasti külastamist väärt. Giidide kasutamine ja kohaliku kombeid austava suhtumise omaksvõtt tagab turvalise ja rikastava reisielamuse. Brasiilia on elurõõmu, tantsu ja muusika maa, mis pakub iga seiklushimulisele reisijale unustamatuid kogemusi.

Maire Rosenberg töötab igapäevaselt raamatupidajana, kuid tema tõeline kirg kuulub seiklustele, mis tõi ta Andmomentsi matkareiside juurde. Ta alustas matkamist 50-aastaselt, kui leidis juhuslikult internetist pakkumise Etioopia mägimatkaks. See esimene kogemus Andmomentsiga osutus erakordselt meeldejäävaks tänu väikesele seltskonnale, kellega ta sai kiiresti sõbraks ja kellega suhtleb siiani. Sellest ajast alates on Maire osalenud üle kümnel reisil!

 

Reiside korraldus Andmomentsiga pakub märkimisväärset mugavust – kõik on hoolikalt ette planeeritud alates marsruutidest kuni majutuseni. Mairele jääb ülesandeks vaid kohale ilmuda ja lennupiletid osta. Ta hindab ka võimalust reisile varem kohale jõuda või peale reisi kauemaks jääda. Aastate jooksul on matkadel kujunenud palju tutvusi ja sõprussuhteid, ning grupijuhid on alati olnud erakordselt toredad, muutes iga reisi Maire jaoks veelgi nauditavamaks.