Roheneeme saared – elamuste mosaiik kaugel Atlandil

Roheneeme saared, Atlandi ookeani lääneosas asuv saarestik, on paik, mis peidab endas rohkem saladusi ja ilu, kui esmapilgul tunduda võib. Asudes geograafiliselt Aafrika mandri lääneranniku lähedal, on need saared Portugali avastusajastu pärand. Täna on Cabo Verde iseseisev vabariik, kus kohtab kirevat kultuurilist mosaiiki, mis peegeldab Aafrika, Euroopa ja isegi Brasiilia mõjusid.

Roheneeme saarte avastusretk 2024. aasta veebruaris koos Andmomentsiga kujunes meeldejäävaks teekonnaks läbi saarestiku mitmekesise looduse ja kultuuri. Grupp reisihuvilisi, kelle seas leidus nii saarte esmakülastajaid kui ka väga kogenud maailmarändureid, asus teele, täis ootusärevust ja avatust uutele kogemustele. Mis algas kui uudishimulik ettevõtmine, lõppes reisina, mida kõik kirjeldasid ülivõrretes, nimetades seda ka üheks oma elu parimaks seikluseks.

Erinevad maastikud, ühtne vaimustus

Roheneeme saared koosnevad 10-st väikesaarest, meie külastasime neist kolme. Alustasime Ilha do Sal’ist, mis on tuntud oma liivarandade ja kristallselge vee poolest. Erinevalt teistest saartest iseloomustab Sali saart tema üllatavalt sile maastik, kus domineerivad liivatuisud, luues ühtaegu nii karmi kui ka kauni kõrbelise atmosfääri. Saare põhjaosas asuvad kuurordid, mis kasvavad kiiresti, peegeldades turismi kasvu ja näidates, kui kiirelt on maailm hakanud avastama Roheneeme saarte pakutavaid võlusid.

Järgmisena suundusime São Vicente saarele, mis võlus oma kultuurilise rikkuse ja elava muusikaskeenega. São Vicente on tuntud kui kultuuri ja kunsti häll, eriti tänu Mindelo linnale, mis on saare südameks. Mindelo pulbitsev tänavakultuur, kohvikud ja galeriid kutsuvad avastama saare kunstilist hinge. São Vicente külastus andis meile võimaluse kogeda saarte elavat pärandit ja traditsioone, mis on säilinud läbi aegade.

Meie reisi tipphetkeks kujunes Santo Antão saar, tõeline matkajate paradiis, mille maastikud on dramaatiliselt erinevad Ilha do Sal’i liivadüünidest. Santo Antão pakkus vapustavaid vaateid oma järskudele mägedele, sügavatele orgudele ja rohelusest pakatavatele terrassidele. Saare matkarajad viisid meid läbi mitmekesiste maastike, alates lopsakatest rohelustest kuni kiviste nõlvadeni.

Roheneeme saared on üldiselt tuntud oma suurepäraste tuulte poolest, mis teevad sellest ideaalse paiga surfamiseks – olgu siis lainesurfi, purjelaua või muu veespordi harrastajatele. Tänu ühtlaselt tugevatele ja kindlalt ühest suunast puhuvatele tuultele on surfajatel võimalik nautida laineid praktiliselt iga päev.

Leidlikkus ja unikaalsus

Cabo Verdel oli eriti muljetavaldav näha, kuidas kohalikud elanikud on kohanenud oma keerulise maastikuga, rajades põllumajandust kaljunukkidele sarnaselt Hiina põllumajandusterrassidega. Isegi ruutmeetrise kivi peal võis leida peenraid. Kohalikud on suutnud luua ka muljetavaldava infrastruktuuri, mis on erakordselt heas seisukorras. See saavutus on märkimisväärne, arvestades, et paljud elamised on tassitud mägedesse eeslite abil, mis näitab kogukonna pühendumust ja leidlikkust keerulistes tingimustes.

See ainulaadne kohanemisvõime ja innovatsioon ei piirdu ainult füüsilise keskkonnaga. Sama leidlikkuse ja pühendumuse vaim elustub ka kultuurilises maastikus. Eriti huvipakkuv oli oma kultuurisündmuste poolest tuntud San Vincente saar, mis näitas väga ilmekalt, kuidas kohalikud oma pärandit väärtustavad. Kuigi nad tunnistavad oma kuuluvust Aafrika kultuuriruumi, toonitavad nad ka oma eristuvat iseloomu, mis avaldub nii muusikas kui ka kunstis ja igapäevaelus. Kohalikud nimetavad seda nähtust “moodsaks Aafrikaks”, rõhutades sellega oma püüdlusi siduda ajaloolisi traditsioone tänapäeva eluviisiga.

Kohalike südamesoojus

Me ei saa jätta kiitmata meie suurepärast kohalikku giidi, Nelsonit, kes võitis kiirelt kogu grupi südamed. Tema sügav isiklik side ja põhjalikud teadmised piirkonnast avasid meile uksed paikadesse, mis enamikele turistidele on jäänud märkamatuks. Avatus ja huvi kohaliku kultuuri vastu osutusid võtmeks kohalike südamete ja uste avamisel. Üheks reisi eredaimaks hetkeks kujunes päev ökofarmis ja ühiskokkamine, mis oli sissevaade Cabo Verde eluviisi, kus toidu valmistamine ja selle jagamine mängib kogukonna ühtsuse loomisel olulist rolli. Üheskoos valmistatud kombucha ja värskest, farmis kasvanud toorainest valmistatud toidud tõid meid lähemale kohalikule eluviisile. Tundsime end justkui osana suurest Cabo Verde perekonnast.

Cabo Verde matkajuht Veiko Hintsov rõhutab, et ta pole kusagil mujal kohanud sellist sõbralikkust ja avatust nagu sealsete elanike seas. Seal on tavaline jagada käepatsu, naeratusi ja tervitusi võõrastega – see soe suhtlemisviis ongi, mis teeb Roheneeme saartest erilise paiga. Kohalike tavadesse süüvides avastasime, et sugulusmõisted on siin laiemad kui traditsiooniline pereüksus, ulatudes kolme põlvkonna kaugusele ning hõlmates lähedasi ja tähtsaid inimesi, keda kõiki peetakse perekonnaks. Cabo Verde kultuuris on ühtehoidmine väga tähtis, mida näitab ka see, kuidas saarelt lahkunud inimesed endiselt kodukohta toetavad. Kuigi nad elavad nüüd kaugel, hoiavad nad oma kodusaarega tugevat sidet, saates sinna abi ja toetust. See näitab, kui sügav on nende ühtekuuluvustunne ja hoolimine.

Avastamist jäi ka tulevikuks

Kui jagada soovitusi teistele Cabo Verde külastamisest huvitatutele, siis esimene ja kõige olulisem on: ärge kartke! Saared on turvalised ja kohalikud sõbralikud. Cabo saared on väga erineva näoga, igaüks neist pakub omalaadi elamusi. Aga ilm on igal pool enamasti ideaalne, keskmise temperatuuriga 27 kraadi päeval ja 22 kraadi õhtul, mis teeb sellest suurepärase põgenemispaiga Eesti külmade talvede eest.

Kokkuvõttes naasid meie matkareisijad naasid rikastatuna, täis uusi mälestusi ja kogemusi, mis kinnitasid, et tõeline avastusrõõm peitub just sellistes reisides, kus iga päev on seiklus ja iga kohtumine avab ukse teise maailma.

Järgmine võimalus minna Cabo Verdele koos Andmomentsiga on

20.– 28. jaanuar 2025: www.andmoments.com/reisid/cabo-verde