Guatemala: seiklused vulkaanidel, džunglites ja kadunud tsivilisatsioonide jälgedes

Aprill 2024


Guatemala asub Kesk-Ameerika südames, pakkudes külastajatele ainulaadset segu looduslikest vaatamisväärsustest ja kultuurilisest mitmekesisusest. Riigi geograafia hõlmab kõike alates mägedest kuni džungliteni, samal ajal kui ajalugu ulatub tagasi maiade tsivilisatsiooni ja koloniaalajastuni.

Ka riigi kultuuriline maastik on sama värvikas kui selle loodus. Guatemala rahvas, mille hulka kuuluvad nii põlisrahvaste kogukonnad kui ka hispaania päritolu elanikud, hoiab au sees oma ajaloolisi traditsioone ja kombeid. Maiade varemed, mis asuvad eri paikades üle kogu riigi, jutustavad loo iidsest tsivilisatsioonist, mille keerukus ja saavutused on aja jooksul vaid osaliselt paljastunud. Samal ajal peegeldavad koloniaallinnade arhitektuur ja munakivitänavad Guatemala rikkalikku ajalugu ja kultuuride koosmõju. Guatemala loodus on koduks ka mitmetele vulkaanidele, millest mõned on endiselt aktiivsed.

Vulkaanide tippudes ning maiade jälgedes

Andmoments seiklusreiside Guatemala matk 2024. aasta veebruari lõpus koos matkajuhi Priit Kuuse juhtimisel algas erakordselt meeldivate ilmastikutingimustega, mis olid ideaalsed: päevad olid soojad, ilma et oleks muutunud liiga kuumaks, ja õhtud tõid kaasa jahedama, kuid nauditava karguse. Mägedes matkates olime tänulikud tuulevaikuse eest, mis aitas hoida temperatuuri mugavana. Kuigi tipus, kus õhk oli külmem, pidime end soojemalt riidesse panema.

Matkapäevad olid mitmekesised, sisaldades nii linnaekskursioone kui ka loodusmatku, mille jooksul kogunes sageli üle 30 000 sammu päevas. Matka jooksul esines ka väljakutseid. Näiteks ühel tõusupäeval, mil osa grupist otsustas kahekordistada päeva matkatee pikkust, pannes proovile nii oma füüsilise vastupidavuse kui ka meeskonnatöö. Need hetked, kuigi väsitavad, ei osutunud ületamatuks takistuseks.

Kogu reisi jooksul külastasime huvitavaid paiku nagu ajalooline Antigua, maaliline Atitláni järv ja selle ümbruse väikesed linnad, aga ka vulkaanid Fuego ja Acatenango. Selle matka eriliseks ja meeldejäävaks teguriks oligi võimalus kogeda Guatemala loodusnähtusi vahetult ja intensiivselt. Näiteks öine vulkaanipursete vaatlemine oli hingekosutav – iga 20 minuti järel taevast valgustavad pursked pakkusid vaatepilti, mida ei saa sõnadesse panna. Lisaks pakkus ujumine kristallselges veekogus ja väikestes järvedes värskendavat puhkust peale päevaseid matku. Ka Tikal, maiade iidne pealinn, pakkus unustamatut kogemust oma hiiglaslike varemete ja džungli keskel asuvate ehitistega, kust avanesid hingematvad vaated püramiidide tippudele.

Rohkem kui matkaseiklus

Kogu seiklusreisi sujuvuses mängis rolli meie abipersonal, sealhulgas meie kohalik giid Salvador. Salvadori professionaalsus, teadmised kohalikust ajaloost ja kultuurist ning pühendumus tegid temast hindamatu teejuhi. Tema ja teiste abiliste toel oli meil võimalik külastada mitmeid paiku, mis oleksid muidu jäänud kättesaamatuks. Ja ilmselt tavaturistidele ongi kättesaamatud.

Seiklusreisi jooksul Guatemalas avanes meie grupile võimalus sukelduda sügavale kohalikku kultuuri ja traditsioonidesse, saades osa nii maiade elustiilist kui ka riigi silmapaistvast koloniaalarhitektuurist. Meie kogemus kodumajutustes lubas elada nagu kohalikud, nautida traditsioonilist toitu ja imetleda nende värvikirevat riietust, mis on Guatemala kultuuris tugevalt juurdunud. See elujõuline kultuuril avaldus igapäevaelu pisidetailides, nagu näiteks kohalike meeste korvpallitrenn või iidne pelota mäng, kus palli tohib mängida ainult puusaga – tegevus, mis näitas kohalike oskusi ja pühendumust oma traditsioonidele. Kultuuri süvakihtide mõistmiseks oli oluline märgata väikeseid detaile, nagu tikandid riietel või ka juhuslikud vestlused kohvi kõrvale.

 

Ehe ja värvikirev Guatemala

Guatemala looduslikud vaatamisväärsused, alates lopsakatest džunglitest kuni majesteetlike vulkaanideni, pakkusid igapäevaselt uusi avastusi. Kuid matka tõeline rikkus peitus sidemete loomises kohalike inimestega ning nende kommete, uskumuste ja eluviisi õppimises. Iga päev avas uusi perspektiive, olgu selleks siis maiade ajaloo mõistmine või kohalike elanike igapäevaelu jälgimine.

Üldmulje matkast oli väga positiivne. See pakkus ideaalset tasakaalu aktiivse puhkuse ja kultuurilise rikastumise vahel, sobitudes suurepäraselt neile, kes soovivad kogeda “kõike” – alates looduse ilust kuni kohaliku kultuurini. Selline mitmekesine kogemus jätab igaühele midagi meeldejäävat, rikastades nii keha kui vaimu.

 

Järgmine võimalus Andmomentsiga Guatemalasse matkama minna on 7.–16. veebruar 2025: www.andmoments.com/reisid/guatemala