Margus “Mäx” Püvi värsked reisimuljed – kevadine Jordaania

Aprill 2024

Kevad pakub Jordaanias matkamiseks ideaalseid tingimusi, avades külastajatele ukse selle rikkaliku ajaloo- ja loodusmaailma. Tuntud reisijuht ja seiklushimuline Margus “Mäx” Püvi meenutab oma hiljutist reisi Andmomentsi reisiseltskonnaga läbi Jordaania kirju maastiku.

Aprillikuine jalgsimatk kujunes unustamatuks seikluseks – nädala jooksul läbisime umbes 120 kilomeetrit radu ja tõusime kokku 4500 meetrit. See matk pakkus meie seiklushimulisele grupile mitte ainult füüsilist proovikivi, vaid ka vaimset rikastumist, avardades meie teadmisi külastatud piirkondade kultuurist ning ajaloost.

Ristteel asuv kultuuripärand

Jordaania on ajalooliste ja kultuuriliste mõjutuste ristumiskoht, mis pakub ainulaadset võimalust tutvuda erinevate tsivilisatsioonide pärandiga. Rooma ja Bütsantsi impeeriumite, Araabia Kalifaadi ja Osmani impeeriumi mõjud on nähtavad kogu riigis. Omavahel on siin põimunud islam ja kristlus, nende kombed, kultuurid ning tavad. Pealinn Amman, kus elab kuus miljonit inimest, on elav metropol, kus kohtuvad ajalugu ja modernsus. Üheks sealseks silmapaistvaks vaatamisväärsuseks on kuninga ehitatud mošee, mis mahutab umbes 7000 inimest.

Matkarajad ja loodus

Jordaania maastikud on erakordselt mitmekesised, alates lõpututest kõrbetest kuni viljakate orgude ja järskude kaljudeni. Mäxi juhitud matka alguspunktiks oli Vikerkaare kanjon, kus värvikirevad kaljud kerkisid peaaegu sajameetristeks looduse meistriteosteks. Vihmaperioodil muutub see paik näiteks läbimatuks. Matka jätkudes suundusime erinevatesse mägipiirkondadesse, mis kohati meenutasid luukere kolpasid. Teekond oli keeruline, sest puudusid igasugused viidad ja viited. Seetõttu sai selgeks, et ilma kohaliku giidi abita poleks matkamine seal võimalik olnud.

Matka jätkudes paljastusid üha uued ja võluvad mägimaastikud ning ajaloolised paigad, sealhulgas Petra linn. See on kuulus oma liivakivist hauakambrite ja iidsete monumentide poolest. Petra, mis on arvatud UNESCO maailmapärandi nimistusse, on suurepärane näide sellest, kuidas inimkäsi ja loodus on üheskoos midagi imelist loonud. Liivakivisse raiutud on mitme tuhande aasta vanused imed, nagu kuningate aardekamber, Rooma teater, kindlused, palee hauakambrid, klooster ja kirikud.

Edasi viis meid matk Wadi Rumi kõrbe, mis on tuntud oma muljetavaldava temperatuurivahelduse ja erkpunase liivaga düünide poolest. Sealne kõrbemaastik on silmapaistev oma suurte liivakivimägede, orgude ja kanjonitega, mis loovad tunde, nagu viibiksid teises maailmas. Öösiti langeb temperatuur alla viie kraadi, samas kui päevane kuumus tõuseb peaaegu neljakümne kraadini. Kõrb avaldab muljet oma rikkalike punaste varjunditega, mis muudavad maastiku eriti lummavaks.

 

Eriti meeldejääv vaatamisväärsus on Al Ramal’i punane liivadüün, mis tõuseb umbes 80 meetri kõrgusele. Päikeseloojangu vaatlus sellel kõrbedüünil on tõeliselt hingemattev elamus, kuna kuldne päikesekiirgus peegeldub punastel liivateradel.

Rikkalik ja rituaaliderohke toidukultuur

Jordaania toidukultuur väärtustab kõrgelt traditsioone ja kogukondlikke koosviibimisi. Teejoomine, kas suhkruga või ilma, on oluline rituaal ja eriti õhtusel ajal. Hommikuti pakutav energiarikas Jordaania halvaa koos kohaliku leivaga annab päevale kosutava alguse. Lisaks leidub tänavatel värskelt pressitud granaatõuna- ja apelsinimahlad, mis päeva jooksul mõnusalt värskendavad. Kuna turiste oli väga vähe, siis olid pakkumised imelised :). Jordaania köögi lahutamatuks osaks on ka mitmekesised hummused ning kohalikest viinamarjadest valmistatud veinid, mis rikastavad igat toidukorda oma unikaalse maitsega.

Kokkuvõttes võib öelda, et Jordaania on tõeline paradiis matkasõpradele. Riigis leidub rohkelt mitmekesiseid matkaradu, mis kulgevad läbi tuhandete aastate vanuse kultuuripärandi. Kohalikud beduiinid lisavad reisile oma kohaliku värvingu, rikastades külaliste kogemust autentsete kohtumiste ja kultuuriliste vahetustega. On oluline suhtuda Jordaania külastusse sügava austusega ja püüda mõista kohalikku kultuuri, sest just see tagab reisi õnnestumise. Seega, kui otsite seiklusi, mis ühendavad ajaloo, kultuuri ja loodust, soovitan kindlasti külastada Jordaaniat.

Margus „Mäx“ Püvi