Liibanoni maagilised mäed ja külalislahked inimesed: Anu Simsoni reisimuljed

Liibanon on riik, mis sageli kajastub meedias konfliktide ja kriiside kontekstis, kuid Anu Simsoni kogemused näitavad teistsugust pilti. Anu osales 2024. aasta maikuus matkareisil, mis tõi esile Liibanoni kultuuri, ajaloo ja looduse ilu, kinnitades, et reaalsus võib meediapildist oluliselt erineda.

Soe vastuvõtt

Liibanonis valitseb üllatavalt tihke asustus — ligikaudu 600 inimest ruutkilomeetri kohta. See on põhjustanud olukorra, kus peaaegu iga mäenõlv on kaetud elumajade ja teiste hoonetega, jättes vabaks maad vaid kõrgemates mäestikes. Mäed on võluvalt kaunid oma lumiste tippude ja rikkaliku taimestikuga. Eriti silmapaistvad on haruldased seedrisalud, kus puud ulatuvad kuni 40 meetri kõrgusele. Seeder, mis on ka Liibanoni lipul kujutatud puu, sümboliseerib riigi looduslikku ilu ja kestvust.

Inimesed Liibanonis on väga sõbralikud, empaatilised ja abivalmid. Meie kohalolekut tervitati mitmel korral rõõmsate hüüetega, mis näitas, et kohalikud olid meie saabumise üle siiralt õnnelikud.

Kultuurilised ja ajaloolised avastused

  • Reisi jooksul jõudsime külastada ka pealinna Beiruti, milles asub nii mõnigi tore muuseum ja mälestusmärk. Eriliselt jäi meelde mineraalide muuseum, milles on tohutu kollektsioon erinevaid kivimeid ja mineraale.
  • Ka Rahvusmuuseum jättis hea mulje oma iidsete sarkofaagide ja ajaloo kajastusega alates eelajaloolistest aegadest. Beirut on tuntud ka oma kaubatänavate ja souk’ide poolest, kus leiab toredaid suveniire, maitseaineid, erinevaid kuivatatud puuvilju ja palju muud. Kindlasti peaks kaasa ostma mõne toreda seedripuust meene.
  • Jõudsime matkata läbi Beqaa oru, mis on kuulus oma viinamarjaistanduste ja veinitootmisega. Samuti on seal laias orus ka palju viljapuid ja muud põllumajandust. Vaade Beqaa orule mäetipust on hingemattev.
  • Külastasime Baalbek’i linna, mis on tuntud maailma suurima Rooma templi – Jupiteri templi poolest ja Baccus’e (veinijumala) templi poolest, mis on üks paremini säilinud Rooma tempel maailmas. Nende varemete vahel kõndida oli imeline. Nagu oleks sattunud ajajärku 2000 aastat tagasi.
  • Matkasime imeilusast Douma külast üle mäeaheliku ja ööbisime suurepärase vaatega Tannourine

  • Qadishi org on tegelikkuses sügav kanjon, mis on ümbritsetud kaunite külade ja viljapuudega. Seal asuvad ka mitmeid tuhandeid aastaid vanad kloostrid aegadest kui kristlased olid sunnitud põgenema ja varjuma sealsesse raskesti ligipääsetavasse orgu. Samas on org väga roheline ja puuderikas, kuna sinna voolab mägedest mitmeid lume sulamisest toituvaid koskesid ja ka looduslikke allikaid. Matkaradadeks kasutasime peamiselt Liibanoni mägimatkateed, mis on väga hästi märgistatud ja ka jälgitav GPS-i abil.
  • Matka lõpetasime toredas Vahemere-äärses linnakeses Byblos, kus on samuti vana Rooma templi varemed, aga ka armas väike sadam oma kalarestoranide ja baaridega ning hubane vanalinn oma vahvate butiikide ja poekestega. Veidi kivine liivarand oli mõnus reisi lõpetuseks.

 

Liibanoni köögi maitsed

Ja muidugi tuleb mainida ka Liibanoni kööki, mis on imehea igasugu taimsete ja loomsete toitudega nagu kanafeh, falafel, hummus, fattoush, manakish, tabbouleh ja steefa. Kohalike suureks üllatuseks sõime suure rõõmuga nende rahvusrooga kibbeh nayeh’i, mis on toorest lamba- või kitselihast valmistatud maitsestatud lihamass.

Riik täis ilu, kultuuri ja külalislahkust

Igatahes oli see matkareis väga, väga tore. Kui kuulata kohaliku reisifirma ja giidi juhiseid, siis tunneb turist ennast selles riigis väga mõnusalt ja turvaliselt. Soovitan igati külastada Liibanoni mägesid ja iidseid linnakesi. Sain sellest reisist väga toreda elamuse.