Socotra saare imed: ebamaine loodus ja ajatud kombed India ookeani südames

Veebruar 2024

 

Hiljuti jõudis meie reisiseltskond tagasi matkalt Socotralt ja emotsioonid on võimsad! Ligi 100 000 elanikuga Hiiumaa + Saaremaa suurune saar kulub Jeemeni koosseisu ja asub India ookeani kaguosas, umbes 240 kilomeetri kaugusel Araabia poolsaarest.

Socotra maastik ja loodus on ebamaine ja lummas meid oma väga põneva taimestikuga, mida mujal maailmas ei leidu. Nendest kuulsaim on draakoniverepuu.

  • Selle tumepunast vaiku, nn draakoni verd, kasutavad kohalikud elanikud värvi valmistamiseks ja naised määrivad seda punast vaigupulbrit näole kaitsmaks ennast päikese eest – üsna omapärane vaatepilt.
  • Külade elanikud kauplevad ka draakonipuust valmistatud tooteid – primitiivseid toidunõusid, viirukeid, punast vaigupulbrit – see pidavat kaitsma kurja eest 😊.
  • Draakoniverepuude vanus võib küündida 600-1000 aastani, kuid kahjuks langeb igal aastal umbes 1-2% neist vanuse, tormide ja ka kitsede tegevuse tõttu – nad lihtsalt söövad noored taimed ära.

Mida matkal ära tegime?

Saar pakus meie reisiseltskonnale unustamatu veekogemuse – vapustavalt kaunid ookeanilaguunid (türkiissinine vesi ja lumivalge liiv!), kus sai otseses mõttes suhelda delfiinidega ja otse mereveest mekkida austreid ja kammkarpe! Rääkimata mõnusas India ookeanivees ujumisest – seda sai tehtud kohe mitu aastat ette! Nautisime ka päikese loojangut ookeani düünides.

6-päevase matka jooksul igapäevaselt matkasime-avastasime 10-15 kilomeetri jagu saare ilu, magasime telkides draakonipuude all, mägede platool, kanjonis ja ookeani rannaliival. Temperatuurid olid väga suvised –27-30 kraadi päeval ja 20-22 öösel; mägedes, kus veetsime 1,5 päeva oli ca 17 kraadi. Tuul ja niiskus olid meie igapäevasteks saatjateks igal pool.

Kultuur & kombed

Huvitav on ka kohaliku rahva ehe, väga lihtne ja mõneti ka karm elu. Kohalik kultuur ja kombed on siin väga elujõulised – näiteks enamus abielusid on perekondade vaheline kokkulepe (ei mingeid tundeid!) ja reeglina näevad peigmees ja pruut üksteist alles pulmas. Ja naise koht on kindlalt kodus ja köögis.

Meie 15-liikmelist gruppi saatis matka jooksul kohalik giid Salem, 5-liikmeline kokameeskond, 5 džiibijuhti ning mägedes ka 8 kaamelit! Toitlustus matkal oli lausa luksuslik, arvestades saare vaesust ja piiratud ressursse. Kohalikud kulinaarsed traditsioonid on üsna lihtsad – igapäevaselt süüakse siin riisi ja kala (meri toidab), mõnikord harva ka kitseliha. Ka meie saime süüa palju kala ja riisi. Aga maitsesime ka homaare ja kaheksajalga! Iga päev sõime magusaid mahlaseid arbuuse – need on üks vähestest asjadest, mida siin saarel kasvatatakse (kliima ja pinnas on niivõrd karmid, et midagi väga ei kasva).

Milline on tulevik?

Socotra geopoliitiline tähtsus tuleneb selle strateegilisest asukohast, olles ajalooliselt olnud oluline kaubandustee. Praegu on saare üle kasvav mõju tunda nii Araabia Ühendemiraatidest kui ka Saudi Araabiast, mis on tekitanud muret kohalike elanike ja looduskaitseorganisatsioonide seas, kes soovivad säilitada Socotra unikaalset keskkonda ja kultuuripärandit.

Turism Socotra saarel on märkimisväärselt piiratud, eriti suvel, kui ekstreemne kuumus ja tormid põhjustavad saare sulgemise 3-4 kuuks. Ülejäänud aja jooksul teenindavad saart lennud vaid 1-2 korda nädalas. Saarel on vähe autosid, sisetransport praktiliselt puudub, jättes üksikturistid väga piiratud võimalustega saarel liiklemiseks kui ka saarele pääsuks. Andmomentsi matkareis on seega hea võimalus huvilistele, kes Socotrat avastama soovivad minna. Paljud uurisid enne matka Socotra turvalisuse kohta. Võime kinnitada, et Socotra on turvaline ja sealne kogukond on väga sõbralik.

Socotrat peaks külastama enne, kui globaalsed ja kohalikud muutused selle ilmet võivad muuta. Kuna saar seisab silmitsi keskkonna- ja arengusurvetega, on praegune aeg ideaalne Socotra imelise looduse ja eluviisi kogemiseks, toetades samal ajal kohalikke jõupingutusi nende säilitamiseks.

Meie matka Socotra saarel juhtis Vladislav Krieger, kellel on laialdased teadmised ja kogemused piirkonnast. Vlad tutvustas meile saare looduslikke imesid ja kultuuri, pakkudes asjatundlikku juhendamist ja praktilisi nõuandeid kogu reisi vältel.

 

 

Järgmine võimalus Socotrat koos meiega külastada on 2025. aasta veebruaris: www.andmoments.com/reisid/socotra-2