- Põhja-Aafrika kõrgeim mäetipp Jebel Toubkal – 4167 m
- Vapustav Marrakechi linn
- Iidsed berberi külad ja kultuur
- Lopsakad orud ja punavad kaljud
Reisijuht
Mihkel Nõmmela
Liikumine on osa minu elust. Mulle meeldib matkata nii jalgsi kui rattaga ja aegajalt ka mööda vett kulgeda. Üks minu eriline kirg on lumised mäed ja nendelt laskumine, olgu all siis paar kitsamat lauda või hoopis üks laiem.
Loe veelVõimsaimad reisihetked
Lopsakad orud ja punavad kaljud
Maroko pakub nii vägevaid kõrguseid kui ka süngeid orge. Matkame läbi kõiksugu maastike – alates lopsakatest orgudest punavate kaljudeni välja. Teekond viib meid läbi iidsete värviliste berberi külade ning üle kaunite mäekurude Põhja-Aafrika kõrgeimasse punkti, Toubkali mäe tippu.
Toubkali maagiline mäetipp
Jebel Toubkal on Põhja-Aafrika ning Maroko kõrgeim mägi. Selle tipp ulatub 4167 meetri kõrgusele merepinnast. Teekond tippu liiga kerge ei ole, kuid ka mitte kõige raskem. See ei nõua mägironimisoskusi, kuigi eelnev mägimatkamise kogemus kulub marjaks ära. Raske töö tippu tasub end ära, sest tipust avanev vaade on hingemattev! Jebel Toubkali tipus imetleme 360 kraadist vaadet kogu Atlase mäestikule. Ja see on vaid osa meie matkareisist! Matk Toubkali mäetippu algab Marrakechist vaid paaritunnise autosõidu kauguselt. Sinna ja tagasi jõuame kokku nädalaga ning aega jääb veel ülegi, et avastada Maroko kütkestavaimat linna – Marrakechi.
Vapustav Marrakechi linn
Linnas leidub hulgaliselt erinevaid mošeesid ja iidseid ning värvikaid maju. Marrakechi üheks tuntuimaks kohaks on kindlasti Jemaa el-Fnaa väljak. Seda peetakse ühest küljest suurimaks kauplemispaigaks ja kogu linna tegevuste keskpunktiks, teisest küljest aga sillaks mineviku ning oleviku vahel. Näiteks võib siin kohata muinasjutuvestjaid, maotaltsutajaid ning veemüüjaid. Marrakechis olles peab iga turist kindlasti külastama ka Marrakechi souk’i ehk idamaist turgude turgu. Sealt leiab praktiliselt kõike, alustades toiduainetest lõpetades riietega. Üheks parimaks viisiks seda linna avastada on sihitu ringihulkumine mööda tema käänulisi ja kitsaid tänavaid. Hoidu aga valegiidide eest, kes igal nurgal oma teenuseid pakuvad (peale suruvad). Ka osavaim reisisell võib ühel hetkel üllatunult avastada, kuidas ta järsku nende teenuste „tellijaks“ on osutunud.
Iidsed berberi külad ja kultuurid
Kohalikega hõimkondadega puutume me matkal kokku iga päev – tutvume lähemalt nende elulaadiga ning kuuleme nendelt ka külade kaugele ulatuva ajaloo kohta. Mägikülades elavad inimesed on väga sõbralikud ning suhtlemisaltid. On alati valmis abikätt ulatama ning külalisi tundma õppima. Iidsed berberi külad on tuntud oma erksate värvide, sõbralike külaelanike ning erilise kultuuri poolest. Esimese asjana paistavad külades silma värvilised-värvikad majad nende omapärase paigutuse ning arhitektuuriga. Berberi küla kultuuri üheks eripäraks on näiteks see, et töötamise õigus on lisaks meestele veel ainult vallalistel naistel.
Reisikava
Pühapäev, 11. mai
Marrakech. Saabumine Marrakech Menara rahvusvahelisse lennujaama (IATA:RAK), transfeer hotelli. Olenevalt lennuki saabumisajast sõltub, kui palju aega jääb Marrakechi avastamiseks. Linnas leidub palju erinevaid mošeesid ja iidseid ning värvikaid maju. Marrakechi üheks tuntuimaks kohaks on kindlasti Jemaa el-Fnaa väljak. Seda peetakse ühest küljest suurimaks kauplemispaigaks ja kogu linna tegevuste keskpunktiks, teisest küljest aga sillaks mineviku ning oleviku vahel. Näiteks võib siin kohata muinasjutuvestjaid, maotaltsutajaid ning veemüüjaid. Marrakechis olles peab kindlasti iga turist külastama ka Marrakechi souk’i ehk idamaist turgude turgu. Sealt leiab praktiliselt kõike, alustades ägedatest vürtsidest lõpetades põnevate riietega. Üheks parimaks viisiks seda linna avastada on sihitu ringihulkumine mööda tema käänulisi ja kitsaid tänavaid. Hoidu aga valegiidide eest, kes igal nurgal oma teenuseid pakuvad (peale suruvad). Ka osavaim reisisell võib ühel hetkel üllatunult avastada, kuidas ta järsku nende teenuste „tellijaks“ on osutunud.
Majutus riad (traditsiooniline araabiastiilis villa) tüüpi hotellis Riad Africa või sarnane.
Reisikavas sisaldub õhtusöök.
Esmaspäev, 12. mai
Marrakech – Oukaimeden. Pärast hilist hommikusööki sõidame autodega Marrakechist (umbes 2 tundi) väikesesse suusakuurorti Oukaimedeni. Oukaimeden asub Atlase mäestikus, 2600 meetri kõrgusel merepinnast ning on armastatud paigaks nii suusatajatele kui ka matkajatele. See võlub külalisi oma kontrastidega – ühelt poolt rohelised lopsakad orud, teiselt poolt lumised vaikivad mäetipud. Matka alustame rahulikult ,imetleme Atlase mäestikku, sealt paistab ka meie lõpp-sihtmärk – Jebel Toubkal. Edasi liigume – 2928 meetri kõrgusele, Tizi-n-Eddi mäekurule. Matkame läbi kaljude iidsesse, roheliste aasadega ümbritsetud Tacheddirti külla, kuhu pääseb ainult jala või muuladel-eeslitel. Õhtu lõpeb ühise toreda õhtusöögiga külalismajas Tacheddirt’is.
Majutus külalistemajas.
Reisikavas sisalduvad hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Teisipäev, 13. mai
Tacheddirt – Imlil. Hommikusöök laagris/külalismajas. Kohalikke külade avastamise päev. Võtame suuna Imlili küla poole, teekond viib meid kord ülesse, kord alla. Teel Imlili möödume väikesest Ouanesekra külast, tõuseme Tizi-n-Tamatert mäekurule, sealt laskume mööda siksakilist Maizane’i jõerada Tamaterti külla, kus avaneb piltilus vaade orule. Edasi liigume suure värvika Imlili berberiküla poole, kust leiab söögikohti igale maitsele. Kogu Imlili külaelu toetub Maizane jõele – siin hakkavad kohe silma õitsvad aasad ja ideaalseks haritud ulatuslikud põllud. Berberite hõimkonnad on sajandeid vaeva näinud oma põldude niisutamisega. See on ennast ka ära tasunud hea põllusaagiga ja lopskate pähklipuudega toitainevaesel ja kivisel pinnal.
Majutus külalistemajas.
Reisikavas sisalduvad hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Kolmapäev, 14. mai
Imlil – Aroumd – Neltner (Base Camp). Hommikusöök laagris. Võtame suuna Neltneri laagrisse, mis asub 3207 meetri kõrgusel. Liigume taas kõrgustesse – mööda siksakilist rada Kasbah de Toubkali poole. Seda kohta kasutati Tiibeti templina Dalai-laamast jutustavas filmis “Kundun”. Jalutame siin läbi pähklipuude alleede, ületame iidse silla ning liigume edasi veetlevasse Aroumdi külla, mis on oru kõrgeim püsiasutus. Aroumdi rohelusest lahkudes liigume mööda avarat Maizane’i orgu ajaloolistesse Sidi Chamharouchi pühamusse, mis on marokolaste jaoks väga oluliseks kohaks nende palverännakutel. Paraku saame pühamut imetleda ainult väljastpoolt, sest pühamu on kohalike tavade järgi mõeldud vaid moslemitele. Sellegi poolest jätkub meil tegemist ka väljas, sest lähedal asuvad mitmed väikesemad poed, kust saame osta kohalike suveniire ja suupisteid. Peale piknikulõunat jõe ääres jätkame tõusu Neltneri laagri poole, kus meid ootab ühine õhtusöök ja ööbimine telklaagris. Ühine õhtusöök kohalikus külalistemajas.
Majutus külalistemajas.
Reisikavas sisalduvad hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Neljapäev, 15. mai
Neltner (Base Camp) – Toubkali mäetipp – Neltner. Täna ootab meid meie peamine tõus – 4167 meetri kõrgusele – Jebel Toubkalile. Ees on pikk ja emotsiooniderohke päev. Tõus tippu ei ole väga keeruline, kuid tuul ning kõrgus muudavad selle siiski päris pikaks ja väsitavaks. Pärast varajast hommikusööki võtame suunaks South Cwmi baasi, kus teeme pausi ning naudime hingematvaid vaateid. Sealt jätkame teekonda Jebel Toubkali poole, kuhu jõudes teeme pilte, naudime vaateid, muljetame ja tunneme uhkust, et oleme jõudnud Põhja-Aafrika kõrgeimasse punkti! Maailmavalitseja tunne on garanteeritud! Siit avanevad vaated igas suunas – kirdes paistavad Kõrg-Atlase mäestikud ja lõunas näeb Sahara kõrbe. Tipus veedame paar tundi, edasi laskume tagasi Neltneri laagrisse, kus ootab meid välja teenitud õhtusöök.
Majutus külalistemajas.
Reisikavas sisalduvad hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Reede, 16. mai
Neltner – Imlil – Marrakech. Täna on kerge päev. Matk viib meid vaid allamäge, meile tuttavasse Imlili külla, kus meid ootab transfeer Marrakechi.
Marrakechis on võimalus võtta vabalt ja nautida kõike seda, mis sul esimesel Marrakechi päeval nägemata-kogemata jäi. See on ka hea aeg soetada koju viimased suveniirid, mida siin souk’is (turul) leidub hulgaliselt ja mida kauplejate agressiivsuse tõttu võib olla raske mitte ostmata jätta. Aga seda kõike tuleb võtta kui osa kultuurist: kauplemine on kohustuslik, juba tehtud diilist ei tohi keelduda. Kui huvi ei ole, tuleb viisakalt keelduda: la šukran (ei, aitäh).
Õhtul ootab meid viimane ühine õhtusöök.
Majutus riad (traditsiooniline araabiastiilis villa) tüüpi hotellis Riad Africa (www.riadafrica.com) või sarnane.
Reisikavas sisaldub õhtusöök.
Reisigalerii
Arvamused
Reis Cabo Verdesse oli jällegi täiesti suurepärane! Tänud vastuvõtjatele, korraldajatele ja osalejatele!
Andmomentsi reisid pole üldsegi mitte ainult spordiässadele, kes iga päev trassi aja peale läbi kihutavad ja maalilisi vaateid ainult õhtul maha jäänute fotoaparaatidest imestusega vaatavad, kuigi ka neid seal trehvab. Läbitakse muidugi ka karme tõuse, aga siis võib rahumeeli saateautosse istuda ja kohaliku autojuhiga elust-olust rääkida. Koostöös kohalikega valitud marsruudid pakuvad mitmekesiseid ehedaid elamusi, läbitakse põnevaid nurgataguseid, rattal kulgedes tunned päris looduse lõhna, märkad detaile ja on lihtne juhusliku külainimesega juttu puhuma sattuda.
Maroko avas end väga vastuolulisena. Kui Marrakech oli oma iidse turukultuuri ja kaasaegseks pürgiva linna seguna ootuspärane, siis maapiirkondades oli päris uskumatu, et satud kõigile euroopa normidele vastavalt kiirteelt maha põigates siiani koopas elavate karjusteni ja väikelinna hotellis töötab noormees, kes pole päevagi koolis käinud, kuid töö käigus on omandanud 5 võõrkeelt. Väga erineva palgeliste mäeseine ja kõrbemaastike vahelt taas külakesse või rohelisusesse uppuvasse oaasi jõudes on tunne vist sama, mis kaugetel aegadel kaameliga reisinud kaupmehel.
Kuna grupid on väiksed, siis igal reisil tekib ka tore ühise kamba tunne, kellest alati on reisi lõpus kahju lahkuda. Juhe-väljas puhkus on igal juhul garanteeritud.
Elu on piisavalt lühike, et seda raisata negatiivsete emotsioonide, igavate tegevuste ja üksluisete reiside peale. Igavus ja üksluisus on viimased omadused, mida Andmomentsiga seostada võiks. Reisi sihtkohad ja korraldus on üks positiivne pool aga palju olulisem - me võime julgelt väita, et just nendelt reisidelt oleme leidnud parimad reisisemud ja ägedaimad sõbrad kogu järgnevaks eluks, isegi meie pulmatseremoonia Eestimaa rabas viis läbi Andmomentsi legendaarsemaid grupijuhte. See tähendab ainult üht, Andmoments ei korralda tinki-vinkide matkasid, vinged sellid suudavad need retked ette võtta, kingituseks kaasa saades positiivsed emotsioonid ja head sõbrad. On au olla teie sõber, Margus ja Risto!
Mugavused ja ööbimised
Meie reisil kogetav mugavuse tase on võrdelises seoses kohtadega, mida külastame. Linnades (Marrakech) toimub ööbime mugavates turistiklassi hotellides, kus on olemas kõik kaasaegsed mugavused: vannituba ja WC hotellitoas, majutus kahestes tubades, keskne asukoht. Külades on majutus külalistemajades, kus mugavustase on tagasihoidlikum: WC-d ja vannitoad võivad olla ühiskasutuses ja majutus ka kolmestes ja neljastes tubades. Mägimatkal on ööbimine korraldatud telklaagrites. Igapäevaselt tuleb endaga kaasas kanda vaid seljakotti isiklike asjadega ning veega, suurem pagas transporditakse muuladel. Toitlustamise eest on hoolitsetud: kui ööbime telkides, siis on peakokaks meie giid.
Raskusaste: Raske
Tegemist on jalgsimatkaga, mis on raske/keskmise raskusastmega. Matk ei ole tehniline: ei eelda erivarustuse (köied, “kassid”, jms) kasutamist, kuid osade päevade tõusudest ja absoluutkõrgusest tulenevalt ei ole ka kerge. Päevased kõrguste vahed on esimestel päevadel mõõdukad või pigem väikesed kuid viimastel päevadel ulatuvad 1000 ja rohkema meetrini. Eelnev mägede/matkamise kogemus on kasuks. Kõrgmäestikuhaigusega võid selle reisil jooksul kokku puutuda, kuid eeldatavasti mitte väga raskel kujul. Reisi kõige kõrgemaks punktiks on meil 4167 m. Kõrgmäestikuhaiguse min kõrguseks loetakse 2500 m, kuid tavaliselt tekivad esimesed, kergemad sümptomid 3000-3500 m juures. Päevasteks rännakuteks koos peatustega (söögi-, foto-, joogipausid) kujuneb kokku 5-9 tundi.
Kasulik teada
Kindlustus
Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele kindlustustingimustes. Erilist tähelepanu tuleb pöörata ka sellele, millise kõrguseni merepinnast kindlustuskate kehtib. Palun vaata eelnevat sektsiooni „raskusaste“, kus on ära toodud meie reisi kõrgeim punkt. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et olla veendunud piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale hankida.
Raha
Maroko rahaühikuks on Maroko dirham (MAD). Vahetuskurss on ca 1 euro = 10 MAD-i. Raha on võimalik vahetada ka Eestis. Valuutat (EUR ja USD) saab vahetada reisi ajal pankades ja valuutavahetuspunktides Marrakechis, kus on olemas ka ATM’id.
Sellel reisil on meil raha raiskamiseks võimalusi enamasti linnades või turistiatraktsioone külastades. Matkaradadel on poode pigem vähe, ning kõik muu (majutus, enamus toidukordi, matkaraja tasud) sisaldub hinnas. Siiski peaks kaasas olema piisavalt sularaha, et lubada endale snäkke, jooke ja suveniire ning lisategevusi ja paari söögikorda, mida oleme reisikavas vabaks jätnud.
Jootraha
Jootraha jätmine on tavaks hea teeninduse puhul. Seda eriti turistidele suunatud asutustes, nagu restoranid jne. Kohalikele giididele ja muule reisi korraldavale personalile on samuti tavaks jootraha jätta, palun konsulteeri meie reisijuhiga selle suuruse osas.
Krediitkaardid
Enamus poode ja restorane krediitkaarte ei aktsepteeri. Marrakechis sularahaautomaate leidub, maapiirkondades need puuduvad.
Ilm
Temperatuur varieerub sõltuvalt maastikust ja kõrgusest. Mai on ideaalne aeg Maroko külastamiseks – ilmad on palavad, kuid mitte veel liiga kuumad. Sademeid on vähe ning päikest palju. Marrakechis on päevased maksimumid 28 kraadi juures ning öised miinimumid 15 kraadi juures. Mägedes on ilmad heitlikumad ning jahedamad, kehtib kindel reegel – mida kõrgem, seda külmem ja tuulisem. Sealne ilm sarnaneb pigem Eesti suvedele ning tippudes võib öösiti oodata ka miinuskraade.
Mida reisile kaasa võtta
Valmistu nii soojaks päikesepaisteliseks kui ka öökülmaks ilmaks ning vihmaks ning tuuleks. Näpunäited, mida kaasa võtta: matkajalatsid, matkakepid, pikad matkapüksid (soovitavalt veekindlad), lühikesed matkapüksid, päikeseprillid, spordisärk (hingav särk), päikesekaitsekreem ning – huulepulk, veepudelid, veekindel jope/jakk, sooja andev kiht (fliis, kampsun, vms) seljakott, energiat andvad näksid, jms.
Täpsema reisitarvete ja varustuse nimekirja jagame ning arutame läbi reisieelsel kohtumisel.
Viisanõuded
Välisministeeriumi andmetel ei vaja Eesti kodanik Marokosse reisimiseks viisat. Juhime tähelepanu sellele, et Maroko võib muuta riiki sisenemise ja seal viibimise tingimusi, kuid ei pruugi sellest teisi riike kohe teavitada. Seetõttu ei vastuta Välisministeerium teabe õigsuse ega selle kasutamisest tekkinud kahjude eest. Lennufirmad kasutavad riiki sisenemise õiguse kontrollimisel reisiinfo käsiraamatut Travel Information Manual (TIM). Sisestades reisisihi, passiandmed ja reisi eesmärgi, saate teavet viisa vajalikkuse, passi kehtivuse ja lisanõuete kohta.
Vaktsineerimine ja muu meditsiin
Täpse vaktsineerimissoovituse annavad reisimeditsiininõustajad ja -arstid. Mitteprofessionaalne info on selline, et peaks omama tavavaktsineerimisi: difteeria, teetanuse, läkaköha ning leetrite, tuulerõugete ja lastehalvatuse vastu. Soovitav oleks olla vaktsineeritud kõhutüüfuse ning hepatiit A ja B vastu. Tervishoiusüsteem Marokos on suhteliselt heal tasemel, kuid see kehtib peamiselt suuremate linnade kohta, kus on olemas korralikke tervishoiuasutusi. Mägipiirkondades ja maapiirkondades on selle kättesaadavus pigem kasin.
NB! Konsulteeri reisimeditsiininõustajaga, ära toetud pelgalt siin ja mujal internetis leiduvale infole
Korduma kippuvad küsimused
Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?
- Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.
Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?
- Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.
Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?
- Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.
Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?
- Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu
Mis sisaldub pakettreisi hinnas?
- Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.
Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?
- Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.
Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?
- Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!
Kuidas toimub reisi eest tasumine?
- Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.
Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?
- On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.
Milline on rendirataste kvaliteet?
- Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.
Kuidas saan ma krossireisile tsikli?
- Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.
Milline on renditsiklite kvaliteet?
- Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.
Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?
- Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.