Jalgsimatk Kosovos ja Albaanias Üks rahvas - kaks riiki

 • Dinaaride mäestiku ürgseim osa
 • Sõit Komani järvel: fjordid ja hingematvad vaated
 • Euroopa vaeseim ja Euroopa noorim riik ühe hoobiga
 • Pilguheit Albaania „punkrimaastikule“
 • Albaania köök: segu vahemerelisest ja idamaisest

Reisijuht

Merle Rallmann

Olen viimase üheksa aastaga jalgsi erinevatel matka- ja palverännuteedel läbinud üle 7000 kilomeetri. Kõik sai alguse Oandu-Ikla matkateest, mis avas minu jaoks pikamaamatkamaailma ning vaatamata ohtratele villidele ja algaja raskele seljakotile võitis mu südame. 

Loe veel

Võimsaimad reisihetked

Via Dinarica, esimene osa

Via Dinarica on matkaradade süsteem, mis kulgeb Balkani poolsaarel mööda Dinaari mäestikku (Dinaari mäed, Dinaari Alpid). Riikidest katab ta Albaaniat, Kosovot, Bosnia ja Hertsegoviinat, Montenegrot, Horvaatiat ja Sloveeniat. Käesolevas, Via Dinarica esimese matkareisi osas katame kaks riiki: Kosovo ja Albaania. Järgmistes osades järgmised riigid. Kosovos katab meie matkarada Rugova mägesid ja Albaanias „Neetud Mägesid“ (Bjeshkët e Nemuna).

Komani järve fjordid

Komani (tehis)järve vaateid on võrreldud Norra fjordidega. Bradti reisjuht on praamisõidu Komani järvel nimetanud „Maailma üheks vingeimaks paadisõiduks“. Võimsad vaated ning kirju seltskond: segu kohalikest, turistides ja loomadest, on kõik osa elamusest.

Albaania köök

Albaania köök on vahemereline ja väga mitmekesine. Mõjutusi on ta saanud mitmetelt maailma parimatelt köökidelt nagu: Itaalia, Kreeka ja Türgi. Tüüpiliseks Albaania toiduks on madalal tulel aeglaselt küpsetatud pajaroog, mille koostisosadeks on liha koos ohtra köögiviljaga, maitseks basiilik, rosmariin, piparmünt ja pune (oregano). Kõrvale pakutakse salatit värsketest köögiviljadest. Mägedes on köögi lahutamatuks osaks piimatooted, sh juust. Aga samuti singid, rupskitest tehtud road. See on siiski vaid põgus pilguheit sellele äärmiselt mitmekesisele köögile.

Punkrite „hullus“

Albaania on punkrite maa. Üle kogu riigi on üle 173 000 punkri ning sellega on nende kontsentratsioon 5,7 punkrit ühe ruutkilomeetri kohta. Punkrid rajati kunagise kommunistliku diktaatori Enver Hoxha poolt. Punkrite rajamist kannustas diktaatori paranoia kõikvõimalike välisvaenlaste suhtes. Neid jagus kõikjal: NATO, Varsssavi Pakti maad, aga eelkõige naaberriik Jugoslaavia. Punkreid rajati kõikjale: linnadesse, mägedesse, parkidesse, randadesse, jm.

Euroopa viimane avastamata nurgake

Kuigi Albaania vabanemine kommunismiikke alt toimus samal ajal, kui Eestil ja muudel Ida-Euroopa riikidel, siis edasine areng seal oli hoopis tagasihoidlikum. Esimesed viis aastat läksid püramiid-investeerimisskeemide nahka, mis vaesustasid ca veerandi elanikkonnast. Üheksakümnendate lõpupoolt varjutas Kosovo sõda. Siis saabus ülemaailmne finantskriis … Nii ongi areng seal toimunud pigem viimastel aastatel. Seetõttu on ka turismi areng olnud enam kui tagasihoidlik, kuigi viimasel ajal tugevas tõusutrendis. Seetõttu on seiklejal viimane aeg seal ära käia!

Kosovo – Euroopa kõige noorem riik

Kosovo on euroopa kõige noorem riik, mis saavutas iseseisvuse alles 2008 aastal. Sellele eelnes vabadussõda aastatel 1998-1999. Sõja-aastad ja sellele järgnenud vastasseis Serbiaga ning ebastabiilsuseperiood mõjusid riigile laastavalt. Turism kängus. Nüüd on see taas tõusuteel, kuid turistide hordid on veel saabumata. See sobib seiklejale!

Reisikava

1.päev

Laupäev, 21. september

margin

1.päev

Laupäev, 21. september

Saabumine Priština „Adem Jashari“ lennujaama (IATA: PRN). Transfeer Pejë’se (srb. k. Peć) hotelli. Sõltuvalt saabumise ajast tutvume linnaga ning teeme seal väikese ekskursiooni. Peje on baasiks lähedal asuvas Rugova mäestikus matkamiseks. Muus osas on ta piisavalt väike ja mõnus linnake, et seal päevakene veeta. Erinevate kultuuride põrkumiskohana leiab siit Peći Patriarhaadi (Serbia õigeusklik kirik) kloostri, mis on kantud ka UNESCO maailapärandi nimekirja; mošeesid, türgi saunad (hammam) ja ka muus osas piisavalt kirju ja huvitava linna. Tasub teada, et Kosovo sõja ajal sai 80% linna hoonestusest tugevalt kannatada või purustati hoopis. Õhtustame restoranis Pejë vanalinnas.
Majutus Hotellis Dukagjini (dev.hoteldukagjini.com) või sarnane.
Hinnas sisaldub õhtusöök.

2.päev

Pühapäev, 22. september

margin

2.päev

Pühapäev, 22. september

Hommikusöök hotellis.
Tänane päev on Rugova mäestiku päev. Hommikusöögi järel viib meid transfeer Rekë e Alleges külakesse, kust algab meie tänane matka teekond. Tegemist on keskmise raskusastmega päevaga, mille esimeses pooles liigume peamiselt metsade all peidus olevatel radadel kuni Hajla mäe jalamini (tugevamad võivad ka tipus käia) 1900 m kõrgusel. Siin samas kulgeb ka piir Montenegroga ja mäeharjalt on see riik ka ilusti vaadeldav. Edasi liigume peamiselt allamäge kuni jõuame Pepaj külani, mis on Rugova küladest kõige kõrgemal asuv. Ööbimiseks liigume edasi piltilusasse Drelë külasse, kus meie peremees võib oma isiklikest kogemustest vesta iseseisvussõja teemadel. Õhtusöök Rugova mägismaa stiilis.
Majutus külalismajas Shqiponja.
Hinnas sisaldub hommikusöök, lõunapiknik ja õhtusöök.

3.päev

Esmaspäev, 23. september

margin

3.päev

Esmaspäev, 23. september

Hommikusöök külalismajas.
Edasi viib meid lühike transfeer Leqinat’i järvede äärde. Mõlemad on liustikujärvede ja paiknevad eriti looduskaunis ümbruses. Edasi jätkame iidsel kaubateel, mis kulges Pejë’st Albaania sadamalinna Shkodërisse. Tee kulgeb mööda võimsast Jelenkuti mäetipust kuni meie tänase peatuspaiga – Milishec’i mäe jalamil asuva külalismajani. Õhtusöök Kosovo mägede kohaselt.
Majutus külalismajas Lojza.
Hinnas sisaldub hommikusöök, lõunapiknik ja õhtusöök.

4.päev

Teisipäev, 24. september

margin

4.päev

Teisipäev, 24. september

Hommikusöök külalismajas.
Tänane päev on kolme riigi piiri päev. Matkame kõige pealt Roshkodol’i orus, kus teed kaunistavad männisalud ja mitmed allikad. Seejärel „võtame“ Maja e Qenit ehk Koera Mäetipu (2405 m), misjärel jõuame peagi kolme (Albaania, Montenegro ja Kosovo) riigipiiri kohtumispunkti. Võimalus kolm kärbest ühe hoobiga tabada! Seejärel liigume edasi juba Albaaniasse, laskudes Doberdol’i külla, mis on ka meie tänaseks ööbimispaigaks. Õhtusöök juba Albaania mägismaale kohane.
Majutus külalismajas Sokol Avdia (endine karjusehütt).
Hinnas sisaldub hommikusöök, lõunapiknik ja õhtusöök.

5.päev

Kolmapäev, 25. september

margin

5.päev

Kolmapäev, 25. september

Hommikusöök külalismajas.
Täna kulgeme iidsetel karjuseteedel mööda kauneid alpiaasasid ja metsaradasid. Tegemist on taaskord keskmiselt raskema päevaga, kus tõusumeetreid koguneb päeva lõpuks üle 1200 meetri. Päeva lõpuks jõuame Ceremi karjusekülasse, mis on oma karmide tingimuste tõttu asustatud ainult suveperioodil. Talvel puudub sinna ligipääs ning puudub ka elekter. Sealt edasi viib meid transfeer Valbonë’sse, mis on Valbona oru keskuseks. Valbona org on Albaania metsik mägismaa, mis on vastu pannud enamusele vallutajatele. Arvatakse, et see on ka põhjuseks, miks siinseid mägesid „neetud mägedeks“ kutsutakse: kuna Serbia (aga ka muudel) vallutajatel need paigad saatuslikeks said.
Majutus külalismajas Kol Gjoni Valbonë’s.
Hinnas sisaldub hommikusöök, lõunapiknik ja õhtusöök.

6.päev

Neljapäev, 26. september

margin

6.päev

Neljapäev, 26. september

Hommikusöök külalismajas.
Tänane päev on puhkepäev, mis viib meid unustamatule praamisõidule Komani järvel. Komani järv on tegelikult paisjärv, kuid looduslikult äärmiselt kaunis. Siinsed fjordid on võrreldavad Norra omadega, millele lisab vürtsi praamisõit, kus segunevad nii turistid, kohalikud elanikud, kui ka nende poolt transporditavad loomad. Õhtuks pöördume tagasi Valbonë’sse, meile tuttavasse külalismajja.
Majutus külalismajas Kol Gjoni Valbonë’s.
Hinnas sisaldub hommikusöök ja õhtusöök.

7.päev

Reede, 27. september

margin

7.päev

Reede, 27. september

Hommikusöök külalismajas.
Täna on taas matkamise päev. Tõenäoliselt selle reisi kõige meeliülendavaim päev. Vaated ja teekond on siin kaunid ja võimsad. Alustame teekonda Valbona orus Valbona mäekurule. Liigume mööda iidset muulateed, mis ühendas siinseid Shala ja Nikaj Mertur piirkondi. Edasi liigume mööda kitsast mäeharja, kust avanevad vaated nii alla orule kui ka Euroopa ühele kõige lõunapoolsemale liustikule. Õhtuks jõuame Theth’i külakesse, mis on üks maalilisemaid Albaanias.
Majutus külalismajas Pavlin Polia Theth’is.
Hinnas sisaldub hommikusöök, lõunapiknik ja õhtusöök.

8.päev

Laupäev, 28. september

margin

8.päev

Laupäev, 28. september

Hommikusöök külalismajas.
Tänaseks on matkamine läbi ja peale hommikussöki viib transfeer meid Albania suuruselt teise linna Shkodër’ise. Siin kohtab ajalugu igal sammul. Öeldakse, et Shkodër on tõeline Albaania – selle hing ja süda. Võrreldes Tiranaga on ta oluliselt meeldivam oma vanalinna, käänuliste tänavate ja ajalooliste mäletsumärkide tõttu. Tutvume linnaga, sööme siin ka lõunat ning hiljem õhtult viib meid transfeer edasi Tiranasse. Tiranas veedame viimase õhtu viimast õhtusööki nautides, et sellega reisile punkt peale panna.
Majutus külalismajas hotellis Villa Tafaj (www.villatafaj.com) või sarnane.
Hinnas sisaldub hommikusöök ja õhtusöök.

9.päev

Pühapäev, 29. september

margin

9.päev

Pühapäev, 29. september

Hommikusöögi järel viib transfeer Tirana (Albaania) rahvusvahelisesse lennujaama (IATA: TIA). Lahkumine.
Hinnas sisaldub hommikusöök.

Reisigalerii

Arvamused

Reisid Andmomentsiga on võimalus rutiinist ja tavaturistidele tuntud radadest eemale pääseda. Etioopia mägismaa jalgsimatka ja Lõuna-Hiina ning Kaukaasia jalgrattamatkade ühisnimetajaks on minu jaoks olnud mõnus reisiseltskond. Sellistel reisidel kuuleb reisikaaslastelt palju uut ja huvitavat nii puhkepausidel kui majutuspaikades. Reisikorraldus on läbimõeldud. Positiivse üllatusena minu kodusest liiklusvahendist paremate jalgrataste kasutamise kogemus. Lõuna-Hiina riisiterasse ja filmist „Avatar“ tuntud mägesid, Etioopias järsakult alla laskuvaid ahvikarju ja Sevani järvevaateid või reisidel kogetud gastronoomilisi elamusi on raske sõnades kirjeldada. Neid peab ise kogema.

Tiit Elenurm, Matkareis Etioopias, 2016. a reis

Elu on piisavalt lühike, et seda raisata negatiivsete emotsioonide, igavate tegevuste ja üksluisete reiside peale. Igavus ja üksluisus on viimased omadused, mida Andmomentsiga seostada võiks. Reisi sihtkohad ja korraldus on üks positiivne pool aga palju olulisem - me võime julgelt väita, et just nendelt reisidelt oleme leidnud parimad reisisemud ja ägedaimad sõbrad kogu järgnevaks eluks, isegi meie pulmatseremoonia Eestimaa rabas viis läbi Andmomentsi legendaarsemaid grupijuhte. See tähendab ainult üht, Andmoments ei korralda tinki-vinkide matkasid, vinged sellid suudavad need retked ette võtta, kingituseks kaasa saades positiivsed emotsioonid ja head sõbrad. On au olla teie sõber, Margus ja Risto!

Daire ja Veiko Kaup, Matkareis Gruusias, 2013. a reis

Hea reis on segu plaanist ja juhusest.
Meie nädal oli nagu hea uni, kus vaheldumisi vilksasid läbi hingematvad loodusvaated, eksootilised söögikogemused, vaesus ja rikkus ning kõik need väikesed värvilised hetked, kus tundsid end täielikult pealtvaatajana suures müsteeriumis nimega Hiina.
Meie reisijuht Scott ja tema "Sancho Panza" mister Tang ei olnud lihtsalt teejuhid vaid sõbrad, keda me varem ei tundnud. Ja mul on väga hea meel kogu meie "hullude eestlaste kamba" üle, kes võtsid reisilt kõik ja rohkemgi veel. Öised maosöömised, Hiina teater, baijiu, KTV, belglased ning punased püksid… nimekiri oli pikk.
Loodame, et Mr Tang saab ikkagi ise tütre tehtud ja Snow sööb edaspidigi tooreid tomateid.

Markko ja Katrin Karu. Jalgrattamatk Hiinas, 2011. a reis

Mugavused ja ööbimised

Saabumis- ja lahkumispäevadel peatume suuremates linnades (Peja Kosovos ja Tirana Albaanias vastavalt) ja seal majutume korralikes turistiklassi hotellides. Kogu mägimatka jooksul ööbime majutusasutustes, ehk siis: katus on pea kohal. Need majutusettevõtted on pigem tagasihoidlikud, kuid kohaliku koloriidiga ja peremehe(naise) hoolitseva hoole all. Toad ei pruugi olla kahesed ning pesemisvõimalused on jagatud, samuti WC-d. Toitlustamise eest on hoolitsetud: matka jooksul on seda kolm korda päevas. Hommikusöök tihti tavapärane, lõunasöök on piknikuvormis, õhtusöögiks kohalikud hõrgutised. Saabumise ja lahkumise päeval on mõned söögikorrad meie poolt organiseerimata, et jätta mõningane valikuvabadus. Pagasi transport on kogu reisi jooksul (sh matka jooksul) organiseeritud: igapäevaselt on vaja kaasas kanda vaid päevast kandamit (fotokas, telefon, vahetusrõivad, snäkid, jms).

Raskusaste: Keskmine

Tegemist on jalgsimatkaga, mis on raske raskusastmega. Matk ei ole tehniline: ei eelda erivarustuse (köied, “kassid”, jms) kasutamist. Eelnev mägede/matkamise kogemus pole vajalik. Kuid päevased matkad on kohati rasked, ulatudes üle 1000 tõusumeetri. Teiselt poolt on ööbimised „katusega pea kohal“, mis kindlasti võimaldab paremat taastumist eelnevast päevast. Kõrgmäestikuhaigusega sa sellel reisil üsna tõenäoliselt kokku ei puutu. Reisi kõige kõrgemad punktid jäävad pisut 2500 m peale. Kõrgmäestikuhaiguse min kõrguseks loetakse 2500 m, kuid tavaliselt tekivad esimesed, kergemad sümptomid alles 3000-3500 m juures. Päevasteks rännakuteks koos peatustega (söögi-, foto-, joogipausid) kujuneb kokku umbes 5-8 tundi.

Kasulik teada

Kindlustus

Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele kindlustustingimustes. Konsulteeri meie reisikonsultantidega selles osas, et olla veendunud piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale hankida.

Raha

Albaania
Kohalik rahaühik on lek (ALL). Kurss on ligilähedaselt 1 Euro = 130 leki. Vahetusrahana on euro kindlasti eelistatuim. Igas suuremas linnas on võimalus pangas või valuutavahetuspunktis raha vahetada. Raha vahetavad ka mitteametlikud rahavahetajad, kes üldjoontes on ausad. Viimased jõlguvad reeglina postkontorite ja Western Union’i kontorite ees. Kõige mugavam, kiirem ja turvalisem on raha vahetada valuutavahetuspunktides. On mõistlik eeldada, et enamuse teenuste/kaupade eest tuleb maksta sularahas, lekides või eurodes. ATM-id on linnades levinud ning aktsepteerivad ka peamisi rahvusvahelisi kaarte. Tihti ongi parimaks rahavahetuse võimaluseks sealt sularaha väljavõtmine. Kohalik hinnatase on meie mõistes väga odav. Mõned hinnanäited: söök odavamas söögikohas – 3-6 eurot, söögikord korralikumas restoranis – 8-12 eurot, õlu – 1 euro, Coca-Cola 1 euro, vesi 0,5 eurot, lühem taksosõit 2-4 eurot.

Kosovo
Kohalik rahaühik on euro. Kosovo pole loomulikul osa euroalast, aga on ühepoolselt võtnud kasutusele euro. ATM-id on linnades levinud ning aktsepteerivad ka peamisi rahvusvahelisi kaarte. Kohalik hinnatase on meie mõistes väga odav. Mõned hinnanäited: söök odavamas söögikohas – 2-4 eurot, söögikord korralikumas restoranis – 5-10 eurot, õlu – 1,5 eurot, Coca-Cola 1 euro, vesi 0,5 eurot, lühem taksosõit 2-4 eurot.

Krediitkaardid

Krediitkaarte/deebetkaarte aktsepteeritakse ainult ülemise otsa asutustes ning nende peale lootma jääda ei tasu.

Jootraha

Jootraha jätmine pole üldiseks tavaks, kuid hea teeninduse puhul on see heaks märgiks. Seda eriti turistidele suunatud asutustes. Restoranides on sel puhul tavaks jätta jootraha 5-10% arve summast. Hotellides jootraha pigem ei jäeta, välja arvatud kõige kallimates lukshotellides. Taksodes pole samuti jootraha tavaks. Kohalikele giididele ja muule reis korraldavale personalile on tavaks jootraha jätta, palun konsulteeri meie reisijuhiga selle suuruse osas.

Ilm

Ilm peaks Kosovos ja Albaanias septembri keskel olema soe. Mägedes kõrgemal võib siiski jahedam olla ja kui see on kombineeritud vihma ja tuulega, siis võib see ebameeldivalt külmaks muutuda. Madalamatel kõrgustel ja ranniku ääres on päevased maksimumtemperatuurid 25-30 vahel ja öised miinimumid 15 kraadi juures. Natuke kõrgemal on need temperatuurid vastavalt 20-25 päeval ja 10 kraadi öösel. Sademeid võib olla ohtralt. Eeltoodut arvestades tuleb riietuse osas arvestada mõõdukalt laia temperatuuride ja ilmastikutingimuste vaheldumisega.

Pagasi transport

Pagasi transport on kogu reisi jooksul (sh matka jooksul) organiseeritud: igapäevaselt on vaja kaasas kanda vaid päevast kandamit (fotokas, telefon, vahetusrõivad, snäkid, jms). Matka jooksul liigub pagas hobuste/autodega, maksimum kaaluks pagasil on 15 kg.

Viisanõuded

Välisministeeriumi andmetel võivad Eesti kodanikud viibida Albaanias ja Kosovos viisavabalt kuni 90 päeva korraga. Juhime tähelepanu sellele, et mõlemal riigil on õigus muuta riiki sisenemise ja seal viibimisega seotud reegleid ning ei pruugi sellest teisi riike koheselt teavitada. Täiendavate küsimuste korral pöörduge palun lähimasse Albaania või Kosovo saatkonda vastavalt:
1) Albaania: http://www.ambasadat.gov.al/poland/en
2) Kosovo: e-mail: embassy.sweden@rks-gov.net

Vaktsineerimine ja muu reisimeditsiin

Spetsiifilised nõuded vaktsineerimise osas puuduvad. Vajalik on elementaarsete vaktsineerimiste olemasolu. Tervishoiusüsteem pole meie mõistes tasemel. Suuremates linnades on siiski võimalik tasemel asutusi leida, kuid peab arvestama, et need on tasulised. Seetõttu on hädavajalik adekvaatse reisikindlustuse olemasolu.

Aeg / hind

Aeg
21. - 29. september 2024
Hind
1290 €
Varajase tellija hind
1150 €
 • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale koht reisil
 • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale varajase tellija hind

Reisi algus- ja lõpp-punkt:

 • Reis saab alguse Priština (Kosovo) rahvusvahelisest lennujaamast (IATA: PRN) ja lõpeb Tirana (Albaania) rahvusvahelises lennujaamas (IATA: TIA).

Minimaalne reisijate arv

 • Reis toimub juhul kui reisile on registreerunud vähemalt 4 reisijat

Hind sisaldab:

 • Kohaliku giidi ja eestikeelse reisijuhi teenuseid (meie reisijuhid räägivad lisaks ka reeglina vene ja inglise keelt: uuri täpsemalt meie reisikonsultantidelt)
 • Mõnusat matka ja lahedat reisiseltskonda
 • Majutust (jagades tuba reisikaaslas(t)ega) ja toitlustust vastavalt reisikavas kirjeldatule
 • Transporti vastavalt reisikavas kirjeldatule
 • Lennujaama transfeere
 • Toitlustust vastavalt reisikavale, puuduvad toidukorrad ostab Reisija
 • Pagasi transporti hobustel/autodega matka jooksul (kuni 15 kg pagasit reisija kohta, kompaktselt pakituna)
 • (looduslikku/puhast) joogivett matka jooksul

Hind ei sisalda:

 • Rahvusvahelisi lennupileteid, lennujaamamakse, reisikindlustust
 • Isiklikku matkavarustust (riietus, jalanõud, matkakepid, jms)
 • Isikliku tarbimist: suveniirid, karastusjoogid, alk joogid
 • Jootraha
 • Annetusi/tasusid mitteprogrammilistele üritustele
 • Muud reisiprogrammis mittesisalduvat

Lisatasu eest:

 • Majutus ühese hotellitoa eest €125
 • Lisaöö Prištinas €60, koht kaheses toas
 • Lisaöö Prištinas €65, koht üheses toas
 • Lisaöö Prištinas €75, koht ühele suure voodiga toas
 • Lisaöö Tiranas €40, koht kaheses toas
 • Lisaöö Tiranas €60, koht üheses toas
 • * Hotellide hinnad indikatiivsed, küsi konkreetset pakkumist meie reisinõustajalt.

Maksetingimused:

 • Reisile registreerimisel tuleb tasuda 20% reisi maksumusest, mis on tagastamatu deposiit.
 • 30 päeva enne reisi peab olema tasutud ülejäänud 80% reisi maksumusest.
 • Reisile registreerimisel vähem kui 30 päeva enne reisi tuleb tasuda 100% kogu reisi maksumusest.
 • Lisateenuste eest tasutakse eraldi.

Annulleerimine:

 • • 20% programmi maksumusest tagastamisele ei kuulu. (Tagastamatu deposiit)
 • • Rohkem kui 30 päeva etteteatamise korral tagastatakse sissemakstud summa, millest on maha arvatud tagastamatu deposiit 20%.
 • 30 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral tagastatakse reisimaksumusest 50%.
 • 14 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral reisi maksumust ei tagastata. Reisi tühistamine loetakse kehtivaks ainult kirjaliku teatisena.

Küsi reisi kohta

Küsimused? Täpsustused? Erisoovid? Küsi julgelt ja kirjuta oma soovidest ja plaanidest meile selle vormi kaudu

  +372 58 690 000
  info@andmoments.com

  Korduma kippuvad küsimused

  Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?

   Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.

   

  Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?

   Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.

  Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?

   Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.

  Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?

   Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu

  Mis sisaldub pakettreisi hinnas?

   Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.

  Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?

   Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.

  Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?

   Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!

  Kuidas toimub reisi eest tasumine?

   Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.

  Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?

   On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.

  Milline on rendirataste kvaliteet?

   Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.

  Kuidas saan ma krossireisile tsikli?

   Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.

  Milline on renditsiklite kvaliteet?

   Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.

  Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?

   Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.