Isikliku varustuse nimekiri

Kuidas valmistuda rattamatkaks?

Rattavarustuse nimekiri. Mida võtta, mida jätta?

Rattasport on tehnikaala. Rattamatkade puhul tuleb tehnikale ja varustusele erilist tähelepanu pöörata, sest matka õnnestumine sõltub paljuski sellest, kui hästi oled rattamatkaks valmistunud.
Varustuse hankimisel tuleb arvestada sellega, milline on reisi iseloom. Siinkohal sulle mõned juhised kolme peamise rattamatka tüübi osas:

*  Täisteenindusega rattamatk
Ööbimine on organiseeritud majutusasutustes, suurem pagas toimetatakse järgmisesse peatuspaika.

Sellisele matkale ei ole vaja lisavarustust palju kaasa võtta. Eelkõige tuleks tähelepanu pöörata rattale, selle osadele ja rõivastusele.

*  Rattamatk ööbimisega majutusasutustes
Ööbimine on majutusasutustes, kuid kogu varustus tuleb endal jalgrattaga kaasas vedada.

*  Rattamatk telkimisega 
Sellise matka puhul on vajalik kogu varustuse, sealhulgas ka ööbimisvarustuse, transportimine rattal. Selle matka puhul tuleb varustuse valikule kõige rohkem tähelepanu pöörata. Ühest küljest tuleb endal kaasa võtta kõik vajaminevad asjad, sest sõltud vaid iseendast; teisest küljest aga tuleb arvestada sellega, et endal tuleb ka kogu see pagas kaasas kanda…

Sõltuvalt sellest, millise rattamatka tüübiga sul tegemist on, tuleks allpool toodud nimekirjale erilist tähelepanu pöörata. Kindlasti soovitame sul ka reisikorraldajaga selles osas konsulteerida.

Rattavalik:
*  Kas XC või AM ?
XC – esimese amordiga ratas. AM – esimese ja tagumise amordiga ratas. Kui matkatrassil on tõuse ja laskumisi võrdselt, siis on eelistatud esiamordiga ratas. Kui laskumisi on rohkem, siis on eelistatud topeltamordiga (AM) ratas. Topeltamordiga ratas kaalub reeglina veidi rohkem ja seega kulutab sinu energiat sellevõrra rohkem. Kui kogu trass on asfalteeritud, siis võid kaaluda ka XC tüüpi ratta ilma amordita varianti. Võidad jällegi kaalus. Siinkohal on paslik meelde tuletada seda, et oled siiski matkal, mitte võistlusel. Parem on valmistuda etteplaneerimata seiklusteks ja varuda amortidega ratas, kui et säästa see kilokene.

*  Sadul olgu mugav,  sest võiksid ennast hästi tunda ka nädala pärast. Kindlasti proovi enne matka teha valitud sadulaga pikemaid sõite. Isegi juhul, kui oled otsustanud rendiratta kasuks, soovitan sul oma sadula kaasa võtta.

*  Pedaalid
Kas SPD või tavalised pedaalid? SPD -ühine nimetaja kiirkinnitusega pedaalide süsteemile, mis on mõeldud maastikurattaga sõiduks. Kui matkal liigutakse suuremalt osalt jalgrattaga, siis on eelsitatud SPD süsteemiga pedaalid ja jalanõud. Kui matka vältel tuleb jalgsi liikumist palju ette, siis on eelistatud tavalised pedaalid, mis on varustatud korvide ja rihmadega mis võimaldavad pedaali ka üles tõmmata.

*  Joogipudelid
Kindlasti peaks kaasas olema 2 joogipudelit või Camelback – kotikujuline joogisüsteem, mis asetseb jalgratturi seljas. Vedeliku manustamine toimub läbi vooliku. Camelback joogisüsteemi saab paigutada ka seljakotti teiste asjade hulka. Vedelikku on vaja regulaarselt tarbida hea enesetunde ja suutlikkuse säilitamiseks kogu matkapäeva vältel, soovitatavalt iga 30-45 minuti tagant. NB! Juua tuleb enne janutunde tekkimist! Janutunne näitab, et oled veidi hiljaks jäänud.

*  Kotid
Sadulakott, raamikott (ees või taga), väike seljakott (maks. 25 l). Sadulakott ja raamikotid aitavad matkaks vajaliku varustuse rattaraamile ühtlaselt laiali jaotuda. Mida  kergem on seljakott, seda kergem on ka mitmepäevast matka vastu pidada. Väike seljakott on hea päevamatkaks, kuid selle asemel soovitan siiski raamikotti. Isegi kerge seljakott ajab higistama, koormab selga ning võib valu tekitada.

*  Väliskummid
Väliskummide valikul tuleb lähtuda vastupidavusest ja mustri sobivusest teeoludele. Kummid valige sellise mustriga, mis hõlbustaks liikumist. Siledam maastik eeldab siledamat kummi ja raskem maastik sügavama mustriga kummi. Siledam kumm on aga nõrgem ja kummi purunemine (sealhulgas ka sisekummi) tõenäolisem. Üks ebameeldivamaid asju rattamatkal on pidev kummivahetus! Seda nii sulle, kui ka su reiskaaslastele.

*  Riietus:
*  Kiiver peab olema mugav ja õige suurusega. Ohutus eelkõige! Võta alati reisile kaasa oma kiiver, isegi siis, kui muu varustuse rendid kohapealt.
*  Kiivrialune müts või buff kaitseb tuule eest ja hoiab ära higi valgumise silma.
*  Spordiprillid kaitsevad silmi päikese, putukate ja prahi eest.
*  Sõidusärk. Parim sõidusärk on hästihingav, lühikeste varrukatega rattasärk. Puuvillane särk on küll naturaalne, aga jätab higi kanga sisse, muutes olemise ebamugavaks.
*  Varrukad või pikkade varrukatega sõidusärk. Varrukad (käised) on vajalikud jahedama ilma korral. Neid on võimalik üles ja alla lükata ning vajadusel ära võtta. Varrukad võtavad pagasis vähem ruumi, kui pikkade varrukatega särk.
*  Sõidupüksid. Soovitan spetsiaalseid, pehmendusega lühikesi sõidupükse, mis on anatoomiliselt sobiva lõikega. Rattapüksid on äärmiselt vajalikud selleks, et sa ennast ka matka teisel poolel hästi tunneksid, et sadulal istumine ebamugav ei oleks.
*  Põlved või põlvpüksid (sääred või pikad püksid). Põlved ja sääred on võimalik peale tõmmata või ära võtta vastavalt temperatuuri kõikumistele. Põlved ja sääred võtavad vähem ruumi, kui pikad püksid.
*  Vihmakindel sõidujope. Olge valmis selleks, et tavaliselt tabab vihm meid ootamatult.
*  Gore -Tex tuulevest. Vastutuul ja vihm on jalgratturi peamised vaenlased. Tavaliselt järgneb pikale tõusule pikk laskumine. Higise keha kaitsmiseks sobib ideaalselt tuulekindel vest, mille saab tõusudel eest lahti teha ja laskumistel jälle kinni panna.
*  Jalanõud. Soovitan MTB kingi või matkajalatseid. Parim variant oleks matkajalats koos SPD võimalusega. MTB kingad – sõidukingad, mis on mõeldud maastikul sõitmiseks; mustriga tald võimaldab ka joosta ning kõndida.
*  Sokid. Peavad olema hästihingavad ja kiirelt kuivavad.
*  Kindad. Lühikesed kindad sobivad sooja ilma jaoks ja pikad kindad jahedama ilma jaoks. Kinnastel on tähtis osa ohutusel. Paljas käsi kipub kiiresti higistama ja lenksu haare muutub ohtlikult libedaks. Kukkumisel kaitsevad kindad peopesi.

*   Magamistarbed:
*  Magamiskott – kerge, kompaktne ja õige mugavustemperatuuriga (eriti oluline külmemas kliimas ja mägedes).
*  Therm-a-Rest magamismatt – kerge ja kompaktne.
*  Telk – kerge ja vihmakindel.

*  Varuosad:
*  Väliskumm. Vajalik pikema (üle kahenädalase) matka puhul.
*  Sisekummid. Nädalasel matkal piisab reeglina ühest, kui on kaasas ka kummilappimise komplekt.
*  Ketiõli.
*  Tagavarakodarad.

Siin nimekirjas ei ole ära toodud matkavarustust, ega isiklikke tarbeid, siis ära neid unusta!
Olgu siinkohal veelkord öeldud, et nimekirja tuleb kohandada lähtuvalt matka iseloomust ja sinu isiklikest vajadustest. Kui tekib küsimusi, siis võta julgelt minuga ühendust!

Loodan, et sul on nendest näpunäidetest kasu. Nael kummi!

Margus Mändmets
&Moments OÜ