Rattareis Colombias Pablo Escobari jälgedes

 • Colombia: palju enamat kui Pablo Escobar
 • Sarmikad koloniaalinnakesed
 • Mõnusad ja rohelised mägiteed
 • Medellin – Igavese kevade linn
 • Kohv ja kokaistandused

Reisijuht

Vladislav “Vlad” Kriger

Minu sõprus AndMoments’iga algas 2014. aasta Armeenia jalgrattamatkast, mis oli TÕELINE PUHKUS. Seal oli kõike: hingematvaid loodusvaateid, kirjeldamatut ühtsustunnet loodusega, fantastilisi inimesi ja mõnusaid söögielamusi. Eriliselt väärtuslik oli näha päriselu ja -inimesi oma igapäevastes toimetustes, kaugel suurtest...

Loe veel

Võimsaimad reisihetked

Escobar, Shakira, Gabriel García Márquez ja teised

Colombia on meile eelkõige tuntud kurikuulsa narkoparuni Pablo Escobari poolest. Kuid see riik on palju-palju enamat. Siit on pärit näiteks lauljad Shakira ja Juanes. Ja loomulikult Colombia maailmakaardile toonud kirjanik Gabriel García Márquez, kelle kõige kuulsam teos on „Sada aastat üksildust“. Colombia ja paljude teiste Lõuna-Ameerika riikide vabadusvõitluses emamaa Hispaania vastu mängis üliolulist rolli Simón Bolívar. Bolivar veetis oma viimased päevad Colombias ja siin leidis ka oma maise tee lõpu. Tema järgi on saanud nime riik Boliivia, Venezuela valuuta bolivar ja palju muid nimesid ja nimetusi siin ja lähiriikides.

Sarmikad koloniaallinnad

Meie teele satub mitmeid väiksemaid ja toredaid koloniaallinnakesi, osades nendes ka ööbime. Mõned neist säilinud paremini ja korda tehtud, mõned mõnusalt räämas. Maitse asi: kellele sobib ilus ja korda tehtud, kellele veidi lohakas. Reeglina leiame sealt ühe peaväljaku, vähemalt ühe suurema kiriku ja väljaku ääres asuvad erinevad söögi- ja joogiasutused. Hooned on värvilised ja värvikad, punakivikatus on normiks. Jalutuskäigud neil tänavatel on lust, eriti kui need õhtuti elavaks muutuvad nii kohalike kohalolu kui ka elava muusika tõttu.

Mõnusad mägiteed

Colombia on mägine maa: isegi väga mägine maa. Kõrgeim tipp asub siin 5700 meetri peal. Sinna me ei roni. Meie rattareis viib meid Andide mäestikus asuvate orgude vahele, kus tipud ei ole kõrged, aga igapäevane tee viib ikka üles-alla. Sõidame väiksematel teedel, millest paljud on endised muulakaubanduse rajad. Teekond on pikitud kasvanduste, istanduste ja karjamaadega. Sekka ehedat loodust vihmametsade näol, hingematvaid vaateid ja väiksemaid külasid-linnu.

Kohv ja kokaistandused

Colombia on maailmas nr 3 kohvieksportöör ja see kaup on üks peamisi Colombia ekspordiartikleid. Meie reis kulgeb peamise kohvikasvatuspiirkonna lähistel ja oma reisil saame ka selle kultuurtaime kasvatuse, töötlemise ja muude saladustega tutvuda. Ei saa ka mainimata jätta üht teist kultuurtaime, mida siinmail üsna ohtralt viljeletakse: kokalehte. Erinevalt üldlevinud arusaamast ei ole see mitte ainult kokaiini tooraine, vaid ka kohaliku, üsna süütu stimulandi: kuivatatud kokalehe allikaks. Kokalehti on siin kandis aastatuhandeid kasutatud leebe stimulandina, mida närides taandub väsimus, kaob näljatunne ja samuti aitavat ta ka kõrgmäestikuhaiguse vastu. Siin tarbides on ta legaalne: koju kaasa võtta on see rangelt keelatud!

Medellin

1988. aastal kuulutas ajakiri Time Medellini “maailma kõige ohtlikumaks linnaks”. 2013. aastal nimetas The Wall Street Journal selle planeedi kõige uuenduslikumaks metropoliks. Medellin on kurikuulus siinse kunagise narkokartelli – Medellini kartelli tõttu. Ja tõesti: kunagi oli siin väga ohtlik. Täna on Medellin üks ilusamaid Colombia linnu ja kuritegevus on võrreldes Escobari aegadega oluliselt kahanenud. Kuigi ka täna tasub ettevaatlik olla – kindlasti pole tegu ühe depressiivse Eesti väikelinnaga. Medellini hüüdnimi on „Igavese kevade linn“ ja seda tänu oma aastaringselt mõnusa kliima tõttu. Asudes parajal kõrgusel üle merepinna ja suhteliselt ekvaatori lähedal, on temperatuurid siin aastaringselt toredad: mitte liiga palavad ja mitte liiga jahedad. Ööpäeva keskmine temperatuur on 22 kraadi: öösel 17 ja päeval 28 kraadi. Proovime ära, äkki hakkad kaaluma siia elama kolimist?

Reisikava

1.päev

Reede, 07. märts

margin

map
1.päev

Reede, 07. märts

Carmen de Viboral. Meie reis algab saabumisega Medellini rahvusvahelisse lennujaama (MDE), kust viib meid transfeer meie tänasesse ööbimispaika Carmen de Viboralis. Pärastlõunal sätime korda oma rattad, tutvume linnakesega ja naudime ühist õhtusööki koos oma reisikaaslastega. Saame ka esmased juhtnöörid, mida meid järgneva 8 päeva jooksul ootamas on. Colombia Andides asuv Carmen de Viboral on maaliline linn, mis on tuntud oma käsitööliste meisterlikkuse, eriti keraamika poolest. Selle munakivitänavad on kaunistatud värviliste käsitsi maalitud keraamiliste plaatidega ehk “azulejodega“. Tutvume Casa Museo El Zócaloga, kus kesksel kohal on peenkeraamika ja keraamika valmistamise kunst. Siinsed töötoad kutsuvad meid kätt proovima savi vormimises: paneme käe külge! Õhtul ärkavad siinsed tänavad ja linnaväljak elava muusika saatel ellu, luues meeleoluka atmosfääri.

Majutus hotellis Alfahar hotell (või sarnane).

Reisikavas sisaldub õhtusöök.

2.päev

Laupäev, 08. märts

margin

map
2.päev

Laupäev, 08. märts

Rionegro ja Llano Grande päev. Llano Grandes tervitavad meid käänulised teed, mis viivad meid läbi eheda agraarse külamaastiku, kus teed ääristavad nii karjamaad kui erinevad istandused. Edasi viib meid tee Rionegrosse. Rionegro on väike mittemidagiütlev Colombia linnake. Siin on leiame ka peaväljaku, kus säilinud arvestatav hulk ajalooliseid hooneid, sealhulgas Püha Nikolause katedraal. Siit leiame ka mõned õdusad söögi- ja joogikohad. Rionegrol on aga ka tumedam pool – see on nimelt Pablo Escobari sünnilinn. See ei ole midagi, mida siin promotaks. Näiteks linna hispaaniakeelsel Vikpeedia lehel ei ole selle kohta sõnagi mainitud. Nii et hoiame madalat profiili: linn on ka muidu vastamist väärt. Õhtupoolikul on meil taas võimalus avastada Carmen de Viborali sarmikaid tänavaid ning külastada sealseid keraamikatöötubasid.

Majutus hotellis Alfahar hotell (või sarnane).

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

3.päev

Pühapäev, 09. märts

margin

map
3.päev

Pühapäev, 09. märts

Guatapé päev. Hommikusöögile järgneb umbes tunni või pooleteisene transfeer Guatape’sse. Guatapé on Medellinist idas asuv värvikas kuurortlinn. See on tuntud oma värviliste bareljeefidega kaunistatud majade poolest. Guatapé asub tohutu inimtekkelise Peñol- Guatapé veehoidla ääres. Piedra del Peñol, linnast edelaosas asuv hiiglaslik tohutu graniitkalju, on üks siinseid olulisemaid vaatamisväärsusi. Tee selle tippu ei ole kerge: selleks peame tõusma 740 trepiastet. Tõus on seda väärt: siit tipust avanevad suurepärased vaated. Tänane sõit kulgeb Guatapé ümbruses, õhtul saame tutvuda linnaga.

Majutus hotellis Hotel Los Recuerdos (või sarnane).

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

4.päev

Esmaspäev, 10. märts

margin

map
4.päev

Esmaspäev, 10. märts

Täna võtame suuna Guatapést itta. See päev saab olema selle reisi üks suuremaid väljakutseid. Sõidame piirkonnas, mis on ümbritsetud võimsate maastike, haljaste põldude ja lõputute maastikuteedega. Läbime Guatapé linna ja sõidame teedel, mis viivad nii üles kui alla. Kui oleme läbinud umbes poole tänasest teekonnast, siis ootab meid ees pikk ja adrenaliinirohke laskumine. Sõidu lõpul saame abi meie bussilt, mis viib meid tagasi Guatapésse. Teeme ka kõrvalepõike ning vaatame üle Pablo Escobari ühe kunagise puhkepaiga – La Manuela villa. Sisse me ei pääse, see on hetkel „no go“. See villa sai nime tema tütre järgi. Tänaseks on see hoone üsna haledas seisus, aga isegi rohkem kui 30 aastat peale narkoparuni surma liigub selle pelgupaiga kohta õuduslugusid.

Majutus hotellis Hotel Los Recuerdos (või sarnane).

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

5.päev

Teisipäev, 11. märts

margin

map
5.päev

Teisipäev, 11. märts

Täna on puhkepäev – või õigemini öeldes rattavaba päev. Pärast eilset elamusterohket, kuid rasket sõitu võtame selle päeva lõõgastumiseks ja alternatiivsete tegevuste nautimiseks. Hommikul, pärast hommikusööki läheme tutvuma Columbia ühe peamise ekspordiartikli – kohviga. Tutvume sellega: kuidas see kasvab, kuidas sellest saab kohviuba ja kuidas sellest saab lõpuks kohv. Pärastlõunal on vaba aeg. Seda saab sisustada selliste tegevustega nagu paadimatk, ratsutamine, süstamatk, ning erinevad temaatilised ekskursioonid piirkonnas kultuuri, toidu või ajaloo teemadel (ei sisaldu reisikavas). Võib ka lihtsalt aega veeta Guatapé linna peal aega veetes.

Majutus hotellis Hotel Los Recuerdos (või sarnane).

Reisikavas sisaldub hommiku-, ja õhtusöök.

6.päev

Kolmapäev, 12. märts

margin

map
6.päev

Kolmapäev, 12. märts

Santa Fe de Antioquia päev. Hommikusöögi järel võtame suuna sinna: esialgu bussis (ca 2,5 – 3 tundi) ja siis juba ratastel. See on piltilus koloniaallinn oma võlu ja aaretega. Selle ajalooline keskus on UNESCO maailmapärandi nimistus ning saame tutvuda selle munakivisillutisega tänavate, hästi säilinud koloniaalarhitektuuri ja maaliliste väljakutega. Linnas asuv Puente de Occidente on võimas rippsild: inseneritöö tippsaavutus ja oluline vaatamisväärsus. Sealt saame nautida hingematvaid vaateid Cauca jõele ja ümbritsevale maastikule. Peatume ka Catedral Basílica juures, mis asub linna peaväljakul. Naudime selle suurejoonelist arhitektuuri ja interjööri. Olles jõudnud linna tagasi, puhkame veidi ja teeme pärastlõunal sõidu linna ümbruskonnas. Õhtu veedame selle suurepärase linna tänavatel.

Majutus hotellis Hotel Villa María (või sarnane).

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

7.päev

Neljapäev, 13. märts

margin

map
7.päev

Neljapäev, 13. märts

San Jerónimo ja Sopetrani päev. Sopetrán ja San Jerónimo on kaks mõnusalt lohakat koloniaallinnakest. Sopetránis tutvume Parque Principali ajaloolise arhitektuuriga. See on suhteliselt korras ja seda iseloomustavad hästi säilinud koloniaalhooned ning omapärane linnaväljak. Linnaväljakult eemale liikudes muutub asi progressiivselt aina rohkem räämas olevaks … Siit leiame ka mõne üsna ehedad söögi- ja joogikohad. Ka San Jerónimos kohtame koloniaalarhitektuuri, kuid lisaks on ta tuntud ka oma loodusliku ilu poolest. Linnake asub mõnusalt lopsakate mägede/küngaste vahel. See on siia toonud ka suhteliselt palju turiste, kellest enamik siiski kohalikud. Pärastlõunal naaseme Santa Fe’sse, et nautida selle linna tänavaid ja väljakuid.Majutus hotellis Hotel Villa María (või sarnane).

Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.

8.päev

Reede, 14. märts

margin

map
8.päev

Reede, 14. märts

Medellíni päev. Lühikese (tund-poolteist) bussisõidu järel jõuame Medellíni. Siin võtame ette linnaekskursiooni peamistele vaatamisväärsustele ja naudime linna. Medellin on kurikuulus siinse kunagise narkokartelli – Medellini kartelli tõttu. Ja tõesti: kunagi oli siin väga ohtlik. 1988. aastal kuulutas ajakiri Time Medellini “maailma kõige ohtlikumaks linnaks”. 2013. aastal nimetas The Wall Street Journal selle planeedi kõige uuenduslikumaks metropoliks. Täna on Medellin üks ilusamaid Colombia linnu ja kuritegevus on võrreldes Escobari aegadega oluliselt väiksem. Kuigi ka täna tasub ettevaatlik olla – kindlasti pole tegu ühe depressiivse Eesti väikelinnaga. Peamised vaatamisväärsused, millega Medellinis tutvuda ja millest osa ka meie ekskursiooni teele jäävad: Plaza Botero – sellel ikoonilisel väljakul on tuntud Colombia kunstniku Fernando Botero kujude kogu; Parque Arvi – see looduspark asub linnast eemal ja on ligipääsetav köisraudteega ning pakub matkaradu, lopsakaid metsi ja maalilisi järvi; Museo de Antioquia – siin muuseumis leiame mitmesuguseid kunstiteoseid, alates koloniaal- ja kaasaegsest Colombia kunstist kuni Fernando Botero isikliku kollektsioonini. Õhtupoolik on vaba ja saame Medellini nautida omal käel.Majutus hotellis Hotel Ibis Medellin (või sarnane).

Reisikavas sisaldub hommiku-, ja õhtusöök.

9.päev

Laupäev, 15. märts

margin

map
9.päev

Laupäev, 15. märts

Lahkumispäev. Aeg lahkuda, hommikusöögile (kes jõuab) järgneb transfeer Medellini rahvusvahelisse lennujaama (IATA: MDE) ja ongi aeg Colombiale hüvasti öelda!

Reisikavas sisaldub hommikusöök.

Reisigalerii

Arvamused

Transilvaania rattareisi valisime eelkõige eksootilise sihtkoha pärast – Rumeeniasse just igapäev ei satu.
Pettuma ei pidanud kordagi – juba reisi alguspunkt Sighișoara on imearmas keskaegne munakivisillutisega linnake mäekünkal (ratturile paras väljakutse).
Läbitud külad ja linnad köitsid oma ehedusega, öömajades pakuti maitsvat suppi ja söbralikku teenindust.
Eriti heal tasemel olid kohalikud reisijuhid (Rumeenia rattasõidumeistrid) – silm hoiti peal nii grupi tugevamatel kui nõrgematel ratturitel, peatuspaikades hooldati rattaid ja anti head nõu.
Andmomentsi matkaseltskonnad on alati priimad, oleme leidnud erinevatelt reisidelt uusi sõpru ja häid tuttavaid, kellega koos avastada uusi ja põnevaid paiku nii Eestis kui kaugemal.

Evelyn Karming ja Indrek Lepp, rattareis Rumeenias , 2016. a reis

Uhke loodus
Kulinaarne paradiis
Rattarõõmud
Ainult lahedad inimesed
Igav ei ole kunagi
Neid ma enne ei tundnudki
Alati läheks uuesti

Kristina Saarepera, matkareis Etioopias , 2015. a reis

Andmomentsi reisid pole üldsegi mitte ainult spordiässadele, kes iga päev trassi aja peale läbi kihutavad ja maalilisi vaateid ainult õhtul maha jäänute fotoaparaatidest imestusega vaatavad, kuigi ka neid seal trehvab. Läbitakse muidugi ka karme tõuse, aga siis võib rahumeeli saateautosse istuda ja kohaliku autojuhiga elust-olust rääkida. Koostöös kohalikega valitud marsruudid pakuvad mitmekesiseid ehedaid elamusi, läbitakse põnevaid nurgataguseid, rattal kulgedes tunned päris looduse lõhna, märkad detaile ja on lihtne juhusliku külainimesega juttu puhuma sattuda.
Maroko avas end väga vastuolulisena. Kui Marrakech oli oma iidse turukultuuri ja kaasaegseks pürgiva linna seguna ootuspärane, siis maapiirkondades oli päris uskumatu, et satud kõigile euroopa normidele vastavalt kiirteelt maha põigates siiani koopas elavate karjusteni ja väikelinna hotellis töötab noormees, kes pole päevagi koolis käinud, kuid töö käigus on omandanud 5 võõrkeelt. Väga erineva palgeliste mäeseine ja kõrbemaastike vahelt taas külakesse või rohelisusesse uppuvasse oaasi jõudes on tunne vist sama, mis kaugetel aegadel kaameliga reisinud kaupmehel.
Kuna grupid on väiksed, siis igal reisil tekib ka tore ühise kamba tunne, kellest alati on reisi lõpus kahju lahkuda. Juhe-väljas puhkus on igal juhul garanteeritud.

Riina Roosipuu, rattareis Marokos , 2017. a reis

Mugavused ja ööbimised

Ööbime hotellides, külalismajades ja väikehotellides. Nende mugavustase sõltub asukohast ja majutuskohtade saadavustest asukohtades. Igal juhul on olemas kõik kaasaegsed mugavused: kahene majutus, vannituba ja WC hotellitoas. Reeglina oleme majutusele valinud keskse asukoha, aga osalt ka looduskauni asetuse.

Toitlustamise eest on hoolitsetud: matka jooksul saadavad meid kõikvõimalikud kohaliku köögi saadused ja seda enamasti kolm korda päevas.

Saateauto saadab gruppi kogu reisi vältel (kui see mõnel lõigul võimalik pole, siis teavitame sellest eraldi) ning sinna paigutame ka pagasi ning joogiveevarud. Soovijale on koht autos olemas, kui vajatakse abi või siis lihtsalt pisikest puhkust väsinud jalgadele. Igapäevaselt tuleb endaga kaasas kanda vaid väikest käepärast kotti isiklike asjadega (fotokas, telefon, vahetusrõivad, snäkid, jms). Samuti hoolitseb igaüks ise oma ratta elementaarse korrasoleku eest (pesu ja õlitamine). Kui midagi tõsisemat peaks juhtuma, on tehniline abi käepärast ning lihtsamad varuosad saateautos olemas.

Kui soovite reisi kaasa teha rendirattal, siis teatage sellest juba reisi broneerimisel. Saadaval on ka elektrirattad! Kaasa võib võtta oma isiklikud pedaalid ning sadula, mida saab sobitada rendirattale. Kui teil on  mugavam oma varustusega sõita, võib kaasa võtta ka oma ratta. Sel juhul palume ratas eelnevalt põhjalikult hooldada ning vajalikud varuosad kaasa võtta. Palun konsulteerige eelnevalt Andmoments Seiklusreisid meeskonnaga.

Raskusaste: Keskmine

Colombia rattareis on keskmise raskusastmega. See tähendab seda, et sa peaksid olema terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Sellisel juhul saad sellel rattareisil kenasti hakkama! Eelnev mägijalgrattasõidu kogemus on abiks, kuid selle puudumine ei saa ka takistuseks. Eelkõige tuleb kasuks ratta valdamine ja seda eriti laskumistel. Sõltuvalt maastikust läbime päevas umbes 30-60 km, mis võtab koos peatustega aega 6-8 tundi. Tõuse ning mõnevõrra keerulisi langusi tuleb teel ette, kuid neil puhkudel on vajadusel koht saateautos alati olemas. Võib juhtuda, et lühikestel teelõikudel peame ratast käekõrval lükkama või seda kandma. Tavaliselt jagame ratturid väiksematesse gruppidesse, vastavalt nende kogemustele ja kehalisele vormile. Kõrgeimaks punktiks sel reisil kujuneb meil 2200 m.

Kasulik teada

Kindlustus

Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele kindlustustingimustes. Palun vaata eelnevat sektsiooni „raskusaste“, kus on ära toodud meie reisi kõrgeim punkt .Konsulteeri meie reisikonsultantidega selles osas, et olla veendunud piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale hankida.

Raha

Kohalik rahaühik on Colombia peeso (COP). Kurss on ligilähedaselt (oktoober 2023) 1 Euro = 4500 peesot. Raha saab vahetada peamiselt valuutavahetuspunktides (casas de cambio), aga ka hotellides. Pankades ei ole see tavaks. ATM-id on väga levinud ja aktsepteerivad kõiki peamisi krediitkaarde, nii et see on üks parimaid viise rahavahetuseks. Kuritegevuse tase (vargused, jms) võib olla üsna kõrge, seega suures koguses sularaha kaasas kandmine ei ole mõistlik mõte. Mõned hinnanäited: söök kohalikus lihtsamas toidukohas – 3-5 eurot, söögikord korralikumas restoranis – 10 eurot, õlu (0,5 l) – 1 euro, kohvi – 1,25 eurot, vesi 0,5 eurot, Coca-cola 1 euro, takso mõnekilomeetrise sõidu eest ca 2-5 eurot.

Krediitkaardid

Krediitkaarte aktsepteeritakse suuremates hotellides ja poodides, aga nende levik on üha laienemas, nii et ka keskmise suurusega asutused juba aktsepteerivad neid. Soovitatav on omada kaasas piisavalt sularaha, sest väiksemates poodides ja kohtades ei ole pruugi need kasutusel olla.

Jootraha

Jootraha jätmine ei ole kohustuslik ja väiksemates kohtades seda pigem ei eeldata. Osad toitlustusasutused on jootraha (servisio) juba automaatselt arve sisse arvestanud. Seal jootraha enam jätma ei pea. Seal kus seda ei ole ja toitlustusasutus on keskmise või keskmiselt kõrgema tasemega, on see siiski oodatud (ca 10%). Kohalikele giididele ja muule reisi korraldavale personalile on samuti tavaks jootraha jätta, palun konsulteeri meie reisijuhiga selle suuruse osas.

Ilm

Ilm on soe, mitte liiga palav. Oodata on ka olulisel määral sademeid. Liigume ja peatume natuke erinevatel kõrgustel, kus temperatuur võib ka veidi varieeruda. Aga üldiselt võib oodata, et päevased maksimumtemperatuurid jäävad vahemikku 25-28 kraadi ja öised miinimumid vahemikku 15-18 kraadi. Kuigi liigume Colombias kuiva aastaaja lõpul, siis sajab üsna palju (ca 3 korda sama palju kui meil augustis), kuid kuna ilm on soe, siis ei ole see liialt ebameeldiv. Päris kuiva aastaaega siinkandis polegi.

Mida reisile kaasa võtta

Üldiselt peaks meid reisiajal saatma soe ilm, kuid arvestama peab vihmaga. NB! Päike on kõrvetav, seega päikesekaitse on oluline! Mõned näpunäited, mida kaasa võtta: jalgrattakiiver, rattapüksid, rattakindad,  päikeseprillid, päikesekaitsekreem ning –huulepulk, veepudelid, veekindel ja tuulekindel jakk, soe fliisjakk, väike kõhu- või seljakott ning energiat andvad näksid. Tagavara jalgratta sisekumm või paar, eriti kui oskad ise seda vahetada. Siis ei pea saatemeeskonna järel ootama.

Täpsema reisitarvete ja varustuse nimekirja jagame reisile eelnevalt ning arutame läbi reisieelsel kohtumisel.

Jalgrattarent

Kui soovite reisi kaasa teha rendirattal, siis teatage sellest juba reisi broneerimisel. Kaasa võib võtta ka oma isikliku sadula ning pedaalid. Soovitame teil enne reisi meiega konsulteerida.

Viisanõuded

Välisministeeriumi andmetel võivad Eesti kodanikud viibida Colombias viisavabalt kuni 90 päeva aasta jooksul.

Juhime tähelepanu sellele, et Colombia võib muuta riiki sisenemise ja seal viibimise tingimusi, kuid ei pruugi sellest teisi riike kohe teavitada. Seetõttu ei vastuta Välisministeerium teabe õigsuse ega selle kasutamisest tekkinud kahjude eest.

Täiendavate küsimuste korral pöörduge palun lähimasse Colombia saatkonda.

Lennufirmad kasutavad riiki sisenemise õiguse kontrollimisel reisiinfo käsiraamatut Travel Information Manual (TIM). Sisestades reisisihi, passiandmed ja reisi eesmärgi, saate teavet viisa vajalikkuse, passi kehtivuse ja lisanõuete kohta.

Vaktsineerimine

Täpse vaktsineerimissoovituse annavad reisimeditsiininõustajad ja -arstid. Mitteprofessionaalne info on selline, et soovitav oleks olla vaktsineeritud kõhutüüfuse, hepatiit A ja B vastu ning kollatõve vastu. Võib kaaluda vaktsineerimist teetanuse, koolera, difteeria ning marutõve vastu.

Medellinis on heal tasemel meditsiiniabi (tasuline), maa ja mägipiirkondades  korralikke tervishoiuasutusi ei leia. Liigume pidavalt Medellini lähiümbruses, ehk siis korralik arstiabi ei ole kaugel.

Malaaria on laialt levinud (alad alla 1700 m), mistõttu tuleks kasutusele võtta sellevastased meetmed/ravimid. Medellinis malaariaohtu ei eksisteeri, küll aga maapiirkondades, kus liigume.

NB! Konsulteeri reisimeditsiininõustajaga, ära toetu pelgalt siin ja mujal internetis leiduvale infole.

Aeg / hind

Aeg
7. - 15. märts 2025
Hind
2390 €
Varajase tellija hind
2190 €
 • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale koht reisil
 • Tasu kohe kaardiga või pangalingilt 20% reisi hinnast ja garanteeri endale varajase tellija hind

Reisi algus- ja lõpp-punkt

 • Reis saab alguse ja lõpeb Medellini rahvusvahelisse lennujaamas (MDE).

Minimaalne reisijate arv

 • Reis toimub juhul kui reisile on registreerunud vähemalt 4 reisijat

Hind sisaldab:

 • Kohaliku ingliskeelset giidi ja eestikeelse reisijuhi teenuseid (meie reisijuhid räägivad lisaks ka reeglina vene ja inglise keelt: uuri täpsemalt meie reisikonsultantidelt)
 • Transfeere lennujaama ja tagasi
 • Majutust (jagades seda reisikaaslasega): ööbimist hotellides ja väikehotellides.
 • Saateautot ja tehnilist abi 24h
 • Pagasi transporti ja saateauto teenust matka jooksul
 • Toitlustust vastavalt reisikavale (enamasti 3 korda päevas), puuduvad toidukorrad ostab Reisija
 • Mõnusat matka ja lahedat reisiseltskonda
 • Transporti vastavalt reisikavas kirjeldatule – autod, bussid, jm.
 • Sissepääsupileteid rahvusparkidesse, muuseumitesse ja muid kavas sisalduvaid tasusid
 • Joogivett matka jooksul

Hind ei sisalda:

 • Rahvusvahelisi lennupileteid, lennujaamamakse,
 • Reisikindlustust
 • Ratta- ja elektriratta renti
 • Muud reisiprogrammis mittesisalduvat
 • Toidukordi, mis pole reisikavas ette nähtud
 • Valikulisi ja lisaekskursioone
 • Pildistamise tasusid
 • Jootraha
 • Isikliku tarbimist: suveniirid, karastusjoogid, alkohoolsed joogid jms

Lisatasu eest:

 • Rattarent: 130 eur (kogu rattamatka perioodi eest)
 • Elektrirattarent: alates 200 eurot (kogu rattamatka perioodi eest)
 • * Hotellide hinnad indikatiivsed, küsi konkreetset pakkumist meie reisinõustajalt.
 • Majutus üheses hotellitoas € 320
 • Lisaöö Medellinis € 50 / koht kaheses toas
 • Lisaöö Medellinis € 100 / koht üheses toas

Maksetingimused:

 • Reisile registreerimisel tuleb tasuda 20% reisi maksumusest, mis on tagastamatu deposiit
 • 30 päeva enne reisi peab olema tasutud ülejäänud 80% reisi maksumusest
 • Reisile registreerimisel vähem kui 30 päeva enne reisi tuleb tasuda 100% kogu reisi maksumusest.
 • Lisateenuste eest tasutakse eraldi.

Tühistamine

 • 20% programmi maksumusest tagastamisele ei kuulu. (Tagastamatu deposiit)
 • Rohkem kui 30 päeva etteteatamise korral tagastatakse sisse- makstud summa, millest on maha arvatud tagastamatu deposiit 20%.
 • 30 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral tagastatakse reisi maksumusest 50%.
 • 14 päevase ja sellest veelgi lühemaajalise etteteatamise korral reisi maksumust ei tagastata. Reisi tühistamine loetakse kehtivaks ainult kirjaliku teatisena.

Küsi reisi kohta

Küsimused? Täpsustused? Erisoovid? Küsi julgelt ja kirjuta oma soovidest ja plaanidest meile selle vormi kaudu

  +372 58 690 000
  info@andmoments.com

  Korduma kippuvad küsimused

  Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?

   Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.

   

  Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?

   Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.

  Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?

   Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.

  Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?

   Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu

  Mis sisaldub pakettreisi hinnas?

   Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.

  Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?

   Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.

  Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?

   Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!

  Kuidas toimub reisi eest tasumine?

   Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.

  Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?

   On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.

  Milline on rendirataste kvaliteet?

   Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.

  Kuidas saan ma krossireisile tsikli?

   Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.

  Milline on renditsiklite kvaliteet?

   Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.

  Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?

   Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.