- Näe oma silmaga filmi „Avatar“ “Halleluuja mägede”inspiratsiooniallikat
- Imetle ainulaadseid karstimägesid, riisivälju ning templeid
- Naudi kohalikke roogi ning osale nende valmistamisel
- Rända rattal mööda kõrvalteid, tasaseid jõeorge ning kauneid nõlvu
- Koge vahetult väikerahvaste värvikat elu-olu
Reisijuht
Veiko Hintsov
Matkamise kui protsessi juurde olen jõudnud tasapisi ning jupikaupa, tegelikult endalegi märkamatult. Kuigi tagasivaates võib öelda, et see protsess on olnud äärmiselt loogiline. Nimelt olen umbes 10-aastasest peale orienteerunud, suusatanud, jooksnud ning rattaga sõitnud. Ja seda palju!
Loe veel
Võimsaimad reisihetked
UNESCO maailmapärand
Imelised paigad meie marsruudil pole jäänud ka maailma tasemel märkamatuks. Meie teele jääv Bajiaozhai looduskaitseala on kantud UNESCO maailmapärandite nimistusse. Selles piirkonnas leidub ainulaadset ning veidrat danxia pinnavormi, mis on omane vaid Hiinale. Seda pinnast iseloomustavad järsud punased liivakivikaljud, kohati lopsakas taimestik ning samas suisa paljad nõlvad. Sõidame küll nende kaunite kaljude vahel, kuid kiviseid nõlvu pääseb lähemalt uurima vaid jalgsi.
Rattasõit ja inspiratsioon
Nii poeedid kui maalikunstnikud on siinsest maastikust juba sajandeid inspiratsiooni ammutanud. Kaasaegsesse kunstivormi, kinokunsti, on oma panuse andnud Guangxi. Karstiala mäed ja danxia vapustavad pinnavormid on aluseks James Cameroni filmi „Avatar“ “Halleluuja mägedele“. Maastik on siin imeilus ja kindlasti inspireerib ka sind!
Tagasihoidlik ning traditsiooniline Hiina
Hiina tähendab paljude jaoks ülerahvastatuse ning hoogsa arengu võrdkuju, kuid see on vaid väike osa kogu tõest. Ka Guangxi’s on miljoni-linnad, aga sajanditagune elu ootab vaid tunnise autosõidu kaugusel. Sinna me oma rattamatkal suundumegi. Meie näeme oma reisil Hiinat, kus 70% elanikkonnast elatub põllumajandusest (riisikasvatus, vesipühvlid, kanad ning sead) ning elab võluvates külades, mille hooned on ehitatud traditsiooniliselt puidust või mudatellistest ning inimesed on sõbralikud, uudishimulikud. Saame külaelanikega lähedalt ning isiklikult tutvuda, sest veedame mitu ööd kohalikes väikehotellides või külalismajades.
Maapiirkondade maastik ning väikerahvad
Riisipõllud, mis ulatuvad nii kaugele kui silm seletab! Oma silm on kuningas – ükski pilt ei suuda kirjeldada seda, millist elu Hiina maapiirkondades elatakse. Sellel alal elavad Miao, Yao, Dong’i ja Zhuang’i etnilised vähemused. Igaühel neist on oma eristuv kultuur – igapäevases kasutuse olevad värvikirevad rahvarõivad, keel ning traditsioonid. Ka iidsel teid ning mäenõlvu kaunistaval puu-arhitektuuril on hõimude kultuuris oma roll. Hea õnne korral avaneb ka meile selle reisi jooksul võimalus olla tunnistajateks kohalikul pulmapeol või usulisel tseremoonial.
Karstimäed
Oled sa näinud filme “The Man with the Golden Gun”, „The Beach“ või “The Painted Veil”? Filmides linastuvad kaljud on tüüpilised karstiformatsioonid, mida leidub hulganisti ka meie rattareisil. Väntame läbi mitmekesise karstiala ning sõidame paadiga Li jõel, et kogu seda ülevat ilu parimini tabada. Hoia oma kaamera käeulatuses ja ole valmis tegutsema!
Valmista ise traditsioonilist Hiina toitu
Hiina rustikaalne „tagahoov“ on parim paik, kust saada tõeline kogemus Hiina köögist ning kohalike delikatesside valmistamisest. Peale päevapikkust rattasõitu saame jälgida, kuidas meie võõrustajate käe läbi valmib tõeline Hiina toit. Soovi korral saad ka omal käel toiduvalmistamist proovida või siis lihtsalt klaasikese sake (riisivein) kõrvale professionaalide tegutsemist jälgida. Ka meie viimases sihtpunktis, Yangshuo’s, avaneb hea võimalus osaleda mõnel kokanduskursusel – neid pakutakse siin igal pool.
Reisikava
Reede, 06. oktoober
Saabumine Guilin’i lennujaama (IATA: KWL). Transport lennujaamast hotelli. Peale lühikest koosolekut, kus käime läbi reisi üksikasjad, suundume ühisele avaõhtusöögile.
Majutus hotellis Guilinis.
Reisikavas sisaldub õhtusöök.
Laupäev, 07. oktoober
Täna me rattaga veel ei sõida. Peale varast hommikusööki suundume põhja (ca 3h pikkune autosõit), hiljuti UNESCO maailmapärandite nimistusse kantud Bajiaozhai looduskaitsealale-rahvusparki, mis on tuntud oma punaste liivakivikaljude poolest. Peale pika autosõitu kinnitame keha lõunasöögiga. Seejärel võtame ette 3-4 tunnise jalgsimatka liivakivikaljude vahel, kus leidub nii fantastilisi vaateid kui ka kaljuservadele paigutuvaid närvekõditavaid lõike. Seejärel valmistame oma rattad ette homme algavaks rattamatkaks. Päeva lõpetame ühise õhtusöögiga Guangxi traditsioonides.
Ööbime kodumajutuses.
Reisikavas sisalduvad hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Pühapäev, 08. oktoober
See on meie esimene rattasõidu päev, kus saame kogeda ka paar muljetavaldavat tõusu. Soovi korral võib siin kasutada saateauto abi. Peale hommikusööki lahkume rahvuspargist ja suundume Guali külakesse. Kasutame rahulikke maateid, mis kulgevad mööda põldude ning bambuse- ja männimetsade. Gualis teeme peatuse, tutvume kohaliku eluga ja naudime lõunasööki. Lõuna söödud, jalg puhanud – jätkame sõitu korraliku tõusuga, kus meid saadavad kaunid vaated maalilistele külakestele ja riisiterrassidele. Mäe tipust, kuhu meie tee viib, on näha Guanxi provintsi kõrgeimat tippu – Mao Er mäge. Laskudes tipust teisele poole mäge, viib meie tee läbi metsade, uhteorgude ning jäärakute. Enne ööbimispaika jõudmist külastame veel Chetiani külaselle väga kirju tänavapildiga. Ööbime me täna väga ilusas jõeorus, traditsioonilistes puumajakestes, kus mõned seinad on riisipaberist ;). Päeva lõpetab õhtusöök, kus on „kohustuslik“ maitsta kohalikku riisiviina – väidetavalt on see just siin provintsi parim.
Reisikavas sisalduvad hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Esmaspäev, 09. oktoober
Täna alustame päeva 4-kilomeetrise tõusuga kuni jõuame mäeharjani, kust avanevad väga kaunid vaated saehammastikku meenutavatele mäeahelikutele. Lisaks saame nautida vaateid bambusse kasvanud mäenõlvadele, haljendavates orgudes asetsevatele maalilistele külakestele ning terrassidel laiuvatele riisipõldudele. Sõidame mõned kilomeetrid pikki mäeharja, mille järel naudime pika laskumist Xunjiang jõe juurde. Lõunapeatuse teeme Miao vähemushõimu linnakeses ning sõidame sealt edasi meie päeva sihtpunkti – Longsheng’i kuumaveeallikate juurde. Longsheng’i kuumaveeallikad on Hiinas üsna tuntud ja hinnatud kuurort, kus asuvad erinevat mõõtu ja klassi SPA’d ja puhkekodud. Siin saame oma väsinud lihaseid turgutada – allikate vesi on mõnusalt soe ja erinevate ainete ja mineraaliderikas. Siin saab ka maitsta erinevaid eksootilisi elukaid – näiteks tellida endale õhtusöögiks kobra. Kuurorti peatänaval pakutakse neid elukaid söögikohtades elusalt, klient saab endale sobiva olendi valida, mida talle kohapeal ka kohe valmistatakse (ei ole reisikava hinna sees).
Majutus hotellis.
Reisikavas sisalduvad hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Teisipäev, 10. oktoober
Enamik tänasest teest kulgeb rahulikul ja tasasel maastikul, kuid päeva lõpus ootab meid siiski ka 6km pikkune tõus Longji riisiterrassidele. Püüame sihtpunkti jõuda võimalikult vara, et nautida võrratuid vaateid, mis Pingan’i mäenõlval asuvast Zhuang’i vähemushõimu traditsioonilisest külalismajast avanevad. Teel Pingan’i, Longji riisiterrassidele teeme ühe peatuse Longheng’i linnas, kus külastame kohalikku turgu – see on väga muljetavaldav koht. Omaette maailm, mida külastab päevas ca 100 tuhat inimest ning kus müüakse kõike, alustades meile tundmatute puuviljadega ning lõpetades kuivatatud rohutirtsudega ja elus vakladega. Longji riisiterrasside jalamile jõudes jätkame teed jalgratast enda kõrval lükates – kitsatel ja ainult järsult ülesse suunduvatel tänavatel sõita on pea võimatu. Meie pagas „sõidab“ aga Miao naiste seljas. Kohvrid laotakse suurde korvi, mida kantakse seljas, ainult ülesmäge, mitmed kilomeetrid – aukartust tekitav vaatepilt! See on traditsiooniliselt Miao naiste töö ja teenistus ning keegi teine seda teha ei tohi. Õhtupoole on soovijatel võimalus giidiga mäenõlvadele matkama minna või omal käel ette võtta jalutuskäik vaateplatvormidele, kust avaneb unustamatu vaade riisiväljadele. Loomulikult võib selle asemel puhata, klaasike välja teenitud õlut juua ning kohalikku külalismaja atmosfääri imetleda.
Majutus hotellis.
Reisikavas sisalduvad hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Kolmapäev, 11. oktoober
Vaba päevakavaga päev nautimaks imepäraseid vaateid riisiterrassidele ja tegemaks tutvust mägihõimudega. Võib jalgsimatka kõrvalkülla Longji’sse, oma silmaga nähes, milline näeb välja riisitaim ja vili ning kuidas seda koristatakse. Kui veab-õnnestub, saab ka ise riisi koristamisel kätt proovida. Matkaradu mööda ümbrust uurides, saate natuke tutvuda Yao ja Miao vähemuste piirkonnaga. Hõimude riietus on väga silmapaistev ning Yao naiste ülipikad juuksed ulatuvad maani – väidetavalt demonstreerivad nad seda üsna hea meelega (kui ilusti paluda või maksta 😉 ). Alternatiivse päevaplaanina soovitame lihtsalt Pinganis ringi jalutamist ja šoppamist – kindlasti tasub osta põnevaid maiustusi, mida kohe teie silme ees valmistatakse. Kes soovib väsinud lihaseid värskendada, saavad proovida Zhuangi traditsioonilist massaaži. „Spordiklubile“ soovitame aja peale alt jõe orust üles Pingan’i külla spurtimist: 6 kilomeetrit, 420 m vertikaaltõusu. Eesti rekord kuulub Taavi Vahtramäele – 28 minutit ja 24 sekundit.
Majutus hotellis.
Täna on söömine reisijate enda organiseerida.
Neljapäev, 12. oktoober
Päev algab fantastilise laskumisega mööda käänulisi mägiteid. Täna sõidame mööda kõrvalisi, kattega teid, mis kulgevad mööda lainjat maastikku männi- ja bambusemetsade vahel ning mööduvad mägede vahele peidetud külakestest. Teel Guilin’i poole, peatume, et süüa lõunaks maitsvaid Guilin’i-päraseid nuudleid. Peale lõunat meid ootab umbes paaritunnine autotransfeer pisikesse Yandi linna, mis asub Li jõe kaldal. Linnakese sadamaturul saame kogeda kohalike vanaemade müügi masterclassi– mitte keegi ei lahku nende juurest ostudeta 😉 ! Yandi sadamast algab meie fantastiline „Avatari seiklus“ – jätkame teekonda mööda Li jõge, bambusparvel, kust avanevad ulmelised ja hingematvad vaated karstimaastikule – raske kirjeldada, peab oma silmaga nägemа! Õhtupoole jõuame võluvasse Xing Ping linnakesse, kus näeb üsna hästi säilinud Ming’ide dünastia iidsetarhitektuuri ja kus saab nautida vanalinna tänavatel jalutamist. Peatume külalistemajas-hotellis – aknast paistavad karstimäed ja jõeorg. Päeva lõpetab ühine õhtusöök vanalinnas.
Majutus hotellis.
Reisikavas sisalduvad hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Reede, 13. oktoober
Täna saame jälle nautida vaateid karstimägedele. Meie tee järgib Li jõe äärt. Siin tutvume teistegi Mingi dünastia aegsete linnakestega. Lõunaks jõuame CaoPing’i külla, mis on kuulus oma imepäraste vaadete poolest karstimägedele. Siit on pärit kuulus stseen, mida on kujutatud 20-jüäänisel rahatähel. Peale lõunasööki jätkame oma teed Li jõe ääres, läbi õdusate puuviljaaedade-istanduste, kus nobenäppudel õnnestub ka mõned kumkvaadid ja pomelod endale taskusse pista. Meie teekonna viimane osa viib meid läbi tasase Draakoni jõe oru Yangshuo’sse, mis on hästi tuntud ränduritele kogu maailmas. Siin tähistame oma rattaseikluse lõppu ning veedame öö. Olenevalt saabumisajast on soovijatel võimalus tutvuda linnakese ning selle ümbrusega omal käel. Ajaveetmise võimalusi on Yangshuo’s mitmeid: kaljuronimise kursused, Hiina köögi kursused, saab kajakiga sõita, koobastes ronida ning ostelda või mõnes linna paljudest kohvikutest jalga sirutada.Yangshuo’s on ka väga mitmekesine ööelu ja klubide valik tohutu.
Majutus hotellis Yangshuos.
Reisikavas sisalduvad hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Reisigalerii
Arvamused
Hea reis on segu plaanist ja juhusest.
Meie nädal oli nagu hea uni, kus vaheldumisi vilksasid läbi hingematvad loodusvaated, eksootilised söögikogemused, vaesus ja rikkus ning kõik need väikesed värvilised hetked, kus tundsid end täielikult pealtvaatajana suures müsteeriumis nimega Hiina.
Meie reisijuht Scott ja tema "Sancho Panza" mister Tang ei olnud lihtsalt teejuhid vaid sõbrad, keda me varem ei tundnud. Ja mul on väga hea meel kogu meie "hullude eestlaste kamba" üle, kes võtsid reisilt kõik ja rohkemgi veel. Öised maosöömised, Hiina teater, baijiu, KTV, belglased ning punased püksid… nimekiri oli pikk.
Loodame, et Mr Tang saab ikkagi ise tütre tehtud ja Snow sööb edaspidigi tooreid tomateid.
Hiina reis oli senistest puhkusereisidest parim: aktiivne liikumine, värske õhk, mõnus seltskond, vaated mida ei unusta.
Mandariini- ja pomeloistandused, riisipõllud, väiksemad linnad ja külateed, sõbralikud ja abivalmis hiinlased.
Rattasõidu vahele mahtus ka bambuspaatidega sõit Avatari mägede vahel, einestamised nii külakestes kui ka väiksemates söögikohtades.
Selle reisi käigus avastasin enda jaoks uue viisi kuidas igapäevatoimetustest lõõgastuda ja nautida puhkust, mis ongi PUHKUS!
Peale aastatepikkusi otsinguid olen aru saanud, et elus on kõige olulisemad inimesed, kes sind ümbritsevad, saadavad. Sellel reisil on olnud õnn kogeda suurepärast reisiseltskonda ja muidugi fantastilisi grusiine, kes oskavad tõeliselt võõrustada külalisi. Lisades siia ainulaadsed vaated mägedele igas suunas, kuhu vaatad, omandab sõna puhkus õige tähenduse!
Mugavused ja ööbimised
Meie reisil kogetav mugavuse tase on võrdelises seoses kohtadega, mida külastame. Linnapiirkondades ööbime mugavates kolme-tärni hotellides, kus on olemas kõik kaasaegsed mugavused: dušš, soe vesi ja konditsioneer. Kaugetes külades asuvad hotellid on lihtsamad kuid puhtad ja korralikud ning samuti dušširuumi, sooja vee ning konditsioneeriga varustatud. Kaks ööd saadame mööda traditsioonilistes külalismajades, mis on valitud ööbimiskohaks maalilise asupaiga tõttu. Saateauto saadab gruppi kogu reisi vältel ning sinna paigutame ka pagasi ning joogiveevarud. Igale soovijale koht autos olemas, kui vajatakse abi või siis lihtsalt pisikest puhkust väsinud jalgadele. Pakikandjaid meil ei ole – oma pagasi ning rattavarustuse kannab igaüks ise hotellist saateautosse ja tagasi. Igapäevaselt tuleb endaga kaasas kanda vaid väikest käepärast kotti isiklike asjadega. Samuti hoolitseb igaüks ise oma ratta elementaarse korrasoleku eest (pesu ja õlitamine). Kui midagi tõsisemat peaks juhtuma, on tehniline abi käepärast ning lihtsamad varuosad saateautos olemas.
Kui soovite reisi kaasa teha rendirattal või elektrirattal, siis teatage sellest juba reisi broneerimisel. Kaasa võib võtta oma isiklikud pedaalid ning sadula, mida saab sobitada rendirattale. Kui teil on mugavam oma varustusega sõita, võib kaasa võtta ka oma ratta. Sel juhul palume ratas eelnevalt põhjalikult hooldada ning vajalikud varuosad kaasa võtta. Palun konsulteerige eelnevalt Andmoments Seiklusreisid meeskonnaga.
Raskusaste: Keskmine
Kui sa oled terve ning aktiivse eluviisiga, siis saad meie Hiina jalgrattareisil kenasti hakkama! Eelnev mägijalgrattasõidu kogemus on abiks, kuid selle puudumine ei saa ka takistuseks. Sõltuvalt maastikust läbime päevas umbes 40-80 km, mis võtab koos peatustega aega 6-8 tundi. Järske tõuse ning tehniliselt keerulisi langusi tuleb teel ette, kuid neil puhkudel on vajadusel koht saateautos alati olemas. Suurem osa marsruudist kulgeb kattega teedel, kuid mitmel päeval sõidame lõike off-road või katteta teedel ja radadel. Võib juhtuda, et lühikestel teelõikudel peame ratast käekõrval lükkama või seda kandma. Tavaliselt jagame ratturid väiksematesse gruppidesse, vastavalt nende kogemustele ja kehalisele vormile.
Kasulik teada
Kindlustus
Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele kindlustustingimustes. Konsulteeri meie reisikonsultantidega selles osas, et olla veendunud piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale hankida.
Raha
Hiina Rahvavabariigi ametlik rahaühik on renminbi e. RMB (“rahva raha”). Renminbi väärtus põhineb jüäänile, mille rahvusvaheliseks tähiseks on CNY. Kõik hinnad on toodud jüäänides tähistusega ¥ või 元. Eurosid, dollareid ning muid levinud valuutasid on Hiinas üsna lihtne kohalikuks rahaks vahetada. Vahetuskurss on ca 1EUR – 8 CNY.
Krediitkaarte üldjuhul väljaspool hotelle, supermarketeid ning häid restorane ei aktsepteerita ning teenuste eest tuleb tasuda sularahas. Võimalda endale piisavalt sularaha nii toitlustuseks kui ka teisteks tegevusteks, mis reisi hinnas ei sisaldu.
Sularahaautomaate leidub ohtralt igal pool ning neist saab raha välja võtta väikese kindla tasu eest. Kui automaat nõuab 6-kohalist pin-koodi, tuleb 4-kohalise koodi ette sisestada 2 nulli. Maapiirkondades automaate ei ole!
Keskmine lõuna maksab 3-6 EUR, šokolaaditahvel 0,9 EUR, karastusjook 0,6 EUR, õlu kohalikus söögikohas 0,6 ja läänelikus baaris 2-3 EUR.
Üldreeglina pole Hiinas jootraha andmine sobilik ning kohati peetakse seda isegi solvavaks.
Ilm
Alates septembri lõpust on ilm valdavalt soe ja niiske. Temperatuur kõigub õhtusest 15 – 30°Cni päeval. Mägedes võib õhk pisut jahedam olla.
Mida matkale kaasa võtta
Erinevatest ilmastikuoludest johtuvalt on vaja kaasa võtta täisvalik riietusest: alates troopikas vajalikest lühikestest pükstest ja lühikese käisega pluusist, kuni veidi külmema ilma riietuseni. Siinkohal lühinimekiri: jalgrattakiiver, kindad (kinnised/lahtised), lühikesed sõidupüksid, veekindel jakk, soe fliisjakk, päikeseprillid, päikesekaitsekreem ning –huulepulk, veepudelid, väike lenksu- või seljakott jms.
Täpsema reistarvete ja varustuse nimekirja jagame reisile eelnevalt ning arutame läbi reisieelsel kohtumisel.
Viisanõuded
Viisasid väljastab igas riigis kohalik Hiina Rahvavabariigi Saatkond. Turistiviisa vormistatakse kaheks kuuks ning lubab ühekordselt riiki siseneda kuni üheks kuuks. Juhul, kui Hiinast sõidetakse vahepeal Hongkongi või Macausse, kuid tagasilend Eestisse algab siiski Hiinast, tuleb kindlasti taotleda mitmekordse sissesõiduga Hiina viisa. Hiina RV erihalduspiirkonnad Hongkong ja Macau on Eesti passile viisavabad kuni 90 päeva poole aasta jooksul.
Vaktsineerimine
Täpse vaktsineerimissoovituse annavad reisimeditsiininõustajad ja -arstid. Mitteprofesionaalne info on selline, et oleksite vaktsineeritud teetanuse, difteeria, hepatiit A, B, tüüfuse ning lastehalvatuse vastu. Kui teie reis kestab kauem kui neli nädalat, siis pole liiast ka marutaudi vastane vaktsineerimine, kuigi marutaudi esinemine Guilin’is on äärmiselt harv.
Korduma kippuvad küsimused
Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?
- Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.
Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?
- Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.
Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?
- Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.
Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?
- Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu
Mis sisaldub pakettreisi hinnas?
- Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.
Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?
- Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.
Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?
- Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!
Kuidas toimub reisi eest tasumine?
- Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.
Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?
- On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.
Milline on rendirataste kvaliteet?
- Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.
Kuidas saan ma krossireisile tsikli?
- Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.
Milline on renditsiklite kvaliteet?
- Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.
Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?
- Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.