- Lummava loodusega taevakuningriik
- Värvikas Basotho rahvas
- Vägevad orud ja kosed
- Põnevad maastikud ja taevalik rahu
- Lihtne ja omapärane toidukultuur
Reisijuht
Merle Rallmann
Olen viimase üheksa aastaga jalgsi erinevatel matka- ja palverännuteedel läbinud üle 7000 kilomeetri. Kõik sai alguse Oandu-Ikla matkateest, mis avas minu jaoks pikamaamatkamaailma ning vaatamata ohtratele villidele ja algaja raskele seljakotile võitis mu südame.
Loe veelVõimsaimad reisihetked
Lummava loodusega taevakuningriik
Looduslik, kultuuriliselt rikas, turvaline ja väga taskukohane Lesotho on põnev mägimatkamise paik Lõuna-Aafrikas. Oma absoluutse kõrguse poolest on Lesotho üks maailma kõrgeimal asuvaid riike – 80% aladest asub kõrgemal kui 1800 m ning madalaim punkt maa edelaosas on 1400 meetrit üle merepinna. Idapiiri lähedal paikneb maa kõrgeim tipp Thabana Ntlenyana (3482 m). Lesotho Kuningriik on enklaavina ümbritsetud Lõuna-Aafrika Vabariigi territooriumist. Riigis elab napilt üle kahe miljoni inimese. Aastatel 1884–1966 oli Lesotho Basuutomaa (Basutoland) nime all Suurbritannia protektoraat.
Tuntud kui mägi- või taevakuningriik, pakub Lesotho meile nii füüsilist pingutust kui ka hulgaliselt kauneid kogemusi ja emotsioone – meie matka saatjateks on ilusad mäed, sügavad orud, võimsad jõed, maalilised kosed ja värvikad kohalikud elanikud.
Põnevad maastikud ja taevalik rahu
Meie matka teekond Thaba Putsoa mäeahelikus pakub põnevat maastikku, mille kallal on loodus teinud tööd tuhandeid aastaid. Imetleme päikesetõuse- ja loojanguid mägedes ja saame eredaid emotsioone. Mahlane rohelus koos sügavate jõekanjonitega loovad häirimatu ja rahulikku õhkkonna. Matkal tuleb ette nii ronimist ja jõgede ületamist, kui ka lainetavatel alpinõlvadel kõndimist, vaikuse kuulamist ja rahu nautimist. Seltskonnaks meile on rikkalik linnustik, kus kohtab ka habekakku. Siin mägedes leidub ka teemante – peab silmad lahti hoidma!
Värvikas Basotho rahvas
Matkareis viib meid meie igapäevaelust kaugele nii geograafiliselt kui ka kultuuriliselt. Läbime külasid, kus puutume kokku kohaliku Basotho rahva lihtsa elu-oluga, näeme neid igapäevatoimetustes, tutvume nende elulaadiga, kogeme kohalikke helisid, lõhnu ja maitseid. Basothod on sõbralikud ja külalislahked, neil on palju ainulaadseid traditsioone ja nende külamood on väga autentne ja värvikas. Paljud mehed kannavad endiselt suuri õlgkübaraid ja värvilisi villaseid keepe. Õlgkübara kujundus on märk mehe staatusest – näiteks kootud otsaga kübarat tohib kanda ainult küla pealik või kuningas. Iga villakeebi muster on eriline ja näitab verstaposte selle omaniku elus. Traditsioonilised Basotho majad on õlgkatusega ringikujulised hütid-onnid (ehk rondavelid), mida naised kaunistavad erksate värvidega.
Vägevad orud ja kosed
Reisil imetleme Maletsunyane ja Ketane võimsaid ja häälekaid jugasid, mis rohetavate nõlvade taustal lausa kutsuvad vaadet nautima ja pildistama. Paneme ennast proovile kristallselge veega külma ja tugevat Ketane jõge ületades. Ööbime jõeorgudes-kanjonites ja öine särav tähistaevas tekitab maagilist õhkkonda. Õhtuti jagame reisimuljeid lõkke ümber ning naudime ümbritsevat loodust.
Lihtne ja omapärane toidukultuur
Lesotho kulinaarse identiteedi tunnuseks on selle ainulaadne leib, mida tuntakse liphala nime all. Maisijahust hapusai liphala on erilise terava maitse ja tiheda tekstuuriga ja on tavaline lisand toidu kõrvale või nauditav eraldi koos vähese võiga. Lesotho gastronoomilised traditsioonid näitavad Basotho rahva leidlikkust kohapeal saadaolevate koostisosade kasutamisel. Mais, nisu, sorgo ja hirss on laialt kasutatavad teraviljad, mida muudetakse mitmesugusteks vormideks, näiteks paksuks pudruks, leivaks, maitsvaks paksuks supiks või rikkalikuks hautiseks koos köögiviljade ja lihaga. Saame kogeda neid omapäraseid maitseid ja tekstuure.
Reisikava
Laupäev, 15. märts
Saabume Maseru rahvusvahelisse lennujaama (IATA: MSU). Transfeer Thaba Bosiu rahvakultuuri külla, kus majutume Basotho rahva traditsioonilistes onnides. Sõltuvalt saabumisajast: puhke- ja vaba aeg, mida võib sisustada Thaba Bosiu külaga tutvudes. Sellel liivakiviplatool asuval külal on suur ajalooline tähtsus Basotho rahva sünnikohana. Just siia rajas oma võimsa kindluse kuningas Moshoeshoe I, kes 1800. aastate alguses kaitses ja ühendas mitmeid Lõuna-Aafrika hõimusid üheks Basotho rahvaks. Legendide järgi omas Thaba Bosiu (“öine mägi”) üleloomulikke jõude, mis muutsid selle öösel kõrgeks mäeks, jättes ründavad vaenlased tühjade pihkudega.
Õhtul naudime meie esimest ühist õhtusööki.
Majutus Thaba Bosiu Cultural Village (või sarnane).
Hinnas sisaldub õhtusöök.
Pühapäev, 16. märts
Päeva esimese poole veedame Thaba Bosius külastades rahvapealike kodusid Morenengi ja Mofumahali ja külakohtut Lekhotlat. Konsulteerime külaarstiga ja proovime Sesotho õlut, kogeme kohalikke helisid, lõhnu ja maitseid. Saame osa ka rahvatantsude ja -lauludega lavastusest.
Päeva teises pooles suundume transfeeriga Semonkongi külakekesse, mis asub kõrgusel ca 2200 m ja mis on paljude matka- ja hobusematkade alguspunktiks. Seame end hotelli sisse ja naudime kaunist mägede loodust ja päikeseloojangut. Hotellis majutume traditsioonilisi külaonne meenutavates rondavelides. Loomulikult on sisemus oluliselt luksuslikum kui külaonnides. Olenevalt saabumisajast saame (lisatasu eest) panna oma oskused proovile sellistel „spordialadel“ nagu lendõngepüük või ponidega ratsutamine.
Õhtut sööme ja päevamuljeid vahetame Duck & Donkey Tavernis.
Majutus Semonkong Lodge (või sarnane).
Hinnas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Esmaspäev, 17. märts
Hommikusöök Duck & Donkey Tavernis, mille järel kohtume oma kohaliku meeskonnaga, kes matka jooksul kannab hoolt meie laagri- ja toiduvarustuse eest. Usaldame oma suurema matkapagasi hobustele ja matk võib alata!
Rada viib meid kõrgemale mööda Thaba Putsoa mäeaheliku Ketane jõe alguspunkti. Teekond kulgeb keset lummavat maastikku ja pakub imelisi vaateid – nende saatel naudime ka lõunapikniku.
Matkapäeva lõpus jõuame Thaba Tsoeu mäe (Valge mägi) juurde, kus meid ootab kohaliku meeskonna poolt püsti pandud telklaager (kõrgusel ca 2700 m).
Õhtusöögiks valmistavad kohalikud meile nende köögi hõrgutisi.
Majutus telklaagris.
Hinnas sisaldub hommiku-, lõuna ja õhtusöök.
Teisipäev, 18. märts
Alustame päeva kohvi, tee või kuuma šokolaadiga, sööme hommikusööki. Tänase päeva seltsiliseks on meile Ketane jõgi – alustame selle lähtest ja matkame mööda kaldaid Ketane Ha Hlalele külakesse. Tee peal saadab meid imeline loodus, loomakarjad ja karjused, aeg-ajalt kerkivad pildile ka pisikesed aafrika külad. Teel peame ka lõunapikniku. Jõevool muutub tasapisi laiemaks ja võimsamaks juhatades meid Ketane oruni, Ha Hlalele külakesse. Siin ööbime ja siin saame ka osa Basotho rahva küla lihtsast elu-olust. Programmi kuulub ka maaliline 120 meetrit kõrge Ketane juga, mis asub külast umbes tunnise jalutuskäigu kaugusel ja mille juurde matkame kas sama päeva pärastlõunal või järgmisel hommikul (sõltub meie tänasest Ha Hlalele’sse saabumisajast).
Majutus: telklaagris ja/või traditsioonilistes külaonnides.
Hinnas sisaldub hommiku-, lõuna ja õhtusöök.
Kolmapäev, 19. märts
Päev algab päikekesetõusuga ja maitsva hommikusöögiga koos kohvi, tee või kuuma šokolaadiga. Tänane matkarada on kohati väljakutsuv, tuleb ette ka ronimist, samas pakub ta põnevust, vaateid ja elamusi. Ületame Ketane jõe, mille järel ootab meid järsk ülesronimine, taustaks võimas ja sügav Ketane jõesäng. Lõunasöögi järel ületame mäeharja ja suundume Ha Letsaba külla, mis asub kauni Maletsunyane jõeoru serval. Siia jääme ka ööseks.
Majutus: telklaagris ja/või traditsioonilistes külaonnides.
Hinnas sisaldub hommiku-, lõuna ja õhtusöök.
Neljapäev, 20. märts
Täna on lühem ja kergem matkapäev. Laskume alla Maletsunyane jõe orgu, kus lainetavatel nõlvadel laiuvad rohumaad ning aasalilled ja vaikus pakuvad rahutunnet. Seltskonnaks on meile rikkalik linnuriik (sealhulgas habekakk). Lõuna ja telklaager ootab meid Ha Ntlasinye küla servas, Maletsunyane jõe kaldal. Pärastlõuna veedame jões ujudes ja lihtsalt lõõgastudes ning vaikust kuulates. Õhtul naudime lõket, sööme õhtusööki ja muljetame.
Majutus: telklaagris ja/või traditsioonilistes külaonnides.
Hinnas sisaldub hommiku-, lõuna ja õhtusöök.
Reede, 21. märts
Peale eilset kerget matkapäeva, pakub tänane päev pingutust. Võtame ette järsu ja raske tõusu, mis viib meid Maletsunyane jõesängist välja – tõuseme 1700 meetrilt 2200 meetri kõrgusele Semonkongi platoole. Auhinnaks pingutuse eest saame imetleda Maletsunyane koske – see võimas 192 meetri kõrgune juga on tuntud oma vägeva kaja poolest, mida kohalikud kutsuvad “joas uppunud-kukkunud inimeste nutuks”.
Semonkongi platoo on kuulus oma suurte spiraalaaloe kasvualade poolest (Spiral Aloe, Aloe Polyphilla). Raske päeva lõpetame mugavustega öömajas kuuma dušiga ning lõõgastudes mõne toreda joogi seltsis.
Majutus: Semonkong Lodge (või sarnane).
Hinnas sisaldub hommiku-, lõuna ja õhtusöök.
Laupäev, 22. märts
Peale hommikusööki jätame hüvasti Lesotho kaunite mägede ja loodusega ning sõidame transfeeriga pealinna Maserusse. Seame ennast hotelli sisse ja suundume lühikesele linnaekskursioonile. Peale ekskursiooni veedame vaba aega Maserus ja see on ka meie viimane võimalus osta koju suveniire ja meeneid.
Maseru peamisteks vaatamisväärsusteks on Lesotho asutaja kuninga Moshoeshoe I kuju ja tema palee, suurejooneline gooti stiilis roomakatoliiklik Jumalaema katedraal, Makoanyane väljak koos I maailmasõjas hukkunud Lesotho sõduritele pühendatud monumendiga.
Omaette põnevaks vaatamisväärsuseks on Basotho Hati, traditsioonilise Basotho mütsi kujuga turg, kus müüakse kohalikku käsitööd. Suurepärane koht mõne suveniiri soetamiseks.
Õhtul koguneme meie viimasele ühisele õhtusöögile.
Majutus: Avani Lesotho Hotel & Casino (või sarnane).
Hinnas sisaldub hommiku- ja õhtusöök.
Reisigalerii
Arvamused
Reis Cabo Verdesse oli jällegi täiesti suurepärane! Tänud vastuvõtjatele, korraldajatele ja osalejatele!
Uhke loodus
Kulinaarne paradiis
Rattarõõmud
Ainult lahedad inimesed
Igav ei ole kunagi
Neid ma enne ei tundnudki
Alati läheks uuesti
Reisid Andmomentsiga on võimalus rutiinist ja tavaturistidele tuntud radadest eemale pääseda. Etioopia mägismaa jalgsimatka ja Lõuna-Hiina ning Kaukaasia jalgrattamatkade ühisnimetajaks on minu jaoks olnud mõnus reisiseltskond. Sellistel reisidel kuuleb reisikaaslastelt palju uut ja huvitavat nii puhkepausidel kui majutuspaikades. Reisikorraldus on läbimõeldud. Positiivse üllatusena minu kodusest liiklusvahendist paremate jalgrataste kasutamise kogemus. Lõuna-Hiina riisiterasse ja filmist „Avatar“ tuntud mägesid, Etioopias järsakult alla laskuvaid ahvikarju ja Sevani järvevaateid või reisidel kogetud gastronoomilisi elamusi on raske sõnades kirjeldada. Neid peab ise kogema.
Mugavused ja ööbimised
3 ööd veedame lodge-tüüpi majutuses, traditsioonilistes ringikujulistes hüti-onni taolistes majakestes (rondavelides). Need on puhtad, korralikud ja külalislahked. Olemas on ka kõik mugavused: vannituba ja WC toas.
4 ööd veedame looduses või kohalike külade servas, vastavalt kavale telklaagris ja/või traditsioonilistes külaonnides, kuhu mahub kuni 6 ööbijat. Viimane öö möödub pealinna hotellis, kõikide mugavustega tubades.
Toitlustamise eest on hoolitsetud: matka jooksul saadavad meid kõikvõimalikud kohaliku köögi saadused enamasti kolm korda päevas.
Suurem pagas liigub hobustega, igapäevaselt on vaja kaasas kanda väiksemat seljakoti kõige vajalikumate isiklikke asjadega.
Raskusaste: Keskmine
Tegemist on jalgsimatkaga, mille raskusaste on keskmine. Kui oled harjunud liikuma, siis saad matkaga hästi hakkama. Eelnev matkamise kogemus ei ole vajalik, kuid on kindlasti plussiks. Sa pead olema terve ja aktiivse eluviisiga. Sõltuvalt maastikust läbime päevas umbes 10 -20 km, mis võtab koos peatustega aega 6-8 tundi. Tõuse ning keerulisi langusi tuleb teel ette, arvestada tuleb ka kivise maastikuga mägedes ja liivapinnasega teedel.
Reisi kõige kõrgemaks punktiks on meil ca 2700 m. Kõrgmäestikuhaiguse min kõrguseks loetakse 2500 m, kuid tavaliselt tekivad esimesed, kergemad sümptomid 3000-3500 m juures. Ehk et kõrgmäestikuhaigusega sel reisil tõenäoliselt kokku ei puutu. Kõrgusele võivad inimesed reageerida erinevalt – pearingluse, nõrkuse, iivelduse, südamekloppimise ja peavaludega.
Kasulik teada
Kindlustus
Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub
pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele
kindlustustingimustes. Erilist tähelepanu tuleb pöörata ka sellele, millise kõrguseni
merepinnast kindlustuskate kehtib. Palun vaata eelnevat sektsiooni „raskusaste“, kus on ära
toodud meie reisi kõrgeim punkt. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et olla veendunud
piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale
hankida.
Raha
Lesotho rahaühikuks on Lesotho loti (LSL). 1 € = 20,5 LSL. See on ühise rahapiirkonna kaudu seotud Lõuna-Aafrika randiga (ZAR) suhtega 1:1 ja mõlemad aktsepteeritakse Lesothos seadusliku maksevahendina. Kohapeal saab raha vahetada rahavahetuspunktides ja pankades. Sularahaautomaate, mis suudavad teenindada rahvusvahelisi krediit- või deebetkaarte leidub pealinnas, aga need ei pruugi alati korrektselt töötada.
Linnas, hotellides, kallimates restoranides saab tasuda Visa või Mastercard kaardiga, kuid väiksemates kohtades ja kaugemates piirkondades peab omama sularaha.
Hinnatase on meile soodne – kolmekäiguline õhtusöök keksklassi restoranis maksab ca 15-20 eurot, kohalik õlu ca 1 euro, tass cappuccino’t ca 1 euro.
Krediitkaardid
Krediitkaardid (Visa, MasterCard ja American Express) on aktsepteeritud linnades, hotellides ja mõnedes kauplustes, kuid väiksemates kohtades ja kaugemates piirkondades tasub omada sularaha.
Jootraha
Jootraha jätmine on traditsiooniks, see on oodatud ja selle jätmist väga hinnatakse. 10% arvesummast on tavaline jootraha suurus. Jootraha jätmine giididele ja kohalikule saatemeeskonnale, samuti organiseeritud ekskursioonidel/matkadel on ka oodatud. Palun konsulteeri selles osas meie reisikonsultantide või reisijuhiga.
Ilm
Ilm on soe. Reisi ajal peaks pealinnas Maserus ja selle ümbruses päevane temperatuur olema 25 °C juures. Päikese loojudes ja õhtu lähenedes langeb temperatuur 10-15°C-ni. Mägedes, kus me matkame, on ilm üsna sarnane, kuid kõrgematel kõrgustel võib see siiski olla veidi jahedam – kõrguse tõustes läheb külmemaks ja ilm võib kiiresti muutuda päikesepaistelisest ja soojast märjaks, tuuliseks ja külmaks. Veedame aega nii kõrgustel kui ka jõeorgudes, kus temparatuurid võivad samuti olla üsna erinevad. Tuleb arvestada ka vihmavõimalusega. Oluline on sobivate riiete pakkimine seljakotti! Kihiline riietus!
Ilm mägedes võib kiiresti muutuda päikesepaistelisest ja soojast märjaks, tuuliseks ja külmaks. Oluline on sobivate riiete pakkimine seljakotti!
Mida reisile kaasa võtta
Ilm on soe, aga arvestada tuleb sellega, et päevaste ja öiste temperatuuride vahe on üsna suur. Samuti veedame aega nii kõrgematel asukohtadel kui ka madalamal jõeorgudes, kus samuti võivad temperatuurid olla üsna erinevad. Mägedes ja jõgede ääres on sageli saatjaks tuul. Näiteid, mida kaasa võtta: matkajalanõud, kõrged saapad, lühikesed püksid ja T-särgid, pikemad riided enda katmiseks looduses, tugev päikesekreem ja päikseprillid, rätik, ujumisriided, veepudel, seljakott igapäevasteks asjadeks, snäkid, soojad riided õhtuks (mitu ööd veedame telkides). Täpsema reistarvete ja varustuse nimekirja jagame ning arutame läbi reisieelsel kohtumisel.
Viisa
Välisministeeriumi andmetel vajab Eesti kodanik Lesothosse reisimiseks viisat.
Viisa osas konsulteerige palun meie reisikonsultandiga.
Vaktsineerimine ja tervishoid
Soovituslik on teha järgmisi vaktsineerimisi: A-hepatiit, B-hepatiit, kõhutüüfus, koolera, kollapalavik, marutaud, meningiit, lastehalvatus, leetrid, mumps ja punetised (MMR), Tdap (teetanus, difteeria ja läkaköha); riigis ei nõuta kollapalaviku vaktsineerimise sertifikaati. Malaariaohtu ei eksisteeri. Tervishoiusüsteem kohapeal ei pruugi olla kõrgetasemeline, seega soovitame muretseda reisikindlustuse ja konsulteerida reisimeditsiininõustajaga vaktsineerimise osas.
NB! Konsulteeri reisimeditsiininõustajaga, ära toetud pelgalt siin ja mujal internetis leiduvale infole!
Korduma kippuvad küsimused
Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?
- Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.
Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?
- Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.
Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?
- Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.
Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?
- Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu
Mis sisaldub pakettreisi hinnas?
- Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.
Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?
- Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.
Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?
- Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!
Kuidas toimub reisi eest tasumine?
- Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.
Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?
- On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.
Milline on rendirataste kvaliteet?
- Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.
Kuidas saan ma krossireisile tsikli?
- Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.
Milline on renditsiklite kvaliteet?
- Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.
Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?
- Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.