- Rikkalikust ajaloost pakatavad linnad
- Meeliülendavavad matkad koskede ja mägede keskel
- Iidsed kloostrid, kirikud ja templid
- Hõrgud traditsioonilised road ja kohalik vein
- Liibanoni kirju ajalugu ja tänapäev
Reisijuht
Margus Mändmets
Oma tegeliku mina ja kutsumuse leidmine võib kesta aastaid. Enne reisikorraldusega tegelema hakkamist tegutsesin 10 aastat järgemööda ehitus- ning kinnisvara alal, juhtides rahvusvahelise ehitusfirma kohalikku filiaali. Seda kuni hetkeni, mil mõistsin ...
Loe veelVõimsaimad reisihetked
Rikkalikust ajaloost ja kultuuripärandist pakatavad linnad
Liibanoni ajalugu ja kultuuri on mõjutanud paljude erinevate rahvuste ja usundite esindajad. Reisil tutvume muuhulgas antiiksete kreeklaste ehitistega ja iidsete kristlaste kloostritega ja kirikutega. Teeme tutvust mägiküladega, seal elavate inimeste igapäevatoimetuste ja eluviisiga. Samuti on võimalus riigi ajaloost rohkem teada saada muuseumites ja giidiga linna peal ringi uudistades. Paljud siinsed linnad, ajaloolised paigad ning piirkonnad on enda omapära ja kultuurilise väärtuse tõttu kantud ka UNESCO maailmapärandi nimistusse.
Müstilised templid ja kloostrid
Mägedes leiame justkui filmist pärit imekaunid ja müstilised kloostrid ja kirikud. Üks silmapaistvamaid on Mar Lichaa klooster mäenõlval, mille kohta pärinevad esimesed andmed juba 14. sajandist. Baalbekis tutvume võimsa roomlaste taevajumala Jupiteri auks ehitatud templiga ning saame näha inimajaloos suurimaid kaevandatud kivitahukaid.
Meeliülendavad matkad koskede ja mägede vahel
Lisaks hämmastavale ajaloole ja inimkultuurile pakub Liibanon ka imekauneid loodusvaateid. Meid ootavad ees matkapäevad, mil rändame mööda kiviseid mägiteid ja näeme riigi rahvuspuud seedrit kasvamas paksudes saludes. Tipphetkedeks on Afqa kosk ja Baatara kolme silla koobas – lummavalt kaunid looduslikud joad, mis haljendavate puude keskel lausa kutsuvad vaadet nautima ja pildistama.
Hõrgud traditsioonilised road ja kohalik vein
Liibanon on tuntud traditsiooniliste heade toitude poolest, mis on maitsvad nii tänavaäärsetes putkades kui uhketes restoranides. Tihti on toidus kasutusel mereannid, lamba- või kitseliha. Siit leiame shawarma, pitaleiva, hummuse, baba-ganouch’i, dolmad, tabouleh salati ja palju-palju muud. Toidud on mõjutusi saanud nii prantsuse kui türgi köögist, aga ka egiptlastelt, araablastelt ja kreeklastelt. Toidu kõrvale saame nautida kohalikult valmistatud veini ning ise ka mägedes romantilisi viinamarjaistandusi külastada.
Liibanoni kirju ajalugu ja tänapäev
Liibanon on värvikas segu erinevatest kultuuridest ja usunditest. Siit leiame kristlased, moslemid ja druusid. Ja et sellest veel vähe ei oleks: kristlased on siin jagunenud maroniitideks, õigeusklikeks, armeenia apostliku kiriku jälgijateks ning teisteks väiksemateks usulahkudeks. Sama on moslemitega: neid on samuti erinevatest usulahkudest. Ka ajalugu on siin kirju: Liibanoni rahvas on kujunenud foiniiklaste, pärslaste, kreeklaste, ristisõdijate ja paljude teiste rahvaste sulanemisest. Riigivalitsemine on peamiste usundite vahel ära jaotatud: et igaühele midagi oleks. Mõnes riigi piirkonnas elavad ainult kristlased, teises jälle šiia-moslemid ja nõnda edasi. Ka Beirut on usulise kuuluvuse põhjal linnaosadeks jagunenud. Rahu on: aga see ei ole liiga kindlal pinnal. Mitte liiga ammu, umbes samal ajal, kui Eesti taasiseseisvus, lõppes siin verine kodusõda.
Reisikava
Laupäev, 18. oktoober
Saabume Beiruti rahvusvahelisse lennujaama (IATA: BEY), kust viib transfeer meid hotelli. Siin on võimalik end värskendada ja pagas ära sättida. Järgneb Liibanoni pealinna Beiruti linnatuur. Siinne kultuur on kujunenud kreeklaste, roomlaste, araablaste ja teiste rahvaste mõjul ning avastada saab kunstigaleriisid, muuseume, üldist linnamelu ning tutvuda ka ajalooga. Tegu on kohaga, mida on nimetatud maailma 20 parima linna hulka ning alates 2014. aastast kuulub ka 7 uue linnaime nimistusse. Õhtusöök linna peal – Beirutis pakutav tänavatoit on kõrgelt tunnustatud ja pakub maitseelamusi klassikalisest Liibanoni köögist.
Majutus hotellis Beirutis.
Reisikavas sisaldub õhtusöök.
Pühapäev, 19. oktoober
Lahkume hotellist hommikul varakult ning sõidame tunnikese teekonna kaugusel asuvasse keskaegsesse linnakesse Deir el Qamari. Deir el Qamar on tõlkes “Kuu Klooster”, mis võib viidata seal toimunud kuukummardusrituaalidele. Sellele iidsele linnale on iseloomulikud heledad kivimajad punaste katusekividega. Külastame Qasr Moussat ehk Moussa kindlust looduskaunis asukohas mäe küljel. Lossis asub vahamuuseum, kus saab tutvuda mägedes elavate inimeste eluviisiga ja iidse käsitööga. Sellele järgnevalt seame sammud paaritunnisele jalgsimatkale Maasseris, mis on osa Shoufi looduskaitsealast. Piirkond on koduks Liibanoni vanimatele seedripuudele ning UNESCO on nimetanud Maasseri ka “nullreostuse” külaks. Nimi “Maasser” tähendab pressi, sest piirkonnas on läbi aegade tegeletud ka oliivide ja viinamarjade pressimisega. Traditsioonilist lõunat sööme imeilusas linnas Taanayelis, mida kaunistavad külluslikud viinamarjaistandused. Seejärel liigume veinimõisa: Domaine des Tourelles-i, kus saame ka ise kohalikku veini maitsta ja miks ka mitte koju kaasa osta. Edasi viib meid teekond Baalbekki – linna, mis on tuntud antiikajal rajatud võimsa Jupiteri templi poolest. Ta on tuntud ka siinsete massiivsete kaevandatud kivitahukate poolest. Baalbekis asuvad kuus hiiglaslikku kivitahukat, millest väiksemad kolm on osa Jupiteri templist. “Unustatud Kivi” on suurim kivitahukas, mis inimajaloos üldse kaevandatud. Kohapeal saab tutvuda piirkonna imelise ajaloo ning arhitektuuriga. Õhtusöögiks saame nautida lamba “sfihasid” – meie mõistes lambapirukaid. Need on siin laialt levinud kohalik toode, mis koosneb hõrgust lambalihast ja käsitsi valmistatud taignast. Lisaks tomatit ja sibulat ning valmis ta ongi!
Majutus hotellis või külalismajas Baalbekis.
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Esmaspäev, 20. oktoober
Jätkame uut päeva Baalbekki, hellenistlikul perioodil tuntud ka kui “Päikese Linna”, külastades. Tegu on väga rikkaliku ajalooga linnaga, mis on olnud asustatud paljude erinevate rahvuste poolt, kannatanud maavärinate all ning 2006. aastal üle elanud ka pommitamise. Meie matkareisil on ainukordne võimalus näha siin oma silmaga säilinud ehitisi, sealhulgas templeid, hauakambreid ja varemeid. Seejärel matkame Liibanoni mägedes (Mount Lebanon), mida kaunistab haljas loodus, tillukesed mägikülad ning loomulikult piltilusad vaated mäeahelikele. Matka tipphetk on Afqa kosk – imeilus lubjakivikoopast alguse saav juga, mis saab vett sulanud lumest. Koske ümbritsevad lopsakad rohelised taimed, kivipaljandid ning säravsinise veega järv. Ideaalne koht hingetõmbeks ning pildistamiseks. Järgmine imeilus vaade on Baatara kolme silla koobas ehk looduslik moodustis, kus kivisse on uuristunud kohakuti kolm suurt auku, millest langeb läbi veejuga. Jätkame teekonda mõnetunnise matkaga Baatarast Doumasse, mis on järjekordne armas mägilinnake. Kivimaju katavad uhked taimeväädid ning siit leiame ka piltilusa turutänava, kus kindlasti veedame aega promeneerides. Siin sööme ka ühise õhtusöögi ning majutume.
Majutus külalismajas Doumas.
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Teisipäev, 21. oktoober
Hommikul lahkume hotellist ja matkame Tannourine külla. Tegu on pikema matkaga (ca 6 tundi), kuid looduskaunid vaated on seda igati väärt. Mägisel matkal võime kohata kohalikke loomaliike, näiteks sisalikke ja ka erinevaid linnuliike. Levinumad taimed mäestikus on mänd, kadakas, küpress ja pöök. Omaette põnev kogemus on ka öö veetmine kloostris, sest Tannourine on eriti tuntud just oma rohkete kirikute ja kloostrite poolest.
Majutus kloostris Tannourine’is.
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Kolmapäev, 22. oktoober
Taaskord ootab ees pikem matkapäev. Kaunist loodust ja piltilusaid kohti uudistades jõuame Tannourine looduskaitsealale. Siinsel kaitsealal asub suurim ja tihedaim seedripuumets Liibanonis, kus 90% puudest on just seedrid. Omapärane on ka see, et mägisel maastikul kasvavad puud paljudes kohtades nagu gravitatsiooni eirates pea vertikaalsetel kaljudel. Tänu lopsakale loodusele on Tannourine looduskaitseala koduks paljudele linnu- ja loomaliikidele, näiteks kotkastele, öökullidele, oravatele ja nahkhiirtele. Seedripuu ise on Liibanon sümboliks ning puu kontuur kajastub ka riigilipul. Iisraeli prohvet Isaiah on psalmis lausunud: “Õiglus õitsegu nagu palm, ta kasvagu nagu seeder Liibanonis”. Seega on tegu rahvuskultuuriliselt väga olulise puuga, mis tänini kõrge au sees on.
Majutus külalismajas Tannourine’i kaitseala läheduses.
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Neljapäev, 23. oktoober
Kolmas matkapäev: täna liigume pikalt mööda Liibanoni Mägimatkateed (Lebanese Mountain Trail) iidse seedrisaluni. Matka lõppedes anname jalgadele puhkust ja naudime pooletunnist bussisõitu Mar Lichaa kloostrisse Qadishas. Klooster on ehitatud mägede vahele kaljule ning asub väga fotogeenilisel asukohal. Esimesed teadaolevad andmed kloostri olemasolust pärinevad 14. sajandist. Võimalik on ka kloostrit ise külastada. Kogu piirkond on silmapaistev justkui usulise keskusena, kus on erinevatel aegadel tegutsenud kristlased ja moslemi maagid.
Õhtuks jõuame Qadisha orgu, mis on kaljude vahele uuristatud jõe poolt ning seal asub ka meie öömaja. Orus on rohkelt koopaid, mis on läbi aegade pakkunud varjupaika neile, kes otsivad üksindust. UNESCO on võtnud selle paiga maailmapärandi nimistusse, sest siin paiknevad ühed esimesed kristlike kloostrite asualad.
Majutus külalismajas Qadisha orus.
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Reede, 24. oktoober
Varajase algusega matkapäev Qadishas, mis liigub jälle meile tuttaval Liibanoni Mägimatkateel, tehes vahepeal kõrvalpõikeid ka muudel matkaradadel. Matka lõpetame keskpäeva ajal ning seejärel liigume lühikese transfeeriga Byblose linna. Byblos asutati 5000 aastal eKr ning seega on tegu ühe vanima linnaga, mis on järjepidevalt asustatud. Siinne vavalinn on samuti ka UNESCO maailmapärandi nimekirjas. Saame pärastlõuna ja õhtupooliku veeta linna peal vaba aega sisustades: võimalus sooritada jalutuskäik sadamas, kirevatel turgudel kaubelda, aga ka katedraale ja muuseumeid avastada.
Majutus hotellis Bybloses.
Reisikavas sisaldub hommiku- ja lõunasöök.
Laupäev, 25. oktoober
Hommikupooliku saame veeta veel Byblose võluvatel tänavatel või ka hoopis rannas peesitades. Edasi liigume juba bussiga tagasi Beiruti ning reisi lõpetuseks ootab taas ees mõnus päev linna avastades. Kutsutud ka “Lähis-Ida Pariisiks”, pakub kirev linn põnevaid elamusi kõigile – toidugurmaanidele, ajaloohuvilistele, kunstiarmastajatele ning seiklushimulistele avastajatele. Reisi viimase ühise õhtusöögi sööme restoranis traditsioonilisi roogasid ning kohalikku veini nautides.
Majutus hotellis Beirutis.
Reisikavas sisaldub hommiku- ja õhtusöök.
Reisigalerii
Arvamused
Väikestele gruppidele korraldatud omalaadsed matkareisid asjatundlike grupijuhtidega.
Hiina reis oli senistest puhkusereisidest parim: aktiivne liikumine, värske õhk, mõnus seltskond, vaated mida ei unusta.
Mandariini- ja pomeloistandused, riisipõllud, väiksemad linnad ja külateed, sõbralikud ja abivalmis hiinlased.
Rattasõidu vahele mahtus ka bambuspaatidega sõit Avatari mägede vahel, einestamised nii külakestes kui ka väiksemates söögikohtades.
Selle reisi käigus avastasin enda jaoks uue viisi kuidas igapäevatoimetustest lõõgastuda ja nautida puhkust, mis ongi PUHKUS!
Hingematvad vaated riisiterrassidele; lõppematu tõus majutuskohta, kus pererahvas ootas saabujaid lillevaniku ning värskelt pressitud apelsinimahlaga; armsad Nepali lapsed, kes millegipärast pildistamiseks pikkuse järjekorda võtsid :); swing-hüpe kanjonisse 160 meetri kõrguselt sillalt The Last Resort´is, Kathmandu linn oma kirjususes – need on vaid vähesed mälupildid rattamatkast Nepali, mis niipea ei unune. Kui on soov kogeda hoopis teistsugust elu-olu kui see, millega igapäevaselt harjunud oleme, siis on Nepal täpselt õige koht, kuhu minna. Värskendav kogemus on garanteeritud.
Mugavused ja ööbimised
Beirutis ja Bybloses veedame ööd mugavates turistiklassi hotellides, kus on olemas kõik kaasaegsed mugavused: vannituba ja WC hotellitoas. Ülejäänud ööd veedame väikehotellides, külalismajades ja isegi kloostris. Nendes võib ööbimine olla organiseeritud ka mitmestes (kolmesed ja neljased) tubades ning WC ja vannituba võivad olla ühiskasutuses.
Igapäevaselt tuleb endaga kaasas kanda vaid väikest käepärast kotti isiklike asjadega, suurem pagas liigub autodega (auto liigub eraldi, ei pruugi päeva jooksul kättesaadav olla). Toitlustamise eest on hoolitsetud: matka jooksul saadavad meid kõikvõimalikud kohalikud hõrgutised ja seda enamasti kolm korda päevas, lisaks ka veinidegusteerimine Domaine des Tourelles’is.
Raskusaste: Keskmine
Matk on keskmise raskusastmega, mis tähendab, et sa peaksid olema terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga, kuid varasem kogemus ei ole kohustuslik. Koos peatustega kujunevad matkapäevad kuni kuue tunni pikkuseks. Tõuse ning keerulisi langusi tuleb teel ette, arvestada tuleb ka kivise maastikuga mägedes.
Kasulik teada
Kindlustus
Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele kindlustustingimustes. Konsulteeri meie reisikonsultantidega selles osas, et olla veendunud piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale hankida.
Raha
Rahaga on Liibanonis keeruline. Kohalik rahaühik on Liibanoni nael. Ametlik kurss on ligilähedaselt 1 euro = 15 900 naela (oktoober 2023). Mustal turul saab euro eest ligilähedaselt 100 000 naela. Seoses majanduskriisiga on valuuta kurss pidevas languses ja valuuta vahetamisega segased olud. Krediitkaartide kasutus oli enne majanduskriisi laialt levinud, samuti on ATM-id laialt levinud. Aga „tänu“ ligi kümme korda kehvemale keskpanga kursile on hetkel nende kasutamine mõttetu. Keskpangal on plaan ametlik ja musta turu kurss kokku viia, aga see plaan ei pruugi liiga ruttu realiseeruda. Enne reisi toimumist anname koos meie kohaliku partneriga ülevaate, mis on reisi toimumise hetkel parim viis kohaliku valuuta soetamiseks ja mis on realistlik kurss. Ilmselt on selleks: „cash is king“ ja raha vahetus mustal turul.
Mõned hinnanäited: söök kohalikus lihtsamas toidukohas – 10€; mitmekäiguline söögikord korralikumas restoranis kahele – 50€; õlu (0,5 l) – 1,25€; Pudel vett – 0,89€; takso mõnekilomeetrise sõidu eest – ca 1€; ühe otsa bussipilet – 1,5€
Krediitkaardid
Krediitkaardid olid enne majanduskriisi laialt levinud (Beirut, Byblos, suuremad linnad), hetkel (oktoober 2023) on rahvusvaheliste krediitkaartide kasutamine mõttetu, keskpanga ametliku mittesoodsa kursi tõttu. Soovitatav on alati kaasas kanda ja maksta sularahas.
Jootraha
Jootraha jätmine on tavaks toitlustuse, teeninduse, bussi-/autojuhtimise puhul. Seda eriti turistidele suunatud asutustes. Restoranides on tavaks hea teeninduse puhul jätta jootraha 10% või isegi enam arve summast. Kohalikele giididele ja muule reisi korraldavale personalile on samuti tavaks jootraha jätta, palun konsulteeri meie reisijuhiga selle suuruse osas.
Ilm
Liibanonis on vahemeretüüpi kliima: soojad ja kuivad suved ning jahedavõitu ning sademeterikkad talvekuud. Maikuu lõpul, kui meie reis kavas on, siis on ranniku ääres juba mõnusalt soe ja palav. Beirutis ja Bybloses on oodata päevaseid keskmiseid maksimumtemperatuure 26 kraadi juures ja öiseid miinimume 20 kraadi juures. Üleval mägedes (nt Douma) on päevased temperatuurid sarnased, aga öised miinimumid 13 kraadi juures. Kõrgemal on temperatuurid veidi madalamad, kuid seal liigume peamiselt päeval. Sademeid on oodata minimaalselt.
Mida reisile kaasa võtta
Ilm on üldiselt soe, aga mägedes matkates võib arvestada madalamate temperatuuridega. Seega võib arvestada nii õhukeste kui ka tuulekindlate riietega.
Näiteid, mida kaasa võtta: matkajalanõud, kõrged saapad, püksid ja T-särgid, pikemad riided enda katmiseks looduses, tugev päikesekreem ja päikseprillid, rätik, ujumisriided, veepudel, seljakott igapäevasteks asjadeks, snäkid, soojad riided õhtuks. Täpsema reistarvete ja varustuse nimekirja jagame ning arutame läbi reisieelsel kohtumisel.
Vaktsineerimine ja tervishoid
Täpse vaktsineerimissoovituse annavad reisimeditsiininõustajad ja -arstid. Mitteprofessionaalne info:
Soovitatav on end vähemalt kuu aega enne reisi vaktsineerida tuulerõugete, difteeria-teetanuse-läkaköha, leetrite-mumpsi-punetiste vastu. Samuti peaks olema tehtud koroonavaktsiin. Soovituslik vaktsineerida ka Hepatiit A ja Hepatiit B vastu. Malaaria riski ei ole.
Tervishoiusüsteem kohapeal ei pruugi olla kõrgetasemeline, kuigi suurlinnades (Beirut) leiab väga häid (ja kalleid) haiglaid-kliinikuid. Seega soovitame muretseda reisikindlustuse ja konsulteerida reisimeditsiininõustajaga vaktsineerimise osas.
NB! Konsulteeri reisimeditsiininõustajaga, ära toetu pelgalt siin ja mujal internetis leiduvale
Infole
Viisa
Viisa on vajalik. Passis ei tohi olla Iisraeli piiriületustempleid. Eesti kodanikel on võimalik taotleda viisa:
a) Piirilt, kuni üheks kuuks, pass peab kehtima veel vähemalt kuus kuud peale viisa lõppu.
b) Poola saatkonna kaudu üheks kuuks, pass peab kehtima veel vähemalt kuus kuud peale viisa lõppu. Turistiviisa taotlemiseks on vaja täita inglisekeelne viisa taotlus. Lisaks on vaja kinnitatud hotelli reservatsiooni, tõendit töötamise või õppimise kohta ning võimalusel tagasilennupiletit. Poola saatkond võtab taotlusi vastu nädala sees kell 9.00-12.30. Kõik dokumendid peavad olema inglise keeles, võimalik saata meili teel. Viisa eest on võimalik maksta vaid USA dollarites, ühekordse sisenemise viisalõiv 88 dollarit.
Rohkem infot:
Viisanõuded ja aplikatsioonivorm http://en.lebanon.pl/consular-affairs/visa/
Eesti Välisministeeriumi infoleht https://reisitargalt.vm.ee/riigid/liibanon/
Korduma kippuvad küsimused
Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?
- Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.
Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?
- Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.
Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?
- Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.
Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?
- Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu
Mis sisaldub pakettreisi hinnas?
- Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.
Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?
- Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.
Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?
- Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!
Kuidas toimub reisi eest tasumine?
- Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.
Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?
- On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.
Milline on rendirataste kvaliteet?
- Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.
Kuidas saan ma krossireisile tsikli?
- Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.
Milline on renditsiklite kvaliteet?
- Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.
Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?
- Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.