- Mägimatk UNESCO maailmapärandi radadel Simieni mäestikus
- Traditsioonilised mägihõimud oma igapäevastes toimetustes
- Rikkalik looma- ja taimeriik
- Hingematvad vaated vulkaanilistele mägedele, orgudele ja kanjonitele
- Etioopia kristliku arhitektuuri parimad näited ja keskaegsed kindlused
Reisijuht
Katrin Merisalu
2014 aastal suundusin oma esimesele 7-tuhandelisele, Pamiiri. Sealt edasi ronisin igal aastal mõne 7-tuhandelise mäe tippu. 2019. aastal seisin esimest korda elus 8-tuhandelise tipus Nepaalis.
Iga mäega tuleb kaasa mõni lugu. Need on lood põnevatest teekondadest ja erilistest inimestest, keda oma teel kohtan.
Võimsaimad reisihetked
Simieni mäestik – UNESCO maailmapärand Aafrika südames
Simieni mäestik on kõrgplatoo Etioopia põhjaosas, mida lõhestavad orud ja kanjonid ning vulkaanilised mäetipud. Tänu omapärasele geoloogilisele tekkeloole on see ainupärane kogu maailmas. Järsud kanjonid, teravad mäetipud ning vahepealsetel aladel laiuvad ülesharitud maatükid garanteerivad elamused kogu matka ajaks. See unikaalne kooslus on ka põhjuseks, miks UNESCO on hinnanud selle kandi ühena esimestest maailmapärandi nimistusse.
Mägihõimud ja traditsiooniline eluviis
Ajalooliselt on see ligipääsmatu ala olnud Etioopia juutide pelgupaigaks kristlaste eest. Tänapäevani on see karm piirkond raskesti ligipääsetav ja seetõttu on inimesed siin säilitanud paljuski oma traditsioonilise eluviisi. Põllumajandus on siin peamine elatustava; karmide klimaatiliste tingimuste tõttu siin küllust aga ei leidu. Puu all magades banaan siin suhu ei kuku. Traditsioonilised, ringikujulised ja koonusega hütid on siiani kohaliku kinnisvaraarenduse tippsaavutuseks..
Rikkalik looma- ja taimeriik
Eraldatus ja erinevatest kõrgustest tulenev klimaatiline vaheldus muudavad siinse taime- ja loomariigi omanäoliseks ja vaheldusrikkaks. Erinevatel kõrgustel esinevad omad, teistest erinevad mikrokooslused. Siinse taimestiku kõige iseloomustavamaks esindajaks on hiiglaslik Lobelia, mis võib kasvada kuni 10 m pikkuseks. Kulub kuni 20 aastat selle taime idanemisest õitsemiseni, misjärel taim sureb. Loomariiki esindavad muu hulgas paavianid, Etioopia hundid ja Walya kaljukits. Seda kõike on võimalik kogeda vabas looduses, mägimatka jooksul.
Etioopia kristlik arhitektuur ja keskaegsed kindlused
Reisi jooksul teeme põgusad peatused Gondaris, mis oli kunagi Etioopia pealinnaks. Tänu sellele ajaloole leidub siin vanu kuninglikke hooneid: losse, kindlusrajatisi jms. Kuna Etioopia on üheks vanimaks kristlikuks riigiks maailmas, siis tänu sellele ka ajaloolisi kirikuid jm sakraalehitisi. Lühike Itaalia okupatsioon on jätnud ka oma jälje kesklinnale: paljud sealsed hooned – villad ja ametiasutused – on itaallaste ehitatud ja järgivad Itaalia arhitektuurikunsti stiili.
Reisikava
Laupäev, 09. november
Saabumine Etioopiasse, Addis Ababa (IATA: AAD) lennujaama. See on riigi suurim linn ja valitsusasutuste residents. Siin avaneb meil võimalus tutvuda erinevate huvitavate muuseumidega, teha sissejuhatus Etioopia kööki ja õhtupoolikul tutvuda Etioopia parima ööeluga. Igal juhul ootab meid ühine õhtusöök rahvuslikus stiilis.
Ööbimine hotellis Adot Tina (või sarnane).
Pühapäev, 10. november
Varahommikune lennutransfeer Gondari’i, mis on baasiks Simieni mäestiku matkadele. Sealt edasi transfeer minibussiga Simieni mäestikku. Teeme 2-3 tunnise (5 km) retkega sissejuhatuse meie mägimatkale. Matk on peamiselt tasasel maastikul, välja-arvatud viimane tõusev teelõik. Tee peal sööme lõunapikniku. Õhtuks jõuame Sankabari (3250 m), kus lööme üles telklaagri.
Programmis sisalduvad hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Ööbimine telkides.
Esmaspäev, 11. november
Matkapäev. Matkame Sankabarist Geech’i matkabaasi. Tee viib meid piki murrangulõhet maalilise Jinbar’i koseni: fotopaus. Seejärel matkame ja ületame Jinjbari jõe, mille ääres peame lõunapikniku. Sealt jätkub tõusev teelõik Geech’i külani ja sealt edasi Geech’i matkabaasi. Päevane matk kestab kokku ca 6 tundi (13 km). Telklaagri püstitame Geech’i platool, mis asub juba 3600 m kõrgusel.
Programmis sisalduvad hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Ööbimine telkides.
Teisipäev, 12. november
Jätkame matkamist, seekord teeme päevareisi Imet Gogo’sse, kus avanevad suurepärased vaated Simieni kaljuseinale ja murrangulõhele. Tee sinna ja tagasi on pikkusega 12 km ja tõusumeetreid koguneb 300. Kokku võtab see aega ca 6 tundi. Sellel teel kohtame ka kuni 8 m kõrguseid Lobelia taimi.
Programmis sisalduvad hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Ööbimine telkides.
Kolmapäev, 13. november
Alustame matka Geech’ist Chennek’isse. Päeva esimene osa viib meid ülesmäge Inatye’sse, kõrgusel 4070 m, kus sööme ka lõunat. Seejärel alustame laskumist Chennek’isse (3620 m). Chennek’is avanevad meile taaskord suurepärased vaated mägedele ja orgudele. Seal peaksime silmama lisaks paavianidele ka Walya kaljukitse ja hea õnne korral ka Etioopia hunti. Päevane matk kestab kokku ca 9 tundi, läbitud vahemaa on ca 17 km.
Programmis sisalduvad hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Ööbimine telkides.
Neljapäev, 14. november
Täna võtame Etioopia kolmandaks kõrgeima tipu – Ras Bwahit’i, mis asub 4430 m kõrgusel. Tipu vallutamise järel pöördume tagasi Chennek’isse, oma telklaagrisse. Päevateekond kokku on ca 13 km ja selleks kuluv aeg ca 5 tundi.
Programmis sisalduvad hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Ööbimine telkides.
Reede, 15. november
Viimane matkapäev. Teeme hommikuse värskendava matka oma laagri lähiümbruses ja seejärel viib transfeer meid Gondari. Gondar oli kunagi Etioopia pealinnaks ja seetõttu on seal säilinud mitmeid ajalooliseid hooneid. Nende hulgas üks väheseid „musta Aafrika“ kindluseid, lisaks sellele mitmeid kirikuid ja muid ajalooliseid hooneid.
Programmis sisalduvad hommiku- ja lõunasöök.
Ööbimine hotellis Goha (või sarnane).
Laupäev, 16. november
Hommikupoolikul toimub linnaekskursioon. Lisaks ajaloolistele hoonetele saame tutvuda ka Gondari keskusega, milles on säilinud Itaallaste okupatsiooni tagajärjel ehitatud vahemerestiilis hooneid. Õhtupoolikul on vaba programm, millele järgneb pidulik õhtusöök.
Programmis sisalduvad hommiku- ja õhtusöök.
Ööbimine hotellis Goha (või sarnane).
Reisigalerii
Arvamused
Reis Cabo Verdesse oli jällegi täiesti suurepärane! Tänud vastuvõtjatele, korraldajatele ja osalejatele!
Uhke loodus
Kulinaarne paradiis
Rattarõõmud
Ainult lahedad inimesed
Igav ei ole kunagi
Neid ma enne ei tundnudki
Alati läheks uuesti
Reisid Andmomentsiga on võimalus rutiinist ja tavaturistidele tuntud radadest eemale pääseda. Etioopia mägismaa jalgsimatka ja Lõuna-Hiina ning Kaukaasia jalgrattamatkade ühisnimetajaks on minu jaoks olnud mõnus reisiseltskond. Sellistel reisidel kuuleb reisikaaslastelt palju uut ja huvitavat nii puhkepausidel kui majutuspaikades. Reisikorraldus on läbimõeldud. Positiivse üllatusena minu kodusest liiklusvahendist paremate jalgrataste kasutamise kogemus. Lõuna-Hiina riisiterasse ja filmist „Avatar“ tuntud mägesid, Etioopias järsakult alla laskuvaid ahvikarju ja Sevani järvevaateid või reisidel kogetud gastronoomilisi elamusi on raske sõnades kirjeldada. Neid peab ise kogema.
Mugavused ja ööbimised
Meie reisil kogetav mugavuse tase on võrdelises seoses kohtadega, mida külastame. Linnades (Addis Ababa ja Gondar) ööbime mugavates turistiklassi hotellides, kus on olemas kõik kaasaegsed mugavused: vannituba ja WC hotellitoas, keskne asukoht. Mägimatkal on ööbimine korraldatud telklaagrites. Igapäevaselt tuleb endaga kaasas kanda vaid väikest käepärast kotti isiklike asjadega, suurem pagas transporditakse muuladel. Toitlustamise eest on hoolitsetud: kui ööbime telkides, siis on peakokaks meie giid.
Raskusaste: Keskmine
Tegemist on jalgsimatkaga, mis on keskmise raskusastmega. Matk ei ole tehniline: ei eelda erivarustuse (köied, “kassid”, jms) kasutamist. Eelnev mägede/matkamise kogemus ei ole vajalik, kuid tuleb kasuks. Kõrgmäestikuhaigusega võib selle reisil kokku puutuda, kuid tõenäoliselt mitte väga raskel kujul. Reisi kõige kõrgemaks punktiks on meil 4400 m. Kõrgmäestikuhaiguse min kõrguseks loetakse 2500 m, kuid tavaliselt tekivad esimesed, kergemad sümptomid 3000-3500 m juures. Kuna üle 4000 m viibime vaid lühikesel perioodil, siis tõenäoliselt kõrgmäestikuhaigus sind raskel kujul ei taba, kuid valmis tuleb olla. Päevasteks rännakuteks koos peatustega (söögi-, foto-, joogipausid) kujuneb kokku umbes 6-10 tundi.
Kasulik teada
Kindlustus
Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele kindlustustingimustes. Konsulteeri meie reisikonsultantidega selles osas, et olla veendunud piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale hankida.
Raha
Kohalik rahaühik on Birr. Kurss on ligilähedaselt 1 Euro = 25 Birri. Mõned hinnanäited: söök kohalikus toidukohas – 2 eurot, söögikord restoranis – 6 eurot, õlu – 0,8 eurot, takso Addis Abebas 4-12 eurot, suveniirid – alates 5 eurot. Raha saab vahetada pankades Addis Abebas ja Gondaris. Samuti leidub nimetatud linnades ATM-e, mis üldjuhul peaksid töötama ka Euroopa kaartidega. Gondaris võib ette tulla ATM-ide tõrkeid. Eelistatud valuuta on USD, kuid Euro on ka üldlevinud.
Krediitkaardid
Krediitkaartide kasutus piirdub peamiselt suurte rahvusvaheliste hotellide ja kaubandusasutustega, mujal on nad suhteliselt kasutud.
Jootraha
Jootraha jätmine on üldiselt oodatud ja tavapraktika restoranides, aga ka organiseeritud ekskursioonidel/matkadel.
Viisanõuded
Eesti kodanikele on Etioopiasse sisenemiseks vajalik viisa. Lähim saatkond, kus viisat saab taodelda on Stockholmis. Ühekordse sisenemisega 30-päevase viisa lõiv on 226 SEK (166 +60 pangatasu).
Vaktsineerimine ja muu reisimeditsiin
Täpse vaktsineerimissoovituse annavad reisimeditsiininõustajad ja -arstid. Mitteprofesionaalne info on selline, et soovitav oleks olla vaktsineeritud teetanuse, difteeria, hepatiit A ja B, tüüfuse, koolera, meningiidi, marutõve, kollatõve ning lastehalvatuse vastu. Malaariat Etioopias esineb, kuid kui piirdud vaid meie reisiprogrammiga, siis liigume kõrgemal kui 2000 m ja seal malaariat olla ei tohiks.
NB! Konsulteeri reisimeditsiininõustajaga, ära toetud pelgalt siin ja mujal internetis leiduvale infole!
Ilm
Addis Abebas ja Gondaris on ilm sarnane ja meie reisi tomimuise ajal valtseb seal kuivaperiood. Kuigi Addis Abebas võib vihma erandina ka ette tulla. Päevased temperatuurid on 25 kraadi juures, öö madalaimad temperatuurid langevad 11 kraadi juurde. Simieni mägedes on kliima erinev ja sõltub palju kõrgustest. Vihma võib ette tulla, päevased temperatuurid peaksid olema kergelt alla 20 kraadi, öösel võib temperatuur 0-ni laskuda.
Mida matkale kaasa võtta
Maktajalatsid, matkapüksid, magamiskott, lühikesed püksid, soe aluspesu, päikeseprillid, päikesekaitsekreem ning –huulepulk, veepudelid, veekindel jakk, soe matkajope, seljakott ning energiat andvad näksid.
Telgid ja madratsid, jms suurem varustus sisaldub juba reisi hinna sees.
Täpsema reistarvete ja varustuse nimekirja jagame reisile eelnevalt ning arutame läbi reisieelsel kohtumisel.
Korduma kippuvad küsimused
Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?
- Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.
Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?
- Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.
Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?
- Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.
Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?
- Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu
Mis sisaldub pakettreisi hinnas?
- Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.
Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?
- Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.
Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?
- Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!
Kuidas toimub reisi eest tasumine?
- Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.
Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?
- On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.
Milline on rendirataste kvaliteet?
- Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.
Kuidas saan ma krossireisile tsikli?
- Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.
Milline on renditsiklite kvaliteet?
- Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.
Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?
- Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.