- Smaragdroheline Kivu järv ja maaliline Kongo-Niiluse rada
- Põnevad kohvi- ja teeistandused
- Lopsakas vihmamets ja eksootiline loomariik
- Pealinn Kigali – Aafrika puhtaim linn
- Riigi valus lähiminevik – Rwanda genotsiid
Reisijuht
Vladislav “Vlad” Kriger
Minu sõprus AndMoments’iga algas 2014. aasta Armeenia jalgrattamatkast, mis oli TÕELINE PUHKUS. Seal oli kõike: hingematvaid loodusvaateid, kirjeldamatut ühtsustunnet loodusega, fantastilisi inimesi ja mõnusaid söögielamusi. Eriliselt väärtuslik oli näha päriselu ja -inimesi oma igapäevastes toimetustes, kaugel suurtest...
Loe veelVõimsaimad reisihetked
Smaragdroheline Kivu järv ja maaliline Kongo-Niiluse rada
Meie rattamatk kulgeb mööda sügava ja kauni Kivu järve kaldaid. Oma pindalalt on Kivu Rwanda suurim ja Aafrika kuues järv, laiudes 2700 km2-sel pinnal. Sõidame Kongo-Niiluse rajal, mis lahutab Kongo ja Niiluse jõgede valgalasid. Rattateekonnal ümbritsevad meid lopsakad-rohetavad mäenõlvad ja veesilmad ning kosed, kaugemal taustaks vulkaaniline mäeahelik. Väntame kruusateedel autentsetes ja värvikates külades, läbime rikkalikke banaani- ja kohviistandusi. Kalurikülades teeme juttu kohalikke kaluritega ja mekime värskelt püütud saaki. Pinnasetee pakub kohati väljakutseid oma mitmete tõusude ja langustega ja mõnes kohas ka off-road’iga. Järve liivarandadel saame jalga puhata ja veemõnusid nautida.
Põnevad kohvi-, tee ja banaaniistandused
Rwanda on agraarne maa ja igal sammul siin kasvatatakse midagi – riisi, banaane, kohvi, bambust, teed, mitmesuguseid puuvilju … Meie rattateekond kulgeb läbi erinevate lopskate istanduste. Saame näha õllebanaanide kasvandusi ja banaaniõlle pruulimist – kindlasti maitseme ka jooki ennast. Näeme, kuidas kasvatakse kohviuba ja külastame kohvi nn pesujaama – kohta, kus kohviuba muutub peaaegu selliseks, nagu me oleme harjunud seda nägema ja tarbima. Maitsvat elamust pakub meile ka kohalikest sortidest ja kohalikke traditsioone järgi valmistatud kohvi mekkimine. Iga päev saame süüa ka mahlaseid, päikest ja Aafrika soojust pungil puuvilju.
Lopsakad vihmametsad ja eksootiline loomariik
Rwanda on juba pikaajaliselt pühendunud vastutustundlikule ökoturismile ja Rwanda võrratu looduspärandi säilitamisele. Siinsed rahvuspargid on Aafrika ühtedeks olulisemateks bioloogilise mitmekesisuse levialadeks ning on koduks sadadele linnu- ja imetajaliikidele, mida mujal maailmas ei leidu. Tuntuim neist on mägigorilla. Meie väntame läbi lopsakate vihmametsade ja jalutame Nyungwe rahvuspargis. See park – Aafrika üks vanim vihmamets on väga rikas bioloogilise mitmekesisuse poolest ja lisaks ka lihtsalt fantastiliselt ilus. Jalutame puude latvadesse rajatud rippteedel. Lopsakast kuristikust peaaegu 70 meetri kõrgusel asuv ripptee on ideaalne vaatluspunkt looma ja linnuriigi jälgimiseks. Siit võib leida kuni 13 primaadiliiki – sealhulgas šimpanse – ning lõputut arvu linde ja liblikaid.
Pealinn Kigali – Aafrika puhtaim linn
Rwanda pealinna Kigali’t peetakse Aafrika puhtaimaks linnaks, siin ja ka kogu riigis on keelatud igasuguse tarbeplastiku kasutamine. Iga kuu viimasel laupäeval toimub linna suurkoristus, milleks pannakse ka liiklus kinni. Linn asutati alles 1907. aastal Saksa koloniaalvõimu ajal, kuid pealinnaks sai see alles Rwanda iseseisvumisel aastal 1962. Tänapäeval on see 2 miljoni elanikuga õitsev linn. Kigali „must see-must do“ hulka kuuluvad 1994. a genotsiidi mälestuskeskus, sõit mototaksoga läbi linna ja lõunasöök kuulsas hotellis Mille Collines. See hotell sai kuulsaks pärast seda, kui 1994. aasta Rwanda genotsiidi ajal varjus hoonesse 1268 inimest. Hotelli ja selle tollase juhi Paul Rusesabagina lugu võeti hiljem 2004. aastal Terry George’i filmi “Hotel Rwanda” aluseks. Oluliseks vaatamisväärsuseks on värvikas puuviljaturg – siin tavamaailma kell ei kehti, aeg kaob lausa liiga kergelt õhku sealset keskkonda avastades.
Riigi valus lähiminevik - Rwanda genotsiid
Rwandal on jõhker, valus ja häbiväärne lähiminevik, mille jälgi ja mälestamist kohtame peaaegu igal sammul. Rwanda tapatalgud toimusid 1994. aasta aprilli teisest nädalast kuni juuli kolmanda nädalani (umbes 100 päeva) ja vaid 3 kuuga tapeti vähemalt 800 000 rwandalast. Selline arv tapetud inimesi on üks haruldasemaid juhtumeid maailma ajaloos, mille puhul pole tegemist loodusõnnetusega. Genotsiidi on seletatud erinevate põhjustega – ajalooline rahvuste vastasseis ja vaen (hutude ja tutside vahel), sisemised poliitilised pinged ja majanduskriis ning välised mõjud. Pinged riigis suunasid riigijuhte haarama viimasest võimalusest oma populaarsus säilitada, mitte probleemidega tegelema. Seega vastutavad genotsiidi eest peamiselt tollal juhtivatel positsioonidel olnud ametnikud. 1994. aastal, kui president Habyarimana lennuk alla tulistati, kees konfliktne olukord riigis üle ning relvastatud hutud ründasid tutsidest tsiviilisikuid. Valimatult tapeti mehi, naisi ja lapsi, põhjendades seda kurjuse hävitamisega juurestaadiumis. Rahvusliku propaganda tagajärjel olid tutsid Rwandas 1994. aastaks sarnaselt juutidega Teise maailmasõja aegse Saksamaa koosseisus “sotsiaalselt surnud” inimesed, kelle tapmine muutus „vastuvõetavaks“. Matkal külastame Kigali genotsiidi mälestuskeskust ja Imbabazi orbudekodu, kus hoolitseti paljude tapatalgutes kaduma läinud või orvuks jäänud laste eest. Mitmed mälestusmärgid jäävad lihtsalt meie tee peale.
Mõned sealsed asunikud on näinud oma peresid suremas või tapmist otse nende silme ees, samas kui teistel pole oma elust enne lastekodusse jõudmist mingit mälestust. Tänapäeval lapsed enam siin ei ela, küll aga toetab see kodu lapsi kuni hariduse saamiseni.
Reisikava
Laupäev, 30. november
Saabumine Kigali rahvusvahelisse lennujaama (IATA: KGL). Transfeer hotelli, millele järgneb Kigali linnatuur. Rwanda pealinna Kigali’t peetakse Aafrika puhtaimaks linnaks. Siin ja ka kogu riigis on keelatud igasuguse tarbeplastiku kasutamine. Iga kuu viimasel laupäeval toimub linna suurkoristus, milleks pannakse kinni ka liiklus. Kigali „must see-must do“ hulka kuuluvad 1994. a genotsiidi mälestuskeskus, värvikas puuviljaturg, sõit mototaksoga läbi linna ja lõunasöök hotellis Mille Collines. See restoran sai kuulsaks pärast seda, kui 1994. aasta Rwanda genotsiidi ajal varjus hoonesse 1268 inimest. Hotelli ja selle tollase juhi Paul Rusesabagina lugu võeti hiljem 2004. aastal Terry George’i filmi “Hotel Rwanda” aluseks. Õhtul toimub esimene ühine õhtusöök: saame tuttavaks!
Majutus hotellis Kigali’s
Reisikavas sisaldub õhtusöök
Pühapäev, 01. detsember
Pärast hommikusööki hotellis sõidame bussiga nn kaksikjärvede Burera ja Ruhondo juurde, et seal alustada meie rattamatkaga. Need kaunid järved asuvad Muhabura mäe jalamil, Uganda piiri lähedal. Järvesid ümbritsevad mäed ja võimsad kosed, kaugemal taustaks paistab Virunga vulkaaniline mäeahelik. Burera ja Ruhondo järve eraldab kilomeetri laiune maariba. Väntame kruusateedel järvesid ümbritsevates autentsetes ja värvikates külades, kus saame suhelda külalislahkete kohalikega. Lõunat sööme järvest värskelt püütud kala mekkides ja nautides vaadet viiele vulkaanile. Sööki lihvime värske Rwanda kohviga. Õhtul muljetame päevast ühise kohaliku õhtusööki taga.
Majutus hotellis Garden Palace (või sarnane)
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök
Esmaspäev, 02. detsember
Kolmas matkapäev algab lühikese bussisõiduga Bisate’sse, mis asub Vulkaanide rahvuspargi külje all. Tegemist on ikoonilise luksuskuurordiga, mis otseses mõttes pesitseb endise vulkaanikraatri südames ja on ümbritsetud vägeva afro-alpimetsaga. Wilderness Bisate on pühendunud vastutustundlikule ökoturismile ja Rwanda võrratu looduspärandi säilitamisele. Siit avanevad fantastilised vaated Bisoke’i ja Karisimbi vulkaanidele. Kuurorti majakeste arhitektuur peegeldab aga Rwanda maapiirkondade kultuuri. Siin korraldatakse ka nn mägigorillamatkasid – Vulkaanide rahvuspargis elab 10 gorillade perekonda.
Bisates istume ratastele ja väntame üles-alla läände, läbi lopsakate banaani- ja bambuseistanduste, mööda võimast vulkaanide ahelikku. Lõuna on pikniku vormis. Rattateekonnal väisame Imbabazi orbudekodu, mida asutati 1994. aastal pärast Rwanda genotsiidi, et hoolitseda paljude kaduma läinud või orvuks jäänud laste eest. Tänapäeval lapsed enam siin ei ela, küll aga toetab see kodu lapsi nende haridusteel.
Rattapäeva lõpus ootab meid pikk laskumine, et jõuda Kabali keskusesse, kus istume bussi ja sõidame Kivu järve äärde. Seal ootab meid külalislahke vastuvõtt ja maitsev õhtusöök.
Majutus Inzu Logde/Paradiis Marahide või sarnane
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök
Teisipäev, 03. detsember
Täna sõidame juba Kongo-Niiluse rajal, mis jagab Kongo ja Niiluse jõgede valgalasid. Meie rattarada kulgeb mööda smaragdrohelise Kivu järve maalilisi kaldaid. Oma pindalalt on Kivu Rwanda suurim ja Aafrika kuues järv. Sõidame läbi kohviistanduste ja külade, möödume sillerdavast Cyimbiri kosest. Väikeses Nkora kalurikülas sööme lõunat. Nkora’s asub ka kohvi nn pesujaam, mis on teadaolevalt Rwanda vanim ja suurim. See asutati 1957. aastal – üle 5000 põllumehe toob oma saagi siia töötlemiseks. Kohvi töödeldakse ja kääritatakse 12 tundi ning leotatakse veel 8 tundi, enne kui see „voolab“ läbi torude-kanalite eelhindamissüsteemi. Lõpuks kuivatatakse seda olenevalt ilmastikutingimustest kõrgematel peenardel 15-30 päeva. Edasi liigume Kinunusse, piki Kivu järve kallast kulgevasse rohealasse, mis on rahva seas tuntud kvaliteetse kohvi tootmise poolest. Lisaks on Kinunu baaslaagriks Kongo-Niiluse matkarajale. Kinunus ootab meid öömaja.
Majutus Rushel kivu logde/Kinunu kohvimaja või sarnane
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Kolmapäev, 04. detsember
Pärast kosutavat hommikusööki jätkame rattasõitu mööda Kongo-Niiluse rada. Pinnasetee pakub väljakutseid oma mitmete tõusude ja langustega. Läbime banaaniistandusi, mille toodangut kasutatakse banaaniõllede tootmiseks. Koko jõe ääres teeme lõunapikniku. Seejärel jätkame sõitu Mushubati’sse, kus pinnastee vahetub asfaltkattega. Päeva lõpetame Kibuye’s, piltilusa järvelaguuniga linnakeses, mis on tuntud oma liivarandade ja suurepäraste suplusvõimaluste poolest. Laguuni ümbritsevad mändide ja eukalüptidega kaetud mäenõlvad, mis annavad piirkonnale peaaegu alpi hõngu – see on roheline ja rahulik paik. Kibuye’sse jõuame paatidega mööda Koko jõge.
Majutus hotellis Home Saint Jean või sarnane
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök
Neljapäev, 05. detsember
Kuuenda reisipäeva hommikul sõidame bussiga meie rattaraja alguspunkti Gisovu teeistanduse piirkonda. Sealt algab head pingutust pakkuv rattasõit maalilises Nyungwe rahvuspargis, Aafrika ühes vanimas vihmametsas, mis on bioloogiliselt väga mitmekesine ja lisaks ka lihtsal fantastiliselt ilus. Selles mägises pargis võib kohata väikest šimpansipopulatsiooni ja veel 12 primaadiliiki. Rahvuspargist välja sõites ootab meid ees pikk laskumine kuni asfaltteeni, mis viib meid ööbimispaika Kibogoras – linnas, kus on polütehniline õppeasutus ja haigla.
Majutus Kibogora Missionary Guest House või sarnane
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök
Reede, 06. detsember
Täna on rattasõidu viimane päev. Stardime kohe teie majutuskohast Kamembe suunas. Rada on tõusev ja langev, paljudes kohtades off-road. Väntame riisi- ja maniokiistandustes ja kalurikülades. Päeva lõpetame Kamembe’s, olulises turismilinnas, kus on olemas ka väike lennujaam. Linn pakub huvitavat koloniaalarhitektuuri ja rannapuhkust ning eredaid kohaliku turu elamusi.
Majutus külalismajas Peace Guest House või sarnane
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Laupäev, 07. detsember
Sõidame bussiga Nyungwe rahvusparki, kus võtame ette jalutuskäigu vihmametsas nn canopi’del – puude latvadesse rajatud rippteedel. Kuristikust peaaegu 70 meetri kõrgusel asuv ripptee on ideaalne vaatepunkt 13 primaadiliigi (sealhulgas šimpanside) ning lindude ja liblikate vaatlemiseks. Edasi suundume külastama Nyanza Kings Palace’i, mis on traditsioonilise kuningliku residentsi rekonstruktsioon – kaunis mesitaru kujuga ja õlgkatusega elamu. Vanasti oli Nyanza Rwanda süda. Vanade pärimuste kohaselt oli see lahingute ja võimuvõitluste koht. Siin, kuningriigi pealinnas elas kunagi koguni 2000 elanikku. “Lossi“ tagaosas elavad mõned kuninga karjast põlvnevad pikasarvelised inyambo veised. Nende hoidjad hoolitsevad nende eest ja laulavad neile iidseid laule. Hoides nii elus ainulaadset traditsiooni. Need „elegantsed“ lehmad mängisid kuninga auks peetud tseremooniatel olulist rolli – uhkelt kaunistatud loomad liigutasid ja tantsisid „treeneri“ laulude ja liigutuste järgi. Rwanda lakkas olemast monarhia 1962. aastal, kui saavutas iseseisvuse koloniaalvõimust. Õhtul sõidame tagasi pealinna, Kigalisse. Päeva saadame õhtusse kohaliku õhtusöögiga ja muljetame kõikidest seiklustest ja paneme punkti meeldejäävale reisile.
Majutus hotellis Kigalis
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök
Reisigalerii
Arvamused
Reis Cabo Verdesse oli jällegi täiesti suurepärane! Tänud vastuvõtjatele, korraldajatele ja osalejatele!
Peale aastatepikkusi otsinguid olen aru saanud, et elus on kõige olulisemad inimesed, kes sind ümbritsevad, saadavad. Sellel reisil on olnud õnn kogeda suurepärast reisiseltskonda ja muidugi fantastilisi grusiine, kes oskavad tõeliselt võõrustada külalisi. Lisades siia ainulaadsed vaated mägedele igas suunas, kuhu vaatad, omandab sõna puhkus õige tähenduse!
Minu suurim unistus olla Gruusia mägedes, süüa omatehtud lambaliha ning juua head alkohoolset jooki täitus täna lõikuskuu 26. päeval. Mul polnud mingeid eelarvamusi georgide suhtes. Nad on sõbralikud ja külalislahked.
Mugavused ja ööbimised
Kõikidel päevadel on majutus korraldatud hotellides või külalismajades, kus on olemas kõik kaasaegsed mugavused: vannituba ja WC kas hotellitoas. Vahest võid see olla ka ühiskasutuses. Tegemist on Rwanda kohalikus stiilis ööbimiskohtadega, kus võib oodata eredaid-ehedaid majutuselamusi, autentsust ja kohalikku sarmi. Rattamatka jooksul on igapäevaselt vaja endaga kaasas kanda vaid seljakotti isiklike asjadega ning veega, suurem pagas transporditakse autodel. Toitlustamise eest on hoolitsetud: matka jooksul saadavad meid kõikvõimalikud kohaliku köögisaadused ja seda enamasti kolm korda päevas. Iga päev pakutakse värskeid puuvilju. Pagasi transport on kogu reisi jooksul (sh rattamatka jooksul) organiseeritud: igapäevaselt on vaja kaasas kanda vaid päevast kandamit (fotokas, telefon, vahetusrõivad, snäkid, jms). Suurem pagas liigub rattamatka jooksul autos.
Jalgrattaid on võimalik (ja mõistlik) kohapeal rentida. Kaasa võib võtta oma pedaalid ja sadula. Konsulteeri selles osas meie reisijuhtidega.
Raskusaste: Keskmine
Rwanda rattareis on keskmise raskusastmega. See tähendab seda, et eelnev rattasõidu kogemus ei ole kohustuslik, kuid on siiski kasulik. Sa peaksid olema terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Sõltuvalt maastikust läbime päevas 30-60 km, mis võtab koos peatustega aega 5-7 tundi. Järsemaid ja pikemaid tõuse tuleb teel ette, kuid neil puhkudel on vajadusel koht saateautos olemas. Marsruut kulgeb asfaldil, kruusateedel ja (kohati mudasel) pinnasel. Võib juhtuda, et lühikestel teelõikudel peame ratast käekõrval lükkama. Sõidutempo pärast muretsema ei pea: igaüks saab valida oma tempo. Tegemist ikkagi matkaga, ehk teeme päevaste sõitude jooksul piisavalt pause, et mitte üle pingutada. Reeglina sõidab üks giididest grupi ees ja teine grupi sabas. Grupi lõpus sõidab ka reeglina saateauto. Mägihaigusega sa sellel rattamatkal kokku ei puutu: meie kõrgeimad tipud jäävad alla 1500 meetri.
Kasulik teada
Kindlustus
Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele kindlustustingimustes. Erilist tähelepanu tuleb pöörata ka sellele, millise kõrguseni merepinnast kindlustuskate kehtib. Palun vaata eelnevat sektsiooni „raskusaste“, kus on ära toodud meie reisi kõrgeim punkt. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et olla veendunud piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale hankida.
Raha
Rwanda rahaühikuks on Rwanda frank (RWF). Vahetuskurss on 1 euro = ca 1400 franki (veebruar 2024). Raha ei ole võimalik vahetada Eestis. Rwanda frank on põhivaluuta, kuigi aktsepteeritakse ka USA dollareid. Mida suurem on summa, seda tõenäolisemalt eelistatakse USA dollareid või muid tugevaid valuutasid, sh eurot.
Sularaha saab vahetada pankades ja rahavahetusbüroodes (bureau de change). Mõlemad on suletud pühapäeviti ja riiklikel pühadel.
Pangaautomaate võib leida pealinnas Kigalis ja peaaegu kõigist suurematest linnadest, kuid mitte kõik ei aktsepteeri välismaiseid kaarte.
Hinnatase on meile soodne.
Jootraha
Jootraha jätmine pole kohustuslik, kuid hea teeninduse puhul on see väga heaks märgiks. Seda eriti turistidele suunatud asutustes nagu restoranid ja kohvikud. Kohalikele giididele ja muule reisi korraldavale personalile on tavaks jootraha jätta, palun konsulteeri meie reisijuhiga selle suuruse osas.
Krediitkaardid
Kuigi üha suurem arv kohti aktsepteerib krediit- ja deebetkaarte, peaks ikkagi kaasas olema piisavalt sularaha, et lubada endale snäkke, suveniire ja lisategevusi. Maapiirkondades (kus enamasti kulgeme) on krediitkaartide kasutamisvõimalused piiratud. Visa on laialdasemalt aktsepteeritud kui Mastercard. Kohalike teenuste eest tasub maksta sularahas.
Mida reisile kaasa võtta
Valmistu soojaks, aga niiskeks olustikuks ja ka väiksemaks vihmaks. Oodata võib päikest, aga ka udust niisket ilma. Näpunäited, mida kaasa võtta: matkajalatsid, varujalatsid, plätud, matkapüksid, lühikesed püksid, ujumisriided, t-särgid, päikeseprillid, suure kaitsefaktoriga (30-50) päikesekaitsekreem ning –huulepulk, veepudelid, matkajope, vihma- ja tuulekaitse kiht. Jalgrattakiiver, rattapüksid, rattakindad, päikeseprillid, väike kõhu- või seljakott ning energiat andvad näksid.
Kaasa võta ka tagavara jalgratta sisekumm või paar, eriti kui oskad ise seda vahetada. Siis ei pea saatemeeskonna järel ootama.
Täpsema reisitarvete ja varustuse nimekirja jagame reisile eelnevalt ning arutame läbi reisieelsel kohtumisel.
Ilm
Üldiselt peaks meid reisiajal saatma soe ilm, kuid arvestama tuleb ka niiskuse ja vihmaga. Temperatuur varieerub 26 kraadist päeval kuni 15 kraadini öösiti. Oktoobrist novembrini on Rwandas lühem vihmaperiood ja sellele järgneb kuiv hooaeg detsembrist veebruarini. Seega, meie matk toimub vihmaperioodi lõpus, pigem kuivemal ajal. Siiski on selle ajal sageli kerge pilvkate. See aitab temperatuuri mõõdukas püsida, kuid toob aeg-ajalt ka kergeid vihmahooge.
Vaktsineerimine ja muu meditsiin
Täpse vaktsineerimissoovituse annavad reisimeditsiininõustajad ja -arstid. Mitteprofessionaalne info on selline, et peaks omama igal juhul tavavaktsineerimisi: difteeria, teetanus, läkaköha ning leetrite, tuulerõugete ja lastehalvatuse vastu. Soovitav oleks olla vaktsineeritud kõhutüüfuse ning hepatiit A ja B vastu. Soovitatakse kasutusele võtta ka malaaria vastaseid meetmed/ravimid.
Tervishoiusüsteem Rwandas on keskmisel tasemel, ka kaugemates piirkondades on nn basic tase kättesaadav. Igal juhul soovitame kindlasti muretseda endale korralik tervisekindlustus.
NB! Konsulteeri reisimeditsiininõustajaga, ära toetu pelgalt siin ja mujal internetis leiduvale infole.
Viisanõuded
Välisministeeriumil andmetel vajab Eesti kodanik Rwandasse reisimiseks viisat. Kuni 30-päevast viisat on võimalik taotleda piirilt. Viisa maksumus on ca 50 eurot.
Juhime tähelepanu, et Rwandal on õigus muuta riiki sisenemise ja seal viibimisega seotud reegleid ning ei pruugi sellest teisi riike koheselt teavitada.
Korduma kippuvad küsimused
Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?
- Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.
Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?
- Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.
Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?
- Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.
Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?
- Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu
Mis sisaldub pakettreisi hinnas?
- Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.
Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?
- Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.
Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?
- Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!
Kuidas toimub reisi eest tasumine?
- Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.
Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?
- On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.
Milline on rendirataste kvaliteet?
- Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.
Kuidas saan ma krossireisile tsikli?
- Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.
Milline on renditsiklite kvaliteet?
- Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.
Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?
- Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.