- „Tulnukamaa“ Socotra
- Iidseid traditsioone kandvad draakoniverepuud
- Ehe elu mägikülades
- Peidetud juveel Kalysani kanjon
- Galapagose saarestikuga võrreldav loodusreservaat
Reisijuht
Risto “Ristokas” Muldme
Minu moto on alati olnud, et tööd tuleb selleks kõvasti teha, et võimalikult kvaliteetselt puhata. Olen tegutsenud ligi kolmkümmend aastat
küttevaldkonnas ja juhin Purmo müügiesindusi Baltikumis.
Võimsaimad reisihetked
„Tulnukamaa“ Socotra
Planeedi “tulnukamaaks” kutsutud Socotra on niivõrd põnev ja lummav, et seda lihtsalt peab kogema. Jeemenile kuuluv saarestik on pikka aega olnud saladuste maa. Sajandite jooksul naasid reisijad India ookeani saartelt veidrate lugudega – draakoniverd ja kurke andvatest puudest, viirukimetsast ja udus kõrguvatest mäetippudest. Nüüd on neljast poolkõrbesaarest tekkinud täielikum pilt. See kujutab endast rikkalikku ja ainulaadset taimestikku ja loomastikku kooslust, kus enam kui kolmandikku taimedest kusagil mujal maailmas ei leidu. Saarestikul leidub platoosid ja orge, tasandike ja mägesid, kõrbe ja kanjoneid. Põnevust pakub ka kohaliku rahva ehe elu.
Iidseid traditsioone kandvad draakoniverepuud
Matkame läbi Ferah metsa, mis on tuntud oma draakoniverepuude poolest. Socotra on ainus koht maailmas, kus need võimsad puud looduslikult kasvavad. Kohalikud kasutavad vilju juba tuhandeid aastaid meditsiinilistel eesmärkidel. Samuti söödetakse marju loomadele, sest usutakse, et see parandab nende tervist. Puu tumepunast vaiku, nn draakoni verd, kasutatakse ka värvi valmistamisel ja spirituaalsetel rituaalidel. Reisil võime kohata külaelanikke kauplemas draakonipuust valmistatud produktidega – tõeliselt autentne kohalik kogemus.
Ehe elu traditsioonilistes külades
Kohalike külade ja linnakeste elu on väga autentne ja kulgeb ümbritseva maailma ja loodusega ühes rütmis ja harmoonias. Inimesed elavad traditsioonilistse kivihüttides üheskoos lammaste ja kitsedega: tegeledes karjakasvatusega. Siinses elus leidub ka saladusi ning iidset ajalugu – külastame Qulensyat, linnakest, mis on tuntud petroglüüfide ehk kivisse raiutud maalingute poolest, mis on rajatud teadmata ajal.
Peidetud juveel Kalysani kanjon
Kalysani kanjonit võib pidada sealse looduse krooniks – pärlvalged sujuvajoonelised paljandid ääristavad briljantrohelise veega laguune. Matkates sihtpunkti avanevad meile vaated suurejoonelistele mäeahelikele ning ümbruses võib märgata taime- ja loomaliike, kellest paljud on kodused ainult Socotrale.
Teravad mäetipud ja lopsaka loodusega orud
Matk pakub meile vaateid Socotra igast küljest – nii madalast põhjast kui kõrgetest tippudest. Sealsed orud on moodustunud viljakast mudamassist ning on suurepäraseks asupaigaks lopsaka looduse vohamiseks. Teekond viib meid läbi traditsiooniliste Socotra külade saare kõrgeimasse punkti, Hajhiri mäe tippu, kust avaneb maaliline vaade all looklevatele orgudele, asulatele, ookeanile ja teedele.
Reisikava
Teisipäev, 02. detsember
Saabumine Socotrasse – Abu Dhabi (IATA: AUH) kaudu Hadibo lennujaama (IATA: SCT). Sõidame Dihamri looduskaitsealale. Dihamri looduskaitsealal asub üks saarestiku rikkalikumaid korallrahusid, tuntud ka kui “India ookeani juveel”. Kohapeal saab rentida snorgeldamisvarustust, võimalusel näeme kilpkonni ning paljusid kirjusid kalaliike, sh näiteks väikeseid haisid, papagoikalasid ja merisiilikuid. Ranna peal on võimalik imetleda palmimetsa ja lehtmajakesi. Ööbime hotellis Hadibos.
Majutus hotellis Erbilis.
Reisikavas sisaldub õhtusöök.
Kolmapäev, 03. detsember
Alustame päeva kaamelite külastamisega, kes elavad saarel vabas looduses, veetes päevad rahulikult rannaribadel ringi toimetades. Seejärel matkame Adonah orus. Enamus orud Socotras on moodustunud punakashallist viljakast mudamassist ning nende ümber on näha puhast ja puutumatut loodust. Tee peal möödume traditsioonilistest Socotra küladest. Inimesed elavad mägedes kivihüttides üheskoos lammaste ja kitsedega, tegeledes karjakasvatusega. Päeva lõpus jõuame Hajhiri mäele, mis on saare kõrgeim tipp. Meile avanevad hämmastavad vaated looklevatest orgudest, erkrohelisest taimestikust ja teravatest mäetippudest. Hajhiris veedame ka öö.
Majutus telklaagris.
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Neljapäev, 04. detsember
Hommikul alustame matka Ferah mäel koos kohaliku giidiga. Läbi lopsaka looduse ja kivimoodustiste matkates näeme ülevalt Hadibo linna, mis on saarestiku suurim. Mägirahvad tegelevad peamiselt karjakasvatusega, sest graniidiseljakutel vilja kasvatamine ei tasu end ära. Küll aga kasvavad mägedes vastupidavamad taimeliigid ja puud. Vaheldusena on mäestikus õhk värskendavalt jahe võrreldes madalamate kõrgustega. Õhtul jõuame Asqlah kämpingusse.
Majutus telklaagris.
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Reede, 05. detsember
Alustame matkaga Firminisse. Möödume suursugustest draakoniverepuudest, mis looduslikult kasvavad ainult Socotral. Liik on nime saanud tumepunase vaigu järgi, mida nad toodavad: tuntud ka kui draakoni veri. Kohalikud inimesed hindavad draakonipuid kariloomade toiduallikana – väikestes kogustes marjade söömine parandab nende tervist. Samuti on vilju tuhandeid aastaid kasutatud justnimelt nende meditsiiniliste omaduste poolest ravimina. Liigi tulevik on teadmata, sest kliimamuutus põhjustab piirkonnas pikki kuivi perioode, seega matk on suurepärane võimalus neid võimsaid puid oma ainsas looduslikus kasvukohas avastada. Ööbime Firmini kämpingus looduslike veekogude ja draakoniverepuu metsa keskel, kus avastamist ja fotogeenilisi vaateid jagub pikalt.
Majutus telklaagris.
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Laupäev, 06. detsember
Hommikul alustame 8-tunnise matkaga Gosas külasse. Päev on täis maalilisi loodusvaateid, alustame liikumist läbi metsa. Saarestik kuulub UNESCO nimistusse ning tee peal võime kohata kohalikke looma- ja linnuliike, kellest paljud on kaitse all. Lisaks kaamelitele ja kitsedele liiguvad looduses flamingod ning üle 600 liigi kohalikke liblikaid. Möödume ka laguunidest, võimsatest kivimoodustistest ja kohalikest küladest, kus lapsed kauplevad draakoniverepuu rosinate ja viirukiga.
Pühapäev, 07. detsember
Socrata loodus on nagu põhjatu juveelikarp, kust igal nurgal vaatab vastu midagi uut ja hingematvat. Alustame päeva Kalysani külastusega, kus asub saare suurim värske veega veekogu. Veekogu ääristab Kalysani kanjon, millele annavad iseloomu pärlvalged sujuvajoonelised seinad. Kanjoni põhjas asuvad imeilusad briljantrohelise veega naturaalsed veekogud. Kusjuures koht on veel tuntud mehe poolest, kes Kalysani kanjoni koopas on üksi elanud üle 45 aasta. Seejärel liigume Arari randa, mis on tuntud lumivalge liiva ja helesiniste vete poolest. Rand on jäänud inimtegevusest suhteliselt puutumata, sest turistihordid ei ole kohta veel avastanud. Jätkame matka Skandi mäe, Socotra kõrgeima punkti, tippu, nähes veel lummavaid loodusvaateid mägedest. Ööbimine Taheri kämpingus.
Majutus telklaagris.
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Esmaspäev, 08. detsember
Varahommikul liigume Ararist Qulensyasse. Tegu on linnaga, mis on tuntud kivisse raiutud joonistuse poolest. Kui meri on rahulik, liigume Qulensyast edasi Shoabi paadiga. Ka paadisõit on omamoodi maagiline – võime näha delfiine meres hüppamas. Shoabis värskendame end rannapäeva ja ujumaskäiguga, õhtul liigume tagasi Qulensyasse. Kellel soovi ja jaksu, saab õhtul uudistada veel Detwah laguuni, mida nimetatakse kõige muljetavaldavamaks kohaks saare rannikul. Laguun on eriti oluline mereloomadele ja lindudele, kes seal puhkamas ja toitu otsimas käivad. Laguuni helesinist vett ümbritsevad imeilusad kaljunukid. Ööbimine Hadibos hotellis.
Majutus hotellis Hadibos.
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna- ja õhtusöök.
Reisigalerii
Arvamused
Reis Cabo Verdesse oli jällegi täiesti suurepärane! Tänud vastuvõtjatele, korraldajatele ja osalejatele!
Väikestele gruppidele korraldatud omalaadsed matkareisid asjatundlike grupijuhtidega.
Hingematvad vaated riisiterrassidele; lõppematu tõus majutuskohta, kus pererahvas ootas saabujaid lillevaniku ning värskelt pressitud apelsinimahlaga; armsad Nepali lapsed, kes millegipärast pildistamiseks pikkuse järjekorda võtsid :); swing-hüpe kanjonisse 160 meetri kõrguselt sillalt The Last Resort´is, Kathmandu linn oma kirjususes – need on vaid vähesed mälupildid rattamatkast Nepali, mis niipea ei unune. Kui on soov kogeda hoopis teistsugust elu-olu kui see, millega igapäevaselt harjunud oleme, siis on Nepal täpselt õige koht, kuhu minna. Värskendav kogemus on garanteeritud.
Mugavused ja ööbimised
Meie reisil kogetav mugavuse tase on võrdelises seoses kohtadega, mida külastame. Esimesel ja viimasel ööl ööbime hotellis, kus on olemas kõik mugavused. Vahepealsetel matkapäevadel on organiseeritud ööbimine telklaagris. Majutus on kahestes telkides, koos kõikide telklaagri juurde kuuluvate „mugavustega“: WC kivide vahel, pesemine looduslikus veesilmas, õhtusöök valmib lõkkel …
Toitlustamise eest on hoolitsetud: matka jooksul saadavad meid kõikvõimalikud kohaliku köögi ja matkaköögi saadused ja seda enamasti kolm korda päevas.
Pagasi transport on kogu reisi jooksul (sh matka jooksul) organiseeritud: igapäevaselt on vaja kaasas kanda vaid päevast kandamit (fotokas, telefon, vahetusrõivad, snäkid, jms). Suurem pagas liigub matka jooksul kaamelite seljas.
Raskusaste: Keskmine
Tegemist on jalgsimatkaga, mille raskusaste on keskmine. Päevased tõusud ei ole kõrged, välja arvatud Socotra kõrgeim tipp, Mashanig’i mägi, mis ulatub 1525 m üle merepinda. Aga kuna temperatuurid on kõrged (ca 30 kraadi), siis on matk sellevõrra raskem. Kõrgmäestikuhaigusega sa kokku sel reisil ei puutu, kuna kõige kõrgemaks punktis sel matkal jäävad alla 2000m (kõrgmäestikuhaiguse min kõrguseks loetakse 2500m, kuid tavaliselt tekivad esimesed tunnusmärgid üle 3000m). Eelnev mägede/matkamise kogemus on kindlasti plussiks. Sa pead olema terve ja aktiivse eluviisiga.
Päevasteks rännakuteks koos peatustega (söögi-, foto-, joogipausid) kujuneb kokku kuni 8 tundi.
Kasulik teada
Turvalisus
Erinevate riikide välisministeeriumide (sh Eesti) andmetel (oktoober 2022) tuleks Jeemenisse reisimist vältida. Olukord Jeemenis endas on väga plahvatuslik: käib kodusõda. Seevastu Socotra saar, mis asub Jeemeni mandriosast ca 300 km kaugusel, on omaette oaas. Kodusõda siia ei ulatu ning kuritegevus saarel on kuulmatu. Turism (sh lennujaamad) saarel on organiseeritud Araabia Ühendemiraatide ja Saudi Araabia juhendamisel. Lendame saarele samuti Araabia Ühendemiraatide kaudu, ehk kodusõjast puretud mandri-Jeemeniga me kokku ei puutu.
Kindlustus
Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub
pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele
kindlustustingimustes. Erilist tähelepanu tuleb pöörata ka sellele, millise kõrguseni
merepinnast kindlustuskate kehtib. Palun vaata eelnevat sektsiooni „raskusaste“, kus on ära
toodud meie reisi kõrgeim punkt. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et olla veendunud
piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale
hankida.
Raha
Socotras kasutatakse Jeemeni riaali (YER). Üks euro võrdub 249 YER (nov 2022). Raha saab vahetada Rahvuspangas ja CAC pangas Hadibos. Mõnes kohas aktsepteeritakse alternatiivina ka dollareid ja eurosid. Kohapeal ATM-id puuduvad.
Ligikaudsed hinnad
Lõuna ühele – 6€
Kohvi – 3€
Coca Cola – 1,40€
Pudelivesi – 0,70€
Krediitkaardid
Krediitkaarte saarel kasutada ei saa.
Viisanõuded
Vajalik on Jeemeni viisa. Viisat taotleme ise oma kohapealse partneri abiga. Passis ei tohi olla märget Iisraeli külastamise kohta. Taotlemiseks vaja kehtiva passi koopia.
Juhime tähelepanu sellele, et Jeemen võib muuta riiki sisenemise ja seal viibimise tingimusi, kuid ei pruugi sellest teisi riike kohe teavitada. Seetõttu ei vastuta Välisministeerium teabe õigsuse ega selle kasutamisest tekkinud kahjude eest. Lennufirmad kasutavad riiki sisenemise õiguse kontrollimisel reisiinfo käsiraamatut Travel Information Manual (TIM). Sisestades reisisihi, passiandmed ja reisi eesmärgi, saate teavet viisa vajalikkuse, passi kehtivuse ja lisanõuete kohta.
Vaktsineerimine ja muu reisimeditsiin
Soovituslik on end vaktsineerida koroona, koolera, hepatiit A, hepatiit B, malaaria, leetrite, lastehalvatuse, marutaudi ja kõhutüüfuse vastu. On olemas malaaria oht ja denge palaviku oht. Täpsemaks infoks konsulteerige reisimeditsiini spetsialistiga. Nii Socotras kui Jeemenis on kohapeal tervisehoiusüsteem väga halb, seega tasub eelnevalt võtta kasutusele kõik preventiivsed abinõud. Tasub hoiduda mustast joogiveest, putukahammustustest, loomade katsumisest. Mitte süüa tänavatoitu ja toatemperatuuril toitu. Joogi osas eelistada pudelivett ja kuumasid jooke.
Rohkem infot siit
NB! Konsulteeri reisimeditsiininõustajaga, ära toetu pelgalt siin ja mujal internetis leiduvale infole.
Ilm
Temperatuurid jäävad märtsis 23 ja 29 kraadi vahele, kuid mägedes on õhk jahedam. Vihma ei saja, tegu on kuiva aastaajaga.
Korduma kippuvad küsimused
Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?
- Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.
Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?
- Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.
Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?
- Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.
Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?
- Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu
Mis sisaldub pakettreisi hinnas?
- Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.
Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?
- Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.
Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?
- Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!
Kuidas toimub reisi eest tasumine?
- Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.
Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?
- On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.
Milline on rendirataste kvaliteet?
- Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.
Kuidas saan ma krossireisile tsikli?
- Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.
Milline on renditsiklite kvaliteet?
- Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.
Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?
- Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.