- Roraima tepui – ehk „Kadunud Maailm“
- Jõed ja kosed, kurud ja orud, savann ja mets
- Ainulaadsed taime ja loomaliigid
- Hektiline Caracas
- Rikkalik Venezuela toidukultuur
Reisijuht
Veiko Hintsov
Matkamise kui protsessi juurde olen jõudnud tasapisi ning jupikaupa, tegelikult endalegi märkamatult. Kuigi tagasivaates võib öelda, et see protsess on olnud äärmiselt loogiline. Nimelt olen umbes 10-aastasest peale orienteerunud, suusatanud, jooksnud ning rattaga sõitnud. Ja seda palju!
Loe veelVõimsaimad reisihetked
Roraima tepui ehk „Kadunud Maailma“ sürreaalsed maastikud
Roaraima tepui, ehk Roraima platoo oli inglise kirjanikule Arthur Conan Doyle’le (Sherlock Holmes) inspiratsiooniallikaks tema romaani „Kadunud Maailm“ kirjutamisel. See raamat ilmus eesti keeles sarjas „Seiklusjutte Maalt ja Merelt“. Meie matk viibki meid sellele platoole: El Roraima’le, rohkem kui kaks miljardit aastat vana ja väga omapärasele geoloogilisele moodustisele. See on üks vanimaid geoloogiajälgi meie planeedil ja samuti üks kuuest maailma ainulaadsest mäest, mis eristuvad väga kõrgete vertikaalsete kaljuseinte ja lameda tipuga (nn tepui, lauamägi). Meie matka teekond pakub meile vägevaid elamusi fantastilisel maastikul, mille kallal on loodus teinud tööd miljoneid aastaid. Imetleme päikesetõuse- ja loojanguid ja saame eredaid emotsioone. Venezuela kõrgeima tepui – Roraima uduga kaetud tipus kohtume ulmeliste kaljumoodustustega, looduslikke värvikate mullivannidega ja endeemiliste metsade ja taimedega. Mitmevärvilised ja erikujulised, kristallselge veega nn mullivannid on veeojade poolt liivakivi sisse rajutud looduslikud basseinid. Karastunumad matkajad võivad ennast sisse kasta!
Jõed ja kosed, kurud ja orud, savann ja mets
Matk kätkeb endas fantastilist maastikku jõgede ja koskede, kurude ja orgude, savannide ja metsadega. Reisil naudime matkamist läbi tohutu savanni, paneme ennast proovile ronides kividel kaljuseina looduslikul kaldrajal, ületame kristallselge veega külmi jõgesid ja koske.
Rada on kohati väljakutsuv, kuid pakub uskumatuid vaateid ja emotsioone. Ööd serveerivad meile tähistaevast ja looduse vaikust.
Ainulaadsed taime ja loomaliigid
Matkal oleme ümbritsetud maalilise loodusega, sealhulgas ka mitmesuguste endeemiliste taimede ja puudega. Näeme lihasööja-taimi, ananassiga sama perekonda kuuluvat hiiglasliku Brocchinia cordylinoides, ja Stegolepis guianeni võsa-metsa, mille juured ja tüved aitavad meid tõusu läbimisel. Tipule sammudes kohtume rohkem kui 300 aastat vanade hiiglaslikke sõnajalapuudega. Laskumise päeval on võimalus tutvuda Oreophrynella quelchi’ga ehk Roraima konnaga. See väike must kahepaikne on suutnud nendes karmides elutingimustes ellu jääda. Lopsakas metsas võime kohata kellalindu – linnuvaatlejate väga ihaldatud kohalikku linnuliiki.
Hektiline Caracas
Venezuela pealinn Caracas on ülerahvastatud ja hektiline ning selles on suur annus kuritegevust ja saastet. Vähesed linnaosad on turvalised omapäi jalutamiseks. Selle tõttu tutvume linnaga organiseeritud ekskursioonil. Linn asub 920 m kõrgusel merepinnast Ávila mäeaheliku (Kordiljeerid) jalamil ja 13 km kaugusel Kariibi mere rannikust. Caracas on UNESCO maailmapärandi nimekirja kantud kui 20. sajandi modernistliku linnaplaneerimise musternäide. Caracase süda asub Plaza Bolívar’i väljaku ümber, kus on mitmeid ajaloolisi riigi koloniaalminevikku peegeldavaid hooneid. Siin leiab Iglesia de San Francisco katedraali, Hispaania võimu vastu võitleja ja revolutsionääri Simón Bolívari sünnipaiga (kus praegu töötab linnavalitsus) ja presidendi ametlikku elukohta Miraflorese palee. Caracase tõmbekeskuseks on ka Christopher Columbuse monument, mille naabruses asub silmatorkav pilvelõhkujate kobar, nende hulgas ka kaksiktorn, mis on üks kogu Ladina-Ameerika kõrgeimaid hooneid. Põnevaks kohaks, kus süüa, juua ja suhelda on Chacao, kuid turvaliselt saab siin ringi jalutada ainult Las Mercedese restoranide alas.
Rikkalik Venezuela toidukultuur
Venezuela toidukultuur on rikkalik. Seda on mõjutanud Aafrika, Euroopa ja kohalikud põlisrahvad. Riik on suur ja mitmekesine ja igal piirkonnal on loomulikult oma toiduvalmistamise eripärad. Põhitoiduainete hulka kuuluvad mais, riis, jahubanaanid, jamss, oad ja erinevad lihad. Kartulid, tomatid, sibulad, baklažaanid, kõrvitsad, spinat ja suvikõrvits on samuti tavalised lisandid Venezuela köögis. Meie matka piirkonnas on toit muust Venezuelast üsna eristuv. Isegi kõige kuulsam roog “arepa” (nn lameleib) ei ole valmistatud maisijahust, vaid nisust. Siin leiame vinnutatud liha ja vorstid, mida müüakse paljudes maakülades. Ei saa ilma ka kuulsatest värske trucha (forelli) roogadest, kala püütakse siinsetest arvukatest ojadest ja järvedest. Lihasõbrad saavad nautida parillasid (segagrill). Liha kvaliteet on hea, seda kasvatakse siin samas Gran Sabanas (savann). Valida saab ka muchacho (roastbiifi), solomo (filee) ja lomito (praad) vahel.
Reisikava
Kolmapäev, 13. november
Saabume Caracas’i Simón Bolívar’i rahvusvahelisse lennujaama (IATA: CCS), kust on korraldatud transfeer hotelli. Liiklusest lämbunud pealinn Caracas on ülerahvastatud ja hektiline ning selles on suur annus kuritegevust ja saastet. Vähesed linnaosad on jalakäijasõbralikud, enamik on lausa ohtlikud ja pärast pimedat on liigeldavad ainult taksodega. Lihtsalt linna peal omapäi jalutamine enamasti ei ole turvaline. Selle tõttu peale hotelli saabumist suundume organiseeritud ekskursioonile. Linn asub 920 m kõrgusel merepinnast Ávila mäeaheliku (Kordiljeerid) jalamil ja 13 km kaugusel Kariibi mere rannikust. Caracas on UNESCO maailmapärandi nimekirja kantud kui 20. sajandi modernistliku linnaplaneerimise musternäide. Caracase süda asub Plaza Bolívar’i väljaku ümber, kus on mitmeid ajaloolisi riigi koloniaalminevikku peegeldavaid hooneid. Siin leiab Iglesia de San Francisco katedraali, Hispaania võimu vastu võitleja Simón Bolívari sünnipaiga (kus praegu töötab linnavalitsus) ja presidendi ametlikku elukohta Miraflorese palee. Caracase tõmbekeskuseks on ka Christopher Columbuse monument, mille naabruses asub silmatorkav pilvelõhkujate kobar, nende hulgas ka kaksiktorn, mis on üks kogu Ladina-Ameerika kõrgeimaid hooneid. Põnevaks kohaks, kus süüa, juua ja suhelda on Chacao, kuid turvaliselt saab siin ringi jalutada ainult Las Mercedese restoranide alas.
Päeva lõpetame esimese ühise õhtusöögiga.
Majutus hotellis Caracas’es, lennujaama lähedal.
Reisikavas sisaldub õhtusöök
Neljapäev, 14. november
Peale hommikusööki suundume siselennuga Ciudad Guayana’sse – Bolívari osariigis asuvasse linna, mis moodustus kahest kunagisest iseseisvast linnast Puerto Ordaz’ist ja San Félix’ist. Ciudad Guayana on suurte alumiiniumi ja terase tehaste linn. Sätime ennast hotelli ja võtame ette umbes kahetunnise laevasõidu Orinoco jõel, kust avanevad põnevad ja ainulaadsed vaated linnale.
Majutus hotellis Puerto Ordaz’es.
Reisikavas sisaldub hommiku- ja õhtusöök
Reede, 15. november
Täna tuleb valmis seada tagumikud ja fotokad! Sellepärast, et meid ootab umbes 12-tunnine bussisõit matka alguskohta Santa Elena de Uairen’i. Sõidame läbi La Gran Sabana rahvuspargi – Venezuela kaguosas asuva piirkonnna, mis kätkeb endas fantastilise maastikku jõgede ja koskede, kurude ja orgude, savannide ja läbimatute džunglitega. Võimsate vaadetega teekonnal teeme peatusi, sööme lõunat ja naudime üksteise seltsi – pikk bussisõit on hea võimalus tuttavaks saada. Saab ka üsna hea ettekujutuse kohalikust elust. Igav ei hakka, eriti heas seltskonnas. Õhtupoole maandume meie matka stardipaigas Santa Elena de Uairen’is ja naudime õhtusööki.
Majutus hostelis Santa Elena de Uairen’is
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna ja õhtusöök
Laupäev, 16. november
Peale hommikusööki hüppame džiipidesse, et sõita mööda off-road teed läbi jõgede ja savanni Paraitepuy de Roraima’sse (Pemóni põlisküla, mis asub kõrgusel 1400 meetrit merepinnast). Sellel 2-tunnisel sõidul saadab meid mäeaheliku ilu, pildile jõuavad sellised lauakujulised mäed-iludused (tepui) nagu Roraima, Kukenan, Yuruani, Wadaka, Karaurin, Ilu ja Triamen Tepui. Paraytepuy’s kohtume põlisrahvusest kohaliku meeskonnaga, kes matka jooksul kannavad hoolt meie laagri- ja toiduvarustuse eest. Sööme lõunat ja matk võib alata!
Rada algab allamäge minekuga, ületame kuristikku, läbime lopsaka metsa, kus pesitseb kellalind – linnuvaatlejate väga ihaldatud kohalik linnuliik. Seejärel ootab meid korralik tõus, mille preemiaks on hingemattev vaade lõputule savannile. Ületame savanni, et jõuda Teki jõe äärde, kus meid ootab telklaager (kõrgusel 1050 m merepinnast) ja kohaliku köögi hõrgutised õhtusöögiks.
Majutus telklaagris
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna ja õhtusöök
Pühapäev, 17. november
Täna tõuseme varakult, et nautida päikesetõusu Kukenani ja Roraima mägede taustal.
Pärast energiat andvat jõesuplust ja maitsvat hommikusööki jätkame matkaga. Ületame Kukenani jõe ja võtame ette kerget tõusu, mis sammhaaval ilmutab meile Roraima mäemüüri mustreid ja Maverick’i kalju sünget olekut. Matkatee lõpupoole tervitab meid erikujuliste küngaste seltskond juhatades meid edasi tänasesse telklaagrisse (kõrgusel 1870 m merepinnast) – siin saame puhata ja kasta ennast jõe karastavatesse vetesse.
Majutus telklaagris
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna ja õhtusöök
Esmaspäev, 18. november
Täna võtame ette tõusu Roraima tepui’le (platoole, 2800 m merepinnast). Teekond kulgeb mööda Im Thurni ja Perkinsi marsruuti. Neil maadeavastajatel õnnestus jõuda esimestena Roraima tepui tippu 1884. aastal. Rada on kohati väljakutsuv, tuleb ette ka ronimist, samas pakub ta põnevust, vaateid ja elamusi. Tõusuteel saame näha ainulaadseid taimi, näiteks ananassiga sama perekonda kuuluvat hiiglasliku Brocchinia cordylinoides, ja Stegolepis guianeni võsa-metsa, mille juured ja tüved aitavad meid tõusu läbimisel. Tipule sammudes ületame kose ja kohtume rohkem kui 300 aastat vanade hiiglaslikke sõnajala puudega.
Lame mäetipp pakub meile ulmelist kaljuskulptuuride maastiku, mille kunstnikuks on olnud tuul ja loodus. Mäetipul matkatee jätkub, viies niinimetatud hotellideni – kivimoodustisteni, mis kaitsevad vihma ja tuule eest sealseid telklaagreid. Roraima tipus on ka mullivannid – natuke liiga külmad, et mõnuleda, kuid näevad väga ägedad välja! Need mitmevärvilised ja erikujulised, kristallselge veega nn mullivannid on ojade poolt liivakivi sisse rajatud looduslikud basseinid. Karastunumad matkajad võivad ennast sisse kasta!
Majutus telklaagris
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna ja õhtusöök
Teisipäev, 19. november
Tänane päev on pühendatud Roraima platoo uurimisele. Loodame, et ilm oleks meile armuline ja et me saaks oma eredaid elamusi ja emotsioone jäädvustada ka põnevatel fotodel. Siin tipus imetleme erakordse taimestiku ja loomastikuga keskkonda. Jäädvustame mullivannide ja veestiku looduslikku ilu. Vapustavaid vaateid Guyana džunglile pakub meile koht nimega „Aken“. Matkame ka Roraima kõrgeimasse punkti El Maverik kaljule, kust avaneb fantastiline vaade savannile ja teekonnale, mida oleme eelnevatel päevadel läbinud.
Majutus telklaagris
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna ja õhtusöök
Kolmapäev, 20. november
Täna jätame hüvasti Roraima tipuga. Laskumise päev, mil on võimalus tutvuda Oreophrynella quelchi’ga ehk Roraima konnaga. See väike must kahepaikne on suutnud nendes karmides tingimustes ellu jääda. Tagasiteel peatume baaslaagris puhkamiseks ja söömiseks, seejärel jätkame teed mööda Kukenani jõge kuni jõuame Teki jõeni (meie esimese laagrini).
Majutus telklaagris
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna ja õhtusöök
Neljapäev, 21. november
Pärast hommikusööki lahkume laagrist, matkame San Francisco de Yuruani’sse, kus sööme lõunat ja saame soetada kohalikke suveniire. Tegemist on väikse linnaga, kus enamik elanikest kuulub pemoni põlisrahvusesse. Linn elab peamiselt turismist Brasiiliast. Peale lõunat matkame tagasi meie matka alguspunkti Santa Elena de Uaireni’sse, mille asutas 1923. aastal Venezuela kullakaevur Lucas Fernández Peña. Ka siin elab palju pemoni rahvusest inimesi ja koolides toimub õppetöö nii hispaania kui pemoni keeles.
Majutus hostelis Santa Elena de Uairen’is
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna ja õhtusöök
Reede, 22. november
Täna ootab meid taas umbes 12-tunnine bussisõit tagasi Ciudad Guayana’sse. Jälle saame nautida La Gran Sabana põnevaid maastikke ja võtta viimast reisikaaslastega suhtlemisest.
Õhtupoole jaüuame Ciudad Guayana’sse ja naudime õhtusööki.
Majutus hotellis Puerto Ordaz’es.
Reisikavas sisaldub hommiku-, lõuna ja õhtusöök
Laupäev, 23. november
Vaba aeg Ciudad Guayana’ss, Saab külastada rohelist ja troopilist Parque La Llovizna parki, millel on kokku 26 lopsaka metsaga saart ja mis on omavahel ühendatud 36 jalgsillaga. Saab Imetleda ka 20-meetri kõrgust Salto La Llovizna juga ja selle suurejoonelisi kaskaade.
Tagasilend Caracas’i ja viimane ühine õhtusöök.
Majutus hotellis Caracas’is.
Reisikavas sisaldub hommiku- ja õhtusöök
Reisigalerii
Arvamused
Hingematvad vaated riisiterrassidele; lõppematu tõus majutuskohta, kus pererahvas ootas saabujaid lillevaniku ning värskelt pressitud apelsinimahlaga; armsad Nepali lapsed, kes millegipärast pildistamiseks pikkuse järjekorda võtsid :); swing-hüpe kanjonisse 160 meetri kõrguselt sillalt The Last Resort´is, Kathmandu linn oma kirjususes – need on vaid vähesed mälupildid rattamatkast Nepali, mis niipea ei unune. Kui on soov kogeda hoopis teistsugust elu-olu kui see, millega igapäevaselt harjunud oleme, siis on Nepal täpselt õige koht, kuhu minna. Värskendav kogemus on garanteeritud.
Uhke loodus
Kulinaarne paradiis
Rattarõõmud
Ainult lahedad inimesed
Igav ei ole kunagi
Neid ma enne ei tundnudki
Alati läheks uuesti
Reisid Andmomentsiga on võimalus rutiinist ja tavaturistidele tuntud radadest eemale pääseda. Etioopia mägismaa jalgsimatka ja Lõuna-Hiina ning Kaukaasia jalgrattamatkade ühisnimetajaks on minu jaoks olnud mõnus reisiseltskond. Sellistel reisidel kuuleb reisikaaslastelt palju uut ja huvitavat nii puhkepausidel kui majutuspaikades. Reisikorraldus on läbimõeldud. Positiivse üllatusena minu kodusest liiklusvahendist paremate jalgrataste kasutamise kogemus. Lõuna-Hiina riisiterasse ja filmist „Avatar“ tuntud mägesid, Etioopias järsakult alla laskuvaid ahvikarju ja Sevani järvevaateid või reisidel kogetud gastronoomilisi elamusi on raske sõnades kirjeldada. Neid peab ise kogema.
Mugavused ja ööbimised
5 ööd veedame erinevates hotellides ja külalismajades. Majutused on erinevad, kuid alati on need puhtad, korralikud ja külalislahked. Olemas on ka kõik mugavused: vannituba ja WC kas hotellitoas või ühiskasutuses. Kohatu võib Ööbimine olla organiseeritud ka mitmestes (kolmestes ja neljastes) tubades. Ülejäänud 6 ööd veedame looduses, vastavalt kavale telklaagrites.
Toitlustamise eest on hoolitsetud: matka jooksul saadavad meid kõikvõimalikud kohaliku köögi saadused enamasti kolm korda päevas.
Suurema pagasi vedu matka jooksul organiseeritud ei ole (kandjaid me ei kasuta), igapäevaselt on vaja kaasas kanda kogu oma kandamit. Aga kuna ilmad on soojad (v.a. Roraima Tepui tipus), siis saab hakkama 10-13 kg seljakotiga.
Raskusaste: Keskmine
Tegemist on jalgsimatkaga, mille raskusaste on keskmine. Kui oled harjunud liikuma, siis saad matkaga hästi hakkama. Eelnev matkamise kogemus ei ole vajalik, kuid on kindlasti plussiks. Sa pead olema terve ja aktiivse eluviisiga. Sõltuvalt maastikust läbime päevas umbes 10 -20 km, mis võtab koos peatustega aega 6-8 tundi. Tõuse ning keerulisi langusi tuleb teel ette, arvestada tuleb ka kivise maastikuga mägedes ja liivapinnasega teedel. Reisi kõige kõrgemaks punktiks on meil 2800 m. Kõrgmäestikuhaiguse min kõrguseks loetakse 2500 m, kuid tavaliselt tekivad esimesed, kergemad sümptomid 3000-3500 m juures. Seega: kõrgmäestikuhaigusega tõenäoliselt sa meie reisil kokku ei puutu või siis puutud kergemal kujul. Kõrgusele võivad inimesed reageerida erinevalt – pearingluse, nõrkuse, iivelduse, südamekloppimise ja peavaludega. Ilm mägedes võib kiiresti muutuda päikesepaistelisest ja soojast märjaks, tuuliseks ja külmaks, ka südasuvel võib väga külmaks minna. Oluline on sobivate riiete pakkimine seljakotti!
Kasulik teada
Kindlustus
Reisil osalemise tingimuseks on adekvaatse reisikindlustuse olemasolu. Eelkõige tasub pöörata tähelepanu ohtlike tegevuste sisaldumisele/mittesisaldumisele kindlustustingimustes. Erilist tähelepanu tuleb pöörata ka sellele, millise kõrguseni merepinnast kindlustuskate kehtib. Palun vaata eelnevat sektsiooni „raskusaste“, kus on ära toodud meie reisi kõrgeim punkt. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et olla veendunud piisavas kindlustuskattes või saada infot selle kohta, kust selline kindlustuskate endale hankida.
Raha
Venezuela rahaühikuks on Venezuela bolivar fuerte (VEF). 1 € = ca 4 000 000 VEF (veebruar 2024). Paberraha on vääringus 500 kuni 1 000 000 VEFi. Paralleelselt on kasutusel ka VED ehk bolívar soberano, ehk Bs.S, mille suhe VEF-I on: 1 VED = 100 000 VEF . Raha ei saa vahetada Eestis. Kohapeal saab vahetada rahavahetuspunktides ja pankades, aga hüperinflatsiooni tõttu rahatähti napib. Ehk siis: rahaga on siin keerulised lood. Paralleeselt on kasutuses ka USD. Sularahaautomaate, mis suudavad teenindada rahvusvahelisi krediit- või deebetkaarte on, aga need ei tööta alati korrektselt. Linnades, hotellides, restoranides saab tasuda Visa või Mastercard kaardiga, kuid väiksemates kohtades ja kaugemates piirkondades siiski tasuks omada sularaha.
Krediitkaardid
Krediitkaardid (Visa, MasterCard ja American Express) on laialt aktsepteeritud, eriti linnades, hotellides ja kauplustes, kuid väiksemates kohtades ja kaugemates piirkondades tasuks omada ka sularaha.
Jootraha
Jootraha jätmine on oodatud ja selle jätmist hinnatakse väga. Restoranides lisatakse arvele tavaliselt teeninduse eest 10% kuid heaks tavaks on hea teeninduse puhul jätta jootraha veel lisaks ca 5-10% arve summast. Kohalikele giididele ja muule reisi korraldavale personalile on samuti tavaks jootraha jätta, palun konsulteeri meie reisijuhiga selle suuruse osas.
Ilm
Ilm on palav nii Caracases, Ciudad Guyanas kui ka jalgsimatka esimestel ja viimastel päevadel. Päeval on temperatuur 35 °C juures, öösel langeb 25 peale. Roraima mäe tipus on aga oluliselt külmem – temperatuur on ca 10 °C kandis. Üldse, kõrguse tõustes läheb külmemaks ja ilm võib kiiresti muutuda päikesepaistelisest ja soojast märjaks, tuuliseks ja külmaks. Oluline on sobivate riiete pakkimine seljakotti! Kihiline riietus!
Kuigi reisi ajal, novembri keskel, on vihmahooaeg lõppemas, tuleb siiski arvestada ka märja ilmaga. Kosed ning veesilmad on reisi ajal heas „vormis“.
Mida reisile kaasa võtta
Valmistu nii kuumavaks päikeseks kui ka troopiliseks vihmaks. Roraima tipupäeval ja sellele eelneval päeval valmistu ka jahedamaks ilmaks ja vihmaks ning tuuleks. Vajalik on keskmise suurusega seljakott igapäevasteks asjadeks ja vahetusriieteks, 10-13 kg kokku. Vajalik varustus: vihmakeep, vihma- ja tuulekindel jakk, matkasaapad või sobivad mugavad jalanõud, veepudel, dressipluus ja pikad püksid, lühikesed püksid, soe aluspesu, T-särgid, matkakepid, sandaalid, sokid ujumisriided, müts, kindad, päikesekaitsekreem, päikeseprillid.
Täpsustame reistarvete ja varustuse nimekirja ja arutame seda läbi reisieelsel kohtumisel ja saadame matkajatele enne reisi.
Viisanõuded
Välisministeeriumi andmetel Eesti kodanikud, kes soovivad turismieesmärgil reisida Venezuelasse ja plaanivad seal viibida kuni 90 päeva, ei vaja viisat. Reisimisel peavad isikud omama passi, mis kehtib vähemalt kuus kuud peale riigist lahkumise kuupäeva. Enne reisi on soovitatav kontrollida, kas reisidokumentide ja reisiinfo suhtes on mingeid ajakohastatud nõudeid või muudatusi, mis võivad mõjutada riiki sisenemist või seal viibimist. Reisijad peaksid olema valmis esitama lisadokumente, nagu näiteks lennupiletid riigist lahkumise kohta ja tõendid majutuse kohta Venezuela viibimise ajaks.
Juhime tähelepanu sellele, et Venezuela võib muuta riiki sisenemise ja seal viibimise tingimusi, kuid ei pruugi sellest teisi riike kohe teavitada. Seetõttu ei vastuta Välisministeerium teabe õigsuse ega selle kasutamisest tekkinud kahjude eest.
Vaktsineerimine ja tervishoid
Soovituslik on teha järgmisi vaktsineerimisi: A-hepatiit, B-hepatiit, kõhutüüfus, koolera, kollapalavik, marutaud, meningiit, lastehalvatus, leetrid, mumps ja punetised (MMR), Tdap (teetanus, difteeria ja läkaköha); riigis ei nõuta kollapalaviku vaktsineerimise sertifikaati. Riigi kaguosas, kus toimub meie matk on kõrge malaariaoht. Tervishoiusüsteem kohapeal ei pruugi olla kõrgetasemeline, seega soovitame muretseda reisikindlustuse ja konsulteerida reisimeditsiininõustajaga vaktsineerimise osas.
NB! Konsulteeri reisimeditsiininõustajaga, ära toetu pelgalt siin ja mujal internetis leiduvale infole. Vaktsiinide osas peaks arstiga konsulteerima vähemalt kuu aega enne reisi algust.
Korduma kippuvad küsimused
Kas Andmoments Seiklusreisid reispaketid on mulle jõukohased?
- Reeglina on kõik meie reisid sobilikud sulle, kui oled terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Meie reisid on jagatud nelja raskuskategooriasse: kerge, keskmine, raske ja väga raske. Vaid viimase puhul eeldame seda, et oled eelnevalt selleks põhjalikumalt ettevalmistunud. Kui kahtled endas, siis suhtle meie reisikonsultandiga, kes oskab sind vajaduse korral julgustada või siis vastupidi: maa peale tuua. Kahjuks ei ole meie reisid reeglina sobilikud puuetega inimestele.Kuid see sõltub ka puude iseloomust ning selles osas tasub eelnevalt meie reiskonsultantidega suhelda.
Kas lennupiletid sisalduvad Andmoments Seiklusreiside pakettreisi hinnas või mitte?
- Lennupiletid sihtkohta ja tagasi meie reiside hinnas ei sisaldu (kui ei ole märgitud teisiti). Reeglina toimuvad meie reisid kaugetes ja eksootilistes või lihtsalt mõnusates reisisihtkohades. Seal võib olla mõistlik lisaks meie poolt pakutavale seiklusreisile ka lihtsalt päev-kaks puhata; miks ka mitte kauem. Selle tõttu ei ole meie reisi hinnas ka lennupileteid, vaid need on paindliku puhkuse planeerimiseks jäetud paketist välja.
Kas Andmoments Seiklusreisid väljastab ka lennupileteid tema poolt müüdud pakettreisidele?
- Kiire vastus: ei. Oleme oluliselt paremad seiklusreiside korraldamisel, kui lennupiletite väljastamisel. Seetõttu jätame viimase oma ala professionaalidele. Meil on mitmeid usaldusväärseid koostööpartnereid, kelle abil teie piletimure saab lahendatud.
Kuidas ma saan reisile lennupiletid ostetud?
- Aitame teil vastavalt soovidele ja eelistustele valida parima ja optimaalseima lennukava, et meie poolt korraldatud reisile ja sealt tagasi jõuda. Anname nõu, millisest online portaalist lennupiletid osta või soovitame sulle mõnda meie usaldusväärset partnerit, kelle kaudu piletid osta. Vaatame välja soodsaimad hinnad ja parimad lennukavad ning anname muud asjakohast nõu
Mis sisaldub pakettreisi hinnas?
- Reeglina on pakettreisi hinnas kogu kohapealne (sihtkohas) programm: alates lennujaama vastutulekust ja transfeerist, kuni lennujaama ära saatmiseni ning kõik, mis vahe peale mahub. Alates ööbimistest ja toitlustamisest: tavapäraselt kolm korda päevas (osadel Euroopa reisidel kaks korda päevas) kuni pagasi transpordini, kohapealse transpordini, jne. Kui sihtkohas on transpordivahendiks lennuk, siis ka need lennupiletid on osa hinnast. Täpsem info iga reisi hinda kuuluvate teenuste kohta leiad iga reisikirjelduse sektsioonidest „aeg/hind“ ning „reisikava“.
Mis ei sisaldu pakettreisi hinnas?
- Nagu juba eelpool mainitud: lennupiletid sihtkohta ja tagasi, isiklik tarbimine (alk. joogid, varustuse (nt jalgratas, magamiskott, vms) rent, jms. Üldiselt on reisipaketis sisalduv üsna küllaldane ja isiklikuletarbimisele kuluv summa pigem väike. Konsulteeri meie reisikonsultantidega, et hinnata reisipaketile lisaks vaja mineva raha suurust.
Kuidas saan ma endale garanteerida parima hinna?
- Meie hinnapoliitika on lihtne: soodustusi saavad püsikliendid ja varajased tellijad. Kõige parema hinna saab varakult telliv püsiklient. Kui oled meie reisidel eelnevalt osalenud, küsi julgelt püsikliendi soodustust! Kasuta tasumisel ka pangalingi või kaardiga maksmise võimalust, selliselt garanteerid endale hetkel kehtiva varajase tellija hinna. Viimasehetke pakkumisi me ei tee. Teinekord teeme eripakkumisi messidel ja üritustel: registreeri ennast meie e-uudiskirja saajate hulka, et sellistest pakkumistest esimesena teada saada. Pakkumised messidel ja üritustel pole siiski kunagi nii head, kui püsikliendi ja varajase tellija „kombo“. Tasub olla püsiklient ja varakult reisiplaanid teha!
Kuidas toimub reisi eest tasumine?
- Reisi broneerides tuleb tasuda 20% (broneerimistasu) reisi hinnast (va. siis kui reisini on jäänud vähem kui 1 kuu) ning 1 kuu enne reisi 80%. Tasuda saab nii ülekandega, kui ka maksekaartidega. Broneerimistasu maksmisega ei maksa viivitada, kuna see garanteerib sulle koha reisil ja hetkel kehtiva hinna. Soovitame broneerimisel kasutada kohest tasumise linki, kuna selliselt on nii hinna kui ka koha garanteerimine kõige kindlam.
Kuidas saan ma rattareisile jalgratta?
- On kaks võimalust: enda oma kaasa võtta või kohapealt rentida. Vaid osadel meie Euroopa rattareisidel sõidab saateauto sihtkohta Eestist ja siis on võimalik sellega oma ratas kaasa saata (loe selle kohta reisikirjelduse sektsioonist „aeg/hind“). Üldiselt on rentimise või ratta lennukiga saatmise kulu samas suurusjärgus (mõnede eranditega), ca 100 eurot. Meie ligi kümneaastase kogemuse põhjal eelistab enamus inimesi jalgratast koha peal rentida, kuna nii on lihtsalt mugavam.
Milline on rendirataste kvaliteet?
- Vahelduv, on kõige paremini iseloomustavam sõna selle kohta. Nad võivad olla väga head, head või keskpärased. Meie sihtkohad viivad meid igale poole maailma ja rattasõidukultuur, hooldusarusaamad jms varieeruvad seinast seina. Üldiselt on rattad siiski korralikud, kuigi aeg-ajalt võib esineda tehnilisi vajakajäämisi. Kuna meie reisid ei ole võistlused, siis saab rendirattaga igati hakkama.
Kuidas saan ma krossireisile tsikli?
- Krossireisi sihtkohtades on alati tsikli rentimise võimalus. Meie praegustesse sihtkohtadesse oma tsikli transportimine on üsna vaevarikas ja kallis ettevõtmine. Seepärast soovitame kohapealset renti.
Milline on renditsiklite kvaliteet?
- Hea. Reeglina on meie partnerid oma ala entusiastid ja tunnevad oma tööd hästi. Seetõttu on tsiklid ka korralikud ja hooldatud. Sellest hoolimata ei tasuks ootusi liiga kõrgele seada. Arvestama peab ka sellega, et tegemist pole siiski oma tsikliga, mille iseloom ja käitumine teada-tuntud. Seetõttu on esimene sõidupäev kergemapoolne, et anda aega võõra tsikliga harjuda ning ka selleks, et sõitjate tase välja selgitada.
Kui suured on Andmoments Seiklusreiside grupid?
- Reeglina 10-15, sõltuvalt täituvusest. 15 on meie maksimum grupisuuruseks, mis teinekord suurte tellimuste puhul võib koha või paariga „lõhki“ minna. Reis toimub ka sedavõrd väikse grupi puhul, kui 4 inimest.